het midden te brengen over uw amendement. Het programma wijst op iets anders, er staat ook geschiedenis in. Het i3 juist, dat er iets nega tiefs Ï3 in het besluit van B. en W. maar dat maakt het zooveel te ruimer. Macaré. Ik heb een andere opvatting van de zaak. De vraag is niet, of er een uur meer in dit of dat vak wordt gegeven, de Raad moet het karakter aan de school geven. Zoo'n ver meerdering van wiskunde is verandering van karakter. Ook aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus is het zoo gegaan buiten den Raad om. Het voorstel-Krol geamendeerd door den heer Macaré, wordt verworpen met 14 tegen 7 stem men. Voor stemden de heeren Krol, Stolp, de Kanter, Lodewijks, van Weel, Macaré en van Ek. Thans zal het voorstel van B. en W. in stemming worden gebracht, en wel punt 1. Macaré. Ik zou graag eene inlichting ont vangen. Mij is niet duidelijk, wat men wil. Aan de orde is gesteld herziening der school, omdat ze niet beantwoordt aan de verwachting die men er van koesterde, niet aansluit aan andere in richtingen in het land. De directeur der school heeft een leerplan gemaakt, waarbij de ongun stige omstandigheden worden weggenomen en men zonder groote wijziging verbetering hebben kan. Die regeling komt mij goed voor, maar het schijnt dat B. en W. een anderen kant uitwil- len. Als ik nu het besluit lees, lees ik dat men het tegenwoordig programma, dat slecht is, wil handhaven en enkelen wil permitteeren dit aan te vullen. Ik zou graag willen vernemen, kort en duidelijk, 'of u met leerplan bedoelt het tegenwoordige of het vroegere. Voorzitter. Wij hebben het noodig geacht meer wiskunde te geven, terwijl het taalonderwijs dat aan den 5-jarigen cursus 28 uur is, hier nog 84 blijven zal, zoodat het leeuwenaandeel aan de talen blijft gegeven. Macaré. Mag ik u dau even opmerken, dat het juist andersom staat in het voorstel dat voor mij ligt? Er staat in het concept-besluit: het leerplan dat thans geldende is. H u e t. Er blijkt duidelijk uit de wijze waar op ieder over de zaak spreekt, dat de wijziging in de stukken aangewezen tot stand zal komen. We zijn afgestuit op den vorm, als men het voorstel nagaat van B. en W., zijn deze het eens met den heer Macaré. Het is heel moeilijk het voorstel van B. en W. aan te nemen omdat wij niet weten wat wij krijgen. In het oorspron kelijk voorstel van den heer Krol is het beter en ik denk dat ook het voorstel van B. en W. op deze wijze zou worden afgestemd. Ik geloof dat het beste is, het oorspronkelijk voorstel van den heer Krol weder op te wekken. Voorzitter. Laat ons dan zeggenvoor zoover het karakter der school hierdoor geen nadeel zal lijden enz. De Kanter. Ik vind dat heel goed, maar zou het niet wenschelijk zijn daarbij te voegen: In den geest als van het hierbij overgelegde leerplan? Na eenige discussie trekt de heer de Kanter dit in. Het voorstel ran B. en W. wordt nu aan genomen mot 1 stem tegen, die van den heer Lodewijks. De Kanter. Zouden we nu niet er aan toe voegen dat leerlingen, die het toelatings-examen hebben gedaan voor den 5-jarigen cursus,zonder ex amen toegelaten worden tot den 3-jarigen cursus? Voorzitter. Dit is een zeer moeilijke zaak. Wij moeten de comm. van toezicht hierover hooren. Punt 2. De Kan ter. Ik heb hiertegen geen bezwaar, maar het komt mij voor, nu ik de zaak heb nagegaan, dat deze verhooging reeds vroeger had moeten plaats hebben. Reeds in 1884 is op het onbillijke gewezen in de verhouding tusschen het traktement van dezen leeraar en dat zijner col lega's. Ik wensch in overweging te geven, der gelijke verhoogingen in aanmerking te nemen bij de begrooting van 1889. Het voorstel wordt met alg. stemmen goed gekeurd. Punt 3 wordt verworpen met 14 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Enschedé, von Reeken, Heshuijsen, Huet, van de Poll en van Ek. Het schoolgeld blijft dus f 60. Aan de orde is: Verzoek van J. C. Boller, om van een door hem op te louwen perceel de muren van privaat en keuken dunner te mogen maken dan bij pol. verord. is voorgeschreven, daar deze muren niets behoeven te steunen. De Comm. van Strafverord. stelt voor aan art. 177 van de pol. verord. toe te voegen: Waar het geldt een uit- of bijbouw niet hooger dan 3 meter boven den beganen grond, kunnen B. en W. voor muren, die geen scheidingsmuren tusschen aangrenzende gebouwen zijn, in de gevallen bedoeld bij artt. 176 en 177, onthefing verleenen van den regel gesteld onder No. 5 van eerstgemeld art. B. en W. stellen voor, aan adressant te be richten, dat aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. Van Ek. Ik geloof dat dit kan gebeuren. Adressant heeft den muur al verzwaard, omdat het antwoord zoo lang wegbleef. Heshuijsen. Ik heb groot bezwaar en stel voor, art. 177 bis aan de orde te stellen, en zoo mogelijk aan te nemen. De Kanter. Het is eene moeilijke kwestie, eene technische zaak, maar nu de comm. zegt dat het niet noodig is, maak ik geen bezwaar het aan te nemen. Het is wel vreemd dat de heeren van fabricage, zelf hun stem hebben ge geven aan het artikel dat zij nu afkeuren. Van Ek. Ik geloof dat men art. 176 wel wat sterk heeft uitgelegd, de comm. van fabri cage heeft nooit gedacht, dat men schotten van warandes van heelen steen zou gaan maken. Deskundigen zijn zoover gegaan, dat zij een muur tusschen twee tuinen gemaakt hebben van een heelen steen, terwijl het B. Wetb. spreekt van een schutting. De Kan ter. Zou het geen overweging ver dienen om, als zich dergelijke kwesties voordoe*, er alvorens decisie te nemen het advies over in te winnen van de comm. van fabricage Het voorstel van B. en W. wordt thans zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel van den heer Heshuijsen. 't Hooft. Bij de opening der vergadering is ons meedegedeeld, dat Ged. Staten een veran dering in een art. in de politie-verordening heb ben goedgekeurd. Als wij nu weer eene veran dering in de politie-verordening gaan maken zijn wij m. L op den verkeerden weg. Het voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Verzoek van de dames Sluyterman van Loo, om een stukje grond te mogen huren voor haar huis aan de Dreef en dit te mogen afsluiten, het geen zonder bezwaar voor de voorbijgangers ge schieden kan. Wordt zonder hooldelijke stemming goedge keurd. Verzoek van M. Dirken om een stukje grond in de Bakkerstraat te mogen koopen. De comm. van fin. wenscht dat vooraf de aan vrager zich verbinde om, wanneer hij op be doeld stukje grond huisjes bouwt, deze te stel len met de voorgevels in de rooilijn van de andere huizen in de Bakkerstraat. H e s h u ij s e n. Ik heb de zaak nog eens bekeken en het komt mij voor, dat de veronder stelling der comm. v. fin. niet zal gebeuren. Aan beide zijden van het terrein staan nieuwe huizen en de aanbouw gaat daar niet snel voor uit, zoodat de toestand daar zeer lang zoo blij ven kan. Van verfraaiing kan geen sprake zijn, maar wel van verbetering. Ik wensch yoor te stellen, den grond in huur te geven, niet in koop dan zal hij dien afschutten met een hek en er een tuintje van maken. Ens c'h e d Ik zou er niet voor zijn den grond te verhuren. Het zetten eener schutting zou het opknappen tegenhouden. Het voorstel van B. on W. wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Voor de heeren Krol, 't Hooft, Sabelis, Sneltjes, Berkhout, Von Ree ken, Heshuijsen en Stoel. Het voorstel der comm. v. fin. wordt aange nomen. Verzoek van J. van Roode, om een stuk gronds vóór zijn huis aan den Zijlweg in huur te mogen hebben. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgek. Aanbieding door B. en W. van een staat tot besciiikking op den post «Onvoorziene Uitgaven" der begrooting voor den dienst van dit jaar. Dit betreft het verleenen eener subsidie van f250 voor de pont over het N. B. Spaarne. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgek. Voorstel van B. en W. om een onbebouwd gedeelte van het Nassauplein af te rasteren en daai'toe op den post buitengewone uitgaven, dienst 1888, f 45 beschikbaar te stellen. Van Ek. Art. 74 der politie-verorderingver biedt: het aanbrengen van punten, pennen, pin nen, glasscherven of andere snijdende of ste kende voorwerpen op gebouwen en afsluitingen. Worden nu B. en W. ook gestraft met f 25 boete? Voorzitter. Hebt u het slot wel gelezen? Daar staat: tenzij dit geschiedt met toestemming van B. en W. De Kanter. Is ook bedoeld, de straat daar af te sluiten die nog geen naam heeft Dan ben ik er zeer pertinent tegen, omdat men den weg niet moet afsluiten. Wat zal een afsluiting bovendien geven? Een poos geleden hebben we een dergelijk voorstel gehad voor de Wilhelmina- straat. Ik kom daar dikwijls langs en dan is dejeugd er druk aan het spelen. Dan zeg ik: daar had den we geen geld voor uit te geven. Kan er niet beter voor gezorgd worden door meer poli tietoezicht? Voorzitter. De afsluiting zal altijd iets helpen. Maar politie-toezicht wordt veel kost baarder. Sneltjes. Mag ik enkele vragen doen? Ik heb voor mij liggen het adres van den heer Barneveld Kooy en deze vraagt ook afras tering, maar zóo dat de huizen geen belemme ring ondervinden. Maar als de afsluiting geschiedt op voorgestelde wijze zijn de achterdeuren van die huizen in die straat gesloten. Stoel. Ik geloof dat wij economie betrachten door het daar te laten zooals het is. Zoolang die plek niet voor iets anders noodig is, zie ik er geen bezwaar in de kinderen er te laten spelen. Wat hindert het of er eens een bal in een tuin vliegt Voorzitter. De menschenhebben reeds lang last van die jongens gehad. De stemmen staken over het voorstel. Voorstel van B. en W. om in de Hagestraat een nieuw riool van Portland-cement te doen leggen en de kosten f1050 te verhalen op den oost «Onderhoud van pompen en riolen, dienst 1888. W ordt zonder hoofdelijk stemming goedgekeurd. B. en W. stellen voor het indertijd ten op zichte van de door het min. van Oorlog te ma ken schotbalksluizen genomen besluit, aldus aan te vullen dat, bij verschil van gevoelen omtrent de uitvoering, de beslissing zal worden ingeroe pen van eene comm. van Arbitrage. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Benoeming van een tijdelijk wethouder in de plaats van den heer mr. G. Heshuijsen, wan neer deze, na het vertrek van dr. C. G. Von Reeken, als waarnemend burgemeester zou kun nen moeten optreden. De Kanter. Ik zou wel willen voorstellen aan den waarnemenden Burgemeester, nog eenige dagen zijn reis uit te stellen. Voorzitter. Dat kan ik onmogelijk doen, ik heb voor den Burgemeester mijn reis reeds 12 dagen uitgesteld en kan nu door bizondere omstandigheden niet langer wachten. Men zal het den te benoemen Wethouder niet lastig ma ken, maar wij moeten voor spoedeischende ge vallen gedekt zijn. Wordt gekozen de heer M. O. de Kanter. De Kanter. Ik vind het zeer vereerend, maar de keuze is niet gelukkig. Enfin, ik heb het. Tot onderwijzer aan de kostelooze school lett. D alhier wordt benoemd de heer J. de Weeger. Als onderwijzeres aan de Burgerschool wordt benoemd mej. A. J. G. v. d. Steur. Voorstel van B. en W. om mej. F. L. Stroh, onderwijzeres 3e kl. aan de Burgerschool, te be vorderen tot id. 2e klasse. De Kanter. Dit voorstel op zichzelf heeft mijn volle sympathie. Op dit oogenblik maak ik echter bezwaar. De eenige school, waarop hier verschillende klassen bekend zijn, is de opleidings school voor meisjes, maar altijd heeft de Raad in organieke wetten beslist, dat er slechts een soort onderwijzers zou wezen. Ik vind dat het niet aangaat, dat op andere scholen de onder wijzers van bevordering zijn uitgesloten. Als deze 1 verhooging plaats heeft, moet eerst de organieke wet veranderd worden. Dan zal ik er gaarne voor stemmen. Voorzitter. Ik erken dat er een zekere leemte in is. Als we het niet doen verliezen we echter eene zeer goede onderwijzeres. De Kanter. Welk bezwaar is er, om de wetten met elkander in overeenstemming te brengen? Ik ben er tegen, het op de eene school wel en op de andere niet te doen. V o o r z 11 e r. Ik stel voor de zaak aan te houden. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Verzoek van het Bestuur van den Nederl. Schutterijkadcrbond, afd. Haarlem, om voor den in Aug, 1889 alhier te houden schietwedstrijd, een subsidie van f 300 te verleenen. B. en W. preadviseeren hierop gunstig. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgek. B. en W. stellen voor, onder wederaanbieding van het adres van den directeur der Tram- Omnibus-Maatx. B. O. H. hem alsnog een uitgang te verleenen op liet Prinsenbolwerk. Wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Voor de heeren Stolp, Sabelis, de Haan, Berk hout, von Reeken, Waller, Huet en van de Poll. Voorstel van B. en W. om aan den eersten onderteekenaar van het adres der Vereen. «Volks belang», te verhuren een 8tuk grond aan de Bakkerstraat tegen eene jaarlijksche recognitie van fl, op voorwaarde o. a. dat de huur voor 5 jaar wordt aangegaan, ingaande met 1 Jan. jl. en dat het gebruik van den speeltuin niet hinderlijk zij voor het onderwijs in de aangren zende school. Wordt goedgekeurd met 1 stem tegen, die van den heer Stoel. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voor zifter de vergadering. Ter drukkerij van "Haarlem's Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6