NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 2 Juli 1888. No. 1531. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer bestaat uit twee Men BI N MiNI. N I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. F.ureanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents- Groote letters naar plaatsrii-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C- PEEREB0091 en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubiicite Etrangère G. L. ÜATJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijt, 3lbis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 80 Juni. De Ed.Achtb. heer mr. E. A. Jordens, burgemeester dezer gemeente, heeft zich voor eenigen tijd op reis begeven naar het buitenland. Tijdens zijne afwezigheid wordt hij in zijne functiën vervangen door den wethouder dr. C. G. von Eeekeu. Zondag 30 Juni en volgende da gen zullen op het museum van Kunstnijverheid alhier de afbeeldin gen der beeldhouwwerken van den Duitscben beeldhouwer Tilmon Rie- menschneider tentoongesteld zijn. Tilmon Riemenschneider, bijge naamd «Meester Dilli, een der voor naamste Duitsche kunstenaren uit het begin der 15e eeuw leefde in Wurzburg (1460—1501); Zijne wer ken dragen bet karakter van het Gothisch tijdperk en onderscheiden zich door gevoeligheid en naïviteit in de samenstelling en fijnheid in de uitvoering. Deze schoone verzameling zal zeer zeker de belangstelliog van bet pu bliek opwekken. Zondag is de toe- gaüg vrij. Wij vestigen de aandacht van het publiek op achterstaande advertentie der Haarl. Zandv. Spoorweg Mpij, waaruit blijkt dat gedurende de maand Juli de laatste trein van Zandvoort naar Haarlem en Am sterdam dagelijks ten 10.40 's avonds van Zandvoort zal vertrekken. Het tweede concert van dezen zomer, Vrij dagavond door de sociëteit //Vereeniging/' haren leden aangeboden, mocht zich weder in een flink succes verheugen. De uitvoering der verschillende nummers be wees dat YVedemijer's kapel over uitmun tende krachten beschikt. De juiste verhou ding der instrumenten en het omvangrijk klaukgelialte deden de moeilijkste num mers tot huu recht komen. Het publiek had ook ditmaal, evenals bij het vorige concert, alle reden tot dank- baarheid. Aan den door de sociëteit «de Vereenig Dg» te Utrecht uitgeschre ven kegelwedstrijd zullen o. a. deel nemen: de vereenigingen «Koekoek» en «Volharding» alhier. De chr. zangvereeniging «Halle lujah» te Hoofddorp, zal op het a. s. zendingsfeest te Boekenrode, 4 Juli a. 8. eene openbare uitvoering geven. Het buitenverblijf wde Harteukamp" aan den Heerenweg te Ben nebroek is dezer dagen prachtig met eerepoorten, vlaggen, bloemen en groen versierd naar aanleiding van het op handen zijnd gouden huwelijks feest vau het aldaar wonende hoogadel lijke echtpaar, den baron en barones van Verschuer. Ook tal van ingezetenen, heb ben hunne woningen reeds met de vader- landsche vlag getooid als blijk van belang stelling in dit feest, dat gemeld echtpaar op 5 Juli e. k. hoopt te vieren. Baron van Verschuer is sedert 1839, dus bijna ook een halve eeuw, Kamerheer des Konings. Woensdag jl. werd door ongeveer 80 kinderen van de Chr. school (Aalsmeer der weg) te Haarlemmermeer, ouder leiding van huune* hoofdonderwijzer, in een 12 tal rijtuigen een uitstapje naar Amsterdam gemaakt, alwaar Artis" bezocht werd. Dat er door de jeugd dien dag genoten werd en allen met dank waren vervuld jegens hen, die tot het welslagen van dit feest medewerkten, laat zich begrijpen. LETTEREN EN KUNST. Vrijdag avond werd door de Ver- eeniging //Het Nederlandsch Tooneel" in den Zomerschouwburg Van Lier te Am sterdam de eerste opvoering gegeven van //Goudvisschen" van Erans von Schöntan en Gustav Kadelburg, dat te Berlijn groo- ten bijval vond. De dames BossingSablai- rolles, Poolman, Lorjé, Bos en de heeren Spoor, Touruiaire, Schulze, De Jong, Ising en Meynadier traden er in op. Inhoud //Se mpervirens" No. 26 Sempervivum. Nidularium striatum, met een afbeelding. Tentoonstelling, Parijs 1889. Nederlandsche Afdeeling Tuinbouw. Geen geheimhouding. Het Ottolander-monument. Verschillen de mededeeliugen. Advertentiën. LEGER EN VLOOT. Naar men zegt heeft de minister van Marine besloten het opleidingsschip voor de Marine de Anna Paulown?." te Bot terdam, met 1 October buiten dienst te stellen. ONDERWIJS. De drie en twintigste Algemeene Ver gadering van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs zal te Botterdam gehouden worden op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Aug. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 28 Juni. Zes-en- veertig korders brachten heden 10 tot 110 groote en 15 tot 35 kl. tongen, 7 tarbot ten, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ten afslag, terwijl door 8 beugers 80 roggen werden aangevoerd gr. tong gold 25 a 80 c. kleine id. 15 e., tarbot f4 a 6, rog 28 c. per stuk, kl. schol f 1.10 per mandje en schar f5 per mand. Lemmer, 27 uui. In de laatste dagen werd de vangst van geep op de Zuiderzee voor de rookerijen minder gun stig, terwijl de prijs nog daalde. De aan voer in bedoelde dagen alhier, bedroeg 6000 stuks of tal. Heden was de vangst van ansjovis we der gunstig; de aanvoer aan dezouterijen alhier bedroeg 190,000 stuks, die werden opgelost voor marktprijs. 28 Juni. De vangst van ansjovis was heden zeer gunstigaan de zouterijen alhier werden aangebracht 288,000 stuks, die werden opgelost voor marktprijs. LAND EN TUINBOUW. Meermalen is het der Amsterdamsche afdeeling van de Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde ge bleken, dat bij de door hare en andere nfdeelingen, zoomede door verwante ver eenigingen en maatschappijen gehouden tentoonstellingen vooral dat onderdeel de grootste belangstelling van bet bezoekend publiek pleegt tot zicli te trekken, waarin de plant als element tot versiering op den voorgrond gesteld is. Hierop betrekkelijk, is er in den laatsten tijd veel en veelzij dig gearbeid, en het kan zoowel voor de tuinbouwers als voor de liefhebbers groote waarde hebben, dat in eene nagenoeg; geheel aan plantendecoratie gewijde ten toonstelling de vruchten vau dieu arbeid in eeneu behaaglijken vorm geëxposeerd worden. De afdeeling heeft dan ook het plan opgevat, vermoedelijk in April 1889, in een daarvoor geschikt lokaal zulk eene onderneming tot stand te brengen. Zij acht zich echter verplicht, zich vooraf eenigszins te verzekeren van de mogelijke kans van welslagen. Hiertoe behoort o. a., dat zij in de uitvoering niet belemmerd worde door gemis aau de hieraan onver mijdelijk verbonden kosten, temeer omdat zij zich voorstelt, voor het nieuwste en beste flinke prijzen uit te loven. Zij heeft te dien einde eene circulaire uitgevaardigd. Zal zij daarop vau vele zijden ingevulde biljetten bekomen, dan eerst zal zij oiet moed en opgewektheid aan het werk kun- keu gaan. Als voovloopige ou vluchtige, schets 'van dat, wat op bedoelde tentoon stelling o. a. zal kunnen verwacht worden,' noemt zijEene verzameling van fraaie kamerplanten. Bouquetten voor ver schillende gelegenheden. Bloemkransen voor idem. Gevulde bloemtafels en vazen. Terraria. Vestibule-, balkon-, deur- of poort-, venster-, schoorsteen-, spiegelversieringen, enz. Ta- feldecoratiën. Kijtuiggarneeringen. Graftooisels, enz. Het bestuur van voornoemde afdeeling bestaat uit de heerenH. Groenewegen, voorzitter; B. H. Plemper van Balen; 1ste secretaris; J. H. Reeling, 2de secre taris; J. J. Kruseman, penningmeester; dr. D. J. Coster, lid van verdienste; C. A. A. Dudok de Wit en D. Horstman. In den Houtrakpolder wordt in de bloem van de te veld staande karwei eene rups waargenomen, die het zaad met ver nieling bedreigt. Onderwerpt men de ge noemde bloem aan een onderzoek, dan blijkt, dat dair, waar de rups zich be vindt 2 3 van het zaad is afgegeten. Z. M. de Koning heeftDon- derdag niet deelgenomen aan den gala-maaltijd ter eere van het bui tengewone gezantschap van keizer Wilhelm II. H. M. de Koningin bevond zich aan tafel in tegenwoordigheid, be halve van de gasten, van mevr. de baronnesse Van Nagell van Amp- seD, die op het Loo als grootmees- teresse fungeerde, den grootmeester en opperkamerheer graaf Schimmel- pennmck van Nijenhuis en den mi nister van Buitenlandsche Zaken jhr. Hartseu. Vrijdag heeft graaf Schimmelpen- ninck den luitenant generaal en zijn adjudant uitgeleide gedaan t.t aan deu Hollandschen trein, waarmede beiden te 1 u. 6 min. de reis naar Brussel hebben voortgezet. Eenige invloedrijke man- nen van verschillende politieke rich ting hebben zich vereenigd, om hier te lande een dronkaards-asyl op te richten. Vrijdag middag omstreeks half drie is in het Westzijder Veld te Zaandam de houtzaagmolen «De ladder Jacobs», eigendom van den heer J. Nieuwenhuisen aldaar, af gebrand. Naar wij vernemen is het heetloopen van de as oorzaak van den brand. De stoomtram derHoll IJz. Spoorw. Maatschappij, aan.jigtj strand te -hevemngén uiUcotteuut/ zai eerst ten Üïen Juli iu exploi tatie wordeD geb te Ut. vfrkvn zijn nog niet geheel voltooid, doch men vordert snel. Het Rijnschip Maurice Mo/ir, geladen met ijzererts, liggen de in de Spoorweghaven te Rotter dam, is Donderdagnacht eensklaps lek gesprongen en onmiddellijk ge zonken. De opvarenden wisten zich in tijds te redden. Wedstrijden. De algemeene schietwedstrijd der scherp- schuttersvereeniging „Rotterdam," die vai 1 Juli tot en met 16 Juli a. s. zal plaat: hebben, geniet blijkbaar algemeene belang stelling in den lande, getuigen de aan vragen om legitimatiebewijzen door meer dan veertig vereenigingen ten behoeve barer leden gedaan. Zoowel door verschillende vereeniginger als door tal van leden zijn prijzen of toe gezegd of reeds toegezonden. Eene op somming der verschillende voorwerpen die te zamen eene fraaie collectie zullen vor men, zou te ver voeren. Slechts deelen wi mede dat de Leidsche Studeuten-vereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wa penhandel „Pro Patria" de groote gouder medailledierVereeniging beschikbaar stelde welke als le prijs voor deu eerewedstrijd zal werden gesteld. Te Kralingen wordt een 1-t jarig dienstmeisje vermist. Zij is donker van uitzicht en draagt een bruinen regenmantel en een zwart hoedje met donker lint. Trui Ui- termark, de welbekende XOOjarige Utrechttche marketentster, die in 1830 met het bataljon Utrechtsche schutterij uittrok en op nationale feestdagen in hare marketentsters uniform in het openbaar verscheen, is overleden. In de Vecht, onder Gramtbergen is een steur van 110 halve kilo's gevangen. De Utrechtsche vereeni ging van fabrieks- en handwerks- nijverheid heeft eene vergadering gehouden, waarin het gildewezen besproken werd. Naar aanleiding dier discussie is besloten eene ver eeniging op te richten, die zich ten doel stelt: a. aan bekwame en op passende werklieden diploma's uit te reiken; i. zoo men de ncodige hulp daarvoor krijgen kan, indus trieën hier te lande in het leven te roepen, die tot dusver alleen in het ci entend gevonden werden. ri»t slot v a n IJ e e lutein da, goi "'men tijd gelede, aan de heer De Vries, Weesp voor s- braak verkocht werd, ..ia,, bijna geheel opgeruimd. De Wen echter staat er nog. Er schijnt mogelijk heid te bestaan, dat men dien zal sparen. Verschillende handel a- F1 S I L L S T O KT. Naar Tiet Engelsch, van Anna Katharina Green. 721 XXVIII. EEN VREEMDE ERVARING. Als" ik 't wel heb verstaan, is u advocaat, begon zij, haar handwerk opnemende, met een gemaakt lachje. Ja, antwoordde ik, ik ben rechtsgeleerde van beroep. Zij bleef een poos zwijgend haken, met een gejaagdheid, die haar werk geenszins ten goede kwam, zooals ik ver moedde uit den misnoegden en verwonderden blik, waarmee zij het dadelijk weer neerlegde, terwijl zij met weifelende stem vroeg: Misschien zou u mij dan wel in iets raad willen geven. U moet weten dat ik in een bizonder lastig geval verkeer, waaruit ik niet weet hoe te geraken, en dat nu de een of andere dadelijke behandeling vereischt. Als u 't goed vindt, zou ik 't gaarne mededeelen. Ga uw gangik zal mij gelukkig rekenen u naar mijn beste weten te raden. Zij scheen iets ruimer adem te halen, hoewel haar voor hoofd nog steeds gefronst bleef. Ik kan u met een paar woorden op de hoogte brengen. Ik heb in mijn bezit een pak papieren, dat mij is toever trouwd door twee dames, maar met dien verstande, dat ik het noch teruggeven, noch vernietigen mag, zonder het me deweten en de toestemming van beide partijen, in persoon of per brief. Tot zoolang moet het pak in mijn bezit blijven, en ben ik gehouden het onder geenerlei voorwaarde, aan wien ook, at te geven. Begrepen, - zeide ik, daar zij even ophield. Nu echter ontvang ik een schrijven van een der beide dames, nog wel diegene, die bij de zaak het meeste belang heeft, waarin zij mij meldt, dat de onmiddellijke vernietiging van die papieren voor haar welzijn en veiligheid hoogst nood zakelijk is. Nu wenscht ge althans te weten, hoe ge naar plicht en geweten in dit geval moet handelen? Ja, antwoordde zij, in blijkbare spanning. Ik werd zoo door gedachten en herinneringen overstelpt, dat het mij onmogelijk was te blijven zitten ik stond op en bleef een oogenblik nadenken. Dan is mijn ernstige raad, zeide ik, dat ge die papieren zorgvuldig bewaart, tot dat gij van de zorg volgens gemaakte afspraak ontheven wordt. Is dat uw meening als advocaat? Ja, en ook als mensch. Nadat ge u eenmaal tot die voorwaarde verbonden hebt, blijft u geen keus over. Gij zoudt u schuldig maken aan misbruik van vertrouwen, wanneer ge aan eene der dames teruggaaft, wat ge beloofd hebt slechts aan beiden in vereeniging af te staan. De omstan digheid, dat uit het aanwezig blijven dier papieren wellicht nadeel of last zou kunnen voortspruiten, ontslaat u niet van uwe verplichting en ge hebt daar ook niets meê te maken bovendien is 't nog volstrekt niet zeker, dat de voorstellen van de belanghebbende partij waar zijn. Gij zoudt wellicht meer kwaad stichten door te vernietigen, wat voor beiden klaarblijkelijk waarde heeft, dan door de papieren ongeschon den en veilig te bewaren. Maar de omstandigheden Buitengewone omstandighe den wettigen buitengewone dadenen het komt mij wer kelijk voor, dat aan de wenschen van haar, die bij de zaak het meeste belang heeft, moet voldaan worden, vooral daar tU83chen de beide dames een verwijdering is ontstaan, waar door de toestemming der andere misschien niet zou kunnw verkregen wurden. Neen, zeide ik, het eene kwaad kan nooit het andere goedmaken en men heeft ook nooit vrijheid om een onrechtvaardige daad door een rechtvaardige te verbloemen. De papieren moeten bewaard blijven, juffrouw Belden. De wet is al zeer gestreng, klaagde zij, het hoofd moedeloos latende zinken. Blijkbaar was het 'haar verlang geweest, de papieren te vernietigen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1