NIEUWS- EN ADV EETENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 13 Juni 1888. No. 151. ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM S DAGBLAD ABOFHEMEHTSFELIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAÜBE fy" Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 12 Juni. Aan het examen, op 4, 5 en 6 dezer afgenomen door de Vereeni- ging van leeraren in het boekhou den, te Amsterdam, namen o. a. met goed gevolg deel de hh. J. C. J. Wijsmuller en J. F. Swaen, alhier. Maandagnamiddag zijn door twee rijksveldwachters aan de Botermarkt alhier in beslag genomen twee kooien waarin negentien levende vogels, kerkkauwen, waarvan de vangst hij de wet verboden ii. Tegen den verkooper is proces-verbaal opge maakt, terwijl de vogels dadelijk in vrijheid zijn gelaten. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem1 s Dagblad: 1 knecht voor loop- of pakbuiswerk, 1 timmermansknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 kleermakersaankomeliDg. Op het buitenkanaal teIJmuiden worden den 21n Juni roeiwedstrijden gehouden. Het Badhuis voor minvermogen den te Zandvoort zal Vrijdag 15 Juni a. s. geopend worden. In deze stichting worden niet alleen kinde ren, maar ook volwassenen van eiken leeftijd opgenomen, zoodat daardoor in eene groote behoefte voorzien wordt voor hen, die voor eene zee badkuur beperkt in hunne uitgaven zijn. Den vorigen zomer werden aldaar 84 patiënten verpleegd met 4159 verpleegdagen. Onnoodig te zeggen, dat velen genezing, anderen ver betering van hunne ziekte verkre gen de heilzame werking van zee baden behoeft geen betoog meer. Patiënten, welke voor eigen re kening verpleegd worden, betalen fl.20 per dag. Zij, die voor re kening van diaconieën of gemeen te- of armbestuur verpleegd wor den, 10.90 daags. Daaronder is geneeskundige behandelingbe- wasscbing enz. begrepen. Aanvragen tot opneming moe ten gedaan worden aan de direc trice mejuffrouw H. Bouvin of den geneesheer - directeur dr C A Gerke. LETTEREN EN KUNST. Naar men verneemt, is de bekende schrij ver Justus van Maurik ernstig ongesteld. T)e afdeeling voor taal-, letter- eu ge schiedkundige wetenschappen der Konink lijke Academie van Wetenschappen hield Maandag eene gewone vergadering, onder leiding van prof. Naber. De secretaris, prof. Boot, deelde bij den aanvang der vergadering mede, dat de heeren prof. Cosijn en prof. Moltzer zich schriftelijk iu denzelfden geest over het Volapük hadden uitgelaten als prof. Kern in de vorige vergadering. Prof. Pruin sprak hierna over de op komst van het waterschap Rijnland en de heer Land over de gedenkschriften van een monophysiet uit den tijd. van keizer Justin ianus. Brahms heeft geschreven «Zigeuner- lieder" voor koor met piano. Het concert voor viool en cel met orkest op. 102 is bij Simrock verschenen. Bij Ritter-Bie- dermann te Leipzig hebben het licht ge zien S. De Lange's Se Sonate voor piano en viool, //Ave Maria", voor sopraan met cel en orgel, Fantasie uud Fuge voor or gel en //Mein Herz ist, im Urwald", voor mannenkoor met begeleiding vau hoorns en bazuinen, op. 54. Het maandschrift //Voor 'tjonge Volkje" blijft nog altijd een geliefkoosde lectuur voor onze kleinen. En geen won der, want iedere aflevering ook die welke wij nu weder aankondigen draagt den stempel van frischheid en opgewekt heid, welke het alom bekende tijdschrift zoo treffend kenmerkt. De heer Louwerse en zijne medewerkers verdienen met recht geprezen te worden voor hun onvermoeide pogingen om het jongere geslacht door de voortbrengselen van hun geest zoo aan genaam en nuttig mogelijk bezig te hou den. Behalve een paar lieve versjes van den redacteur, waarvan het eerste (bij de titelplaat) inderdaad een juweeltje is, bevat deze aflevering eenige leerrijke verhalen, namelijk //De dorps voorlezer," van Maurits (dr. R. Sinia); //Oom Beruhard," van Fran ken, en //De twee Hugo's" (vervolg.) Een wedstrijd, verdeeld in drie categoriën naar den leeftijd, en de verschillende plaatjes tusschen den tekst verhoogen het aantrek kelijke van dit tijdschrift voor de jeugd. Parijs krijgt waarsohijnlijk weder een Italiaanschen schouwburg. De Romeinsche correspondeut van de //Trovatore" schrijft dat indien Ganoro, vroeger directeur van het //Apollo" te Rome, niet weder als zoodanig wordt aangesteld over bet theater «Argentina", hij te Parijs zal trachten een Italiaanscher. schouwburg te stichten. MUZIEKFEEST der Maatschappij t. b. d. Toonkunst. Tmeede dag. I)e tweede dag ving met een teleurstelling aan. De heer De Lange deelde het publiek mede, dat de bar/ton, de heer Lissmann wegens onge steldheid niet kon optreden, zoodat het recita tief en de arioso uit Bach's «Cantate* moesten vervallen, terwijl de heer Schraalfeld, boewei onvoorbereid, welwillend de baryton-solo op zich zou nemen uit Beethoven's 9e symphonie. Behalve deze twee genoemde werken waren nog voor dezen dag bestemd: «Psalm 114*, van Mendelssohn en «Concert* voor orgel met orkest van Handel. De Cantate, gegrond op de koraal melodie «Ein feste Burg*, bezit een onuitputte- lijken rijkdom van contra-punctische schoonheden en levert dientengevolge voor de uitvoerders kolobsale zwarigheden op, die echter op zeer ge lukkige wijze werden overwonnen. De zware coloratuur-passages der bassen kwamen in het tweestemmig koor (sopranen en bassen) goed tot haar recht; de drie trompetten hielden zich flink in het koraal: «Und wenn die Welt voll Teufel war*. Het bescheiden deel der solostem men werd door mej. von Sicherer en den heer Rograans weder keurig vertolkt: het fraaie duet «Wie selig* kreeg door de Drachtige begeleiding van obligaat-, viool en alt nog te meer bekoring, eu een massieven breeden klank ontwikkelde de koormassa in het vierstemmig koraal, waarmede deze met meesterschap en majesteit bewerkte Cantate van den eenigen Bach eindigt. Na de voordracht vau het orgelconcert, waarin de heer De Lange zyne vaardigheid weder on miskenbaar ten toon spreidde en waarhij de heer Joseph Cramer uit Amsterdam, die, xooals men weet, bij de le violen medewerkte, het orkest aanvoerde, wachtte dcu feestdirecteur een ver rassende hulde. De heer mr. A. Heemskerk be trad als eere-voorzitter de estrade en bood met een hartelijke toespraak, waarin De Lange's ver diensten als directeur van Toonkunst klaar wer den uiteengezet, dezen het honorair-lidmaatschap aan der Maatschappij t. b. d. Tooukwaarop de heer Koens namens het koor het woord nam en, na een innige toespraak, den directeur een prachtige lier van bloemen vereerde, alsmede een keurig souvenir, bestaande in een porte feuille met etsen naar moderne meesters, welke plechtigheid door fanfares van het orkest werd opgeluisterd. Na eenige korte woorden van dank vatte de heer De Lange den dirigeerstok weder op, en ving de 114e Psalm aan, die, door het klankvolle koor met entrain en animo gezongen, het eerste deel v n het programma op treffende wijze besloot. Het gunstig weer liet toe, dat velen zich in den ge- zclligen tuin vermeiden,WHarna Beethoven aan het woord kwam, wiens negende symphonie het tweede deel van den avond in beslag nam. Het eerste Allegro maakte den gewenschten indruk, het Scherzo liep evenzeer »oed van stapel en het verrukkelijk Adagio droeg algemeene goedkeuring weg. Minder echter gelukte (om niet te zeggen: mislukte) het beroemde »;ecitaticf« en de «In trede* van de Finale voor de contra bassen en violoncello's (22 in getal,) waarvoor Rich. Wag ner indertijd te Dresden 14 (zegge veertien) afzonderlijke repetitiën hield, en welke gevaar lijke plaats toen zoo allerschitterendst tot haar recht kwam, dat Niek Gade verzekerde, volgaarne den dubbelen entreeprijs er voor over te hebben om dit «recitatief* der orkesthassen nog eens te kunnen hooren. Dat de heer Sclimalfcld onvoorbereid optrad, bleek duidelijk uit de voordracht van het: «O, Freunde, nicht diese Töne*Zijne medewerking in het solo-quartet «Freude, schoner Götterfun- ken* kwam evenwel goed te stade. De heer Rograans kweet zich goed van zijn solo in het Alia Marcia eu het gezamenlijke koor zong Schiller's «Ode an die Freude* met niet minder glans en zekerheid dan vóór weinige jaren onder dezelfde directie, zoodat de heer De Lange, wien het blijkbaar niet aan zorg en toewijding ont breekt, met de meeste voldoening ook op f'ezen avond kan terugzien. Het enthousiasme onder de aanwezigen, die alle plaatsen behalve de iboven- galcrij vulden, was ditmaal levendifcer dan den vorigen dag, waartoe natuurlijk het afwisselende programma te meer aanleiding gaf. De verhou ding der koorstemmen in klank tegenover orkest en orgel was thans heter en het schoon ensemble van het strijkorkest bleef ook eergisteren niet onopgemerkt. Derde dag. Totnogtoe was op dit Muziekfeest geen Neder- laudsch koorwerk ten gehoore gebracht. Het deed ons daarom genoegen, dat het ernstige feestprogramma in dit opzicht eens een afwis seling aanbood en we voor den derden dag een werk van Verhuist (den I45stea Psalm) te hoo ren kregen, alsmede een compositie uit den nieuweren tijd, nl. de 2e symphonie van Bhraras Met laatstgenoemd werk vormden de solo-voor drachten van mej. von Sicherer, den heer Rog- mans en den heer Eugène Ysayc (viool) de eerste afdeeling van het programma. I)e sympho nie, waarin de schoone elementen van het reus achtig orkest schitterend uitkwamen, genoot een welverdiend succes, vooral wat het eerste en derde deel betrof. Het frisch orgaan der sopraan soliste kwam in de aria uit Weber's «Sylvana* weder in het volle licht en ook de heer Rogmans, wiens dui delijke uitspraak een zijner groote verdiensten is, oogstte stormachtigen bijval met Wagner's Iiieheslied uit «Die Walkure». Die bijval, welke zich tot driemalen toe herhaalde, had meer ten doel, den solist te bewegen tot een «da capo*, waaraan tot teleurstelling van het publiek echter niet voldaan werd. Voor een Wpgner- zauger ontbreekt den heer Rogmans wel wat kracht; van daar, dat dit lied, door Van Dijck op het jongste Cecilia-concert voorgedragen, alstoen meer het ideaal nabij kwam. Waar een vioolvirtuoos als de heer Ysaye optreedt, is aan succes niet te twijfelen. Onnoodig dus, nieuwen lof toe te zwaaien aan zijn zilveren toon eu schoonen streek en aan de geparelde voordracht van Viotti's Vioolconcert, waarin vooral de slot- cadenza zijn meesterschap niet het minst deed uitkomen. Het «Ahendlied* van Schumann en de «Polonaise" van Wieniawski schonken hem ook na de pauze gelegenheid zich te doen kennen als een der beroemdste violisten van den tegen- woordigen tijd. Voor onzen stadgenoot Verhulst was het voor zeker een aangename ervaring, dat hij na de flinke uitvoering van zijnen «Psalm» uit de be- staurs-loge werd voorgeroepen en met handge klap en fanfares begroet. De drie solo-voordrachten van mej. Asmann: «Die Uhr«, van Lowe, «O liebliche Wangen*, van Brahms, en Der Tod und das Madchen*, van Schubert, door den heer J. Stortenbeker netjes begeleid, maakten niet dien indruk, dien we voorheen van deze ovcr'gens begaafde zan geres medenamen. Hare jammerlijke kortademig heid ontroolt haar blijkbaar de macht over hare stemmiddelen. De heer De Lange werd vóór het begin van het Iweede deel van't programma met een lauwerkrans vereerd, en mej. von Siche rer ontving van de dames-koristen eeu grooten welriekenden bloemtuil. De ongesteldheid van den heer Lissmann was er niet op verbeterd, zoodat zyne solo's moesten achterwege blijven. Reeds is de patient op weg naar Carlsbad. Een tweede teleurstelling was, dat het electrisch licht dreigde zijne diensten verder te weigeren, en dat ook de gasverlichting boven het orkest onbruikbaar bleek, zoodat koor en orkest een zeer geruimen tijd werkeloos moesten blijven, en dientengevolge eerst tegen middernacht de concert-uitvoering kon eindigen. Volgens programma werd met het slotkoor nit Israël* de avond en daarmede ook het drie— daagsch muziekfeest besloten, dat aan zoovelen zoo binnen als buiten de stad, onvergetelijk kunstgenot heeft verschaft, en waarvoor direc teur, bestuur en medewerkenden algemeene er kentelijkheid ten volle toekomt. C Avondpost.) LEGER EN VLOOT. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. achroefstoomschip le kl. //Zilveren Kruis," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, den Sisten Mei jl. Honolulu (Sand- wichs-eilanden) verlaten. Aan boord was alles wel. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 11 Juni. Twee kor- ders brachten heden 7 m. kl. schol ten afslag, terwijl door 10 beugers 330 rog gen en van Wieriugen 13 tal geep wer den aangevoerd; kl. schol gold f 1.50 per m., rog 41 a 37 c. per stuk en geep f 7.30 per tal. De geheele vloot is in zee. Tessel, 10 Juni. De geepvangst was in de afgeloopen week niet onbevre digend langs de kust. Er werden 117 man den geep afgeleverd naar de zouterijen te Helder. De palingvangst werd iets beter; de paling gold 20 a 25 ct. per half kg. Voor de geep werd gemiddeld f 8 per tal ontvangen. Het rogvisschen binnengaats leverde geen voldoende uitkomsten op. Naar Brussel en Antwerpen werden 127 manden rog ter markt gezonden, rog gold van 20 tot 50 ct. per stuk. Door de Noord zee visschers werd van f 50 tot f 110 be- somd per schuit. Voor de rookerijen wer den flinke partijen scharren, poonen en pietermannen aangevoerd. Scharren golden f 2.50 a f 8, poonen f 1 a f 1.50 en pie termannen f 3 per mand. De garnalen- visschers vingen 144 manden garnalen, die door de kokerijen werden afgeleverd naar Londen, Huil en Brussel. Aan de visschers werd f 4 per m. betaald. Lemmer, 10 Juni. Op gisteren werden aan de zouterijen alhier aange bracht 80,000 stuks ansjovis die werden opgelost voor f 7.15 per 1000 stuks. Vangst alhier zeer slecht. LAND EN TUINBOUW. Belanghebbenden bij de tentoonstel ling van planten, bloemen, groenten, vruch ten enz. enz. op 27, 28 en 29 Juli op FEUILLETO HST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 561 XXII. STUKWERK. Het is Clavering, zeide ik, zonder eenigen twij fel, en ik zag dat hij volstrekt niet verwonderd was. Laten wij nu eens zien wat het geheel kan beteeke- nen. ging ik voort. En bij den aanvang beginnende, las ik de woorden zooals zij achtereenvolgens voorkwamen, hardop voor, achter elk woord of een gedeelte daarvan even ophoudende, als volgt: «Mr. Hor.... waarde.... een nicht die gij.... zoo schoon van ge.... liefde en vertr.... welke gij af.... schenk ....ere roos heeft haar.... is geen uitzondering.... heid en lieftal.... haar aangename manieren, is z.... staat ons.... een die haar vertr.... voeten treden.... hart.... wien zij.... de en gehoor.... versch.... Wanneer....t gelooven.... haar in.... maar verr.... betrek....llige dien.... Hchie.: Het lijkt wel iets op een klacht tegen een vau den heer Leavenworth's nichten, zeide ik, opschrikkende bij den klank mijner eigen woorden. Wat is er, zeide Gryce, wat deert u? Het is, zei ik, dat ik van dezen zelfden brief heb hooren spreken. Het is werkelijk een beklag over een van den heer Leavenworth's nichten, en wel geschreven door Clavering. En ik vertelde hem hetgeen Harwell mij hieromtrent had medegedeeld. Ah, zool dus hebt gij Harwell dan toch aan't spreken gekregeD. Ik dacht dat hij zoo dicht was als een pot. Harwell en ik zijn gedurende de laatste weken bijna dagelijks samen geweest, gaf ik ten antwoord, het zou al zeer vreemd zijn, als hij mij niets hoegenaamd ge zegd had. En hij heeft u dus gezegd, dat hij eeu brief had ge lezen, die door Clavering was geschreven aan den heer Leavenworth? Ja, maar waarvan hij den juisten inhoud was vergeten. De woorden, die wij daarvan nog hebben, kunnen hem misschien op weg helpen. Ik zou hem liever van 't bestaan van dit bewijsstuk onkundig laten. Ik geloof, dat 't niet wenschelijk is, een derde in ons vertrouwen te nemen, als het niet bepaald noodzakelijk is. Dat heb ik al gemerkt, antwoordde Gryce droogjes. Ik deed alsof ik den steek, die in deze woorden lag opge sloten, niet begreep, maar nam den brief nogmaals ter hand en beproefde halve of afgebroken woorden, zooals Hor.... ge.... vertr.... schenk.... lieftal.... betrek.... zoo goed moge lijk aan te vullen. Toen ik hiermede gereed was, poogde ik zoodanige woor den in te vullen, als het geheel konden duidelijk makeu, zooals: Leavenworth achter Horatio; Heer achterWaarde; hebt met het waarschijnlijke gij voor een nicht; doornen achter haar, in den zin van roos heeft haar; op het voor hart; gij achter wanneer; schoon voor maar verraderlijk. Tusschen de twee rijen woorden, welk ik op die wijze samenstelde, laschte ik hier en daar een paar zinnen in, waar door ik een geheel verkreeg, dat luidde als volgt: Hotel 1 Maart 1876. Mr. Horatio Leavenworth. Waarde Heer. (Gij) hebt een nicht, die gij.... en die zoo schoon van gelaat.... liefde en vertrouwen, welke gij of... haar schenkt.... Maar iedere roos heeft haar doornen en (deze) is geen uitzondering.... haar schoonheid en lieftalligheid.... haar aan gename manieren, is zij in staat om.... een die haar ver trouwde.... met voeten te treden.... op het hart.... wien zij liefde en gehoorzaamheid verschuldigd is. Wanneer gij mij niet wilt gelooven, vraag haar in.... maar verraderlijk gelaat, (in welke) betrekking.... dienstwillige dienaar Henry Ritchie Clavering. Mij dunkt, dat is voldoende, zeide Gryce, wij weten thans genoeg van den inhoud, om de bedoeling te raden, en dat is alles, wat wij voor 't oogenblik noodig hebben.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1