NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaarsrang. Woensdag 18 Juli 1888. No. 1545. ADVERTENTIE!!: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdaaeni'en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DAUB JE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. S T A D S N IE D IV S. Haarlem, 17 Juli. Onlangs werd medegedeeld dat de a. 8. kermis weder zal worden be zocht door het circus Oscar Carré. Thans is bericht ingekomen dat dit niet het geval zal zijn. Evenwel zal een paardenspel niet ontbrekeD, daar zich een Belgisch circus op de ker mis zal bevinden. Het viel ons wel een weinig tegen, dat voor het Maandagavond gege ven concert in de sociëteit «Veree- nigiug», geen gebruik kon worden gemaakt van den tuin, waar men anders zulk een aangename zitplaats heeft. De regen heeft dit totaal on mogelijk gemaakt. Wij stelden ons thaus tevreden met een plaatsje in de zaal voor de open deu ren. De kapel bad plaats genomen in de muziektent buiten. Enkele be zoekers hadden zich in den tuin gewaagd en zaten daar beschermd door parapluies onder de druipende boomen. Voor hen, die bang waren voor natte of koude voeten bood de zaal een verkieslijker verblijf aan. Wij hadden ditmaal muziek van de kapel der dd. schutterij te'sBosch, kapelmeester Kriens. Dit orkest, dat uit een veertigtal leden bestaat, mag gezegd worden den toets met de beste te kunnen doorstaan. De meeste stukken, waaronder de ouver ture «Obéron», de Grande fantaisie van Wallace op de «Maritana», «Les Martyrs» van Donizetti, en de «Grosse fantaisie aus Richard Wag ner's Walküre», van Seidel, werden voortreffelijk en met zeldzame zui verheid uitgevoerd. Onder de num mers was er een voor piccolo solo, «Le Colibri» van Seunnelicb, uit gevoerd door den heer George Srnidt. Het langdurig en herhaald applaus, dat dezen kunstenaar ten deel viel, was in alle opzichten verdiend. Den heer Kriens komt een bizonder woord van lof toe voor de uitstekende in strumentatie der beide laatste num mers: «Czardas», ballet uit de opera «der Geist des Woiwoden», van Grossmann, en «Zweite Ungarische rhapsodie», van Liszt. Wij raeenen dat de heer Kriens daarin goed is geslaagdalthans vooral het laatste nummer,een goede, j oude bekende, was in zijn vollen i omvang te genieten. Onder deze in drukken kunnen wij niet anders dan de kapel des heeren Kriens van harte een «tot weerziens» toeroepen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem?s Dagblad: 1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. De 9de jaarlijksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn Maan dag te 's-Gravenhage, in het lokaal der Loge begonnen. Van de 4 candidaten zijn geslaagd: Voor piano (lager onderwijs): Mej. Carolina van der Linden te Dordrecht. A'oor orgel A (lager onderwijs) de heei Cornclis Immig Jr. van Rotterdam. De rechtbank te Antwerpen behandelde dezer dagen den eisch tot schadevergoeding van 20.000 fr. door den kunstkooper Baudouin in gesteld tegen Jan van Beers, voor schade aan zijn handel en aan zijn goeden naam toegebracht door het bekende proces te Brugge. Als advo caat van den eischer trad mr. Vrancken, als advocaat van den verweerder mr. Van Rijswijclc op. Uitspraak over 14 dagen. Krankzinnig? Drama van José Ectre- garav, den schrijver van Galcotto, heeft bij dc eerste opvoering te Baarn groot succes gehad. LEGER EN VLOOT. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen scbutterijkaderbond, belangstellende in het ver strekken van officieele gegevens aan daartoe be voegde personen, heeft de volgende vraag ter beantwoording aangeboden Wat kosten ons de sch utter ij e n, en wat hebben wij er voor aan weerbare mannen? B )vengestelde vraag moet voor elk schutterij korps afzonderlijk aldus beantwoord worden: het eerste gedeelte, door over een tijdvak van 10 achtereenvolgende jaren, b. v. 1878 tot en met 1887, de kosten te berekenen, welke het korps aan het rijk, de provincie, de gemeente en aan de schutters zeiven veroorzaakt, en het tweede gedeelte, door daarbij op te geven hoeveel weer bare d. w. z geoefende en ten strijde uitgeruste schutters men daarvoor heeft, ten einde alsdan kunnen nagaan hoeveel do kos'.en voor eiken schutter bedragen. Beleefdelijk zijn alle commandanten van schut terijkorpsen in ons land uitgenoodigd, deze vraag in bovengemelde» zin te doen beantwoorden, en die antwoorden vóór 1 September a. s. in te zenden aan den voorzitter van het hoofdbestuur. ten achteren zijn geraakt, hebben over het alge meen weinig gevangen. Zij, die met netjes heb ben gevischt, hebben reden tot tevredenheid; voortdurend hebben zij eene ruime vangst ge had en goede prijzen voor hunne waar kunnen bedingen. Nieuwediep, 16 Juli. Door de beugers werden heden 230 roggen aangevoerd, die tegen 59 h 54 cent per stuk werden afgeslagen. Een korder besomde voor 70 groote, 80 kl. tongen, 5 mandjes kl. schol en een partijtje schar en rog f 53. De geheele vloot bevindt zich in zee. Te ss el, 16 Juli. Door de rogvisschers werden in de afgeloopeu week binnengaats, slechts 80 manden rog gevangen. De verzending ge schiedde naar de gewone Belgische markten. De rog gold 40 a 50 et. per stuk. Het visschen ondervond door harden wind veel belemmering. De Noordzeevisschers besomde» dan ook slechts van f 5 tot f 20 per schuit. De vangst van paling viel niet tegen; de paling gold van 20 tot 50 cc. per '/s KG. Voor de rookcrijen werden slechts eerige manden scharren aangevoerd, tegen f3 a f4 per mand. Lemmer, 15 Juli. Ofschoon gunstiger dan voor eeuïgen tijd, bleef de vangst van bot op de Zuiderzee in de laatste dagen toch onvol doende de kwaliteit was echter goed, zoodat op- koopers goede prijzen besteden en vlug afnemen. In bedoelde dogen bedroeg de aanvoer alhier pl. m. 700 kilo's, die werden afgezet voor 20 cents per kilogram. In de drie laatste dagen werd aan de zoute- rijen alhier geen ansjovis aangebracht. Door de niet noemenswaardige vangst, in de laatste dagen dezer week, hebben de meeste visschers dc vis- scherij gestaakt cu zich uitgerust voor de hot- en aal- (Kub-)vi88cherij. ARMENZORG. Door de sociëteit «Momus* te Maastricht, is het voormalig kruitmagazijn «le Téméraire aan gekocht, om tot oudmannenhuis te worden in gericht. VISSCHERIJ. En kh ui zen, 14 Juli. Gisteren werden alhier aangevoerd 40,000 stuks ansjovis, prijs f7.50 per 1000, en 350 KG. kleine schol, prijs t 3 per wichtje. Heden werden aangebracht 6000 stuks ansjovis, prijs i" 7-50 per 1000, en 200 KG. kl. schol, prijs f2.50 per wichtje. De ansjovisvisscherij i3 zoo goed als afgeloo- pen. De kuilvisschers, die gehoopt hadden te zullen inhalen, wat zij met de haringvisscherij Bi N N li i. i l). De gewone audiënties van den minister van Financiën en dien van Waterstaat enz., zullen Donderdag 19 Juli a. s. niet plaats hebben. De Staa tsco uran t b e v a t de volgend* mededeeiing: „Betreffende de onlusten in Ban - tam is bij bet departement var; Ko loniën, onder dagteekening van be den (16 Juli), nog bet volgende telegram van den Goeverneur-Gene raal van Nederlandocb-Indië ont vangen „Mede vermoord te Tjilegon zout pakhuismeester Bachet, boormeester Grondkout en diens vrouw. Rust, sedert niet verstoord, kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdachten, waaronder badjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kaïopoüg Dedji wordt vermeld als brandpunt. Omtrent oorzaak onlus ten nog geen bestemde rapporten. Ik vermoed vonnissen inlandsche rechtbanken en daarop gevolgde geestdrijverij. Veroordeelde assis tent- wedono was, na openbreken gevangenis, aanvoerder der muiters. Resident gelooft voorsbands de zaak niet van uitgebreide beteekenis. On verklaarbaar dat plaatselijk bestuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den directeur van binnenlandscb bestuur Vau Vleuten tot onderzoek." „Spoorweg-politiek. De heer F. F. s'Jacob behandelt in het //U. D." de Nederlandscke spoorweg-politiek. Hij wijst er daarin op, dat niet slechts in Engeland, maar in bijna alle Europef- sche staten de spoorwegen naar vaste stelsels geëxploiteerd worden. Alleen Ne derland maakt in dit opzicht eene uitzon dering. Het is niet meer eene gezonde concurrentie, die tusschen de drie maat schappijen hier te lande bestaat het is een strijd op leven en dood. Een toestand, die niemand bevredigt. Het publiek wordt meer dupe van de concurrentie dan dat het voordeelen trekt uit de wijze, waarop zij wordt gedreven, en de spoorwegonder nemingen zien zich genoodzaakt hierbij verliezen te lijden, die de krachten ont zenuwen, welke dagelijks meer en meer van haar worden gevorderd om den handel te steunen, tegenover de steeds toenemende concurrentie met het buitenland. Is die toestand duurzaam bestaanbaarP Wij ge- looven het niet. De beste machine is zelfs tegen te groote krachtsinspanning niet bestand. Hoeveel eerbied ik ook hebbe, zegt de heer 's Jacobs voor de leden der Tweede Kamer-commissie, te wier overstaan de enquête over den spoorwegdienst hier te lande plaats vond (zie verslag vastgesteld 9 Oct. 1882) met de door hen gefor muleerde conclusie, waarin de wenschelijk- heid van het voortbestaan der drie groote maatschappijen, met instandhouding van onbeperkte concurrentie, wordt uitgespro ken, kan ik mij niet vereenigen. De ver kregen ervaring schijnt haar niet te recht vaardigen. Men denke niet te licht over de kwijning van maatschappijen, waarbij millioenen van het maatschappelijk ver mogen gemoeid zijn. Niet om bizondere personen te bescher men en hun hooge dividenden en tantiè mes te doen toekomen, maar uit een oog punt van publiek belang kan de staatszorg in deze tot toezicht en handeling worden geroepen. Voorschriften aan te geven, in welken zin zij regels zal hebben te stellen, schijnt ondoenlijk. Immers, met de zich voordoende omstandigheden zal moeten worden te rade gegaan, wat te doen en hoever te gaan met de beper king eener onbelemmerde vrijheid en mede dinging, opdat de bronnen van bloei en leven voor groote ondernemingen niet worden versperd. Hier te lande hebben deze beschouwin gen, hoewel door het verkeer der jongst verloopen 30 jaren bevestigd, weinig in gang gevonden. Dit bleek te meer, toen de tijd daar was om een gezonden toestand voor te bereiden. Toen de vroegst ver leende concessie begon af te loopen, heeft men van 't oogenblik geen gebruik gemaakt. De Holl. Spw. Mij. vroeg eene verlen- giDg van hare concessie en verkreeg die, met het beding wel is waar, dat de Staat hare lijnen ten allen tijde zou kunnen naasten, doch onder voorwaarden, die eene eventueele uitvoering dier clausule zeer bezwarend maken. Daarop volgde de Rhijüspw. Mij., die, hoewel hare concessie eerst in 1898 af loopt, reeds sinds 6 jaren met de Regee ring over eene verlenging daarvan aan het onderhandelen is. Het is zelfs zoover ge komen, dat eene overeenkomst tusschen partijen is gesloten en aan eene wettelijke goedkeuring van 't Parlement is aange boden. Dat dit wetsontwerp door den tegen- woordigen minister is ingetrokken en hij dus getoond heelt, weerstand te durven bieden aan den drang der Rhijnspoordi- rectie, acht de heer s'Jacob een verblij dend teeken. Van 's ministers helder inzicht en zijn scherpen blik in financiëele aangelegenhe den mag men dan ook met vertrouwen een nauwgezet onderzoek van de inge brachte bezwaren tegemoet zieD, alvorens hij van de wetgevende macht de bekrach tiging zal vragen van eene verbintenis, die voor vele jaren de toekomst der Ned. spoorweg-politiek zal beheerschen. Wij meeneD velen een dienst te doen met de mededeeiing, dat dezer dagen iemand door het kantongerecht is veroordeeld tot een geldboete van f 3 of 2 dagen hech- nis, wegens het doen verrichten van een werk aan de openbare straat zonaer voorzorgsmaatregelen te ne men en de voorbijgangers voor mo gelijk gevaar te waarschuwen. De persoon in kwestie had door zijn werkvolk een herstelling aan een dak laten verrichten, en de werk lui hadden daarbij een langen lad der tegen den muur geplaatst, zon- iemand beneden aan den ladder te posteeren, die de voorbijgangers moest waarschuwen. Voor heeren werkbazen kan dit bericht zijn nut hebben. {Zoom) DeFransche Aviso Mouette commandant kapitein-luitenant ter zee Bernardières, kwam Maandag- FHÜILIiETO Naar het Engelschvan Anna Kaiharina Green. m XXXII. HET VERHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. Maar bij 't opmaken van dat plan, hoe eenvoudig het ook mocht wezen, wa6 aan één zaak niet gedacht en wel aan het karakter van Eleonore en haar liefde voor haar nicht. Dat zij eenig vermoeden zou krijgen, daaraan konden wij niet twijfelen, maar dat zij haar persoonlijk zou nagaan en haar eene verklaring vragen van haar gedrag, had noch haar nicht, die haar zoo van nabij kende, noch ik, die haar geheel vreemd was. kunnen veronderstellen. Hetgeen wij echter het minst verwacht hadden, zou juist gebeuren en wel op de volgende wijze: Mary, die volgens onze afspraak een paar regels van verontschuldiging op Eleonore's toilettafel had achtergelaten, was juist door mij binnengelaten en had nog nauwelijks den tijd gehad om haar mantel af te doen, toen er driftig aan de voordeur werd geklopt. Na Mary in haaat den mantel opnieuw te hebben aangedaan, ging ik naar de deur, met het voornemen om den bezoeker of de bezoekster zoo gauw mogelijk af te schepen, toen ik eensklaps een stem achter mij hoorde zeggenO, lieve hemel, het is Eleonore! en omziende ontwaarde ik Mary, die door een der blinden naar buiten stond te gluren. Wat moet ik doen? vroeg ik in de grootste ver legenheid. Open de deur en laat haar binnen komenik ben vol strekt niet hang voor Eleonore. Ik voldeed onmiddellijk aan het zoo bepaald geuite ver langen en Eleonore Leavenworth trad met bleek gelaat, maar vastberaden houding, de gang in en naar de kamer, waar zij zich een oogenblik later tegenover Mary bevond, bijna op dezelfde plek, waar gij nu gezeten zijt, Ik ben hier ge komen, zeide zij met een zoo verheven meDgeling van teederheid en machtsbetoon, dat ik ondanks den drang van 't oogenblik niet kon Dalaten haar te bewonderen, ik ben hier gekomen om u zonder schroom en zonder omwe gen te vragen, of gij mij wilt toestaan u op uw rijtoertje van dezen morgen te vergezellen. Mary, die zich reeds in postuur had gezet, in afwachting van eenig verwijt of verbod, keerde zich zorgeloos naar den spiegel. Het spijt mij zeer, zeide zij, maar er is in den mandewagen slechts plaats voor twee personen en dus zal ik genoodzaakt zijn uw verzoek van de hand te wijzen. Dan zal ik een grooter rijtuig bestellen. Maar uwe tegenwoordigheid is in dit geval niet be paald gewenscht, Eleonore; wij gaan slechts een klein uit stapje maken en wenschen ons geheel te houden aan de eens gemaakte afspraak. Gij wilt mij dan bepaald niet mee hebben? Ik kan u natuurlijk niet verhinderen mij in een ander rijtuig te volgen. Eleonore's gelaat nam een nog ernstiger uitdrukking aan. Mary, zeide zij, wij zijn te zamen opgevoed en groot geworden. Ik ben uw zuster, zoo niet in den bloede, dan toch in genegenheid en verknochtheid, en ik kan het niet aanzien dat gij dezen avontuurlijken tocht gaat onder nemen, zonder ander gezelschap als dat van deze vrouw; mijn geweten, zoowel als de liefde en eerbied, die ik onzen afwezigen oom verschuldigd ben, verbieden mij dit toe te laten. Wanneer gij uw voornemen wiit ten uitvoer bren gen, ben ik vast besloten u te volgen. Het is aan u om te beslissen, of ik dit zal doen als uw zuster, gezeten aan uw zijde, of achter u langs den geheelen weg, als de u opge drongen beschermster uwer eer. Mijner eer? Gij zult eene ontmoeting hebben met Clavering. En dan? Op twintig mijlen afstands van hier. En dan Dan is de vraag, of dit eerbaar en welvoegelijk ie. Wanneer eer en welvoegelijkheid zoodanige deugden zijn, als waarvoor ik ze altijd gehouden heb, dan moet deze vraag ontkennend beantwoord worden. Gij hebt evenals ik uw stand te danken aan de weldaad van een derden, zeide Mary, met onheilspellende, dichtge- nepenj lippen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers 1. C. PKKREBOO.11

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1