NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 16 Juni 1888. No. 1518. ADVERTENTIE!!: Keizer Friedrich III. STADSNIEUWS. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicile Etrangère G. L. DAVBE ér" Co,, JOH. F. JONES, Stier., Parigt, 316ie Faubourg Montmartre. De slag is gevallen. Wat men reeds lang gevreesd bad is, thans nog onverwacht, gebeurd. Zooals wij hedenmiddag reeds per bulletin mededeelden, is de Keizer van Duitschland heden morgen ten 11 ure rustig en kalm te Potsdam ontslapen. Nadat het Duitscbe volk maanden lang in spanning had verkeerd door de kwaal, waaraan zijn geliefde vorst lijdende was, was in den laat- sten tijd eene belangrijke beterschap ingetreden, die aanleiding gaf tot de hoop, dat het dreigend gevaar nog zou kunnen worden afgewend. Het heeft echter niet alzoo mogen zijn. In weinige maanden heeft het Duitsche volk twee VorBten verlo ren, waaraan het innig gehecht was. Want, hoe korten tijd de thans overleden Keizer ook aan het hoofd van zijn volk heeft gestaan, het kende hem al langer, het kende hem als edeldenkend, bescheiden, rechtvaardig en verstandig. Het Duitsche Keizerrijk heeft door den dood van zulk een Souve- rein een verlies geleden, dat niet te hoog kan worden geschat. In ons volgend nummer hopen wij eene levensschets van den overleden vorst te geven. Haarlem, 15 Juni. De gezondheidstoestand dezer ge meente "was in de afgeloopen maand Mei wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziek ten werden ter gemeente-secretarie aangegeven: 1 geval van febris ty- phoïdea en 1 geval van angina diphtherina. Het totaal der overle denen bedraagt met 6 levenloos aan- gegevenen 85. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend,20.2. Aan lichaamszwakte stierven 11, aan klierziekte 3, aan kanker 5, aan aanhoudende koorts 2. aan apoplexie 4, aan hersenziekten 7, aan ziekten der ademhalingsorganen 27 (waar van 14 aan keel- en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijs verteringswerktuigen 9, aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorza ken 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 19, van 15 jaren 6, van 5—14 jaren 3, van 1420 jaren 5, van 2050 jaren 14, van 5065 jaren 14, van 65—80 jaren 13, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 72 jongens en 65 meisjes. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is benoemd tot com mies ter provinciale griffie de beer mr. C. G. von Reeken, thans adj.- commies der le klasse, eD zulks in de plaats van den beer mr. H. Krabbe, aan wien onlangs op zijn verzoek eervol ontslag is toegekend. Gedurende de maand Mei is in de spaarbank van de afdeeling Haar lem en Omstreken van den Volks bond ingebracht in 403 posten f 691.277„ terugbetaald in 59 posten f 935.61Vi en zijn 10 nieuwe boekjes afgegeven. Van 15 Juli tot 15 Augustus e.k., zullen 20 sergeanten van de mili taire school alb er, als volgt worden gedetacheerd: 12 bij bet regiment grenadiers en jagers en 8 bij bet 4e regiment infanterie, te Leiden. Na dien tijd zullen zij gedurende veertien dagen met verlof gaan. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een 16- jarigen knaap, wegens bet uithalen van een nest met woudduiven in een kastanjeboom van den Burgwal. De duiven, die bij reeds verkocht bad, zijn in beslag genomen. Arrondlssements-ltechtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 14 Juni 1888. Nog werden behandeld de navolgende zaken K. M., arbeider Haarlemmermeer, ver nieling, req. 14 dagen gevang.; G. K. en C. K., tuinder» te Heemskerk, mishande ling, req. elk f10 boete, subs. 5 dagen hechtenis; J. K. Jr., vletter man IJmuiden, beleediging en mish., req. 8 d. gevang.; H. G., timmerman IJmuiden, mish., req. 21 d. gevang.; D. v. d. P., Zandvoort, diefstal, req. 4 maanden gevang.; H. S., zonder beroep of woonplaats, bedelarij, req. 12 d. hechtenis en 1 jaar opzending naar een Rijks-werkinrichting; J. A., zonder beroep of woonpl., landlooperij, req. 12 d. hecht, en 2 jaar opzend, naar een Rijks-werkinr. (In de beide laatste zaken deed de Rechtbank onmiddellijk uitspraak conform het requisitoir.) Voorts deed de Rechtbank uitspraak in de navolgende zaken, behandeld in //Haar lem's Dagblad" van 8 en 9 dezer: E. S., W. K. en L. H. S., Zandvoort, verduistering, vrijgesproken; J. K., werk man te Amsterdam, inklimming, 5 dagen gevang.; P. S., werkman te Edam, dief stal, vrijgesprokenJ. de M., timmerman, Edam, onzedelijke handelingen, 2 maanden gevang.W. O., veehouder te Aalsmeer, zaakbeschad. f 5 boete, sub». 3 d. hecht. J. van A. en G. M., arb. te Beverwijk, mish., de eerste 14 d. gevang., de tweede vrijgesproken; P. K., werkman teVelsen, vernieling, 7 d. gevang.; V. H., huisvr. van J. A., koopman te Haarlemmermeer, diefstal, 6 maanden gevang.; J. E. K. te Schooten, 12 jaar, oplichterij, ontslagen van rechtsvervolging, plaatsing in een Rijks-opvoedingsgesticht tot 26 Augustus 1891; M. O. en D. V., Wormerveer, diefstal, de eerste 2 m. gevang., de tweede 1 m. gevang.P. J. L., landlooperij, 12 d. hecht, en 1 jaar opzend, naar een Rijks-werkinr.W. H. H., huisvr. van J. A., landl., 12 d. hecht, en 2 jaar op zend. naar eeu Rijks werkinr.H. v. d. H., diefstal, 2 m. gevang. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem's Dagblad: 1 knecbt voor loop- of pakhuiswerk, 1 timmermansknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 smidsjongen, 2 loopjon gens, 1 kleermakersaankomeling. De eerste kindervacantie-kolonie naar Zandvoort, bestaande uit 20 jongens en 20 meisjes, is Donder dag onder geleide van een onder wijzer en twee dames vau Amster dam vertrokken. Na aan bet Ge bouw voor den werkenden stand bijeengekomen te zijn, waar jbr. mr. Den Tex den kleinen nog en kele woorden toesprakvertrok men te 11 uur naar de plaats van bestemming, waar mevr. Scberpen- berg reeds alles in bet flinke en ruime gebouw, bet eigendom der Vereeniging, voor de ontvangst der kleine gasten in gereedheid bad gebracht. LETTEREN EN KUNST. Naar men ons mededeelt zal binnen kort eene hollandsche vertaling verschij nen van Michel Elürscheim's werkje //Der einzige Rettungsweg." Dit geschrift betoogt de verbetering der maatschappelijke toe standen door nationalisatie van den bo dem. LEGER EN VLQDT. De cadets van het 3e en 4e studie jaar van de Militaire Academie te Breda, ziju Donderdagmorgen, onder commando van den kapitein A. P. Klercq, naar het kamp op de Teteringsche heide vertrok ken. Gelijktijdig met de cadets kampeeren gedurende eene maand de le luits. der inf. Schuller en Makkink voor den in- wendigen dienst en de le luits. der inf. Van den Berg, Roeloffs, Pop en Colette, de le luit. der cavalerie Erzey en de le luits. der genie Huffuagel en van Roijen voor de oefeningen. Voorts tot 26 Juni de burgerleeraren aan de Militaire Aca demie Koomans, Van Geer en Van He- mert. De cadets der artillerie zullen van 26 Juni tot 14 Juli naar het kamp van 01- debroek vertrekken, mot den kapitein der artillerie Bueno de Mesquita en met de le luitenants van dat wapen Van Veld huizen, Scheltema en Masthoff. De cadets der genie van het hoogste studiejaar zul len mede voor eenige dagen in Oldebroek de oefeningen der art. bijwonen. De sterkte der cadets in het kamp is 83 van het 4e, en 103 van het 3e studie jaar, totaal 186 cadets. QNOERWIiS. De gewone jaarlijksche vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hoorn zal, onder leiding van den arrondissements-schoolopziener, prof. J. C. Matthes, gehouden worden op Donderdag 21 Juni, e. k. in het hotel //De Doelen" te Hoorn. Door den voorzitter zal, namens de com missie ad hoe, verslag uitgebracht worden over een in de vorige vergadering aange nomen voorstel betreffende het pensioen fonds. Verder zullen de volgende vraagpunten aan de orde gesteld worden: 1. De Paedagogiek als studievak van den onderwijzer. In te leiden door den heer L. Driebergen. 2. Zijn de vergelijkende examens in het belang der school? In te leiden door den heer S. Th. Minnema, hoofd der school te Oudendijk. 3. Mag men op de lagere school aan kinderen met heel slechte vermogens veel tijd besteden In te leiden door den heer E. Levie, onderwijzer te Hoorn. Door de regeering is aan de ge meente Schiermonnikoog voor het jaar 1888 toegestaan eene som van f 600, ter gemoetkoming in de jaarwedde van den leeraar voor de Zeevaartschool altlaar, tot een bedrag van f100, en voor het overige, om een leeraar in de praktijk te kunnen aanstellen op een jaarwedde van f 800. VISSCHERIi. Enkhuizen 13 Juni. Eergisteren werden aangevoerd ongeveer 190.000 stuks netjes-ansjovis, prijs f7 per f1000. Gis teren werden aangebracht omtrent 50.000 stuks netjes-ansjovis, prijs f7 per f1000; per boot werd van 200 tot 2500 stuks gevangen. De aanvoer van heden bedroeg onge veer 60,000 stuks netjes-ansjovisprijs f7 per 1000. De laatste twee dagen is de vangst van ansjovis onbeduidend geweest; vooral met den kuil werd weinig gevangen; reeds hebben eenige kuilvisschers het ansjovis- visschen gestaakt, en zijn naar (le Noord zee gegaan om daar hun geluk te be proeven. Nieuwediep, 14 Juni. Twee en negentig korders brachten heden 10 tot 125 gr., 10 tot 50 kl. tongen, 4 tarbot ten, 1 tot 2 m. kl. schol en 1 tot 3 m. schar, en 20 beugers 15 tot 50 roggen ter afslag, terwijl van Wieringen 36 tal geep werden aangevoerd; gr. tong 30 c., kl. id. 15 c., tarbot f 6 a f 6.50, rog 24 a 30 c. per stuk, kl. schol f 2.50 per m., schar f 3 per mand en geep f 5 per tal. v Lemmer, 13 Juni. De visscherij naar geep op de Zuiderzee is in den loop der laatste dagen vrij gunstig; door kleinte van stuk laat de kwaliteit te wenschen over. In bedoelde acht dagen werden alhier aangebracht 30.000 stuks of 150 tal, die grootendeels aan de rookerijen werden afgezet, voor f5 a 6 per 200 stuks of tal. Heden werd alhier geen ansjovis aan gebracht. LAND EN TUINBOUW. Z ij p e, 12 Juni. In de vergadering van (le afdeeling Zijpe der Holl. Maatschappij van Landbouw werd, naar aanleiding eener missive van het hoofdbestuur, dat alleen subsidie voor eene tentoonstelling kan wor den gegeven, indien de deelneming daar aan voor ieder wordt opengesteld, besloten eene alg°meene tentoonstelling te houden aan de Schagerbrug op den 20en Augus tus a. 8. van 1- en 2-jarige stieren, melk koeien, melkvaarzen, pinken, herfstkalve- ren en kinkalveren met prijzen van f10, 7.50, 5 en 2.50. Op dit programma zal nu de goedkeu ring en eene subsidie van het hoofdbe stuur worden verzocht. De voorzitter deelt mede dat de pogin gen tot oprichting eener stierenvereeniging zijn mislukt. In sommige streken van Noord- Brabant richten de rupsen zoo veel ver woestingen onder de gewassen aan, dat sommige velden reeds totaal kaal zijn ge- FEÏ1JIÏjX»E]TO 3ST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 591 XXIII. DE GESCHIEDENIS EENER SCHOONS VBOOW. Ik zag haar met ontroering aan. Haar gezicht was bleek en bij den gloed van 't haardvuur zag ik er denzelfden be rustenden trek op, dien ik zoo dikwijls had waargenomen. Onmiddellijk sloeg ik de oogen weer naar den grond. Waarom? hernam ik. Omdat aan zijn persoon zekere omstandigheden zijn verbonden, die mij voorkomen niet gewoon te zijn. Hoe dat zoo? vroeg zij. Hij draagt meer dan één naam. Vandaag heet hij Cla- vering en nog voor korten tijd heette hij.... Ga verder. Robbins. Ik hoorde de plooien vanjjhaar kleed ritselend langs den haard schuiven; dat geluid klonk als de uiting van onrust, maar in haar stem lag niets dan kalmte, toen zij vroeg: Hoe dikwijls heeft die persoon, wiens naam gij niet met zekerheid schijnt te weten, mijne nicht reeds bezocht? Eens. Wanneer was dat? Gisterenavond. Is hij toen lang gebleven? Ongeveer twintig minuten, naar mijne berekening. En zoudt gij denken, dat hij terugkomt? Neen. Waarom niet? Omdat hij niet meer in 't land is. Er volgde een korte poos van stilte. Ik voelde, dat hare oogen de mijne zochten, maar ik betwijtel of ik de kracht zcu hebben gehad haar aan te zien, al had zij zelfs met een geladen revolver voor mij gestaan. Mijnheer Raymond, zeide zij eindelijk, met geheel gewijzigden toon in haar stem, den laatsten keer dat wij elkander ontmoet hebben, hebt gij mij gezegd, alle po gingen te zullen aanwenden, om openlijk mijn naam van elke smet te zuiveren. Ik heb dat toen niet begeerd en begeer het nog niet. Veeleer doe ik u nu de vraag, of gij mijn ongeluk althans eenigszins wilt helpen verlichten, door, zoo dit nog niet is geschied, zulk een wanhopig plan te laten varen? Gij vraagt mij iets wat onmogelijk is, antwoordde ik, ik kan die poging nimmer opgeven. Hoe zeer het mij ook smart u onaangenaam te zijn, zoo moet ik toch rondweg verklaren, dat ik zoolang ik leef, alles zal aan wenden om de hoop, u nog eenmaal in uwe eer te hand haven, verwezenlijkt te zien. Zij strekte de hand met smeekend gebaar naar mij uit, terwijl ik, bij den gloed van bet haardvuur, baar oogen met diepe aandoening op mij gevestigd zag. Maar ik wa» tocb niet van mijn voornemen af te brengen. Ik zou nimmer rustig kunnen sterven, ging ik voort, wanneer ik door een oogenblik van zwakheid, mij voor goed het voorrecht zag ontgaan, om de waarheid aan het licht te brengen en een edel hart te ontheffen van onver- dienden smaad. Ik wachtte een oogenblik op haar antwoord, maar toen ik zag, dat zij bleef zwijgen, trad ik een schrede nader en hernam Indien ik u misschien in 't een of ander van dienst kan zijn, miss Leavenworth, zeg 't mij dan, voor wij nu afscheid nemen; wellicht hebt ge de een of andere bood schap over te brengec, of is er iets anders dat ge gaarne zoudt verricht zien, en dat ge slechts een vriend wilt toe vertrouwen. Neen, zeide zij, na eenige oogenblikken te hebben nagedacht; ik heb u slechts een verzoek te doen, en dat wilt gij niet toestaan. Met de meest onbaatzuchtige bedoelingen, pleitte ik. Dat denkt gij, hernam zij, droevig het hoofd schud dend, ik zou u echter nu wel om een kleine gunst willen verzoeken. En die is? -Dat, zoodra er het een of ander uit mocht lekken; zoodra Hanna gevonden is of.... of mijne tegenwoordigheid gewenscht wordt, gij mij daarvan dan niet onkundig zult laten, maar het mij onmiddellijk zult doen weten. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1