NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 23 Juli 1888. No. 1549. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit luier instaat uit twee Waden. S T S N I E II W S. III N IV K I V I). WIE IS DE SCHULDIGE? DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PËEREBOOÜI en AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. BAÜBE Co., JOH. F. JONES, Suer., P ar ij:, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 21 Juli. Zondag 22 Juli, zal de verzame ling van decoratieve vrouwen- en kinderfiguren door F. L. Penet, nog op het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn; toegang vrij. Bij de gehouden herstemming voor een lid van het hoofdbestuur van het N. O. G., tusschen dehee- ren P. H. van der Ley, alhier en H. V. Leopold, te Delft, is met 860 van de 1229 uitgebrachte gel dige stemmen eerstgenoemde ge kozen. Op de landbouwtentoonstelling te Arnhem is o. a. de heer D. H. Blok alhier bekroond met den eerbten prijs voor „een badkuip voor schapen." Een 11-jarige knaap alhier, die meermalen van diefstallen werd verdacht, is door de politie aange houden ter zake dat hij eeu balve kaas, door middel van insluiping uit een winkel in de Zuidpolderstraat heeft ontvreemd. Vrijdagnamiddag is een drie-jarig meisje spelende in den Heerensingel geraakt. Toevallig was aldaar aan wezig de koopman Coolen, wonende Houtmarkt, die dadelijk, gekleed te water sprong en het kind heeft ge red. Reeds vier en twintig malen heeft Coolen op die wijze een men schenleven gered. Ook te IJmuiden vertoonen zich geruimen tijd vele steppenhoecders. Of zij er voorttelen is niet bekend, maar wel waarschijnlijk, daar hun getal steeds grooter wordt. Naar men berekent zal de beetwortel- suikerfabriek „Hollands te Houtrijk en Polanen bij de a. s. campagne omstreeks 14 millioen K.G. beetwortelen te verwer ken hebben, tegen 12 millioen in't vorige jaar. Door nieuwe machinerieën en toestellen, die in de fabriek zijn geplaatst, kan men bij geregelden loop der werkzaamheden in een week ongeveer een millioen K.G. ver werken. In een op 19 Juli jl. te Amster dam gehouden vergadering van be langhebbenden, werd weder druk bepleit de tramverbinding der hoofd stad met de Haarlemmermeer. Acht jaar geleden heeft de heer Sanders c.s. concessie gekregen, doch zonder gevolg; toch blijft de leus der aanvragers «de tram zal en moet er komen». Men mag thans vertouwen, dat op dit oogenblik eenige verandering ten goede in den stand van zaken is gekomen. LETTEREN EN KUNST. Bij het Vrijdag voortgezette 9de jaarlijbsclie examen der Nederlandsche ïoonkunstenaars-ver- eeniging te 's-Gravenliatre, is van de 4 candida- ten geslaagd: voor piano (lager onderwijs) mej. J. M. de Loo9, te Leiden. Inhoud «Sempervirens* No. 29: Volle zon. Gloxinia hybrida, var. punctu- latus en tigrinns, met een afbeelding. De Orchideeën, op de Internationale Tentoonstelling te Gent. Ingezonden. De jaarlijksche Vriendschappelijke bijeenkomst van leden der Nederlandsche Maatschappij voor Tu'nbouw en Plantk., op Woensdag 11 Juli 1888. Iets be treffende de Tniubouvv-Tentoonstelling te Parijs in 1889. Noord-Brabant9che Maatschappij van Landbouw. "Weeknieuws. Tuinbouw-Ten- toonstellingen in 1888. Bloembollen-cultuur. Verbetering. Correspondentie. V1SSCHERIJ. Nieuwediep, 20 Juli. Zestig borders brach ten heden 10 tot 140 groote-, 10 tot 100-kl. tongen, 6 tarbotten. 40 roggen, 1 tot 3 mandjes schar en 1 tot 3 mandjes kl. schol ter afslag gr. tong gold 30 a 35 cent, kleine id. 8 a 15 cent, tarbot f6 a f9, rog 39 a 43 cent per stuk kl. schol f2.10 a f2.30 per mandje en schar f3 a f3.20 per mand. VEETEELT. Men schrijft ons uit Purmerend 20 Juli: Andermaal is een koe van den heer Stuyt al hier aan miltvuur bezweken. In tegenwoordigheid van den districls-veearts uit Alkmaar en den Rijks-veearts Lampe alhier heeft heden morgen de opening plaats gehad. Onder toezicht van de politie wordt het beest geheel verbrand en de stal flink gedesinfecteerd RECHTSÏAKE1, De beklaagde v. d. B., die Vrijdag voor de rechtbank tc 's Hage ter zake van diefstal zou terecht staan was, naar wij vernemen, een ver moedelijke mededader van den pas te Abcoude gepleegden grooten horlogediefstal. Wij zeggenzou terechtstaan, wijl een incident, dat zeker niet dikwijls voorkomt, uitstel van de zaak noodzakelijk maakte. De toegevoegde verdediger, rar. M. R. G. Kap- peijne van de Coppello, verklaarde nl. voor den aanvang der zaak, dezen bekL onmogelijk te kunnen verdedigen. Na betoogd te hebben dat een advocaat zijn cliënt niet wel kan verdedigen, wanneer hij hem vooraf niet gesproken heeft schetste de raadsman van bekl. op geestige wijze, wat hem wedervaren was, toen hij zijn cliënt in de ge- vangeuis wilde bezoeken. Maandag 16 Juli vervoegde hij zich aan het huiB van bewaring, vragende of mijnheer Gerrit v. d. B't huis was. Tot zijne niet ge ringe verbazing kreeg pl. ten antwoord, dat mijn heer uit was! Woensdag d. a. v. en zelfs Don derdag nog, was en bleef mijnheer Gerrit v. d. B. nog steeds uit! Pleiter dacht eerst dat ««mijn- heer«« hem niet wilde ontvangen, en was half van plan zijn kaartje af te geven, doch liet dit bij nader iuzien na. Toen gaf pl. het maar op, doch hij meende dat de rechters thans wel over tuigd zouden zijn dat liij bekl. niet kon verde digen, Substituut-officier van justitie, rar. Ort, ver spreidde het noodige licht in deze zaak. De be klaagde was inderdaad niet thuis, doch naar Utrecht opgezonden, om aldaar door den rechter commissaris in strafzaken gehoo'd te worden omtrent een ander feit waarvan hij verdacht werd, Had de verdediger hem, officier,, zijn we dervaren verteld, dan zouden er maatregelen ge nomen zijn om bekl. weer te 's-Hage terug te halen. Echter zag ook hij de noodzakelijkheid in de zaak uit te stellen, waarna de rechtbank de behandeling uitstelde tot over 8 dagen. Ook stond Vrijdag terecht een gewezen huis knecht bij eene familie te 's Hage, die o. a. belast was met het poetsen van liet zilver en op zekeren dag niet alleen eenige paren lepels en vorken poetste, maar daarmede ook de plaat «poetste", en ze beleende, waarna hij de lombard briefjes verkocht. De couverts hadden eene waarde van onge veer f75. Bekl. bekende volledig. Subst. mr. Ort vor derde 6 maanden gevangenisstraf wegens ver duistering. Mr. S. J. M. van Geuns, voor het eerst als verdediger optredende en daarom de welwillend heid der rechtbank voor zijn persoon inroepende, kwam in zijne pleitrede ten slotte tot de con clusie, dat welwillendheid des rechters ten op zichte van zijn cliënt in deze ook niet misplaatst was, daar uit het feit, dat bekl. de voorwerpen heleend had, het voornemen doorstraalde om de couverts later in tc lossen en wellhht terug te geven aan den eigenaar. Men had z. i. hier te doen mot een misdrijf waaraan hebzucht en ver dorvenheid geheel vreemd waren. Uitspraak over 8 dagen. Antouius Johannes Kok, tegen wien Vrijdag te Arnhem voor 8 dagen door den subst.-oliic. van just. 6 jaar eenzame opsluiting geëischt werd, ter zake van het aan den heer Iluïdekoper aldaar toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, is Woens dag bij vonnis dier rechtbank veroordeeld tot ge vangenisstraf voor den tijd van 4 jaar, bij een zame opsluiting te ondergaan. Naar de N. R. C. verneemt, zal er binnen kort bij bet depar tement van Waterstaat, Handel en Nijverheid eene reorganisatie plaats hebben, waardoor een deel van het tijdelijk personeel, dat thans nog bij de spoorweg-afdeeling werkzaam ie, buiten dienst, of op wachtgeld zal kunnen worden gesteld. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zullen Maandag 30 Juli, des avonds ten 8 ure vergaderen, in de vergaderzaal der Tweede Kamer. De Indischemailper Engel- schen dienst wordt 21 Juli, des na middags te 1 u. 8 mid., te Rotter dam verwacht. Men schrijft ons uit Rot- terdam Een joDg Duitscher, die dezer da gen alhier was aangekomen en spoe dig naar Amerika zou vertrekken, ontmoette op straat eeu landgenoot, met wien hij kennis maakte. Samen gingen zij een bierhuis binnen, waar zij met een derde een kaartje gin gen 6felen. Het slot van de geschie denis laat zich wel raden. De ken nismaking heeft den jeugdigen land verhuizer al zijn geld (120 Mark) gekost. Donderdag kwam te Schiermonnikoog de 3e vacantie- kolonie uit Leeuwarden aaD, be staande uit 22 kinderen, jongens en meisjes, begeleid door eene onder wijzeres; als vroeger worden zij in het huis Rijsbergeu verpleegd. Het koude gure weder werkt ongunstig op het bezoek van badgasten; de meesten zijn nog iu het dorp bij de burgers gehuisvest. Te Hunsel sloeg Don- derdag de bliksem in den water molen van v. E., waardoor deze in brand geraakte. De brand werd ech ter spoedig gebluecht. De knecht van den molenaar werd door den blik sem getroffen, zijne haren v, aren ver schroeid en hij bekwam een blauw oog. Te Kessenich sloeg de bliksem iu een windmolen. Balken werden ver brijzeld; brand ontstond er niet. Donderdag avond zijn door de po litie te Harderwijk twee personen, die uit het rijksgesticht Veenhui- zen gedeserteerd waren, aangehou den. Te Rozendaal werd Vrijdag ochtend de conducteur P. overreden door den eersten trein, van de rich ting Lage Zwaluwe komende. De ongelukkige, een zeer oppassend jcngmensch en eerst korten tijd in dienst, is na een paar uren aan de gevolgen overleden. De bliksem is Donderdag geslagen in den toren te Berlikum (N.-B.), en richtte daar aanmerkelijke schade aan. Bij Coudewater (nabij 's-Bosch) wer den dienzelfden dag een paard en zijn veulen doodgeslagen. Vrij dag werd de windkorenmolen te Kromvoort getroffen en belangrijk beschadigd. Ten gevolge van den was der Maas zijn sedert Donder dag andermaal, tot groot nadeel van den hooi-oogst, al de weilanden om Roermond ondergeloopen. De gemeenschap met de 6tadsgehuchten is verbroken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de steen bakkerij van den heer R. te Roer mond onder water geloopen, ten gevolge van den aanhouden den was der Maas. De schade daardoor veroorzaakt is groot. Sedert den 9den Juli jl. heeft het ouderlijke huis te Walbeek (Pruisen) verlaten Gerhard Eyck- man, 16 jaren, haar blond, aange zicht ovaal, gekleed met grijze ja», donker gestreepte broek, vilten hoed, schoenen met riemen en drie veter- gaatjes. Eene som van honderd mark zal door den vader worden uitbetaald aan hem, die den min derjarige terugbezorgt. De commis saris van politie te Venloo verzoekt, overeenkomstig aan hem gedane uitnoodiging. bij ontdekking bericht. WETCEVENDE R3ACHT. Over het hoofdbeginsel van de Baukwet heeft de Kamer Vrijdag eene beslissing genomen. Wij zullen al dadelijk zeggen, welke de beslissing ishet bestaande octrooi van de Nederlandsche Bank is verlengd voor den tijd van vijftien jaren onder bepaling, dat het telkens voor tien jaren stilzwij gend wordt verlengd, wanneer niet twee jaren te voren do overeenkomst is opge zegd, hetzij door de Regeering of door de Directie der Bank. Van verschillende zijden werden pogingen aangewend om het anders te regelen. Zoo hadden de heeren De Beaufort c.s. voorgesteld om het octrooi slechts voor tien jaren te verlongen en de bevoegdheid tot opzegging te geven aan den Staten-Gene raal (aan de wet). Dit werd verdedigd op grond, dat men niet weten kon, hoe de omstandigheden in den loop der tijden konden veranderen, voor welk geval men zich niet te lang moest verbindenterwijl het overigens niet aan de Regeering moest overgelaten worden, te beslissen, of het FXlUIZiIiBTO XV. Naar het Enqelschvan Green. 901 XXXIII. EES ONVERWACHT GETUIGENIS. Maar, hernam ik, terwijl ik haar hielp in het af doen van haar omslagdoek dezelfde wollen doek waar van in de couranten wordt melding gemaakt gij zult 't toch aan mij wel willen zeggen. Zij heeft u toch niet verboden om iets te zeggen aan mij? Ja wel, aan u ook niet; aan niemand, sprak zij terwijl haar bleek tot akelig wit oversloeg; en ik zal ook doen wat ik beloofd heb; ai zouden zij mij pijnigen, ik zou tocb niets zeggen. Zij zag mij zoo vastbesloten aan en geheel haar persoonlijkheid was zoo ongelijk aan het bedeesde, ingetogen wezentje, dat ik mij heriimerde uit de dagen onzer eerste kennismaking, dat ik haar slechts in angstige verbazing kon blijven aanstaren, zonder verder te durven aandringen. U zal mij toch met wegzenden, zeide zij, u zal mij toch zeker wel willen hier houden? Ja, antwoordde ik, - ik wil u hier houden en zal u niet wegzenden. Deze laatste verzekering scheen haar gerust te stellen. Zij bedankte mij en volgde mij toen zwijgend naar boven. Ik bracht haar naar de kamer waar gij haar gevonden hebt, omdat die voor haar het veiligst was, en daar is zij sinds verborgen gebleven en voor zoover ik heb kunnen bemerken tevreden en voldaan, tot op dezen dag vol verschrikking en ellende. En is dat alles vroeg ik. Hebt. ge ook later geen de minste verklaring uit haar kunnen krijgen Heeft zij u nooit eenige inlichting gegeven omtrent hetgeen haar genoopt heeft dien nacht te vluchten Neen meneer. Zij heeft steeds volhard in haar stilzwij gen. Noch dien avond, noch den volgenden dag, toeu ik met de dagbladen, die het bericht van den moord bevatte, in de hand, haar kwam vragen of haar vlucht wellicht in verband stond met de misdaad, die gepleegd was ten huize van de familie Leavenworth, heeft zij iets meer uitgelaten, dan dat haar plotseling vertrek werkelijk door die misdaad was veroorzaakt. Iets of iemand had haar gebiedend het zwijgen opgelegd, en gelijk zij uitdrukteGeen vuur of geen pijniging zou haar ooit tot spreken brengen. Er volgde nu opnieuw een oogenblik stilte, waarna ik, steeds peinzende op het punt dat mij't meest ter harte ging, haar vroegDus is de geschiedenis, die gij mij daar straks verhaald hebt, van Mary Leavenworth's huwelijk en van den hachelijken toestand, waarin zij ten gevolge daar van geraakt is een toestand waaruit niets dan de ood van haar oom haar redden kon in verband met Hanna's verze kering, dat zij het huis harer meesteres ontvlucht was ten gevolge van den gepleegden moord en hier een schuilplaats zocht op bevel van Mary Leavenworth dus is dat alles te zamen genomen de grond waarop gij ae vermoedens bouwt, van welke gij mij gesproken bebt. Ja, meneer, dat alles en het bewijs dat zij gegeven heeft bij de zaak belang te hebben, door het schrijven van den brief dien ik gisteren van haar ontving en dien gij zegt dat thans in uw bezit is. Die brief, die noodlottige brief! Ik weet, ging juffrouw Belden op gedempten toon voort, dat 't bij een ernstige zaak, gelijk deze. gevaar lijk is al te haastige gevolgtrekkingen te makenmaar hoe zou het mij mogelijk zijn bij alles wat ik weet, volstrekt geen argwaan te koesteren? Ik gaf hierop geen antwoord. Mijn geest was te zeer bezig met het peinzen op de oude vraagwas het mogelijk, om met de wetenschap van ai deze latere onthullingen, te geiooven dat Mary Leavenworth's hand rein en onbesmet was van het bloed haars weldoeners Het is wel iets vreeselijks om tot zulk een slotsom te moeten komen, ging juffrouw Belden voort, en niets dan haar eigen woorden, met haar eigen hand op het pa pier geschreven, zouden mij ooit tot dat vermoeden gebracht hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1