beheert en buitendien met hem in orerleg treedt omtrent de artistieke leiding der Hollandsche Opera. Inhoud Hollandsche Lelie No. 2, 2e jaarg.: Huishoudkunde. Novelle: wHaar lie velingsbloemen". Uit Oost en West. Biographie. Recepten. Berichten. Vervolg Roman. Correspondentie. Weekkalender. LEGER EN VLOOT. Heden, 11 Juli, is het 25 jaren geleden, dat Zr. Ms. stoomkorvet «Medusa» onder het moord dadig vuur van zeven batterijen en twee schepen, geheel alleen en aanhoudend vurende, den ge vaarvollen doortocht door de straat van Simono- seki in Japan bewerkstelligde. Bij die gelegenheid werd het schip getroffen door 32 projectielen, waaronder drie granaten, die in het schip sprongen en brand veroorzaakten. Ter herinnering aan dit roemrijk wapenfeit, waarbij de eer der Nederlandsche vlag op zoo schitterende wijze werd gehandhaafd, werd heden door den gepensionneerden vice-admiraal jhr. F. de Casembroot, te 's-Hage, die destijds de «Me dusa» commandeerde, aan da nog in leven zijnde leden van den toenmaligen etat-major en aan enkele andere genoodigden een gastmaal aange boden. Voor deze gelegenheid was de eetzaal ten zijnen hnize gedecoreerd, waarbij de herinneringen aan het wapenfeit niet ontbraken. O. a. prijkten aan den wand twee schilderijen, hem door Z. M. den Koning ter herdenking van het feit indertijd ter geschenke gegeven. Van genoemden etat-major zijn nog in leven: de luit. ter zee 2e kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, thans gep. kapt. ter zee, te 's Hage; de off. v. adm. 2e kl. J. A. Waldeck, thans gep. inspecteur van administratie, te Amsterd.; de adelborst J. T. F. Bruijn, thans gep. in specteur der kustverlichting in O.-I., te Deu- tichem de adelborst D. J. Hoos, thans gep. luit. ter zee le kl., directeur der zeevaartschool te Rot terdam j de adelborst J. C. A. Wissel, thans eervol ontslagen luit. ter zee 2e kl., wonende te Sneek: de adelborst W. C. A. Ziegenhirt van Rosen thal!, thans gep. lcapt.-luit. ter zee teOvervecn; de adelborst H. de Jongh, thans eervol ont slagen luit. ter zee 2e kl., majoor der schutterij te Rotterdam; en de scheepsklerk L. C. Dühne, thans off. van adm. le kl. a. b. Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Overleden zijn: de luit. ter zee le kl. le off. J. J. de Hart; de luits. ter zee 2e kl. A. J. Thurkow en F. Wittop Koning; benevens de off. van gez. 2e kl. C. T. Hommel. Bij de Vereeuiging voor belangrijke krijgsver richtingen bestaat het voornemen den heer De Casembroot hedenavond eene serenade te brengen, Wij hopen op deze feestviering in ons volgend nummer terug te komen. Zr. Ms. rammonitors «Luipaard en «Panter» en de stoomkanonneerbooten "Geep» en «Das», thans alle liggende te Amsterdam, zullen in den loop dezer week opstoomen naar IJmuiden, ten einde van daar bij gunstige gelegenheid naar Hellevoetsluis te vertrekken. ONDERWIJS. Van het bestuur der Vereeniging van indus- triëelen en werkbazen te Groningen is bij den de Gemeenteraad aldaar een adres ingekomen, inhoudende het verzoek om voor de opening eener avondteekenklasse van gemeentewege een jaarlijksch crediet van hoogstens f2000 te ver- leeneu. VISSCHERIJ. E n k h u i z e n, 10 Juli. Gisteren werd alhier aangevoerd 60,000 stuks ansjovis, en aan de zou- terijen afgeleverd voor 7.50 gld. per 1000. Heden werd aangebracht 35,000 stuks ansjovis, prijs 7.50 gld. per 1000; per boot werd van 600 tot 1500 stuks gevangen. De aanvoer bestaat alleen uit netjes ansjovis; de visscherij met den kuil is zoo goed als geëindigd. Tcssel, 9 Juli. De Noordzeevis- schers van hier brachten in de afgeloopen week elders ter marktruim 2000 tongen, eene hoeveelheid rog en eenige tarbotten, 50 manden scharren, 40 manden kleine schol en 40 manden poonen en pieter mannen. De prijzen waren als volgt: groote tongen 20 a 28 c., kleine en middelsoort dito 10 a 15 c., rog 30 a 40 c., tarbot f3.50 a 5 per stuk. Scharren f3 a 3.50, kleine schol f2 a 2.50, en poonen en pietermannen tl a 1.75 per mand. Lemmer, 9 Juli. Eergisteren en gisteren werd aan de zouterijen te dezer plaatse geen ansjovis aangebracht. De vangst is in de laatste dagen meer dan slecht. It I N N K N I Prins Hendrik trad 24 Aug. 1878 in het huwelijk met Prinses Marie van Pruisen en de PriDs overleed 13 Jan. 1879. Het huwelijk duurde du« nog geen vijl maanden. Dat belet den Haagschen corr. van de Arnh. Crt. echter niet om te spreken van «de laatste le vensjaren, die Prinses Marie met hem deelde» en «van de laatste jaren van haar gemaal, die zij door haar innemend en liefderijk karakter heeft verlicht en veraangenaamd». Den lOden Juli 1888 heeft aan het Departement van bui- tenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener schikking tus- schen Nederland en België, betref fende de verlaging van het port van drukwerken tusschen de beide lan den uit te wisselen. ^D e leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den I6den dezer, des na middags te een uur, in de vergader zaal der Tweede Kamer. Uiteengoedebron ver nemen wij, dat tusschen den di recteur-generaal der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorw. en de directie van de Noord-Brabantsch- Duiteche Spoorwegmaatschappij een contract is gesloten, waarbij bepaald wordtdat laatstgenoemde Maat schappij geëxploiteerd zal worden door de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorw., op soortgelijke voor waarden als de Znid-Ooster-spoor- weg. Dit contract behoeft nog de goedkeuring der aandeelhouders en der Regeering. De aandeelhouders /.uilen spoedig worden bijeengeroe pen. Vad wDe T ij d" verneemt, dat de heer A. H. van den Corput, vicaris-gene raal van den bisschop te Breda, benoemd is tot huisprelaat van Z. H. den paus. Voorts pielen aan de onderstaande leden van verschillende comités voor de vieriug van 's pausen gouden priester-jubilé, of kunstenaars, die hunne talenten aan de opluistering er van wijdden, vanwege den paus de volgende onderscheidingen ten deel: Mr. L. M. Blankenheijm, te Utrecht, vice-president van het hoofd-comité, werd benoemd tot commandeur van de Piusorde met de plaque; jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, te 's Bosch, lid van het hoofdcomité, tot commandeur van de Piusorde: J. A. J. W. van Hal te Breda, lid van het hoofdcomité, tot com mandeur van de GregoriusordeE. R. L. Berger, te Roermond, lid van het hoofd comité, tot ridder van de St. Gregorius orde; dr. Andreas Jansen, te Driebergen, secretaris van het hoofdcomité, tot ge heim-kamerheer; de heeren J. H. Brom, W. Mengelberg, P. W. van de Weijer, te Utrecht, en L. E. Stracké, allen tot ridder van de St. SylvesterordeJos. Cuypers. te Amsterdam, tot ridder van de St. Gre goriusorde; jhr. Jos. De la Court, te 'a Bosch, mr. Rob. Regout en Justin Schols, te Maastricht, allen tot ridder van de Pius-orde. Ule Algemeene Vergadering VAN DE Dinsdag werd deze vergadering te '9-Hage door den Voorzitter den heer J. W. F. Conrad, ge opend. De spreker wees 0. a. op het verlies, dat dc Vereeniging had geleden door het overlijden van den heer F. A. T. Delprat, en vestigde de aan dacht op de nationale tentoonstelling van O. en N. Kunstnijverheid, waarvan het denkbeeld i9 uit gegaan van de Haag9che afdeeling, en op de Haagsrhe Kookschool, mede een kind der Maat schappij. 23 Departementen waren vertegenwoordigd. Blijkens bericht bedraagt het aantal der do nateurs en leden 2955. Omtrent de irrigatie in Ncderlandsch-Indie, een onderwerp, den departementen ter nadere overweging aanbevolen, deed de heer Van Alphen eenige belangwekkende mededeelingen, welke ten doel hadden aan te toonen, dat de irrigatie ge rust kon worden overgelaten aan de inlandsche bevolking. Na een korte discussie tusschen den heer Vau Alphen, de heeren C. Bosscher en Pahud de Mor- tan ges, werd het voorstel vau den heer Bosscher strekkende «rn te verklaren, dat zooveel moge lijk de nitvoering van kleine bevloeiingswerken (dus geeen beuwwerken) worde overgelaten aan het gewestelijk bestuur, met 158 tegen 46 stemmen aangenomen. Over het onderwerp rookvrije verbran ding en steenkolengaa tot verwarming, werd het woord gevoerd door den heer Symons, uit Rotterdam, die voorstelde eene commissie voor deze zaak te benoemen, omdat de verschil lende handelingen der departementen te veel uiteenloopen, waartoe overeenkomstig werd be sloten. Omtrent hot ten vorigen jare te Purmerend behandelde onderwerp Staatsinmenging op sociaal gebied worden nog verslagen van de overweging iu de departementen verwacht. On der deze omstandigheden hebben directeuren tot nu toe geeue volledige uitvoering kunnen geven aan het besluit der laatste algemeene vergadering, en wenschen zij te dien aanzien diligent te wor den verklaard. De vergadering besloot directeuren uit te noo- digen, den verleden jaar uitgesproken wensch tot uitbreiding van de wet op den kinderarbeid ter kennis van de Regeeriug te brengen. Ten aanzien van de beide andere punten (ge lijkmatige toepassing in het geUeele land en krachtig speciaal Staatstoezicht) werd, nadat er van verschillend# zijden op was aangedrongen, dat directeuren, binnen een niet te lang tijds verloop, die stappen zouden doen, welke in deze gewichtige zaak nuttig en noodig zijn en daar mede niet tot de volgend algemeene vergadering to wachten, door directeuren toegezegd, dat zij zullen overwegen of een nadere termijn zal worden gesteld voor het inzenden van verslagen. Het slot was, dat directeuren diligent werden verklaard. Ten opzichte van het vestigen van een proef station voor bouwmaterialen werd aangenomen het volgende voorstel: De Maatschappij draagt bij eene som van dui zend gulden, wanneer door de Regeering in 1890 een aanvang is gemaakt met het oprichten van een proefstation voor bouwmatenalen. Directeuren stellen voor: lo. de handelingen, verslagen en officieele stukken, van de Maatschappij uitgaande, uit te geven met eene afzonderlijke paginatuur. 2o. een orgaan uit te geven, dat op geregelde tijden verschijnt, en zal behelzen: a. mededee lingen van het Koloniaal Museum (ongeveer 4 vel), b. mededeelingeu van het Museum van kunstnijverheid (ongeveer 4 vel), cn c. mede deelingen omtrent de nijverheid in liet algemeen (ongeveer 8 vel). Wordt besloten hiermede met lo. Jan. e. k. voor een jaar de proef te nemen. Te Amsterdam beginnende plannen voor de viering van den Priusesse- dag vasten vorm aan te nemen. Omtrent den gecostnmeerden optocht, op 1 Sept. te houden, kan thans met zekerheid wor den vermeld, dat hij zal voorstellen de Nassau's in de Nederlanden, en in hoofd trekken aldus zijn samengesteld Groep I. Otto van Nassau, eerste graaf uit het Nassausche huis van Viauden, zijne tijdgenooten uit het midden der 14e eeuw. Groep II. Engeibert van Nassau, heer uit het Nassausche huis van Breda, en zijne tijdgenooten, uit het begin der 15e eeuw. Groep III. Engeibert II, stadhouder van al de Nederlanden, voor Maxiiniiiaan van Oostenrijk, en zijne tijdgenooten, uit de tweede helft der 15e eeuw. Groep IV. Willem van Nassau-Dillen- burg, tot Prins van Oranje verheven, en zijne familie, in de eerste helft der ISe eeuw. Groep V zal eene groote ruitergroep behelzen, en Prins Willem I voorstellen als de Vader des Vaderlands, omgeven door roemruchtige tijdgenooten, in de tweede helft der 16e eeuw. Groep VI zal Prins Maurits en zijne tijdgenooten aan het einde der 16e en be gin 17e eeuw, en Groep VII Prins Erederik Hendrik in het midden der 17e eeuw voorstellen, terwijl eindelijk groep VIII Willem V zal voorstellen met zijne tijdgenooten uit de tweede helft der 18e eeuw. In den stoet, die minstens even schitte rend belooft te zijn als de historische op tocht in 1874 ter gelegenheid van het 25-jarig koningschap van Z. M. Willem III, zullen in drie hoofdtijdvakkeu drie groote karossen of zegekarreu met 4 of paarden bespannen voorkomen, terwijl reeds door de desbetreffende militaire au toriteiten de muziekcorpsen van het 7e regiment infanterie en van de marine voor de opvroolijking van het zeldzaam feest bereidwillig zijn toegezegd, en eveneens, met toestemming van den kolonel der infan terie, den luitenant-kolonel der mariniers en den ritmeester der huzaren, ongeveer 260 anonymi uit deza verschillende corp sen zullen kunnen worden verkregen. Aan mr. J. F. W e r t h eim, luitenant-kolonel der d.d. schutterij te Amsterdam, werd Maandag te zijnen huize door eene commis»ie der schutterij-officieren een huldeblijk aangeboden ter gelegenheid van zij nen 25-jarigen schutterlijken dienst. Het geschenk bestaat uit een album met de photographiën van de offi cieren der schutterij aldaar. De vereeniging «Amstels Werkman» heeft tot den gemeente raad het verzoek gericht, aan werk gevers en patroons beleefd de uit- noodiging te doen, op 31 Augustus vrijaf te geven met behoud van loon, opdat het feest algemeen zij. De Vereeniging heeft twee zilveren horloges ter beschikking gesteld. De Fransche aviso La Mouettecommandant kapt.-luit ter zee Bernardtères, is Dinsdag via IJmuiden te Amsterdam aangeko men. Te Hoorn is eene bruta le oplichterij gepleegd. Eene tot nog toe onbekend gebleven dame ver voegde zich eerst bij den goud- en zilverhandelaar Bom om een paar bloedkoralen kettingen op zicht, doch deze vertrouwde de zaak niet en beloofde der dame den volgen den dag het gevraagde aan een op gegeven adres thuis te bezorgen; toen de heer B. zich den volgenden dag daar aanmeldde, was er niemand die van de zaak afwist. Ook ging zij naar den goud-en zilverhandelaar P., dien zij voor eenige gouden oor ijzers wist op te lichten. De politie doet onderzoek. Uit het Heldersche ka naal is opgehaald het lijk van een tot het bataljon te Nieuwediep be hoorenden, oppassenden, jongen ma rinier, zekeren P., die sedert Maan dag van de vorige week werd ver mist. De politie te Rotterdam heeft weder eene goede vangst ge daan. Zij heeft namelijk de hand gelegd op een drietal zeer gevaar lijke inbrekers. Zij zijn ter beschik king gesteld van den officier van justitie. Dinsdagochtend viel een kind in het water aan den's Graven- weg te Kralingen. Een 85jarige grijs aard wilde zich te water begeven, maar dit werd hem belet door eene vrouw, die, ofschoon niet kunnende zwemmen, zich te water begaf en het genoegen mocht smaken den kleinen drenkeling behouden op het droge te brengen. De kinderen in het Huis van Barmhartigheid aan den Zuid Binnensingel te 's-Hage ontvingen Dinsdag van een kinder vriend, den heer v. d. V., 100 potten met aardbeien en 8 p. suiker. Zondagavond is, naar men verneemt, op den Yoorschotenschen weg een ongeveer 30-jarig jonkman overre den. De man had zich vermoedelijk op de rails te^ slapen gelegd, terwijl het voor den machinist niet moge lijk was het ongeluk te voorkomen. De Studentenfeesten te Delft III. Van onzen bizonderen correspondent.) Delft, 10 Juli 1888. Voor hen, die zich de weelde van eene door- loopende kaart niet kunnen veroorloven is Dins dag de eigenlijke feestdag, dan wordt de gecos- tumeerde optocht gehouden en stroomen tal van vreemdelingen de stad binnen. Dit jaar is in zoo ver van de gewoonte afgeweken, dat alleen 's avonds een ommegang gehouden wordt, waar door eerst tegen den avond het gewoel en ge joel een aanvang nam. Voor de meer bevoorrechten echter biedt elke dag ander genot. Dagelijks worden zij vergast op' matinee's en soiree's van de beste corpsen des lands. Ik volsta hier met de namen te noemen, die spreken beter voor zich zelven^ dan ik het in een kort bestek zou kunnen doen. Na vandaag bet corps van 't 3de reg. Inf. gehoord te hebben, onder dir. van den heer Bouwman te Bergen op Zoom, zullen wij morgen de muziek van Utrecht's schutterij, dir. de heer C. Coenen, hooren. De overige matinée'B en soiree's worden gegeven door de muziek van 't 8ste reg. Inf. te Arnhem, onder dir. van den heer J. A. Kwast Jr. endoor de stafmuziek der marine, onder leiding van den heer Jac. Koning. Voeg hier nog hij, dat door Delft's 8chutterymuziek en door de kapel der Jagers volksconcerten gegeven worden, dan bo- merkt gij wel, dat het hier voor ieder ah ker mis is. La pièce de resistance» op muzikaal gebied is evenwel het muziekfeest op Donderdagavond, gedirigeerd door den nestor van Neerlands mu sici, den heer J. C. Boers. Zooals ook door uw blad reeds bekend gemaakt is, zullen dien avond een viertal tableaux-vivants gegeven worden. Doch hierover later, het wo dt tijd n iets over optocht en illuminatie te vertellen. Bij het opatellen van den stoet sprong reeds dadelijk een voordeel in het oog van het slechts eenmaal rondgaan. Kon men bij vorige lustra de sporen van de middagwandeling des avonds dui delijk merken aan te laat vertrek en vermoeid heid der deelnemers, nu vertrok men op den jnisten tijd en maakten ruiters en voetgangers een Hinken indruk door houding, zoowel als door frischheid van costumes. Hoewel de stof der voorstelling ontleend is aan den roman «De Delftsche Wonderdokter», hebben de fantasie der ontwerpers, geholpen door de voorlichting van mannen al3 de heeren Le Comte en Soutendam te Delft en de heer Campbell to 's-Gravenhage iu het leven geroepen, wat hedenavond langs Delfts straten te zien was. Historisch getrouw kon men costumes en grime noemen, zoowel van de hoofdpersonen: het bruids paar, Prins Maurits, Graaf Willem Lode wijk, Oldenbarueveld, den Wonderdokter enz., als van de overigen. Ik zou te uitvoerig worden, wilde ik eene eeuig9zins volledige beschrijving geven. Mijnen lezeressen wil ik iu 't kort den bruidstooi van Mabelta Graswinckel ten beste geven. Zij zat te paard en droeg een wit satijnen kleed met goud bewerkt, terwijl een schitterende diadeem hare blonde lokken tooide en haar sluier - over de schouders golfde. Vele der toeschouwers meel den in waarheid eene dame voor zich te zien. Den stoot geheel en al in gedachte met mij t« volgen, gaat nio b aan. De vele bewijzen van hulde en sympathie, de indrukken door de prachtige illuminatie op tal van punten teweeggebracht, weer te geven, is ondoenlijk. Ik bepaal mij tot de eerste ovatie aan het bruidspaar gebracht, die zeker ook de eigenaardigste mocht heeten, «Voor man on vrouw syn deese hofgen van Gratye «Gemaeckt tot een ewige tondatie.» Zoo leest men boven den ingangvan een der huis jes, bekend onder den naam »'t Hofje van Gras winckel. a Do meesten der thans nog levende leden der familie Graswinckel hadden zich daar ver- eenigd om het bruidspaar te verwelkomen. Ds. Graswinckel van Amersfoort spreekt Mabelia een woord van welkom toe namens de familieleden, die uit verschillende oorden zijn samengekomen. Hij herinnert haar aan aller familielid Jacob Jansz. Graswinckel, gesoit Boot, een man Sin gulier in veel wel is waar, maar in geestelijken zijn waarlijk groot. Een man vol vromen zin en reine humaniteit. Houd hem in cere. Lang levé Jacob Jansz., zoo besloot spreker zijne toespraak. Een der jongere familieleden bood der bruid een prachtig bouquet aan, waarna de eerewijn bruiste,. Jnliaan van Egmond zegde spreker hartelijk dank voor de eer zijne bruid en ook hem bewezen, waarbij hij als herinnering aan deze gebeurtenis de portretten van het bruidspaar aan de familie aanbood. Wederkeerig ontving Jacob Jansz., die hoewel minder historisch juist ook aan den tocht deelnam, eene photographie van het op het hofje berustende origineels portret deB Wonderdokters. Dat den geheelen weg langs keer op keer be wijzen van hulde gebracht waren, bewezen de als met bouquetten en kransen beladen bruids jonkers, toen de stoet ongeveer te ll1/-uren op het feestterrein terugkeerde. Jammer mocht het inderdaad heeten, dat door een hevige regenbui het laatste deel van den tocht moest achterwege blijven en bet schoone begin niet door een sehoon einde werd gekroond. DeUtrechtsche Brand- waarborg-maatschappij heeft aan twee korporaals, die zich bij het blusschen Tan den brand bij den apotheker De Hosson te Hellevoet sluis door bun kloek gedrag on derscheiden hebben, een premie van f 25 uitgekeerd. Men deelt uit Arnhem aan bet U. D. mede, dat de sil- houettiat, die in bet café Central aldaar werd opgemerkt en later in hechtenis genomeD, niet is de sil houetten-knipper der Haagsche ten toonstelling, die den poelier, bij wien hij woonde, van eenige effecten be roofde. De te Arnhem in bewaring genomene is intusschen over de gren zen gebracht, omdat zijn beroep niet werd geacht, middelen van bestaan te kunnen verschaffen. engels op de lippen, zoudt ge bet een oude, met verbeel dingskracht begaafde vrouw gaarne vergeven, dat zij toen waande een toovergodin te hebben gezien in plaats van een schitterend schoone jonge dame. De glans van die schoon heid had mijn oude oogan geheel verblind en hare bevallig heden waren mijn zwakken geest te machtig. En toen zij een paar dagen later terugkwam en op een stoel tegenover mij zittende, mij zoo vriendelijk vroeg, of zij een oogenblikje met mij mocht praten en uitrusten van dat drukke gewoel iu 't ho tel, waaraan zij reeds dikwijls had willen ontvluchten, om troost en rust te zoeken bij iemand, wie haar kinderlijken grillen niet zouden vervelen toen geloof ik het gelukkigste oogenblik te hebben doorleefd van geheel mijn leven. Het was mij dan ook onmogelijk, mijne levendige gewaarwordin gen in 't geheel niet te doen blijken. Alles wat tot nu iD mijn binnenste was begraven gebleven, leefde op bij den aan blik van haar bezield gelaat, en voor ik het bijna zelve wist, zat ik, terwijl zij met innig genoegen naar mij luisterde, haar het verhaal te doen van mijn vroeger leven, dat kleedende in de schoonste beelden die ik vinden kon. Den volgenden dag kwam zij weer, en den daaropvolgenden zag ik haar ten derden male verschijnen, altijd vriendelijk glimlachend en rusteloos spraakzaam, met de bedrijvige vin gers alles wat zij vatten kon aanrakende en alles wat zij aanraakte bijna onbewust beschadigende. Den vierden dag echter kwam zij niet, evenmin als den vijlden eu zesden, en ik voelde den vroegeren nevel reeds weer om mij neerdalen, toen zij op een goeden avond, juist met het vallen der duisternis, stil de voordeur kwam bin- nensluipeu en met een gullen helderen lach mij de handen voor de oogen hield. Ra, ra, wie is dat? hoorde ik aan mijn oor aldus zette juffrouw Belden haar verhaal voort - en te gelijkertijd haar mantel afwerpende stond Mary Leaven worth voor mij in vol balcostuum. Ik weet waarlijk niet of ik 't zelf wel ben, hernam zij. Ik heb 't niet lan ger kunnen uithouden; ik ben de danszaal uitgevlucht, omdat ik 't aan iemand ten minste moest zeggen, dat ik heden voor de eerste maal van mijn leven waarachtig leef; dat een paar oogen gekeken hebben in de mijne, en dat zelfs Mary van Schotland met al haar schoonheid en vor stelijke majesteit, zich nimmer meer vorstin en nooit waar achtiger vrouw heeft gevoeld dan ik op dezen avond. Eo met een blik en houding, der koningin bij wie zij zich vergeleek, overwaardig, sloeg zij zich den mantel op nieuw om de slanke leden, terwijl zij lachend uitriep: Nu hebt ge ook eens een bezoek gehad van een zwer vende najade, moedertjelief. Mary's lach, hare ruischende zijdeen fonkelende diamanten zijn voor een vluchtig oogenblik als heldere maanlichtstralen uw somber kluisken komen ver lichten, niet waar En zij tikte mij vroolijk op de wangeD, lachte zoo vriendelijk en innemend dat zelfs thans, nu al de last van 't sinds gebeurde mij op 't harte weegt, de tra nen van vreugde mij in de oogen springen als ik er aan denk. Dus is de prins dan eindelijk gekomen vroeg ik, zinspelende op een sprookje, dat ik haar verteld had hij haar laatste bezoek en waarin een arm meisje voorkwam, dat jaren lang in rag en lompen gewacht had op den ridderlij ken vorst, die haar uit haar hutje zou komen halen naar zijn paleis, en van troostelooze ellende stierf, juist op het oogen blik dat een eenzame boerenzoon, met den door iangdurigen arbeid verworven schat kwam aankloppen, om haar te bieden wat hij in 't zweet zijns aanschijns had gewonnen. Ik weet niet; ik vrees van neen, zeide zij fluiste rend en merkbaar blozend, terwijl zij zich gereed maakte om te vertrekken. Ik.... ik weet eigenlijk zelf niet, wat ik daarvan zeggen moet. Vorsten en vorstenzonen zijn niet voor ieder bestemd. Wordt vervolgd..)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2