Hl N NE N L A N I). mmmmn. GEMENGD NIEUWS. eindigd. Tegen lo Juli zijn 26 jongelie den bevorderd tot machinist-leerling le klasse. De le prijs, bestaande uit een exemplaar van de stoomwerktuigkunde door Ditloff Tjassens,met 2 atlassen, werd behaald door den leerling J. Schild en de 2e prijs, een prachtige passerdoos, door den leerling C. van Gooi. Bij de normaal-schietschool te 's-Hage zullen, te beginnen met Maandag a. s., nieuwe proeven plaats hebben met de ge weren, welke volgens het stelsel ,/Vitali" in repeteer-geweren zijn veranderd, en waar aan al die verbeteringen zijn aangebracht, welke door de proefneming in het groot bij de korpsen noodig zijn geoordeeld. Zoo zijn o. a. de staartstukken, wegens de daar in voorgekomen scheuren, versterkt en eenige wijzigingen van ondergeschikt be lang aangebracht. In verband hiermede zal de detacheering van de kapiteins, wel ke van 2 tot 16 Juli bij die inrichting zou plaats hebben, niet doorgaan. Een vijftal gewijzigde geweren is reeds bij de schietschool aangebracht. 0NDE8W1JS. De minister van Binnnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sept. de betrekking van leeraar in de Eransche taal en letterkunde aan de Rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus te Alkmaar te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Aanmelding vóór 1 Juli bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Hage. Te Leiden zijn Vrijdag bevorderd tot arts de heeren H. B. van Buuren en A. Spruitenburg. Toegelaten voor het le gedeelte de heeren J. Pk. NanniDgs. tA-% Door de faculteit van letteren en wijs begeerte der rijks-universiteit te Leiden is de gouden eerepenniug toegekend aan den heer C. W. I. Wilde, candidaat in de klassieke letteren aan genoemd universi teit, voor zijn antwoord op de door die faculileit den 1 Mei 1887 uitgeschreven prijsvraag. Te Utrecht slaagden bij het eerste na tuurkundig ex.: de heeren J. Prius Mel- leraa, en bij het aanvullings- ex. dier- en delfstofkunde de heeren H. Radijs en L. H. C. Muller. VISSGHERIJ. Nieuwediep, 15 Juni. Door hon derd-tien korders werden heden aange bracht 15 tot 190 groote-, 15 tot 100 kl. tongen, 15 tarbotten, 1 tot 8 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ten afslag, terwijl door 5 beugers 110 roggen en van Wieriugen 18 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 25 a 30 cent, kl. id 15 cent, tarbot f4 a 6, rog 25 a 29 cent per stuk, kl. schol fl.50 per mandje, schar f3 per mand en geep f 5.85 per tal. Lemmer, 14 Juni. In de loop der laatste dagen waren de resultaten der visscherij naar bot op de Zuiderzee vol doende. De aanvoer alhier in bedoelde dagen bedroeg plus minus 2000 kilo, die door de opkoopers werden afgenomen voor 0.20 per kilo. Qualiteit der bot is zeer goed, zoodat in kleinhandel tot 0.40 per kilo werd bedwongen. Ingevolge het overlijden van Z. M. Frederik III, keizer van Duitschland, zal het Hof voor den tijd van vier weken, ingaande 15 Juni, den rouw aannemen, te weten twee weken middelbaren en twee weken lichten rouw. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal 19 Juni a. s. niet worden verleend. De leening der Zuidafri- kaansche Handelmaatschappij is volteekend. Men meldt aan d e N. R. C. uit Bologna dd. 13 Juni Op de receptie ten hove werden bijna alle vertegenwoordigers der Nederlandsche universiteiten aan den koning en koningin van Italië voor gesteld. Allen waren opgetogen over de bizondere voorkomendheid van HH. MM. Vooral met den hoogleeraar Asser uit Amsterdam heden tegelijk met prof. Tiele uit Leiden tot doctor honoris causa benoemd onderhield koning Humbert zich geruimen tijd over ons vaderland. Onze landgenoot prof. Vollgraff uit Brussel werd aan de koningin voorgesteld door den minister Boselli. H. M. trad in allerlei bizonderheden aangaande baar bezoek, als kroon prinses aan 's-Hage en Scheveningen gebracht, nu juist twintig jaar ge leden, en over den onvergetelijken indruk, dien onze hoogbegaafde ko ningin Sophia in hare stille afzon dering op het „Huis ten Bosch" des tijds op haar gemaakt had. Verne mende dat de heer Vollgraff ver scheidene jaren in Italië, vooral te Rome, gewoond had tot het doen van wetenschappelijke onderzoekin gen, ging H. M. plotseling van het Fransch in het Italiaansch over en eindigde, vriendelijk glimlachend, het onderhoud met het vleiend aan zoek bij volgende bezoeken aan de eeuwige stad nooit het Quirinaal te vergeten. Koningin Marguerita van Italië is een type van zeldzame schoon heid en gratie. Bij al de ten hove ge- noodigdo buitenlandsche gasten zal de minzame ontvangst van het Ita- liaansche vorstenpaar in zeer liefe lijke herinnering blijven. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis tot nu toe geene schrif telijke uitnoodiging van de verve- ners heeft ontvangen, om in eene bijeenkomst te bespreken, wat hij in de Tweede Kamer over de werk staking heeft gezegd. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat in den toestand van den heer Justus van Maurik Jr. sedert ons laatste bericht veel ver betering gekomen is. De luchtpijp ontsteking is geweken en de rhu- matische ongesteldheid neemt af, zoodat de zieke, na veertien achter eenvolgende dagen bedlegerig ge weest te zijn, sinds de laatste twee dagen bij tusschenpoozen het bed weder kon verlaten. In het park (plantage) te Amsterdam wordt Zondag eene ma- tinée musicale gegeven, die koste loos toegankelijk is. De ondernemer wenscht namelijk ook aan hen wien het bezwaarlijk valt lid te worden, gelegenheid te geven, den tuin te bezichtigen onder genot van muziek. Indien de bezoekers zich ordelijk gedragen, is hij voornemens meer malen op deze wijs tot veredeling der Zondagsuitspanning mede te werken. Uit Lutjebroek wordt gemeld: Vrijdag werd door de di rectie der paardentram Hoorn-Enk huizen de dienst uitgebreid tot het einde der gemeente Hoogkarspel en voor het publiek verkeer geopend. Voor de streekbewoners en voor de Maatschappij der tram is dit een merkwaardig feit. Immers na gerui men tijd van strijden, moest eerst de Hooge Raad uitmaken dat het den directeur der tram geoorloofd was, rails door de gemeenten Hoogkars pel, Westwoud en Blokker te leggen. Aan de volharding der tramcom missarissen, niet het minst aan het beleid van den directeur, den heer W. F. Arkes, is het succes te dan ken. Vanwege de Noord- en Zuid-Holl. reddingmaatschappij wer den Vrijdag nabij het artilleriepark, aan 't Scheveningsche strand, de jaarlijksche proeven genomen met reddingslijnen. Drie vuurpijlen, naar het stelsel van den kapitein bij de Pyrotechtische school te Delft, den heer De Man, werden eerst afgesto ken. De eerste pijl met eene drukking van 16 atmosferen legde een afstand af van 269 meter, de tweede en derde met een drukking van 40 at mosferen, bereikten elk resp. 313 en 354 meter. De laatste pijl was zoo vervaardigd, dat onderweg nog eene ontlading plaats grijpt om de draagkracht te doen toenemen. EeD vierde pijl, van Engelsch-systeem, bracht 't tot een afstand van 485 meter. De heer WolfF, een der luchtreizigers van de «Kopenhagen», welke Donderdag middag te Amster dam opsteeg, schrijft omtrent den onspoedigen tocht nog het volgende aan het Hil. Toen wij om halfvijf opgestegen waren, dreven wij al spoedig naar de Zuiderzee, terwijl wij reeds da delijk eene hoogte van 1000 meter bereikten. Toen wij tot 8500 M. gestegen waren, passeerden wij Hoorn, welke stad wij duidelijk konden zien. Op eene hoogte van 3800 M. trokken wij, door wolken omgeven, Enkhuizen voorbij. Wij waren voornemens de Zuiderzee ge heel over te steken en dan ergens in Friesland neder te dalen. Doch de wind dwarsboomde onze plannen, hij draaide, en wij werden in volle zee gedreven. Om 7.10 hadden wij een hoogte bereikt van 4200 M., en daarop bleven wij gedurende ongeveer een uur. Onverwachts kwam evenwel een hevige storm opzetten, terwijl bovendien een ernstig onweder los barstte. De ballon begon te dalen, de daling werd sneller en sneller, en ten slotte vielen wij in volle zee. Het zal toen ongeveer 9 uur ge weest zijn. Door den wind voortge stuwd, huppelde de ballon als het ware over de golven. Nu eens sleepte hij ons, die den dood voor oogen hadden, door het water, dan weder verhief hij zich met zijue vracht eeDige voeten er boven. Drie kwartier duurde deze toestand, toen plotseling de ballon scheurde. Wij dachten dat ons laatste uur geslagen was. Hoe zou ons in dit noodweer hulp kunnen verleend worden I Gelukkig bedrogen wij ons in onze vrees. Schipper E. de Jong, uit Sloten, had ons gezien. Hij zette koers naar onze ontredderden ballon en slaagde er in ons, terwijl wij door koude en ellende afgemat wa ren, te redden. Het duurde echter nog geruimen tijd, eer de ballon in het vaartuig was. De schipper haastte zich ons droge kleederen te verschaffen en wat versterkends en opwekkends voor te zetten. Nu, dat hadden we ook wel noodig I Na eene reis van anderhalf uur kwa men we 's nachts om kwart voor éénen te Harderwijk aan, dankbaar dat wij den dood ontkomen waren. Mogen we eene volgende maal gelukkiger zijn! BUITENLAND. Engeland. De regeering heelt definitief de door de Porte gevraag de wijziging in de bepalingen van de Suez kanaal-conventie aangeno men. Op 19 Juni a. s. zal het sedert maanden aangekondigde proces beginnen van het Iersche parlementslid O'Donnell tegen de Timeswegens laster in de artike len over tParnellisme en misdaad». De aanklager heeft o. a. lord Spen cer en Sir George Trevelyan als getuigen gedagvaard. Als rechter fungeert lord Coleridge. Men verwacht merkwaardige ont hullingen. Frankrijk. De Fransche studen ten te Bologna zijn door de Duitsche en Italiaansche van het station af gehaald en met warmte begroet. Boulanger heeft Parijs verlaten, naar hij zegt om wat rust te nemen. Men vermoedt dat hij de zuidwes telijke provinciën waarheen hij zich begeeft en die bonapartistisch zijn, zal gaan bewerken. Het schijnt dat sommige republi- keiusche senatoren, verschrikt door het voortduren der eischen om re visie, in een manifest aan het Fransche volk zullen mededeelen dat zij tegen eene herziening der constitutie zijn. Er loopt een gerucht, dat een der voornaamste leden van het Bou- langistisch-comité zich daarvan heeft afgescheiden omdat gebleken zou zijn, dat Boulanger tijdens het be- bestuur van Jules Ferry diens ne derige beschermeling is geweest. Op voorstel van den gezond heidsraad heeft de Fransche re geering besloten, dat in elke ge meente van het Seine-departement een ontsmettingsoven, werkende met stoom, zal geplaatst worden. De ontsmetting zal gratis geschie den in al die gevallen, waar, blij kens getuigenis van een geceeskun dige, toepassing daarvan noodzake lijk zal worden geacht. Inderdaad een voorbeeld, dat navolging ver dient. Duitschland. Naar men verneemt is de algemeene rouw des lands op zes weken vastgesteld en zullen de openbare vermakelijkheden de beide eerste dagen na de begrafenis, welke op Maandag is bepaald, moeten stilstaan. De begrafenis zal overeenkomstig tes tamentaire beschikking van den overledene en den wensch der keizerin-weduwe slechts door een kleinen familiekring worden bij gewoond en voornamelijk een militair ka rakter hebben, zonder groote staatsie. Het lijk wordt ouder toezicht der doc toren Bergmann en Wegner gebalsemd. Welk resultaat de lijkopening heeft opge leverd is nog niet bekend. De weg van het paleis Eriedrichs- kron tot Sanssouci is door huzaren afge zet. Binnen het paleis wordt de dienst verricht door het cadettencorps uit Pots dam. Prins Bismarck heeft Vrijdag in het paleis Eriedrichskron eene geheime con ferentie met den nieuwen keizer gehad. In geene geringe spanning wordt diens pro clamatie aan het volk te gemoet gezien. Omtrent den inhoud er van ontbreekt het natuurlijk niet aan vermoedens. Het meest verbreide gevoelen is, dat in dit stuk eene vredelievende buitenlandsche politiek zal worden verkondigd, aan wier strikte voort zetting overigens ook geen ernstig man in den lande zal twijfelen. Volgens een nader bericht zal de proclamatie de verklaring bevatten, dat Duitschland zijne buitea- landsche politiek zal voortzetten in den zelfden geest als onder de keizers Wilhelm I en Erederik, waarbij alle twist zal wor den vermeden en de voornaamste zorg gericht zal zijn op handhaving der be staande tractaten. Algemeen heerscht de overtuiging, dat Wilhelm II in zijne bin- nenlandsche politiek eene ten volle gema tigde richting zal volgen. Wanneer de nieuwe koning bij de Prui sische Kamers den eed op de Pruisische grondwet zal afleggen is nog niet bekend. Te twee uur begonnen Vrijdag te Berlijn de klokken te luiden; de rouw vlaggen werden uitgestoken; de vensters begint men met rouw te behangen, meest met het borstbeeld van keizer Erederik in het midden. Er heerscht in de stad eene zeer ernstige stemming en veel aandoening. Uit Potsdam wordt gemeldDe keizer ligt op het doodbed met eene witte sprei overdekt. Naar de verklaring van oogge tuigen ziet zijn gelaat er hoogst kalm uit. Aanvragen van soevereine vorsten naar zijn toestand kwamen er nog toen hij reeds overleden was. In de laatste dagen had ook de president der Fransche Re publiek herhaaldelijk navraag laten doen. De keizerin-weduwe Victoria heeft zich in hare apartementen afgezonderd, zich aan hare diepe smart overgevende. Het protocol der bevinding omtrent het lijk is in den namiddag opgemaakt. Het testament des keizers ligt bij het ministe rie van het Koninklijk Huis en moet in het bijzijn van den minister van Justitie worden geopend. Prins Bismarck en de ministers hebben in de sterfkamer aan het stoffelijk over schot hunnen eerbied betuigd. Evenzoo de adjudanten en aanwezige officiereu. Later werden na het dienstpersoneel de man schappen van het instructie-bataljon in de sterfkamer toegelaten. De proclamatie van keizer Wilhelm II wordt eerst na de begrafenis verwacht. In de laatste ure des keizers hield kei zerin Victoria zijne rechterhand in de hare, terwijl de tegenwoordige keizer Wilhelm 6d diens gemalin aan de linkerzijde van het bed stonden. Keizer Frederik ligt op een ijzeren ledi kant, met de cavaleriesabel in de hand. Op zijne burst ligt de krans, dien keizer Wilhelm I hem na den slag van Wörth had geschonken. Het Keizerlijk Sterfbed. Uit Slot Eriedrichskron te Potsdam worden thans de treurige bizonderheden bekend van de laatste levensuren van keizer Eriedrich, omtrent wiens persoon en leven men iu dit blad eene beschrijving aantreft. Was de hoop, den bemiuden vorst te be houden, iu de laatste dagen nog niet ge heel vervlogen, de herhaalde aanvallen van koorts en de daarmede gepaard gaande slooping der lichaamskrachten deden zijn omgeving op het ergste voorbereid zijn. Toen ten laatste groote benauwdheden in traden, tengevolge van het indringen van voedsel in de luchtpijp en de longen, het geen geweldige ontstekingen veroorzaakte, was zijn einde nabij en stierf hij Vrijdag morgen ongeveer te 11 uur, in de laatste oogenblikken kalm en gelaten. Zoodra het overlijden bekend was, werd het slot Friedrichskron onmiddellijk ge sloten en het verbod uitgevaardigd om iets omtrent den dood des keizers per tele graaf bekend te makende desbetreffende telegrammen werden diensvolgens aan de kantoren geweigerd. Meer omstandig wordt door personen uit zijne omgeving nog gemeld, dat de keizer tot het laatste toe hoop koesterde op beterschap. Van zijne nu en dan op flikkerende levensgeesten maakte hij ge bruik om enkele briefjes te schrijven, waarvan de inhoud onbekend bleef, maar waarschijnlijk van politieken aard was. Het afscheid, dat de keizer van prins Bismarck naui, was aandoenlijk. De ster vende wenkte zijne gemalin naderbij en legde hare hand in die vau den grijzen kanselier, als om haar aan zijne hoede op te dragen. Tegen middernacht verliet de familie het vertrek en bleef de keizerin met dr. Ho veil, die met de bewaking was belast, aan het sterfbed achter. De keizer was bij zijn volle bewustzijn. Tegen 1 uur schreef hij op een blaadje papier, dat hij dr. Hovell overreikte: ,/hoe staat het met mijn pols? zijt gij er over tevreden?'' Tegen den morgen begon de doodstrijd; de ademhaling geraakte beklemd, enkele oogenblikken van ontspanning wisselden af met hevige benauwdheden. Om 8 uur iu den morgen was de ge- heele familie weder om den lijder verza meld. De keizer herkende ieder hunner, maar was zoo zwak, dat hij dit slechts kon doen blijken door met de oogen te wenken. Daar de dood ieder oogeublik tegemoet kon worden gezien, werd door de keizerin de bekende schilder Anton von Werner ontboden, die evenals hij dit van keizer Wilhelm had gedaan, verzocht werd een schets van den stervende te maken. Tïrwijl de schilder dit deed, ademde de keizer nog, maar de dood had zijn stempel reeds op zijn gelaat afgedrukt, dat nog slechts vriendelijke kalmte tee- kende zonder eenige uitdrukking van lichaamssmart. In de laatste heldere oogenblikken ge bruikte de vorst nog het Avondmaal, toen vlood het leven met rassche schreden en volgde de laatste ademtocht. Als getuigen van het overlijden waren alleen de naaste bloedverwanten en eenige hooge hofbeambten toegelaten, daaronder graat Stalberg, minister van het Huis de» Konings, die voor de officieele acte van overlijden had te zorgen. De keizerin weduwe Augusta had ook naar Potsdam willen komen, hetgeen echter door de ge neeskundigen, om te heftige aandoeningen te voorkomen, werd verhinderd. Een treffende bizon derheid mag het heeten, dat keizer Frederik in dezelfde kamer is gestorven, waarin hij ruim 56 jaar geleden geboren werd. Naar men verneemt, is zijn uitdrukkelijke wensch, op eenvoudige wijze in de Eriedenskirche te Potsdam te worden bijgezet. Ziju lijk zal in het paleis Friedrichskron worden tentoongesteld. Turkije. Donderdag is er in eene kazerne te Constantinopel naar aanleiding eener kleinigheid twist onder de soldaten ontstaan. De troe pen maakten gebruik van de wa penen. Men spreekt van 170 doo- den en gekwetsten, waaronder een generaal. De dagbladen hebben be vel ontvangen om van de zaak te zwijgen. PARIJS, 16 Juni. (Reuter). Het oor deel der meeste bladen naar aanleiding van den dood van keizer Frederik, luidt dat de toekomst duister is en zij gelooveudat deze niet meer dezelfde veiligheid belooft, als bij het leven des keizers. Zij sporen aan tot kalmte en tot het bezwaren eener waardige en krachtige houding, zonder vrees of zwakte. Waakzaamheid wordt al gemeen aanbevolen. ROME, 16 Juni. (Reuter.) De bladen uiten den wensch, dat de goede betrek kingen lusschen Italië en Duitschland ook onder het bestuur van keizer Wilhelm II zullen gehandhaafd worden. De keizer zond een telegram aan koning Humbert en den Paus, die beiden terstond antwoordden en de keizerlijke familie hun innige deelne ming betuigden. LONDEN 16 Juni. (Reuter.) De //Ti mes" bespreekt den dood des keizers en geeft keizer Wilhelm II de verzekering, dat het Engelsche volk zijn troonsbeklim ming met ingenomenheid begroet en de goede verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland daardoor zal worden ver sterkt. Onlangs hield de tegenwoordige keizer eene toespraak, welke verkeerd werd weer gegeven. De toenmalige prins weerlegde deze en toonde, dat hij zich bewust was van zijn verantwoordelijkheid door terstond te protesteeren tegen de beschuldiging, dat hij een vijand des vreaes is. Met prins Bismarck zal de keizer er naar steven den tegenwoordigcn staat van zakeu te hand haven. De //Daily News" prijst zeer de ver diensten van den overleden keizer. De //Daily Chronicle" zegt, dat keizer Frederik zijn nalatenschap overgeeft aan een prins, die zich door niets kenmerkt, behalve door zijn onnatuurlijken haat tegen het geboorteland zijner moeder. BERLIJN, 16 Juni. Koning Leopold van België zal zich naar Potsdam begeven om de begrafenis van keizer Frederik bij te wonen. De Oostenrijksche kroonprins Rudolf zal keizer Frans Jozef vertegen woordigen. Sara Bernhardt begint den 9en Juli eene reeks gastvoor- stellingen in het Lyceum theater te Londen. Natuurlijk is «La Tosca», het bepaaldelijk voor export ver vaardigde gruwelstuk, het schouw spel waar de Londenaars op ont haald zullen worden. Een Iersch journalist had te Londen de luchtpijp-operatie ondergaan. Op de terugreis naar Dublin las hij de berichten omtrent den Duitschen keizer en hij werd hierdoor zoo wanhopig, dat hij zich in den trein doodschoot. Men vreest dat het Duit sche stoomschip Pemptosvan Sin gapore naar Jeddah gaande, met 1200 Mahomedaansche pelgrims, is verongelukt. De bewoners van twee dorpen in Rusland, Kryve en Zalesie, betwistten elkaar reeds langen tijd het bezit van een klein strookje land. Dezer dagen nu besloten zij het «uit te vechten». In tegenwoordigheid van de vrou wen en de kinderen, die ophitsende kreten lieten hooren, vlogen de man nen, in twee partijen, op elkaar in en streden eenige uren achtereen met zulk een hevigheid, dat tegen den avond acht dooden en een en twintig gekwetsten op het slagveld uitgestrekt lagen. De goeverneur-generaal Gourko heeft zich naar de plaats van het treurige gevecht begeven en het parket stelt een onderzoek in. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de chr. ger. gemeen te te Halfweg da. A. Vlieg, te Ouderkerk aan den Amstel.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2