schrik »i,e vau zijn kopjes, oorden, glaasjes enz. door .n regen weggespoeld en met den stroomenden vloed verdwijnen. Op een afstand van meer dan vijfhon derd meters dreven deze voorwerpen als scheepjes rond. Van andere onheilen vernam men gelukkig niet. Men schrijft ons uit Alk maar: Bii het hevige onweder dat den 7en boven deze gemeente woedde, doeg de bliksem in een watermolen achter de papierfabriek. Naar de bewoners van dit gebouw mede- deelen, viel plotseling een vuurbol ter groote van eene vuist, op de tatei, waaraan zij met hun vijven --•ezeten waren, bewoog zich daar een paar seconden en verdweeu toen weder. Op den zolder was nog een begin van brand ontstaan, dat men echter spoedig meester was. Ia een weide werden 2 koeien doodgeslagen. Aan de Korte Nieuw- sloot werden in eene woning ver moedelijk door de dreuning eenige ruiten verbrijzeld. Door het departement Purmerend van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is met de eigenaresse van de buiten-societeit «De Tun bouw» in de Beemster een contract gesloten, waarbij deze zich verbindt om de aan hare zaak ver bonden speeltuin des Dinsdags en Zaterdags van 57 n. m. uitslui tend open te stellen voor de kin deren van de openbare lagere scholen te Purmerend. 'ii kinderen zullen in den tuin onder toezicht en leiding van de leden der commissie voor den speeltuin en van onderwijzers. Voor 2 centen zal den kinderen bovendien op het terrein een glas goede melk worden aangeboden. Heden morgen tusschen hall 8 en 8 uur brak onder Wor ker brand uit in den verfmolen «ue Bob». Hoewel de spuiten spoe dig aanwezig waren, konden alleen de belendende schuren behouden blijven en stortte bet geraamte van den molen te kwart voor 9 reeds in plkauder. Bij de gehouden stem miug voor een lid van den gemeen teraad te Terschelling, wegens het bedanken van den heer T. Bakker, verkreeg niemand de volstrekte meer derheid. De heer D. Oepkes ver- ?eg 70, de heer P. J. Cupido 32 •pmen, zoodat tusschen beide hee- I eene herstemming moet plaats 1 bben. Woensdagavond ontstond tusschen twee zusters in de Caeci- liastraat te Leiden een twist, die zóó ,hoog liep dat de een een ketel met ko kende koffie opnam en den inhoud over het lichaam van de andere uitstortte, ten gevolge waarvan deze zeer hevige braudbronden bekwam. /De lijderes werd naar het zieken- huis, de daderes naar het politie bureau vervoerd. Zaterdag 30 Juni zal de afdeeling «Oude Kunstnijverheid» van de Nationale Tentoonstelling van oude en nieuwe Kunstnijver heid in den Koekamp te 's Hage geopend wordeD. In de DijkstraatteKra- lingen viel Donderdagmorgen een arme vrouw met een houten been „n brak daardoor dit been. Een tim- -nsknecht, die het ongeluk zag, verleende terstond «heelkundige» hulp. Hij herstelde het been koste loos en gaf de arme vrouw nog een aalmoes bovendien. Een driejarig knaapje werd door den ijzeren wagen der gemeente-reiniging te Zwijndrecbt overreden. Het achterwiel grag over het hoofd van het kind, dat on middellijk een lijk was. Woensdagavond hebben de rijksambtenaren te de Poppe, ge meente Losser, eene goede vangst gedaan in een zoutsmokkelaar. Van een pinkendiefstal teOlden- zaal gehoord hebbende, kwam hun de man bizonder verdacht voor en werd hij aan de politie te Losser overgeleverd, die hem daarop verder naar Oldenzaal transporteerde. Hier ondervraagd, bekende hij al spoedig aan den diefstal schuldig te zijn. Hij woonde bij een boer te Has- seloo, gemeente Hengeloo, waar de pink reeds geslacht en in stukken gesneden was. Het vleesch is gevonden en in be slag genomen, terwijl de boer en zijn knecht heden aan het gerecht te Almeloo worden overgeleverd. Om geen opzien te wekken, moest de knecht het zout smokkelen, en bij den inkoop was het vel reeds ver kocht. Of deze diefstal in verband staat met het stelen van schapen en kippen, zal nu wel spoedig op gehelderd worden. Te Arnhem werd Woens- dag, nadat kort te voren eene on weersbui was losgebarsten, geheel onverwachts een allerhevigste knal gehoord, zooals men zich aldaar zelden herinnert te hebben waar genomen. Weldra bleek, dat in het op een half uur van daar gelegen dorp Elden de bliksem in drie nabij elkaar gelegen woningen was in geslagen, die verbrand zijn. Onlangs werd zooals reeds gemeld is ten nad.eele van den heer B. den Ouden, burgemees ter te Opijnen, bij Tiel, een boom gaard, bestaande uit 165 prachtige kersenboomenvernield. Thans ii aldaar weder kwaadwilligheid ge pleegd aan een paard van den heer d. O.; d't dier heeft men den staart en de mane.i afgesneden. Woensdagmiddag sloeg te Elden (Betuwe) de bliksem in een huis bewoond door 3 gezinnen. Het werd geheel eene prooi der vlam men, evenals grootendeels de in boedels. Alles was verzekerd. Te Kuilenburg is Woens dagavond de bliksem bij den land bouwer S. in twee hooibergen ge slagen, zonder evenwel brand te veroorzaken. Woensdag had de slager P. Lambrecht8, van Rozendaal, die met paard en rijtuig uit was, het ongeluk dat onder de gemeente Pnnsland zijn paard schrikte en op hol sloeg. Hij sprong uit het rij tuig, en wilde het paard grijpen, doch struikelde, en kwam onder het woeste dier terecht. Vreeselijk verwond werd hij opgenomen. Zijn toestand is hopeloos. Zaterdag zal het alsnog te Steenwijkeroord vertoevende de tachement van het 8e reg. inf. uit Deventer naar zijn garnizoen terug keepen. Volgens de Mepp. C t. i het geheele huisgezin van den beer W. Smit te Meppel, na het gebruik van dt „ouaauide knollen, welke in een geëmailleerde metalen pan waren toebereid, ongesteld gewor den, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het is gebleken, dat van de pan het gla zuur had losgelaten en hierdoor na het gebruik der groenten, braking en diarrhee is ontstaan. W oensdagmiddag woedde een hevig onweder boven de ge meente Lith en omstreken. Te Kessel werd eene koe door den bliksem in het veld gedood. Een ingezetene van die gemeente, komende van de Oasche weekmarkt, werd vooraan in Osch, zittende in eene herberg, door den bliksem aan arm en been getroffen, zoodat hij niet kan loopen. Het merkwaardig ste is dat genoemde persoon geen letsel aan de kleederen, maar wel aan het lichaam heeft. De andere personen in de herberg vertoevende, bleven ongedeerd. Een boom, vóór de deur staande, werd van boven tot onderen opengespleten. FINANCIEELE MEDEQEELINGEN. Het pas verschenen Prospectus 7er Premie- leening van de Noord-Hollandsche Vereeniging «Het Witte Kruis/', kon niet an 'ers dan een goeden indruk maken, wegens de blijkbaar soliede grondslagen, waarop deze leening i3 aangelegd en de aÜ03siug en premiebetaling zijn verzekerd. Zoowel voor de Provincie Noord-Holland als voor geheel Nederland kan het goede onthaal dezer Premieleeniug van heilrijke gevolgen zijn. Volgens het prospectus dezer premieleeuing waarop de inschrijving 5 en 6 Juli open staat, zal de Vereeniging, die haar hoofdzetel alsook een departement te Amsterdam on 17 depar tementen in de provincie heeft, door deze leening in staat worden gesteld om voortaan ter bevor dering der Volksgezondheid, naar de cischen der wetenschap, haar sclioone taak onbekrompen en krachtig te vervolgen en der bevoegde overheid haren bijstand te verleencn, om epidemische ziek ten, door gepaste voorbehoedmiddelen zoo moge lijk te voorkomen, de uitbreiding daarvan te be strijden, en de gelederen van haar corps geoe fende verplegers en verpleegsters op de meest doeltreffende wijze belaugrijk te versterken. Zij krijgt dan do beschikking over een zeer aanzien lijk stichtingsfonds, en is niet meer afhankelijk van wisselvallige inkomsten, waarmee zij tot dusverre zich heeft moeten behelpen. Het tegenwoordig hoofdbestuur is samengesteld als volgt: jhr. mr. J. W. H. Sjhorer, commis saris des Kouings iu de provincie Noord-Holland, eerc-voorzitter; dr. P. J. Barnouw, voorzitter; dr, C. F. J. Blooker, secretaris; ds. M. A. Perk, penningmeester; dr. P. Ankersmit, magazijn meester; dr. G. A. N. Allebé, eerelid van het hoofdbestuur, dr. J. Teixeira de Mattos, advi seereud lid en eerelid; dr. Stephan te Koog aan de Zaan, P. J. Van Jöldik Thieme, burgemeester van Overveen; mr. M. Donker, te Zaaudijk, J. W. F. Donath, arts te Wormerveer; J. Boerlage tc Zandvoort. RECHTSZAKEN. De arrondissemoiits-rechtbank te Hotter- dam veroordeelde Donderdag: J. S., 25 jaar, schoenmaker, wonende te 's-Hage, beklaagd va-i diefstal van een bankbiljet van f1000, tot 1 jaar gevan genisstraf. J. H. Jr., 29 jaar, vroeger expediteur, wonende te Rotterdam, wegens valschneid in geschrifte, tot 1 jaar en 6 maau.ien gevangenisstraf. J. K., 35 jaar, scheepstimmerman, wo nende te Rotterdam, wegens mishandeling, die den dood tengevolge bad, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Voorts sprak zij vrij J. J. C., 54 jaar, koopman in zalf en pillen, wonende te Oegstgeest, die beklaagd was geweest dat hij door een samenweefsel van verdicht sels e ne ingezetene vau Gouda eene som van f 6 aai: hem zou hebben doen afgeven, Gedurende het le haltjaar van 1888 zijn door de rechtbank te Rotterdam in strafzaken uitgesproken 333 vonnissen, tegen 361 gedurende hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Door mr. H. Dumoulin is aan den Koning gratie gevraagd van de hem op gelegde celstraf, ter zake vau verduiste ring van eene schilderij. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Hage ds. C. B. Oort- huijs, te Katwijk aan Zeete Honswijk J. C. Prins, te Werkhoven c. a.; te Niehove ds. F. van Leeuwen, te Koe dijk; bij de doleerende kerk te Ooster- wiernm de heer J. Hania, cand. bij de vrije universiteit. Bedankt voor het beroep naar Hei kop door ds. E. Jansen, te Heemse; naar de doleerende kerk te Delft door dr. W. Geesink, te Rotterdam. Roomsch-Katholieke Kerk, Gedurende eenige dagen houden de Oud-katholieken te IJmuiden hunne gods dienstoefeningen in het hotel //Willem Barends". Daar het aantal Oud-katholie ken er steeds toenemende is, zal spoedig voor hen eene kerk gebouwd worden. Israël, kerk. Aangenomen het opperrabbinaat bij de Ned. Israel, gem. ffad interim7' voor Overijsel door den heer L. Wage naar, opperrabbijn van Friesland. BUITENLAND. Engeland. In het Lagerhuis hebben de beraadslagingen over den tunnel onder het Kanaal een aanvang genomen. De heer Watkin stelde voor tot de tweede lezing van het desbetref fende ontwerp over te gaan. Hij herinnerde er aan, dat deFransche Maatschappij reeds 80.000 pond ster ling ten behoeve van de proefne mingen had uitgegeven, die berei s over een tiende van de geheele lengte van den tunnel genomen waren en uitstekende resultaten hadden op geleverd. De heer Hicks-Beach verlangde uit naa-> der regeenng op verschil lende gronden verwerping van het ontwerp. De debatten duren voort. Naar men verneemt, zal de heer Gladstone eene groote redevoering ten gunste van den tunnel uitspre ken, niettegenstaande hij er voor zich zelf van overtuigd schijnt, dat het ontwerp zal verworpen worden. Dit is dan ook inderdaad bij de te genwoordige regeering in Engeland zeer waarschijnlijk. Bij de voortgezette beraadsla ging in het Lagerhuis over de tun nelkwestie, verklaarde de pre ident van het Handelswezen, Hicks Beach, dat de insulaire ligging van Enge land een der beste waarborgen des vredes was. Krijgskansen tusschen volkeren worden door betere mid delen van verkeer niet verminderd. De betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn vriendschappelijk. Hij hoopte en wenschte niet dat de ramp van een oorlog met Frankrijk ooit over Engeland kwam; de mo gelijkheid van zulk een ramp kan en mag echter bij de behandeling van het vraagsiuk eens tunnels niet over het hoofd worden gezieu. "Wan neer Gladstone thans de bill onder steunt, dan is het de vraag of de verhoudingen sedert 1884, toen Gladstone dezen tunnelaanleg heeft bestreden, veranderd zijn. Misschien zijn de geruchten van een op handen zijnden oorlog thans niet zoo gerechtvaardigd als in 1884, maar de aanleiding tot een grooten oorlog op het continent is nu even goed aanwezig als toenmaals. De inwendige toestanden Frankrijk zijn thans minder stsJÏel dan in 1884, evenzoo is de omyber- heid betreffende Frankrijk's poitieke toekomst tegenwoordig groter als destijds. Ook schijnt het tijdstip niet meer geschikt, om de in Engeland heerschende bezorgdheid over zijn eigen veiligheid daardoor te verhoo- gen, dat een eventueelen vijand een aanvalspoort geopend worde. Duitschland. Nadat in de beide Kamers van den Landdag Donder dag het ontwerp-adres aan den kei zer zonder discussie met algemeen* stemmen was aangenomen, werd er eene vereenigde zitting der Kamers gehouden en werd door den minis ter Maybach de zitting vau den Landdag gesloten. Na een driemaal met geestdrift herhaald «Hoch!» op den keizer, ging de vergadering uiteen. Frankrijk. Het boulaDgisme is thans in twee deelen gescheiden, aan de eene zijde staan Boulauger, Laguerre en Dillon; aan de andere Michelin, Susini en Vergoin. De oorzaak van al dezeverdee d- heid wordt geweten aan de neder laag van Déroulède in Charente. De ware reden is echter de ver schijning van La Presseofficieel orgaan van het comité in de rue de Sèze. Volgens rapport van de mi nister van Openbare Werken zijn er sedert 1879, zeshonderd millioen francs voor havenwerken uitgegeven. Vierentachtig havens zijn verbeterd, waarvan er 75 gereed zijn. Voor de 27 overige zijn nog 120 millioen fr. uoodig. De spoedige voltooiing dezer werken wordt ten zeerste be vorderd ten einde het daarin gesto ken kapitaal productief te maken. De belanghebbende steden zullen de noodige rentelooze voorschotten doen, om de schatkist te vrijwaren. Italië. Consul Ceccbi begeeft zich per stoomboot in buitengewone zen ding naar Zanzibar. Oostenrijk-Hongarije. Uit Kron- stadt (Hong.) wordt gemeld In de gemeente Tueldvar werd Donderdag naar aanleiding van de tenuitvoer legging van een gerechtelijk von nis in zake grondregelmg, de rech terlijke commissie, die daarmede be last was, door een troep gespuis uit een aantal gemeenten saamgestroomd en ongeveer 1600 man sterk, met steenworpen ontvangen. Een rechter we'd licht, een notaris zwaar ge wond. De gendarmerie herstelde met de blanke sabel de orde waarbij een op roermaker gedood en velen gewond werden. De leden der commissie konden slechts met moeite ontkomen. Er zijn maatregelen genomen om de bedreigde grondeigenaars te be schermen. De keizer van Oostenrijk heeft een proces verloren tegen zijn eigen regeering. Als grondeigenaar in Bo- heme heeft hij recht op een zetel in den Landdag te Praag, maar daar hij zelf niet zitting kan ne men, liet de keizer zich door zijn intendant vervangen als afgevaar digde en tevens als arrondissements- raad vaJ Buchthierad in Boheme. Maar nfl eischt de wet, dat de ge kozen» in den arrondissementsraad zelf verschijnt en de goeverneur van Boheme kwam nu op tegen het zitting nemen van den inten dant. De minister van Binnenl. Za ten stelde den goeverneur in het gelijk en het hoogste gerechtshof deed in den zelfden zijn uitspraak. Rusland. De Gazette de Moscow, wier opinie in zake de troonrede des Duitschen keizers thans ook be kend is, zegt dat genoemde rede een einde maakt aan de onzekerheid. De nauwelijks durfde openbaren. Nog zie ik haar angstig op kijken, toen een groote zwarte kat van het schuine keuken- ék op het grasperk naast de binnenplaats sprong; nog voel 1liet snelle kloppen van mijn hart, als ik, hoewel flauw en ^duidelijk, in de kamer boven ons het gerammel van aarde- Zerk hoorde! Het vertrek, waarin wij ons bevonden, was smal en langwerpig en scheen, vreemd genoeg, twee hoeken /van bet huis kruisgewijze te verbinden, door een deur ter rechterzijde, toegang gevende naar de voorkamer, die, in een somber half duister gehuld, een weinig opwekkeuden indruk maakte, en door een toen gesloten deur ter linkerzijde, naar het kleine vertrek, dat mij als slaapkamer was aangewezen. Zijt ge hier niet bevreesd voor dieven of landloopers, - vroeg ik, terwijl mijn gastvrouw tegen mijn wil een tweede Ittiik koud wildbraad op mijn bord legde. Gij leeft eenzaam genoeg, om daaromtrent niet op uw gemak te zijn. Niemand zal mij kwaad doen, zeide zij, en ik heb ook nog nooit een havelooze, die om dek of voedsel vroeg van mijn deur gezonden. Dan zult ge hier, waar een spoorweg-station is, toch nogal last hebben van allerlei slag van volk, dat op de wel dadigheid van anderen teert, zonder eene poging te doen tot eigen onderhoud. Ik kan het niet over mij verkrijgen hun een aalmoes te weigeren, hernam zij, de armen te voeden is de eenige weelde, welke ik mij kan veroorloven. Maar de armen, die gebrek lijden door eigen schuld, door luiheid en lusteloosheid.... - Zijn toch altijd armen, was het antwoord. Juist de vrouw om een ongelukkige, die buiten haar schuld in het fijn gesponnen net eener groote misdaad is ver ward getaakt, in 't geheim te herbergen, dacht ik bij mij zeiven, terwijl ik van tafel opstond. Meteen kwam de gedachte in mij op, dat wanneer Hanna of wie dan ook in dat huis verborgen werd gehouden, mijn gastvrouw onge twijfeld de gelegenheid zou waarnemen om eeoig voedsel naar boven te brengen, en jk prentte mij de hoeveelheid van bet overgebleven brood en wildbraad in 't geheuge-/ ten einde later te kunnen zien, of die ook was mini/7 geworden. Ik zou nu gaarne een sigaar gaan rooken one'/ veranda, zeide ik, en ik hoop dat gij mij daj/7ra^s een uurtje zult willen gezelschap houden. J Met zeer veel genoegen, antwoordde zij/e' Tee^ ingenomenheid, die haar verlangen tot het doenAner ver~ trouwelijke mededeeling duidelijker dan ooit de"™!t'fomeQ- Gij behoeft voor mij echter niet naar bi^n te g"aaDi ik kan heel goed tegen den rook; ge zult m;®us volstrekt niet hinderen. Ik ga liever onder de veranda, z-"e 'a> wat frissche luch;zal mij ongetwijfeld goed doen. De waar'-'d "was, dat tk begon te verlangen naar de komst van N. Ik£svoelde, dat zelfs 't minste teeken zijner aanwe zigheid 15 de stad, zeer zou bijdragen om mijn moed ie ver levendig®- Maar het scheen dat ik ook die geringe vol doening' nog niet mocht smaken. Te vergeefs liep ik her haal.!; malen voor het huis op en neerde korte, gulle lach, die- eik oogenblik verwachtte te zuilen hooren, liet zich n vernemen. Wanneer N. zich ergens in de nabijheid be- jnd, had hij zich terdeeg verborgen. Ik ging eindelijk weer naar binnen en begaf mij naar ■de keuken om een glas water te drinken, toen juffrouw Belden Juist de trap afkwam met een ledig bord, dat zij naast mij op de rechtbank zette. Zoodra wij weer tegenover elkaar zaten, besloot ik eer»t een poos te wachten, of zij misschien zelve met haar geheim voor den dag zou komen, en zoo niet, dan te trachten haar aan 't spreken. Het oogenblik, dat zij voor haar gewetensdwang zou zwichten, was echter nader dan ik verwacht had en bracht een reeks van opeenvolgende omstandigheden mede. Wordt vervolgd.) V'

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2