NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 16 Juli 1888. No. 1543. Dit luier bestaat uit twee Mei, STADSNIEUWS. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ABOHHEIIEHTSFRITS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'fi'elefoonnuuiinier 122. ADVERTE1TT1EN: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AlïS. Hoo f dag enten voor hst BuitenlandCompagnie Génerale de Pubiicite Etranghre G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs3lbts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 14 Juli. Zondag den 15n dezer en volgen de dagen zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier, tentoonge steld zijn eene belangrijke verza meling van decoratieve figuren, sa mengesteld door L. F. Penet. Deze verzameling bestaat uit photogra- fiieën en etseü, naar de zoo smaak vol gegroepeerde vrouwen- en kin derfiguren en zal voorzeker in hoo- gen mate de belangstelling onzer de coratie schilders wekken. Zondag is de toegang vrij. Naar men ons uit goede bron mede deelt, heeft de minister den heer P. H. van der Ley, directeur van de kweekschool voor onderwijzeressen alhier, niet toege staan deze betrekking nevens die van di recteur der Rijkskweekschool te blijven vervullen. De heer van der Ley treedt derhalve als directeur der eerstgenoemde inrichting heden af, tot leedwezen van allen die met hem ten opzichte van deze functie in eenige relatie stonden. Deze betrekking zal niet weder worden vervuld. De commissie voor de bedoelde kweekschool zal zich in hoofdzaak met die taak belasten. Benoemd tot onderwijzer aan de hizondere school van den werken den stand alhier, B. Lont Rz. Na gehouden examens aan de H. B. S. met 5j. cursus alhier, zijn toegelaten tot de le klasse: A. E. R. Arnold, W. A. Borger, A. J. Bronk- horst, L. P. v. d. Broek, A. Ii. Putman Cramer, F. Ii. Dolleman, D. Fricdrichs, W. Jager Ger- lings, E. F. W. Gerih van Wijk, P. J. van Gulik, R. H. J. Gallandat Huet, G. J. Bicrens de Haan, F. Hijmans, F. Hees, H. L. W. Koning, F. de Kantcr, A. C. dc Koele, A. A. E. Kruvs- hoom, C. Kcrbert, L. Keur, H. L. la Lau, G. F. Labouchere, J. Ph. Lcverf, H. F. Max, H. M. Bernelot Mocns, F. J. Nix, H. G. W. Nabuijs, H Hulshoff Pol, W. A. J. Resink, Tb. A. A. Scbönermarck, G. L. Scborer, H. J. J. van Sluijs, R. E. Vonk, W. van de Velde, A. G. L. Vorstman, W. L. A. Warnier, V. de Wilde, A. de Wilde; Voorwaardelijk: P. G. A. Blok, A. Bakker, R. E. Heijting, J. J. Gleene Winkel Kamperdijk, J. W. la Lau, W. F. Mikkers, K. L. Moens, W. H. R. vau Manen, C. A. Nieuwenhuijsen, A. Slotman, L. A. Vogel, K. Weber, H. Zeeman. Tot de 2e klasse, voorwaardelijk: O. E. G. van Limburg Stirum, J. E. Lucardie, Willemine de Jongb Schiffer. Tot de 3e klasse: J. Avis (e. v.). Voorwaardelijk: J. J. van Oosterzee, J. J. C. Sarlet. De uitslag der examens aan de II. B. School ter opleiding voor Handel en Nijverheid was ah volgt: Aan bet eind examen werd deelgenomen door 5 leerlingen, die alle bet eind-diploma verkregen. Hunne namen zijn: C. v. d. Werff, J. J. C. Sarlet, N. Benkemper, H. J. Leupen en A. van Leer. Vier leerlingen zullen de lessen ten tweede male volgen. Dit de 2e kl. werden onvoorwaardelijk tot de 3e bevorderd de leerlingenC. J. Max, C. K. Baas, J. M. G. van Huizen, A. Dijksen, C. D. Caalen, B. Chits, J. A. Raasvcldt en C. A. Westerveld, (de laatste vijf met gelijke punten) F. W. Vaarzon Morel, J. A. Cats, A. F. Coblijn, T. A. Kroon, C. Witteveen en G. Monod de Froideville, (de laatste vijf met gelijke punten) en J. J. Stamm'ler in 1 les. Uit de le kl. gingen over tot de 2e: onvoor waardelijk: J. C. Geijl, L. J. K. Obermüller, E. Noordijk, D. H. Honing, 1). van der Molen, J. Mooij, J. B. L. Fischer, A. G. Borger, P. A. Cbarbon en L. Klokke van Steenwijk; Voorwaardelijk: F. Vernout en H. J. van Brcemen, terwijl 2 leerl. niet konden worden bevorderd. Bij het le toel. examen werden toegelaten tot de le kl., onvoorwaardelijk: H. A. Ruijgrok, W. H. Voet, G. G. P. Heijting, Cb. Th. de Vogel, W. J. Kramer, W. Vaarzon Motel, G. Gerlach, P. v. Huizen, F. M. Benkemper, W. Glazer, H. Pander en G. Duperron, en voor waardelijk: J. H. Martens. Tot de 2e kl.: Fr. Leuven en tot de 3e kl.: Th. M. Hoog. Het 2e toelatingsexamen vangt aan op 1 September a. s. (Alle namen zijn alfabetisch geplaatst.) Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de mededeelmg in achterstaande advertentie, dat «Har vey's Little Midgets,» het zestal dwergen dat in den schouwburg alhier voorstellingen geeft, Zondag avond ten 8 uur voor het laatst zal optreden. Maandag vertrekt dit gezelschap raar Dordrecht. Hun, die dit dwerg volkje nog niet hebben gezien, kun nen wij den gang naar den schouw burg in gemoede aanraden. Door den gemeenteraad van Haar lemmermeer zal een adres aan Z. M. den Koning worden gericht om in verzet te komen, tegen het besluit van den Raad van State, waarbij is goedgekeurd de uitspraak van Ged. Staten inzake het aanstellen en ver meerderen vau het hulppersoneel op de scholen aldaar. Dit besluit is genomen in de joDgste raadsvergadering, Donder dag jl. Tot onderwijzeres aan school no. 9, te Haarlemmermeer, hoofd de heer Ewouds, is benoemd Mej. A. Bol- dingh te Hillegom, die 15 Aug. a. s. in functie treedt. LETTEREN EN KUNST. De groote internationale tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Berlijn, door de Kon. Academie aldaar, wordt den loden Juli geopend en den 80sten September gesloten, Inhoud Sempervirens No. 28: Koude en Warmekasplanteu. Pavetta Latalensis, met een afbeelding. Blandfordia nobilis. Een nieuwe Acer. "Tottenham*. Tentoonstel ling te Valkenburg. Tuinbouw-Tentoonstelliug te Apeldoorn. Verschill. mededeelingen. Advertentiën. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besluit vau 28 Juni jl. no. 23 is be paald, dat de kapitein der infanterie van het leger in Ned. Iudië A. J. Visser bij afzonderlijke dagorders, zoo in lndië als in Nederland, eervol zal worden vermeld, ter zake van zijne verrich tingen tijdens de in de laatste helft van bet vorige jaar in Troemon en de Tobalanden voor gevallen ongeregeldheden. VISSCNEKIJ. Nieuwediep, 13 Juli. Negen korders brach ten beden 10 tot 150 groote en 40 tot 80 kl. tongen, 20 roggen, 1 tarbot, 2 tot 7 manden schar en 2 tot 4 mandjes kl. schol ten afslag: gr. tong gold 50 a 55 c., kleine id. 15 c., rog 56 c. per stuk, de tarbot f 8.50, schar f 3.20 a 3.50 per mand eu kl. schol f 1.50 a f 2 per mandje. Hevige wind verhinderde de vis9cherB opnieuw ter vangst uit te zeilen. Lemmer, 12 Juli. Heden werd aan de zou- teryen alhier geen ansjovis aangebracht. De vangst van ansjovis op de Zuiderzee in de laatste dagen, is zeer ongunstig. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Hilversum: Aangezien de verjaardag van Prinses Wilhel- mina juist in de kermisweek valt, is door bet bestuur van de Floralia-vereeniging besloten de tentoonstelling van bloemen een week te ver vroegen. Tevens is bet voorstel van deafdeeling Hilversum der Maatschappij Gooiland voor laud en tuinbouw, om baar tentoonstelling met die van Floralia te combineeren aangenomen. Den heer Holtzman werd bet eere-lidmaatscbap van Floralia aangeboden. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad behandelde Vrijdag de cassa tievoorziening van den llaagscben praktizijn M., die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank, door bet gerechtshof te 's-Hage tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld werd ter zake van bedriegelijke oplichting ten nadeele van een vleesckhouwer te dier stede, die in eene adver tentie geld ter leen bad gevraagd tot uitbreiding zijner zaak, waarin bekl. hem zou helpen. Wel was ter ondersteuning van bet beroep eene memorie ingediend, maar middelen van cassatie waren niet voorgedragen. Adv.-gen. mr. Gregory concludeerde tot ver werping van bet beroep en de Hooge Raad deed nog in deze zitting overkomstig die conclusie uitspraak. De eisch van liet O. M. bij de rechtbank te Arnhem tegen Kok, wegens poging tot manslag op den heer Huidekoper, is 3 jaar gevangenisstraf. lï i\ i( S, A I». Op hetFransche oorlog"- schip la Mouette dat voor Amster dam ligt, wordt heden de jaardag der Fransche Republiek gevierd. Volgens gebruik hebben nu de sche pen onzer zeemacht ook hunne vlag gen gebescben, terwijl de Fransche vlag van den grooten top wappert. Te Scheveningen zijn uit noordelijke richting aangedreven verschei dene stukken wit geschilderd hout, eenige klossen van trapleuningen, gele flesschen met kurken en een flesch met olie, waar schijnlijk afkomstig van een in de nabij heid der kust vergaan schip. In het park van //Musis Sacrum" te Arnhem zijn Vrijdagmiddag de heeren Henri Wolff en Schuijt Ruijs met den luchtballon z/l'Explorateur" opgestegen. Het weder was prachtig en duizenden toeschouwers verdrongen zich zoowel binnen als buiten het park. De ballon verhief zich statig en dreef in de richting van Emmerik. In de Drentsche gemeenten Borger en Rolde vertoonen zich nu en dan steppenhoen- ders. Dezer dagen wist men een levend exemplaar te bemachtigen, dat aan een liefhebber is verkocht. Op last der rechtbank te Zwolle is derwaarts gevan kelijk overgebracht W. B., landbouwer te Nijkerk, die in de vorige week in de buurtschap Holk onder die gemeente een geladen geweer heeft aangelegd op den rijksveldwachter, opzichter der jacht en visscherij, H. Nijeboer. Nadat het geweer tweemaal had geketst, legde W. B. ten derde male op Nijeboer aan, met de be dreiging: //nu moet gij er aan". De jacht opziener wist echter gelukkig het geweer te grijpen, dat daarop afging, zonder iemand te treffen. Genoemde W. B. is reeds her haaldelijk door Nijeboer wegens jachtover treding bekeurd. Be Studentenfeesten le Delft VI. Van onzen bizonderen correspondent.) Delft, 13 Juli 1888. Hedenmiddag kon voor de matiné weer ge bruik gemaakt worden van den tuin, en bet eenigszins gunstiger weder maakte dan ook bet aantal bezoekers grooter dan op vorige dagen. De renommc van bet muziekcorps uit Arnhem zal er ook wel bet bare toe bijgebracht hebben. Velea der bezoeksters en bezoekers zal echter de dansmuziek van hetzelfde corps op hedenavond heel wat aangenamer in de ooren geklonken heb ben dan bet schoonste uommer van bet uitge zocht programma der matinee. Te 9 ureu begon het gecostumeerde bal. Nog talrijker dan Woensdag schenen danslnstigen en toeschouwers opgekomen. Om er geheel bet mijne van te hebben, bad ik reeds eenigen tijd voor den aanvang een plaatsje uitgezocht, zoodat alle binuentredenden mij moesten passeeren eu reeds zeer spoedig moest ik de opmerking maken, hoe ijdel zijn toch die beeren der schepping, hoe een voudig de dames. Terwijl de eersten voor een groot deel pronk ten iii de veelkleurige en sierlijke kleedij van edeler, en magistraatspersonen uit de 15de en 16de eeuw, merkte men onder de laatsten veel landmeisjes van allerlei nationaliteit, zigeunerin nen en folies op. Hoewel dus bij dames, zoowel als beeren, hetzelfde genus overbeerscbend was, zag men een verscheidenheid in soort, die alle eenvormigheid uitsloot. De leden van den Delft- 8chen senaat trokken de aandacht, door buu keurig riddereostuum uit het laatst der 16e eeuw, terwijl die uit Leiden in een dergelijk costnum verschenen, maar den breed geplooiden balskraag droegen, waarmede wij meestal Prins Willem I zien afgebeeld. Behalve de reeds genoemde costumes merkte ik onder de beeren o. a. nog op: een paar Jan maats, een Mexicaauscb planter, een Hongaarscb huzarenofficier, verscheidene toreadores (stieren- beveebters) een Bergschot, een Incroyable (ge heel naar de mode gekleed beertje ouder het Directoire), die niettegenstaande zijne gedwon gen houding, dapper meedanste. Verder een schoorsteenveger in zijn grof linnen pak en een paar pierrot's, die verscheidene malen tot dc orde geroepen moesten worden door een 18de eeuwscben staatsraad, in buitengewonen dienst mag ik wel zeggen; want toen de beide grap penmakers bun krachten beproefden op Turkscbe trom, bekkens en triangel, moest bij in zijn met goud galon versierden rok tusschen de lessenaars jacht op ben maken. Onder de dames trokken buiten de genoemden vooral mijne aandacht enkele roeisters van eene nog niet opgerichte pagaai-club, een paar heu- scbelijke Friezinnen, eene Ceres en eene Mi nerva, die natuurlijk hare feestvierende voed sterzonen niet in den steek wilde laten. De ge poederde hooge kapsels van enkele dames wezen op hare 18de ceuwsche afkomst, terwijl mij nog een zeer eenvoudig en net costuum in de Delft- sche kleuren in het oog viel. Tot ongeveer 11 uren werd ter verpoozing druk gebruik gemaakt van den tuin en stelden zich de eigenaars der kiosken eenigszins scha deloos voor 't geringe bezoek der voorgaande avonden. De daarna vallende regen joeg wel velen weer naar binnen, maar kon toch de feestvreugde niet storen, welke tot in den vroegen morgen voort duurde. Door de directie der Ne- derlandsche Rhijnspoorweg - maat schappij werd Vrijdag aan den voor man A. de Bruin, den blokseinwach- ter C. W. Kraay en aan den ploeg baas P. Klop een diploma wegens 25jarigen trouwen dienst, benevens een geschenk in geld uitgereikt. Een gevaarlijk artikel. Een winkelier te Breda kondigde per advertentie aan, dat bij hem zoogenaamde bedelarmbanden ver krijgbaar waren. Een agent van po litie kwam deze zaak verdacht voor. Hij begaf zich naar den koopman eu wilde daar een onderzoek instel len naar die armbanden, welke naar bij meende - niet weinig de bedelarij in de band zouden werken 1 WETGEVENDE MACHT. De Tweede Kamer beeft in baar Vrijdag ge houden zitting de wet tot verlenging van den dieusttijd met 66 tegen 13 stemmen aangeno men. De minister van Oorlog verklaarde met bevestiging van betgeen zijn ambtgenoot van FBUILLBTO INT- Naar ket Engelsck, van Anna Katkarina Green. XXXII. HET VERHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. 841 Dan zou ik, in uwe plaats, mij van den man uwer keuze verzekeren, door in het geheim met hem te trouwen, daarbij rekenende op de groote genegenheid van uw oom voor u, waardoor hij ten slotte toch zal bewogen worden om u vergiffenis te schenken. Een zeer zonderlinge uitdrukking vertoonde zich op het hooren van deze woorden op haar gelaat. Zou het nog niet veel beter zijn, vroeg zij, mijn armen om haar middel leggende, terwijl zij het hoofd op mijn schouder liet rusten, zou het nog niet veel heter zijn dat ik mij eerst de gunst mijns ooms verzekerde, voor dat ik een zoo gewaagd stuk ondernam, om te verdwijnen met een al te hartstochtelijken minnaar? Eenigszins verbaasd door de wijze, waarop zij dit zeide, zag ik haar aan. Haar gelaat straalde van een beminne- lijken en vriendelijken lach. Gij hebt den heer Clavering dus niet bedankt, mijn lieveling? vroeg ik. Ik heb hem weggezonden, fluisterde zij. Toch niet zonder hem eenige hoop te geven? O, mijn 'be6te Moeder de Gans, riep zij lachend uit, gij zijt een ware koppelaarster! Gij stelt bijna even veel belang in de zaak, als waart gij de minnaar in persoon. Maar zeg mij.... drong ik aan. Hij zal wachten, zeide zij, terwijl plotseling haar ernst terugkeerde. Den volgenden dag verraste ik haar met een uitgewerkt plan voor de geheime briefwisseling tusschen haar en Clave ring. Zij zouden vreemde namen aannemen, en wel Mary den mijnen, daar die minder argwaan zou wekken, dan een ge heel vreemde naam, terwijl Clavering zich Le Roy Robbins zou noemen. Het plan beviel haar al dadelijk en werd dan ook terstond aangenomen, met een kleine bijvoeging: dat namelijk haar brieven op het enveloppe zouden voorzien zijn van een geheim teeken, ten einde ze van de mijne te onderscheiden. En hiermede had ik den noodiottigen stap gedaan, die mij in al deze moeielijkheden heeft gebracht. Met het lee- nen van mijn naam aan dit jonge meisje, om die naar goed vinden te gebruiken, scheen ik mijn beter oordeel geheel het zwijgen te hebben opgelegd. Van dien dag was ik haar dienende, piannen smedende slavin. Nu eens schreef ik de brieven over, welke zij mij bracht, en schreef den door ons aangenomen naam op het couvert; dan weer zat ik te pein zen op allerlei middelen om de brieven, die ik voor haar ontving, haar te doen toekomen zonder eenige kans van ontdekking. Gewoonlijk was Hanna de persoon die wij voor het over en weer brengen der brieven gebruikten, daar Mary het niet geraden achtte om zelf te dikwijls bij mij aan huis te komen. Aan Hanna gaf ik namelijk die brieven ter bezor ging over, die ik geen kans zag op eenige andere wijze verzonden te krijgen en daar zij zeer teruggetrokken van aard was en ook niet kon lezen, kon ik tamelijk wel ge rust zijn, dat de aan miss Amy Belden geadresseerde brie ven zonder fout in goede handen zouden komen. Zoover ik weet is dat ook altijd het geval geweest; ik heb althans nooit vernomen, dat door het gebruik van dat meisje als tusschenpersoon eenige moeilijkheid is gerezen. Er zou echter spoedig een verandering plaats hebben. Cla vering, die zijn moeder in ziekelijken toestand in Engeland had achtergelaten, ontving onverwachts het bericht dat zij ernstig ziek lag, en dat zijn onmiddellijke overkomst drin gend gewenscht was. Hij maakte zich terstond gereed om aan de oproeping gevolg te geven, maar zijn innige liefde, gepaard met de vrees, dat een meisje dat zoo algemeen bewonderd werd als Mary, gedurende zijn afwezigheid al licht door een ander zou kunnen worden gewonnen, deed hem besluiten tot het schrijven van een brief, waarin hij haar met zijn vrees bekend maakte en haar voorstelde om voor zijn vertrek een geheim huwelijk aan te gaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1