BUITENLAND. van het Merwedekanaal te Utreeht, is overgeplaatst naar de werken voor dat kanaal te Amsterdam. De sterfte in de voor- naamste steden van ons land heeft zich in de maand April 1.1. verhou den als volgt: Haarlem 19.7 per 1000 inwoners; Leeuwarden 20.3 per 1000 inwoners; Groningen 20.7 per 1000 inwoners; Leiden 21.4 per 1000 inwoners; Maastricht 21.6 per 1000 inwoners; 'sGravenhage 21.8 per 1000 inwoners; Dordrecht 22.7 per 1000 inwoners; Rotterdam 23.6 per 1000 inwoners; Uirecht 25.4 per 1000 inwoners; 's Bosch 3.08 per 1000 inwoners; Arnhem 36.1 per 1000 inwoDers. De heerC. J. Brutel de la Rivière, voorzitter van de te Haarlem gevestigde afdeeling derNederland- sche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin hij in de eerste plaats afschrijft het kort na het spoorwegongeluk bij Ruinerwold, op 2 Januari dezes jaars, door hem aan den minister van Waterstaat gezonden adres aandringende op een verbod van het gebruik van bedwelmende dranken door spoorwegambtenaren en constateert, dat hij tot dusver op dat schrijven geenerlei antwoord heeft bekomen. Adressant deelt verder eenige hem, voornamelijk uit de nieuwsbladen bekend geworden, fei ten mede waaruit blijktwelke maatregelen tot wering van drank gebruik bij het spoorwegpersoneel reeds bestonden of sedert zijn inge voerd. Zij komen adressant echter onvoldoende voor, en daarom ver zoekt hij der Kamer, de Regeering uit te noodigen om gestrengere maatregelen voor te stellen dan de thans bestaande. De Vereeniging voor levensverzekering heeft in hare laatste bijeenkomst, den 12en dezer te Amsterdam gehouden, hare be raadslagingen over wettelijke rege ling der levensverzekering ten einde gebracht en eene commissie benoemd, om ter zake van die wettelijke re geling een verslag samen te stellen. Tot leden dier commissie zijn be noemd de heeren mr. Goemans Bor- gesius, Blankenberg en Dijkmans. (Ven. bode.) Men schrijft ons uit Hil- versum Door eenige Erfgooiers van Hilversum is heden aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres verzonden, inhoudende het verzoek om onthouding van goedkeuring aan het raadsbesluit van 8 Juni 11. waarbij den burgemeester van Hil versum gemachtigd werd het pro ces contra Stad en Lande van Gooi land in hooger beroep voort te zetten Planten als weérprofeten Door de boeren en herders der om streken van Zurich worden volgeEs een aldaar verschijnend blad, de volgende planten voor betrouwbare weèrprofeten gehouden. De «Muur» (Alsine media). Als deze zich omstreeks 9 uur 's mor gens opricht en de bloemkroon tot 's namiddags 4 uren open blijft, kon digt ze daarmede voor dien en den volgenden dag helder, droog weer aan, terwijl stellig nog op denzelfden dag regen te wachten is, als ze later tot 9 uur 's morgens gesloten blijft. Het «gele walstroo» (Galium ve- rum;. De bloemen hebben, bij goed weer een aangenaam zoeten geur; ruiken zij echter sterker dan gewoon lijk, zoo duidt dit spoedig te ver wachten regen san. De «gemeene Driedistel» (Carlina vulgaris). Hare parelmoerachtige kelkschubben sluiten zich als er re gen zal komen, en openen zich als duurzaam droog weer te wachten is. De «Calendula pluvialis». (Hier niet iuheemsch, maar wel als zaad- plant in de tuinen gekweekt.) Blijven de bloembladeren 's morgens na 7 uur nog geBloteD,dan kan mendenzelf den dag nog op regen rekenen. De «ongesteelde klaverzuring» (Oxalis Acetoselia). Deze trekt, bij op handen zijnde regen, onweer of koude, drie blaadjes samen. De «gemeene Akkerkool» (Lap- sana communis). Blijven de bloem korfjes (Blumenechalter) 's nachts open, terwijl zij zich in den regel 's avonds sluiten en bij aanhoudend goed weer 's nachts gesloten blijven, zoo zal het den volgenden dag re genen. De «gemeene vroegeling» (Draba verna) slaat haar bladeren als er regen op til is, terug. h$üg|<«3ll (Sempervirens.) H o fel ij k. Ten gerieve van reizigers, die door ouderdom of gebreken moeilijk ter been zijn, beeft de HolL IJzeren Spoorweg maatschappij aan het station te 's-Hage een net duwwagentje be schikbaar gesteld, dat hen tot voor den trein zal brengen. Ongeveer 4 weken gele- den trok de schutterij te Delft van de exercitieplaats met de muziek aan het hoofd de stad in, als steeds on der toevloed van een talrijk publiek en niet minder van een aantal mi litairen van het garnizoen. Bij het maken van ruimte kwam de poll tie in botsing met de militairen; het gevolg was, dat| van twee hunner rapport werd opgemaakt wegens verzet. De garcizoens-cummandant strafte hen daarvoor na voorloopig onderzoek met 8 en 14 dagen kwar tier arrest, waartegen beiden recla meerden en onderzoek voor den krijgsraad verzochten. Deze zaak heeft Vrijdag en Zaterdag voor den krijgsraad te 's-Hage gediend; on geveer een 40-tal getuigen, waar onder de commandant en luit.-adj der schutterij en eenige muzikanten, tamboers, militairen en burgers, wa ren in deze zaak gedagvaard. Zaterdagavond, ongeveer 5 uur 15 min., daalde op het land van P. Berkenkamp, onder de ge meenta Ketel (bij Schipluiden), de luchtballon neder, die te 4 uur 10 min. te Amsterdam met twee lucht reizigers was opgestegen. Het neer dalen ging met moeielijkheden ge paard, daar het touw van de lucht- klep afbrak toen de reizigers met den grond in aanraking kwamen. De reizigers waren beiden nat ge worden, daar de mand door het water was geslingerd. De grootste hoogte door den bal lon bereikt, bedroeg 4000 meter. Voor de nagelaten be trekkingen van de Haan, die bij de ontploffing in de gasfabriek te Gor- kum het leven verloor, werd door «Gorinchems Mannenkoor Caecilia» een concert gegeven. De opbrengst zal pl. m. f 700 bedragen. In het tweede jaarver- slag der «Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingen verkeer in Arnhem en Omstreken», wordt o. a. medegedeeld, dat werd beslo ten, het gemeentebestuur een uit gewerkt plan voor de verfraaiing van de wandeliDg «Bovenover en Onderlangs» aan te bieden, en voor een tot dat plan behoorende monu mentale bank een som van f 1200 beschikbaar te stellen. Verder zullen op fraaie punten in den omtrek van Arnhem banken geplaatBt worden. Te Oosterwijk sloeg Vrij- dag de bliksem in de Protestant- sche kerk, beschadigde de voordeur en vernielde een venster aan de achterzijde. Donderdag werd te Beek bij Nijmegen in eene weide een gat van ruim 2 meter diepte geslagen, terwijl te Nijmegen on derscheidene telefonische verbindin gen onklaar geraakten. Ofschoon door de vreeselijke slagen de huizen op hunne grondvesten dreunden, kwamen geen andere ongelukken voor. Vrijdagnamiddag sloeg de bliksem in een der lokalen van de rijks lagere school no. 1 te Frede- riksoord, zonder veel schade te ver oorzaken. De kinderen, zoowel als de onderwijze™, kwamen gelukkig met den schrik vrij. Te Wehl is de bliksem ingeslagen in de be waarschool. Gelukkig bekwam nie mand eenig letsel en ontstond er geen brand. De boerderij van H. van den Berg nabij Hoogeveen is door het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. Slechts het vee werd gered. Te Puiflijk is de bliksem in den toren der R. K. kerk geslagen. De bliksem sloeg in de nachtboot Amslel, die van Am sterdam naar Kampen stoomde. De straal liep eerst langs den mast, sloeg over het stuurrad naar het kompas, dat eenigszins beschadigd werd en eindelijk naar de machine kamer. Alles liep evenwel zonder ongelukken af. Zaterdagmorgen is aan het station Epe bij het rangeeren het zoontje van den stationschef on der een wagen geraakt en overre reden. Zijn beentje en het onderlijf waren geheel verbrijzeld. De dood volgde eerst na één uur vreeselijk lijden. Vernielzucht en verkwis ting. Het Rolt. Nbl. vertelt als historisch Niet lang na afloop van den internationalen roeiwedstrijd komt een feesteling in de bekende pof fertjeskraam van Vulsma, staande op de kermis te Deventer. Een ge slepen gaskroon trok zóó zijn attentie, dat hij zich genoodzaakt gevoelde haar in stukken te slaan. «Hoeveel kost het ding, Vulsma»? «75 gulden meneer». «En dat ding?» «10 gulden, meneer». «Kletsch!» daar rolde een pot met zuur over de Stroomarkt. «En die historie?» «10 gulden meneer». Een pot met ingelegde paling on derging hetzelfde lot van het zuur. «Dus dat is f75 en 10 is 85 en 10 is 95 gulden, asjeblief Vulsma, daar is een bankje van f100, vijf gulden fooi er onder begrepen» Op het tichelwerk «De Boterton» te Harlingen, van den heer Y. O. Faber, werd 16 Juni onder de 32 vaste werklieden en hunne gezinnen een groot volksfeest gehouden, naar aanleiding van het feit, dat alle steen aan de fabriek is verkocht en ook afgeleverd, een feit, dat zich in de provincie Friesland in de laatste 25 jaar niet heeft voorgedaan. De fabriek maakte, gedurende de vijfjaar, dat zij aan den tegenwoordigen eigenaar behoort, jaarlijks 2 millioen stuks steen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Winterswijk van 15 Juni: Op last van het bestuur dezer gemeente, hetwelk zich wenschte te vergewissen of de bliksemafleider aan den toren der groote kerk in voldoenden staat verkeerde, bevond zich hier heden een deskundige van elders. Naar zijn gevoelen liet de toestel te wensohen over. Weinige uren later ontving men op even ongewenschte als ongezochte wijze de proef op de som. Te ongeveer half zeven stak een vrij hevig on- weder op. Niet lang daarna be merkte een bewoner der Groote Markt, dat de bliksem in gemelden toren was geslagen en de spits in brand stond. Zeer spoedig was de brandweer op de been, maar ter stond zag men de onmogelijkheid in, langs den gewonen weg de bran dende torenspits met de bluschmid- delen te bereiken. Een extincteur, naar boven gebracht, geraakte door een toeval onklaar. Toen waagde het de politie-agent V. de spits van buiten te beklimmen, brak daar een genoegzaam aantal pannen weg, en staande op een der latten, met de linkerhand zich vasthoudend aan een uitstekenden ijzeren haak, hield de wakkere man het op die duize lmgwekkende hoogte een uur lang vol, wat„r, dat hem van binnen uit de torenspits werd toegereikt, op het brandende hout te gieten. Hij smaakte aldua de zelfvoldoening, het onheil in zijnen aanvang te stuiten. Vergissen wij on3 niet, dan is de toren 62 meter hoog. In de gemeente Vlacht- wedde (Gr.), in de nabijheid van de Duitsche grenzen, weidde een zoon van den landbouwer Stenkens eene kudde schapen. Ontsteld zag het knaapje op, toen twee Pruisische gendarmen dicht in zijne nabijheid te voorschijn kwamen en hem en zijne schapen, welke toevallig van het Nederlandsche grondgebied op Pruisisch terrein waren overgegaan wilden medenemen. In de nabijheid dezer plaats wa ren lieden aan het turfgraven, die onmiddellijk aan de ouders kennis gaven van het gebeurde, en daar de vader van het knaapje niet te huis was, ging zijn broeder heen om het jongetje te bevrijden. De gendarmen, wie hij verzocht het kind laten gaan, weigerden dit, tenzij hij zich als plaatsvervanger stelde. Stenkens stemde hierin toe; terwijl nu de knaap naar huis te rugkeerde, moest de oudere broeder met de schapen de gendarmen vol gen, om ter beschikking van den ambtman te worden gesteld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op Woensdag 4 Juli zullen op het Clir. Nationaal Zendingsfeest te Boekenroode als sprekers optreden de heerenH. Y. Ho- gerzeil te Amsterdam (openingsrede); S. H. Buitendijk te IJselstein; G. v. Asselt, zendelingdr. E. Barger te Amsterdam dr. H. E. Daubanton te Heemstede; W. baron van Doorn van Westcapelle te 'sHage; W. H. Gipsen te Amsterdam; C. L. Laan te Rotterdam; mr. J. E. van Lenuep te AmsterdamT. M. Lomnn te Amsterdam; dr. J. J. P. Valeton te Utrecht; J. P. G. Westhoff te Amsterdam; J. H. Wiersma te AmsterdamH. Wilde- boer te Oudewater; H. Malcomesius te Rotterdam (1ste afscheidsrede); dr. G. J, van der Flier te 's Hage (slotrede). Beroepen te Yelzen ds. B. Swaan. te Gouda. België. Mgr. Bracq, bisschop van Gent, is Zondagmorgen op 84-jari- gen leeftijd overleden. Zestien veroordeelden, waar onder Wagener en Ruttere, van Luik, zijn uit de gevangenis te Leuven voorwaardelijk ontslagen. Engeland. De koningin heeft het besluit geteekend waarbij lord Wolseley's bevelhebberschap met twee jaar wordt verlengd. Parnell heeft in eene verga dering den last gekregen de regee ring te interpelleeren in zake de behandeling van politieke Iersche gevangenen. Bij de verkiezing te Ayr voor het Lagerhuis heeft de heer Sinclair (gladstouiaan) met eene meerderheid van 63 stemmen de overwinning behaald op den unionistischen can- didaat Ashley. De gladstonianen winnen dus weder een zetel. Duitschland. De opening van het lijk des keizers heeft Zaterdagnamiddag in de sterfkamer op het slot Friedrichskrou plaats gehad. Daarbij waren tegenwoordig de ministers van het keizerlijke huis graaf Stollberg en generaal Winterfeld, benevens de geneeskundigenMackenzie, Hovell, ge- neraal-arts Wegner, professoren Bardele- ben, Bergmann, Virchow, Waldeyer, dr. Bramann en Langerhans. Prof. Virchow verrichtte de sectie; Waldeyer mankte de voor het onderzoek benoodigde microsco pische preparaten gereed, en Virchow's adsistent, dr. Langerhans, schreef het pro tocol. Eene volledige sectie werd niet gedaan; slechts de kranke deelen, hals, strottenhoofd en longen werden geope terwijl alle andere lichaamsdeelen onaan geroerd bleven. De sectie openbaarde hoofdzakelijk de gehaele vernietiging van het strottenhoofd door kanker en de ontsteking der fijnere luchtpijpstakken tengevolge van het bin nendringen van bedorven stoffen. Het ge- heele strottenhoofd was veretterd en ver toonde zich als eene wreeke, slappe massa. Van het kraakbeen gestel eens strottenhoofds waren bijna geen noemenswaardige over blijfselen meer aanwezig. Op de plaats van het strottenhoofd vond men een zeer groot gat. Daarentegen was niet waar te nemen dat de slokdarm doorboord v Het in de laatste levensdagen van den kranke voorgekomene verslikken, dat ge houden werd voor een teeken dat de slok darm doorboord was, moet ongetwijfeld hierdoor veroorzaakt zijn, dat het strotten hoofd, na de verettering van het kraak been-gestel, alle zelfstandigheid verloren had, waardoor bij het toevoeren van vloei baar voedsel kleine hoeveelheden overlie pen in het strottenhoofd en van daar in de longen terecht kwamen. De door de behandelende geneesheeren als laatste rechtstreeksche doodsoorzaak aangewezene longverlamming werd door c sectie bewezen juist te zijn. De geheele kunstbewerking duurde van half vijf tot even over half zes uur des namiddags. Ten slotte werd van de geheele handeling een protocol opgemaakt, dat door alle aanwezige artsen onderteekend en bij het protocol der eigenlijke sectie gevoegd werd. De minister Stolberg nam dit document dadelijk in bezit, om het in het staats-archief te doen opnemen. Dr. Mackenzie heeft Zaterdag op uit drukkelijk bevel van keizer Wilhelm een schriftelijk bericht over de ziekte van Fre- derik III opgesteld. Hij verklaart daarin ongeveer het volgende//Er kan geen twijfel gekoesterd worden, of de ziekte van keizer Frederik heeft bestaan in kanker van het strottenhoofd. De diagnose werd echter ir. hooge mate bemoeilijkt, doordat van den aanvang af de kraakbeenderen in het strottenhoofd door de kwaal waren aangetast, en doordat het ziekteproces voor namelijk in de diepere lagen van het kraak beenweefsel plaats vondwaardoor het ziektebeeld onduidelijk gemaakt werd.'' Het geheele bericht van dr. Mackenzie beslaat anderhalve quarto-zijde van het Engelsche brief-formaat. Wat? zeide Gryce, terwijl hij de wenkbrauwen fronste en den blik pijlsnel langs de zoldering liet glijden. De minnaar van Eleonore Leavenworth is tevens baar echtgenoot, hernam ik. Clavering staat tot haar in geen minder nauwe betrekking dan deze. Hoe zijt ge dat te weten gekomen? vroeg Gryce op een scherpen, harden toon, die teleurstelling of misnoe gen te kennen gaf. Ik acht het niet noodig u dat nader te verklaren. De vraag is niet, hoe ik tot de wetenschap kwam van een zeker feit, maar wel, of hetgeen ik ten opzichte daarvan beweer, waarheid is. Van dit laatste geloof ik volkomen zeker te zijn, en wanneer gij de moeite wilt nemen, om deze door mij opgeschreven punten uit het leven dier beide personen eens over te zien, geloof ik dat gij hierin volko men met mij zult instemmen. Hetgeen ik hem ter lezing overreikte, luidde als volgt: «Gedurende de twee weken tusschen 6 Juli 1875 en 19 Juli van datzelfde jaar, waren Henry R. Clavering van Londen en Eleonore Leavenworth van New-York, gasten in hetzelfde hotel. Bewezen uit het vreemdelingen boek in het Union Hotel te RNew-York. «Zij waren niet alleen gasten in hetzelfde hotel, maar zijn eenige malen te dier plaatse in elkanders gezelschap gezien. Bewezen uit het getuigenis van eenige der bedienden te R die destijds eveneens daar in dienst waren. «19 Juli. Clavering vertrekt plotseling uit R...., eene om standigheid, die niets merkwaardigs zou hebben, wanneer met de heer Leavenworth, wiens haat tegen de Engelschen van algemeene bekendheid is, juist van een uitstapje ware teruggekeerd. «30 Juli. Clavering is gezien in het spreekvertrek van Samuel Stebbins, den Methodisten predikant te F...., een stadje op ongeveer zestien mijlen van Rwaar hij in den echt werd verbonden met een jonge dame van buitenge wone schoonheid. Bewezen uit het getuigenis van Timotheus Cook, die destijds in dienst was van den heer Stebbins en door hem uit den tuin naar binnen is geroepen, om dienst te doen als getuige en een document te teekenen, dat door hem verondersteld wordt een huwelijks-acte te zijn geweest. «31 Juli. Clavering vertrekt per stoomboot naar Liver pool. Bewezen uit de op dien datum verschenen nieuws bladen. «September. Eleonore Leavenworth is ten huize van haren oom te New-York in doen en laten dezelfde als vroeger, maar is bleek en eenigszins zenuwachtig in hare bewegin gen. Bewezen uit het getuigenis der boden, die destijds in haar dienst waren. Henry Claveriog in Londenziet gretig uit naar de mail uit Amerika, maar ontvangt daarmede geen brieven. Laat een der kamers van zijn huis in gereed heid brengen tot ontvangst eener dame. Bewezen uit een geheime correspondentie uit Londen. «November. Miss Leavenworth nog in het huis haars ooms. Haar huwelijk op geenerlei wijze publiek gemaakt. Clavering in Londen»,;, geeft blijken van onrust; de voor een dame gereed gemaakte kamer wordt gesloten. Bewezen op dezelfde wijze als boven. «17 Januari 1876. Clavering teruggekeerd naar Amerika huurt kamers in het Hotel Hoffman te New-York. «1 of 2 Maart. De heer Leavenworth ontvangt een brief, geteekend Henry Clavering, waarin hij zich beklaagt, on behoorlijk behandeld te zijn door een der beide nichten van gezegden heer. Sedert dien tijd is het gezin blijkbaar niet meer zoo gelukkig en tevreden als te voren. «4 Maart. Clavering vervoegt zich onder een valschen naam aan het huis van den heer Leavenworth en wenscht toegelaten te worden tot miss Eleonore. Bewezen uit het getuigenis van] Thomas. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2