Bericht. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 25 Juni 1888. No 1525. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer Mat Dit twee Mee, B 1IV IV 15N I. A N i>. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C. FEEREVVMI en J B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE 2f Co., JOH. P. JONES, Sucr., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op HAARLEM'S DAGBLAD hebben geabonneerd, ontvan gen de tot dien datum ver- schijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. S T A 1) S N I E D U S. Haarlem, 23 Juni. Ter gelegeuheid van de inwijding van het gebouw der Israëlietische gemeente in de Lange Wijngaard straat alhier, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, werd door den heer W. Kat tenburg alhier, het volgende tele gram verzonden Aaii Z. M. den Koning Loo. «Bij gelegenheid der inwijdiDg eener Israëlietische gemeenteetich- ting alhier, heeft ondergeteekende, als zevende zoon, die den naam draagt van Z. M. en in 1849 is ge- geboren, juist met de aanvaarding van Z. M. regeeriDg, de vrijheid genomen, als Bestuurder iu tegen woordigheid van den E. A. heer Burgemeester dezer stad een toast op het welzijn van Uwe Majesteit in te stellen, en heeft onderdanigst de eer Uwe Majesteit daarvan ken nis te geven.i W. Kattenburg. Het volgende antwoord werd daar op ontvangen Willem. Kattenburg Haarlem. Namens Z. M. den Koning zij u H.deszelfs dank overgebracht. Adjudant Van Hogendorp. In de raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid zal Zondag den 24sten dezer en volgende dagen we der eene belangrijke verzameling platen tentoongesteld zijD, betrek king hebbende op de bouwkunst der Duitsche renaissance. Afbeeldingen van de belangrijkste gebouwen in Duitscbland,, die dit tijdperk vertegenwoordigen, zooals die te Heidelberg, Neurenberg, Mar burg, Straatsburg, Frankfort a/M., Bremen, Aschaiïenburg, Brunswijk en anderen, behooren tot deze ver zameling. De toegang is Zondags vrij. Vrijdagnamiddag omstreekB drie uren is aan het Bolwerk achter het Kenaupark een kinderwagen, waarin een jong kindje gezeten was, in de Singelgracht te water geraakt. Gelukkig was een man in de nabijheid, die, het gevaar ziende waarin de kleine verkeerde, zich onmiddellijk gekleed te water begaf en de voldoening smaakte het kind te redden. De naam van den red der is C. A. Martin. Wij verwijzen onze lezers naar de ach terstaande advertentie van de Stoomtram weg-Maatschappij Haarlem-Leiden en ma ken hen attent op de zeer billijke tarieven van het vervoer langs de lijn dezer maat schappij. Het goederenvervoer geschiedt volgens een uniformtarief. Voor bestel- goedtren wordt berekend, b.v. slechts tien cents tot vijf kilogram gewicht, daar boven voor elke B kilogram één cent. Deze prijs is mitsdien aanmerkelijk lager dan die van een postpakket, terwijl men niet aan bepaalde afmetingen van het pakket gebonden is. De gerieflijke bepalingen omtrent de gezelschapsbiljetten zijn geheel nieuw. Deze biljetten zijn verkrijgbaar in den trein, waarmede de heenreis aanvangt. Men heeft hier dus niet te vreezen, zoo als bij andere oudernemingen, dat bet één dag vooruitgenomen biljet waardeloos wordt, bijaldien de reis wegens bet weder of andere omstandigheden komt te vervallen. De houder van een gezelscbapsbiljet mag verder de heen- en terugreis op elke halte en elk station naar verkiezing afbreken. Deze gunstige bepalingen zullen er zeker velen toe bewegen, zonder groote uitgaven gedurende de zomermaanden in gezelschap de vele welvarende dorpen tusscheu Haar lem en Leiden te gaan bezichtigen. Ook de prijzen der gewone plaatsbiljetten voor het geheele traject tusschen Haarlem en Leiden zijn laag gesteld. De zeer afwisse lende weg veraangenaamt bovendien de reis ten hoogste. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en steun van den gewapenden dienst, heeft te Aals meer opgebracht f 85.67. LETTEREN EN KUNST. Inhoud Sempervirens No. 25 Cytisus Adami. De Hornet framboos, met een afbeelding. Het begieten der ooftboomen. Monstrueuse Cloxynia's. Schizophragma hydrangeoides. Tegen de aardvloo. Hoe men een proefveld kan inrichten. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk. Tuinbouw-Tentoon- stelling Nijmegen 1888. Weeknieuws. Verschill. mededeel. Verbetering. Ad verten tien. LEGER EN VLOOT. Het transformeeren van het infanterie- geweer tot een snellader volgens het stel sel „Vitali" schijnt veel kans te hebben definitief te worden aangenomen. Behalve dat er opnieuw 5 geweren van dat stelsel met versterkingen bij de Normaalschiet school worden beproefd, is ook aan de compagniescommandanten, die met het onderzoek der nieuwe velduitrusting ziju belast, opgedragen na te gaan of er mo gelijkheid bestaat die uitrusting zoodanig in te richten, dat de soldaat te velde 12 in plaats van 6 patroonhouders kan mee voeren. Het aantal patronen, dat daardoor in repeteervuur zou kunnen verschoten worden, wordt dan van 24 op 48 gebracht. ViSSCHERU. Enkhuizen 21 Juni. Gisteren werden aangevoerd ongeveer 250,000 stuks netjes ansjovis, prijs f71/» per 1000; per boot werd van 1000 tot 5000 stuks ge vangen; de vangst met den kuil was on beduidend; gemiddeld 1000 stuks per span (2 schuiten), prijs f7 per 1000. Heden werden alhier aangevoerd 650.000 stuks uetjes ansjovis, prijs f7.50 per 1000; per boot werd van 1500 tot 13000 stuks gevangen. Daar het visschen met den kuil bijna niets oplevert, worden door de meeste kuilvisschers netjes aangekocht. Nieuwediep, 21 Juni. Honderd twintig korders brachten heden 30130 groote, 2060 kleine tongen, 8 tarbot ten, 13 mandjes kleine schol en 12 manden schar ter afslag, terwijl de beu- gers 190 roggen en 300 schelv. en schui ten van Wieringen 7 tal geep aanvoerden; groote tong gold 22 a 30 cent, kleine idem 10 a 15 cent, tarbot f5 a f8, rog 38 a 26 cent per stuk, kleine schol f 2 a 11.20 per mandje, schar f 3 a f 4 per mand, schelv. f 16.50 het honderd en geep f3.50 per tal. 22 Juni. Zeven-en-negentig korders brachten heden 20 tot 154 groote, 20 tot 50 kl. tongen, 6 tarbotten. 1 steur, 1 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar ter afslag, terwijl de beugers 105 roggen en trekkers van Wieringen 20 tal geep aanvoerdengr. tong gold 23 a 30 cent, kleine id. 10 a 15 cent, tarbot f4 a f 6, rog 28 a 32 cent per stuk, de steur f 19.50, kl. schol f 1.50 a fl per mandje, schar f 3 per mand en geep f 2.30 per tal. VEETEELT. Bij den landbouwer Immink a d IJ weg te Haarlemmermeer zijn binnen een paar dagen drie koeien gestorven, volgens con stateering van den veearts aan hersen ziekte. Nog zijn eenige koeien aan die ziekte lijdende. De »Stct.<' bevat de statuten der ver- eeniging de Kerkelijke kas te Velsen; de Kerkelijke kas, te Broek op Langendijk; de Kerkelijke kas, te Nieuw-Veanep, ge meente Haarlemmermeer; zangvereeniging „Excelsior", te Amsterdam. (Wijziging der statuten); vereeniging „Asyi voor zieken en zwakken", te Groningen. Als een bewijs, dat de gunstige wending, die sinds eenigen tijd in de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning wordt waarge nomen, van blijvenden aard is, kan worden vermeld, dat Z. M. Don derdag met de Koningin weder eene wandeling in de tuinen van het Loo maakte. De nieuw benoemde g o e- verneur-generaal vau Ned.-Indië, de heer Pynacker Hordijk, is Vrijdag avond ten 10 ure uit Assen te 's-Hage aangekomen en afgestapt in het hotel „Den Ouden Doelen." Medio September zal hij naar Batavia vertrekken. Naar men uit Heeren- veen aan de Standaard, meldt, is de heer O. Bosgra, lid van de Tweede Kamer voor het district Bergum, zwaar ziek. Toen dezer dagen onze beroemde vroegere landgenoot de heer Moleschott, thans prof. te Rome, na het door hem bijgewoonde ju bileum van den Utrechtschen hoog leeraar Donders, ook de gemeente Leiden bezocht, waar hij vele vrien den telt, kwam hij van het station gereden in een open rijtuig met zijne dochter aan zijne zijde. Bij het standbeeld van Boerhaave ge komen, deed de professor bet rijtuig halt houden, steeg uit, ging tegen over Boerhaave 6taan, nam zijn hoed af en bewees hiermede zijne hulde aau den Leidschen geleerde, eenmaal in geheel en zelfs ver bui ten Europa bekend. Vervolgens ging hij drie maal om het standbeeld heen, salueerde nog eens, stapte in het rijtuig en vertrok. Historisch De Nederl. Rijnspoor wegmaatschappij heeft aan de leden der Utrechtsche Vereeniging voor fabrieks- en handwerksnijverheid eene belangrijke vermindering der reiskosten toegestaan,teneinde hen in de gelegenheid te stellen een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van nijverheid en oude kunst te 's-Hage. Den 18en Juni is te Am sterdam eene afdeeling opgericht van den Nederlandschen Werkge- ver8bond. Binnen enkele dagen zal een definitief bestuur worden ge kozen. Na afloop van eene bij- eenkomst te Amsterdam heeft de VereenigiDg van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord- Holland, heden een bezoek gebracht aan de Zaanstreek. In de buurtschap Bene- denberg, onder Berg-Ambacht, heeft een 83jarig man, die nog op den akker gewerkt had, en in zijne schouw wilde stappen, misgestapt en is in de sloot verdronken ge vonden. Men schrijft ons uitRot- terdam: Daar «Piet Hein», in het voor malig Delftshaven, wat begon af te takelen, heeft de raad der gemeente Rotterdam f 300 tot herstelling toe gestaan. Dezer dagen is men daar mede begonnen, zoowel als met het plantsoen, waarin het geplaatst is. De alhier gehouden collecte voor het «Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapen den dienst in de Nederlanden», heeft opgebracht f1153,901/,,. De opbrengst te Kralingen be droeg f 107.33. Vr ij dagmorgen viel aan den Westzeedijk te Rotterdam een spreeuw neer op een 5-jarig knaapje, waardoor het kind zoodanig schrikte, dat het aan de gevolgen is over leden. De weduwe Woudenberg te Apeldoorn, heeft op 11 Mei jl. in eene brievenbus aldaar bezorgd een brief, afgezonden door Geerirui- da Hendrika Palm, te Apeldoorn, aan het adres van den boekhanJe- laar R. Fuik, te Leiden, inhoudende: 1 bankbiljet van f 60, gemerkt A. V. 5926, en een van f40, gemerkt C. E. 5446, welke brief niet aan het adres is terecht gekom=n. PHUILLBTO 3ST. Naar bel Engelsch, van Anna Katharina Green. 66i XXVI. gryce verklaart zich nader. Behalve dat hij haar verlaten heeft. Er kan van geen «behalve» sprake zijn, want hij heeft haar niet verlaten. Hoe bedoelt ge dat? Ik bedoel, dat ClaveriDg in plaats van zich buitens lands te begeven, het voornemen daartoe slechts gehuicheld heeft. Dat hij in plaats van zich op haar verzoek in te schepen naar Europa, alleen van woonplaats verwisseld is, en dat hij op dit oogenhlik niet slechts verblijf houdt in een huis vlak tegenover het hare, maar dag aan dag op de loer zit voor het venster van dat huis, om op de hoogte te blijven welke personen haar deur in of uitgaan. Ik herinnerde mij de woorden, mij door Clavering bij 't afscheid nemen op mijn bureau toegevoegd, en zag mij ge noodzaakt daaraan nu een geheel gewijzigde beteekenis te hechten. Men heeft mij aan 't Hotel Hoffman toch verzekerd, hernam ik, dat hij naar Europa wa6 vertrokken en ik heb den man gesproken, die hem naar de stoomboot heeft gereden. Ja juist. En hij is dan daarna weer naar de stad teruggekeerd? Ja, in een ander rijtuig en naar een nieuwe woning. En gij houdt vol, dat Clavering geheel buiten alle verdenking i alt vroeg ik. Dat juist niet was 't antwoord, ik beweer alleen dat er niets, zelfs schijnbaar, hem aanwijst als den persoon, die den heer Leavenworth zou vermoord hebben. Ik begon met langzame schreden het vertrek op en neer t: loopen voor een geruimen poos bewaarden wij beiden het stilzwijgen. Het slaan der ouderwetsche klok wekte mij echer uit mijn gepeins, mij herinnerende, dat het uur reeds zeer ver gevorderd wae. Ik wendde mij dus tot Gryce, met de vraag, wat hij voorstelde, dat nu gedaan zou worden. Er is maar één ding dat ons nu te doen overblijft, gaf hij ten antwoord. En dat is? Om, op grond van de tot nu ter mijner kennis geko men feiten, miss Leavenworth te doen arresteeren. Daar ik mij reeds eenigszins op deze mededeeling had voorbereid, hield ik mij kalm genoeg, om geen uitroep van schrik en verbazing te slaken. Ik kon het toch niet over mij verkrijgen, om een laatste poging tot bestrijding van zijn besluit onbeproefd te laten. Maar, zeide ik daarom, ik zie niet in, dat gij voldoende bewijs tegen haar hebt, om zulk een daad te rechtvaardigen. Gij hebt zelf als uw gevoelen te kennen gegeven, dat het aanwezig zijn van beweegredenen niet vol doende is. zelfs al ware het feit bewezen, dat de verdacht6 persoon op 't tijdstip van den moord in de woning des vermoorden aanwezig was; en welk sterker bewijs dan da': kunt gij aanvoeren tegen miss Leavenworth? Vergeef mij, viel hij in, ik had duidelijker moe ten zijn en in plaats van miss Leavenworth, moeten zeg gen: Eleonore Leavenworth. Eleonore En gij stemt ten volle in met het algemeen gevoelen, dat juist zij, ofschoon op haar eenige verdenking rust, het veiligst kan worden vrijgepleit van alle schuld? En toch is zij de eenige, op wie tot nu de verdenking der groote menigte gevallen is. Ik kon dit niet tegenspreken. Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1