200 m. scharren en 100 man nen. De prijzen waren als volgt: ex. tongen 20 a 30 ct., kl. en middel soort dito B a 15 ct., tarbot f 4 af 5.50, rogge 25 a 35 ct., alles per stuk. Kleine schol f 2 a f 2.50, scharren f 3 a f 4, poonen f 1 per m. Lemmer, 24 Juni. Aan de zoute- rijen werden op heden 10.000 stuks ansjo vis aangebracht, die werden opgelost voor marktprijs. 25 Juni. Aanvoer van ansjovis aan de zouterijen alhier was op heden zeer belangrijktot marktprijs werden 300.000 stuks opgelost. BINNEN I AN 1). Lu i t e n a n t - g e n e r aal von Mischke is Maandagavond met zijn adjudant te 's-Hage aangekomen en werd aldaar ontvangen den Duit- schen gezant, baron Saurma. Heden ochtend heeft hij zich naar het Loo begeven en zich aldaar van zijne opdracht aan Z. M. den Koning gekweten, vervolgens is hij bij H. M. de Koningin in audiëntie ont vangen. Dezen middag was er ter eere van den afgevaardigde des keizers diner ten Hove. De heer von Mischke zal zich ook met dezelfde opdracht bij het Hof van den koning van Belgie begeven. Naar men verneemt zal jhr. G. M. Verspyck, adjudant-ge neraal des Konings, met eene bi- zondere zending bij keizer Wilhelm II, in verband met diens troonsbe klimming, belast, zich naar Berlijn begeven en vergezeld zijn van den len luitenant der infanterie baron Can Keckcren van Molecaten, or donnans-officier van Z. M. Het voornemen moet be- staan de Kamers in vereenigde zit ting bijeen te roepen om het aller eerst de voogdiiwet te behandelen. Vad. Benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon A. C. Groe neveldt Jz., rentmeester van het kroondomein in het rentambt Oos terhout en J. J. de Jongh, hoofd commies, chef de bureau, bij de administratie van het kroondomein. Na het onrustbarend be- richt van de Standaard over den toestand van den heer O. Bosgra, meldt thans dat blad, dat de patient redelijk wel is. De he er dr. I. J. M. d e G r o o t, uit Schiedam, thans belast met eene wetenschappelijke zending in China, is door de regeering der Franeche republiek benoemd tot ridder van het Legioen van eer. Op het L a n d h u i s h. Con gres te Assen is giBtereu besloten, dat het volgende congres te Bergen op Zoom zal worden gehouden. De door den stoomtram te Hilversum overreden persoon is thans gebleken te zijn een zekere B. wonende in de Biersberg aldaar. Met vrouw en kind ter gelegenheid der St. .Jans-processie naar Laren gegaan zijnde, meende de vrouw, dat haar man den nacht bij een fa milielid zou overblijven. Den vol genden morgen vernam ze echter welk groot verlies haar getroffen had. De overledene stond bekend als een oppassend man. Men schrijft ons uit Naarden Maandagmiddag ten 4'Auur ont- lostte zich boven deze gemeente een zware donderbui, vergezeld van hevige stortregens. Even buiten de vesting werden drie koeien in de weide door den bliksem gedood. De bui, die uit het N.O. opkwam, dreef eerst ten ongeveer 61/. uur in zui delijke richting af. Bij de doorzoeking van een huis van verkoop met recht van we- derinkoop alhier werd door de politie g gelegd op eenige voorwerpen, herkomstig van diefstal en toebe- hoorende aan militairen en militaire inrichtingen. De vroegere sergeant- schrijver S., thans gedetineerd tot het ondergaan van een vonnis, hem door den militairen rechter opge legd, zal zich ook te dier zake mue- sen verantwoorden, terwijl de houd ster van dat huis door het kanton gerecht te Hilversum is veroordeeld tot een boete van f 100, subsidiair 20 dagen gevangenisstraf. Een aardige geschiede nis wordt uit Enkhuizen gemeld: Somtijds gebeurt het dat bij het v.sschen met het kuilnet, ansjovis- netten worden meegesleept en ver nield. Een stel netten van de laatste soort kost somwijlen f 200 en meer. Maandagochtend had een visscher het ongeluk dat hij zijne ansjovis- netten op deze wijze verloor, al thans hij kon er, na ze uitgezet te hebben, geen spoor meer van ont dekken. Verdrietig aan wal stappen de boorde hij daar tot zijn verbazing en genoegen, dat een kuilnetvisscher een aantal ansjovisnetten heeft op gesleept en aan wal gebracht en ze met den inhoud, zijnde 40 dui zend stuks ansjovis, aan den recht matigen eigenaar terug wil geven. Vol blijdschap werden de netten met den rijken buit in ontvangst genomen. Door eene onbekende oor zaak geraakte te I.pendam Maan dag de arbeiderswoning van J. IC aan den Purmer ringdijk in biand. De vlammen grepen zoo fel om zich heen, dat binnen een uur het huis tot dan grond was afgebrand. Huis en inboedel waren voor een gering bedrag tegen brandschade verzekerd. Bijna niets is er gered. Dinsdag is te Helder op 79jarigen leeftijd overleden de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, bur gemeester dier gemeente en lid van den gemeenteraad. Een ziekte van enkele dagen maakte een einde aan het werkzaam leven van den alge meen geachten grijsaard, die gedu rende 35 jaren met voorbeeldige toewijding het burgemeester-ambt aldaar bekleedde. Tot d u s v e r h e e f t d e h e n van den smid Slaman te Oudeschild op Tessel, in casu de petroleumbron die hij meende op zijn erf ontdekt te hebben, nog geen gouden eieren gelegd. De boringen van wege het technisch bureau te Amsterdam ter plaatse verricht, leverden tot heden nog geen resultaat. "oor Tesselsche blazers- schuiten zijn bij het rogvisschen in hunne netten van den bodem der zee opgehaald een oud scheepskanon en een oud gebroken scheepsroer. Het kanon schijnt eeuwen oud te zijn en vormde als het ware één klomp roest. In dejongste vergadering van den Raad van Schermerhom, kwam in een verzoek van den ge meente-secretaris, den heer Koeman, om eervol ontslag uit die betrekking. Nadat door een raadslid, tevens wet houder, eene motie was ingediend, waarin te kennen werd gegeven, dat de Raad het besluit van den secre taris ten zeerste betreurde, welke motie echter niet in behandeling kwam, stelde een ander lid voor, dat de Raad, alvorens het gevraagd ontslag te verleinen, zou trachten, den heer Koeman tot intrekking zijner ontslagaanvrage te bewegen, waartoe besloten werd. Men hoopt zeer op een gunstigen uitslag dier pogingen, daar de heer Koeman om verdiensten en karakter algemeen hoog gewaardeerd wordt. Sedert geruimen tijd houdt de hoogleeraar Doijer zich onledig met een onderzoek der oogen van al de schoolkinderen in de ge meente Leiden, die een getal van 6000 uitmaken. Onder anderen ge schiedt dit met het doel om na te gaan, of werkelijk do myopie (bij ziendheid) bij voorkeur in den be teren stand te huis behoort, zooals thans nog vrij algemeen wordt aan genomen. Naar het zich laat aan zien, zullen deze omvangrijke on derzoekingen nog in den loop van dit jaar ten einde gebracht en ge publiceerd worden. (N. R. C.) De tooneelvoorstellin- gen in de schouwburgzaal van het Kurhaus te Scheveningen zullen den 4en Juli a. s. aanvangen en in die maand worden voortgezet den 5en, 6, 7, 8, 9,10,11,12,13, en 15en Juli. Dinsdagochtend isonder het schijfschieten op Heumensoord te Nijmegen een korporaal van het 5e reg. inf., die zich te vroeg uit den observatiepost naar de schijf had gewaagd, door een kogel ge troffen. Hem werd een oor en een gedeelte van de waDg afgeschoten. De verwonde is onmiddellijk naar het militair hospitaal overgebracht. In het groote dennen- bosch van den heer Van Hasselt, nabij Zuidlaren, heeft een hevige brand gewoed. De oorzaak is niet bekend en de schade belangrijk. Te Roermond is Maan dag bij het baden in de Maas ver dronken een 12jarige jongen. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Maandagochtend hebben de arbeiders, werkzaam aan den zeedijk te Blankenham, den arbeid gestaakt. Allen eischen loonsver- hooging. Ia eenige herbergen te Blanken ham en te Blokzijl hebben een deel der werkstakers veel last veroorzaakt en de boel stuk geslagen, doch hier mee is vermoedelijk alles afgeloopen, daar naar men zegt de daghuur met 25 cent is verhoogd. Te Anael heeft de blik sem zich in de woning van een arbeider een vreemden weg gebaand. Na eerst een gat in den muur te hebben geslagen en twee schilde rijtjes aan den tegenovergestèlden wand te hebben omgekeerd wierp de straal de tafel onderstboven, scheurde toen een vloermat mid dendoor, keek vervolgens op een hangklok hoe laat het was, d. w. z. verbrijzelde die en verliet ten slotte door de deur de woning, zonder brand te veroorzaken. Dit alles was het werk van een halve seconde. Niemand werd gelukkig gedeerd. Te Kapel-Avezathe sloeg Maan dagmiddag de bliksem in den ko renmolen, waardoor eene der roe den werd vernield en van binnen kleine beschadigingen werden ver oorzaakt. Op een half uur afstand van den molen werden in eene weide drie koeien doodelijk getroffen. Te Zalt-Bommel barst'e Maan dagnamiddag boven de stad een on- weder uit, dat geruimen tijd aau- hield. Zware donderslagen, zooals er in laDgen tijd niet werden ge hoord, vergezelden den met stroo men vallenden regen, terwijl er-nu en dan hagelsteenen vielen zoo groot als knikkers. De bliksem doodde in eene weide een koe van den heer Akkerman, en sloeg het boveneind uit den mast van een vaartuig, dat voor de stad in de Waal lag. Te Zevenbergen sloeg Maandag namiddag de bliksem in het woon huis van E. Eenige meubelen wer den verbrijzeld, doch er ontstond geen brand. Maandagavond ontlastte zich bo ven Rhijnsburg een zwaar onweder, vergezeld van eene hevige stortbui. Een oogenblik liet zich ook een sterke wind gevoelen, waardoor eenige honderden pannen van de daken vlogen. Ook spleet de blik sem eene roede van den korenmo len en sloeg in het dak eener boer derij, zonder brand te veroorzaken of andere schade aan te richten. Te Hellouw sloeg de bliksem in een in den polder alleenstaand huis. De bedsteêdeuren werden tot splin ters geslagen, in eene kamer waarin de bewoners en vele landlieden aan wezig waren. Eén persoon kreeg eenig letsel. Ook werd eene roede van een hooiberg stukgeslagen. Te Enspijk werden drie runderen in de weide door den bliksem ge troffen en gedood. Te Haaften is, evenals te Her wijnen, de bliksem in den koren molen geslagen, zonder brand te veroorzaken. De wieken werden zeer gehavend. Maandagavond is de bliksem ge slagen in eene boerenwoning in den Beciuspolder onder Nieuw-Vosmeer. Langs den schoorsteen binnengeko men, nam hij zijnen uitweg door den muur, zonder brand te veroor zaken. Van de drie personen die zich in het vertrek bevonden, viel er een bewusteloos neer, vermoede lijk door de luchtdrukking, daar hij na eenigen tijd, zonder meer let sel bekomen te hebben, weer bij kwam. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. In de heden gehouden vergadering van de classis Haarlem zijn benoemd tot lid van het prov. kerkbestuur, ds. A. G. Jans, en tot diens secundus ds. .1van Witzen- burg; tot praeses van het cl. bestuur ds. L. R. Oldenraan en tot diens secundus ds. J. D. C. Koch; tot scriba en quaestor van het cl. bestuur ds. J. J. van Hille, eu tot diens secuudus ds. P. Proost; tot lid vau het cl. bestuur ds. J. C. Boon, en tot diens secundus ds. A. de Joode; tot lid-ouderling van het cl. bestuur P. Aafjes, eu tot diens secuudus W. J. Leef- kens tot lid-ouderling van het cl. bestuur dr. E. van der Ven, en tot diens secundus S. Bertram; tot assessor van het cl. be stuur ds. W. Bak, en tot diens secundus ds. Beekhuis. Beroepen te Grootebroek, dr. A. Bruining, te Noordschermer. B e d a u k t voor het beroep naar Weesp (cl. Amsterdam) door ds. N. Warmoltz, te Seksbierum (Pr.). Het bericht, dat de godsdienstoefe ningen te Urk ouder leiding der ring- predikanten niet door de gemeente worden bijgewoond, is onjuist. Wel acht die ge meente het sabbatschennis, dat de predi kanten met een stoomboot op Zondag naar Urk komen, om hun dienstwerk te ver richten, maar zij komt daarom toch even goed ter kerk. Roomscli-Katholieke Kerk. Door wijlen C. M. van Aert is aan het kerkbestuur te Bokstel een legaat ver maakt van f 2000. BUITENLAND. Engeland. Samuel Baker, de be kende Afrika-reiziger, schrijft, naar aanleiding van-het bericht dat Stan ley gewond zou zijn in de Boven- Aruwhimi-streek: •Wat Stanley betreft: hij zal veel te lijden hebbeD, gelijk allen, die het onbekende land zijn ingetrok ken, maar bij heeft goede officieren en manschappen, die hij kan ver trouwen, en bovenal een grooten voorraad ammunitie. Hij is een man van groote ervaring en volkomen berekend voor de zware taak, en bet komt mij dan ook voor, dat de eene of andere vijandige stam bet hem onmogelijk maakt boden af te zender). Dit is zeker, dat zoo de tocht mogelijk is, Stanley evengoed, zoo niet beter, zal slagen dan wie ook, en ik heb veel vertrouwen in zijn succes.» Baker herinnert, dat hij in 1864 met slechts 13 man drie maanden hongersnood leed en bij gebrek aan dragers zich niet kon verplaatsen. Op een tweede expedi tie was hij 2 jaar en 5 maanden van alle gemeenschap met de we reld afgesloten; m. a. w. hij ziet in het ontbreken van rechtstreeksche berichten van Stanley geen reden, om aan diens behoud te wanhopen. Het bericht van het verschijnen van een blanken Pacha in de pro vincie Bahr-el-Ghazel wordt beves tigd, maar men weet nog niet of hij en Stanley dezelfde is. Duitschland. De Kremmtung zegt, dat het gerucht, al zou er een ontmoeting plaats hebben tusschen Wilhelm II en den czaar van Rus land, ongegrond is. Daarentegen verneemt de Times uit Constantinopel, dat de Porte bericht heeft ontvangen van een aanstaande samenkomst van de kei zers van Duitschland, Rusland en Oostenrijk. In de Rijksdag-zitting van Dinsdag was prins Bismarck met een groot aantal leden van den Bondsraad tegenwoordig. De presi dent deelde mede, dat van de Ser vische nationale vergadering en van vele andere zijden brieven van deelneming ontvangen zijn, waar voor hij zijnen dank heeft betuigd. Vervolgens las de voorzitter het ontwerp-adres van antwoord voor, hetwelk met bijval opgenomen werd. Daarin wordt dank betuigd voor 's keizers woorden en het vertrou wen uitgesproken, dat de vrede voor het Duitsche volk, hetwelk met den keizer en de bondsregee- ringeu innig is verbonden, door nie mand zal gestoord worden. Het adres wordt eenstemmig aangenomen, en zal door den pre sident den keizer worden aangeboden. Prins Bismarck verliet de zaal, waarna von Böiticher de keizerlijke boodschap tot sluiting des Rijksdags voorlas en waarop de voorzitter en de leden een drievoudig Hoch! op den keizer uitbrachten. De Courier WarschamsAi heeft eene uiting van dr. Mackenzie op genomen, welke daarop nederkomt, dat keizer Frederik, in het belang van zich zei ven en van zijne gema lin zoowel als om redenen van hoo- geren zedelijken en practischen aard, den wensch gehad heeft, althans gedurende een kort tijdperk te re- geeren. Dit geeft der Norddeutsche AUgemeine Zeitung aanleiding, te verklaren dat deze zienswijze ge lijkstaat met een onbetwistbaar valsch oordeel over keizer Frederik, die zich de hoogste voorstelling maakte van zijne plichten als kei zer, welke men zich denken kan, Hij zou, zonder eenigen twijfel5 met het oog op mijn beurs, wenschehjk, om vooraf 't een en ander omtrent baar te weten te komen. Ook ben ik met de ontvangen inlichtingen nog niet voldaan. De zaak is eigenlijk, dat ik er wel iets voor zou over hebben, wanneer ik in de gelegenheid kon gesteld worden, om op ongezochte wijze het karakter dezer vrouw van nabij te bestudeeren. Zoudt gij er nu geen kaus op zien, mij toegang te ver schaffen tot hare woning, opdat het mij mogelijk zij, haar op mijn gemak een poos in haar doen en laten gade te slaan? Wanneer ge daarop weg weet, zult ge mij steeds tot weder dienst bereid vinden. Nu, ik denk dat dit wel gaan zal. Zij heeft vroeger les zomers wel kamers verhuurd, wanneer er in 't hotel geen plaats meer was, en zal er waarschijnlijk niets tegen hebben, om voor een paar dagen logies te geven aan een mijner vrien den, die gaarne nabij 't postkantoor wil blijveD, omdat hij wacht op een zeer belangrijk telegram over zaken, dat hem na ontvangst veel te doen en te denken geeft. Dit zeggende, gat de heer Monell mij een vertrouwelijk knipoogje, weinig vermoedende, dat hij den spijker zoo juist op den kop had geraakt. Het zou misschien beter zijn, hernam ik, wan neer gij haar zegt, dat ik er iets tegen heb, om in een hotel te logeeren en dat gij toen aan hare woning hebt ge dacht, als de beste waarin ik gedurende den korten tijd, dien ik hier moet vertoeven, herberging kan vinden. Eu wat zal zij dan wel denken van mijne gastvrijheid jegens u, wanneer ik u in de gegeven omstandigheid geen verblijf aanbied in mijn eigen huis? Misschien denkt zij daar dan wel heel vreemd over; maar ik twijfel niet of het zal aan uwen roem als gul gastheer geen afbreuk doen. Welnu, als gij 't bepaald wilt, zullen wij zien wat we gedaan kunnen krijgen. Wij reden nu op een wit ge pleisterd, met groene blinden voorzien buisje aan, dat er eenvoudig, maar uiterst net en gezellig uitzag. Hier is 't, zeide hij, stilhoudende en tegelijk van de sjees springen ie, laat ons nu eens zien wat wij kun nen doen. Ik zag naar de bovenvensters en merkte dat overal de gor dijnen waren neergelaten, behalve bij de twee ramen boven de veranda, die het uitzicht hadden op de straat. Nu, dacht ik, als daar werkelijk iemand verborgen is, wier aanwezigheid in hare woning zij tot eiken prijs geheim wil houden, zal zij tien tegen éen weigeren mij logies te ge ven, hoe goede aanbeveling ik ook heb in hem, die mij bij haar brengt. Toch steeg ik, op het voorbeeld van mijn vriend uit, en volgde hem door het ijzeren hek naar de voordeur. Daar ze geen meid heeft, zeide Mr. Monell, zal ze waarschijnlijk zelf komen opendoen't is maar dat ge daarom denkt. En meteen belde hij aan. Ik had nauwelijks den tijd gehad om op te merken, dat het gordijn van het linker frontvenster plotseling werd neer gelaten, loen binnen een haastige stap werd gehoord, bijna onmiddellijk daarop met vlugge hand de deur werd geopend en ik niemand anders voor mij zag als de juffrouw, die ik bij het postkantoor had opgemerkt en wier handeling met de door haar afgehaalde brieven, zoo bizonder mijn aandacht had getrokken. Ik herkende haar op het eerste gezicht, hoewel zij anders was gekleed en zich klaarblijkelijk over 't een of ander had geërgerd of opgewonden, waardoor de uitdrukking van haar gezicht eenigszins was gewijzigd en hare bewegingen iets gejaagds en onzekers hadden. Ik kon echter niet opmerken, dat zij mij herkendenaar 't scheen was dat niet het geval. Zij zag mij verwonderd aan en toen Mr. Monell mij voor stelde als een zijner vrienden en zijn rechtskundigen raads man uit New-York, maakte zij een stijve, ouderwetsche bui ging, waarmee duidelijk werd te kennen gegeven, dat zij met het bezoek ten hoogste vereerd was, hoewel ook in die be weging een uiting van zekere onrust niet te miskennen viel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2