BUITENLAND. af naar de plek, waar de badkoetsen tril len op den adem des noordenwinds; ril lend ontkleeden aij zich, met een helden moed een betere zaak waardig, en sidde rend werpen zij bet veege lijf In de golven, advienne que pourra. En des avonds kun nen de dagbladen een persoon meer in schrijven in bun register van ongelukki- gen, die het «Zeebad» het genoegen deden om het bijgeloof te voeden, dat men in het jaar 1888 voor zijn genoegen te Sche- veningen gebaad heeft. Men moet zich zeker er over verwon deren dat, volgens de officieels cijfers, op den enkelen dag als dien van Vrijdag 100 menschen een poging tot zelfmoord zou den hebben gedaan, door bij eene tempe ratuur van 55 graden in zee te gaan spartelen. Heel Scheveningen jammert en klaagt uit den treure. Want de hotels staan ledig en de koers der gemeubileerde kamers daalt als die van een speculatief fonds bij beurspauiek. Als de Philharmonisten er niet waren, die de menschen binnenshuis aangenaam weten bezig te houden, dan ware Scheveningen thans een woestenij, en een schaarsche badgast, hier en daar, zou er ziïten als de eenzame op de Johaunesrots. Maar er wordt van dat orkest dan ook heel wat gevergd, zóóveel dat, naar ik verneem, de directeur, de heer Kogel, het niet langer kan volhouden en naar Berlijn terugkeert; Mannstadt zou, zegt men, hem hier komen vervangen, zoodat de Hagenaars er geen schade bij zouden lijden. Als men zegt, dat geheel Scheveningen thans op die muziek der Philharmonische kapel drijft, dan moet er echter één uit zondering worden gemaakt: er is nog eene instelling, waarop storm en regen en kou in het geheel geen invloed uitoefenen, nl. de speelbank, welke onder den naam van „Club de Schéveningue» in een zijvleugel van het Kurhaus wordt gehouden, en waar dagelijks tot diep in den nacht de kaarten worden gekeerd en het balletje in de roul- lette draait en het goud over de groene tafels stroomt. Ik heb de f 20,000 niet disponibel, die men beschikbaar moet stel len om in dat heiligdom te worden geïn troduceerd, en de demon der speelzucht heeft mij gelukkig nooit aangegrepen, zoo dat ik niet uit aanschouwing spreken kan, maar de verhalen, die rondgaan over de fortuinen, welke des nachts in die club worden verspeeld, zijn van dien aard, dat men het bijna zou gaan betreuren, dat de wet het oprichten van een openbare speel bank verbiedt, waar dan ten minste de controle der publieke opinie op de spelers zou worden uitgeoefend. Hoe het mogelijk is, dat zulk een clandestien speelhuis ouder de oogen der politie wordt geduld, ver klaar ik echter niet te begrijpener wordt eene zonderlinge lankmoedigheid mede be tracht, ot de heeren spelers zijn buitenge woon goed bekend met de mazen der wet.» Uit het onderzoek, door den geneeskundigen inspecteur te Amsterdam ingesteld omtrent de kinderbewaarplaatsen aldaar, blijkt dat vele dezer inrichtingen in een treurigen toestand verkeeren. Zoo zitten b. v. in eene dezer in richtingen, tevens winkel en woon vertrek, zes kinderen van 's morgeus 10 tot 's avonds 6 uren op eene bank. Achter de deur staat een «stilletje», en een emmer drinkwater wordt tegen l1/, ct. te huis bezorgd. Meestentijds zijn in bedompte en kleine woonvertrekken, waarin te vens «stilletjes» geplaats worden, een groot aantal kinderen opge hoopt. Er werden 14 bewaarplaatsen be zocht; daarvan waren er 2 goed, 6 redelijk en 6 slecht. Van de 45 onderzochte bewaar scholen waren 16 goed, 25 redelijk en 4 slecht. De inspecteur dringt er op aan, dat aan kinderbewaarplaatsen be paalde ei«chen zullen gesteld worden. (N. R. C.) Men schrijft ons uitHil- vers um Het Belgisch circus, dat thans alhier een reeks van voorstellingen geeft, staat onder directie van de heeren Fernando en Henrotte. De ondernemers zullen voorzeker hier niet te klagen hebben, want eiken avond stroomt een groote me nigte naar de fraai ingerichte tent. Naar wij van verschillende zijden vernamen en ook met eigen oogen mochten waarnemen, is het alleszins de moeite waard een avondje in het circus door te brengen; rijders en rijderessen dwingen bewondering af voor hun koelbloedig en bedaard werken en men behoeft juist niet naar Carré te gaan, om forsche toeren te zien uitvoeren. Ook de clowns verstaan uitmuntend de kunet om de lachspieren in be weging te brengen. Het gezelschap, dat naar we vernemen, van hier naar Leiden gaat en daarna ook Haarlem zal bezoeken, verdient ten volle een woord van aanbeveling en 't is daarom datik de bewoners van Haarlem en omstreken uitnoodig op de aanstaande kermis bepaald eens een kijkje te gaan nemen in het «Cirque Beige». Een kind v er lor en.— Toen dezer dagen een kermisgezelschap met een eigen schuitje de Helder- sche kermis verliet, werd er een tweejarig kind vermist. In grooten angst zochten - e ouders overal. Ook het bedienend personeel en de schip per deden al hun best om de kleine op te sporen. Men dacht niet anders of het wurm moest verdronken zijn. Reeds wilde men de politie van de vermissing in kennis stellen, toen een der knechts een inval scheen te krijgen. Hij werkte de goederen uit elkaar en haalde eindelijk een kastje naar boven. Om 't kind, dat in slaap was geraakt, voor botsin gen te behoeden, had de ijverige knecht 'tin een kastje gelegd, waar 't nog sliep als eene roos. De man had er doodeenvoudig verder niet meer aan gedacht. Uit LeidschDagilad: «Man en vrouw hadden, evenals 579 Leid- sche medemenschen, het verrukkelijk besluit genomen Dinsdag met den goedkoopen pleiziertrein naar Arn hem te stoomen en zich daartoe den vorigen dag van plaatskaartjes voor zien. Ten einde al hunne vlugheid eens ten toon te spreiden en den con ducteur een hoogen dunk te doen krijgen van hun verlangen het hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken, spoorde manlief, toen het echtpaar welgemoed het perron betreden had, zijne gade er toe aan, de plaats- biljetten maar voor den dag te ha len. Daartoe was zij echter niet in staat, om de eenvoudige reden dat zij ze niet bij zich had. Ook de man was zonder kaart jes stationwaarts getogen! Wat te doen? Om naar huis te rug te keeren was het te laat; an dere kaartjes te nemen kwam wat duur of ging niet meer. De locomo tief zuchttehet echtpaar eveneens. De stoomfluit deed zich hooren en sneed den echtelieden door het ge moed. Ten slotte stelde de trein zich in beweging zonder zich te hebben onttermd over de kaartenlooze ad- spirant-passagiers en om later te Arnhem met 795 personen aan te komen». Wedstrijden. De welbekende jnistheidsschutter, de heer F. Z. Galjaard te Loo3duineii, gaf Dinsdag j.l. op het schietterrein der ver- eeniging „Petit St. Hubert», san ket ka naal naar Scheveningen, een ongeëvenaard blijk van behendigheid. Na eene serie van 56 punten op 800 pas, met eene witte roos als laatste schot, maakte hij onmid dellijk daarna, op denzelfden afstand, twee serieën van 60 punten, zegge elf witte rozen achter elkander 1 De vereeniging tot b e- scherming van dieren te Utrecht heeft Dinsdag besloten zich te ont binden: door een samensmelting, zoo mogelijk met de Haagsche ver eeniging, verwacht men, met meer vrucht dan tot nog toe geschied is, te kunnen werkzaam zijn. Zondagnamiddag onge veer 6 uur, was zekere A. B., wo- Dende op de Weversplaats, te's Bosch bezig in de ouderlijke woning ruzie te maken, waarom de hulp werd ingeroepen van den daar dienstdoen- den agent van politie Van Dalen, die den woesteling trachtte in arrest te nemen. Op straat gekomen, ont stond tusschen B. en den agent een hevige worsteling, waarbij de agent zulke ernstige kneuzingen bekwam, dat zijn toestand zorg inboezemt. B., tegen wien Zondag bereids procés-verbaal was opgemaakt, is reeds in verzekerde bewaring ge nomen en naar de gevangenis al daar overgebracht. De agent, die reeds hij herhaling blijken heeft gegeven, dat hij durft aanpakken, had hulp ingeroepen van de militaire macht, daar het juist voorviel nabij de huzarenka- zerne, van waar men hem dan ook kwam ontzetten, 't geen echter niet belette, dat hij intusschen reeds erg was toegetakeld. Zijn toestand is thans iets gun stiger. s B. Ct.) Het in verband met de nieuwe havenwerken door de markt te Lemmer gegraven kanaal werd Maandagmiddag voor de scheepvaart geopend. Reeds dien dag werd door een groot aantal schepen van deze nieuwe verbinding met dok en ha ven gebruik gemaakt. Een tjalkschip, beladen met steen, van Stellendam, bevaren door schipper Boele, is Zaterdag nacht van het anker losgewerkt en onder de kust bij Stellendam op het droge gekomen. Het vaartuig is dien dag in brand geraakt en bij na geheel afgebrand toen de brand begon, moet slechts een twaalfjarig zoontje van den schipper aan boord zijn geweest. Als oorzaak van den brand noemt men het aanmaken van de kachel. Het vaartuig moet verzekerd zijn bij eene Sliedrecht- sche assurantie-naatschappij. Per soonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De voormalige commies der posterijen I. A. H., die onlangs om gezondheidsredenen uit de gevangenis teUtrechtwerd ont slagen, is kort daarop te Zwartsluis, zijne geboorteplaats, overleden. Uit Wageningen meldt men nader, dat de zoon van den kassier F. ter stond uit Arnhem is teruggekeerd en zich op vrije voeten bevind. Ttn huize van den kassier is alles ver zegeld. Bij de laatste opstijging van den heer L'Hoste, met zijn lucht ballon te Nijmegen, bleek, dat de ballast niet zooals gewoonlijk uit zand, maar uit steenen bestond, welke hij, toen hij boven de stad zweefde, uitwierp, tengevolge waarvan een paar pannen op het dak van een der ingezetenen (een lid van den Gemeenteraad) werden verbrijzeld en een der dienstboden van den eigenaar door een neervallend stuk pan aan het hoofd werd getroffen. Daar deze soort van ballast nog ernstiger gevolgen had kunnen heb ben, heeft de burgemeester bepaald, dat bij volgende opstijgingen van luchtballons de ballast alleen uit zand mag bestaan. De vonde linge te 's-Hage, die den naam van Cornelia Boterstraatje ontving, is Dinsdag ten huize harer pleegouders overleden. Over den heer J. F. Berk, hoofd eener gemeenteschool te Nieuwediep, maakt men zich daar sedert eenige dagen zeer ongerust. Van daar vertrokken op Dinsdag 3 dezer om zijn familieleden te Kam pen te bezoeken, is hij niet ter be stemder plaatse aangekomen en men vermoedt dus, dat hem een ongeluk is overkomen. Door iemand uit Deventer worden in den laatsten tijd advertenties in de dagbladen geplaatst, waarin hij, voor toezen ding van een geldelijk bedrag, eene betrekking belooft. Woensdag kwam te Deventer iemand uit Loenen, die hem f 50 gezonden had. Toen hij er eenige uren vertoefd had, had hij de ervaring opgedaan, dat hij was bedrogen. Bij een Dinsdag te Ommen voltrokken huwelijk kon den noch bruidegom, noch bruid, noch de ouders van den bruidegom, noch de moeder der bruid hun naam schrijven, zoodat alleen de getuigen de akte konden onderteekenen. Zondag verliet de schipper Jacobus Buyteweg zijn vaartuig, liggende in de gracht aan de scheepmakerij te Delft, de zorg daarover aan zij nen knecht D. B. overlatende. Aan boord teruggekeerd, ontdekte hij dat eene ijzeren brandkast, staande in het vooronder, opengebroken en daaruit eene som van f310 was ont vreemd, terwijl de knecht zich uit de voeten had gemaakt. Deze nu is Woensdag op verzoek der politie te Delft te 's-Gravenhage aange houden en in het bezit van slecbts f6 gevonden. Woensdagnamid dag omstreeks 3 ure werden op het visschersvlot op de rivier de Mer- wede voor de stad Gorinchem drie personen door den bliksem getroffen. De 13jarige Klaas Kuipers was on middellijk dood; de beide andere visBchers bekwamen lichte kwetsu ren in den hals. Door de poli tie te Amsterdam is proce6-verbaal opgemaakt tegen een man die in het openbaar beleedigende uitdrukkin gen heeft gebezigd ten opzichte van den Koning. WETGEVENDE MACHT. Baron Schimmelpenninck van der Oye nam het Voorzitterschap waar in de vereenigde zitting der beide Kamers ran Woensdag. De Voorzitter deelde mede dat de afdeelingen hebben benoemd tot Voorzit ter de heerenA. van Dedem, Verheijen, Kappeijne, Fransen van de Putte, Tak van Poorvliet, Van Zuylen, en Van Roijentot onder-voorzitter de heeren Smitz, Schaep- man, Schimmelpenninck van Nijenbeek, Van der Schrieck, De Bruyn, Pijnappel en Gleichman; tot leden der commissie voor de petities, de heerenHeemskerk, Bevers, RoyaardsVan BerekelTravaglino Smeenge en Walter; voorts dat de heer Van Èysinga benoemd is tot Voorzitter der commissie voor de herziening van het reglement der vereenigde vergadering, en tot rapporteurs over de wet tot regeling der voogdij over prinses Wilhelmina de heeren Fabius, E. Cremers, Kappeyne, Beelaerts, Rutgers van Rozenburg, W. Cremers en Gleichman. De Voorzitter, het ontwerp-regle- ment van orde der commissie ter tafel brengende, herinnert, dat het bestaande reglement geen voorschriften bevat om trent de wijze van behandeling. In over leg met de centrale afdeeling en in verband met de strekking van de voorgestelde her ziening wordt een onderzoek in de afdee lingen overbodig geacht. Hij stelt voor de openbare beraadslaging te houden in de eerstvolgende vereenigde vergadering op een nader te bepalen dag, jzoodat het re glement zal vastgesteld zijn als het ontwerp- voogdijwet in discussie komt. Dienovereenkomstig werd besloten. Niets verder aan de orde zijnde werd de vergadering tot nadere bijeeoroeping gescheiden. Militair onderwijs aan de Kon. Mil. Academie. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot verlenging met een jaar van de voorloopige regeling van het on derwijs aan de Koninklijke Militaire Aca demie, betwijfelden sommige leden, of het aangevraagde uitstel wel gewettigd kon geacht worden, welke twijfel door de meeste leden niet gedeeld werd, wijl 't mogelijk was, dat de Regeeriog zich niet ten volle had vereeuigd met het ont werp van 23 Januari jl. en haar de tijd tot indiening van een nieuw ontwerp ont broken had. Buitendien werd deze wet meer beschouwd als een noodwet, inge diend in het belang van de ouders der- genen, die in dit jaar tot de Koninklijke Militaire Academie weuschen toegelaten te worden. Op de bedenking, die sommige leden hadden tegen een particuliere regeling van het militair ouderwijs in de phase, waarin zich thans de regeling onzer levende strijd krachten bevindt, werd geantwoord, dat beroepsofficieren wel nimmer zuilen gemist kunnen worden, dus regeling hunner op leiding in elk geval noodig blijft. Verhooging Staatsspoorweg- begrooting 188 8. Bij het afdeelingsonderzoek van dit ont werp werd gevraagd, welke de oorzaak was, dat de aanbestedingen van het tweede spoor van Kruiningen naar Middelburg zooveel beter konden worden gehouden dan aanvankelijk verwacht werdhoe het stond met de aansluiting der lijn Delfzijl aan de buitenhaven. Is daarvan zelfs nog geen plan opgemaakt? De werken ten behoeve van den spoor weg SchiedamHoek van Holland, in de haven te Vlaardingen, zijn gescheurdmen vroeg hieromtrent inlichtingen en of spoe dig maatregelen tot herstel zouden worden genomen. Ten slotte werd gewezen op de vertra ging, sinds jaren, in de voltooiing der lijn Zwaluwe's Hertogenbosch, een lijn, voor den handel van 's Bosch van groot belang. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. VolgenB het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Hondera zijn in de week, eindigende 17 dezer, verhandeld de volgende fondsen Obl. Groot Mijdrecht Waterschap tot 86 pet. James Barge en E. Moorman n Co. (Liq. aaud.) tot30 Aand. Nationale Hypotheekb. tot. ƒ190 Aand. Ncd. Bouw-Mpij tot. .ƒ190 Ob'. Expl.-Maatsch. v. Bouwterrein «Overtoom" tot98 v Obl. Pal. v. Volksvl. (Uitg. Sch.) tot 32 Aand. Siak Tabak-Mpij108 Aand. Weltevreden, Expl.-Mpij v. Bouwterreinen tot30Vs Aand." Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot390 Id. id id. (1887) tot 306V<-310 Aand. Almelo-Salzbergen Spw.-Mij tot 54 Aand. «Tivoli" te Utrecht 52 Obl. Vrije Gemeente, Amst. tot 73 Aand. Baltische Spoorweg-Mpij (Act. de Jouiss.) totf%lU Obl. Paducah en Elisabethtown Spw. Ie Hyp. tot1067/8 Aand. Russische Zuidwest. Spoorw., Act. de Jouiss. tot8 DuitSCMand. De „Kreuzzeitung» leidt uit vele aanduidingen af, dat spoedig de abdicatie van prins Ferdinand als vorst van Bulgarije verwacht kan worden en gekocht, en daarin werden al de toen bestaande bewijzen van Mary's huwelijk gelegd n.l. het contract en de brieven van Clavering, benevens die bladen van Eleonore's dagboek, welke op deze zaak betrekking hadden. Vervolgens werd de trommel gesloten en in mijne bewaring gesteld, en ik heb haar boven in een kast gezet, waar ze ongeschonden bewaard is gebleven tot gisterenavond. Hier hield juffrouw Belden een oogenblik op en terwijl zij sterk kleurde, zag zij mij aan met een blik, waarin twijfel en onrust om den voorrang streden. Ik weet niet wat gij er van zeggen zult, begon zij, maar deor mijne be kommeringen en vrees overweldigd, heb ik gisterenavond de trommel uit haar verborgen hoek voor den dag gebaald en ondanks uw advies, meêgenomen naar buiten en zij is nu.... In mijn bezit, zeide ik op kalmen toon. Ik geloof dat zij nog meer verbaasd was, dan toen ik haar bekend maakte met Hanna's dood. Onmogelijk, riep zij uit. Ik heb baar gisteren avond geborgen in de oude loods, die tot den grond is afge brand. Mijn plan was slechts, om baar voorloopig ergens te verstoppen, en ik kon daarvoor geen betere plaats be denken dan diewant men zegt dat 't er spookt er heeft zich eens iemand opgehangen, weet u en geen mensch zou dvar ooit gekomen zijn. Ik... neen, gij kunt haar onmoge lijk hebbentenzij.... Tenzij ik baar gevonden en meegenomen heb, voor dat de loods afbrandde, vulde ik aan. Gij zijt mij dus gevolgd? vroeg ik, terwijl haar kleur nog sterker werd. Ja, was mijn antwoord. Maar daar ik nu op mijn beurt begon te kleuren, voegde ik er bij: Wij hebben beiden een zonderling spel gespeeld. Later, als al deze nare gebeurtenissen voorbij zijn, zullen wij elkaar daarvoor ver- schooning vragen. Maar laat ons dit nu laten rusten. De trommel is bewaard gebleven, en ik ben verlangend naar het vervolg van uw verhaal. Zij scheen biermede tevreden en na eenige oogenblikken vervolgde zij aldus Mary toonde zich nu veel opgeruimder en geruster, en hoewel ik, daar de beer Leavenworth van zijn uitstapje was teruggekeerd en er voorbereidende maatregelen werden ge nomen tot hun vertrek naar New-York, haar slechts zelden meer zag, zoo waren die enkele malen toch voldoende, om mij te doen vreezen, dat zij, met 't wegsluiten der bewijzen van haar huwelijk, zich vertrouwd bad gemaakt met de gedachte, dat bet huwelijk eigenlijk niet bestond. Gedurende de twee nu volgende weken viel er weinig voor, wat der vermelding waard is. Des avonds voor baar vertrek, kwam Mary van mij afscheid nemen. Zij had een geschenk meegebracht, waarvan ik de waarde niet kan schatten, daar ik bet, ondanks haar vriendelijkst aandringen, niet heb aangenomen. Maar zij zeide dien avond iets, dat ik sedert nooit meer heb kunnen vergeten. Ik had namelijk de hoop uitgedrukt, dat eer twee maaDden verloopen waren, zij reeds zooveel van haar oom gedaan zou kunnen krijgen, om den heer Clavering te schrijven over te komen en ik mij gelukkig zou rekenen, daarvan dadelijk bericht te mogen ontvangen, toen zij mij eensklaps in de rede viel door te zeggen Ik zal van oom niets gedaan kunnen krijgen zoolang bij leeft. Ik was daarvan vroeger overtuigd en ben er nu nog zeker van. Niets dan zijn dood zal 't mij mogelijk maken, dat ik Clavering kan laten overkomen,En daar ik baar verwonderd aanzag bij deze veroordeeling tot zoo lange scheiding, voegde zij er blozend bij: Een treurig vooruitzicht voor hem, zult ge zeggen. Maar als Clavering mij lief heeft, zal bij weten te wachten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2