NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 11 Juli 1888. No. 1539. ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. op 8 en 9 Juli 1888, B I N IV li N I. A N I). WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE Sf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. Haarlem, 10 Juli. Door het gemeentebestuur alhier is vergunning verleend aan den heer S. Bertram tot oprichting van eene drogerij van sigaren en van een eest in het perceel aan de Spaarn- wouderstraat get. no. 10. Het overgangs-exaraen aan het Gymna sium alhier had plaatB op 7 en 9 Juli. Door heeren curatoren zijn bevorderd van de le tot de 2e klasse: J. N. van der Ley, S. R. Bakker, N. J. L. Brant- jes H. A. Gornelissen, J. W. Schorer, W. Stolp. S. W. Tromp, C. B. M. Grij seels, F. J. Folpmers, en voorwaardelijk: J. P. Vos. Van de 2e naar de Se kl.E. S. Ba- kels, Ant. Moens, K. Pies, P. Groot, G. P. van Vladeracken, J. J. Maats, F. C. Boogaard, J. H. Meyer, F. A. Heek, A. J. Mulder, G. W. Schultz, L. P. J. Michielsen, M. E. Salomons, Ph. F. W. de Kanter, H. L, Klein; voorwaardelijk: B. Swaab. Van de 3e naar de 4e kl.: Christ. S. Gorsira, C. Vis, K. J. Schorer. J. J. de Graaft, J. W. D. Francken, P. J. du Pui, J. V. Dahlberg; voorwaardelijk: E. Hne- fer, E. von Hemert, G. C. Vriut, J. Mink Schol. Van de 4e naar de 5e kl. J. Ph. Vo gel, A. Schucking Kool, H. Bakels, H. D. Tjeenk Willink, J. W. Jay, F. G. Moe- ton, D. A. Sloos, P. J. Gébel; voorwaar delijk: 11. J. van Eoyen, N. W. Buis, C. Schuit. Van de Be naar de 6e kl. A. G. J. Schoute, J. C. Koopman, J. K. Slote- maker, W. L. Luyken GlashorBt, A. Slui- zer, G. A. Kniphuisen, A. Weeder, J. Bierens de Haan, J. C. Tadema; voor waardelijk, J. Wiarda, C. M. Visser. Van de 5e kl. B naar de 6e kl. B. P. Ti- demau, J. van der Molen, J. W. van Dapperen, H. M. Hymans, J. W. C. de Boer, L. N. Cornets de Groot, H. Over. Naar aanleiding van de tentoon stelling in het Vatikaan te Rome, is onze stadgenoot de beeldhouwer F. L. Stracké benoemd tot ridder in de orde van den H. Sylvester. Door de politie alhier zijn in be slag genomen twee zilveren horlo ges, afkomstig van den diefstal te j Abcoude, in den nacht van 3 op 4 Juli j. 1. gepleegd. De verkoopere, Gerardus Bos en zekere DemmeDS, beide bekende dieven en die ook aan dezen diefstal medeplichtig zijn, zijn voortvluchtig,vermoedelijk naar Rot terdam. Heden ochtend ondervonden ver schillende bewoners van het Spaarne en de S:. Anthoniestraat, dat het duinwater,dat uit de leiding in hunne woningen kwam, geheel met petro leum was bedekt. Huismoeders, die het middagmaal in dat water schoonmaakten, zagen de spijzen totaal bedorven. De oor zaak hopen wij nader te kunnen mededeelen. LETTEREN EN KUNST. Zondag 8 Juli. Op initiatief van het Bestuur van het «Ste delijk Muziekkorps" alhier, werd in den herfst van het vorige jaar besloten tot de oprichting van een Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, uitsluitend bestaande uit dilettanten. Men kwam overeen jaarlijks een on- derlingen wedstrijd te houden. Bij loting werd de volgorde bepaald der plaatsen, waar deze respec tievelijk zou plaats hebben, nadat door «Amstels Fanfarecorps" voorgesteld was, de eer van den eersten wedstrijd te schenken aan Purmerend, van waaruit de stoot was gegeven tot het tot stand komen van den Bond. Alzoo werd bij accla matie besloten. Dit tot inleiding. De heeren Joh. M. Coeuen, J. F. Wedemeijcr en Joh. M. Zaagmans, allen te Arasterdam, had den welwillend de taak op zich genomen om voor heden ak rechters op te treden. Te 11 uur werden de heeren Juryleden bij hunne aankomst te Purmerend aan het station door het Hoofdbestuur van den Bond welkom geheeten en per rijtuig naar «De Doele« geleid. Spoor en boot brachten inmiddels de leden der verschillende vereenigingeu en tal van feestvie renden aan. Het eerste nummer van het fecstprograra luidde: 1 uur Optocüt van de verschillende ver eenigingeu. Vooraf had in «De Doele» een bij eenkomst plaats van het Hoofdbestuur, de Jury leden en de vereenigingeu welke aan den wed strijd zouden deelnemen. De heer J. P. Groot, als voorzitter van den Bond, heette allen hartelijk welkom, bracht een woord van dank aan de jury, die geheel belan geloos hare taak had aanvaard, aan het gemeen tebestuur van Purmerend, dat door woord en daad van zijne belangstelling had getuigd, aan de familie Munninkhuis voor de inderdaad smaak volle versiering van het Doeleplein, het terrein van den wedstrijd. De burgemeester, hierna het woord verkregen hebbende, wenschte in welgekozen woorden den Bond succes op zijn streven en een voortdurend toenemen in kracht en bloei. Nog werd den "vrienden" een lied tot welkom gezongen door eenige leden van het Ned. Muziekcorps, terwijl een ander deel den zane begeleidde door een fragment uit de «Faust« te spelen. Een davereud applaus volgde en men ging over tot het orga- niseeren van den optocht. De acht vereenigingen, welke vertegenwoordigd waren, vormden zich tot twee afdeelingen, welke beurtelings gedurende den optocht een nummer bliezen. De eene afdeeling werd gedirigeerd door den heer De Groot van Pur merend; de andere had tot directeur den heer Koning van Amsterdam. De jury, in een open rijtuig gezeten, sloot den optocht. Volkomen geslaagd mogen we dezen op tocht beschouwen. Precies te 3 uur nam de wedstrijd een aan vang. Elk der vereenigingen had twee nummers te geven. Wij wagen het niet in bizon derheden den in druk weer te geven, die de uitvoering der ver schillende nummers op ons heeft gemaakt. De keuze, opvatting en uitvoering der num mers droegen o. i. over het algemeen het ken merk van goeden smaak en bewezen dat er met ijver, lust en liefde gearbeid was. Om 6 uur ongeveer was men aan het einde van het programma gekomen, waarna de jury onmiddellijk op het terrein uitspraak deed. (Reeds in ons vorig nummer is van den uitslag mel ding gemaakt). Nadat men zich aan een feestdiner had ver- eenigd, waarbij het aan de conventioneele toasten niet heeft ontbroken, ging men over tot het uit reiken der prijzen. Deze taak was opgedragen aan den voorzitter van den Boüd. De bevoegdheid en de onpartij digheid der jury achtte hij hoven allen twijfel verheven, weshalve hij ook met vrijmoedigheid dc gouden medaille aan den president van het «Stedelijk Muziekcorps" overhandigde, waarvan hij de eer had zelf directeur te zijn. Ook aan de andere vereenigingen werden de verworven pryzen onder een gepast woord uit gereikt. Als een hoogst aangename verrassing voorze ker werd nu door «Purmerender Mannenkoor» en de gymnastiekvereniging «Volharding" een ovatie gebracht aan den held van den dag, den heer Groot. Er 9cheen geen einde te komen aan de hoera's en aan het «Leve de Provinciale Bond!" 9 Juli. Maandag te 12 uur stelde het «Sted. Muziek corps" zich op, maakte al blazende eeu optocht door de stad en vertoonde daarbij aan de burgerij de gewonnen medaille, welke aan een geïmpro viseerd vaandel was opgehangen. De groote matinee musicale werd gehouden des namiddags ten 2 ure op het Doeleplein. De vereenigingen uit Purmerend, Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen en Edara voerden achtereenvolgens het programma uit. Het laatste nummer van het feestprogramma luidde: 9 uur. Gondelvaart langs de Wheer en op het Noord-Hollandsch Kanaal. Wind en regen maakten, dat deze gondelvaart, waaraan moeite ■och kosten waren gespaard, betrekkelijk in het water viel. Tot gondelvoerder of leider der gon delvaart w-s aangesteld de heer K. Belt, wiens fraaie schuit door riemen werd voortbewogen, lout comme il faut; de overige schepen en schui ten, alias gondels, maakten door middel van touwen één geheel en dreven met behulp van een Btoomsleepboot de Wheer langs. Aan muziek, zane, vuurwerk en bengaalsch-vuur ontbrak het niet. De festiviteiten werden in «De Doelen met een bal besloten. Als plaats van den volgenden jaarlijkschen wedstrijd is aangewezen Zaandam. Gaarne eindigen we ons verslag met in te stemmen met den dezer dagen zoo dikwijls her haalden uitroep: «Leve de Provinciale Bond!" De uitslag van het te Arasterdam dror leerlingen van de Rijksschool voor Kunst nijverheid afgelegd eindexamen is als volgt: Vier candidaten namen daaraan deel, welke allen slaagden. Het zijn de heeren J. Bokhorst, geboren te Deventer; A. V. Olterdissen, geb. te Maastricht: L. J. T. Kamman, geb. te Schiedam, en J. H. Schroder, geb. te Wardenburg (Pruisen). Voor het eindexamen der afdeeling voor kunstnaaldwerk was slechts ééne candidate, mej. H. A. C. E. Brouwer, aan wie het einddiploma werd toegekend. Naar aanleiding van een concert te Londen noemt de «Pall Mali* onzen landgenoot Holl- man «verreweg den schitterendsten solo-cellist, die sedert Piatti te Londen optrad». Op de tentoonstelling van schilderijen te Rotterdam zijn o. a. verkocht: «De eerste prijs*, van Jozef Berlijn; «Graanveld in het Gooi", van A. Van Everdinger; «Drift vee", van H. Savrij. VISSCHERIJ. T e s s e I, 8 Juli. Door de rogvisschers werden binnengaats in de afgeloopen week slechts 42 manden rog gevangen, die ter markt werden gezonden naar Brussel en Antwerpen. De rog gold 25 a 35 ct. per stuk. De vangst van paling was matig de paling gold van 20 tot 50 ct. per half K.G. Door de Noordzeevisschers werd van f 20 tot 40 per schuit besomd. Voor de rookerijen werd niet zooveel aangevoerd als in de vorige week. De prijs van de visch, aangevoerd voor de roekerijen, was als volgtscharren f 3 a 4, kleine schol f 2 a 2.50 en poonen en pie termannen fl a 1.75 per mand. De luitenant-generaal jhr. G. M. Verspijck, adjudant-ge neraal van Z. M. den Koning, en belast met eene bizondere zending naar Duitechland, heeft van den keizer eene gouden bonbonnière ten geschenke gekregen, versierd met diamanten en met het portret des keizers. De le luitenant der infanterie R. baron van Heeckeren van Molecaten, ordonnance officier van Z. M. den koniDg, en aan generaal Verspijck toegevoegd geweestis door den keizer benoemd tot ridder 8e klasse van den Rooden Adelaar. De nieuwbenoemde goe- verneur-generaal, Mr. C. Pijnacker Hordijk, heeft d n heer H. M. Nep- veu, kapitein der infanterie van het Ned.-Indische leger, thans gedeta cheerd bij het leger hier te lande en ingedeeld bij het 1ste bataljon van bet 8ste regement infanterie, te Doesburg in garnizoen, benoemd tot zijnen adjudant. De practische 19e eeuw. De specie van bet oude Westerkerk hof op Texel, waarin dank zij den drogen zandgrond, de overblijfselen van onze voorouders een veilige rustplaats vonden, zoodat nog tel kens goed geconserveerde beenderen worden aangetroffen, werd in den laatsten tijd tegen zooveel de kub. meter aan de landbouwers verkocht om als mest te dienen. In de laatste Raadsvergadering van Texel werd deze zaak behandeld en besloten aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van den Hoorn, waaraan het kerkhof toebehoort, in overwe ging te geven de overblijfselen van onze voorouders niet langer voor be mesting te verkoopen, maar de been deren te verzamelen en op een an dere plaats te begraven. Hevig schrikte Zondag eene vrouw, woonachtig nabij de haven van Tessel, toen zij haar tweejarig kind in de dijksloot zag liggen. Spoedig sprong zij te water, en gilde om hulp. Twee mar,nen brachten haar en het kind op het droge. De kleine gaf geen teeken van leven meer. Onverwijld echter begonnen de mannen op de doel matigste wijze met het behandelen van den kleinen drenkeling. Na on vermoeid een kwartier te hebben gewerkt, zagen zij hunne pogingen met den gewenschten uitslag be kroond. Het kind herkreeg het leven. Men schrijft van Terschel ling, d.d. 6 Juli: Dj stoomscbelp- zuiger De friesland, was heden weer boven de Dutine werkzaam, toen de groote zuigbuis door midden brak, en eene belangrijke averij ontstond. De boot gaat nog hedennacht naar de werf aan den Kinderdijk om te rep'areeren. De schade is nog al aanzienlijk. De opbrengst van htt kuilzuigen is van zeer geringe be- teekenis; slechts nu en dan wordt eene enkele Spaansche mat opge haald. ''De jaarlijksche oefering met de reddingboot te Oosterend op Terschelling alsmede met den vuur pijl-toestel en den reddingtoestel met de mand, heeft de vorige week plaats gehad. De boot voldeed zeer goed en was dicht. De vuurpijl die af geschoten werd, en een lengte van 220 vademen tusschen de vlaggen aflegde, deed de commissie besluiten geen tweede af te schieten. Met de reddingmand werd op den uitkijk- paal gemanoeuvreerd. Voor de com. F-HUÏI.31.E1TO JST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 80. XXXI. Een noodlottige brief 1 zeide N. op drogen toon. En een noodlottig stuk van overtuiging voor haar die hem schreef, en de vrouw die bem ontving. Ja, wel een vreeselijk overtuigingsbewijs! hernam ik. Zelfs al wist ik toevallig niet, dat de inhoud van den brief op geheel iets anders betrekking heeft als gij vermoedt. Er wordt hier gezinspeeld op zekere papieren, die juffrouw Belden in haar bezit heeft, op niets anders. Zijt gij daar zeker van? 1 Volkomen zeker; maar wij spreken hierover nader. Het is nu tijd, dat gij het telegram verzendt en te gelijk den rechter gaat waarschuwen. Zeer goed, meneer, was 't antwoord. En hiermede ging voor 't oogenblik ieder zijns weegs. Toen ik de huiskamer binnenkwam, vond ik juffrouw Bel den in wanhoop heen en weer loopen en allerlei verwarde gezegden uiten. Zij vroeg zich zelve al schreiend wat de buren er wel van zouden zeggenwat dominé van baar zou denken; wat Clara zeker een juffrouw van hare kennis nu wel doen zou, en dat zij wenschte gestorven te zijn, voordat zij zich met deze ellendige zaak bemoeid had. Nadat het mij gelukt was, haar een weinig tot kalmte te brengen, bracht ik haar zoo ver dat zij ging zitten om te luisteren naar hetgeen ik haar te zeggen had. Gij zult uw zaak slechts verergeren, voegde ik haar toe, wanneer gij u zoo wanhopig aaostelt. En bo vendien maakt gij u zelf ongeschikt voor alles wat u zoo aanstonds nog te wachten staat. En al mijn best doende om de ongelukkige vrouw te troosten, trachtte ik haar eerst het geval uit een rechtskundig oogpunt uit te leggen, en vroeg haar vervolgens, of zij misschien ook vrienden had, die haar in deze buitengewone omstandigheden met raad en daad zouden kunnen steunen. Tot mijn groote verwondering gaf zij op deze laatste vraag een ontkennend antwoord, er bijvoegende, dat, hoewel zij zeer vriendelijke buren en ook trouwe vriendinnen had, er daaronder niet één was, op wier hulp of raad zij in dit geval zou kunnen rekenenen als ik geen medelijden met haar had, zij haar lot dus zonder steun zou moeten dragen. Ik heb toch alles alleen doorgemaakt, liet zij er bedroefd op volgeD, mijn goeden man heb ik alleen zien sterven en niemand heeft zich om mij bekommerd, toen verleden jaar mijn geringe spaarpenningen een prooi der vlammen werden. Ik voelde mij bij deze woorden innig aangedaan en kon het moeilijk aanzien, dat zij, die ondanks haar onstandvas tigheid en zwakheid van karakter, getoond had een goed en medelijdend hart te bezitten, nu zonder hulp en raad zou zijn. Met liefde bood ik daarom aan, om alles voor haar te doen wat in mijn vermogen was, onder voorwaarde echter dat zij mij met die openhartigheid zou beloonen, die het on derhavige geval zoo zeer vereischte. Tot mijn groote vol doening verklaarde zij zich hiertoe niet alleen volkomen be reid, maar gaf ook haar verlangen te kennen, om mij allee te zeggen wat haar bekend was, want, zeide zij, ik wensch nooit meer gebukt te gaan onder een geheim. Ik geloof dao ook inderdaad, dat de goede vrouw in de hoogste mate beangst en terneergeslagen was en dat, wan neer op dat oogenblik een politie-dienaar ware binnengeko men, haar gevraagd had eenig geheim te openbaren, waar door de naam van haar eigen kind voor altijd geschonden ware geweest, zij zonder aarzelen alles zou hebben opge biecht wat haar slechts eenigszins bekend was. Het is mij, zeide zij, alsof ik van daken moet prediken, wat ik voor Mary Leavenworth gedaan heb. Maar zeg mij eerst, voegde zij er fluisterend bij, o zeg mij eerst hoe 'tnu toch met de twee jonge dames gesteld is. Ik heb niet durven vragen nog schrijven. De couranten zeggen wel veel omtrent Eleonore, maar niets hoegenaamd omtrent Mary; en Mary zelf schrijft alleen over haar eigen hachelijken toestand en het gevaar dat zij zou loopen, wanneer zekere feiten bekend werden. Wat is de waarheid Ik wensch haar geen van beiden eenig kwaad te berokkenen, maar ik wil mijzelf voor scha delijke gevolgen vrijwaren. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. 3urepn: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1