Bij gelegenheid Tan de wereldten toonstelling te Parijs zal de //Société des Gens de Lettres" een internationaal letter kundig congres houden. Jules Simon zal presideeren en er zullen standbeelden van Balzae, Musset en Victor Hugo worden onthuld. Gonrad Behrens heeft zijn gast- voorstellingen te Stokholm besloten met jrMartha". De Stokholmsche bladen zijn rol waardeering. Inhoud van De Portefeuille: Een proelje van oudvaderlandsche Pen- nekunst. Nieuwe Uitgaven. Twee oorspronkelijke romans (Adèle van Me vrouw Van Westhreene en Semper Cres- ceudo van Maurits Smits). J. G., Over zicht Tijdschriften. Muzikale Kroniek. A. Peaux, Imogen en Jachimo, bij eene plaat naar Liezen Mayer. De Hollandscke Opera. Alfred Crowquill, Het Schilderstuk. MUZIEKFEEST DER Maatschappij t. fe. d. Toonkunst. Eerste dag. Een muziekfeest zonder een werk ■van Handel kan men zich bijna niet voorstellen. Hoewel bet niet te ont kennen valt, dat in de oratoria van dezen grooten contra-punctist veel verouderds voorkomt, vooral met betrekking tot de recitatieven en aria's, en dat de eindelooze herha lingen der tekstwoorden en de lang dradige vormen vermoeiend werken en niet meer met de tegenwoordige behoeften en beschouwingen over eenkomen, kan toen zich nochtans niet aan den machtigen indruk ont trekken, dien de koornummers meer- endeels teweegbrengen. Hierin is dan ook het zwaarte punt van Handel's werken gelegen en dus ook van Israël in Egypten welks uitvoeriug voor den eersten dag van het driedaagsch muziek feest te 's-Hage bestemd was. Het koor, aanzienlijk versterkt door me dewerking vau onderscheidene zang gezelschappen te 's-Hage en van Leiden, Utrecht en Rotterdam, bleek onder leiding van den directeur, den heer S. de Lange, van zijn zware taak een ernstige studie te hebben gemaakt. Wat de klankmassa betreft, voldeed het kwalitatief niet altijd aan de eischen, en hadden we ons van een getal van ruim 430 zan gers en zangeressen iets meer over weldigends voorgesteld. Veel van dit gebrek aan klank komt, dunkt ons, op rekening van de te sterke begeleiding, die werkelijk den indruk vau het vocale veelal zeer in den weg stond. De koren, die ons het meest aangrepen, waren Erführle sie aus met Silber wid Gold en denn Er kat geholfen mnnderbar. Hoewel de veraoeieuis zich aan het einde van het 18tal koornummers natuur lijk deed gelden, moeten we toch tot ons genoegen verklaren, dat een en ander flink marcheerde, en den directeur voor zijn onverflauwden ijver alle eer toekomt. Enkele koren hadden, hetzij door mindere zeker heid en gelijkheid, hetzij door een minder juiste begeleiding, slechts een zwak succes, en door het late uur, alsook door afgematheid van de aandacht, waren de meesten niet in de ware stemming om van het slot koor naar eisch te genieten. De tenoren hielden zich bij deze uitvoering krachtig staande, hetgeen niet altoos kan getuigd worden. De klank der sopranen kwam alleen in het tweegestreept Octaaf tot helder heid. Vau bet orgeleffect hadden we meer verwachting gekoesterd. In de koren ontwikkelde het instrument weinig kracht en was het in stem ming 't niet altoos met het orkest eens. De plaatsing der contra-bassen en cello's aan het boveneinde van het amphitheaters-gewijs gebouwde orkest gaf goeden grond aan het ensemble. Wat nuanceering aangaat, hadden zich koor en orkest nog wel wat meer moeite kunnen geven. Het weinige, dat in Israël voor de solis ten is weggelegd, werd vervuld door mej. Von Sicherer (sopraan), uit Munchen, Adèle Asmann (alt) en de heeren Rogmans (tenor), uit Amsterdam, Friedrich Lissmann(ba- ry toni, uit Hamburg, en Rud.Schmal- feld (bas), uit Berlijn. Eerstgenoemde droeg ongetwijfeld den eerepalm weg, vooral met de ariaAber Dn, liessest meVn en niet het minst met het Hallèluja. Laatstgenoemde aria had men niet moeten bisseeren, te meer daar ze voor de tweede maal niet zoo schit terend klonk. BovendieD is het bij Handel de gewoonte nietde solist mat zich te veel af en de tijd wordt noodeloos gerekt. Intusschen kwamen de colora tuurgaven van de sopraansoliste gunstig uit en paarde zich haar stem mede schoon in het duet met mej. Asmaun, wier orgaan, ondanks den goeden klank en de degelijke voordracht, den vroeger verkregen indruk moeilijk meer kon opwekken, vooral na de Frösche aria. De hel dere stem van den tenor werd naar gewoonte wederom zeer gewaardeerd en ontlokte inzonderheid grooten bijval na de vermoeiende aria: So dacht der Feind. De bariton, die eerst in het twee de deel optrad, bleek van zijn deug delijk orgaan nog weinig te hebben verloren en voldeed ons vooral in het duet: Ilerr ist der slarie Held waarin de heer Schmalfeld, wiens optreden echter weinig succes mede bracht, de baspartij zong. Het programma werd geopend met een ouverture Motes van den heer De Lange, welke compositie de inleiding vormt voor een groot werk, dat hij in den a. s. zomer hoopt te voltooien. Een bepaalden ouverture-vorm heeft de componist hierin kennelijk niet gevolgd; meer het karakter van een Vorspiel merk ten we er in op. De tallooze herha lingen van de «Hebraische Synago- gal Melodie» geven iets monotoons aan het werk, dat overigens goed ge ïnstrumenteerd is. De met groen eu en sierplanten omgeven estrade gaf een feestelijk aanzien. Een goede maatregel was het verlichten met electrische lampen, waardoor de temperatuur in de zaal zeer dragelijk bleef. Daar voor niet- leden de toegang uitgesloten was, bleven de bovengalerij en de tribune nagenoeg leeg. Van de gelegenheid om in de pauze zich in den mede electrisch ver lichten tuin te kunnen verfrisschen werd druk gebruik gemaakt. (Avondpost.) LEGER EN VLOOT. Naar men ons mededeelt zijn alle rapporten omtrent de nieuw in te voeren repeteergeweren bij den minister van Oor log ingekomen, zoodat de definitieve keuze weldra kau worden tegemoet gezien. De groote meerderheid van de officieren die de proefnemingen hebben bijgewoond is voor liet stelsel «Vitali", doch die van de technische adviseurs is voor het stelsel i/Mauulicher", zoodat de uitkomst nog niet beslist is. Men schrijft ons nit Halfweg De schietoefeningen met torpedo's aan zijknnaal F zijn sinds de vorige week voort gezet met gebruikmaking van Fransche torpedo's, die eeDe lengte hebben van 5.73 M., waarmede van 4 tot 10 lancee ringen daags werden gedaan. Daarbij had o. a. het volgende plaats Een der torpedo's liep in een waterdicht rat, dat onder do in het kanaal drijvende schijven in aangebracht, om daaraan het noodige drijfvermogen te geven. De tor pedo doorboorde den eersten wand en brak bij het stuiten tegen den tweeden midden door. Beide deeleu zonken en werden later door een duiker opgevischt. Maandag is hier aangekomen de ka nonneerboot no. 7. Een geschikt terrein waarop een rijks magazijn van nat schietkatoen zou kunnen worden geplaatst is nog niet gevonden. VISSCHERIJ. IJ m u i d e n, 8 Juni. Heden zijn van de kordvisscherij aangekomen 10 schokkers, met besomming van f 10 tot f 20 en 5 Engelsche kotters, met besomming van f 80 tot f 200. Prijzen: tarbot f 8 a 10, gesorteerde tong van 30 tot 40 c., kleine toDg van 15 tot 20 c. per stuk, Engel sche tong f 50 per kist, schol f 4 a f 14 per 50 kilo. Enkhuizen 9 Juni. Was de vangst van ansjovis in het begin der week ruim, de laatste dagen waren de uitkom sten dezer visscherij minder bevredigend. Gisteren werd alhier aangebracht onge veer 60.000 stuks netjes-ansjovis, prijs f7 per 1000; per boot werd van 200 tot 3500 stuks gevangende aanvoer van kuil-ansjovis was van weinig beteekenis; prijs f 5.50 per 1000. Aangevoerd heden: 850 kg. lev. en 200 kg. doode kl. schol, welke onderhands werd verkocht, 65,000 stuks netjes-ansjo vis, prijs f 7 per 1000. Met den kuil werd van 3000 tot 6000 stuks per span gevan gen; prijs f 6.50 per 1000. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel ongeveer 695,000 stuks netjes ansjovis aangebracht, aanvoer van kuil- ansjovis onbekend. Nieuwediep, 9 Juni. Honderd tien korders brachten heden 20 tot 120 gr., 20 tot 100 kl. tongen, 4 tarbotten, 2 tot 20 roggen, 1 tot 2 m. kl. schol en 1 tot 3 m. schar ten afslag, terwijl door beugers 380 roggen en 8000 pieterman nen en van Wieringen 23 tal geep werden aangevoerd. Groote tong gold 25 a 30 c., kl. id. 15 c., tarbot f 5 a f 7, rog 45 a 33 c., per stuk, kl. schol f 1.50 per m., schar f 2,60 per m., pietermannen, 90 c. per honderd en geep f 7.60 per tal. Lemmer, 8 Juni. Óp gisteren werden 6000 stuks en op heden 8000 stuks ansjovis aan de zouterijen alhier aan gebracht tot //marktprijs." Vangst slecht. LAND EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Purmerend: Een vroolijk gezicht leverde Zaterdag het inwendige van de Boterwaag te Pur merend op. De heeren Gebr. Admiraal te De Rijp hadden er hunne jeugdige, doch frissche en krachtige Eloralia-plantjes (stel len van 2 geraniums, 1 fuchsia, 1 begonia, 1 coleüs en 1 aralia). Ill N N K N l l>. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 14den Juni a. s. niet plaats hebben. Tot zetters voor 'sRijks directe belastingen zijn ter vervul ling vau open plaatsen door den Commissaris des Konings benoemd de heeren: J. A. Buch, Amsterdam, H. v. d. Vossen, Bennebroek, N. v. d. Horst, Edam, W. Koppen, Graft, W. J. Dekker, Limmen, C. R. Ka ter, Nieuwendam, P. Duyves, Oud- Karspel, A. J. Visscher, Ransdorp, W. J. ten Dam Have, Rijp, J. Hed- des, Wognum, T. Schoenmaker, Wormer, W. Stolp, Wijde-Wormer en J. Strybis, Zuid-Scharwoude. De 3 pets. obligatie-lee ning dar Noord Holl. Tramweg maatschappij is ruim volteekend. Aan de inschrijvers wordt 70 pet. toegewezen. Met het stoomschip Zaandam der Nederl. Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij zijn Zaterdag van Amsterdam naar New-York vertrokken 412 volwas senen, 90 kinderen van 1 tot 10 jaar en 16 zuigelingen. Er waren voorts 5 passagiers le en 18 passagiers 2e kl. aan boord. Men schrijft ons uitPur- merend: Werd in het vorig najaar de dief, die zich heimelijk toegang tot het kantoor van den heer J. Prins, rijk»-ontvanger alhier, had weten te verschaffen, door de beide dochters des huizes op heeterdaad betrapt en hem het ontvluchten on mogelijk gemaakt, Zondagnacht is, brutaal genoeg, vau de zijde der openbare straat andermaal in ge noemd kantoor ingebroken. Dezen keer heeft de dief zijn doel bereikt, alhoewel hij zich met eenige pas munt heeft moeten tevreden stellen. Natuurlijk doet de politie ijverig onderzoek. Niettegenstaande de heftige oppositie van het raadslid Lankelma, die o. a. van oordeel was, dat onze tegenwoordige tijd geen tijd van volksfeesten was, doch misschien over 't hoofd zag, dat men wel eens gretig een spierinkje moet uitwer pen om een kabeljauw te vangen, heeft de gemeenteraad aan elk der vereenigingen «Stedelijk Muziek corps», «Volharding» en «Purmeren- der Mannenkoor» een subsidie ver leend van f100, aan de eerstge noemde ter tegemoetkoming in de kosten voor het in de maand Juli a. s. te houden concours, aan de beide laatstgenoemde voor hare vereenigde feestviering in de maand Augustus. In den nacht vanVrijdag op Zaterdag j. 1. is een paard van den heer Klaver te de Beemster door den bliksem doodgeslagen. Zondagavond kreeg te Wormerveer een arbeider, bijge naamd «De Beer», twist met een zijner buren, naar aanleiding van verdeeling der werkzaamheden bij het kolensjouwen. Hij achtte zich zoo zeer verongelijkt, dat hij niet minder dan zijn tegenstander ver moorden wilde. Hieraan geen gevolg kunnende geven, wist hij niet beter te doen dan eenige ruiten te ver brijzelen en rustige voorbijgangers waaronder zelfs kinderen te mishan delen. De politie, vau een en ander iu keunis gesteld, heeft proces-ver baal tegen den dader opgemaakt, waardoor hij later in de gelegen heid zal zijn over zijne opgewon denheid, waaraan de «Schiedammer» niet vreemd was, na te denken. Doorden ontvangervan 's rijksbelastingen te Alkmaar werd Zaterdag ten zijnen kantore een valsche rijksdaalder in beslag ge nomen en direct gedeponeerd bij de officier van justitie. Het bewuste stuk droeg de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1866. Zondagmiddag geraakte te Alkmaar eene kinderwagen waarin twee kinderen en een klein meisje, dat den wagen voortduwde, in het Noord-Hollandsch Kanaal. Het mocht den brugwachter der vlotbrug na veel moeite gelukken de drie drenkelingen behouden aan wal te brengen. Het kostte echter den te hulp geroepen geneeskundige niet minder moeite de levensgeesten van het jongste kind, pas één jaar oud, dat in den wagen vastgebonden zat, weder op te wekken. Ons land schijnt met een nieuwe vogelsoort te zullen wor den begiftigd. In de duinen van Terschelling vliegen en nestelen thans een zeer groot aantal steppen- hoenders. De dieren zijn zeer vlug van beweging zij hebben de groot te onzer grootste duivensoort, zijn veelal grijs van boven en van on deren zwart, terwijl de eieren wat grooter zijn dan die der duiven en bont gevlekt. Vele eierenzoekers zijn voornemens het broeien niet te verstorenom zoodoende de teelt van dit jaar voor een volgend jaar te lokken. De personen uit Leiden, die zich verleden Vrijdag in de ge- tuigenkamer van het gerechtshof in Den Haag een kogel door het hoofd schoot, omdat zijne vrouw, die eisch tot echtscheiding had in gesteld, zich niet met hem wilde verzoenen, is reeds zóóver hersteld, dat hij het gasthuis heeft verlaten en zich nu te Amsterdam metter woon kan vestigen. Eenige dagen geleden werden in de grondverf staande hui zen op het Oranjeplein te 's-Hage met zwarte verf besmeerd. Die hui zen kwamen Vrijdagavond geheel in de verf, doch omstreeks 10 uur bleken dezelfde schendende handen weder hun baldadig bedrijf te heb ben volvoerd; thans was de verf met teer bedekt. Men meent alle reden te hebben om aan wraak tegenover den eige naar der huizen te denken, want één der huizen van het geheele blok, dien eigenaar niet toebehoo- rende, bleef gespaard. De tentoonstelling in den Koekamp te 's-Hage, is dagelijks geopend van 9 tot 5 uur en het terrein tot zonsondergang. Bij gun stig weer zal er in den regel van half 3 tot 5 uur muziekuitvoering zijn. Naar wij nader vernemen, gaat het plan om op den verjaardag van het Prinsesje te 's-Hage een optocht te houden, niet uit van de Vereeuiging «De Ster», maar heeft een lid van het bestuur van bedoelde Vereeniging, de heer J. J. Wortman, enkel een 12-tal hoofden van Ver eenigingen aldaar uitgenoodigd, om op 11 Juni het plan te bespreken. Wordt het goedgekeurd, dan zal een beroep gedaan worden op de circa 200 te 's-Hage bestaande Ver eenigingen om het uit te voeren. (Vad.) Naar men onsuitgoede bron mededeelt is Zondag te Loos- duiuen een lijk aangespoeld, waar van men de kleederen reeds aan het strand had gevonden. Nadere bizouderheden ontbreken nog. De weduwe van den hor logemaker Naundorff te Delft, die op zijn grafsteen vermeld staat als hertog van Normandië, zoon van koning Lodewijk XVI, is Zaterdag op 85-jarigen leeftijd te Teteringen overleden. De oud-marketentster ran Waterloo Elske van Aggeleu, te Wageningen, vierde dezer dagen haar 94sten verjaardag. Aangezien zij in zeer behoeftige omstandig heden verkeert, ontving zij weder veel h;wijien van belangstelling, onder anderen van den minister vau Oorlog. Op 1 3 Juli zal te Nij- megeu de 39e algemeens vergade ring van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees- kuurt gehouden worden. geweest, die op het oogenblik van den moord gevouwen op den heer Leavenworth's schrijftafel lag.... Juist. En uit de gelijke breedte van elk der stukken, zoowel als uit hunne neiging om op te krullen als men ze loslaat, mag worden opgemaakt, dat de brief eerst in de lengte iu vieren is gescheurd en dat die vier gedeelten zijn opgerold voordat men ze in den haard wierp, waar ze later gevon den werden. Tot zoover is alles goed, zeide Gryce, ga verder. Het schrift, voor zoover men het kan ontraadselen, is dat van een beschaafd man't is niet de hand van den heer Leavenworth, want ik heb zijn schrift in de laatste dagen te vaak onder de oogen gehad, om het niet op 'teerste gezicht te herkennen. Maar 't zou.... Wacht! viel ik mij zeiven plotseling in de rede, hebt gij hier niet wat gom bij de handMij dunkt, dat wanneer ik deze reepen op een stuk papier plakte, ik er beter uit wijs zou kunnen worden. Er staat een fleschje met gom op den lessenaar, ant woordde Gryce. Ik bracht het fleschje naar de tafel en begon nu de reepen opnieuw aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, ten einde ze zoo goed mogelijk te kunnen opplakken. Dit ge lukte mij beter, dan ik had durven verwachten. De langste en minst gehavende reep, waarboven «Mr. Hor» te zien waB, had blijkbaar de linker bovenzijde van den brief uitgemaakt, terwijl de tweede, met machinaal afgesneden rand, blijkbaar de rechter kant derzelfde bladzijde was. Deze twee strookjes plakte ik op genoegzamen afstand van elkaar, dat het geheel den omvang kon hebben van een gewoon velletje postpapier. Al aanstonds bleek mij duidelijk, dat, om het ontbrekende aau te vullen, nog twee reepen van gelijke breedte als de twee reeds opgeplakte, zouden noodig zijn en tevens, dat de brief niet onderaan die bladzijde eindigde, maar op een volgend bladzijde was voortgezet. Ik nam nu den derden reep op en bekeek den rand deze was van boven machinaal afgesneden en was, voor zoover ik uit de woorden kon opmaken, het eene gedeelte van eene tweede bladzijde. Ik plakte dit stuk op en bezag daarna het vierde. Daar ik bevond, dat ook dit van boven machi naal was afgesneden, maar niet aan den zijkant, beproefde ik of hot naast het andere behoorde, maar dit kwam niet uit met de woorden. Na het dus verschoven te hebben tot op de plaats, die het zou innemen, wanneer 't de derde reep ware, plakte ik het eveneens op en toonde het geheel aan Gryce. Dat hebt ge goed opgeknapt, zeide hij. Maar laat 't mij niet zien. Bestudeer gij het zelf en zeg mij, wat gij er uit maken kunt. Welaan, zeide ik, dan is het in de eerste plaats zeker, dat dit een brief is aan den heer Leavenworth, ge- dagteekend uit zeker hotel op den datum van.... laat eens ziendat is immers een t, nietwaar Ik wees met den vinger op een nog flauw te onderscheiden letter, schuins onder het woord hotel. Mij dunkt van ja, maar vraag mij nu niets. Het kan niet anders dan eeu t zijn. Het jaartal is 1876, eD dit is noch de uitgang van het woord Januari, noch die van Februari; op den datum dus van 1 Maart 1876, en ge- teekend door.... Gryce hief de oogen reeds bij voorbaat met groote vol doening op naar de zoldering. Door Henry Clavering, vulde ik zonder aarze len aan. Hm, hml Hoe weet gij dat? vroeg Gryce, een blik slaande op zijne omzwachtelde vingertoppen. Wacht, dat zal ik u dadelijk laten zien, zeide ik, en uit mijn portefeuille het kaartje nemende, dat mij bij ons onderhoud door Clavering was overhandigd, legde ik het onder den laatsten regel van de tweede bladzijde. Een enkele blik was voldoende om ons te overtuigen, dat Henry Ritchie Clavering op het kaartje en Hchiein den brief, de zelfde naam moest zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2