cessen-verbaal, die in den laatsten tijd bij de k an to d gerechten zijn «af gedaan». Talrijk vooral de aanklach ten die werden ingetrokken wegens gebrek aan bewijs. De po litie had er namelijk niet aan ge dacht dat de overtreding van een algemeen strafrechterlijk voorschrift moet worden gestaafd door twee ge tuigen en dat de verklaring van één agent, geen onbezoldigd rijksveld wachter zijnde, geen weütelijk bewijs oplevert. Men had hetalgemeene voorschrift blijkbaar beschouwd als een ge wone gemeente-verordening en de overtreding eenvoudig door één agent doen conataleerenHet resultaat was, dat de vervolgingen werden inge trokken wanneer de beklaagde niet voor den kantonrechter verscheen; alleen zij die verschenen, en door hun bekentenis het bewijs voltooi den, werden veroordeeld. Het ware niet kwaad, dat, zoo al niet de agenten van politie dan toch de ambtenaren die gewoonlijk de instructies aan de agenten geven, iets afwisten van ons wetboek van strafvordering, zegt het blad. De plastische voorstel ling vau den gang naar de Malie baan in het Panopticum te Amster dam blijft druk bezoek trekken. Tot dusverre zijn er reeds 20,000 per sonen een kijkje komen nemen. Men schrijft ons uit Hil- versum dd. 17 Juli Heden middag vervoegde zich bij dr. V. alhier een heer, voorgevende een goede kennis te zijn van diens broeder te Apeldoorn. Ongelukkig kwam hij, naar zijn zeggen, «op reis zijnde» geld te kort en verzocht daarom aan dr. V. be leefd om een gulden of tien. Hier aan werd gereedelijk voldaan, doch later kwam den heer V. de zaak toch min of meer verdacht voor, weshalve de politie werd gewaar schuwd, die het reizende heerschap in het hotel «De Port van Cleve» aantrof en den man verzocht zoo goed te willen zijn haar naar het bureau te volgen. Bij verhoor door den commissaris van politie vond deze 'het raadzaam hem voorloopig in bewaring te houden. De visscher R. vanBaa- ren te Schoonhoven heeft in zijne fuik in eene der stadsgrachten al daar een hoogst zeldzamen visch gevangen. Het dier houdt het mid den tusschen een meerval en een zeeduivel, is omstreeks een meter lang, en weegt ongeveer 14 halve kilo. De kop gelijkt in vele opzich ten op dien van een zeeduivel, maar het overige gedeelte van het lichaam en de kleur van het dier doen ongetwijfeld aan een meerval denken. Volgens dr. Winkler leeft de gewone meerval in Hongarije voorheen in ons land in het Haar lemmermeer), en de zeeduivel in de Noord- en Oostzee en de Middel- landsche zee. De wonderlijke ver schijning lokt vele belangstellenden en nieuwsgierigen. Het dier is nu door personen uit Oudewater aan gekocht, die het zoo mogelijk levend ter bezichtiging zullen stellen. In de rijkswerkinricb- tingen te Veenhuizen en het rijks gesticht Ommerschans waren op 1 dezer 171 personen aanwezig vol gens de oude, en 2194 volgens de nieuwe strafwet opgenomen, voorts 9 vrouwen wegens overtreding der drankwet. Onder dit getal zijn niet begrepen de mannen voor de 11e maal en daarboven opgenomen, die in de rijkswerkinrichting te Hoorn worden verpleegd. Gedurende het 1ste halfjaar 1888 zijn 859 personen opgenomen, ter wijl sedert de invoering van het nieuwe strafwetboek tot het einde der vorige maand reeds 105 man nelijke verpleegden, die zich aan ontvluchting hebben schuldig ge maakt, naar bovengemelde inrich ting te Hoorn tot straf zijn over gebracht. Op 1 a s t v a n d en o f f i c i e r van justitie te Maastricht stelde de wachtmeester der maréchaussée uit Gulpen Maandag een onderzoek in te Wylré, betreffende het hoofd dei schooi aldaar, legen wien bij het parket eene aanklacht is ingediend vanwege het bestuur der gemeente als zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan den verkoop van school- behoeften, die door de gemeente werden geleverd om aan de kinde ren gratis te worden verstrekt en het hiervoor ontvaDgen geld ten eigen bate hebben aangewend. Dit beweren wordt gestaafd door volwassen ingezetenen dier gemeente, die verklaren gedurende hunne schooljaren nooit iets gratis te heb ben oDtvangen. Daarenboven zou hij zaken, voor zijne kostleerlingen bestemd, mede op de gemesnterekening hebben ge bracht. De gemeenteraad,die reeds véór eeni- ge dagen deze zaak in handen der ju stitie wilde stellen, zag toen daar van af en bood den onderwijzer, op aanraden van mr. G. D. Franqui- net, district-schoolopziener te Maas tricht, zijn eervol ontslag aan, onder voorbehoud dat hij aan de gemeen te f1000 schadevergoeding zou uit- keeren. De raad is echter Vrijdag 11. op dit besluit teruggekomen en oordeelde het toen raadzaam, den officier van justitie met de zaak be kend te maken. NR. C.) Dinsdagavond werd de kassier F. te Wageningen, die Maan dag liquidatie aankondigde, met zijn zoon gevankelijk naar Arnhem ge bracht, verdacht van oneerlijke han delingen. Door de maréchaussée uit Gulpen werd jl. Vrijdag in een logement der achterbuurten zekere G., uit Vaals, in arrest genomen, dien men verdacht van medeplich tigheid aan den diefstal in de vorige week te Terlinden(Gulpen) gepleegd. In hetzelfde logement nam men servetten in beslag, welke van een diefstal bij notaris Nols, te Aubel, afkomstig waren. Wegens gebrek aan overtuigend bewijs liet men den aangehoudene des avonds weder in vrijheid. De vrijwilliger Terpstra, van het 2e regiment huzaren te Venloo, had een dag verlof om naar Tegelen te gaan. Aldaar zijnde, ging hij met twee kennissen op strooperij uit, na zijne militaire klee ding voor eene andere verwisseld te hebben. Zij kwamen echter te ver, eu wel op Pruisisch grondgebied, waar zij op heeterdaad door de Pruisische politie betrapt werden. Een hunner kon de vlucht nemen, doch T. viel in handen der politie, werd in arrest genomen en naar Kempen overge bracht. Aldaar zal hij zijn vonnis moeten afwachten, om later voor den krijgsraad terecht te staan. Maandag sloeg te Sinoutskerke een wagen met hooi beladen, om, met het gevolg dat een 22-jarige zoon van den landbouwer v. W. te Drie wegen op de plaats dood bleef. De burgemeester der Limburgsche gemeente Noorbeek werd Zondag middag door den deurwaarder en twee maréchausséea van Gulpen in de kom zijner gemeente aangehou den en wegens schild in gijzeling naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Terwijl men Za terdagavond aan de nieuwe aard appelmeelfabriek van den heer H. Mulder, te Oude Pekela bezig was het ijzeren dak te plaatsen, stortte een deel daarvan naar beneden, met het gevolg, dat drie werklieden er onder geraakten en ernstig gewond werden. Dr. A. Busscher van Win schoten, die toevallig aanwezig was, verleende de eerste geneeskundige hulp. Het was Zondagavond te Hoorn weder vrij rumoerig. De bur gemeester begaf zich onder het volk en maande tot kalmte en doorgaan aan, de politie hield orde en be houdens eenige kleine opstootjes is het verder rustig afgeloopen. De hoofdoorzaak der gisting is de haat tegen het «Leger des Heils». WETGEVENDE MACHT. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag werd de algemeene beraadslaging gevoerd over de zoogenaamde Bankwet: de wetsvoordracht, waarbij voor een tijd vak van 26 jaren wordt verlengd bet in 1863 bestendigde eu dus in 1889 afge loopen octrooi van de Nederlandscbe Bank, ouder gewijzigde voorwaarden, welke den werkkriug van de Bank uitbreiden en den Staat meerdere fiiiancieele voordeelen ver zekeren. Het laatste gedeelte der zitting erlangde een vrij onstuimig karakter door het op treden vau den heer Domela Nieu we n h u i s. Met ongeduld reeds aange hoord, kenschetste de heer Schaepman in eeue der beide heftige replieken, welke de rede van den Schoterlandschen afgevaar digde uitlokte, diens beschouwingen als het middel om van de handelingen der Tweede Kamer een //bijblad van Recht voor Allen" te maken. Dat de Regeeringsvoordracht, in hare strekking en onderdeden, critiek toelaat of zelfs geheele afkeuring, zal niemand kunnen betwisten. De critiek werd haar dan ook van verschillende zijde niet ge spaard. Zelfs stelden de heeren Y a n B y- landt en A. van Dedem (tweeleden der Regeeringspartij) de stelling voorop, die de heer Domela Nieuwenhuis later breed uitwerkte: Zij hadden liever gezien dat het Goevernement tot de in stelling van eene Rijksbank ware overge gaan; subsidiair waren zij van oordeel, dat de Regeeriug het bestaande octrooi bij wijze van overgangsmaatregel had moeten verlengen voor een tweetal jaren, ten einde inmiddels de gelegenheid te heb ben, met de regeling van het bankwezen in verband te brengen de regeling van het muntwezen. Tot goed verstand van het behandelde, geven wij hier een deel der discussie weder, ontleend aan de «N. Rott. Courant" De heer Domela Nieuwenhuis noemde de winst der aandeelhouders vau de Bank roof en zeide dat het scheen als of de Staat er was om de Bank en niet de Bank om den Staat. Spreker zou wen- scheu dat de Staat het octrooi niet ver lengde en dat de Kamer overging tot de stichting van een Staatsbank eu de regee ring de winsten niet alleen voor de aan deelhouders maar ten behoeve van bet algemeen zou doen strekken. In scherpe bewoordingen keurde hij l.et af dat de schatkist geene, de aandeelhouders alle winsten zoudeu genieten en dat dit nog 20 jaren zal voortduren. Hij betreurde het dat het ontwerp de Bank niet dienstbaar maakt aan den land bouw. De regeeriug behoorde het voorstel te doen tot stichting van een Staatsbank. Hij citeerde breedvoerige stukken uit het boek van Van Assen over de Nederland scbe Bank. Dit Wetsontwerp schept een voorrecht. Het zou meende hij een zegen voor ons land zijn, indien de mi nister het introk. Het volk is geduldig maar niet al te geduldig. Het kon wel eens gaan met de partij van den minister, als met de liberale partij nl., dat haar val ver zekerd zou zijn. Z. i. zouden aandeelhou ders toegeven, indien de Kamer en de regeering zich slechts sterk betoonden. Volgens de //Standaard" is een kras opko men voor de nationale belangen het eenige middel om het doel te bereiken. De mi nister had den aandeelhouders de wet moe ten stellen, met bedreiging eene Rijksbank te stichten, indien zij niet toegaven. Spr. stelde ten slotte eene motie voor. Hij zou wenschen dat de leden, vóór over dit ontwerp te stemmen, in handen des voorzitters plechtig verzekerden, of zij al dan niet aandeelhouders zijn. Hij is noch aandeelhouder, noch heeft hij kans ooit aandeelen te krijgen." De motie luidtDe Kamer, van oordeel dat 's lands belang niet bevorderd wordt door de verlenging van het aan de Ned. Bank verleende octrooi; van oordeel dat 's lands belang de instelling van eene Rijksbank vordert, spreekt de wenschelijk- heid uit, dat het aanhangig wetsontwerp niet in behandeling worde genomen (een lid: het is al in behandeling; de heer Domela: er moet staan niet verder in behandeling), en noodigt de regeering uit, spoedig maatregelen tot instelling eener Rijksbank aan het oordeel van de wetge vende macht te onderwerpen. De heer Gleichman verklaarde niet in het debat te zullen komen. Alleen ga ven de woorden van den heer Domela Nieuwenhuis hem aanleiding tot opmer kingen. Hij zeide, dat spr. ontslag heeft genomen als commissaris der Bank. Dat is een feit. Hij heeft reeds gezegd dat hij geen aandeelhouder is. Maar hij ontzegt hem het recht dat hij iets met de motie ven tot dat besluit te maken heeft. Doch het gaat niet op, te zeggen dat een aan deelhouder hier niet zijne overtuiging naar behooren zou behartigen. Op dien grond nam hij geen ontslag. Op de insinuatie, dat men de aandeelen eenvoudig kan laten overschrijven, antwoordt hij, dat zij niet waard is het oprapen eu aanraken. (Bravo's.) De heer Schaepman meende dat de heer Domela Nieuwenhuis moet weten, hoe de vrijheid van woord in de verte genwoordiging wordt verstaan. Zij wordt zoo hoog gehouden, dat de woorden hier gesproken tot //Recht voor allen" komen, en dat hij kan ondervinden, dat de on waarheden, hier uitgesproken, ook worden achterhaald. De heer Gleichman gaf hem reeds eene les, die leert dat men het ka rakter van zijnen medemensch eerbiedigen moet. Onderstelt hij van een medelid, dat hij tijdelijk zijne aandeelen afstaat Eigenlijk kan men met den heer Nieu wenhuis niet twisten. Hij spreekt van roof waar van winst sprake is. Van den nor malen arbeidsdag der Kamer heeft hij nog geen begrip. In de sectiën, waar belangen als de wet tot verlenging vau den militie- dienst en den drankverkoop op de Noord zee, deze Bankwet eu het Reglement van orde, behandeld werden, is de heer Nieu wenhuis niet geweest. Wat betreft zijne motie nopens de stich ting eener Rijksbank, verzocht hij hem een ontwerp daaromtrent in te dienen. Hij waarschuwde ook tegen het ongeduld van het volk. Maar hij bedeuke, dat de gestelde machten hem en de zijnen hebben moeten beschermen niet tegen het onge duld, doch tegen de verontwaardiging des volks. De beraadslaging werd verdaagd tot Donderdag 11 ure. Heden te 11 uren heeft het sectie-on derzoek plaats gehad van het ontwerp- voogdijwet in de afdeelingen der Ver- eenigde Kamers. Het plan bestaat, de voogdijwet in het openbaar te behandelen na de beslissing op de Bankwet in de Tweede Kamer. RECHTSZAKEN. Naar men verneemt, heeft Geert Roo, oud 41 jaar, arbeider, wonende te Meppel, thans in hech tenis, hooger beroep aangeteekend van het von nis der rechtbank te Assen van 4 Juli, waarbij hij is schuldig verklaard aan moord en veroor deeld tot 20 jaren gevangenisstraf, als hebbende hij den 12en April jl. zijn 4-jarig zoontje Jitze met opzet eene hoeveelheid rattenkruit toege diend, tengevolge waarvan dat kind een paar uur later is geitorven. Ook is de officier van justitie hij gemelde rechtbank van gezegd vonnis in appél gekomen. De heer J. F. de Booy, fabrikant en lid van den gemeenteraad te Breda, heeft eene civiele actie ingesteld tegen mr. W. Albarda, gewezen officier van justitie te Ginneken, wegens smaad, hoon en laster in een publiek geschrift. De zaak betreft het bekende artikel, door den heer Albarda verleden jaar kort voor de ge— meenteraads-verkiezingen in de <»Brcdasche Ct.« geplaatst. 15 IJ IT E N L A N I). Duitschland. Het keizerlijke jacht de z/Hohenzollern", waarmede de Duitsche kei zer zich naar Rusland heeft begeven, is ge bouwd op een werf bij Kiel. Het is 86 meter lang en heeft een diepgang van 45 meter. De doorsnede van zijne rade ren is 7 meter. Het is met twee stukken geschut bewapend eu heeft een snelheid van 20 knoopen ia het uur. Het is vlug en sierlijk gebouwd eu de inrichting er van is vorstelijk. Achter op den spiegel prijkt de dubbele gouden adelaar en aan den voorsteven het wapen der Hohenzol- lern met de ordeketen van den Zwarten Adelaar en daarboven den rijks-adelaar. De romp van het schip is aan de binnen zijde van gelakt teakhout eu de meeste voorwerpen, die op andere schepen van ijzer zijn, bestaan op dit jacht uit koper. De toppen der masten zijn van boven met gouden kroontjes versierd. Het mid dengedeelte van het breede schip wordt ingenomen door de machine, die zes ketels heeft eu die 3000 paardenkrachten sterk is. In het voorste gedeelte van het schip bevindt zich de ruimte voor het scheeps volk, in het achtergedeelte de salons en vertrekken voor de vorstelijke personen met hun gevolg, terwijl zich daarnaast de hutten en kajuiten van den kommandant en van de officieren bevinden. Op het achterdek verheft zich een groot paviljoen, dat uit een groot rook- en speelsalon be staat. Vóór de hoofdtrap ligt de keizerlijke eetzaal, die de geheele breedte van het schip inneemt en waar 24 gasten aan tafel kunnen plaats nemen. Overdag ont vangt dit vertrek, dat in oud-Duitschen stijl gemeubeld is, zijn licht van boven door een groot venster van matglas. Op de //Hohenzolleru" zijn alle verbeteringen aangebracht van den modernen scheeps bouw. Zes ijzeren schotten maken het schip waterdicht. Het sturen geschiedt midscheeps aan dek, door middel van een toestel door stoom gedreven. Behalve de boot des konings, hangen er nog aan boord een stoomsloep, twee kotters, een pinas, twee giggen en een jol. Frankrijk. Bij de verkiezing te Or leans is Zondag de radicaal Lacroix ge kozen, met 37,353 stemmen. De conser vatie camlidaat behaalde 29,600 stemmen. De socialistische afgevaardigde Basly heeft een wetsvoorstel ingediend tot het verleenen van amnestie aan de veroordeel den van Decazeville en Montceau-les-Mines. De regeering heeft besloten de straffen van de veroordeelden van eerstgenoemde plaats te vermindereu met de helft, de veroordeelden van de laatstgenoemde gemeente krijgen geen vermindering van straf, daar vele hunner die reeds in Januari jl. erlangden. Nog is bij de Kamer een nieuwe wet tot regeling der coöperatieve produc tie-vereen igmgen en nopens de contracten van winstaandeel voor werklieden in on dernemingen aangeboden. Boulanger zal nog geruimen tijd het bed moeten houden. Zijn toestand is nog lang niet zonder gevaar. Hij heeft echter geen koorts en de krachten verminderen niet, dank zij het voedsel dat hij geregeld kan nuttigen. Hij gevoelt zich opgeruimd en zonder pijn. Spailje. Don Carlos heeft een mani fest verspreid waarin hij verklaart dat Spanje dorst naar gerechtigheid, orde, vrijheid en zedelijke macht, hetgeen alleen de Carlistische partij aan het land kan verschaffen. Hij eischt dat meu vertrou wen in hem stelt, want hij bereidt de op lossing voor van de vraagstukken, die het land in beroering houden. Rusland. Het keizerlijk jacht //Za- rewna", aau boord hebbende czaar Alexan der on zijn gemalin is Maandagavond half acht Peterhof gepasseerd De oorlogsvloot, welke voor de ontvanst van den Duitschen keizer is uitgerust, ligt thans voor Kron. stadt. Zij bestaat uit veertig vaartuigen Ik beproefde te doen wat zij zeide, maar de woorden ble ven mij in de keel steken. Ik kon slechts tot wedergroet met de hand wuiven en ging toen terstond snikkende in huis. Ik wil niet gewagen van dien eindeloozen, droevigen dag en de langzaam voortsluipende uren. Het zij genoeg, dat ik des avonds eenzaam, vol ongeduld zat te wachten, of er nog niet eenig teeken was te zien of te hooren van hare terugkomst. Eindelijk, juist toen ik aan Mary's belofte be gon te wanhopen, kwam zij, in haar langen mantel gewik keld, zacht aanloopen, haar lief gelaat bedekt met een hoogen blos van opwinding en overspanning. Bij haar binnenkomen drongen de tonen van vroolijke dansmuziek uit het hotel tot mij door en dit werkte zoo op mijne verbeelding, dat het mij volstrekt niet verwonderde, toen zij, haar mantel afleggende, zich vertoonde in blinkend bruidskleed en een krans van witte rozen, tot kroon van haar met lokken getooid hoofd. O, Maryriep ik met tranen in de oogen uit, gij zijt dus.... Mevrouw Henry Clavering, om u te dienen. Ja, moe dertjelief, ik ben een blijde bruid. Zonder bruidsstoet, zeide ik bedroefd, haar teeder in de armen drukkende. Zij scheen mijn weemoedig gevoel te deelen. Het hoofd op mijn schouder leggende, gaf zij haar aandoeningen lucht in een stroom van heete tranen, terwijl ze snikkend be tuigde, hoeveel zij van mij hield en hoe ik de eenige was op de geheele wereld, tot wie zij op den avond van haar trouwdag durfde gaan om een woord van troost en bemoediging, en eindelijk, hoe zij, du alles voorbij was, zich zoo droevig temoede gevoelde, alsof zij, met afstand te doen van haar naam, was gescheiden van iets dat onberekenbare waarde voor haar had. Maar ge vindt toch zeker troost in de gedachte, dat er éen is, dien gij heden tot de gelukkigste der stervelingen hebt gemaakt vroeg ik, met innige smart over 't misluk ken van mijn pogen, om twee minnende harten gelukkig te maken. Ik weet 'tniet, sprak zij schreiend. Welke vol doening kan 't geven, zich voor geheel zijn leven verbon den te weten aan een vrouw, die hem in de hoop op 't bezit van een groot fortuin, veroordeelde tot zulk een wreede scheiding Zeg mij liever eens, hoe alles gegaan is, zeide ik. Maar zij scheen daartoe niet in staat. De voortdurende op winding waarin zij den geheelen dag verkeerd had, was haar blijkbaar te machtig gewordenhaar geest scheen ontrust door duizend vreezen. Zij zat met gevouwen armen neer op het voetebankje naast mijn stoel en geheel haar wezen was in droeve tegenspraak met haar schitteren den tooi. Hoe zal ik het geheim houden Ik kan niet anders dan er telkens weer aan denken: hoe zal ik het geheim houden? Is er dan eenig gevaar vroeg ik. Heeft iemand u gezien of gevolgd? Neen, zeide zij, 'talles goed gegaan, maar.... Wat scheelt er dan aan? Ik weet het nietsommige daden zijn even ais geesten. Zij houden geen rust; zij keeren telkens weêr; zij doemên op voor onze verbeeldingzij doen zich gelden tegen onzen wil. Dit alles heb ik niet vooraf bedachtik was dwaas, verblind, ik was alles wat gij wilt. Maar met het vallen van den avond is er in en om mij een donkere nevel gedaald die jeugd en liefde en lustig leven vervreemd hebben van mijn hart. Zoolang de zon scheen, kon ik 't houden maar nu.... ach, lieve juffrouw Belden, ik voel 't, dat ik iets ge daan heb, wat mij mijn gansche leven zal berouwen. Ik ben een levend getuigenis tegen mijzelveik heb mijn ge luk voor altijd verwoest Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2