NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 12 Juli 1888. No. 1540. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEI 5 DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 112. AD VERTEHTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers JT. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Boofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubïieite Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 31bit Faubourg Montviartre. 31 AUGUSTUS. Niemand zal vragen wat wij met dien datum bedoelen, men weet on getwijfeld dat hij den geboortedag aanwijst van ons Prinsesje, Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Paulina Maria. Ons Prinsesje, de eenig overge blevene van 's Konings telgen, zal I] op dien dag haar achtsten verjaar- dag herdenken, en ieder Nederlan der, wiens hart nog warm klopt voor het Stamhuis, welks naam zoo I onafscheidelijk aan den roem van I Nederland is verbonden, is ervan overtuigd, dat dit een belangrijke dag is, eeu dag die waardig is ge vierd te worden door iedereen. Een nationale feestdagOngetwij feld is hij dat. Of is het niet van belang, dat de eenige loot van den II Oranje stam weder een mijlpaal be reikt op den naar wij hopen langen weg, dien zij heeft af te leggen. En niet alleen als spruit van onzen Koniög, ook als aanvallig kind trekt i zij de aandacht van het Nederland sche volk. Men weet, hoe ons Prin- se.-je door hare Koninklijke Moeder 1 lessen van welwillendheid, van een voud, van bescheidenheid worden ingeprent, deugden die bij hoogge plaatste personen van zoo vérstrek kende beteekenis zijn. Naarmate het Prinsesje ouder wordt, stijgt ook de belangrijkheid jjvan den feestdag. Heeft men in 'hare eerste levensjaren, als argu- .ment om zich vau feests.ijke her denking van den laatsten Augustus- dag te onthouden, aangevoerd dat dergelijke viering weinig beteekenis had zoolang het lnnd de waarde van zulk een feest nog niet begreep; thans, nu on6 Prinsesje de prille ieugd reeds achter zich heeft, heeft lat argument zijn kracht verloren, i "haDS kan ons Koningskind begrij- en en gevoelen wat het zeggen til, zoo een volk feestviert voor zijn t orstenhuis. Allengs ook wordt de viering van [den 31en Augustus in ons land esr algemeen. Reeds hebben zich verschillende gemeenten comités evormd tot het organisee-en van laatselijke feestvieringen, waartoe ij door milde bijdragen in staat wor den gesteld. Zal ook Haarlem zich in deze rij stellen? Zal Haarlem, dat eertijds, in de geschiedenis van den worstel strijd met de onderdrukkers zulk een groote, zulk een edele rol heeft gespeeld, thans achterblijven waar het er op aankomt hulde te brengen aan de eenige spruit van den Oranje vorst, die thans op den troon zetelt. Wij weten van vroeger, dat het on zen ingezetenen aan liefde tot het Vorstelijke Huis niet ontbreekt, wij zijn er van overtuigd, dat zij gaarne de koorden der beurs zullen openen waar het geldt een hulde te bren gen aan dat Huis, door den geboor tedag te vieren van het Kind van dat Huis. Evenwel, de tijd driDgt.Men weet hoeveel tijd de voorbereidende maat regelen voor zulk eene feestviering vereischen en wij zijn van den da tum waarop die zou moeten plaats vinden, nog slechts door een zestal weken gescheiden. Er zijn onder onze ingezetenen mannen van initiatief, van beleid, van werkkracht. Hun wordt het denkbeeldook in Haarlem eene algemeene feestviering te doen plaats hebben op den geboortedag van ons geliefd Prinsesje, met vertrou wen door ons aanbevolen. Zulke uitingen van oprechte liefde tot de Hoofden des Lands bevorde ren in hoogen mate de toenadering tusschen de Vorsten en hun Volk. STADSNIEUW S. Haarlem, 11 Juli. Door Burg en Weth. dezer ge meente is de gevraagde vergunning geweigerd aan L. Knik, om eene slachterij en rookerij op te richten in het perceel aan de Kleine Hout straat, get. No. 28vergunning is verleend aan H. van Stipriaan tot oprichting van een slachterij en roo kerij, in een perceel aan de Brou wersvaart, get. No. 66 en aan S. Nijssen, tot oprichting van eene klee- renwasscherij door stoom gedreven, in de perceelen aan de Brouwers vaart get. No. 86/88. Naar wij vernemen, is door den minister van Oorlog den aankoop van postduiven ten behoeve van het departement van Oorlog, opgedra gen aan den heer A. J. Bronkhorst Jr. alhier, die zich te dien einde naar België heeft begeven. De eerstvolgende paardenmarkt in deze gemeente zal worden gehou den op Donderdag 26 Juni e. k. De Haarlemsche kermis zal wor den gehouden van 4 tot en met 13 Augustus a. s. Met leedwezen vernemen wij dat de heer J. C. van de Blocquerij, secretaris van den Haarlemmermeer polder, sedert eenigen tijd ernstig on gesteld is, zoodat men 't ergste vreest. In de Stuivers Spaarbank van den Volksbond werden in het 2e kwar taal dezes jaars ingebracht 1330 posten, tot een gezamenlijk bedrag van f 1951,347»; terwijl in 136 pos ten werd uitbetaald eene som van f 5385,117' Het gemiddeld bedrag van inieg was fl,46 en van terug betaling f 17,53 per post. Het bestuur is geDoodzaakt ge worden de rente van 27» op 2 pCt. te brengenomdat het bij den tegenwoordigen lagen rentestan daard oumogelijk bleek eene voor- deeliger plaatsing aan eeDe solide belegging der gespaarde penningen te verbinden. Na gehouden overgangs-examen ziju op de H. B. school met 5 j. c. bevorderd: T o t de 2e k 1 a s s eW. A. Blits, Maria Broms, 1). Croll, C. M. Donck, J. J. DuyfjeB, J. de Koek, J. H. G. Kremer, P. F. J. H. Menten, C. M. Pleijte, H. G. Scheltema, J. C. Sobels, J. H. G. Stool, J. A. M. Vonk, J. R. van der Vliet, F. J. van Waveren, A. G. W. van Waveren, G. J. Wiarda, H. J. Wunder. V o o r w a a r d e 1 ij kH. Brauns, T. T. H. Calkoen, C. Dyserinck ie. v.). P. W. van Doom, H. L. Gerth van Wijk, P. C. Jansen, W. A. Kuipers, G. L. F. Landré, Emma Miiller. A. M. Nackeniu8, K. H. R. Pluim Mentz, E. H. van der Togt, A. C. Waller, A. Wielinga. Tot de 3e klasse: D. M. V. de Roo van Alderwerclt, L. H. Blad, J. A. Bloramendaal, J. van den Broeke (e. v.), G. Calkoen, E. Prinsen Geerligs, T. H. L. Gerth van Wijk, W. C. M. Jacobson, H. J. Herbert, L. Kunze, M. J. Nix, H. W. Plaatzer vaa der Hull, J. A. Resink, C. Schultz, F. Elink Sterk, J. P. van Vlissin- gen, D. J. Vrijdag, H. van der Weijden, W. F. K. H. Wilkens, Carolina Wijsmuller, J. v. Wort. Voorwaardelijk: J. D. Besier, Cornelia Brongersma, H. J. Burkens, P. W. Calkoen, P. R. de Haas, Johanna Landré, W. M. BoerLeffef, A. H. J. van Losnen Martinet, R. Mulder, Jansje Roog, J. C. Rijk, A. G. H. van Sluijs, P. H. vau Waveren, V. S. M. van der Willigen. Tot dc 4de klasse: H. H. van Ark, J. H. Bienfait, G A. Blitz, D. A. Braakenbnrg, A. C. van Braam Houckgeest, C. A. Broms, S. H. Brongersma, J. van Essen, B. Hagen, P. J. R. vau Huizen, Z. Kamerlingh, L. C. G. A. J. Landré, H. Lohr, J. C. E. Mohr, V. E. N. Men ten, D. Rempt, G. J. H. van Steyn van Hens broek, A. F. P. van Son, W. R. Tromp de Haas, A. D. R. Verbeek, H. Virnly, J. D. Vreede, J. van der Weyden, W. G. Wolbers. Voorwaardelijk: H. Angenend, J. J W. Bijvoet, F. Putman Cramer, L. P. F. van Gemert, G. van Goeverden, H. A. Hoeffelman, J. W. Hoeffelman, A. Michielsen, C. M. van der Meer, J. Mees, P. J. Soomers, T. J. W. Voll- mer, W. H. L. Vogel, J. M. van do Water (e. v.) Tot de 5de klasse: J. André de la Porte, J. P. Huchsborn, J. W. H. Iluykman, TI. ter Meulen, A. H. van Walebren (c. v.) Voorwaardelijk: N. Boon, A. J. J. Pau- len, W. Schutte, C. H. Stoel, F. H. Steens Zijnen. (De namen zijn alle in alfabetische volgorde.) Het raadsel van de aanwezig heid van petroleum in de water leiding aan het Korte Spaarne en de St. Anthoniestraat is thans opgelost. Een der bewoners van het K. Spaarne wilde beproeven of hij door mid del van den druk der waterleiding een bizonder soort lamp voortdu rend met genoemde olie gevuld kon houden. Daartoe bracht hij de lei ding in directe gemeenschap met een réservoir dat eene hoeveelheid petroleum inhield. Nu wilde het ge val dat juist op een plaats in de buurt de leiding werd afgesloten, waardoor het water terugvloeide en de petroleum medevoerde. Deze liep toen in de buizen en vandaar dat het later uit de kranen der huizen in dat stadsgedeelte te voorschijD kwam. Door langdurig spuien is het ongerief thans verholpen. De maatschappij heeft maatregelen ge nomen om de onrechtmatige hande lingen van den schuldigen verbrui ker in 't vervolg te voorkomen. In sommige huizen lag de olie eenige millimeter dik op het water. Door de politie alhier zijn in be slag genomen een valeche golden en een 25cent stuk voerende de beel tenis van Koning Willem II en het jaartal 1845welke geldstukken blijkbaar bestaan uit lood. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad,: 1 loopknecht, 1 loop- of pakhuisknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 molenmakersknecht, 1 schoenmakers jongen. In een onbewaakt oogenblik is het kind van P. Bus Jr. ongeveer 2 jaar oud, in eene sloot voor de deur zijner woning aan de Hoofd vaart te Haarlemmermeer gevallen en eenige oogenblikken daarna le venloos opgehaald. In Juni zijn te IJmuiden geschut naar zee 192 schepen (waaronder 130 stoomschepen) inhoudende 382,362 Ms. Uit zee: 216 Echepen (131 stoom schepen) inhoudende 411.946 M*. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg -Maatschappij Haarlem—Leiden bedroeg in Juni 1888 f6823.45 en in Juni 1887 f6605.911/!. Sedert 1 Januari 1888 f 37,585.221/!, tegen f34.256,691/! over hetzelfde tijdvak van 1887. Een treurig ongeluk heeft te Sas- senheim plaats gehad. Door de tram van de N.-Z.-H. Stoomtram weg-Maatschappij, welke Zondag avond te 9 u. 15 m. uit Leiden vertrok, is nabij den over weg van het HoLandsche Spoor een man overreden, die tusschende rails lag. Deerlijk verminkt werd de onge lukkige naar het gemeentehuis te Sassenheim vervoerd, alwaar dr. Metzlar slechts den dood kon con- stateeren. Bij onderzoek bleek de ongeluk kige de 25 jarige huisknecht J. v. K., van Voorhout te zijn. LETTEREN EN KUNST. Eenige voorname ingezetenen van Am sterdam roepen de belaugstelling in voor de Hollandsche opera. Reeds driejaren wist zij zich in stand te houden en heeft zij geen noemenswaard verlies opgeleverd. Menig kunstvriend en vele vereenigingen voor kunst gaven blijken van hunne instem ming en ingenomenheid met deze opera en, goed geleid, kan zij in het leven worden gt houden. Verbeteringen zijn echter noodig en daarvoor is er behoefte aan geld. Beslo ten is thans om twee abonnementsavonden voor het aanstaand seizoen vast te stellen, afgescheiden van de gewone voorstellingen. De directeur, de heer de Groot, heeft gepoogd daartoe den stadsschouwburg te huren. Dit is hem echter niet mogen ge lukken en de Hollandsche opera blijft thans in den Parkschouwburg. Het abon nement is niet persoonlijk. Ontmoet de heer De Groot voldoende deelneming om zijn plan ten uitvoer te brengen, dan zullen drie heeren uit en door de geabon neerden te kiezen worden uitgeuoodigd, een comité te vor men, dat de abonnements-gelden int en FÏÏÜÏLLHTO HST. Naar bet Engelscb, van Anna Katharina, Green. 811 XXXI. H. Welnu dan, gaf zij ten antwoord, die is deze, dat Mary in een netelig geval verkeerde, waaruit slechts de dood van haar oom haar verlossen kon. Zoo! Hoe was dat dan? vroeg ik. Maar voor zij kon antwoorden werden wij gestoord door het geluid van naderende voetstappen, en toen ik omkeek, zag ik N. alleen de voordeur inkomen. Ik liet juffrouw Belden een oogenblik alleen en ging hem in de gang te gemoet. Wel, zeide ik, wat is er aan de hand? Hebt gij den rechter niet kunnen vinden? Is hij niet thuis? Neen, hij was juist uitgereden om te gaan zien naar een man, dien men op een mijl of tien afstands van hier gewond in een sloot heeft vinden liggen. En toen hij bemerkte, dat dit bericht mij aangenaam was want dit oponthoud kwam mij uitstekend te pas g'ng hij met een veel heteekenenden wenk voort: Het zal den bood schapper een geruimen tijd ophouden, voordat hij hem ge waarschuwd lieeft. Inderdaad! antwoordde ik, door zijn manier van spreken wat opgewekt. De weg is zeker slecht? O, verbazend; het beste paard dat ik kan krijgen, zou er bepaald niet harder op kunnen loopen dan in stap. Nu, zeide ik, des te beter voor ons. Juffrouw Belden heeft eene lange historie te vertellen en.... Zon daarin liever niet gestoord worden. Begrepen. Ik knikte toestemmend en keerde naar de kamerdeur terug. Hebt gij getelegrapheerd aan Gryce? vroeg ik nog. Ja, meneer. Denkt ge, dat hij zal komen Ja zeker, al moest hij zich op twee krukken voort slepen. Hoe laat denkt gij naar hem te gaan uitkijken? Gij moet naar hem uitkijken tegen drie uur. Ik zal mij dan ergens tueschen de bergen bevinden, rustig neer ziende op een omgewaaiden boom of eenig dergelijk voorwerp. En zijn hoed een weinig te recht zettende, wandelde hij langzaam de straat op, als iemand, die den geheelen dag voor zich heeft en niet weet, hoe hij dien 't best zal door brengen. Ik keerde nu terug naar juffrouw Belden en zeide haar, dat de rechter wegens ambtsbezigheden voor een paar uur de stad had verlaten, zoodat wij een geruime poos voor ons hadden, die wij niet beter konden besteden, dan door van haar allies te vernemen, wat zij omtrent de zaak wist. Zij verklaarde zich hiertoe gaarne bereid en begon dan ook on middellijk aan mijn verzoek te voldoen. Daar hetgeen zij mij vertelde een geheele geschiedenis bevat, heb ik !t het best geacht hieraan het volgende hoofdstuk te wijden en het te noemen: Het verhaal van juffruw Beiden. XXXII. HET VERHAAL VAN JÜFFHOUW BELDEN. Het zal met Juni een jaar geleden zijn, dat ik !t eerst met Mary Leavenworth kennis maakte. Ik ieidde toen een zeer eentonig leven. Met veel gevoel en liefde voor het schoone, bezield met afkeer voor al wat laag en gemeen was, volgens mijne natuur gedreven tot het romantische en ongewone, maar door mijn nederig bestaan en de eenzaamheid van mijn weduwstaat gedwongen mijne dagen te slijten met naai-en ander handwerk, gevoelde ik reeds de nevelen ven een saaien ouderdom mij omhullen, toen op een morgen, dat ik over het onaangename mijner toekomst zat na te denken, Mary Leavenworth over den drempel mijner eenzame woning kwam en met een enkelen vriendelijken glimlach mijn somber leven als op een tooverwenk deed verkeeren in een gezel lig bestaan. Dit zal u ongetwijfeld overdreven voorkomen, vooral wan neer ik u zeg, dat haar bezoek alleen ten doel had mij te komen spreken over eenig naaiwerk, dat zij gaarne spoedig wilde gereed hebben maar als ge haar dien dag hadt kun nen zien, zooals zij bij mij binnentrad, met een blik vol be- toovering, om straks te verdwijnen met den lach als die eens

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1