De directie van de Nieuwe Rotterd. Schouwburg-Maatschappij (Alex. Eaassen eu Co.) bericht ons, dat haar tooneelge- zelschap voor het volgend speel-seizoen Aug.Mei iu hoofdzaak onveranderd is gebleven. In voorbereiding is «Een Mil- lioenen-Oom" van Yittorio Berseris, uit het Ital. vertaald door den heer Wansink. Bij den uitgever L. J. Yeen te Amster dam, is de eerste aflevering verschenen der tweede uitgave van net «Biographisch Woordenboek" door dr. W. J. A. Hu berts, W. A. Elberts en E. Jos. van den Branden, geheel omgewerkt onder de leiding van J. G. Erederiks en E. Jos. van den Brauden, met medewerking van Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkun digen. Deze laatsten zullen de in proef gebrachte artikelen der redactie aanvullen en veranderen, of daartoe inlichtingen gevenwie eeue bizondere studie van een auteur gemaakt heeft, zal dit artikel ook voor deze uitgaaf bewerken, of het zal naar hunne monographie geschieden, zoo mogelijk onder hun toezicht. Het jongste nummer van Schorer's «Eamilienblatt" bevat, onder den titel «Ein Held der Wissenschaft", een opstel van Ernst Keller over Donders met een portret en autograaf van den Utrechtschen geleerdeverder «Madchenprofil" naar een ets van Bh. Zilcken. Inhoud //H o 11 a n d s c h e Lelie" No. 50: Causerie uit Engeland. Vervolg en slot Novelle «Ginevra". Drie grepen uit Victor Hugo's «Toute La Lyre". Rembrand's Saskia. Roman. Cor respondentie. Weekkalender. VISSCHERIJ. N i e u w e d i e p, 12 Juni. Vijf en twin tig korders brachten heden 10 tot 76 groote-, 10 tot 60 kl. tongen, 1 tot 8 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ter afslag, terwijl door beugers 700 roggen en van Wieringen 48 tal geep werden aangevoerd gr. tong gold 80 a 35 cent, kl. id. 15 cent, rog 39 a 45 cent per stuk, kl. schol f3 per mandje, schar f2,50 a f3.20 per mand en geep f 1.35 per tal. Tessel, 11 Juni. In de afgeloo- pen week brachten de Noordzeevisschers van hier elders ter markt: 12000 tongen, 25 tarbotten, 20 m. rog, 200 m. kl. schol, 150 idem scharren en 100 id. poonen.De prijzen waren als volgt: gr. tongen 20 a 30 c., kl. en middelsoort 10 a 15 ct., tarbot f 3.50 a f 5.50, rog 35 a 45 ct., alles per stuk, kl. schol f 1.50 a f 3, scharren f 2.50 a f 3, poonen fl af 1.50 per m. Lemmer, 11 Juni. Heden niets aan. Zondag was de aanvoer van ansjovis aan de zouterijen alhier onbeduidend. Niet meer dan 2000 stuks werden aangebracht, die voor marktprijs werden opgelost. De aanvoer van ansjovis aan de zoute rijen alhier bedroeg op heden 2 0.000 stuks die werden opgelost voor marktprijs. It I IN IV E N I, A V 1). Volgens het Dinsda morgen verschenen nummer van de Parijsche Gaulois zou de kroon prinses der Nederlanden, prinses Wilhelmina, verloofd zijn met den hertog van Saksen. 't Spreekt van zelf, dat wij dit vaag gesteld bericht geheel voor rekening laten van Gauloisdie waarschijnlijk omtrent ons Vorste lijk Huis «evengoed ingelicht! is als andere Frausche bladen. In November van dit jaar zal het 75 jaren geleden zijn, dat Neêrland's onafhankelijkheid werd hersteld. Zou het niet goed zijn deze ge beurtenis op feestelijke wijze te her denken? Nog 5 maanden scheiden ons van dat tijdstip, doch met de voorbe reiding van dergelijke feestviering, wil rij waarlijk een algemeen en grootsch karakter dragen, behoort men vroeg te beginnen. Een ieder die in 1863 tot de jaren des onderscheids was gekomen, her innert zich met welk een geestdrift het 50-jarig bestaan onzer onafhan kelijkheid toen is gevierd. Zijn er ook thans geen mannen van naam en invloed, bereid hun schouders te zetten onder deze zaak, opdat de Novemberdagen van dit jaar voor een jonger geslacht een even schoone herinnering worden, als de Novem berdagen van 1863 voor talloos velen zijn? (Vad.) Voor het vergel ij kend eerste examen voor surnumerair der directe belastingen enz., dat in de maand Juli te 's-Gravenhage een aan vang neemt, hebben zich 63 can- didaten aangemeld. Er zijn 20 De Nederlandsche Maat schappij van geneeskunde bestaat thans uit de volgende afdeelingen met het daarbij vermeld aantal leden Alfen 12, Amsterdam 198, Arn hem 38, Assen 12, Breda 20, Delft 11, Deventer 19, Dokkum 8, Dor drecht 33, Friesland 78, 's-Graven hage 64, Groningen 57, Haarlem 38, Helder 12, 's-Hertogenbosch 35, Leerdam 10, Leiden 50, Limburg 31, Meppel 11, Nijmegen 29, Oldambt 27, Purmerend 16, Rotterdam 70, Schiedam 14, Tiel 18, Tilburg 19, Twente 11, Utrecht 66, de Vecht 14, West-Friesland 30, Westland 12, Zaanland 16, Zeeland 48, Zuid- Hollandsche eilanden 14, Zutfen 23, '.erwijl de algemeeue afdeeïing 76 leden telt. Het hoofdbestuur is voor het jaar 1888 saamgesteld uit de drs. C. A. Pekelharing uit Utrecht, voorzitter, A. A. G. Guye, secretaris, M. Juda, penningmeester, C. E. Daniels, bi bliothecaris, allen te Amsterdam gevestigd, en uit de drs. J. E. Van Iterson van Leiden, J. J. Achina van Hoorn, A. W. Treating van Nieweschans, A. W. C. Berns van Amsterdam, J. Baart de la Faille van Groningen, L. Th. v. Kleef van Maastricht en A. Mijnlieff van Breukelen. "Wedstrijden. Dinsdag was het de laatste dag der intern, wielerwedstrijden te Berlijn. Onder zeer groote opgewektheid had de grootste wed ren plaats, die er nog gehouden is. Daarbij heeft een Nederlander gewonnen. De haan was 20 kilometer lang. Onder grooten bijval van het bij duizenden toegestroomde publiek, kwam J. F. J. Huysser van de „Maastrichtsche Vdlocipèdeclub", het eerst aan den eindpaal, waarmede hij den eersten eereprijs verwierf. Hij reed op een twee- wieler van de /Budge Company" met bui- teugemeene kalmte eu algemeen bewon derde elegantie. Verscheiden rijders, onder wie de beste Duitsche rijders, vielen on derweg. Aan den wedstrijd namen Ame- rikaneu, Engelscheu, Duitschers, Oosten rijkers en anderen deel. Huysser deed over de bovengenoemde 20 kilometer precies 39 min. en 50 seconden, eu versloeg al zijne mededingers, ofschoon dezeu een groote voorsprong was gegeven. In het vorige jaar heeft eveneens een Hollander, de heer E. Kiderlen uit Delft, den strijd over 20 kilometer gewonnen. Genoemde heer was ditmaal, helaas, afwezig, omdat hij zich onlangs bij een val bezeerd heeft. Kiderlen, door zijue verleden jaar behaalde schitterende overwinning daar zeer bekend, werd thans in sport-kringen zeer gemist. IVat Huysser Diusdag gedaan heeft, wordt algemeon als iets zeer bizonders erkend, omdat zijne velocipede bij het rijden niet volmaakt in orde was, maar toch, dank zij het voortreffelijk materiaal en maaksel, en dank de uitmuntende besturing door Huysser, aan de thans gestelde hooge ei- schen volkomen voldeed. (N. B. Ct.) De Hollandsche dames-zwemclub te Amsterdam zal dit jaar weder een natio- nalen zwemwedstrijd voor dames houden. Zondag I Juli a. s. zal deze plaats heb ben in de zweminrichting van den heer Van Heemstede Obelt. Bij den wegwedstrijd, door de Am- sterdamsohe Véiocipèdeclub gehouden, werd de Ie prijs gewonnen door den heer Trakranen, te Hilversum. De afstand be droeg 80 KM. van Amersfoort af tot op ongeveer 10 KM. van Arnhem, welke weg door genoemden heer werd afgelegd in 3 uur 55 min. In ons nummer vangie- teren vermeldden wij, dat een drie tal heeren in aanmerking kwam voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Wormerveer. Dit bericht is, naar wij thans uit goede bron vernemen, geheel uit de lucht gegrepen. Er is nog geen drietal opgemaakt, terwijl de drie genoemde heeren zelfs niet tot de sollicitanten behooren. Wij namen het bedoelde bericht uit een ander blad over en hopen dat dit onze rectificatie wederkeerig zal overnomen. Te Amsterdam is aan den gemeenteraad een adres gericht, on derteekend door het bestuur van de Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren, en een aantal eigena ren van honden. Adressanten verklaren daarin, tot hun leedwezen te hebben waarge nomen de wijze waarop losloopen- de honden thans door de politie wor den vervoerd, waarbij namelijk eene kar met honden opgevuld wordt, zoodanig dat dit voor ieders gevoel hoogst stuitend ie, en het niet zel den gebeurt dat de dieren aan ver stikking sterven, vóórdat zij te be stemder plaatse zijn aaaDgekomen. Met nadruk protesteeren zij daarte gen en verzoeken den Raad dringend maatregelen te nemen, opdat het opvangen en het vervoer van hon den zoodanig plaats hebbe, dat de bescherming der menschen niet ont aarde in eene noodelooze mishan deling van dieren. Met het stoomschip Mars van de Koninklijke Neder landsche Stoombootmpij. gaan deze week uit Amsterdam een driehon derdtal grondwerkers naar Ham burg, een gedeelte van de meer dan duizend Hollandsche «polder jongens», die aangenomen zijn om te arbeiden aan het ontworpen ka naal, dat Kiel met de Noordzee zal verbinden. Op een der buitenwegen om onze gemeente staat eene wo ning waar dezer dagen een jonge spreeuw kwam binnenvliegen. Het dier was er weldra gewend en kwam er nu en dan uit eigen beweging een bezoek afleggen zon der het ouderlijke nest te vergeten. Zoodra 't jonge dier in de boven bedoelde woning is binnen gevlo gen geniet het, gezeten op de schou ders der bewoners, het voedsel dat hem daar wordt geboden, om na bet genot van dat lekkerbeetje aan zijn nestgenooten te gaan toonen, dat 't zich in den besten welstand bevindt en in eene goede haven is aangeland. (Leid. Ct.) Het Duitsche oorlogs schip Nixe zal niet de haven van Nieuwediep binnenloopen, maar ge durende acht dagen aldaar ter reede blijven. In de Maas, n a b ij M a a s- sluis, zijn twee jongelieden van 21 en 22 jaar, bij het zwemmen ver dronken. Een milicien uit Til burg, zekere v. D. is Maandag te Geertruidenbeig verdronken het roeibootje waarin hij zich bevond sloeg om. Een aanvallig meisje van drie jaren, het dochtertje van D. A. te Papendrecht, viel spelende met een geitje, in het water. Een paar visschende knapen brachten haar op het droge, maar het leven was reeds geweken. Dinsdagochtend kwam een man, in kenneliiken staat van dronkenschap verkeerende, op de Groote Markt te Rotterdam aanwag gelen. Hij viel over eene groenten mand, en toen men hem wilde op helpen, bleek het dat hij reeds een lijk was. De man was blijkbaar door eene beroerte getroffen. Dinsdagmorgen is bij de Oude Plantage te Kralingen het lijk opgehaald van de boerendochter, die eenige weken geleden, aan de Maas brug door het op hol gaan van een paard, vaD den wagen te water ge raakt is. Daar het lijk in vergevor derden staat van ontbinding ver keerde, is het onmiddellijk begraven. Het geloot aan spoken en heksen is in ons land zooals men weet nog niet overal ver dwenen. Dit is thans ook weer te Kralingen gebleken. Eeu kind van l1/, jaar moet volgens de verklaring der oudere voor eenigen tijd door «eene kwade hand» zijn aangeraakt, en is dientengevolge lijdende ge worden. Zekere vrouw De B. wordt ver dacht de heks te zijn, die het kind betooverd heeft. De ouders hebben geestelijke hulp iugeroepen voor de herstelling van hun kind. Eenige personen 1 iepen Maandag avond te Utrecht zoo luid te zingen, dat een politieagent meende hen te moeten verzoeken zich rustig te houden, waaraan echter niet voldaan werd. Nogmaals daartoe aangezocht, werd een hun ner zoo driftig, dat hij den agent een slag gaf, waardoor deze op den grond viel. Een paar personen kwa men den agent te hulp, waarbij eene vechtpartij ontstond. Eenige burgers kwamen mede toeschieten en trachtten zich van den persoon meester te maken, die aanleiding tot dezen oploop had gegeven. Aan vankelijk mocht hun dit gelukken, doch in een onbewaakt oogenblik nam de aaogehoudene de vlucht. De agent werd gewond bij een apo theker ingebracht. Maandagavond is de 54-jarige G. P. te Wageningen in een put bij zijne woning gevallen en verdronken. Hij laat eene vrouw en zeven kinderen achter. Het zelfde ong-luk overkwam een 58- jarig werkman te Midlaren, die eene vrouw en eenige kinderen on verzorgd achterlaat. Een arbei der te Venloo heeft zijn vrouw zoo danig mishandeld, dat zij in levens gevaar verkeert. De officiëele proefrit met het verbeterde stoomrijtuig «Noviomagum», van den heer P. Van Rijn, waarvan wij dezer dagen meldiDg maakten, zal plaats heb ben Donderdag en uitgaan van de sociëteit «De Vereeniging» te Nij megen. De le luitenant Van Suchtelen van de Haere keert met het detachement infanterie op 20 dezer uit Steenwijkerwold te Deven ter in garnizoen terug. Het detachement huzaren, dat te Oldemarkt de orde hielp bewaren, is dezer dagen weder te Deventer in garnizoen teruggekeerd. Te I n g b e r-G u lp e n heeft een dief Vrijdag namiddag, terwijl de bewoners in het veld waren, ten nadeele van den landbouwer Wou ters, door middel van inklimming en binnenbraak, uit eene kist ont vreemd: 10 franken in geld, een zilveren horloge met dito ketting, 1 gouden ring met diamanten bezet, terwijl hij insgelijks eene beurs met eenig geld, aan de meid toebehoo- rende, en welke in het woonvertrek op tafel lag, heelt medegenomen. Toen Wouters uit het veld terug keerde, trof hij in zijue schuur een persoon aan, gekleed in een grijs pak, stroohoed en rooden korten baard, van ongeveer 30 é,40jarigen leeftijd. Op de vraag, wat hij daar te maken had, antwoordde de man in Duitschen tongval dat hij stroo wenschte te koopen. W. zeidegeen stroo te hebben, waarop de Duitscher vertrok. Spoedig daarna werd W. gewaar, war er gebeurd was, en een nader onderzoek leidde tot bovenvermelde ontdekkingen. Men vermoedt dat hier dezelfde penoon in het spel is, die in de vorige week ten nadeele van den landbouwer Baumaus te Eis-Wittem op gelijke wijze diefstal pleegde. De logement - en koffie- huishouder R. te Maastricht miste reeds 6edert maanden nu eu dan geld uit zijne lade. Nadat de politie van het geval in kennis was ge steld, werd de dief ontdekt. Men legde namelijk eenige geteekende geldstukken in de lade, en Dins dagmorgen werd de vermoedelijke dader betrapt. De rijks-ambtenaar K., die bij R. inwoonde, scheen ken nis te dragen dat de sleutel van eene kast tevens op de geldlade paste. Bij onderzoek werden twee geteekende stukken van een frank bij hem gevonden. Dat ooievaars graag kikkers lusten, is genoegzaam be kend, maar dat ze ook verzot zijn op jonge baasjes, weet niet ieder een. 't Werd deze week te Ooststel lingwerf opgemerkt. Langbeen was bezig een haasje te verslinden, doch het beestje was hem wat te groot. Toen men den voge! eindelijk op jaagde, moest hij zijn buit laten liggen. WETGEVENDE MACHT. Dkankveekoop op de Noobdzee. Thans is aan do Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp tot goedkeuring der op 16 November 1887 te 's-Hnge ge sloten internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder visschers op de Noordzee buiten do terri toriale wateren. Deze conventie moet beschouwd worden als het noodzakelijk complement van de overeenkomst van 1882. Nederland, zegt de regeering in hare toelichting, heeft bij deze zaak niet alleen hetzelfde belang als de overige Noordzee-mogendheden, dat visschers door dronkenschap niet van het uitoefenen van hun bedrijf worden afge houden en de reeders geen schade lijden door den ruil van netten en ander visch- tuig tegen sterken drank, maar Nederland heeft bij deze zaak nog een staatkundig belang uit een zedelijk oogpunt. Niet geheel ten onrechte werd Nederland be schouwd als de hoofdschuldige iu deze aangelegenheid, en van die blaam behoort het te worden gezuiverd. De Nederlandsche regeeriug van 1881 heeft iu deze zaak eene zoor besliste hou ding aangenomen, en de tegenwoordige regeeriug stemt daarmede volkomen in. Ons belang brengt mede dat wij onder de geen sprookje op, Everett: den tweeden dag na het huwe lijk kwam haar echtgenoot dronken thuis en sloeg haar, toen zij hem minzaam te gemoet ging, met de vuist ter aarde. Dit was slechts het begin. Nadat bij verkoop haars vaders bezitting minder waarde had, dan men verwachtte, ging hij met haar naar Engeland, waar hij haar ook in nuchteren toestand ergerlijk mishandelde. Nacht en dag had zij van zijne wreedheid te lijden. Vóórdat zij haar zestiende jaar bereikt had, was reeds de volle last van menschelijk wee op haar jeugdig hoofd gekomen, en die last werd haar niet op gelegd door een ruwen en onbeschoften kerel, maar door een welopgevoed man, wiens smaak, ook wat de kleeding betreft, zoo ontwikkeld en fijn was, dat hij liever een harer japonnen in het vuur zou hebben geworpen, dan te zien, dat zij in gezelschappen verscheen in een toilet, dat hem minder pas send voorkwam. Zij droeg haar leed in stilte tot de geboorte van haar kind en wist hem toen te ontvluchten. Twee da gen nadat zij haar kind ter wereld bracht, stond zij op en haar lieveling in de armen nemende, ontvlood zij het huis harer martelingen. De weinige juweelen, die zij inder haast hal medegenomen, stelden haar in staat aanvankelijk in haar onderhoud te voorzien, totdat zij van het overschot een kleinen winkel kon beginnen. Sinds dien tijd leefde zij, gelijk van eene vrouw met zoo edel gemoed te ver wachten was, geheel te vreden in een stand, die zoo in strijd was met haar afkomst en opvoeding. Van haar echt genoot hoorde of zag zij niets meer, tot twee weken vóór hare kennismaking met Horatio Leavenworth, toen zij uit de couranten vernam, dat hij overleden was. Zij kon zich dus als volkomen vrij beschouwen, maar hoewel zij Horatio Leavenworth oprecht beminde, weigerde zij toch hem te trouwen. Zij gevoelde zich voor altijd geschandvlekt en ont- eerd door dat ééne jaar van gruwelijke mishandeling. Hoe hij haar ook smeekte en drong, nietB mocht baten. Echter een maand nadat haar kind was overleden, schonk zij hem haar hand met de levensjaren, die haar na dat eene ramp zalige jaar n.g zouden overblijven. Hij nam haar mede naar New-York en omgaf haar in een gezellig tehuis, met liefde volle zorg van alle gemakken en genoegens, die zijn innige genegenheid slechts kon uitdenken. Maar de geslagen wonde bleek te diep, om ooit weer te genezentwee jaren na den dood van haar kind, blies ook zij den laatsten adem uit. Dat was de groote slag in het leven van Horatio Leaven worth sinds dat noodlottig uur was hij nooit meer dezelfde van voorheen. Hoewel Mary en Eleonore kort daarna door hem als kinderen werden aangenomen, waren zijn vroegere vroolijkheid en luchthartigheid voor goed verdwenen. Slechts het bezit van geld was het eenige, waarin hij nog behagen vond, en alles wat hij deed, werd beheerscht door het pogen om zich een groot fortuin te verwerven. In één opzicht bleef hij echter toonen, dat hij de gezellin zijner jonge jare D nimmer vergat: zelfs het woord «Engelschman» was en bleef hem sedert een gruwel in zijne ooren. Hier hield de heer Veeley op, en ik maakte mij gereed om te vertrekken. Voordat ik echter ging, vroeg ik hem Herinnert ge u misschien nog hoe mevrouw Leaven worth er uit zag. Kunt gij mij misschien haar uiterlijk beschrijven? Hij scheen een weinig verwonderd op deze vraag, maar gaf mij toch dadelijk ten antwoordZij was zeer bleek van gelaatskleur; niet bepaald sckoon, maar innemend en vriendelijk in al haar trekken. Zij had blond haar, grijs blauwe oogen.... Die zeer groot en helder waren. Hoe weet gij dat, vroeg hij verbaasd. Hebt gij haar portret gezien Voor hij verder kon vragen, was ik reeds zonder ant woord verdwenen. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2