Keizers m DnitscliM ei Rnslani tuis, dat de aandeelhouders 10 pCt. krijgen, noemde hij zeer zwak. Spreker meende dat het op niets steunde en stelde ten slotte het punt van verschil in het licht tusschen hen, die op ordelijke wijze verbe tering van toestanden willen, en de sociaal de mocraten, in tegenstelling met hen, die de hei ligheid van verkregen rechten niet eerbiedigen. De heer Domela Nieuwenhuis betreurde, dat hij niet sterk genoeg kon optreden tegen den heor van Houten, die den steun der geheele Kamer had en dat de debatten niet meer over de Bank liepen, maar gericht waren tegen spre ker en het socialisme (afkeurende teekenen). Nadat de minister van Financiën nog het woord heeft gevoerd, trekt de heer Clerx zijne motie in. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De motie-Domela Nieuwenhuis (maatregelen tot oprichting van een Rijksbank) wordt nadat de voorsteller daarin veranderd had dat de Kamer de verdere behandeling der wet schorste verworpen met 72 stemmen tegen 1 (die van den lieer Domela Nieuwenhuis). lieden kwamen de artikelen in behandeling. Door den heer Domela Nieuwenhuis zijn 9 amendementen op de artikelen van hel Bank- octroo: ingediend; door den heer Bahlman twee. De heer A. van Dedem stelt een wijziging voor van de 4e paragraaf van art. 4. RECHTSZAKEN. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaken, de vorige week behaudeld Maria K. wegens diefstal veroordeeld tot 8 maanden gev.; J. N. G. B. Wormhout wegens diefstal, oplichting en wederspau- nigheid tot 2 jaren gev., terwijl O. W. P. F. en C. B. werden vrijgesproken. Wegens diefstal van een parapluie uit den franschen Bazaar in den avond van 2 Juli, stond terecht zekere August S., een 44jarigo Duitscher, uit Hamburg ge komen en eerst 4 dagen hier ter stede verblijf houdende. De bekl. had geen geld en was voornemens via Eugeland naar Amerika te gaan, toen liij in eenigszius benevelden toestand voor den regen schui lende, het regenscherm buit maakte, doch dadelijk gegrepen werd. Het O. M. requi- reerde 1 maand gev., Mr. Clausing verzocht eene lichtere straf. Vervolgens had zich te verantwoorden de IBjarige Maria Engelina M., die op 7 Juni, ten huize van het echtpaar S. dienende, zich aan diefstal van eenige goe deren had schuldig gemaakt, en op 9 Juni ten huize eener juffrouw in de Gerard Doustraat eenen baaien rok had ontvreemd, welke feiten door de beklaagde volledig werden bekend. Het O. M. requireerde hare veroordeeliug tot 3 maanden gev. Uitspraak Donderdag a. s. H11T EN L A N D. België. Het heet thans, naar de goe- verneur der provincie Antwerpen op een interpellatie van Delvaux in den provin cialen raad heeft geantwoord, dat de rust de gemeente Boom als hersteld kan worden beschouwd, ten bewijze hiervan hij aan de begrafenis van den on- gelukkigen van den Bosch, welke zonder verstoring der orde heeft plaats gehad, [nderdaad is dit echter nog niet het ge de rust zal in die kleine gemeente niet hersteld, alvorens de burgemeester, die schromelijk zijn bevoegdheid te bui len is gegaan, ontslagen zal zijn. De ongelukkige Falmaerts, de man die 3en bajonetsteek in de buik kreeg, is nog lijdende. Zijn gezin, dat uit vrouw zeven jonge kinderen bestaat, is daar van inkomsten ontbloot en verkeert ten gevolge in armoedigen toestand. Volgeus den goeverneur zou het admi nistratieve onderzoek reeds geopend zijn, dit vordert uiterst langzaam, liet onderzoek daarentegen is in gang. Alle dagen worden talrijke naar Antwerpen opgeroepen en jp het einde dezer week zal de rechtbauk kunnen overgaan tot het samenstellen van rapport. Yoor Zondag a. s. is te Boom eene ma op touw gezet, waaraan door tal vereenigingen o. a. uit Antwerpen eu Her.helen wordt deelgenomen, sommigen vergezeld van muziekkorpsen. Waarschijn zal de nog altijd gehate gendarmerie een afdeeling infanterie worden ver De burgemeester durft zich nog niet Duiten shuis vertoonen. In het kamp van Beverloo wordeu 4 Juli door het regiment karabiniers proeven genomen met 4 stel van repeteergeweren, nl. de stelsels Schulof, Pieper en Mannlicher. Deze proeven worden geleid door den ïeneraal baron Van der Smissen, die over voor België aan te nemen repeteerge zal moeten beslissen. Volgens de //Belgique militaire" is weder jen nieuw geweer aangeboden, dat is uit gevonden door den Belgischen infanterie* luitenant L. Dohet, welk geweer aan alle schijnt te voldoen. Het maga werkt op de wijze als de cylinder bij revolver, doch wordt automatisch aerladen, naarmate de patronen verschoten svorden zulks geschiedt door de cylinder in gemeenschap te brengen met een patro dat aan het geweer kan worden en een groot aantal pa kan bevatten. Om evenwel de af metingen niet te groot te maken, is het voor 8 patronen ingericht, zoodat de schut ter. 16 schoten vlug achter elkaar kan Frankrijk. De Gironde wast onrust barend. Men vreest voor overstroomingen. DuitseMandOp bevel des keizers is aan de marine bekendmaking gedaan van de kabinetsorder, waarbij aan den generaal der infanterie von Caprivi op zijn verzoek ontslag is verleend als chef der Admiraliteit. In dat stuk verklaart de keizer ouder anderen, aan het verzoek ge volg te hebben gegeven omdat hij voor nemens is, binnenkort in het opperbevel en het bestuur der marine organieke ver anderingen te maken, die in de positie van generaal Caprivi zoodanige wijziging zullen teweegbrengen, dat de keizer hem daarin toch niet zou kunnen behouden. Blijkens het jaarverslag der duitsche Maatschappij tot redding van schipbreu kelingen is thans de geheele reddingsdienst langs de duitsche kust, van de nederland- sche tot de russische grens, uitsluitend aan de Maatschappij opgedragen, die hier toe III reddingstations heeft ingericht. Daarvan zijn er 39 voorzien van booten en vuurpijltoestelleu, 53 van booten en 19 alleen van vuurpijltoestellen. Sedert de oprichting der Maatschappij (in 1865) zijn er 1703 menschen gered, waarvan 94 in het vorige jaar. De Maatschappij heeft ruim 47,000 leden, die te zamen jaarlijks 141,000 mark bijdragen. De inkomsten bedroegen ten vorigen jare 278,253, de uitgaven 172,181 mark. In de 23 jaren van haar bestaan heeft de Maatschappij uitgegeven 2,664,252 mark. Ten vorigen jare is aan premiën wegens redding uit betaald ruim 3600 mark. De duitsche keizer heeft het bescherm heerschap over de Maatschappij aanvaard en haar eene gift van 600 mark toege zonden. Engeland. Bij de jongste oefeuingen der vloot is het gebleken, dat de voorziening in sommige harer behoeften zeer veel te wen- scheu overliet. Lord Beresford, chef der admiraliteit, zal de regeering deswegen ondervragen. De gang van zaken in Zoeloeland zal weldra in het Lagerhuis een ernstig onderwerp van beraadslaging uitmaken. Ierland. Woensdag zijn eenige deur waarders, vergezeld van 170 soldaten en 120 constabels er toe overgegaan om een viertal boeren te Kilrast, die weigerden hunne pacht te betalen, uit hun huis te zetten. Zij waren alle vier lid van het zoo genaamde //veldtochtsplan", dat ten doel heeft de ei enaren der landerijen te tergen door geen pacht te betalen en hun op alle manieren afbreuk te doen. Het vermoorden van grondeigenaren is bovendien volstrekt geen zeldzaamheid. Drie van de op straat gezetten boden geen weerstand, maar voor deu vierde moest men geweld gebruiken. Deze had zijn deur ge barricadeerd, en het volk dat buiten stond en het meestal met de pachters eens is, juichte dit zeer toe. Ten slotte moesten de soldaten de deur verbrijzelen, maar de orde werd niet verstoord. Heden zou de openbare macht voortgaan met weigerach tige pachters op straat te zetten. Men verwacht ernstige onlusteu. Op de Iersche tentoonstelling te Olympia, een der wijken van Londen, is een bazar gehouden ten voordeele der en- gelsche werklieden. De prinses var. Teek en vele aanzienlijke dames traden als ver koopsters op en deden goede zaken. DE ONTMOETING DER De overtocht van keizer Wilhelm met het hem vergezellende eskader is zeer voor spoedig te noemen. Den eersten dag was het weder stil en vrij helder. Des nachts kreeg men wel stormachtig weder en woelige zee, waarna er 's mor gens zware regen volgde, maar tegen den middag van den 15e klaarde de lucht op, werd de zee kalm en zoo bleef het verder tot den volgenden dag. Dien avond ont ving de keizer, die aan boord de behan deling van regeering3zaken voortzette, de voor hem uit Swinemunde afgehaalde stuk ken en ging terstond met graaf Herbert von Bismarck er mede naar het schrijf vertrek. Dientengevolge werd in den mid dag van deu 17en eene bezending stukkeu van boord naar Memel afgezonden met een ad vies-vaartuig, hetwelk bij aankomst al daar eene nieuwe bezending moest ont vangen en terstond weder naar het keizer lijk'- yacht overbrengen. Donderdagmiddag kwam de //Hohen- zollern" te 47uur te Kroonstad aan en liet daar het anker vallen. De saluutschoten van alle forten eu aanwezige oorlogssche pen donderden door de lucht. Op de zoo genaamde kleine reede stapte de keizer Wilhelm aan wal en werd daarop terstond door czaar Alexander verwelkomd. Vervolgens voeren de beide keizers op het russische jacht //Alexandria" onder het lossen van saluutschoten Krooustadt voorbij, r.aar de landiugsbrug aldaar. Kei zer Wilhelm verliet de //Alexandria" het eerst en snelde de russische keizerin tege moet, die op de landingsbrug stond en die hij de hand kuste. Aan 'de landingsbrug stond een schit- terdend gevolg, alsmede eene eere-compagnie van de garde der marine, wier muziekkorps het duitsche volkslied speelde. Den keizer werd op russische wijze het welkom toe geroepen. De beide keizers bestegen het wach tende rijtuig en begaven zich naar het keizerlijk kasteel. In het eerste rijtuig zaten de beide keizers, in het tweede prins Hen drik van Pruisen en de russische groot- vorsttroonop volger. Door eene groote menigte menschen werden de vorstelijke personen met de levendigste geestdrift begroet. Italië. In de Kamer heeft Crispi, ant woordende op eene interpellatie, gezegd, dat de ernstige gebeurtenissen in Abyssi- nië een vergelijk tusschen Italië en Abys- siuië hebben vertraagd. Nieuwe onder handelingen zullen worden aangeknoopt, ten einde tot een eervol resultaat te komen. Met betrekking tot het incident in Zan zibar zeide de minister, dat Duitschland en Engeland de inzichten van Italië dee- len. Het geschil zal waarschijnlijk op be vredigende wijze tot oplossing worden ge bracht. Spanje. Alle spiritus-fabrikauton in Tarragona hebben hunne fabrieken gesloten. De ministerraad houdt zich bezig met het onderzoeken der door de spiritus-fabrikan- ten te Barcelona, Madrid, Taragona enz. ingediende klachten. De regeering is van oordeel, dat eene beslissing in deze zaak dringend noodig is. Servië. De reden die tot de echtschei ding van koning Milan en koningin Na talia heeft geleid zou daariu bestaan, dat de koning zich aan echtbreuk heeft schul dig gemaakt. Hij moet sinds langen tijd betrekkingen onderhouden met een zijner nichtjes en steeds getracht hebben ziju wettige gemalin ver buiten zijn omgeving te houden. Wanneer de echtscheiding wordt uit gesproken zal de koning dit ook nog aar dig in den zak voelen, daar hij Nathalia haar bruidschat van negen millioen francs terug moet geven. De koningin is naar Parijs vertrok ken, waar zij eenigen tijd zal verblijven. In haar gevolg bevinden zich priuses Mornssie en freule Bogdanawitch. Zij reist onder den naam van gravin Takowa. Naar het schijnt heeft men aan haar verblijf te Weenen zooveel hinderpalen in den weg gelegd dat zij besloot te gaan beproeven of de fransche regeering haar gastvrijer zou bejegenen. Zij is nog steeds ontroost baar over het gemis van haar zoon. Half ziek van het doorgestane leed is zij te Parijs aangekomen, waar niemand bij haar wordt toegelaten. Koningin Nathalia zal Zaterdag naar 's-Gravenhage vertrekken. Tunis. De Bey van Tunis heeft een afge vaardigde naar Parijs gezonden, prir.s Tayeb, om den President der Republiek het grootkruis der orde van Nichan Iftihar te overhandigen. China. Men herinnert zich de vree- selijke overstroomingen, welke het land dit jaar teisterden. Met zeer veel kosten is men er later in geslaagd door het leg gen van zware dijken langs de Hoangho het water binnen de oevers te houden. Thans blijkt al deze arbeid vergeefs te zijn geweest, daar er weer ernstige dijk breuken, gevolgd door overstroomiugeu van genoemde rivier, hebben plaats gehad. GEMENSD mlittS. Het ideaal van vele bewo- ners van het platteland is om in de hoofd stad een gemakkelijk, lekker leventje te leiden. Zekere Verbreek, een ongehuwd jong man en meesterknecht in een fabriek, erfde eenige dagen geleden 10.000 gul den en achtte zich dadelijk hiermede zoo rijk, dat hij ontslag nam uit zijn be trekking, met het plan te Parijs een vroo- lijk leventje te gaan leiden. Plotseling herinnerde hij zich, dat hij een kennis in de hoofdstad had, zekeren Leflos, met wieu hij indertijd gewerkt had en hij telegrafeerde dezen dat hij komen zou, terwijl hij Leflos verzocht, hem aan het station te komen afhalen. Te 7 uur des morgens kwam hij aan en vond op het perron ziju vriend Leflos, die hem hielp om zijn bagage in een huur rijtuig te brengen, dat hen brengen zou naar een Hotel in een der hoofdstraten. Toen men daar aankwam moest natuur lijk de koetsier betaald worden. Maar hoe Verbreek ook in al zijne zakken zocht, hij kon zijn portemonnaie, die ongeveer f 400 inhield, niet terugvinden, en de koetsier werd eindelijk ongeduldig en boos en riep een politie-agent, die beiden naar het poli tie bureau bracht. De commissaris van politie hoorde het verhaal van Verbreek aau, keek daarop Loflos scherp in de oogen eu zeide, toen deze ze neersloeg//Doorzoekt dien man!" Loflos werd doodsbleek en niet zonder reden, want zeer spoedig haalde men de portemonnaie van Verbreek te voorschijn, die de ontrouwe vriend hem ontrold had. Toen Verbreek met zijn geld het politie bureau verliet, was hij alleen. Hij liet zich door denzelfden koetsier weder naar het station rijden eu vertrok met den eerstvolgenden trein weer naar zijn vorige woonplaats. De vergiftiging vande garnizoenen der transehe forten Layasse en Saint Irénée schijnt geen ernstiger gevolgen te zullen hebben, dan dat de manschappen eenigen tijd het bed zullen moeten houden. Gelukkig dat dit ongeval in vredes tijd is gebeurd. Waar moest het heen als de vijand in aantocht was? De beroemde honden van het klooster St. Bernard hebben hun mededinger gekregen, een min der dichterlijken, maar een zeer werkzamen en immer onvermoeiden mededinger. Hun snuffelen, hun zoe ken, hun graven, hun zegevierend blaffen; hun laven van den armen bezwijmenden reiziger zal voortaan een minder avontuurlijk, wonder baar en romantisch karakter dragen, nu ook de telefoon zich met de zaak gaat bemoeien. Van benedeD wordt getelefoneerd, wanneer reizi gers naar boven trekkeD, zoodat men daar al dadelijk gewaarschuwd is en spoedig bij de hand kan zijn, wauneer de sneeuw of eenige an der andere reisontmoeting hen op houdt of hun leven bedreigt. Reeds zes levens moeten op deze wijze ge red zijn. Onmisbaar zullen de hon den er niet door worden, zij zullen 't er alleen wat gemakkelijker door hebben en ook minder belangwek kend zijn. Maar de reiziger zal er bij winnen en dus zullen de honden, zoo zij edelaardige honden zijn, die uit edelen drang plachten te handelen, er zich niet over be klagen. Het schijnt dat in Am e- rika hoe langer hoe meerpersonen zich gaan toeleggen op het edel bedrijf, van onder allerlei valsche namen verschillende vrouwen te huwen en dan na het huwelijk met haar geld en kostbaarheden op den loop te gaan. Zulke veelwijverij zou in ons land niet mogelijk zijn, maar de in Amer.ka formaliteiten te vervul len, waarborgen tegen zulke be driegerijen volstrekt niet. Zulk een industrieel heeft men nu weder gepakt te Chicago. Aldrich, zoo heet deze aspirant-Mormoon, is met zijn 23ste vrouw getrouwd, ter wijl de andere 22 nog in blaken- den welstand zijn, en in alierlei oorden van het laud wonen. Aldrich die een knap man is, is gevangen genomen uit medelijden voor zijn nog te maken vier en twin tigste slachtoffer en het proces zal zeer merkwaardig zijn. Diefstal van een locomo tief. Vijf gemaskerde boosdoeners hebben onlangs in het station te Denver, Missouri, een locomotief gestolen. Men vermoedt, dat de daders het plan hadden de machine op den weg te zetten, als middel om een ande ren trein te doen derailleeren en dien dan te plunderen. De machinist van den locomotief, Hamm genaamd, was, tusschen elf en twaalf uur des avond, juist bezig met rangeeren, toen op een oogenblik dat zijn lo comotief losgehaakt was en stilstond, vijf vermomde kerels met revol vers in de hand op de machine sprongen en hem dwongen er af te gaan. Hamm was zoo verbluft, dat hij niet wist wat te doen en in dat oogenblik draaiden de kerels den kruk om en reden in volle vaart den weg naar Derbij op. Op dit oogenblik waren er aan het station slechts vier beambten met inbegrip van Hamm. Deze ried onmiddellijk de bedoeling der roo- vers, zette schielijk een trein in el kaar en giDg op jacht naar den anderen locomotief. Weldra had men het wild ingehaald, en toen de boosdoeners hunne vervolgers achter zich zagen, brachten zij den locomotief tot staan, doofden de lan tarens uit en liepen weg door de aangrenzende weiden. Toen reed men met de locomo tief op sleeptouw, weer naar Denver terug. Te Wakes Colne (Essex) heeft een 21-jarig man, sinds een jaar gehuwd, maar wegens oneenig- heid reeds weder van zijn vrouw gescheiden, deze in haar ouderlijk huis overvallen en met een mes den bals afgesneden, zoodat zij in wei nige oogeublikken een lijk was. De hitte is te Souakim zoo ontzettend groot, dat drie ma trozen van het Eugelsch oorlogschip Dolphin ten gevolge van beroerte zijn overleden. Men heeft uitgerekend dat er ongeveer 4000 groote papier fabrieken in de wereld zijn, die jaar lijks 980 millioen kilogrammen pa pier aflevereD. Daarvan gebruiken de couranten er 300 millioen, de boekhandel 191 millioen, de han delskantoren 100 millioen en de re- geeringen,adminis5tratieën enz. even- zooveel. Verder gaan er 93.000,000 naar de industrieelen, 95,000,000 naar de scholen en 101,000.000 wordt voor particuliere correspon dentie verbruikt. Iu Frankrijk wordt jaarlijks 135,000.000 K.G. papier beschreven en bedrukt, waarvan 20,000,000 voor de dagbladen. LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. Particuliere mededeeliDgen uit Petersburg melden, dat de ontmoe ting van keizer Wilhelm met den russischen keizer gisteren bijzonder hartelijk was. Des avonds reden beide keizers in een open rijtuig te midden van een talrijke menschen- massa door het park. Keizer Wilhelm heeft den Czaar uitgenoodigd Zondag het ontbijt te gebruiken aan boord van de «Ho- henzollern. xr AHïiL PatiëntDokter, ik kan des nachts niet slapen, en lig te draaien en te wentelen in mijn bed tot aan den morgen. Dokter. Zoo, dat is leelijk. Laat uw tong eens zien. (Na onderzoek.) Gij zijt phyeiek geheel in orde. Kan het ook zijn, dat die slapeloosheid veroorzaakt word door de ge dachte aan derekeniLg over twee jaar, die gij mij nog schuldig zijt. Een zekere geleerde, een zeer driftig man, boog zich als hij in zijn tuin wandelde, vaak over zijne prachtige bloemen heen; maar raakte er nooit een aan. Toen op een goeden dag zijn kok het middagmaal had bedorven, liet hij den man bij zich komen en wierp hem in dolle woede het ven ter uit, zoodat de arme kok met een gebroken been kermend bleef liggen. «O hemel!» riep de driftige ge leerde plotseling, «als hij nu maar niet op de bloemen gevallen is!» In een theater van den zesden rang treedt in een historisch stuk een heraut op en roept met luider stemme: «De Koning!» Stem van de galerij. «Wat, hij de Koning? Ik moet nog een rijks daalder van hem hebben!» AANBESTEDINGEN. Haarlem, 19 Juli. Door het provin ciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. Het verbeteren van hoofden op het Noordero strand van het eiland Vlieland, behoorend- tot de zeewerken in Noord-Holland. (Ra ming f 22.000.) Minste inschrijver J. Ol denburg te Bergen, voor f25.910. 2o. De uitvoering van eenige herstellingen aan de werken van het Tienhovensche Kanaal in Gooiland, gemeente Hilversum. (Raming f390.) Minste inschrijver F. Schram te Blaricum, voor f389. Het opstellen van Oud-Nederlandsche bouwfragmenten, den aanleg eener Vechtwaterleiding, het maken eener inrichting tot het plaatsen van een uurwerk, het leveren en plaatsen van trapleuningen enz., ten behoeve van 's Rijks-Museumgebouwen te Amsterdam. (Raming f 11.400.) Minste inschrijver C. J. Maks te Amsterdam, voor f 10.970. Aisstesdam, 20 Juli. Uo prjjsen dor Aardappelen waren ala volgt: Prie»rho Dokkumer Jammen 0,a 0,dito Franeker Jamjnen f 0,a 0.Zeeuwsche Spui- ache Jammen 0,t 0,Katwijker Zand f 2,60 a 4 40, id. Muisen 0,a 0,Audijkcr Muis jes 2,40 a. 3,Westl. Klei manden f 2.10 a 2,60, dito losse f 2,2 30, do. Klei Muisjes £2,a 2,80, dito Zand f2.70 a 3.20, Rijnsbur gers 0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta - üL ct. per Kg. AfcngffYoerd 15 veraohe ladingen. Biet vaster, Geraffineerd prijshoudend. Petroleum onveranderd. 'I'arwe jp iavoring onveranderd, Nov. f200. Noteering van do Commissie voor de .Graau- '■aathi. Rogge op levering hoogcr, Oct. f106, 107. Noteering van Menne Thole. Koohsad Raap- en Lijnolie zonder noteering. SoaiznAti. 20 Juli. Moutwijn £7,50, Jenever 18,A mat. Proef f 14,25 Spooling-Beura 0,60, dito Commissi* f 0,60. STSDMVAARTBERiEHTIB. Het stoomschip Sumatra, kapt. Drooglever Fortuijn, van Batavia, arriveerde 19 Juli te Am sterdam. Het stoomschip Prins Trederik, gesleept door de sleepboot Hercules, van Gibraltar naar Am sterdam, arriveerde 17 Juli tc Vigo en vertrok den volgenden dag des ochtends. Het stoomschip Amsterdamder N. A. S. M. van Rotterdam, arriveerde 19 Juli te New-York. Het stoomschip Zeeland, kapt. v d. Wijk, van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Juli tc Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juli te Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3