Bericht. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 23 Juni 1888. ADVERTEHT1EN: S i A I) S N i E U S. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: iNo 1524. HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en;.». B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Partje, 31btt Faubourg Montmartre. Zij, die zich met 1 Julia.s. op liJA KLEM'8 DA GBLAD hebben geabonneerd, ontvan gen van heden af, de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DB DIRBCTJB. Haarlem, 22 Juni. Door de Vereeniging- t°gen het mishandelen van Dieren is aan B. en W. dezer gemeente het volgende adres aangeboden: Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Geeft met gepasten eerbied te kennen het bestuur van de //Vereeniging tegen het mishandelen van diereu" te Haarlem, dat omstreeks half Mei in het Staten Bolwerk tal van kraaiennesten uit de hooge boomeu werden gestooten op eeiie wijze, welke aan de talrijke voorbijgangers ern stige woorden van protest ontlokte; dat de jonge vogels te pletter vielen tegen den bodem dat half doode vogels met de verminkte overblijfselen van andere in een zelfde zak gestopt werden en tusschen het vuil van de straat neergeworpen dat deze feiten zeker niet op rekening van de betrokken ambtenaren moeten wor den gesteld, maar slechts moeten worden geweten aan de ruwheid van de arbeiders, die met de uitvoering werden belast; dat echter zoodanige barbaarsche han delingen ook in het vervolg; zeker nog meermalen zullen voorkomen wanneer niet van hoogerhand daartegen wordt gewaakt. Redenen waarom bovengenoemd bestuur de vrijheid neemt deze feiten tot uw ken nis te brengen met het verzoek, aan de betrokken gemeente-ambtenaren wel den last te willen geven zorg te dragen, dat, indien weer nesten van vogels in het algemeen belang moeten wor den gestoord, zulks geschiede vóór de eieren zijn uitgebroed en in elk geval zon der de onnoodige wreedheid waarmede bij de aangegeven gelegenheid is gehandeld. Hetwelk doende enz. Namens het Bestuur voornoemd: (was get.) H. REMMERS, Voorzitter, (was get.) N. J. TOLK, Secretaris. De Vereeniging tegen het mis handelen van dieren alhier heeft Dr. T. C. Winkler benoemd tot eere lid dezer Vereeniging. De groote verdiensten van dezen geleerde, als oprichter, en lange jaren als voor zitter van de Vereeniging, gaven aanleiding, tot dit besluit. Aan het gemeentebestuur is ver gunning gevraagd lo. door S. Nijs- sen tot oprichting van eene kleeren- wasscherij door stoom gedreven in het perceel aan de Brouwersvaart get. no. 86/88 en 2o. door H. van Stipriaan tot oprichting van eene slachterij en rookerii in het perceel aan de Brouwersvaart get. no. 66 en 3r. door L. Kuijk tut oprichting van gelijke zaak in het perceel Kleine Houtstraat 28. Aan het eind-examen van het Gymnasium hier ter stede op 18,19 20 en 21 Juni namen deel 10 leer lingen en 5 extraneï. Het diploma A voor de faculteit der godgeleerdheid, rechtsgeleerd heid enz. is uitgereikt aau de leer lingen: P. Tjeenk Willink, J. B. du Buy, A. J. Cnoop Koopmans, U. H. van No'.ten, M. J. 't Hooft, C. A. Derx, L. Til. Stibbe, H. Visser, W. Bok en aan de extraneï H. E. Ar- riens. F. A. Bijvoet en K. G. P. Landberg. Het diploma B voor de faculteit der geneeskunde aan den leerling F. A. Meichiur. Eet gebouw der IsraëlieMe Gemeente in De commissie, welke indertijd gevormd werd uit leden der Israëlietische gemeente alhier, kan met voldoening op een groot- sche stichting wijzen, welke ouder haar lei ding tot stand is gebracht. Wij bedoelen het gebouw dat in de Lange Wijngaardstraat is verrezen en dat door zijne flinke inrichting op uitstekende wijze aan het doel zal beantwoorden, dat men er zich van voor oogen stelt. Reeds de facade met de drie ruime in gangen en breede ramen doet een goeden dunk van het geheel verkrijgen, welke nog verhoogd wordt, wanneer men het ruime, frissche inwendige in oogenschouw neemt. De eerste deur geeft toegang tot de bree de lange gangaan wier linkerzijde men door ruime deuren de helder ver lichte en goed geventileerde schoollokalen met keurige banken van Amerikaansch model en schoolborden van een geheel nieuw systeem, binnentreedt. Reeds terstond valt het in 't oog, dat hier met alle eiscben van de hygiene rekening is gehou den. Deze lokalen zijn uitsluitend ten behoeve der godsdienstige school der Israëlietische gemeente. Er zal alleen van half één tot half twee des middags en van vijf tot zeven uur des avonds godsdienstonderwijs worden verstrekt. De tweede deur in het front geeft toe gang tot een trapportaal, waardoor men op de tweede verdieping de lokalen bereikt van den kerkeraad en van de secretarie. De derde deur verleent toegang tot de conciërgewoning, bestaaude uit twee kamers met keuken en verder tot de badlokalen met bijbehoorende wachtkamer. Al deze lokalen hebben door zijdeuren onderlinge gemeenschap. Aan de achterzijde bevinden zich ruime open plaatsen. Het gebouw bevat een drietal ruime badkamers voor de ritueele baden. De in richting dezer baden is zeer doelmatig. Het zou ons echter te ver voeren om de toestellen te beschrijven, door welke steeds voor verstrekking van het vereischte warme en koude water in de badkuipen wordt Een afzonderlijke vermelding verdienen de zalen, welke zich op de tweede verdie ping bevinden en «'aarvan het voorste bestemd is tot vergaderingen van het bestuur der gemeente en het achterste tot bijeenkomsten van Israëlietische pieuse genootschappen. De zalen zijn zeer smaak vol gedrapeerd en gemeubeld. De ramen aan de straatzijde zijn behangeu met prach tige gordijnen, de zittingen der fraaie antieke stoelen zijn met gebloemd satijn bekleed. Het donkere veelkleurige behangsel houdt goed den toon in de statige ruim ten, waarin twee zeldzaam fraaie schoor steenmantels prijken. Het plafond waarvan een eenvoudige doch smaakvolle gas- lustre afhangt is, geheel in overeenstem ming met het geheel, fraai afgewerkt. Zoowel op de boven- als benedenverdie ping bevinden zich enkele goed ingerichte kamertjes voor het dienstdoend persoueel. Door middel van electrische schelleidiugen is de conciërgewoning met de verschil lende lokalen verbonden. De inrichting der overige kleinere loca- liteiten beantwoordt mede aan alle te stel len eischen. Hulde dan ook aan den ar chitect den heer D. E. L. van den Arend en den heeren Gebs. Zurendonk, de aan nemers, voor hunnen zoo wel geslaagden en soliden arbeid DE INWIJDING. Hedenmiddag hadden zich op de boven zaal van het gebouw de leden vau deu Israëlietischeu kerkeraad en eenige genoo- digden, waaronder het dagelijksch bestuur dezer gemeente vertegenwoordigd was, ver zameld tot de plechtige inwijding. De heer Konijn, voorzitter van den kerkeraad, heette den aanwezigen wel kom binnen de muren der nieuwe stich ting en wees er met voldoening op, dat zij tot nut der Israëlietische gemeente tot stand was gekomen. Mijne heeren zeide hij het ge voel dat in mij opwelt bij het aanschou wen dezer plaats van bijeenkomst is over weldigend. Een jaar is het geleden, dat de eerste steen van dit gebouw werd gelegd. Gode zij lof en dank gebracht, dat dit feestelijk uur thans is geslagen. Dank zij ook u, uit naam van den kerkeraad, die zoo welwillend waart op o^ze uitnoodiging hier te verschijnen. Moge deze stichting aan het doel beantwoorden, eene inrich ting zonder welke geen goed geordende Israëlietische gemeente kau bestaan. Wij hebben thans wat zoo lang werd begeerd, al gaat het ook met veel geldelijke opof fering gepaard. Spreker dankte vervolgens den leden van den kerkeraad, den architect en de bouwcommissie, de heeren Weill, Joles, Frank en Kattenburg. Nogmaals bracht hij de verdiensten in herinnering inzonderheid door den heer Joles bewezen door zijn ijverig toezicht bij den bouw en bracht daarna dank aau den burgemeester, het dagelijksch bestuur en den raad der gemeente voor den steun verstrekt, doordien zij de richting, het goede spoor, hadden aangewezen voor het tot stand brengen van het gebouw alsmede voor de tijdelijke verstrekking van een gemeenteschool ten behoeve van het onder wijs der Isr. kinderen. Daarna bracht hij dank aan het begraaf- genootschap, voor de geldelijke bijdragen tot de stichting en dat daarmede bewezen had dat godsdienst en weldadigheid samen gingen. Ten slotte beval hij het gebouw in de hoede van het dagelijksch bestuur der ge meente aan, naast dat des Allerhoogsten en eindigde met een herinnering aan bet lang durig bestaan van het Israëlietische volk, dat sedert 4000 jaren de drager was van de éénheid Gods en uitte tot slot de bede „Vrede zij met u". De heer Joles vatte alsnu het woord en gaf deu voorzitter met een hartelijk woord van dank voor den hem en den overigen leden der bouwcommissie toegekenden lof, een praebtigeu stoel en een fraaien voor zittershamer ten geschenke, welke in dank werden aanvaard. Na hem hield de heer van Cauveren eene uitvoerige rede, die deels gewijd was aan de geschiedenis van het Israëlietische volk en bracht de woorden in herinnering: „Hoe schoon zijn uwe tenten, O Jacob, hoe heerlijk uwe woningen O, Israël", bij deze grootste nieuwe stichting. De heer M. L. Kattenburg wees daarna op dit feit als een der gewichtigste in de geschiedenis der Israëlietische gemeente te Haarlem. Ook hij bracht hulde aau den kerkeraad en de bemoeiingen inzonderheid aan den heer Joles voor de vele opoffe ringen en moeite, welke hij zich had ge troost bij het dagelijksch toezicht op den bouw der stichting, die zoo tot aller ge noegen was tot stand gekomen. De heer W. Kattenburg sprak in waar- deerende bewoordingen over de zorgen vau den kerkeraad en die der afgestorven leden van dit lichaam. Hij herhaalde de woorden «hoe schoon zijn uwe tenten o Jacob, hoe heerlijk uwe woningen o, Israël" zoo volkomen van toepassing op dit grootsch geheel. De heer van deu Arend drukte de hoop uit dat het gebouw aan de verwachtingen zou beantwoorden, welke men van de con structie had. Na hem vatte de heer Jordens het woord. Hij wees op den bloei der Israel ietische gemeente te midden van het welvarende Haarlem, die aan de kracht en energie van haren kerkeraad had te danken, dat dit gebouw tot stand gekomen was. Hij hoopte dat de bloei der Isr. gemeente en die der gemeente Haarlem gepaard zou den blijven gaan. De heer Graaff, hoofdonderwijzer alhier, bracht hulde aan de Isr. jongens en meis jes, die hij eenigen tijd onder zijne leiding mocht hebben. //Hun lust en ijver in het leeren waren groot," maar hij bracht Sa- lomo's woorden in herinnering: //die de tucht bemint, bemint de wetenschap. Deze school zal hunne godsdienstige op leiding beoogen na de gewone schooluren. Mocht men echter bedenken, dat fe veel inspanning verslapping kan teweegbrengen, zoo ook wanneer de kinderen te veel lee ren. De wetenschap, hier de hygiëne, moge niet uit het oog worden verloren Na een hartelijk slotwoord van den heer Konijn gingen de aanwezigen onder leiding van den architect, den heer D. E. L. van den Arend, over tot bezichtigiug der loka len en hiermede nam deze plechtigheid een einde. Zandag a. s. zullen de kinderen in de school feestelijk worden ODthaald. Met ingenomenheid hebben wij dezer dagen het besluit van het bestuur der sociëteit «Vereeniging» begroet om gedurende het zomer seizoen den leden een reeks van concerten aan te bieden. Het eerste daarvan werd Donder dagavond gegeven door de koninkl. Militaire Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers, kapelmees ter de heer W. van der Linden. De uitvoering van het programma, dat wij in het nummer van Woensdag ^TE}|JIÏ,LBTO 1ST. Naar het Enaelsch, van Anna Katharina Green. 65) XXVI. &RYCE VERKLAART ZICH NADER. Ik zal 't niet wagen den lezer een beschrijving te geven van den chaos van gewaarwordingen, die mijn gemoed bij Gryce's laatste woorden overweldigden. Gelijk een drenke ling, wien het lief en leed van geheel een leven voor den geest voorbijgaat, zoo gingen in dat enkel oogenblik alle woorden, die ik Mary had hooren uiten, hare antwoorden bij het verhoor en haar gezegden bij ons laatste onderhoud, op den avond van Clavering's bezoek, mij als in een wil den roes door 't gespannen breiD, terwijl ik verbaasd stond hij de beteekenis, die haar gedrag in alle opzichten ver kreeg, bij 't licht waarin ik dat nu aanschouwde, Ik bemerk, dat ik het geheele kaartenhuis van uw vermoedens en berekeningen met één slag heb doen ineen vallen, zeide mijn bondgenoot, in het bewustzijn zijner meerderheid. Hebt gij dan nooit aan de mogelijkheid hiervan gedacht? Vraag mij niet, wat ik gedacht heb, hernam ik. Ik weet slechts, dat ik nooit aan de waarheid van uw vermoedens zal gelooven, en dat hoewel Mary voordeel had bij den dood van haar oom, zij aau den moord toch geen deel had.... althans geen handelei.d aandeel, voegde ik er hij, om niet al te toegevend te willen schijnen. En waarom zijt ge daar zoo zeker van Waarom zijt ge zeker van het tegenovergestelde? Het staat aan u, te bewijzen, dat zij er wel deel aan had, terwijl ik voor het omgekeerde geen bewijs heb aan te voeren. Ah zoo, zeide Gryce, op kalmen, doordringenden toon, wilt ge hier den regel der wet toepassen? Als ik mij goed herinner, zijt gij op de toepassing er van niet altijd zoo gesteld geweest ais nu; bijv. toen het de vraag gold, of Clavering al dan niet de moordenaar was. Maar hij is een man. Het schijnt altijd minder vree- selijk om een man te beschuldigen van een misdaad. Maar een vrouw als zij I Ik mag er niet van hoorenhet is vree- selijk, al te vreeselijk. Niets dan- een volledige bekentenis van haar zelve zal mij ooit doen gelooven dat Mary Lea venworth, of welke vrouw dan ook, deze misdaad gepleegd heeft. De daad was te wreed, te koel berekend, te.... Lees de verslagen der lijfstraffelijke rechtspleging, viel Gryce mij in de rede. Wat gaan mij de rechtsverslagen aan! riep ik kop pig uit. Al de - rechtsverslagen van de geheele wereld zouden niet in staat zijn mij te doen gelooven dat Eleo- nore deze misdaad heeft gepleegd en ik kan tach jegens haar nicht niet minder billijk zijD. Mary Levenworth is in mijn oog niet vrij van tekortkomingen, maar wel vrij van schuld. Gij schijnt jegens haar zachter in uw oordeel te willen zijn dan jegens haar nicht. Ik begrijp u niet, prevelde ik, terwijl mij eensklaps een nieuw en nog schrikwekkender licht begon op te gaan. Hoe? Hebt ge dan door de snelle opeenvolging der j-mgste gebeurtenissen, de beschuldigende woorden vergeten die wij op den morgen van het verhoor onwillekeurig tus schen de beide nichten hebben hooren wisselen. Neen, maar.... Gij dacht toen dat die woorden geuit werden door Mary tegen Eleonore. Nstuurlijk, gij dan niet? Nooit zal ik den glimlach vergeten, die nu over Gryce's gezicht speelde. Neen, ik niet, zeide hij. Ik heb die onnoozele meening overgelaten aan u; één op het dwaalspoor is al genoeg, dacht ik. O welk een vreeselijk licht ging mij steeds helderder opI Dus wilt gij beweren, riep ik uit, dat 't Eleo nore was, die wij hebben hooren spreken? Dat ik al dien tijd heb gearbeid onder den druk van een treurig misver stand, terwijl gij mij met een enkel woord hadt kunnen terecht helpen? Wat dat betreft, zeide hij, - wil ik u nu wel zeggen, dat ik mijn redenen had, om u een tijd lang op het dwaal spoor te laten. Vooreerst wist ik zelf niet volkomen zeker, wie het was die gesproken had, hoewel mijn twijfel zeer Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureen: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. Birecteuren-liltgevcrs J C. PËEREBOOn

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1