KINNEN L N l>. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Herken te worden, dat den volgenden dag duizenden waren heengesneld naar de plaats waar de terechtstelling zon plaats hebben. Maleiers, Java nen, Chineezen, Arabieren, Klinga- lee'.en waren rijkelijk vertegenwoor digd en vormden als 't ware een omluordringbaren muur om de plek, waarover eenige oogenblikken later de kris de borst des Maleiers zou doorboren en onder deze bevond zich ook Madin, met wien wij reeds ken nis maakten. Toen de zon haar hoogsten stand had bereikt kwam er in de schier onafzienbare volksmenigte bewe ging. Alles woelde door een en men hoorde het onafgebroken gebrom der duizenden menschenstemmen. De een verdrong den ander, allen drongen naar voren, de in de nabij heid staande vruchtboomen kraak ten onder den zwaren last dien zij te dragen hadden. Kleinen klom men op de schouder der grooten. Er kwam een groots gaping in den muur en daar verscheen de flinke en rijzige gestalte des Maleiers, met de handen op den rug gebon den. Het priestergewaad had hij af gelegd, geen tulbaud versierde meer het hoofd en geen sandalen be schermden den voet tegen 't heete zand. Middeuop de strafplaats hield hij stand ej van hier wierp hij een blik waaruit doodsverachting en kalmte spraken. Eier zette hij den bruinen ontblooten borst vooruit en met een forsche stem riep hij uit «Omar! gij staat op 't punt omka- fir te worden 1» Toen vertoonde zich een flauwe glimlach om zijn lip pen, terwijl hij het hoofd omwend de en op ééu persoon uit de me nigte, die in de voorste rijen stond, trio fantelijk het oog vestigde. Daar op keerde hij zich om en riep nog maals uit: «Omar! gij staat op 't punt om kafir te worden!» Nadat hij eenigen tijd ten toon ge steld was, trad een dienaar van den Sultan te voorschijn, terwijl hij een ontbloote kris in de hand gevat hield. Hoog ernstig als uitvoerder van den wil zijns heeren naderde hij den ongelukkige en sprak hem aldus aan: «Akoe dititahkan padoeka soeltan manikam dikauAdakah angkau soeka De ter dood veroordeelde stak de borst vooruit en antwoordde op fle ren toon: «Soeka!» 9) Daarop hief de dienaar van den Sultan den rechterarm op en terwijl de ongelukkige uitriep: «Er is geen God dan Allah en Mahomed is zijn Profeet 1» doorboorde de vlijmscherpe kris de breede borst. De Maleier viel onmiddellijk ne> r, terwijl een ontzettende bloedstraal uit de ga pende wonde sproot. Nog eenmaal openden zich de oogen en toen slo ten zij zich voor eeuwig. TJAMPAKA. Haarlem, Juni '88. De Nederlandsche Ver- eenig'ing: voor psychiatrie heeft na eeu gedachtenwisseiiug over het aan de heeren dra. Teilegen, Verlinden en Ruland, als geneesheeren van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen «Voorburg», te Vucht ver leende eervol ontslag, de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen «De Nederlandsche Vereeniging 8) De Sultan lieeft mij bevolen u te krissen! Neemt gij daar genoegen mede? 9) Ik neem er genoegen mede! voor psychiatrie betuigt haren dank aan voormelde heeren, dat zii bij het verlaten hunner betrekking de eenig juiste beginselen, die het stand punt vau deu geneesheer aan een geneeskundig gesticht voor krank zinnigen behooren te beheerschen, staudvastig zijn getrouw gebleven. «Zij spreekt het vertrouwen uit, dat geen Nederlandsch medicus ooit bereid zal gevonden worden, om op eenige andere wijze het beheer van een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen op zich te nemen, wanneer daarbij niet de beginselen van onafhankelijkheid des genees- heers op voldoende wijze gewaar borgd worden.» Vrijdag vierde het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Hage zijn 25 jarig bestaan. In eene feestelijke bijeenkomst, die door vele belangstellenden werd bijge woond, o a. door eene deputatie vau Artis te Amsterdam, met dr. Westermann aan het hoofd, herin nerde graaf Schimmelpenninck, voor zitter van het bestuur, aan de lot gevallen van den tuin. Namens de feestcommissie bood de heer Hijmans van Wadenooijen het ontwerp van den nieuwen mu ziektempel aan, die door vele be langstellenden ten geschenke zal worden gegeven, en tevens aan den president een presidialen hamer, met zilver gemonteerd. Allen spraken de beste wenechen uit voor de toe komst en den bloei van den tuin, ook bij het vele schoons, dat de re sidentie aanbiedt. De portier Freund onving van het bestuur een passend geschenk. Tusschen het harmonie korp der Dordsche schutterij en den majoor-commandant bestaat se dert laag eene gespannen verhou diDg, wat o. a. laatstleden Zondag hieruit bleek, dat het muziekkorps, door den commandant opgeroepen tot het geven van het eerste volks volksconcert in dit seizoen, eenvou dig wegbleef. De reizigers van den trein No. 218 Oosterspoor werden Donderdagmorgen tusschen de s'a tious Amersfoort eu Barneveld ver schrikt door het hevig remmen eu spoedig stilstaan van den trein. De oorzaak hiervan bleek te zijn dat vóór de machine, op een afstand van twee wagens lengte, eene vrouw, als dame gekleed, op de rails lag. De machinist had haar uit de strui ken zien komen en zich op derails zien neerleggen. Door zijne oplet tendheid en het snel en spoedig werken van den Westinghouse-rem bleef de ongelukkige voor een wis sen dood gespaard. Naar men nader verneemt, was de jonge dame we gens zwakke geestvermogens tijde lijk te Barneveld ter verzorging ge plaatst, en heeft zij van een onbe waakt oogenblik gebruik gemaakt om zich te verwijderen en haar vreeselijk plan uit te voeren. Te Muntendam is ten huize eeuer weduwe, terwijl zij zich voor een oogenblik verwijderd had, ingebroken en eene som vau f 32.50 ontvreemd, welke gelden zij uit de haar door een begrafenisfonds "er- strekte gelden had overgehouden. Men heeft den dader nog niet ontdekt. Betreffende den ballon «Kopenhagen» wordt meer uitvoe rig nog gemeld Douderdagnamiddag bewoog zich boven Harderwijk een luchtballon, welke tengevolge van verkeerde windrichting zeewaarts dreef en om streeks half acht uur in gevaar scheen te verkeeren, daar hij als het ware op het water lag, zoodat eenige vis- schers onder zeil gingen om hulp te bieden, welke echter vóór hunne komst reeds verleend was door sch p- per De Jong van eene tjalk, die in de nabijheid lag, hetgeen hoog noo- dig was, daar door een rukwind een gat in den ballon was geslagen, en allen te water geraakten. Nadat het reddingswerk was af- geloopen, zijn de luchtschippers, zijnde de heeren Julhes, L'hoste en Henri Wolff, die omstreeks 4 uur te Amsterdam waren opgestegen, behouden aan den wal gebracht. Aan deFransche Kamer is een wetsontwerp ingediend tot herbouwing van den schouwburg der Opéra Comique. Het denkbeeld om de Salle Ventadour of het Eden- theater voor de opera in te richten, is opgegeven. Er zal een terrein onteigend worden, gelegen tusschen den Boulevard des Italiens, de Rue Favart, de Place Boteldieu eu de Rue Marivaux. Daar zal het nieuwe gebouw verrijzen, waarvan de kos ten op 6V, millioen frank geraamd worden. De te Par ij s verschijnen- de Événement bevat eene particuliere correspondentie, luidens welke het volgende incident zich te Jaffa heeft voorgedaan. Pasqualini, geneesheer in het Fransche hospitaal, zijn tolk Mansouhr en de heer Damiani zijn in de straten van Jaffa door meer dan 500 fanatieken, met stokken gewapend, aangevallen en met stee- nen en flesschen geworpen. Zij heb ben hun leven slechts te danken aan het tusschenbeide treden van den Perzischen consul, die hen onder zijne hoede nam en naar zijn con sulaat bracht. Pasqualini is zwaar gewond. De Frausche vice consul aldaar heeft zich bij den goeverueur beklaagd; nadat hij twee uren ge wacht had, ontving de goeverneur hem, doch werden de Franschenin het ongelijk gesteld. De consul- generaal te Jeruzalem heeft zich echter de zaak aangetrokken en eischt dat de schuldigen streng ge straft zullen worden. De Parijsche politiedoet ijverige nasporingen naar eene veer tigjarige dame, die er haar werk vau maakte, piano's te stelen. Zij begaf zich daartoe naar verschil lende verkoopers van piano's en harmoniums, beproefde een instru ment en nam het in huur. Spoe dig wist zij het voorwerp beneden de waarde aan den een of anderen opkooper te slijten. Toen men dezer dagen bij haar kwam om de huur van een piano, werd de deur ge opend door een persoon, die zich baron noemde, een individu, dat de rol van huisbewaarder bij de dame vervulde eu er niet zoo heel zacht zinnig uitzag. De bezoeker werd zonder betaling door den «baron» atgescheept, maar hij stelde zich daarmede niet tevreden en begaf zich naar de politie, die den baron welke als een slecht persoon bekend stond, in hechtenis nam. Toen de commissaris hem op zijn weinig met zijn rang overeenkomend beroep wees, antwoordde het heerschap trotsch, dat zoo hij al ten koste der piano-dievegge leefde, dit was om dat zijn «beginselen» hem verboden een landsbetrekking te bekleeden. Bij gebrek aan een baantje heeft de commissaris hem vrij verblijf in het cachot aangewezen, dat hij, alhoewel niet dankbaar, aannam; naar zijne meesteres worden na sporingen gedaan. Een stierengevecht. Meer dan twiutig duizend personen ver drongen zich ZoHdag op de zit plaatsen van het renperk te Nimes, waar een stierengevecht zou plaats hebben. De entrée van den toreador Pas tor en zijn «cuadrilla» werd door een aanhoudend applaus begroet. Het gevecht begon om vier uur en de genoemde «matador» toonde zijne behendigheid in den «mantel», de «bandenilas» en de «muleta». Bij het bestrijden van den vijfden stier, deed Pastor een m stred, het dier wierp zich op hem en gaf hem een stoot dat hij tegen de barrière aan vloog. Vlug als een aal zat Pastor het dier daarna op den rug en toonde door eene lichte handwuiving aan het publiek dat hij zich niet be zeerd had, waarop donderende hoe- ra's en bravo'a weerklonken. Na hem trad op de «eerste degen» («prima espada») van Madrid, die aangevraagd had eeu stier te mogen «dooden», hetgeen evenwel wijse lijk door deu gemeenteraad vau Nlmee, die niet erg op zulk een bloedbad gesteld was, verboden werd. Deze toreador en Pastor gaven daarbij nog eenige buitengewone toeren met zeer woeste stieren te aanschouwen. De internationale con ferentie betreffende het Chineezen vraagstuk is Donderdag teSy.n y geëindigd, nadat zij 3 dagen zitting heeft gehad. De conferentie heeft besloten een adres te richten aan de Britsche regeering, waarin deze uitgenoo-ig- wordt met Chma te onderhandelen over een traclaat, krachtens hetwelk de landverhui zing uit China beperkt worde tot de keizerlijke beambien, kooplieden, handelsreizigers en studenten. De conferentie heeft voortB reso lution aangenomen, waarbij de be sturen der koloniën die aan haar hebben deelgenomen, zich verbin den gelijkluidende wetgevingen vast te stellen op de volgende grondsla gen De immigratie van Chineezen wordt beperkt tot 1 persoon per 500 scheepstonnen, onverschillig of het BritscAe onderdanen zijn, onder toepassing alleen van de hier boven reeds genoemde uitzonderingen. Het hoofdgeld wordt afgeschaft, maar de Chineezen die van de eene kolo nie verhuizen naar de andere, zul len eene gevangeuisstraf van ten hoogste 6 maanden beloopen. In de resolution wordt verder aangedrongen dat de Britsche re- geeriug de besturen van Laboean, Hongkong en Singapore uituoodigen de ve.huizing van Chineezen van daar naar Australië tegen te gaan. -J -4L :giL X A. Elise, hebt ge dat artikel over Liszt gelezen? Ja, papa, antwoordt Elise, die aan de piano zit te studeeren. Hebt ge dan niet gezien, dat hij zeide, dat de menschen met heel hun ziel moesten spelen Ja, papa. Welnu, speel dan niet met je handen maar met heel je ziel, tot dat ik mijn courant uitgelezen heb. MMfttiEgiëHTgN. Akitibdau, 15 Juni. D« pryxea der Aardappoien wr-rea als volgt; öe;«l. Blauwe f 0,a 0,dito Kralen f 0.— a 0,Zeeuwsche Flakkeesche f 0,a 0,do. Blauwe f 0,a 0,do Poters f 0,a 0,Prui- «ïacR.e Hamburger f 3,a 3,50, id. Zaaiers f 0,—- 4 0,Geld. Thomassen f 0,a 0,Frie- iwlte Fraueker Jammen f 1.20 a 1,40, do. En» galsehe f 0,a 0,dito "Dokkumer Jammen 11,20 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,10 a 2.50, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta - h et. per Kg. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel fiaow. Snifeer: Biet en Geraffineerd prijshoudend. Petroleum vast, prijzen onveranderd. I's;we op levenu* geen koers. Neusring van de Lommi-naie voor dv Graan» tanA-si. Kogtfe 0p ia tering prijshoudend, Oct. f106, 105, 106. Noteering van Menae Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad onverandeid. Kaapolie ais voren, vliegend por 100 Kg. f251/s, lo. Sept./Dec. f25, 247/«, lo. Mei f26, 25'/g. Lijnolie traag; vliegend per 100 Kg. f21!/4 21, lo. Jnli/Aug. f 207 f, lo. Sept./Dec. f 21 V«, 21, lo. Jan/Mei f211/». Raapkoeken f 75 a 80 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stHks. Hoorn, 14 Juni. Kaas: Ter waag gewogen 869 stapels, wegende 106,700 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 31,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 30,middelbare f 0, Leiden, 15 Juni. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt9 Stieren f51 a 132, 120 vette Ossen en Koeien f116 a 261 of f0,56 a 0,68 per Kg., 80 Vare id. f 83 a 193, 9 Graskalveren f 15 a 30, 116 vette id. f21 a 67 of f0,50 a 0,75 per Kg., 49 nuchtere id. f 6,a 14,495 vette Schapen f 15 a 29, of t 0,45 a 0,50 per Kg., 1055 weide do. 10, a 22,4008 Lammeren f4,a 12,36 magere Varkens f 15 a 83, 260 Biggen f8,75 a 10,0 Paarden f a 111 Kalf- en Melkkoeien f 100 a 250. Leiden, 15 Juni. Aangevoerd 56 partijen. Goudsïhe Kaas f 20,a 26,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0,— -. Zwolle, 15 Juni. Boter, Prima Gras f24, a 26,afwijkende f 23,a 23,50. 2e soort f20,— a 21,—. TE HAARLEM. Op Zondag 17 Juni 1888. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Voorm. 10 ure, de Wolff, pred. te LeideD. (Voor Escher.) Nam. 2 ure, J. D. van ArkeL pred. te Bloe» mendaal. (Voor Smeding.) 's Avonds 6 ure, Snethlage. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Riviere. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander. Godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Lutherse/te Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Voor de kinderen. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Dr. J. II. Gunning. Hoogleeraar. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «Felix Pavore», Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, N. de Jong, van Amsterdam. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, H. A. Ludwig, Candidaat. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. vau Arkel. Nam. 27a ure, Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Danbanton. Hillegom. Voorm. 9Va ure> Buchli Fest. Houtrijk en Polancn. Voorm. 9"/s ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Ipaarndani. Voormiddag 10 ure, H. J. Bergsma. 's Avonds 6 ure, Velscn. Voorm. 97s ure, G. H Hoog, pred. te Haarlem. 's Namiddags Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieclte. Nam. 2 ure, O. Schriccke. eerstvertrekkenden trein aan de administratie zond en dat zoovele details en gissingen bevatte als men van een amb tenaar, die veertien gulden per week verdient, redelijker wijze kan verwachten. II. Den volgenden dag was het een prachtige morgen. De middagtrein bracht een groot aantal Alpenbestijgers aan, die hoopten dat zij zouden kunnen genieten van het mach tige, overweldigend schoone schouwspel, dat een zonson dergang op de Alpen aanbiedt. Maar zooals het dikwijls gaat in deze streken van wind en wolken, de weervoorspellingen bleken onjuist te zijn. In den namiddag brak er een hevig onweder uit en overtoog het geheele uitspansel met een grijs overkleed van zware wolken. In weerwil van het onweer, dat storing in de geleiding veroorzaakte, ontving de heer Muller een telegram van de administratie dat de directeur der Maatschappij op weg was om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Deze tijding deed den opzichter, dien de verantwoordelijk heid zwaar woog, weder ruimer ademhalen terwijl de dlooien in zijn voorhoofd verdwenen. Bovendien waren er maatregelen genomen, om eene her haling van het misdrijf onmogelijk te maken. De geheele lijn was toevertrouwd aan een aantal beambten, die order hadden om langs de treeplauken van den trein te loopen en voor die compartimenten te blijven, waarin slechts twee personen die elkaar vreemd waren, zich bevonden. Boven dien was de baan zoo smal, dat zich aan beide zijden daarvan de afgrond bevond, waardoor het drama van den vorigen dag nog onverklaarbaarder was. De opzichter dineerde op zijn gemak, deed toen zijn mid dagslaapje en, zoodra de aankomst van den avondtrein was geseind, sloot hij zich op in zijn kantoor, nadat hij bevel had gegeven dat niemand hem mocht storen. Hij wist wel, dat de diiecteur die in aantocht was, zich daaraan niet storen zou en wilde zich door dezen midden tusschen zijne papieren en ijverig arbeidende, laten verrassen. Maar inplaats van den directeur was het de stationchef die de deur met geweld openwierp en, zonder zelfs ver- schooning te vragen, uitriep: «Meneer Mailer, het schijnt dat de surveillance op de lijn niet veel werk van haar taak maakt I> De opzichter zag ernstig op, kruiste de armen over de borst, bewoog op eene vijandige manier de wenkbrauwen en antwoordde kort afgebeten: «Wat bedoelt gij daarmede, meneer Linder?» «Ik bedoe daarmede, dat er wederom een moordaanslag is gepleegd!» Een oogenblik zat de heer Muller als verlamd op zijn stoel. Toen sprong hij op, uitte een zwaren vloek, wat hij anders nooit deed en snelde naar het perron. Het tweede slachtoffer, evenals het e-rste, door een kogel getroffen, had dezen door het oog gekregen en was der halve bijna geheel onkenbaar. Muller meende evenwel het gelaat te herkennen en riep plotseling: «Het is de di recteur I» «Pardon,» zeide Linder, «ik gelooi dat het een ander ia!» Na herhaaldelijk hun ja en neen te hebben geuit, be gonnen zij een hevigen woordenstrijd, die misschien geen einde zou hebben genomen, zoo niet eeu hunner besloten had, de zakken van den vermoorde te doorzoeken. Daarin vonden zij eene uitgebreide correspondentie, die de veron derstelling van Muller bevestigde. Onder de papieren die de doode bij zich had, bevond zich ook een enveloppe, waarop het adres van den directeur in onmatig groote letters en met kolossale hoofdletters was geschreven. Werktuigelijk nam Muller den brief er uit en las dien, terwijl Linder over zijn schouder keek. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6