NIEUWS- EN ADV EB TENTIEBL AD. Jaargang. Vrijdag 29 Juni 1888. No 1529. Dit Immer bestaat uit twee Walen. S i t S N I E U W S. 151 lï N L A N 15. WIE IS DE SCHULDIGE? - 1/ ABOHIEMEÏÏTSPItlJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers .1 C. PEEREBOOM en .1 B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAVBE Co., JOH. F. JONES, Slier., Parijl, 31btt Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 28 Juni. Door den gemeenteraad te Am sterdam is benoemd tot 3den on derwijzer aan eene openbare lagere school 2de klasse de heer C. K. Keiler alhier. Bij het verrichten van werkzaam heden in een poort aan de Ged. Raamgracht alhier zijn dezer dagen door een metselaar in den zijmuur van perceel no. 35 aldaar verborgen gevonden 70 coupons (blauwe Grie ken) groot 2 pd. st. 10 shilling o f 30 van het jaar 1825. Heden morgen ten ruim 10 ure is braud ontstaan in perceel No. 4 aan den Zijlweg over den spoorweg, bewoond door de dames van den Berg en de Vries, en wel in een slaapkamertje op den zolder. De bovenverdieoingis geheel uitgebrand, terwijl het benedenhuis belangrijke waterschade heeft bekomen De oor zaak is vooralsnog onbekend. De politie met haar slangenwagen heeft onder toezicht van den staf van den brandweer den brand gebluscht. Alles is verzekerd. A rrondissements-Kecbtbank TE UAAULEM Zitting van Donderdag 28 Juni 1888. De eerste zaak die heden behan deld werd, was een dubbele aan klacht tegen een zekeren V. Deze had een grooten Newfoundlandscken hond met een scharretje meegelokt naar zijn huis en liep er 'later mee te koop. Met dit misdrijf nog niet tevre den, had hij in de Groote Hout straat eenigen tija later zich in zijn dronkenschap hevig verzet tegen eenige agenten van politie en deze met schoppen begroet. Voor de beide feiten requireerde de ambt. van het O. M. zijne ver oordeeling tot 6 maanden gev., bij verstek. Volgde G. E. H., te Koog a. d. Zaandie beschuldigd werd van aan zekeren W. een hevigen slag met een bo thaak toegebracht en dezen daardoor ten bloede toe ver wond te hebben. Hier had men te doen met een burentwist, zooals die zoo vaak op kleine plaatsen voorkomt. H. wilde zijn hooischuur laten verven en daar toe moest de verver noodwendig een oogenblik op het aangrenzend erf van W. zijn. Hij vroeg daartoe ver lof, dat hem werd geweigerd, maar denkende dat het zoo'n vaart wel niet loopen zou, ging hij toch met zijn ladder op W.'s erf. Deze drong hem naar echter van af en toen W. terugging, nadat hij den verver had weggejaagd, kreeg hij van over de schutting van bekl. een hevigen slag met een haak, vergezeld van de woorden: «die is lekker raakln Bekl. ontkent evenwel ten sterk te. nMisschien heeft hij zich aan de ladder bezeerd, toen hij den verver van het erf drong>, zegt hij. Een neef van get. W. verklaart echter pertinent, dat hij door bekl. den Blag heeft zien toebrengen, terwijl de schilder en diens zoontje dat niet hebben gezien. Dit zoontje schijnt evenwel den veldwachter iels an ders te hebben medegedeeld. De subs. off. v. just., het feit be wezen achtende, requireert veroor deeling van bekl. tot 3 maanden gevangenisstraf. Als verdediger treedt op Mr. A. Kist. Deze deelt mede hoe da fami lie H. van het oogenblik dat zij naast W. is komen wonen, van deze allerlei onaangenaamheden heeft te verduren gehad. Op allerlei manie ren sarde de laatste hen, schold hen uit, beschadigde wat hij van hen in handen kon krijgen enz. In het rapport van den dokter staat, dat de toegebrachte blessuur een onbeduidende huidwond is geweest. Hoe nu iemand, in het wild slaande met een langen stok, iemand een kleine wond kan toebrengen, be grijpt pleiter niet. Hij acht de voor stelling in het proces-verbaal zeer overdreven en meent dat het zeer waarschijnlijk is, dat W. de wond heeft bekomen doordat hij zich heeft gestooten aan de ladder. Pleiter acht het overtuigend be wijs in geenen deele geleverd en concludeert in elk geval tot een zeer lichte straf, tot een geldboete. In ons nummer van morgeit zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) Men meldt ons uit de Haarlem mermeer: M. de R.: Volgens nauwkeurige informatien is van het inslaan van onweder of het verbranden van boerderijen in de Haarlemmermeer, waarvan in uw blad van Woensdag 27 dezer is melding gemaakt, niets bekend. Wel werd er in de Lutkemeer veen gebrand, dat dan waarschijnlijk door uw berichtgever is aangezien voor brand van een woonhuis. Men meldt van de Vijfhuizen, in de Haarlemmermeer: Toen Zon dagavond j. 1. de broodbakker C. J. een weinig boven zijn bier thuis kwam en zijne dochter, met wie hij samen woont, dreigde met een mes te dooden, werd hij uitgedaagd buiten de deur te komen. Hieraan geen gevolg gevende, heeft het verbitterde publiek zoo hard gesla gen op deuren en vensters, met het doel J. te doen ontwaken, dat er bijna geene glasruit heel bleef. Op de landbouw tentoonstel ling te 's-Hage, is de henzet «Wel kom» geb. in 1886, van den heer P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer, met den eer&ten prijs bekroond. Voor fabriekskaas, 400 stuks, wegende minstens 2 kilogr. per stuk, ontving de kaasfabriek «de Haan» te Haar lemmermeer den 2en prijs. In het Oosteinde te Aalsmeer, neerscben de mazelen in erge mate. Slechts een vierde deel der leer lingen bezoekt de openbare sehool. LETTEREN EN KUNST. Op de teo toonstelling van etsen in //Ar- ti" te Amsterdam zijn verkocht stukken van Degas, W. Witsen, Jan Veth, Wally Moes, Witkamp, Zilcken en De Zwart. De heer Jacques de Vos, sedert drie jareu als regisseur verbonden aan de Duit- sche Opera te Rotterdam, is benoemd tot regisseur-administrateur aan de Neder- lamlsche schouwburgen te Gent en Ant werpen, onder directie van den heer F. Van Doeselaar. Aan de rijksschool voor kunstnij verheid is met gunstig gevolg het eind examen afgelegd door de beeren J. Bok horst, van Deventer, A. V. Oeterdissen, van Maastricht, beiden voor decoratieve schilderkunst, en L. J. T. Kamman, van Schiedam, J. H. Schroder van Leeuwarden, beiden voor décoratieve beeldhouwkunst, terwijl heden het eind-diploma der af- deeling voor kunstnaaldvverk werd uitge reikt aan mej. H. A. C. E. Brouwer van Amsterdam. Door de Beiersche regeeriug is op de tentoonstelling te München in de Hol- landsche afdeeling ook aangekocht, even eens voor de nieuwe Piuakotheek, de schil derij van Ed. Van der Meer: Winter. In het Crystal Palace te Londen werd een Hande'l-festival gegeven. Aug. Manss dirigeerde. //The Messias" werd gezongen door een koor van ruim 3000 menschen Het orkest was 500 man sterk. 23,000 menschen woonden de uitvoering bij. Albani en Patey, Lloyd en Santley zongen de solo's. Inhoud //H ollandsche Lelie" No. 52: Kroniek. Novelle: in de sneeuw. De Barometir, Berichten en Mededeelin- gen. Letternieuws. Recepten. Vervolg Roman. Correspondentie. Weekkalender. ONDERWIJS. Men schrijft ons uit Houtrijk en Pola- nen van Woensdag: Onder geleide van het onderwijzend personeel hebben de kinderen der open bare school in den Houtrakpolder, Woens dag per trein een uitstapje naar Zandvoort gemaakt. Het feestelijk tochtje, door prachtig we der begunstigd, verschafte de jeugd zeer veel vermaak, terwijl de plaats van be stemming, die zich tot allerlei vermake lijkheden leent, voorzeker zeer goed was gekozen. Hoogst genoeglijk werden de uren dan ook met allerlei spelen, nu en dan afgewisseld door het gebruiken van eenige versnaperingen, doorgebracht,waarna men tegen den avond blijkbaar hoogst voldaan huiswaarts keerde. Vermelding verdient voorzeker dat dit uitstapje door de kinderen zelf werd be kostigd, van reeds lang tot dat doel be spaarde gelden. Ook het hoofd der openbare school al hier stelt pogingen in 't werk den kinderen dezer school een feestdag te kun nen bereiden. Is ons gemeentebestuur in dergelijke zaken wel wat te zuinig, eene commisssie tracht thans van bijdragen der ingezetenen de benoodigde gelden te ver krijgen. VISSCHERIJ. IJ mui den, 26 Juni. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 10 schokkers, met besomming van f 10 tot f 39, en 14 Eng. kotters, met besomming van f50 tot f 200. Prijzentarbot f6 tot f8, ge sorteerde tong 30 tot 35 e. per stuk, schol f4 tot f 12 per 50 kilo. 27 Juni. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 10 schokkers, met besomming van f 15 tot f 25, en 2 Eng. kotters, met besomming van f100 tot f325. Prijzen: gesorteerde tong van 30 35 c., kl. tong van 10 tot 15 c. per stukj seliol van f4 tot f 18 per 50 kilo. Enkhuize n, 26 Juni. De vangst van ansjovis blijft zeer goed. Gisteren werden door 105 vaartuigen van 3000 tot 40.000 stuks netjes-ansjovis aangebracht, welke aan de zouterijen voor f7.50 per 1000 werden afgeleverd; met den kuil werd gemiddeld 4000 stuks per span ge vangen, prijs f7 per 1000. Heden aangevoerd door 120 vaartuigen van 2000 tot 14,000 stuks ansjovis, priis f7.50 per 1000. Lemmer, 26 Juni. In de vorige week was de aanvoer v in zeevisch te dezer plaatse niet noemenswaard. Eenige bot was alles wat werd aangebracht. Heden was de vangst van ansjovis goeia» aan de zouterijen alhier werden aangevoerd ruim 200,000 stuks, die voor marktprijs werdeu opgelost. Nieuw eaiep, 27 Juni. Zes-en- dertig korders brachten heden 20 tot 84 groote-, 12 tot 40 kl. tongen, 1 tot 3 mandjes kl. schol, 1 tot 3 manden schar ter afslag, terwijl de beugen 190 roggen aanvoerdengr. tong gold 25 a 30 cent, kl. id. 10 a 15 cent per stuk, kl. schol f 1.10 a 70 cent per mandje, en schar f 3 per mand en rog 35 cent per stuk. LAND- EN TUINBOUW. Op initiatief der //Hollandsche Maat schappij vau Landbouw" is te Oudshoorn aangekocht eene hoeve met bijbehoorend weiland, om daar te vestigen eene land bouwinrichting, voornamelijk met het doel om de zuivelbereiding meer in overeen stemming te brengen met de wetenschap pelijke en practische ervaringen van den jongsten tijd. Zoowel mannelijke als vrou welijke leerlingen worden toegelaten op deze landbouwschool, welke zoo spoedig mogelijk geopend zal worden. In het ontwerp-voogdij- wet moet worden voorgesteld de Koningin Regentes eventueel tot eenige voogdes te benoemen en naast haar een raad van voogdij in te stellen, om de toeziende voogdij uit te oefenen. Vad De Tweede Kamer zal 10 Juli haar arbeid hervatten. In de aanstaands zomerzit- ting der Provinciale Staten van Noord- Holland, zullen o. a. aan de orde worden gesteld, behalve de gewone begrotings stukken Brief van- den heer Joh. C. Zimmerman, kennis gevende dat hij wegens gezond heidsredenen zijne betrekking als lid van Gedep. Staten nederlegt. Voorstel Gedep. Staten tot aankoop van een atlas van Noord-Holland, bestaande FS3UIXj3^ EITO 1ST. Naar het EngeUch, van Anna Katharina Green. 701 XXVII. AMY BELDEN. - Wij zijn hier gekomen om u een gunst te verzoeken, juffrouw Belden, zei mijn cliënt op hartelijken, goed ronden toon, die wel berekend was om iemand op zijn ge mak te zetten. Maar wij kunnen wel binnengaan, niet? Ik beb al zoo dikwijls gehoord van de gezelligheid en net heid uwer woning, dat ik die nu toch wel eens met eigen oogen zou willen bewonderen. En schijnbaar volstrekt geen acht slaande op baar geringen lust, stapte bij beleefd het kleine vertrek binnen. Toen zij haar heiligdom door een soort van coup d' ètat door vreemden betreden zag, koos juffrouw Belden van twee kwaden het beste, en ontving ons, na ook mij verzocht te hebben binnen te komen, met de vriendelijkste voorko mendheid. De beer Monell maakte zich aanstonds zoo aan genaam mogelijk en wist mij zelfs door zijn grappig gepraat een hartelijken lach af te dwingen, hoewel ik innerlijk be angst was dat onze pogingen, ondanks al zijn goeden wil, ten slotte toch nog schipbreuk zouden lijden. Intusschen herkreeg juffrouw Belden hoe langer hoe meer hare be daardheid en mengde zich allengs in het gesprek, met een gemakkelijkheid en welgemanierdheid, welke ik in die mate bij iemand van haar stand nauwelijks vermoed zou hebben. Weldra bemerkte ik dan ook, dat zij geen alledaagsche vrouw was. Zij had iets in haar manier van spreken en in haar doen en laten, dat, in verband met haar zacht en moederlijk voorkomen, mij zeer aangenaam aandeed. Ik zou haar dan ook nooit in staat hebben geacht tot eenige onoprechte han deling, wanneer ik niet den blik had opgemerkt, waarmede zij den heer Moneli aanzag, toen deze het onderwerp van mijn verblijf ten haren huize begon aan te roeren. Ja, meneer, ziet u, ik zou mij zeer vereerd achten, zeide zij, mij uitvorschend aanziende, maar u weet zeker wel, dat ik den laatsten tijd geen kamers meer heb ver huurd en ik ben dus de bediening en alles zoo ongewoon geraakt, dat ik waarlijk vrees, 't meneer uw vriend niet naar den zin te kunnen maken. Het spijt mij dus zeer, maar ik hoop dat u 't mij niet kwalijk zult nemen, wanneer ik zeg, dat ik onmogelijk aan uw verzoek kan voldoen. Maar dat kunt ge toch niet meenen, antwoordde de heer Monell, terwijl hij den blik vol bewondering en inge nomenheid door 't vertrek liet rondgaan, dat deze waardee ring wegens zijne gezelligheid en netheid alleszins verdiende. Hoe, zoudt ge iemand in een kamer als deze kunnen noodeE, en wanneer hij u nederig vraagt, een enkelen avond de aangename gezelligheid hier te mogen genieten, hem zoo koelbloedig weigeren Kom, kom, juffrouw, daar keu ik u te goed voor. Lazarus zou herberging vinden, wanneer hij bij u aanklopte, hoeveel meer dan een goed gehumeurd en wellevend jongman, gelijk mijn vriend. Gij zijt wel zeer goed, zeide zij, terwijl ik in haar oogen las, hoe goed de vleitaal had doel getroffen, maar. ik heb op 't oogenblik geen enkele kamer in gereedheid; ik ben midden in de schoonmaak en er is letterlijk niets aan kant. Maar indien u eens bij juffrouw Wright hierover.... Hoor eens, juffrouw Belden, viel de heer Monell haar met beslistheid in de rede, - het kan nu eenmaal niet anders, mijn vriend moet hier blijven. Nu ik hem, door toevallige omstandigheden helaas, geen logies kan aanbie- bieden, wil ik ten minste de voldoening smaken, hem te zien toevertrouwd aan de goede zorg van de beste huis houdster uit R.... Ja, viel ik hem bij, mij zooveel mogelijk onver schillig houdende, het zou mij waarlijk spijten, nu ik eenmaal hier ben voorgesteld, ergens anders een onderko men te moeten zoeken. Ik heb altijd gaarne gastvrijheid verleend, begon ze, met bekommerd oog naar de deur ziende, maar alles ligt zoo overhoop, ziet ge. En zich plotseling beden kende, voegde zij er bij: Wanneer zou u willen komen? Ik had gehoopt, dat ik al dadelijk zou kunnen blijven, antwoordde ik, ik heb een paar brieven te schrijven en zou mij zeer gelukkig rekenen, wanneer ik hier reeds nu gelegenheid vond, mij van die taak te kwijten. Terwijl ik het woord brieven uitsprak, zag ik haar hand werktuigelijk naar haar zak gaan, welke beweging geheel

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1