GEHENGD NIEUWS. Een Voertuig der Toekomst. smmmmmmnn. paalt zich tot deze mededeeling, doch hoopt spoedig nader op deze belangrijke proefneming terug te tomen. Italië. betreffende de feestviering te Bologna wordt aan de /,N. R. Ct.'' van daar o. a. dd. 12 Juni geschreven Heden was het de groote feestdag der universiteit. Reeds te half acht 's morgens iraren de vertegenwoordigers der buiten- landsche universiteiten saamgeroepen in het* universiteitsgebouw. Allen verschenen zooveel mogelijk in vol ornaat. Naast de middeleeuwsche kleedij van vele Duitsche professoren zag men de bonte kleuren der Engelsche en Iersche toga's, de Hongaar- sche uniformen, de veelkleurige robes der Fransche faculteiten. Nederland won menig prijsje voor de deftige toga's en elegante baretten zijner professoren. Men bracht anderhalf uur door met het bewonderen van de fraai bewerkte adressen die uit sommige landen, vooral uit Oosten-Hon- garije, uit Ierland, en vooral ook uit Brus sel, waren meegebracht. Te negen uur stelde de stoet zich in beweging. Vele Italiaansche universiteiten werden voorafgegaan door hunne pedellen, in middeleeuwsch kostuum. De optocht, die geopend werd door de studenten, met hun vaandels, werd gesloten door de pro fessoren van Bologna, die de prachtige banier hunner universiteit voor zich uit lieten dragen. Het was een ware triomftocht, opge luisterd door de stralen der schitterende zon en de niet minder stralende donkere oogen der schoone vrouwen van Bologna. De balkons en de getraliede vensters wa ren gevuld met lichte kleedjes, wuivende waaiers en kopjes die eeneu schilder tot model hadden kunnen dienen. Tegen dat de stoet het //Archigiunasio'' naderde, werden uit de vensters twijgen van laurier en eikenloof geworpen, zoodat de hoog leeraren reeds vóór den tijd gelauwerd de feestzaal bereikten. De binnenplaats van het oude gebouw der wetenschap was in eene prachtige zaal herschapen, waarin een kolossaal velum van wit en rood de zonnestralen afweerde, terwijl overal tropeeën en guirlandes van bloemen langs de muren waren opgehan- gen. Te half tien verschenen Hunne Majes teiten en namen plaats op den troon. Nu hoorden wij achtereenvolgens, nadat een feestcantate was uitgevoerd, den minister Boselli, den rector, prof. Cappellini, den feestredenaar prof. Carducci, en de verte genwoordigers van alle natiën. De Nederlandsche deputatie nam op hare beurt plaats voor den troon, en prof. Asser sprak in het Pransch een korte rede uit die algemeene sympathie verwierf. De koning boog goedkeurend het hoofd, toeu de redenaar naast de dynastie van Savoye, die vau Oranje plaatste, welke Nederlaud even groot had gemaakt als zij Italië. De koningin glimlachte verstandig, toen prof. Asser onder de oude studenten van Bo logna ook Erasmus vermeldde, en het pu bliek bracht hem een warme ovatie, toen hij besloot met aan de schim van Irne- rius dezen versregel van Dante toe te roepeu Tu Duca, tu Signore, tu Maestro. (Gij Hertog, gij Heer, gij Meester.) De afgevaardigden der vier universi teiten reikten daarop, met inachtneming van de chronologische orde der stichting hunner hoogescholeu, hunne adressen aan den rector over, bogen voor Hunne Ma jesteiten en namen hunne plaatsen weer in,onder het geroep van://Evviva l'Olandal" (leve HollandEvviva la Elandria 1// (leve Vlaanderen) mengde. Te half twee was de plechtigheid afge- loopen, die door den flinken koning en de beminnelijke koningin met bewonde renswaardige vriendelijkheid en opmerke lijke belangstelling tot het einde toe was bijgewoond. Op de Engelsche kust van Tory-Island is de aanwending van gas voor de verlichting van vuurtorens sedert korten tijd met goed gevolg beproefd. Het draai licht is zoo geconstitueerd, dat het niet, zooals gewoonlijk plaats heeft, een lichtstraal naar eene bepaalde richtiDg werpt, maar in het rond een zeer sterk en helder licht ont wikkelt. Dit licht is op grooteren afstaud te zien dan gewoonlijk, ook hij den diksten mist. Men wil zelfs bij een sterken regen het gas-licht- vuur op een afstand van 13 kilo meter hebben gezien. Volgens Wig ham, eene autoriteit in dezen, is het door gas voortgebracht licht bijna dubbel zoo sterk als de beste lichtvuren, en zoo goed in deprae- tijk als Ueetrisch licht. Te Frankfort a/M. is in den loop der vorige week bij eene echtscheiding de vrouw als de schuldige aangewe'en, omdat zij niet koken kon. Hoe komiek dit ook moge klinken, zoo is toch de aanleiding zeer ernstig, daar zij niet zeldzaam maar zeer dikwijls on- eenigheid in het huishouden teweeg brengt, en al komt het niet altijd tot echtscheiding, zoo heeft het toch altijd slechte gevolgen. Het verloren ioeiet. Pa- rijsehe bladen verhalenBij een der laatst gehouden wedrennen verloor de schoone Markiezin Lontranto het rozenboeket, dat zij droeg en dat met een gouden bandje bijeen werd gehouden. Een Jockey vond het rui kertje en stak het in het knoopsgat van zijn blouse. De echtgenoot der markiezin, meenende dat zijn vrouw den heer van den jockey, een be kenden Franschen graaf, op zoo in het oog loopende wijze had Levoor- recht, eischte op den turf van deze rekenschap en de man, die den cham pagne van het buffet wat te veel had aangesproken, zeide op minach tenden toon: «Ik ben uw vrouw niet en voor hetgeen mijn jockey doet, ben ik niet verantwoordelijk.» Al- voren de markiezin alles had op helderd, was reeds afspraak gemaakt tot een duel aan de Belgische grens. Het tweegevecht heeft plaats gehad. De markies Lontranto ontving twee fiksche degenstooten. Een monster van ondank baarheid. Een zekere Podeski, in genieur te Parijs, is het slachtoffer geworden van zijn menschenliefde en wel onder zeer zonderlinge om standigheden. Hij zag op een bank van den boulevard Voltaire een armen drom mel zitten, die sliep. Hij maakte den man wakker en vroeg hem of hij zoo behoeftig was. Deze jammerde en klaagde, zeide dat hij geen betrekking had en voer heftig uit tegen de verhuurkan toren. «Welnu,» zeide Podeski, «ik neem u in mijn dienst, ik heb juist een huisknecht noodig. Ga maar meel» Des middags te 12 uur zeide hij tot den nieuwen bediende«Ik ben over u tevreden, hier hebt ge een voorschot, ga maar eten, gij behoeft niet voor 2 uur terug te komen. Te gelijkertijd ging Podeski zelf de deur uit. Vijf minuten later kwam de be diende terug en zeide tot den con cierge «Mijnheer Podeski zendt mij om een en ander te halen, maar heeft vergeten mij den sleutel te geven. Wees zoo goed, mij open te doen De concierge, geen wantrouwen koesterende, daar hij beiden samen had zien heengaan, opende de deur, waarop het individu eenige kostbare voorwerpen inpakte en meenam, ter waarde van circa 3000 francs. «Tot aanstonds,» zeide hij toen en ging doodbedaard heen, maar kwam niet terug. Uit de jeugd van Karl Maria von Weber wordt door zijn zoon verhaald: Hij werd door zijn vader en zijn stiefbroeder Fridolin, kortweg Frits genoemd, onderwezen. Het arme kind scheen de hem da gelijks voorgezette kost niet erg te bevallen en ook tot verdriet zijns vaders, die er wanhopig onder werd, zonder talent. Weber zelf zeide la ter dikwijls tot de zijnen: Fridolin heeft eens uitgeroepen, terwijl hij den strijkstok wegwierp waarmede hij in toorn meermalen den kleinen onbevattelijken leerling op de han den had geslagen: «Karei, ge kunt misschien alles worden, maar een musicus wordt ge nooit!» Eene zelfde «gunstige» beoordeeling moet eens aan George Bizet, den compo nist van «Carmen» op rijperen leef tijd ten deel zijn gevallen. Op 29 jarigen leeftijd verkreeg hij de «prix de Rome», van het Parijzer Conser vatorium, waaraan een driejarige toelage voor een studiereis naar Italië verbonden was. Bizet bleef bijna alle drie jaren in Rome en bracht slechts eeu zeer kort bezoek aan Napels, zoodat hij geen tijd vond daar een aanbevelingsbrief aan Marcadante te geven van Carafa, die toenmaals aan het Parijsche Conservatorium onderwijs gaf, en waarop deze laatste zeer had aan gedrongen. Bij den terugkeer naar Rome wilde hij echter toch eens zien, wat de oude heer van hem geschreven had, hij brak den brief open en las: «Oude vriendBrenger dezes, Bizet, een laureaat van ons instituut beveel ik u warm aan, hij is een beminnelijk jonkman, een uit stekende vent, die sympathie ver dient maar onder ons gezegd nog niet één percent muzikaal ta lent bezit! «Ofschoon Bizet zich het oordeel van «den ouden pruik» niet erg aantrok, was hij toch blij deze «warme» aanbeveling niet overhandigd te hebben. Velen meenen dat het voldoende is om eene bloem te be waren, dat men haar met den steel, dien men afgesneden heeft, in het water plaatst. Toch bedriegen zij zich. Wil men afgesneden bloemen laDg en zeer lang bewaren, dan neemt men de afgesneden stengels die men in het water wil plaatsen en houdt ze in eeneu grooten bak onder water; dan kuipt men er on der water een stukje van af en houdt de zoo verkregen nieuwge- sneden benedenvlakte van den steel nog eeDe seconde of wat onder water. Plaats nu de bloemstengels in de vaas met water, waarin gij haar wilt laten parade maken. Tien tegen één, dat zij het dubbele van den tijd van vroeger aan uw ver langen voldoen. NTuinbouwblad.) Een lekkere kop koffie. Het is een onloochenbare waarheid, dat zelfs in deze dagen van verlichting, in de meest beschaafde landen duizenden van menschen geboren worden en na lang leven sterven, zonder dat zij ooit, wat men pleegt te noemen: „een goed kop koffie" hebben gedronken. Daarvoor bestaan verschillende redenen en de voornaamste is natuurlijk, dat zoo weinig menschen verstand hebben van het zetten van goede koffie. Toch zijn er honderden van voorschriften gegeven, die ons zeggen, dat we de koffie moeten kokendat we ze niet moeten koken; dat we de quintessence en den geur goed moe ten insluiten; dat we ze in een open kan moeten maken; dat we zomoeten weeken; dat we ze niet moeten weeken; dat we ze moeten zuiveren; dat we ze niet moeten zuiveren; dat we ze moeten filtreeren; dat we ze niet moeten filtreereu; dat we ze fijn moeten malen; dat we ze grof moeten malen; dat we ze moeten stampen; enz. Er zou geen einde komen aan de opsom mingen van de verschillende methodes, die aan de hand worden gedaan om koffie te bereiden. Nu is het ons doel volstrekt niet, om dat getal methodes met eene te vermeer deren, maar we wenschen slechts een woord te zeggen over de behandeling van koffie, nadat zij gezet is, want op welke wijze dit ook zij geschied, indien de behandeling niet goed is, zal de koffie ook nooit goed kunnen zijn. Het voorschrift is eenvoudig dit: Ze nooit over te gieten of over te schenken. En toch, hoe dikwijls ziet men dat niet gebeuren, vooral door huismoeders, die nog iets meer uit de koffie meenen te halen, als zij na onder uit de kan eeu kopje o£ wat ge schonken te hebben, ze er van boven weer inwerpen. De beste koffie wordt door die operatie bedorven. Gelijk koffie gezet is, moet zij blijven en wel in dezelfde kan, waarin zij gezet is. Daaruit moet zij zoo spoedig mogelijk in de kopjes worden ge schonken, opdat zij terstond en warm kun ne worden gedronken. In de kopjes hierop lette men ook wel moet de kof fie de melk of liever de room vinden. Deze mag er niet later worden ingeschon ken. Door deze voorschriften in acht te nemen kan men alledaagsche koffie, hoe dan ook gezet, dikwijls zeer drinkbaar maken. De tijd is lang voorbij, toen een kleine jongen bij het zien der eerste vélocipède, vol verbazing en schrik naar zijn moeder liep met den uit roep: «Moeder, een scharensliep op hol!» Die tijd is lang voorbij. Er is tegenwoordig geen enkele jongen meer, die zijn moeder te hulp roept, als er een rijwiel voorbijsnort, ja ze zijn er tegenwoordig helaas al zoo vertrouwd mee geworden, dat ze er vóór loopen en met jeugdige onbe zonnenheid stukken hout of steenen tusschen de spakeu vau het voorwiel trachten te werpen, zonder te be denken dat de berijder een hals heeft die breken kan. En daar de wielrijder hem dit met de grootste inspanning niet aan het verstand kan brengen (wat weet een kleine jongen van de natuurlijke historie van den mensch), heeft hij zich gedrongen gezien, zich een zweep als boeman aan te schaffenongeveer zooals iemand die in vroegeren tijd op reis ging, een paar ferme zadelpistolen in de holsters van zijn zadel stak. Het is opmerkelijk, hoe in een kort tijdsverloop het aantal liefheb bers van wielrijden is toegenomen. Terwijl de vélocipède voor weinige jaren niets meer was dan een vol bloed luxe-artikel, zooak een en- gelsch rijpaard of een wherry, is ze in de laatste jaren ook voor prak tische doeleinden aangewend. Vooral in het buitenland wordt het gebruik van het rijwiel hoe langer hoe meer algemeen. Te Berlijn bijv. rijden zeer vele personen, die ver Tan hun kantoor of fabriek wonen, per vélo cipède daarheen en dat dit zich langzamerhand ontzaggelijk uit breidt, blijkt uit den door de ber- lijnsche politie genomen maatregel, dat bicycles (twee-wielera) niet meer binnen de stad mogen rijden en alleen driewielers worden toegela- len. Ook schijnt er mogelijkheid te bestaan dat men het rijwiel in den oorlog zal aanwendeo. Ook in ons land wordt thans de velocipède voor nuttige doeleinden gebruikt. In sommige provinciën, waar de postboden genoodzaakt zijn een uur gaans en langer af te leg gen, om van het spoorwegstation naar de plaats hunner bestemming te komen, is de driewieler een ge waardeerd voertuig, althans wan neer de wegen er zich toe leenen. Dit laatste is een argument voor degenen, die den titel van dit stukje onjuist vinden. «De vélocipède zal,» zoo zeggen zij, «nooit het voertuig der toekomst worden, omdat een lange rit slechts op eenigzins effen wegen mogelijk is.» Dit is werkelijk een ernstig be zwaar, doch meer voor het oogen- blik dan voor de toekomst. De smalle dijken, waaraan Noord-Holland voor al zoo rijk is, zullen ten allen tijde voor den wielrijder eenig gevaar opleveren met het het oog op het uit wijken voorde voertuigen,die hij ont moet, terwijl ook mulle zandpaden altijd doornen in wielrijders-oogen zullen blijven, maar men kan ver wachten dat, zoo werkelijk onze verwachting vervuld en de véloci pède een algemeen voertuig wordt, in latere jaren bij het herstellen van oude of het maken van nieuwe wegen, met de eischen van dit voer tuig rekening zal worden gehouden. Er is een ander bezwaar tegen de vélocipède, een dat nooit zal kunnen worden weggenomen, n.l. dat zij bij feilen wind geheel on bruikbaar is, als wanneer een mid delmatig voetganger in betere con ditie verkeert dan de wielrijder op zijn rad. Maar bezwaren vindt men overal en waar ze eenmaal onover komelijk zijn, doet men wijs door er eenvoudig in te berusten. Over de kwestie of het wielrijden al dan niet schadelijk is voor de gezondheid, zullen wij ons leeken- oordeel niet dan onder voorbehoud uitspreken. Zooals zwemmen met mate, hardloopen met mate, roeien met mate even gezond ia als het al te veel beoefenen dezer vakken van sport nadeelig en zelfs levens gevaarlijk kan worden, evenzoo zal het wielrijden, mits met mate be oefend, geen lichamelijke onheilen veroorzaken. Men behoeft slechts voor een vélo- cipède-magazijn te blijven staan om zich een denkbeeld te vormen van de ontzaggelijk groote variëteit, die nu reeds in het artikel voorhanden is. Men ziet er den hoogen bicycle, den meer vertrouwen inboezemenden veiligheids-tweewieler, den bedaar den driewieler, den soliden tandem, en zelfs den wonderlijken eenwieler, uitmuntend instrument voor acro baten. Naast de meer practische aanwen ding van het rijwiel kan het ook de beste diensten bewijzen tot het maken van kleine tochtjes, waar door men spoorkosten uitspaart en lichaamsbeweging neemt. Ook om die reden zal het rijwiel meer en meer een algemeen voer tuig worden, althans zoo de prijs langzamerhand wordt verlaagd en onder het bereik komt van matige beurzen. Zoolang de verkoopprijs nog uit drie cijfers bestaat, is er op algemeene invoering weinig kans. VARIA. Bij de keuring der manschappen voor den krijgsdienst te Berlijn, zeide een geneesheer tot den overste Maar overste, zie eens, dien man kunnen wij niet gebruiken hij is zoo scheel als wat. Zijn eene oog kijkt licks en het andere rechts. Wat zou dat? vroeg de overste. Mannen die tegelijk naar het Oosten en naar het Westen kij ken, hebben wij noodig, dokter. Die komen ons juist nu goed te pas. Advocaat: Mijne heeren! zit mijn client aan! De onschuld staat op zijn gezicht te lezen; hij is een waar lam(De beschuldigde springt op)veldwachter, houd den kerel vast, anders gaat hij mij te lijf! Heer (tot zijn vriend, een pedant pessimist, die hem komt bezoeken en op alles aanmerkingen maakt.) Hier zie je nu de fraaie St. Sebal- duskerk, een wereldberoemde tem pel, van zeldzame architectonische schoonheid op dit meesterstuk zult ge toch zeker geene aanmer kingen hebbeu te maken. Vriend (nadat hij de kerk lan gen tijd heeft beschouwd.) Nu, de kerk ziet er niet kwaad uit maar de klok loopt éene minuut achter. LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. De luchtreizigers Julhes Lhoste en Henri Wolff die Donderdagmid dag met den luchtballon «Kopenha gen» uit den tuin van het café «Maas» te Amsterdam opstegen hebben een vreeselijken storm en een onweder op de Zuiderzee doorstaan. Zij zijn door schipper de Jong uit Sloten gered. TELEGRAMMEN. POTSDAM, 15 Juni {Reu ter). Na een zeer spoedig verval van krachten is Kei zer Friedrich hedenmor gen te 11 uur zacht en kalm overleden. PEST, 15 Juni. {Reuter). Kalnoky heeft de volgende politieke rede gehouden in de commissie der Hon- gaarsche Delegatiën, balast met de bespreking der buitenlandsche zaken. In het Oosten zeide de minis ter is de toestand niet veranderd. Niets is er gebeurd, dat ons verhin dert te handelen gelijk de staat van zaken vereischt of dat den steun ontbeert van alle elementen, waar mede wij niet in botsing willen komen. Evenwel is geen der oorzaken verdwenen, welke in den vorigen winter aanleiding gaven tot onge rustheid. Men moet de oorzaken tot ongerustheid niet alleen zoeken in Bulgarije, maar ook in het overige deel van Europa, dat op het oogen- blik betrekkelijk rustig is. «Alleen om den vrede te verze keren ging de minister voort zijn wij verplicht onze middelen tot verdediging uit te breiden. Het ver bond met Duitschland is een onder pand voor het behoud des vredes. Engeland heeft eveneens erkend, dat de belangen der volkeren op het Balkan-Schiereiland de belangen van geheel Europa zijn». De begrootiug voor Buitenland sche Zaken werd daarna aangenomen. AANBESTEDINGEN. Haarlem, 14 Juni. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is he den bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. De uitvoering van metselwerken en het opbreken en leggen van een gedeelte spoorbaan op het Noorderhavenhoofd te IJmuiden. (Raming f 40.000.) Minste in schrijvers A. Volkers Lz. en P. A. Bos, te Sliedrecht en Gorincliem, voor f 34.650. 2o. Hot bouwen van een woningblok voor tien knechts aan de Oranjesluizen te Schellingwoude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Raming f27,000). Minste inschrijver Joost Holster, te Am sterdam, voor f 25,000. 3o. Het verbeteren van 's Rijks zeewer- ken op het eiland Wieringen, provincie Noord-Holland. (Raming f 10.000.) Min ste inschrijver N. Heiblok, te Wieringen, voor f 10,425. Het 9toomscliip Prins Mauritsvan Suriname naar Amsterdam, vertrok 13 Juni des avonds 9 uur van Havre. MMKTEERICHTEN. AtfVHERDAM, 15 Juni. De prison der Aardappelen waren als volgt: &eid. Blauwe f 0,a 0,dito Kralen f0.— 0,Zecuwsche Flakkeesche f 0,a 0,do. Blauwe f 0,a 0,do Poters f 0,a 0,Prni- tische Hamburger f 3,a 3,50, id. Zaaiers f 0,~ i 0,Geld. Thomassen 0,a 0,Frie- tcne Franeker Jammen fl,20 a 1,50, do. En« celsche f 0,a 0,dito Dokkumer Jammen f 1,20 a 1,50, Zeeuwuchc Spuiache Jammen f 1,20 t 2.50, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f 0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta - h ct. per Kg. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel Canw. Suiker: Biet cn Geraffineerd stil. Petroleum onveranderd. Tarwe op levering onverandeid, Nov. f199. Noteeving van de Commissie voor dan Graan handel. Rogge op levcrins traag, Oct. f106, 105, 106. Noteering vau Msnae Thole. Koolzaad Rvap- en Lijnolie zpnder hendel. Sohirdah, 15 Juni. Moutwijn f7,50, Jeaever f 13,Aaut. Proef f 14,25 SpseÜng-Beuri 1,20, dito Commissie f 0,90.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3