HAARLEMMER HALLETJES. BEITEL L A N D. GEME1VGD NIEUWS. contract al dan niet moest veranderd wor den. De Kamer verwierp echter dit twee ledige voorstel respectievelijk met 64 tegen 28 en met 76 tegen 16 stemmen. Voorts hadden de heeren Patijn c.s. voor gesteld om een middenweg in te slaan en den termijn van het nieuwe octrooi op 15 jaren te stellen, zonder stilzwijgende ver lenging bij niet-opzegging. Daarmede wilde men de Bank wat meer ruimte van tijd laten, maar tevens de Wetgevende Macht in de gelegenheid stellen, later het geheele vraagstuk opnieuw onder de oogen te zien. Dat tweeledige voorstel werd verworpen met 48 tegen 44 stemmen. Wijders hadden de heeren Huber c. s. voorgesteld, om geheel te handelen in den geest der Kegeering, wat betreft de op zegging, maar den termijn van de verlen ging van het octrooi op 15 jaren te stellen. Dit werd aangenomen met 87 tegen 5 stemmen. In de vierde plaats had de heer B o r- g e s i u s nog eens afzonderlijk voorge steld om de zaak definitief te laten afloo- pen na 15 jaren, 'hetgeen echter werd verworpen met 52 tegen 40 stemmen. Het, door aanneming van het ameude- ment-Huber c. s. gewijzigd, artikel 1 der wets voordracht werd teu slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zal nu de mede-contractante, de Bank- Directie, en zullen de aandeelhouders met die verandering genoegen nemen Opnieuw werd die vraag heden aan de Regeeriag voorgesteld. De minister van Financiën gaf evenals Donderdag, een min of meer ontwijkend ant woord, maar tevens gaf hij niet onduide lijk te verstaan, dat, nu de Kamer van haren wensch had doen blijken om mede te gaan met het oorspronkelijk voorstel van de Regeering, dat óók den vijftien jarigen termijn bevatte, de Bank zich wel meegaande zal betoonen en berusten in de vermindering van den duur der octrooi verlenging van twintig jaren (zooals het tegenwoordig Eegeeringsontw. bedoelde) tot vijftien. De minister had dan ook de beslissing hierover aan de Kamer overge laten, dat wil zeggen: zich niet bepaald partij gesteld. Maandag te half twee wordt de behan deling van de onderdeelen der wetsvoor- dracht voortgezet. Na afdoening daarvan zullen nog eenige kleinere wetsontwerpen aan de orde komen en ten slotte de huishoudelijke begrootiug der Kamer, welke de heksluiter pleegt te zijn. BANKOCTROOI. Door den heer Domela Nieuwen- h u i s ziju 9 amendementen voorgesteld op de Bankwet, strekkende: lo. om het kapitaal der Bank op 16 millioen gulden te behouden, behoudens vergrooting bij de wet; 2o. om haar gelegenheid te geven gel den in deposito te geven 3o. om het aantal directeuren met 2 te verminderen; 4o. om de geheele directie der Bank telkens voor 5 jaren te doen benoemen door den Koning; 5o. om den koninklijken commissaris door den Staat te doen bezoldigen 6o. om de winst verdeeling tusschen den Staat en de Bank ieder op de helft Esn ZaterdagaYondpraatjs, XLI. Donderdagnacht wandelde ik in de goede Spaarnestad. Het was twee uur, lezer! Ik bid u, verdenk mij niet te gauw van jeugdige uitmiddelpuntigheden, van een bal waarvan ik vandaan gekomen was of van een vrienden partijtje op een met rook be zwangerde, door open vensters nauw ver luchte kamer, waar ik lauw bier of slechte cognac zou hebben gedronken, dergelijke motieven waren er voor mijn nachtelijke wandeling niet voorhanden. Het was mij eenvoudig om een onderwerp voor een halletje te doen en dat vond ik er. Als ik het niet zoo gek vond, om boven elk stukje, betrekkelijk klein van omvang, een naam te zetten, precies alsof men meent, dat het publiek niet begrijpen zal waar over het handelt, dan zou ik dit product van mijn vingers, mijn pen en mijn her sens, //Haarlem bij Nacht" noemen. En als ik dat schrijf, dan verzoek ik beleefd, dat niemand zal denken aan //Ber lijn bij Nacht" en //Londen bij Nacht", waarin wijdloopiger dan ncodig wezen kan, allerlei holen van misdaad en ondeugd worden afgeschilderd. Zulke dingen heb ik van Haarlem gelukkig niet te vertellen. Twaalf uur was het toen ik mij op weg begaf. Het was prachtig, helder weer, de lucht was vol sterren en daartusschen stak de maan haar koud gezicht, waaruit de lezer alweer ziet, dat ik hem geen akeligheden zal vertellen, aangezien daarbij een stikdonkere nacht en een stormwind of zware mist bepaald onmisbaar zijn. Terwijl ik door een der hoofdstraten ging, kwam ik een gezelschapje heeren tegen, dat klaarblijkelijk uit een koffiehuis kwam waar zij door n Jan's" beleefd maar positief: t is tijd, heeren 1" op een fatsoen lijke manier de deur waren uitgeloodst. Och, och, wat komt er tegenwoordig van 't huiselijk leven terecht! Toen ik jong was, bleef mijn vader, die 's avonds te acht uur thuiskwam, in de huiskamer bij ons, tenzij hij een of andere vergadering 7o. om te bepalen, dat geen directeur of agent en evenmin de regeeringscom- missaris aandeelen van de Bank mogen hebben 8o. om te bepalen, dat de namen der aan deelhouders, en het aantal stemmen, dat ieder kan uitbrengen, een maand voor de jaarlijksche vergadering in de //Staats courant" worde bekend gemaakt, en 9o. aan den Staat het recht te geven bij het eindigen van het octrooi van de Bank over te nemen gedisconteerde en nog niet vervallen wissels, enz., in onderpand gegeven effecten, goederen, munt, enz. en de gebouwen der Bank, hetzij tegen ba- lanswaarde of tegen taxatie. De heer B a h 1 m a n heeft voorgesteld: lo. de geheele directie door den Koning te doen benoemen, telkens voor 5 jaren en jaarlijks een der directeuren te doen af treden, doch op nieuw benoembaar te doen verklaren. 2o. den koninklijken commissaris recht te geven ook vergaderingen der directie bij te wonen, om te adviseeren, en hem de goedkeuring te verleenen van de vast stelling van de balans en winst- en ver liesrekening, met beroep van zijne uitspraak op den minister van Financiën. Door den heer A. v a n D e d e m is een amendement voorgesteld, om den Staat de bevoegdheid te geven de Nederlandsche Bank wettelijk te verplichten al het haar te koop aangeboden wordende mantmetaal, waarvan de vermunting bij de wet aan iqder zal zijn vrijgelaten, tegen muntprijs te koopen. Het doel dezer wijziging is om te voor komen, dat hooger waarde aan de munt kan worden toegekend dan de waarde van het metaal, vermeerderd met de kosten der vermunting. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Juni. In den namiddag van 8 dezer, te on geveer over 4 uur, werd ter hoofdplaats Batavia en te Tangerang (residentie Ba tavia) en door de gansche residentie Ban tam eene vrij hevige aardschudding ge voeld in de richting van Zuid naar Noord. Een nader rapport van den resident van Batavia meldt, dat de aardbeving van den 8en dezer zich ook in de afdeeling Buiten zorg heeft doen gevoelen. Een nader telegram van den resident van Bali en Lombok, gedagteekend 7 de zer, meldt nog het volgende: //Sedert nog enkele schokken waarge nomen; in afgeloopen nacht nog vrij he vige; van ongelukken niets naders ver nomen, ook niet van inlandsche rijkjes". Aan een rapport van genoemdeu ge westelijken bestuurder, den 2den dezer in gezonden, kau voorts het volgende worden ontleend Ook in het zelfbestuur bezittend rijkje Meng wie werden in de laatste dagen zeer hevige aardschuddingen opgemerkt, welke ongelukken tengevolge hadden. Zoo werden in de dessa Tingan een in lander en een stuk rundvee door eene aardstorting in een ravijn bedolvenvoorts werden twee personen in de dessa Noeng- noeng bij het instorten van een woonhuis door de invallende muren getroffen en zwaar gewondterwijl eindelijk in de dessa (comparitie zeiden we) moest bijwonen. En waar leeft men tegenwoordig als men niet op kantoor of werkplaats is P In de koffie huizen, die, vooral in grooto steden, zoo mooi en aantrekkelijk worden gemaakt, dat menigeen, die zich met een groet huis gezin op een klein bovenhuis behelpen moet, die schitterend verlichte lokalen verre verkiest, zonder te bedenken, dat, als hij ze niet bezochtdat kleine bovenhuis een groot bovenhuis kon wor den. Maar zoomin ik er kans toe zou zien een Eskimo van het nut van Volapük te overtuigen, evenmin durf ik hopen, dat men dien eenvoudigen regel eens zal toe passen. Daar stond ik op de Groote Markt, een oogenblik onzeker welke van de vele stra ten te nemen, die ais pijpen in een re servoir, op dit ons eenig plein uitloopen. Op eens begon het carillon weer te spelen op den toren der Groote Kerk en hoewel ik reeds heenging, bleef ik nu toch een oogenblik staan en wel om de zrer ver klaarbare reden, dat ik die toch ook een zeker gedeelte betalen moet van het on beduidend (niet waar sommetje dat de reparatie en vernieuwing van uur- en speelwerk hebben gekost, nu ook waar voor mijn geld wou hebben en tevens de gelegenheid schoon achtte om te we ten te komen, welk vaderlandslievend of oorlogzuchtig lied ons nu een jaar lang ieder half uur in de ooren zal worden gebengeld. Ik hoop niet dat mijne lezers er nieuwsgierig naar zijn, want ik heb het niet kunnen ontdekken, en vermoed dat het een onuitgegeven compositie van een ontluikend artist is, dien men op deze verheven wijze populair wil maken. In het voorbijgaan opgemerkt, vind ik het bepaald merkwaardig, dat men wel voor het carillon, maar niet voor de ver betering der schutterij-muziek geld over heeft, ik verbeeldde mij altijd dat in goedo fanfaremuziek meer kunstgenot te vinden is dan in het tingelen van een klokken spelo wee, wat een profane volzin is me daar uit de pen gegledenAls hier in de eenzaamheid iemand was die mij be straffen kon, zou hij mij zeker verzoeken, mij eens voor te stellen hoe Haarlem Kijadan in den aardbodem een scheur ont stond, waarin een huis wegzonk. De resident van Bagelen deelt mede, dat den 7en Mei jh, des voormiddags te ongeveer kwartier over 11 uur, ter hoofd plaats Poerworedjo, zoomede te Karan- ganjar en Keboemen, eeu lichte schok van aardbeving werd waargenomen. Te Keboemen werd de beving gezegd zich van Oost naar West te hebben voort geplant elders was de richting niet op te geven. Een telegram van den resident van Timor en onderhoorigheden van 2 dezer meldt, dat de politieke en algemeene toe stand in dat gewest over het geheel ge nomen bevredigend kon worden genoemd. De stad Maracaiba, Ned. West-Indië, is op 15 dezer door een vreeselijken don- derstorm bezocht. Yier personen werden door den bliksem doodelijk getroffen, ter wijl eenige anderen van de schokken te lijden hadden; 300 zakken koffie zijn uit een lichter, die ze naar het stoomschip z/Maracaibo" vervoerde, in de baai verlo ren geraakt. Cl VISL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof wegens ziekte aan den adj.-secr. hij den "Weeskamer te Batavia J. L Hanozet Gordon en aan den onderw. 2e kl. hij het openh. lager ond. voor Europ. en met dezen gelijkgeatelden I. T. Visser.aan den on derw. 3e kl. hij het openhaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden C. Blom. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opz. over den timmer- mansw, en de houthewerk. bij den art.-eonstruc- tiewinkel te Soerahaja, D. A. Eindhout. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: G. A. van de Roemer en J. A. G. Immink, Solo. - A. de Vletter en W. C. Berg mans, Tegal. Geboorten: W. M. de Meijier-Watsoa, z., Kertosono. - C. H. Lagers-Van de Stadt, D., Serrurang. - P. van Uijk-Bangert, z., Pamekasan, - A. M. Stoll-Lucardie, z., Proboinggo. - J. L. C. Versteegh-Van de Rivière, z., Kedong BaDteng. - C. F. Cooke-Prager, z.. Banjoeraas. - Bierlee, d., - C. J. van Zuijlen-Niessen, z., Joana. - W. M. Picard-Reyackers, d., Willem I. Overleden: J. L. Israël, 58 j., Djokja. Frankrijk. De laatste berichten om trent Boulanger luiden, dat zijne wonde geheel genezen is en de aandoening der long zeor snel is geweken. Boulanger heeft aan de kiezers van Ardèche eeu manifest gericht, waarin hij het zegt te betreuren, dat hij niet persoon lijk hun kan zeggen, dat zijn streven is de vervulling van een grootsche taak waar bij hij hoopt dat een ieder hunner zich zal aansluiten en het van hun afhangt of eene herziening zoo noodig voor Frank rijk en de Eepubliek, spoedig of later zal plaats hebben. Spanje. Ia eene samenkomst van den minister van Financiën met afgevaardigden van handelsvereenigingen uit Barcelona en Taragoua, is besloten dat het peil-stelsel beperkt zal worden tot zuiveren alcohol, zoodat er eene uitzondering zal worden gemaakt voor de wijnen. Rusland. Keizer Wilhelm heeft het voornemen, Maandag het naamfeest van Haarlem zou zijn zonder carillon. Foei, foei, wat heb ik durven zeggen! schutterij- muziek is toch dat niet en, ziet ge, 't is zoo antiek en zoo eigenaardig voor vreem delingen Vóór de geest van tegenspraak dien ik in mij voel, gezegd heeft dat die anti quiteit mij al heel weinig raakt en dat de vreemdelingen mij niet zoo na aan 't hart liggen als de ingezetenen van Haarlem, glip ik het politiebureau voorbij, de Zijl straat inmen zou mij er inslepen als ik iets van het carillon durfde zeggen In het politiebureau brandt licht, en ik denk onwillekeurig aan een altijd wakend dier, welks oogen nog flikkeren ook in den nacht, terwijl de deur openstaat, gast vrij als altijd, o droevige gastvrijheid! Iu de Zijlstraat is het doodstil, ik ont moet er niemand, alleen springt hier en daar eeu kat die, evenals ik, nachtwande lingen doet, voor mijn voeten op en schiet met haar slap, lenig lichaam dwars over de straat naar den overkant. Ik sla linksom en blijf een oogenblik staan bij de Gasfa briek, steen des aanstoots voor ieder die gemeentelijke exploitatie van zaken van zooveel belang voor de gansche gemeente, verkiest boven particuliere, welke er na tuurlijkerwijze op uit is om zooveel winst te maken als mogelijk is. Prachtig schijnt het maanlicht over de Leidschevaart en zet de villa's aan de over zijde in een zachten, witten glans en toch verhaast ik mijn stap als ik door het ge boomte ga alsof Nu ja, waarom zou ik het niet zeggen: alsof er een booswicht uit te voorschijn zal komen, die mij op de middeleeuwsche manier een zadelpistool op mijn voorhoofd richt en alleen bereid is het moordtuig te bergen wanneer ik hem mijne porte- monnaie en horloge ter beschikking stel. Want de lezer moge er om lachen, ik ben bang in het donker. Die steeg daar, die zoo donker is, zou zeer wel een heele rooverbende kunnen bevatten, die plotse ling op mij toe zou kunnen schieten. Hu ik ga nog sneller voorbij. Al de ijselijke verhalen, die het kindermeisje dat inder tijd mijn jeugdig pad heeft geëffend, in mijn toen nog zoo weeke hersentjes heeft ge- de koningin van Griekenland te Gawlowski bij te wonen, en pas Dinsdag 's morgens in de vroegte van Peterhof naar Stockholm te vertrekken. Keizer Wilhelm is Vrijdagnamiddag te Oranienbaum op het jacht //Alexan dria" aangekomen, en door de in grooten getale toegestroomde bewoners der villa's in deze streek levendig begroet. Een mu ziekkorps, hetwelk geplaatst was op een particulier vaartuig, bracht pruisische lie deren ten gehoore. De keizer bracht een bezoek aan het paleis der grootvorstin Katharina Michaïlowna, en hij is voorne mens later grootvorst Nicolaas den ouderen te Suamenski, en grootvorst Michael den ouderen te Michaïlowka te bezoeken. Marokko. De troepen des sultans hebben stormenderhand, den 28en Juni, eene versterking der Beni-Guilds ingeno men. De vijandige stammen, die hebben ingezien dat alle verdere tegenstand nutte loos zou zijn, hebben zich den^30n volko men ouderworpen. De sultan heeft goever- neurs aangesteld in de districten der Beni- Guilds om zware schattingen te heffen. Noord - Amerika. Onder de fransche visschers van Saint-Pierre zoo wordt uit Halifax geseind heerscht groote opgewondenheid, daar op twee hunner schepen beslag is gelegd, wegens schending der wet betreffende den aan koop van aas op het grondgebied van New-Eoundland. Een der drie gevangen mannen, die betrokken zijn in het anarchisten-complot van Chicago, heeft het bestaan van dit complot erkend, maar hij heeft ontkend dat het tegen twee rechters en een com missaris van politie was gericht. Volgens bericht uit New-York heeft een rijk natuur kundige, Joseph Lippencot, van Edison, voor een millioen dollars, diens phonograaf met alle verbete ringen aangekocht, voor een tijd vak van 15 jaar. Een rijk grondeigenaar te Colombes is beschuldigd een zijner doch ters in 1868 te hebben doen omkomen en eveneens zijn eerste vrouw in 1884 en zijne tweede echtgenoote den 13enJulijl., tengevolge van de slechte behandeling, die hij hen liet ondergaan. Men verhaalt o. a. dat hij zijn tweede vrouw in April jl. eerst geweldig heeft geslagen en geschopt, haar daarna in een varkenshok heeft opgesloten en haar op water en brood in zeer geringe hoe veelheid, liet zitten. Ten slotte wist de arme vrouw uit haar gevangenis te ontvluchten en begaf zich naar hare ouders. Zij was in wanhopigen toestand en geheel uitgemergeld. Haar lichaam droeg de sporen der gruwelijkste mishandelingen. Den 13en Juli stierf zij dientengevolge. Haar familie heeft haar man aangeklaagd. Zijne eerste vrouw moet zich, de behandeling haars echtgenoots moede, hebben verdrouken. De ellendeling legd, komen mij nu nog bij stukjes en brokjes weer voor den geest, hare koel bloedig gefluisterde histories van mannen met zwarte gezichten, die iemand allerlei martelingen aandeden, en ik denk aan de geheimzinnige Zwarte Kunst, die zij be oefenden en die daarin bestond, dat zij onschuldige menschen op allerhande ma niereu betooverdeu, totdat hij zelf niet meer wist wie en wat hij eigenlijk was. Hoe schrikte ik dan, wanneer een plotselinge rukwind het venster rammelen deed en toch, hoe aangenaam was dat rillen! Och, die gemaskerde roovers komen in Haarlem hunne verrichtingen niet uitoe fenen en de zwarte kunst staat bij mij al lang op de inhoudsopgave van den cata logus van bakerpraatjes. En tochhebt gij nooit gerild wanneer er des nachts een geheimzinnig tikkend geluid werd verno men, waarvan gij de oorzaak niet kondt raden, hebt gij nooit onder uw bed ge keken. wanneer gij den ganschen avond rustig thuis haul gezeten en toevallig in uwe courant eene vreeselijke moordhistorie hadt gelezen? Langs de Wilhelminastraat richt ik mijn nu weer gelijkmatig geworden stap naar den Singel en als ik daar gekomen ben, wordt mijn tred nog langzamer, want voor mij uit hoor ik het eigenaardig rammelen van een kar, die behoort tot de karren familie S. R. Hier ontmoet ik een poli- tie-agent, die goeder» avond zegt en aan zijn helm slaat, eene beleefdheid welke de gerechtigheidsmannen zich alleen bij nacht veroorloven, waarschijnlijk omdat de voor bijgangers dan zooveel schaarscher zijn. Ou het Spaarne, vlak bij een klein kroegje, zie ik twee gedaanten, waarvan de eeDe schijnt te liggen en de andere over haar heen gebukt is. Mijn hart klopt snellerzou daar het avontuur zijn, waar op ik bij mijn nachtelijke wandelingen wel eenigszins heb gehoopt? Als ik naderbij gekomen ben, zie ik dat de een een man is, die op de stoep ligt, met het bovenlijf tegen de muur geleund, terwijl een vrouw over hem heen ge bogen is, rlie moeite doet om hem tot op staan te bewegen. ij zit thans in de gevangenis en zal zijn gerechte straf niet ontgaan. Een zekere heer Ville- baude-Jonnich, Franschman van ge boorte, beeft aan de rusaische re geering vergunning gevraagd een schat te gaan opsporen, die in 1812 veiligheidshalve door een fransch detachement in de provincie Grodno begraven is. Die schat zou bestaan in de geldkist eener fransche leger- afdeeling en 850,000 francs groot zijn. De soldaten, die het geld onder den grond gestopt hebben, werden eenige uren later gedood, behalve óéo kanoer, zekere Jonnichde grootvader van moederszijde van den heer Villebaude, aan wien hij het geheim heeft medegedeeld en die thans krachtens de russische wet een derde deel van het geld verlangt. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie van on derzoek naar de aangegeven plaats zonden. Een geweldige ontploffing heeft Donderdag in de haven van Rouaan dicht bij Dieppedalle plaats gehad. Een stoomschip met 12000 vaten petroleum aan boord geraakte in brand. De olie ont vlamde met een geweldigen slag. Terstond hieuw men de touwen door, waarmede het schip lag vastgemeerd, om het uit de ha ven te slepenmaar ongelukkigerwijze kwam het met een ander vaartuig in aan raking, dat ook iu brand geraakte. Zes matrozen verbrandden en men gelooft dat er nog meer slachtoffers zijn. Een talrijke menigte sloeg van den oever het schouw spel van den brand gade. De ontsnapping van drie boeven wordt uit een dorpje bij Lyon ge meld. De gendarmes in dé omstreken aldaar zaten een drietal gevaarlijke inbrekers achterna, die de schrik der bevolking al daar waren en reeds meermalen brutale diefstallen hadden gepleegd. Eenige dagen geleden had een ware menschenjacht plaats en de drie boosdoeners werden ingerekend. Zij werden daarop geketend naar de ge vangenis geleid, maar nauwelijks op weg dreigden zij hunne geleiders, verbraken hunne boeien en vielen op de gendarmes aan, die zij vreeselijk toetakelden, vervol gens namen zij de vlucht dwars door het land. De tijding van deze stoutmoedige vlucht werd terstond naar alle kanten geseind. Den volgenden morgen zag een agent der veiligheidspolitie te Lyon een individu loopen op de Place du Pont, welks voor komen hem niet onbekend voorkwam. Hij hield hem aan en het bleek een zekere Villard te zijn, 30 jaar oud en zonder be roep. Hij bekende weldra een der ontsnap ten te zijn, maar weigerde de namen zijner medeplichtigen of hun schuilplaats op te geven. z/Kom mee'', zegt ze op luiden toon, zonder mij te zien. HIs het nog niet erg genoeg, dat je alles weer hebt verteerd en wij geen eten hebben Aanstonds komt er een agent en brengt je naar het bureau!" De dronkaard bromt wat, tracht dan zijn slappe ledematen op te heffen, maar geeft spoedig de poging weer op en kijkt haar met wezenlooze oogen aan. //Hoor je niet?" zegt de arme vrouw, terwijl ze hem nogmaals heen en weer schudt, n AH de politie je nou weer te pakken krijgt, ga je naar de Schans!" Maar zelfs dit schrikbeeld ontnuchtert hem nietIk bedenk mij even en wil juist naar haar toegaan, om den dronkaard over eind te zetten, als ik uit een steeg een gedaante zie komen die zich in onze rich ting beweegt, terwijl het maanlicht den helm op zijn hoofd doet flikkeren. Ik be grijp, dat hij den man beter zal weten te bezorgen dan ik en ik ga dus verder, met een gevoel van medelijden voor die arme vrouw. Verder aan het Spaarne liggen twee booten onder stoom, klaar, om den vol genden morgen weer te vertrekken, staaltje van de rusteloosheid des menschdoms in dezen tijd. Aan den Koudeuhorn staat een meisje aan de deur van een huis, dat schitterend verlicht is, alsof er een ver- jaarfeestje is gevierd, en fluistert met een jongmensch, haar galant, die van haar afscheid neemt. Ik kijk naar een anderen kant, om hen niet lastig te zijn en glimlach bij de ge dachte aan den tijd toen ik ook zoo deed. Ach, zij zijn voorbij, die schoone dagen van Aranjuez! Langzamerhand beginnen mijn knieën weerspannig te worden, zij knikken en willen niet meer. Middelerwijl doet de god des slaaps, verwoed over zulk eene mis kenning van zijn macht, een hevigen aanval op mijn oogleden, zoodat ik besluit naar huis te gaan en, nauwelijks in bed, de oogen sluit om van mijn nachtelijke wandeling uit te rusten. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2