NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 9 Juni 1888. No. 1512. ADVERTENTIES: De tegenwoordige toestand. S T A 1> S N I E II H s. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J.fJB.XATIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Wanneer men zich Europa, wat betreft zijn politieken toestand, voor stelt als een groot landschap, dat zich uitstrekt voor het oog, dan stelt men zich de lucht boven dit landschap voor als een somber uit spansel van grauwe regenwolken, dat dof en droevig over de aarde hangt, terwijl witte koppeD aan den horizont de nadering van een drei gend onweer verkonden. Inderdaad zou men er naar snak ken, een zonuestraaltje te zien door breken in den Europeeschen damp kring. Van alle kanten drijven de wolken aan, die al zwarter en zwar ter worden, de kleine witte koppen worden steeds grooter en wij ver wachten elk oogenblik den eersten donderslag, die dit gansche uitspan sel in vuur zetten zal. Op een spotprent worden al de Europeeeche mogendheden voorge steld, staande in een kringetje en hoffelijk voor elkander buigende, met de handen zeer kalmpjes op den rug, alsof zij allen uit wandekn waren op een mooien zomerschen dag. Maar.... in die handen be vinden zich wapens van allerlei soort. Deze plaat toekende uitnemend den toestand van voor eenige maanden. Zoo de ontwerper baar echter thans moest teekenen, zou hij gevoegelijk de buigende houding der monar chen in een Pruisische-soldatenhou ding kunnen veranderen.Terwijl men voor eenigen tijd de pillen, die men elkaar over en weer te slikken gaf, althans nog verzilverde,hebben thans zelfs de oliicieele omhelzingen der vorsten opgehouden en bepalen al hunne relatiëj zich tot het redi- geeren van op hoogen toon gestelde nota's, het nemen van scherpe maat regelen en daartegen het nemen van représaille. Inderdaad mag o. i. bij zulk eeD donkere lucbt de meest optimisti sche mensch niet op een spoedig doorbreken der zon hopen. Overal is de toestand ten hoogste gespan nen. Rusland, dat meer en meer het air aanneemt van de voorzanger te zijn in het Europeeeche concert, geeft zich boegeuaamd geen moeite, zijne plannen te verbergen, Het komt er rond voor uit, dat het de Duitschers niet wil, getuige de maat regelen tegen de vreemdelingen ge nomen, waarvan als overal de mees ten Duitschers zijnhet heeft met zoovele woorden gezegd, dat het zich alleen met die regeering in Bulgarije zal verzoenen, wier ge loofsbrieven het voor gezien getee- kend heeft en het maakt er geen geheim van, dat het zijn zware vuist bij de eerste gelegenheid de beste zal doen nederdalen op het berooide Turkije. En eindelijk, steu nen op zijn groote legere, legt het een spoorweg naar Azië aan, om daar de viool der Engelechen eeD toon lager te stemmen. In deze staatkunde is evenwel een vast, afgerond systeem te ont dekken, een systeem dat men met een kort woord annexatie noemen kan. Systeem,welk dan ook, ontbreekt ech ter in Frankrijk geheel en al. Daar is het een verward gejoel van «Leve Boulanger I leve de Republiek 1 leve pretendent die en pretendent zoo 1» een concert, dat niets dan disso nanten te voorschijn brengt en waar- tusscben men de gebarsten trom petten hoort van sociaal democraten en anarchisten. De verschijning van Boulanger op zich zelf is een bewijs van den wonde-lijken toestand der Franeehe republiek. Zoo de Franschen hunne, door den partijstrijd warm gewerden hoofden, wat lieten bekoelen zouden zij zien hoe blufferig onbeteekend en hoe laag eerzuchtig deze pretendent van het keizerschap is, die met zijn model, Napoleon, niets gemeen heeft dan zijn persoonlijken moeden die met onvergefelijke lichtvaardig heid het volk tracht op te zweepen tot den oorlog met Duitschland, wel wetende dat alleen een gebeurtenis als deze, hem de gelegenheid ver schaffen zal het zoo gewenscht her melijn te verkrijgen. De houding van Duitschland is te dien opzichte even weinig ge ruststellend. Het is treffend, dat on middellijk na de voorloopige beter schap van den keizer de beruchte maatregel omtrent de passen aan de grenzen is genomen, die niet zal nalaten allerlei kleine onaangenaam heden en conflicten in het leven te roepen, welke telkens de lont een streep dichter bij het kruit zullen brengen, totdat het ten slotte met een donderenden knal ontploft. Het is waarlijk de moeite waard, op de overeenkomst te letten tus- «chen den datum waarop de beter schap des keizers aanving en het in werking stellen van de boven vermelde wet. Terwijl de bulletins van 's keizers gezondheidstoestand ieder oogenblik een doodbericht de den tegemoet zien, waren uit den aard der zaak Bismarck de handen gebonden, daar hij niet wist, welke nieuwe regeering de dag van mor gen brengen zou. Thans echter, nu er uitzicht bestaat dat 's keizers be terschap voortdurend en vooruit gaande zijn zal, waagt hij zich weder onbeschroomd aan plannen die in de toekomst hunne nawer king zullen hebben. Dat deze na werking bij de pas-voorschriften niet zal uitblijven, is onze vaste overtuigingde redenen, waarme de de maatregel werd gemotiveerd, waren van te weinig beteekenis om er niet het embryo van een casus belli in te zien. Van deze drie rijken komt het groote gevaar. Eogeland, dat door /.ijn bizondere ligging weinig ge- eigend is voor een oorlog in Euro pa, zal, met hoeveel verbeten woede het Rusland's optreden ook gade slaat, niet offensief optreden, Oos tenrijk wacht slechts op het sein dat Duitschland geven zal, even- zoo Italië. Het is zeer moeilijk te voorzien, of wij kleinere staten, Zwitserland, België, Nederland al dan niet in den aanstaanden worstelstrijd zul len worden betrokken. Dat wij in den oorlog van 1870 buiten schot zijn gebleven, kan nog geen aan leiding zijn om te hopen, dat ook ditmaal ons land van de oorlogs gruwelen verschoond zal blijven. In 1870 was het slechts de wor steling tusschen twee volken, ver oorzaakt door een tot uitbarsting komenden rassenhaat; zoo thans twee der groote mogendheden elkander den oorlog aandoen, zullen zich de overige rijken aan deze of gene zijde als bondgenooten voegen en mogen wij wel hopeD, maar niet verwachten, dat de kruiselings ge wisselde kogels over ons land zullen heeuvliegeu. Haarlem, 8 Juni. Donderdag werd iDgewijd het in de Meesterlottelaan staande nieuwe ge sticht voor lijders aan vallende ziek te, «Sarepta» genaamd.Dr. E. Barger van Amsterdam, voorzitter van het bestuur, hield eeu toespraak en bracht later ook zijn dank aan den architect, den heer A. van der Steur jr. en aan de aannemers, den heeren Ziere en van Amstel, te Heemstede. Het koor der verpleegden deed nu en dan een psalm hooren. Ook spraken nog de heeren Loo- man van Amsterdam en de heer Creutzberg, directeur der stichtingen. Het gebouw is in alle opzichten flink ingericht en uitnemend ge schikt voor het edel doel, dat de stichters er van beoogen. Deze ver dienen een woord van oprechte hulde. Aan de christelijke school voor min- en onvermogendheden alhier is benoemd: K. Brants van Doorn spijk. Door deo kommandeerenden of ficier van het dépöt-eskadron 2e regiment huzaren werd Donderdag den 7en Juni op plechtige wijze voor het front van den troep de zilveren medaille voor 24-jaren trou wen dienst uitgereikt aan den wacht meester N. Akkermans, terwijl hem door de onderofficieren gezamenlijk een prachtig souvenir werd aange boden. Gisteren werd op de door aan deelhouders der «Haarlemsche druk kerij-maatschappij» gehouden alge- meene vergadering door commissa rissen verslag uitgebracht omtrent den toestand der vennootschap over het eerste boekjaar. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend vast gesteld op f 55 per aandeel, zijnde ö1/» pCt. Aan den heer H. Otto werd als directeur ontslag verleend en de aan de beurt van aftreding zijnde commissaris herkozen. Door de politie alhier zijn in de afgeloopen maand 40 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Mei van het vorig jaar was dit getal 42, dus 2 meer. Donderdag namiddag ten ruim 4 ure is aan het Plein alhier een paard, gespannen voor een wagen, op hol geraakt. Toen het werd gegrepen liep het met kracht achteruit en tuimelde over het hek voor de wo ning van deu bloemist J. Mooij al daar, waarbij het een glasruit ver brijzelde en eeu stuk van een raam kozijn aftrapte. Met veel moeite is het dier weder over het hek ge holpen. Arrondissements-Ilechtbank TE HAARLEM, Zitting van Donderdag 7 Juni 1888. J. K., werkman Amsterdam, in klim ming, bij verstek req. 3 d. gev.P. S. te Edam, diefstal, req. 14 d. gev.jJ. de M., timmerman te Monnikendam, schennis der eerbaarheid req. 3 m. gev.; W. O. Aals meer, zaakbeschadiging, req. f 15 boete, subs. 10 d. hecht.; J. van A. en G. M., arbeider te Beverwijk, diefstal en mish., req. de eerste 6 m. en de tweede 3 m. gev.J. P. K., werkman aan de Jan-Gijzen- raart te Yelzeu, vernieling, req. 14 d.gev. V. 14., huisvrouw van J. A.. koopvrouw te Haarlemmermeer, diefstal, req. 1 jaar gev.J. E. K. te Schooten, oplichting req. 2 j. gev.; M. O. en D. V. te Wormer- veer, diefstal, req. elk 1 m. gev.; P. J. L., zonder beroep, landlooperij, req. 12 d. hecht, en 1 jaar opzending naar een Rijks werkinrichting; W. H. H., huisvrouw van J. A., landlooperij, req. 12 d. hechtenis en 2 jaar opzending. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in //Haarlem's Dag blad u van 1 en 2 dezer. D. C. H. te Haarlem, beleediging en zaakbeschadiging, f 15 boete subs. 5 d. hechtenis; J. V., visscher te Ilpendam, diefstal, vrijgesproken; J. K., olieslager te Zaandam, weerspannigheid, 5 dagen gev. A. B. Jz., 13 jaar, Zaandam, dierenmish. 1 m. gev.; J. M., los werkman Zaandam, mishandeling f10 boete subs. 5 dagen hechtenis; R. A., huisvrouw van A. B. te Zaandam, beleediging, f 1 boete, subs. 1 dag hecht.K. v. L., koopman te Zaandam, mishandeling, 14 dagen gev.; C. B., arbeider te Aalsmeer, mishandeling, 3 dagen gev.; C. B., vletterman te IJmui den, mishandeling, f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis; J. H., koopman te Haar lem, overtreding der hondenbelasting, vrij gesproken. PEIUIIiïiEITON. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 53) XXII. STUKWERK. Dat is aannemelijk, mompelde hij. - Maar wat zoudt ge er eigenlijk aan hebben? Ik zou de voldoening smaken, een onschuldige bevrijd te hebben van de verdenking die als een looden wicht op haar rust en haar der wanhoop nabij brengt. Deze verzekering scheen hem te voldoen. Zijn gelaat nam een minder scherpe uitdrukking aan, en zijn stem klonk ge heel vertrouwelijk toen hij vroeg: En wat zoudt ge dan eigenlijk wel willen weten In de eerste plaats zou ik wenschen te vernemen, hoe gij hem eigenlijk kwaamt te verdenken; welke reden gij hadt om iemand, die in alle opzichten een gentleman bleek, op eenigerlei wijze in verband te brengen met deze zaak Dat is een vraag, die gij mij niet hadt behoeven te doen. Waarom niet? Eenvoudig, omdat gij in de gelegenheid zijt geweest haar te beantwoorden, nog voor ik daarvoor de minste kans had. Wat bedoelt ge hiermee? Herinnert ge u niets meer omtrent een brief, die door miss Leavenworth werd op de post gedaan gedurende uw rit met haar van hare woning naar de Zeven-en-dertigste straat? Op den middag van het verhoor? Ja. Dat herinner ik mij zeer goed, maar.... Gij hebt zeker niet op het adres gelet, voordat de brief verzonden werd. Ik had noch de gelegenheid, noch het recht om dat te doen. Werd de brief niet geschreven in uwe tegenwoordigheid? Ja. En gij hebt de omstandigheid zelve niet van genoeg gewicht geacht om er over na te denken Hoe ik er over gedacht mag hebben, het is in ieder geval zeker, dat wanneer miss Leavenworth verkiest een brief in de bus te werpen, ik het haar toch niet kan ver hinderen. Dat komt omdat gij een gentleman zijt. Mij dunkt, dat heeft ook al zijn nadeelen, - mompelde hij. Maar hoe kunt gij met die omstandigheid bekend zijn? vroeg ik. Maar mij te gelijkertijd herinnerende, dat het rij tuig ons door den rechercheur bezorgd was, hernam ik: Ah ja, ik begrijp 't, de koetsier was door u gehuurd en heeft u alles verteld. Dat is op 't oogenblik niet aan de orde, zeide Gryce, opmerkzaam naar zijn omwonden voeten kijkende. Laat 't u genoeg zijn, dat 't mij ter oore kwam, dat een brief, die waarschijnlijk voor mijne nasporingen van veel belang kon zijn, op zeker uur op den hoek van zekere straat in de bus was geworpen. Dat ik, den raad opvolgende van mijn berichtgever, telegrafeerde naar het postkantoor, waartoe deze bus behoorde, met verzoek, om te willen letten op een brief, die er verdacht uitzag en den beambte in handen zou moeten komen op zijn weg naar het hoofdkantoor. Toen ik persoonlijk er heenging, zag ik dat er juist een met potlood gekrabbelde brief was gekomen, welks adres mij werd getoond.... En dat luidde? Henry R. Clavering, Hotel Hoffman, New-York. En dat is het dus, waardoor uwe aandacht op dezen persoon gevestigd werd? vroeg ik, na mijn borst door een diepen zucht te hebben lucht gegeven. Ja. Zeer vreemd. Maar ga voort als ge wilt. Vervolgens begaf ik mij natuurlijk naar het hotel Hoffman en won daar de noodige inlichtingen in. Ik ver nam, dat Clavering een geregelde gast was in het hotel; dat hij er voor ongeveer drie maanden van de stoomboot uit Liverpool was aangekomen, en na zijn naam te hebben ingeschreven als Henry R. Clavering Esq., Hon, een kamer eersten rang had besteld, die hij tot heden in gebruik had. Dat, hoewel omtrent hem niets bepaalds bekend was, men hem steeds had zien omgaan met zeer voorname menschen, zoowel Engelschen als Amerikanen, door wie hij met veel onderscheiding behandeld werd. En eindelijk, dat, hoewel Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'Tclefoonnunamer 122. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBOOII

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1