NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 21 Juli 1888. No. 1548. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: s r a s mei; iv s. It I N K X I. A I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheel e Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1"5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. PJBEREBOOW en J.p. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE jr Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. Haarlem, 20 Juli. In oDs raadsverslag in het nommer van gisteren is bij het opmaken bij ongeluk een woord weggevallen. Volgens het verslag heeft de heer Krol, (4e kol., 8e regel v. b.) gezegd: .Evenals thans groot verschil van ieischen is tusschen Willemsoord en Breda» enz., dit moet zijn «evenals thans geen groot verschil» enz. Bij het Donderdag voortgezette 9e jaarlijksche examen der neder- landsche Toonkunstenaarsvereeni- ging is er van de vijf candidaten slechts één geslaagd en wel onze stadgenoot mej. H. C. C. Ziegeler, voor piano (lager onderwijs). Na afgelegd examen aan de Ko ninklijke militaire academie te Bre da is o. a. van het eerste studiejaar onvoorwaardelijk naar het tweede overgegaan onze stadgenoot de heer J. Post van der Steur, voor de eüie in Oost-Indië. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de vereeniging «Haarlerasch Zanggenot» alhier, is «besloten deel te nemen aan den zangwedstrijd, uitgeschreven door de verëeniging aZanglust» te Amster dam, bij gelegenheid van haar 30 jarig bestaan op Zaterdag 27 Octo ber a. s. De twee door iedere me dedingende vereeniging te zingen nummers zijn naar vrije keuze. Arrondissements-lteclitfoanli TE HAARLEM Zitting van Vrijdag 19 Juli 1888. Nog werden behandeld de navolgende zaken J. E. te Beverwijk, mish. en beleediging req. 1 m. gev.J. van V., sjouwerman IJmuiden, mish. req. f 10 boete subs. 5 d. hecht.; M. de N. mandenmaker IJmui den, mish. req. f 10 boete subs. 5 d. hecht.; A. v. d. M. arbeider te Haarlem mermeer, mish. req. f 10 boete, subs. 5 d. hechtenis; H. P. werkman te Heem stede, diefstal, req. 3 m. gev. De rechtbank deed uitspraak in de na volgende zaken, vermeld in «Haarlem's Dagblad" van 6 en 7 dezer. G. J. B., wagenmaker Haarlem, belee diging, f 15 boete subs. 5 a. hechtenis; J. P. V. Haarlem, 12 jaar, diefstal, plaatsing in een Rijks-opvoedingsgesticht tot 9 Maart 1892; M. O. huisvr. van P. B. te Beemster, beleed., f 5 boete subs. 2 d. hecht.; J. A. arb. Purmerend, mish. 1 m. gev.; M. G., Zandvoort, diefstal, 8 d. gev.; H. G., turtventer Zaandam, be leediging t 1 boete, subs. 1 d. hecht.; C. W., S. D., en H. M. te Zaandam, ver nieling, de eerste en tweede 2 d., de derde 3 d. gev.; J. M., arb. Haarlemmermeer, mish. f 5 boete subs. 3 d. hecht.A. v. d. M., wed. H. D., Zandvoort, beleed., vrij gesproken P. G. diefstal Zaandam, 3 dagen gev. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. De oorzaak van de doorbraak aan de damsluis bij de Vijfhuizen te Haarlemmermeer, is naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, niet gelegen in den weinigen weer stand dien de veenachtige grond biedt, maar hoofdzakelijk in den sterkeu drang van het water. De schade bepaalt zich alleen tot het verbreken der dammen. Het was Donderdagmorgen te 5 uur. In het huisje van W. L., arbeider te Bennebroek, was alles nog in rust, de vier kinderen slie pen zacht en kalm en droomden van geen gevaar. Hun vader was e hter opgestaan, met het voornemen zich spoedig naar zijn werk te bege ven. Plotseling grijpt hij, zonder eenige aanlei ding, een houten hamer die in de kamer lag, gaat naar de bedstede waar zijn veertienjarige zoon slaapt en geeft hem kort achter elkaar een paar slagen tegen het hoofd, zoodat de knaap onmiddellijk ontwaakte, opsprong en weder in zijn kussen terugzonk, kermend van pijn en schrik. Uit zijn wond vloeide rijkelijk bloed, dat peluw en lakens bevlekte. Een oogenblik zag de woestaard zijn werk aan, toen beval hij den jongen op te staan en zich te gaan wasschen. Bevend van angst gehoor zaamde de arme knaap en waschte het bloed af, dat over zijn gelaat vloeide. En daarop nog niet voldaan met wat bij reeds had verricht, gaf de ontaarde vader hem een derden slag met den hamer, even boven de slaap. Het schijnt, dat hij toen eerst inzag, wat hij had gedaan en, zoo hij al geen berouw had over zijn schandelijk gedrag, was_ hij toch bevreesd om met de justitie in aanraking te komen. On der bedreiging van hem anders des avonds te zullen doodslaan, verbood hij hem aan iemand de ware oorzaak van de verwonding mede te deelen: hij moest zeggen dat hij gevallen was. Van spijt over het misdrijf was echter blijk baar geen sprake, want hij vertrok zonder zorg te dragen dat de knaap behoorlijk verbonden werd. Natuurlijk was dit alles niet geschied zonder dat de drie andere kinderen het hadden be merkt, maar deze waren niet bij machte de gru welijke mishandeling te beletten. Maar toen de vader was heengegaan, besloten zij, in weerwil van zijne bedreigingen, de politie te gaan halen. Het oudste meisje ging derhalve reeds te half zeven naar den gemeente-veldwachter Oor ver, die haar onmiddellijk naar het huis verge zelde. Daar vond hij den knaap zooals wij be schreven hebben, en nu werd spoedig de burge meester van een en ander in kennis gesteld, terwijl dr. Prins het hoofd van den armen jon gen verbond. Natuurlijk werd L. zonder dralen in hech tenis genomen. Met stalen voorhoofd be weerde hij, dat de knaap uit het bed was ge vallen en zich daardoor had bezeerd. Denzelfden middag reeds werd hij naar Haarlem getranspor teerd en eenigen tijd later stelden de subs. off. v. jast. en de rcchter-commissaris, vergezeld van den subs, griffier, een onderzoek in loco in. Wat de reden der mishandeling geweest is, heeft men tot heden niet kunnen ontdekken. Er was niets voorgevallen dat deze uitbarsting van moordlust zou kunnen motiveeren, terwijl hier van dronkenschap geen sprake kan zijn daar L. zich niet sohuldig maakt aan misbruik van sterken drank. Bovendien is het de eerste maai dat de man (hij is 52 jaar oud) met de justitie in aanraking komt. Dat hij evenwel zijne kinderen slecht behan delde, was reeds vroeger gebleken. In den afge- loopen winter trachtte hij midden in den nacht zijn 16-jarige dochter te mishandelen. Deze wist los te komen en vluchtte de deur uit, gevolgd door de drie andere kinderen. Zoo dwaalden zij rond in nachtgewaad en blootsvoets, terwijl het hevig vroor en de sneeuw eeu voet dik op den weg lag. Het spreekt vanzelf, dat de inlichtingen, over de wijze waarop de mishandeling is geschied, van de kinderen afkomstig zijn. De vader blijft tot dusverre bij zijne ontkenning volharden. De toestand van den knaap is, hoewel de wonden ernstig zijn, niet gevaarlijk. LETTEREN EN KUNST. Met genoegen verneemt het «Leidsch Dbl.« dat zyu vroegere stadgenoot de heer A. M. Oudshoorn, solo-violoncellist van den Koning der Nederlanden en ridder van de Eikekroon, thans te Nizza verblijf houdende, door den President der fransche Republiek benoemd is tot «officier de 1'Académie". Op het Conservatoire te Rijsel is de eerste prijs voor de opera toegekend aan den heer v. Wijnbergen van 's-Hage, wiens zang en spel in de «Guillaume Tell« vooral zeer werden toege juicht. LEGER EN VLOOT. De 2e luit. J. P. A. van Weeren is van het 6e bij het 4e reg. inf. overgeplaatst. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 18 Juli. Houderd acht en veertig korders brachten heden 10 tot 240 groote en 15 tot 300 kleine tongen, 15 tarbotten, 3 tot 15 mandjes kl. schol en 2 tot 4 manden schar ten afslag, terwijl door de beugers 280 roggen werden aangevoerd; gr. tong gold 35 a 45 cent, kl. id. 15 cent, tarbot f7 a 10 per stuk, kl. schol f 1.10 a 1.35 per mandje, schar tegen f 3.50 per mand en rog 48 a 45 cent per stuk. De heer jhr. mr. J. van Doorn, procureur-generaal bij het hof te Paramaribo, heeft per laatste mail zijn ontslag aangevraagd, met verzoek, ingeval van inwilliging, hem het bericht te telegrafeeren. Avondp Aan het «Hotel d' Orange» te 's Hage, waar Prins Albert van Pruisen verblijf houdt, hebben zich ingeschreven de meeste leden van het corps diplomatique, hofbeambten, vele autoriteiten en andere aanzien lijke personen. De tentoonstelling in den Koekamp genoot Donderdag de eer het eerste vorstelijke bezoek te mogen ontvan gen. Tegen halt twee verschenen met eenige leden van hun gevolg Prins en Prinses Albert van Pruisen op het terrein. Morgen (Zaterdag) zul len de leerlingen der Ambachts school te 's-Hage in de gelegenheid worden gesteld de tentoonstelling in den Koekamp te bezichtigen. Door den heer C. A. Besier, ingenieur te Apeldoorn, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoorweg van Hattem naar Kampen eu van Hattem naar Zwolle. De optocht welke te Am- sterdam ter gelegenheid van den Prinsesse-dag zal worden gehouden, belooft zeer aantrekkelijk te zullen worden. Thans verneemt men weder, dat er o. a. een drietal karossen in zullen voorkomen, één, zooals in het midden der 14e eeuw werd gebruikt en waarin de beide gravinnen van ViandeD, de tweede uit den tijd van prins Frederik Hendrik, waarin A.'Lalia van Solms en de derde uit het tijdvak Willem V, uit het laaist der vorige eeuw en waarin Sophia Wilhelmina zal zijn gezeten. Deze rijtuigen worden vervaar digd door de firma A. Haak en Zonen, te Amsterdam; de heeren Aug. Pro en Zn. hebben zich be last met het decoreeren en schilde- reD, volgens opgave van den heer F. D. van der Keilen. Een en ander geschiedt door genoemde firma's op de meest belanglooze en welwillen de wijze. De o u d - s t u d e n t e n der Utrechtsche hoogeschool, die in 1830 een vrijwillig jagerkorps vorm den, om de rechten van het vader land te helpen verdedigen, zullen den 13en Aug. e. k. eene reünie houden in het Hótel «la station» te Utrecht, om dien dag in een kame raadschappelijk samenzijn door te brengen. Van Rennes, de geestige cor respondent van de «N. Rotterd. Courant" begint zijn verslag over de zittiDg van den Utrechtschen Gemeenteraad van Donderdag, als volgt: 't Wai Tcermis in liet dorp en de blonde [boerinnen Ferzelden de juichende boeren ten dans! Met het vers, waaraan deze regelen zijn ontleend, was ik voornemens mijn verslag van de gemeenteraadszitting te beginnen omdat het hier kermis is. Maar de over weging dat Utrecht bij lange na (een aar dig Hollandsch woordje, hef maar hier niet op zijn plaats) geen dorp is, en dat do traaitioneele blonde boerinnen hoe lan ger hoe meer van onze kermissen weg blijven en, als ze komen, ons voor het blond van Jan van Beers niets dan melk boerenhondenhaar weten aan te bieden, deed mij besluiten, geen verdere aanha lingen uit het vermaarde gedicht van den vlaamschen poëet te doen. Te meer be stond daartoe aanleiding, omdat we nog altijd gebukt gaan onder het verlies van den man, die, behalve Van Beers zeiven en eenige uitgevers van zijne werken, al het meest heeft bijgedragen om den naam van den Antwerpschen jongelingsdroomer in Noord-Nederland te doen herdenken. Nu Doressen dood is, kon ik het niet over mijn hart Krijgen, om een gedicht van den man, wiens naam hij aan zijne beroemde rederijkerskamer verbond, in verband te brengen met een praatcollege, welks debat ten zoowel levende als overledene rederij kers zou doenblozen. Die overweging kon echter het feit niet wegcijferen, dat het hier kermis is. De mallemolens draaiden, de draaiorgels ook; de clowns schreeuwden voor de tenten; de lange lepels tastten in de pap, die weldra als poffers, plaatkoeken of wafels worden voorgediend en wij zaten op het stad huis. Ja, wij! Eén en twintig raadsleden en vier verslaggevers, dus twaalf raads leden en een verslaggever te weinig En we zaten «fijn"! Alles was in nieuw groen gestoken, zelfs de gele tafeljes van ons waren in éene met groen bekleede tafel gemetamorpho8eerd. Terwijl de burgemees ter den zegen des Hemels over de gewone bezigheden afsmeekte, dankten wij ZEA„ «voor zooveel goeds aan ons gedaan". Het is dus kermis! Een niets beteeke- neude kermis, een kermis die niet alleen de tering heeft nog erger dan de zieke jongeling, maar die gebukt gaat onder de FEItTIIiljHTOlSr. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 891 XXXII. HET VERHAAL VAN JUFFROUW BELDEN. Maar, zeide ik, uw oom ie een man van mid delbaren leeftijd en schijnt een goede gezondheid te ge nieten; dat wachten kan dus een kwestie worden van jaren. Ik weet het niet, mompelde zij, maar ik denk het niet. Oom is niet zoo sterk als hij er uitziet, en.... Hier bleef zij steken; waarschijnlijk minder aangenaam aangedaan door de wending van het gesprek. Er was toen echter iets in de uitdrukking van haar gelaat, dat mij stemde tot ernstig nadenken en dat mij sedert niet meer uit de ge- iachte is gegaan. Niet dat een bepaalde vrees voor iets als nu heeft plaats gehad, mij de lange maanden die nu volgden, nog trager leed voorbijgaan; ik was nog te zeer onder den indruk barer bekoorlijkheden, dan dat haar beeld mij meer dan voor een vluchtig oogenblik in donkeren nevel gehuld voor den geest zou zijn gekomen. Maar toen ik inmiddels een eigenhaudg schrijven van Clavering ontving, waarin hij mij bezwoer hem te zeggeD, wat ik wist van de vrouw, die, ondanks haar heilige beloften, hem doemde tot zulk een wreede verwijdering, en toen des avonds van denzelf- deu dag een mijner vriendinnen, die juist was teruggekeerd van New-York, mij vertelde, dat zij op eene feestelijke bijeenkomst Mary Leavenworth had gezien, omringd van een aantal aanbidders, begon ik mij over den stand van zaken ernstig bezorgd te maken en schreef haar een brief waarin ik haar met de klachten van Clavering bekend maakte en er haar op wees, hoe gevaarlijk het was, een zoo vurig aanbidder zoolang van zijn rechten verstoken te houden. Het antwoord, dat ik hierop ontving, stelde mij weinig gerust. Ik wensch voorloopig de gedachte aan den heer Rob- bins geheel terzijde te zetten, schreef zij, en ik raad u hetzelfde te doeD, hoe zeer u dat ook moge teleurstellen. Ik heb hem zelf reeds geschreven, dat zoodra ik in de ge legenheid was hem te ontvangen, ik hem hiervan onmid dellijk zou kennis geven. Die dag is nog niet gekomen. Hij, behoeft echter niet ontmoedigd te zijn, voegde zij er in een postcriptum bij. Wanneer het huwelijks geluk zijn deel wordt, zal het hem in alle opzichten vol komen bevredigen. Wanneer, dacht ik; juist dat wanneer kan wellicht de ondergang worden der geheele familie! Maar slechts bezield met 't verlangen om haar in alles te believen, schreef ik dadelijk eeu brief aan Glavermg, maakte hem bekend met hetgeen zij gezegd had en verzocht hem voorloopig geduld te blijven oefenen. Zoodra ik mocht vernemen, dat eenige verandering had plaats gevonden in Mary's toestand of met haar zelve, zou ik hem daarvan dadelijk bericht zenden. Nadat ik dit schrijven naar Londen had afgezonden, bleef ik den loop der zaken geduld.g afwachten. Reeds spoedig deden zich verontrustende verschijnselen voor. Binnen twee weken vernam ik het plotseling over lijden van den heer Stobbins, den geestelijke, die hun hu welijk had ingezegend: nog nauwelijks bekomen van den schok, dien deze tijding bij mij had veroorzaakt, vond ik opnieuw groote reden tot bezorgdheid, toen ik kort daarop in een der New Yorkeche bladen den naam van Clavering vond onder hen, die aan het Hotel Hoffman waren afge stapt. Dit toch was een bewijs, dat mijn brief op hem niet de gewenschte uitwerking had gehad en dat aan zijn ge duld, waarop Mary zoo roekeloos gerekend had, een einde begon te komen. Het verwonderde mij dan ook niet, toen ik twee of drie weken later een brief van hem ontving, dien ik, wegens gemis van het teeken op het couvert dat waarschijnlijk in haast vergeten was opende. Daaruit kou ik wel merken, dat hij, door de herhaald mislukte pogingen, om openlijk of in 't geheim toegang tot haar te verkrijgen, tot wanhoop gedreven, besloten was alles op 't spel te zetten, tot zelfs het verlies harer genegenheid. Door zich onmiddellijk tot haar oom te wenden, wilde hij een einde maken aan het martelend wachten en verlangen, welken last hij niet langer kon dragen. Ik wil thans, Amy, dat gij inderdaad de mijne wordt,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1