Bericht. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 21 Juni 1888. No 1522. ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresu: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ITelefoonnuuimer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PËEREBOOM en JT. B. AVÏI. Hoof dementen voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DJ JJHE éf Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op HAARLEM'S DAGBLAD hebben geabonneerd, ontvan gen van heden af, de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DE DIRECTIE. S TADS i\ I E li IV S. Haarlem, 20 Juni. Het koloniaal museum op bet Pa viljoen ontving van den heer mr. F. Tb. Pahud de Mortanges, oud-resi- deut in Nederl.-Indië en directeur der Nederl. maatschappij van nijver heid, eene zeer belangrijke verza meling Indische wapens, waaronder zeer zeldzame en kostbare exempla ren. Verder eene verzameling keurig bewerkte gekleurde teekeningen van Indische gewassen door Roche, en een aaDtal boekwerken, die voor de bibliotheek van het Museum eene groote waarde hebben. De miliciens der lichting 1888, die van 3 tot 11 Mei jl. alhier zijn ingedeeld, hebben hedenmorgen, met uitzondering van enkelen, voldaan aan de eischen gesteld in de le en 2e afdeeling recrutenschool en zullen bij wijze van proef, onder leiding van hh. comps. commandanten de 3e afdeeling dier school doorloopen. Den len Augustus a. s. moeten zij bedreven zijn om wacht en alle andere diensten mede te kunnen doen en bij de exercitie in de ba- tal jonsschool te kunnen overgaan. Hier ter stede is een geval van bloedvergiftiging met doodelijken af loop voorgekomen. Eene 51-jarige vrouw, die omstreeks veertien dagen geleden behulpzaam is geweest bij de toebereidselen tot kisting van het lijk harer zuster, heeft daarbij smet stof opgedaan van eene verzwering, welke zich geruimen tijd aan een der handen van de overledene be vond en is dientengevolge gestorven. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Nog steeds laat de aanleg eener stoomtrambaan op zich wachten. Thans wordt van welingelichte zijde medegedeeld, dat, hoewel de ver- eischte toestemming is verkregen en een der betrokken gemeentebesturen zelfs financieelen steun heeft toege zegd, tot de exploitatie vooreerst niet zal worden overgegaan en een tram omnibus voorloopig in de zoo drin gende behoefte moet voorzien. Tot veler leedwezen zal de heer Vorstman, opzichter van den Haar lemmermeerpolder, zijn ontslag in dienen. Algemeen staat de heer Vorstman bij de ingelanden van Haarlemmermeer bekend als een ijverig, hulpvaardig en menschlie- vend man, vandaar dan ook dat zijn besluit betreurd wordt. Het jaarlijksch onderhoud van gebouwenbruggen, beschoeiingen, rol-, mijl- en zijlpalen in de Haar lemmermeer, behoorende tot den pol der, zal op Maandag 25 Juüi a. s., te Haarlem aan de secretarie door dijkgraaf en heemraden publiek worden aanbesteed. Vanwege mej. de wed. Dijt, den heer Jb. Kistemaker e. a. te Haarlemmermeer, zal op 29 Juni a. g., aan den Yweg eene groote hitfcenharddraverij om prijs en premie gehouden worden, voorts ringrijden en sleuteltrekken, alles opgeluisterd door muziek. Te IJmuiden worden den 30en Juni wedrennen gehouden. LETTEREN EN KUNST. De minister van Binnenlandsche Zaken bracht Dinsdag ook een bezoek aan de lokalen van het "Rijksmuseum te Amster dam, waarin de rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers is gevestigd. Hier nam de directeur dezer kweekschool, de heer Molkenboer, de honneurs waar. In de groote teekenzaal der 2e verdieping waren juist de leerlingen aan het werk, voor wie des morgeus het overgangs-examen naar het hoogste studiejaar was begonnen. Daarna werd ook de rijksschool voor kunstnijverheid met de daaraan verbonden klasse voor kunstnaaldwerk bezocht, waar de heer De Kruyff, als directeur den mi nister en familie rondleidde en de noo- dige verklaringen gat. Alles werd met de meeste belangstelling bezien en aangehoord. ZEx. betuigde meermalen zijne groote in genomenheid met het kolossale, goed in gerichte en smaakvol versierde museum en met de daarin gevestigde kunstscholen. De groothertog ran Saksen-Weimar heeft den heer Rudolf Stang, professor aan de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam, benoemd tot ridder le klasse der orde van de Witte Valk. Inhoud //H ollandsche Lelie" No. 51: Een Lethé-teug. Arme vlinder. Lafontaine (slot.) Handwerken. Jeanne Dare. Berichten en mededeelingen. Recepten. Vervolg roman. Corres pondentie. Weekkalender. Inhoud van De L e e s w ij z e r Goethe's denkbeelden over kunst, eene aesthotische studie, door J. Winkler Prins. Charlotte von Stein, naar August Sauer. Eriedrich Rückert. Palet en Pen ceel, XXV, (De verzameling Wisseliugh in Arti) door J. Winkler Prins. Turgen- jefs Brieven (slot), door Una. Boekbe sprekingMevrouw Dymond. Gelouterd. LEGER EN VLGOI. Dinsdag voormiddag had er op het strand te Scheveningen eene proefneming plaats met de mitrailleuse van Nordenfeld, waarbij de commissie van proefneming der artillerie, voorzitter majoor In de Betou, tegenwoordig was. ONDERWIJS, Te Utrecht zijn geslaagd bij het the oretisch geneeskundig examen I de heeren I M. Schinkel en C. H. Eelixbij het thoor. geneeskundig examen de heer E. H. A. Vermeulen; bij het eerste natuurk. ex. de heeren H. R. Eolmer en H. D. van Berk. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 19 Juni. Vijf en zestig korders brachten heden 15 tot 120 gr., 10 tot 60 kl. tongen, 1 tot 4 ra. kl. schol en 1 tot 2 m. schar ten afslag, ter wijl door de beugers 480 roggen en van Wieringen 26 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 25 a 30 c., kleine id. 15 c., rog 38 a 47 c. per stuk, kl. schol f 1.10 a t 2.50 per m., schar f 8 a f 5 per m. en geep f 5.65 a f 4.35 per tal. De kotter //Christine," schipper Smit, be- somde voor 180 tongen en een partijtje schar, schol en ponen f 80. Tessel, 18 Juni. In de afgeloo- pen week brachten de Noordzeevisschers van hier elders ter markt: 8000 tongen, eene partij rog, 10 tarbotten, 150 manden kleine schol, 100 manden scharren en 100 mandon ponen. De prijs was als volgt: groote tongen 20 a 30 ct., kleine en mid delsoort dito 5 a 15 ct., rog 30 a35ct., tarbot f 4 a f 6, kleine schol f 2 a f 2.50, schar f 3 en ponen f 1 per mand. Lemmer, 18 Juni. De vangst van ansjovis was alhier in de laatste dagen zeer ongunstig. Gisteren werd niets en he den pl. m. 30,000 stuks aan de zouterijen alhier aangebracht en opgelost voor markt prijs. H IIV IV E IV I, A IV IK Daar er ditmaal geen speciale afgezanten door de ver schillende hoofden van den staat naar het hot van Berliju worden gezonden, droeg Z. M. de Koning den minister van Buitenlandsche Zaken speciaal op, aan den Duit- schen gezant de gevoelens van smart en deelneming te vertolkeu, welke Z. M. bezielen wegens het af sterven van Z. M. keizer Frederik van Duitschland. D De minister van Binnen- landsche Zaken bezocht Dinsdag middag het Rijksmuseum, waar hij werd rondgeleid door den hoofd directeur en den architect en door de directeuren der afdeelingen, elk in zijn ressort. Hoewel de minister vergezeld was van zijne eclitgenoote en zijnen zoon, scheen het bezoek niettemin een officieel karakter te hebben, ook wiji zijne komst tegen een bepaald uur te voren was aan gekondigd. Naar wij vernemen, sou de minister Keuchenius niet voor nemens zijn de betrekking van goe- verneur van Suriname te vervullen, alvorens hij mr. Smidt, die aan het eind dezer maand verwacht wordt, daarover heeft geraadpleegd. (Vad.) Vrijdag a. e. wordt de staatscommissie voor het vaststellen der beginselen van de legerwetten geïnstalleerd. Vijfhonder d-e n-v ij f werk lieden van 's rijks marinewerf te Amsterdam, hebben een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer inge diend, waarin zij opkomen tegen het streven om de rijkswerven meer en meer in te krimpen. Zij schetsen het treurige lot, waaraan de ont slagen werklieden blootstaan, ter- wijl zij hoogst bekwaam zijn in hun vak. Naar hun oordeel werken de rijkswerven beter dan particulieren, gelijk zij met eenige bizonderheden aantoonen. Ook bestrijden zij het beweren, dat de rijkswerven duur der zijn. Eindelijk achten zij het zeer in 's rijks belang, dat het rijk in moeilijke tijden niet afhankelijk is van particuliere ondernemers, maar zijn eigen inrichtingen heeft, naar de eischen des tijds ingericht, waar snel en goed kan worden gewerkt. Bij gelegenheid vaD ket zendingtfeeet te Boekenrode zal de NederlaudscheRhijnspoorweg-Maat- schappij op i Juli aanstaande een extratrein met verlaagde prijzen la ten loopen van Arnhem, Wagenin- gen, Ede, Veenendaal, Driebergen en Utrecht direct door naar het feestterrein op de Zandvoorderlaan bij Haarlem en terug, voor de drie klassen van reizigers. De Leidsche Courant meldt in het nummer van heden dat op de provinciale rekening van Zuid- Holland ook is voorgesteld een sub sidie van f2000 voor de Academie van «bedeelden» (moet zijn: beel dende) kunsten te 's Hage. De zetter was zeker het gezegde indachtig, dat «de kunst schreit om brood», toen hij een verkeerden greep in de letterkast deed. Wedstrijden. Op het terrein achter het rijksmuseum te Amsterdam zal deu 18en Augustus een wielerwedstrijd gehouden worden, uitge schreven door de Amsterdamsche Wieler- wed strijd- ver seniging. Door de Amsterdamsche Sportclub zijn tegen 25 Augustus wedrennen op hetzelfde terrein uitgeschreven. De Roei- en Zeilvereeniging „De Hoop" te Amsterdam zal dit jaar bij ge- legeuheid van haar 40jarig bestaan wed- strijden op den Amstel houden en wel op: 21 Aug. internationale roeiwedstrijd voor liefhebbers. 22 Aug. Zeilwedstrijd en volksfeesten. Van het eiland Tessel zijn drie levende en twee doode steppenhoenders naar «Artis» te Amsterdam verzonden. De luchtreiziger F. l'Hoste, die 11. Donderdag in gezelschap van de heeren Julhes en Wolff met den ballon «Kopenhagen» in de Zuiderzee terechtkwam, verloor bij F-HUIïiIiBTO KT. Naar het Kngelsch, van Anna Katharina Green. 631 XXV. TJMOTHEÜS COOK. Dat weet ik waarachtig niet meer, meneer; en ik ge loof ook niet, dat ik dien naam heb hooren noemen. Maar gij herinnert u toch wel, hoe zij er uitzag? Zoo goed alsof zij mijn eigen moeder was; de jonge dame niet te na gesproken, zoo gij haar bij geval mocht kennen, meneer, voegde hij er haastig hij, mij ter zijde aanziende. Ik wou maar zeggeD, dat zij zoo alle-men- schelijk mooi was, dat ik haar gezicht nooit zal vergeten, al word ik ook honderd jaar. Kunt ge haar uiterlijk niet zoo wat beschrijven Dat zal misschien wel gaan, heeren; ze was vrij groot en flink van postuur, had prachtige oogen en sneeuwwitte handen en een manier van lachen, die zelfs een gewoon mensch als ik zou doen wenschen, dat hij haar liever maar nooit gezien had. Zoudt gij haar uit audere dames kennen? Ik zou haar overal herkennen, waar ik haar zag. Zeer wel; vertel ons nu eens, wat ge weet van het huwelijk. Dat heeft zich zoo wat aldus toegedrageD, heeren Ik zal ongeveer een jaar bij meneer Stebbins in dienst zijn geweest, toen ik op een morgen, terwijl ik in den tuin langs den weg aan 't wieden was, een heer naar ons huis zag komen, die, na eerst een paar keer te hebben rond gekeken, naar het tuinhek liep en toen binnen ging. Hij trok bizonder mijn aandacht, omdat hij zoo'n net voorko men had, geheel anders als een der menschen in F.... en ook anders als alle heerschappen, die ik lot nu gezien had. Ik zou er evenwel verder geen acht op hebben geslagen, als 't niet geweest was, dat geen vijf minuten daarna een mandewagen, met twee dames er in, was komen aaDrijden en eveneens voor het tuinhek stilhield. Ik zag dat zij wil den uitstappen en liep er dus heen om het paard vast te houden, waarna zij werkelijk uitstegen en in huis gingen. Hebt ge toen hun gelaat kunnen zien Toen niet, meneer, want ze hadden allebei falieB voor. Goed, ga verder dan. Niet laDg was ik weer aan 't werk, of ik hoorde iemand mij bij den naam roepen, en toen ik opkeek, zag ik meneer Stebbins aan de deur staan en me wenken. Ik ging naar hem toe en hij zei: Tim, zei-die, ik heb je noodig, ga gauw je handen wasschen en kom dan in de spreek kamer. Dat was de eerste maal van m'n leven, dat me zoo iets gevraagd werd, en ik keek er dan ook raar van op, maar ik repte mij niettemin om binnen te komendoch toen ik de oogen van de dame zag, die met het nette heer schap midden in de kamer stond, raakte ik zoo in de war, dat ik hais over kop over een stoel tuimelde en niet meer wist, waar ik was of wat er eigenlijk gebeurde, totdat ik meneer StebbiDs hoorde zeggenman en vrouw, waarop ik een flauw vermoeden kreeg, dat ik getuige was van een huwelijk. Hier haalde Timotbeus Cook zijn zakdoek voor den dag en wischte zich het voorhoofd, als ware de herinnering hem zelfs op dit oogenblik nog te machtig: welke gelegenheid Gryce onmiddellijk te baat nam om te vragen Gij zegt dat er twee dames waren; waar was dan toen de andere? Die was ook in de kamermaar om de waarheid te zeggen heb ik weinig op haar gelet, omdat ik die mooie dame zoo verbazend prachtig vond, vooral als ze naar een zeker iemand keek, dat ik mijn oogen niet van haar kon afhoudeD. Ik voelde mij op eens een snellen schok door 't lichaam varen, zonder te kunnen uitmaken, hoe of waarom mij dit gebeurde. Kunt ge u de kleur herinneren van het haar of de oogen der dame? - Neen, meneer; ik had een flauw besef dat zij niet be paald donker waren maar dat is ook alles wat ik weet. Maar haar gelaat, dat herinnert ge u toch wel? Ja, meneer. Hier fluisterde Gryce mij toe de twee schilderijen voor den dag te halen, die ik zou vinden in een der laden van

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1