jl. hebben Term eld, bewees dat het de kapel aan goede krachten niet ontbreekt. De minder gunstige be oordeeling waa-aaa zij in den laat- sten tijd wel eens heeft blootgestaan werd schitterend weerlegd. Arrondissements Rechtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdag 21 Juni 1888. Nog werden behandeld de navolgende zaken A. G. te Monnikendam, dronkenschap en weerspannigheid, req. 3 m. gev.; A. K. werkman te Edamvernieling req. f 15 boete, subs. 3 d. hechtenis; J. N., timmerman, Krommenie, mish. req. 6 w. gev.; G. S., S. B. en W. P. Zaandam, vernieling, req. de beide eersten elk 8 d. gev., de derde vrijspraakH. de H., olie slager te Zaandam, vernieling, req. 3 d. gev.; Th. B., werkman Zaandam, oplich terij req. 4 m. gev.; A. G., werkman te Halfweg, mish. req. 6 w. gev.; G. K., arb. Zandvoort, mish. req. 7 d. gev.; K. P. B., bedelarij, req. 12 d. hecht, en 1 jaar opzending naar een Itijks-werkinr; In deze laatste zaak deed de rechtb. tegelij kertijd uitspraak conform het req. Verder deed de rechtbank uitspraak in de navolgende zaken, vermeld in Haar lem's Dagblad" van 15 en 16 dezer. W. G., timmerman te Haarlem, bel diging, 3 d. gev.N. P. v. d. H.. huis vrouw van H. S., Haarlem, beleed, f 3 boete subs. 1 d. hecht.; D. K., kruide niersbediende Amsterdam beleediging f 10 boete subs. 5 d hecht.; P. D. Ez., fabriekswerker Westzaan, diefstal, 2 m. gev.; J. T. Lz. arbeider te N.-Wetering, diefstal, 5 d. gev.; A. H. en H. H., ar beiders Kudelstaart, mish., de eerste 3 d., de tweede 14 d. gev.; K. M., arb. Haarlemmermeer, vernieling, 8 d. gev.; G. K. en G. R., Heemskerk, mish. f 3 boete subs. 1 d. hecht.J. K. Jz., vlet- termau te IJ muiden, mish., f 15 boete subs. 7 d. hecht.; H. G„ timmerman te IJmuiden, mish., 10 d. gev.; D. v. d. P., arb. Zandvoort, diefstal, 3 m. gev., E. Ph. G. J. Amsterdam, poging tot afpersing, 1 jaar gev. Indië, thans met verlof hier te lande. De uniform der adspirant-administra- teurs zal voortaan gelijk zijn aan die der adelborsten van het Kon. Instituut der marine; het baadje en de pet zullen ech ter voorzien zijn van verzilverde in plaats van vergulde knoopen, terwijl de roode kraag voor de adspiranten der tweede af- deeling voorzien zal zijn van een anker van wit kemelsgaren en voor die de eer ste afdeeling van een anker met kroon van zilverdraad geborduurd. De ponjaard blijft van wit metaal. Voorts is de jaarlijksche contributie voor de opleidiug der adspiraut-adminis- trateurs bij het desbetreffende kon. besluit van f200 op f300 gebracht. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem?s Dagblad: 1 knecht voor loop- of pakhuiswerk, 1 timmermansknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 schoenmakersleerling. LETTEREN EN KUNST. Bij gelegenheid van het gouden jubilé der concerten in Zomerzorg te Leiden, werd a-in den heer J. H. VÖllmar, den vroegeren directeur van de Kon. militaire kapel en leider dier concerten, als sou venir aangeboden een prachtige kristallen bokaal, omstrengeld door zilveren wijn gaardranken en voorzien van een zilveren voet en een deksel van hetzelfde metaal. Op den voet is aan de ééne zijde als inscrip tie aangebracht: //De leden der zomer- concerten aan J. H. Völlmar", en aan den anderen kant: //Zomerzorg 1838 19 Juni1888", terwijl op het deksel het sierlijk gevormde beeld van de godin der muziek, insgelijks van zilver, prijkt; dat beeld houdt in de rechterhand den dirigeerstok en in de linker- een muziek rol en harp. Het geheel is afkomstig uit de fabriek van de heeren Van Kempen. De aanbieding ging vergezeld van een warme toespraak van den heer Hessels, waarna dr. Boursse Wils, een der oudste leden der concerten, het woord voerde, om Völlmars verdiensten in het licht te stellen. De eigenaar van Zomerzorg, de heer Couvée, bood den heer Völlmar het diploma van eerelid der Zoraerzorg-con- certen aan. Zoo eert men de kunst! ONDERWIJS. Mejuffrouw Anna De Rooij, onderwij zeres te Tilburg, is benoemd, aan de R. K. bizondere school te Haarlem. De gewestelijke vereeniging Friesland van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap hield Woensdag hare jaarlijksche vergadering in de benedenzaal der sociëteit //Amicitia" te Leeuwarden. Zij werd bij gewoond door de beide schoolopzieners der districten Leeuwarden eu Heeren veeu, terwijl ook de schoolopziener van het ar rondissement Sneek en eenige leden der plaatselijke commissie van toezicht in Leeuwarderadeel door hunne tegenwoordig heid van hunne belangstelling deden blij ken. Onder eene gepaste toespraak, waarin hij o. a. wees op de moeilijke en veege omstandigheden van het openbaar onder wijs in de tegenwoordige politieke wereld maar ook met veel hoop bouwde en re kende op de groote voorstanders van de volksschool, opende de voorzitter, de heer H. de Jong, ten 10 ure deze bijeenkomst, en voegde er den wensch bij, dat zij •nocht leiden tot broederzin en tot verede ling en volmaking van het dierbaar ge worden onderwijs. Na het lezen der notulen werden de volgende punten ter bespreking aan de orde gesteld lo. Enkele aanschouwingsmiddelen bij het rekenonderwijs. Inleider de heer E. Boddé. 2o. De middelen ter bevordering van het zuiver schrijven der Nederlandsche taal door de leerlingen der volksschool. Inleider, de heer A. Zuur. 3o. Het zangonderwijs in de lagere school. Inleider de heer G. Geerts. Punt 1 leidde tot eene uitvoerige ge dachten wisseling. Over het geheel waren de denkbeelden omtrent het gebruik van de aauschouwingsmiddelen nogal uiteen loopend. De inleider van punt 2 maakte op voor treffelijke wijze de vergadering duidelijk, hoe hij het taalonderwijs wenschte te zien opgevat, en eindigde zijne rede met het samenvatten zijner gedachten in tien stel lingeu, welke later nog met ééne werd vermeerderd. De vergadering deolde vol komen het gevoelen van den heer Zuur, en betuigde bij monde van den voorzitter hare instemming met het gesprokene. Om het vergevorderd uur werd punt 3 niet behandeld. Iutusschen bleek uit de ingeleverde stembriefjes, dat de heeren G. Geerts, H. Nauta en A. Zuur als bestuursleden waren herkozen, terwijl als afgevaardigden voor de algemeene vergadering des Genootschaps te Amersfoort worden benoemd de heeren Th. Boersma en S. Tillema. Nadat door een paar leden de vergade ring was gewezen op de belangen van het ondersteuningsfonds eu die van de onder wijzersweduwen in Friesland, en eenige inlichtingen waren verstrèkt waar het op het gebied van het onderwijs duister scheen, sloot de voorzitter, onder dankbe tuiging voor de getrouwe opkomst, de vergadering. Voor het volgende jaar is Heerenveen als vergaderplaats aangewezen. LEGER EN VLOOT. Z. M. heeft in hunnen rang van 2de luit., en met behoud hunner ancienneteit als zoodanig, overgeplaatsbij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië, de 2e luit. H. A. van Lookhorst, van het 4e reg. inf.bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, de 2e luit. der inf. J. F. T. Bloem, van het leger in Ned. Aan de souierijen alhier werden op heden aangebracht 19,000 stuks ansjovis, die voor marktprijs werden opgelost. VEETEELT. Men schrijft ons uit Purmerend dd. 21 Juni: Een koe, van den heer Stuijt alhier, werd dood in de weide gevonden. Naar den stal vervoerd zijnde, werd opening van het dier gelast, waarna do rijks-veearts Lampe constateerde dat het beest gestor ven was aan de zoo gevreesde ziekte, het miltvuur. Alles wordt gedaan om besmetting te voorkomen. Het vleesch is verbrand bui ten de stad, de geheele stal is opgebroken, de steenen van dat gedeelte, waar de koe gelegen heeft, tot gruis gemaakt en met het zand, dat onder de steenlaag lag op een afgelegen plaats gebracht, terwijl de overige steenen eerst weer mogen gebruikt worden, nadat ze flink met water afge- boend en door carbolzuur gedesinfecteerd zijn. Van de lammeren die in dit jaar te Tessel voor den handel waren bestemd, zijn daar ten hoogste nog 2000 stuks over. Naar elders werden gedurende de vier we ken, waarover de lammeren-verzameling loopt, verscheept 16.639 stuks. De meeste lamineren, naar verzekerd wordt ruim 16.000 stuks, zijn op de markt te Leiden verhandeld. In gewone jaren bedraagt de uitvoer van lammeren 18.000 a 19.000 stuks. LAND EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit de IJpolders: Dank zij de gunstige weersverandering is er eene aanmerkelijke verbetering ge komen in den stand der beetwortelen, die zich eerst niet bizonder gunstig liet aan zien. Wel staat dit gewas op sommige plaatsen zeer dun, zelfs zoo, dat men voor een paar weken hier en daar nog aan 't uitzaaisn was, doch overigens is thaös de stand ongunstig. Omtrent de andere gewassen valt 't vol gende mede te deelen: Tarwe, gedeeltelijk omgeploegd staat tamelijk goed, haver en erwten beloven een gunstig beschot, boonen en koolzaad beide weinig uitgezaaid, beloven niet v( ook de karwei staat beneden het middel matige, mosterd staat vrij goed, het vlas heeft veel door het schrale voorjaarsweder (nachtvorsten) geleden, doch staat nog re delijk, de aardappelen doen veel verwach ten, de enkele graslanden staan niet bizon der gunstig, het laat zich aanzien dat de hooiprijzen geweldig zullen stijgen, de gras verpachtingen, thaus overal hier afgeloo- pen, brachten over 't algemeen de helft meer op dan verleden jaar. VISSCHERIJ. Lemmer, 20 Juni. De vangst van geep was gedurende de laatste dagen niet ruim, terwijl de kwaliteit te wenschen overlaat door kleinte van stuk. De aan voer in bedoelde dagen aan de rookerijen alhier bedroeg ruim 8000 stuks of 40 tal, die per 200 stuks of tal f4 op brachten. BI IV IV K VL V H. K. H. Prinses Maria van Saksen-Altenburg, geboren Prin see van Pruisen, is Donderdagnacht te 12 uren overleden. Prinses Maria, oudste dochter van Prins Friederich Carl van Pruisen, was geboren op 14 September 1855, en trad op 24 Augustus 1878 in het huwelijk met Prins Hendrik der Nederlanden, welk huwelijk, zooals men weet, van zeer korten duur was (de Prins overleed op 13 Januari 1879). Later hertrouwd met Prins Al- bert van Saksen-Altenburg, was de Prinses eenige dagen geleden voor de tweede maal bevallen, en het is aan de gevolgen van deze bevalling, dat zij thans overleed. Haar kort verblijf hier te lande, eerst aan de zijde van den Prins, die in zoo hooge mate de achting van ons volk genoot, later als weduwe, heeft aangename herinne ringen achtergelaten. Ook hier zal dan ook haar afsterven, op zoo jeugdigen leeftijd, door zeer velen worden betreurd. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot der Prinses zal Zaterdag te Altenburg plaats hebben. Uit Arolsen wordt ge meld, dat de vorst van Waldeck, de vader van H. M. onze Koningin, bij een val van zijn paard een vrij ernstige kneuzing aan de knie heeft gekregen. De minister van Justitie jhr. Buys van Beerenbroek, keert Donderdag avond in de residentie terug van zijne reis tot inspectie der gestichten en gevangenissen, welke zich ditmaal bepaald heeft tot de drie Noordelijke provinciën, om later in andere gewesten te wor den voortgezet. In de Woensdag te Baden- Baden gehouden internationale con ferentie van apoorwegbesturen voor de regeling van den winterdienst 1888/89 waren 89 Europeesche spoorwegbesturen en spoorwegmaat schappijen vertegenwoordigd. Be sloten werd de winterdienstregeling algemeen op den len October in werking te doen treden. De bijeen komst voor de regeling vann de vol genden zomerdienst werd op den 18en Januari a. s. bepaald. Doctor Mackenzie heeft Donderdagvoormiddag 's Hage ver laten, zich begevende naar Amster dam, van waar hij nog denzelfden dag de reis zou voortzetten. Men verzoekt ons het volgende te plaatseD, dat wij onver anderd opnemen: Mijuheer de Radacteur! Gaarne wenschte wij uw te ver zoeken een plaatsje in uw courant. TRANSVAAL. Mijnheer gelezen hebbende het bericht van Zaterdag 10 Juni inde Werkman.- Bode omtrent de voordeeligen werkzaam heden in de Transvaal, de groote ver dienste, de drukte der werkzaamheden, Enz, Enz. Mijnheer uw bent bepaald niet bekend met de omstandigheden, en toestanden in de Transvaal, en de geeue die dezen din gen schrijft ot voorgeeft is bepaald iemand die er zijn profeiteu van trekt want anders zoud hij niet zoo iets proveitelijk aanbie den. de Transvaal wordt goed wanneer de spoorweglijn gereed is naar de Delogoa Baaij en dat er een geregelde handels lijn en vervoer is maar nu is het er zoo slecht als het maar wezen kan, armoede en ge brek degenen die daar werk krijgen v/d voornoemde Ambachten en ontvangen de voorgegeven som per week van 3 Pond sterling of f 36. moeten eersten in een kost eu slaaphuis waar hij op een gerin gen en somberen manier f 30 Per week betalen moet, dan de verdere benoodigd- hedeu dat hij met die hoogen verdiensten nog niet eens toekomt, nu de anderen hou derden die daar rondloopen geen werk hebben, maar dagelijks hij de boeren bid den en smeken om maar voor een dag monteering te mogen werken, en nog vee len zulken voorbeelden zoud ik kunnen noemen dus Landgenooten Nu naar dat voordeelig Transvaal wilt gij bedelen of gebrek lijden doet het dan in uw eigen vaderland dan behoeft gij als Blank beschaaft en geleerd persoon uw nog niet minder als de zwarten te stellen onder de vreemden. Wie naar dat Land van Armoed en gebrek wilt gij nu nog gaan gij hebt het aan uw zelf te wij ten gaarne die voor niet of geld wil gaau geef ik gaarne een onderrigt omtrent de toestanden de ondergeteekende jaren in die plaatsen gerezen. Amsterdam. G. L. Marnixstraat 72. (Amst. Ct.) Volgens Volapükabled zenodink No. 90 (Juni 1888) is het aantal tidels volapüka thaus tot 755 gestegen, terwijl het aantal löpitidels tot 146 klom. Op de lijst der nieuw gediplomeerden komen de namen van 3 Nederlanders voor, de heeren Th. Overmeer te Leeuwar den (tidel), J. Braakman te Hille gom en U. P. Goudschaal te Scheemda (löpitidels). (Arnk. Ct.) Wedstrijden. Aan het nationaal schermconcours te Amsterdam, uitgeschreven door den on- derlingen Amsterdamschen schermcursus op 23 Juni e. k., zal door de onderstaande vereerigingen worden deelgenomen Schermmeestersvereeniging „Minerva, schermvereeniging „Advendo," schermge- zelschap „De Vrije wapenbroeders,Am- sterdamsche schermclub „Kracht eu Ving. heid," „Concordia," „Excelsior," „Nestor", korps mariniers; huzaren, „Eensgezind heid; 7e reg. inf.; „Oranje," allen van Amsterdam. „Sparta," „Bato" en „Mars", alle van Haarlem, „Eendracht maakt Macht" en „Progressus", beide van Rotterdam en „Kracht door Oefening" van Weesp. De feestgevende vereeniging neemt geen deel aan dezen wedstrijd. De Deensche oorlogsbrik Omen is Donderdagmiddag ter reede van Tessel gekomen van eene oefe- ningsreis met jeugdige schepelingen in de Noordzee, en zal in de haven van Nieu wediep komen endaar eenige dagen vertoeven. Woensdagnamiddag viel het 4-jarig kindje van A. Bijvoet te Heer-Hugowaard, in eene sloot, met het droevig gevolg, dat het verdronk. De afdeeling oude kuust van de kunstnijverheidstentoonstel- ling te 's-Hage zal zeer spoedig, zoo mogelijk reeds a. s. Zondag, worden geopend. In de afdeeling Nieuwe kunst zijn nageDoeg alle inzenders gereed. Het aan de aandeelhouders toe gezegde feest op 10 Juli aanst. zal niet in het Gebouw voor K. en W. worden gegeven. Daarvoor komt een avondfeest in den Koekamp in de plaats. Op de algemeene begraaf plaats te Boskoop had Donderdag de onthull'ng plaats van het voor wijlen den heer K. J. W. Ottelan- opgerichte gedenkteekeD. Na eene toespraak van den voor zitter der Pomologische vereeniging den heer A. Koster Mzn., werd het gedenkteeken ontbloot en door hem een krans op den grafsteen gelegd, alsook door de commissie die zich belast had met de uitvoering van het besluit der P. V. Daarna nam nog de heer C. de Vos het woord, en werd door den oudsten zoon van den heer O. een woord van dank gebracht voor dit bewijs van waar deering van zijn overleden vader. Het gedenkteeken bestaat uit een liggenden eu staanden steen, waar in takken met vruchten uitgehou wen zijn, waartusschen de letters R. I. P. en onderaan de woorden «door vrienden en vereerders aan K. J. W. Ottelander 1888». Op Dinsdag 19 Juni, des avonds half elf, vervoegden zich te Barneveld twee «kooplui in postpa pier» bij den burgemeester, baron Van Nagell, op den huize «Schaf- felaar». Zij verzochten den burge meester, om onderstand, wat gewei gerd werd. Toen een hunner door de deur wilde binnendringen en werd tegengehouden, greep hij den heer van Nagell aan. Er ontstond toen eene worsteling, waarop de broeder van den burgemeester toe schoot, die met eenen stok den land- looper trachtte te verwijderen. Toen vervolgens de klok van het kasteel geluid werd, kwam er hulp genoeg opdagen, om de personen in verze kerde bewaring te brengen. Beiden zijn reeds gevankelijk naar Utrecht getransporteerd. genng was. De stemmen komen, zooals gij zult hebben op-'emerkt, wonderwel overeen, terwijl de houding, waarin wij hen elk op zich zelve bij ons binnentreden aantroffen, evengoed tot het vermoeden kon leiden, dat Mary een ver wijt ontving, als dat zij er een uitsprak, 't Was daarom, dat ik, voor mij zelf niet volkomen zeker zijnde wat ik uit het tafereel moest opmaken, verheugd was te bevinden, dat gij juist een tegenoverge6telden indruk ontvangen hadt; immers nu kon ieder voor zichzelf onderzoeken, of zijn meening de juiste was, eu zou langs dien weg het geheimzinnige der misdaad het best worden opgehelderd. Al dadelijk hebt gij uw onderzoek voortgezet langs het spoor, waarop uw ver moeden u noodzakelijk moest brengen, terwijl ik bij mijne nasporingen hetzelfde deed langs een anderen weg. En waartoe heeft ons beider onderzoek ieder van ons geleid U, tot twijfel en allerlei tegenstrijdigheden tusschen de uitkom sten, welke uwe bronnen u opleverden en uw eigen meeningeu en overtuigingenmij, tot steeds vaster zekerheid en eene meening, die tot dusver bij iedere nieuwe onthulling steeds krachtiger en waarschijnlijker werd. Terwijl ik over deze woorden een geruime poos bleef na denken, doemden mij als de brokstukken van een woest panorama, alle gezegden en voorvallen op waarvan ik in de laatste weken getuige was geweest. Mary's herhaalde ver zekeringen omtrent de onschuld harer nicht, Eleonore's teruggetrokken houding, haar deemoedige gelatenheid, haar hardnekkig zwijgen, dit alles en nog zoo veel meer, stond mij nu opnieuw duidelijk voor den geest. Uwe redeneeriDg moet de juiste zijn, zeide ik ten laatste, het was ongetwijfeld Eleonore, die sprak. Zij gelooft aan Mary's schuld en waarlijk, ik ben blind ge weest, dat ik dit niet terstond heb ingezien. Indien Eleonore haar nicht voor schuldig aan de mis daad houdt, moet zij daarvoor wel een gegronde reden hebben. Ik kon ook dat slechts beamen. Het wa« niet voor niets, dat zij dien sleutel dien zij, wie weet op welke plaats, gevonden heeft trachtte te verbergen in haar boezem, en pogingen aanwendde tot het vernietigen van den brief, die haar nicht deed kennen als de gewetenlooze vernietigster van de rust haars weldoeners. 't Is waar, 't is alles waar. En toch wilt gij, die nog jong en haar vreemd zijt, die Mary Leavenworth in geen ander licht hebt gezien als dat, waarin haar behaagzieke natuur haar steeds aan u wist voor te stellentoch wilt gij haar onschuld blijven bepleiten, ondanks de houding, die Eleonore van den beginne heeft aangenomen Ja maar, hernam ik, al te ongezind om zijne ge volgtrekkingen geheel tot de mijne te maken, Eleonore Leavenworth kan falen, zoo goed als ieder ander. Wellicht is ook zij door het maken van verkeerde gevolgtrekkingen op een dwaalspoor gebracht. Zij heeft nimmer gezegd waarop haar vermoeden zich eigenlijk grondde, en wij kunnen ook niet met zekerheid beslissen, om welke reden zij zulk een zonderlinge houding heeft aangenomen en gehandhaafd. Voor zoover wij kunnen nagaan, is 't even goed aan te nemen, dat Clavering de schuldige is, als dat Mary het zou zijn, en misschien is dit met haar wel juist eveneens. Ik moet zeggen, dat gij u wel met alle kracht aan de mogelijkheid van Clavering's schuld blijft vasthouden. Ik dacht een oogenblik over dat beweren na. Was het werkelijk gegrond? Bestond wellicht de mogelijkheid dat Harwell'» geheel op verkeerden grondslag gevestigde over tuiging omtrent dezen man op eenigerlei wijze mijn beter oordeel be veld had? Gij kunt toch gelijk hebben, vervolgde Gryce, ik kan wellicht ook verkeerd zien. De toekomst zou misschien de verdenking tegen hem kunnen versterken, hoewel ik dat zeer blijf betwijfelen. Hij is te standvastig gebleven voor iemand, die weet dat hij de echtgenoot is eener misdadige vrouw. Wordt vervolgd). ,i. f

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2