immers verkocht! Hij zou dus ongestraft leven, vervolgde de jonge vrouw, ter wijl haar oogen verdacht begonnen te schitteren. Ga uw werk doen, sprak de oude op een toon, die geen te genspraak duldde, ik zal u red den, maar gij moet naar mij luisteren! Fatimah zweeg eerbiedig en ver wijderde zich met de wrok in 't hart; de booze was in haar gevaren. Toen de laatste zonnestralen zich in het maatloos ruim des heeals hadden opgelost en het licht der maan zich reeds over de aarde uit spreidde zaten de oude vrouw en Fatimah op het erf achter het huis met elkander te praten. En nu, Fatimah, hernam de oude vrouw, toen zij een gan- schen tijd de vrouw van Loeki had aangehoord,Allah zal u bijstaan in uw nood. Toef niet langer, het is nu 't geschiktste oogenhlik om te vluchten. Eenige onverstaanbare woordeD mompelende, stond Fatimah op en na haar redster een hinken hand druk gegeven te hebben, gevolgd door een hartelijke omhelzing, ver wijderde zij zich en verdween ach ter 't kreupelgewas om te vluch ten? Neen! dat kon zij niet, alvorens een daad verricht te hebben, die haar dorst naar wraak kon les- schen. Zij stond even stil en ijlde toen naar hare woning. In de verte zag zij reeds een klein licht flikke ren door de deur die half open stond. Allah zij geloofd, riep zij hartstochtelijk uit, hij is thuis Met haastigen tred liep zij voort en op de plaat* barer besten:ming gekomen, schoof zij met een enkelen fikschen ruk de deur geheel open. Wie is daar? klonk een grove mannenstem, die van niemand anders kwam dan van Loeki. Fatimah! uw vrouw! De Javaan, die zich juist aan 't genot der opium overgaf, wendde even 't hoofd om en ging toen weder voort met schuiven. Ik heb wat vergeten, her nam Fatimah, terwijl zij met een helschen blik haar man aanzag en langs hem heen gmg. Achter hem ge komen, stond zij even stil en maakte met de rechterhand een verdachte beweging, terwijl de linker zich in de plooien van haar sarong verborg. Op dit oogenblik kwam een kris te voorschijn. Snel als de bliksem draaide Fatimah zich om, richtte de punt van het staal op den amfioen- schuiver en drukte 't wapen tot aan 't lemmet in den hartkuil. Een groote straal bloed spoot met kracht uit de wonde, en zonder een enkel geluid te geven had Loeki den laat- sten ademtocht uitgeblazen. Uw loon, ellendeling! mom pelde Fatimah, terwijl zij de kris uit de gapende wonde trok en hem aan 't gelaat van deD opiumschui ver afveegde. Nu hoorde zij duide lijk weer de stem zeggen: Fa timah, gij zult bloed zien! Voorbeschikt door Allah mompelde de Javaansche, terwijl zij de kris liet vallen. Nog eenmaal keek zij Loeki aan, blies het lichtje uit en sedert dat oogenblik beeft niemand ooit Fa timah, de vrouw van Loekih de hout hakker, weer terug gezien! Haarlem, Juli '88. TJAMPAKA. BUITENLAND. België. Woensdagavond tegen 11 uur is via Ostende te Brussel aan gekomen de heer Camilie Janssen, goeverueur-generaal van deuCongo- staat, vergezeld van den luitenant Baert en zijn negerbediende Victor. Ondanks het late uur waren een aantal bloedverwanten en vrienden aan het stationde eektgenocte van den heer Janssen, de vader van den heer Baert, de heer F. van Eetvelde, administrateur-generaal aan het de partement van Buitenlandsch Zaken, die de aangekomenen namens den Koning verwelkomde, kapitein Co- quilhat, die zelf geruimen tijd aan den Congo vertoefd heeft, enz. enz. De heer Janssen brengt geene nieu we tijdingen mede omtreut Stanley. Vóór zijn vertrek van den Congo heeft hij luitenant Ward te Banana gesproken, die uit bet kamp van majoor Bartelott aan de Arruwimi de berichten gebracht heeft, welke reeds voor eenige weken door de commissie voor de bevrijdings-ex- peditie voor Emin, te Londen ont vangen en toen terstond openbaar gemaakt zijn. Frankrijk. De President der Re publiek wordt overal op zijne reis met geestdrift ontvangen. Naar men verneemt, is hij voornemens in Sep tember a. s. opnieuw een reis door de departementen te maken. Rusland. Bij de eerste ontmoe ting hebben de keizers Wilhelm en Alexander elkaar Woensdag harte lijk omhelsd. Daarna werd het ge volg van beide keizers voorgesteld. Keizer Wilhelm heeft zich gerui men tijd met des minister Giers, de czaar met graaf Herbert von Bismarck onderhouden. Later heb ben de beide vorsten zich terug getrokken, terwijl beider gevolg bij elkaar bleef en zich levendig on derhield. Behalve het keizerlijk fa miliediner was er op Peterhof ook een diner der ministers, waaraan Giers en graaf Bismarck deelnamen. Des avonds had er een rijtoer door het park plaats bij eene tooverach- tige verlichting. De ruosnche hladeu spreken alle de overtuiging uit, dat door de samenkomst der keizers een nieuw vredestijdperk geopend wordt. De Nomoje Wremja zegt in zijn begroe tingsartikel, dat geheel Rusland den wensch koestert, dat de vroegere goede betrekkingen tusscben de beide machtige natiën mogen voortbloeien. Servië. Koning Milan beeft een memorie uitgegeven, waarin hij zich rechtvaardigt en o. a. verklaart, dat hij niet het voornemen heeft zich opnieuw in den echt te begeven. De inhoud van het geschrift, dat eigenlijk dient om aan te toonen, dat de koningin zich schuldig heeft gemaakt aan allerlei politieke in trigues, zal aan de verschillende vreemde Hoven medegedeeld wor den. De russischgezinde bladen bewe ren, dat de koning aan verstands verbijstering lijdt. Bulgarije, ffet schijnt thans toch dat de rooverbenden, die het platte land van Servië en Bulgarije onvei lig maken, niet zoo zeer uit roovers van professie zijn saamgesteld, maar dat de bedrijvers der aanslagen waar van men van tijd tot tijd hoort, op standelingen zijn of zoogenaamde Haiduks», eene benaming die zij aan de bulgaarsche en Servische bevolkingen hebben ontvangen. De vrouw van Landler, den oos- tenrijkscheu ambtenaar, die door deze zoogenaamde roovers is gevangen genomen, heeft aan haar broeder te Weenen een schrijven gericht. Deze brief bevat veel wetenswaardigs en geeft een juist overzicht van den toestand in Bulgarije. De geruststel lende en optimistische tijdingen, welke de telegraaf uit Sofia heeft medegedeeld stemmen weinig met de werkelijkheid overeen. Mevr. Landler verhaalt dat de aanranders van haar man, die haar een brief door een boer liet bezor gen, hem naar een door bergen omringde verblijfplaats hebben ge bracht, in een hem onbekende streek. Hij wordt, naar hij schrijft, vrij goed behandeld, maar vreest dat men een hoog losgeld voor hem zal eischen. Nog voegt mevr Landler er aan toe, dat de ontvoerders van haar echt genoot geen gewone roovers zijn, zooals de bulgaarsche regeering het doet voorkomen. De troep die het spoorwegstation Bellova overrompelde en Landler gevangen nam, bestaat geheel uit bulgaarsche uitgewekenen, aange voerd door officieren. Zij hebben bepaald een politiek oogmerk. Het station Bellova en omgeving worden thans bewaakt door een sterke afdeeling gendarmen en sol daten, n aar bet is totaal onbekend waar de «Haiduks» gebleven zijn. Volgens gerucht houden zich in de bergen, die de grensscheiding tusschen Bulgarije en Serve vormen nog andere troepen «Haiduks» op, die slechts op een teeken wachten om nieuwe aanslagen te plegen. Een nader bericht meldt thans: De roovers van Bellova stellen hunne eischen steeds hooger. Zij verlangen thans een losgeld van 100,000 francs; wordt hieraan bin nen 10 dagen niet voldaan, dan zullen zij elke week het hoofd van een der zes gevangenen aan de fa milie zenden. Egypte. Door pelgrims naar Mekka is te Soeakim het bericht aangebracht, dat, naar zij in Dar- foer vernamen, eene sterke strijd macht van vreemdelingen, aange voerd door eenen engelschen pacha, zich verschanst had aan de Bahr- el-Ghazel, om, in bondgenootschap met het volk van Darfoer, de op rukkende legerscharen van den Mahdi terug te slaan. Reeds zou de sultan van Darfoer aan den Mahdi eene nederlaag hebben toegebracht. De Pall Mall Gazette meent dat deze «engelsehe pacha» niemand anders kan wezen dan Stanley. De mogelijkheid bestaat echter, dat het niet Stanley, maar Emin-Bey zou blijken te zijn. tiEMEIItD. NIEUWS. De mededeeling, dat er haaien zijn gezien in de Adriatische Zee en dat er zelfs een zou gevan gen zijn door de visschers bij Quar- nero, heeft de directie van den Zui derspoorweg genoodzaakt, de netten, die rondom de badplaats Abazia zijn gezet, dichter te maken en zoo doende elk gevaar weg te nemen. Overigens keert iederen zomer het bericht terug, dat er haaien in de Adriatische Zee gezien zijn. Weinige jaren geleden werd een 18 voet lange haai aan het straud bij Pre- lucca in de golf van Quarnero ge vangen; het groote dier was in on diep water gekomsn en was op den grond vastgeraakt. Het dier werd het eerst opgemerkt door eenige visschersvrouwen, maar niemand waagde het te naderen, ofschoon het langzamerhand door het afloo- pende getij geheel op het droge was geraakt. Toen kwam men op het denkbeeld, om laDge roeispanen, dwars over het. lichaam van den roofvisch te leggen. De uiteinden van deze 20 vt. langs roeispanen maakte men stevig in den grond vast en daar men m korten tijd op die wijze een twintigtal van zulke roeispanen gebruikte, gelukte het eindelijk, het monster te naderen. Een douanier stiet het dier een scherpen sabel zoo gelukkig in den achterkop, dat het oogenblikkelijk dood was. De visch werd naar Fiume gebracht en daar geopend. In zijn maag vond men de onge looflijkste dingen, zooals een gehee- len dolfijn, een been, waaraan nog een broekspijp en een schoen zaten, groote visschen en vele anderen zaken. Het zeemonster werd opge zet en aan een natuurkundig mu seum ten geschenke gegeven. Het is wellicht niet van alge- meene bekendheid, dat de haai on gelooflijk laf en vreesachtig is. Met gevechten tegen zijns gelijken laat hij zich niet in; hij grijpt slechts zwakkeren aan, wanneer hij zeker is van de overwinning. Talrijk zijn de gevallen, waarbij zwemmers, door lawaai en beweging in het water te maken, den haai afschrikten of dat duikers hem door het maken van wilde gebaren en handbewe gingen het hazepad deden kiezen. In de oostenrijksche marine verhaalt men een avontuur van een marine officier, die bij het baden in de golf van Burla een kleine baai, die een baars vervolgd en ook reeds bereikt had, wegjoeg, hem den reeds ver worven buit deed loslaten en dien voor zich zelf veroverde. Petroleum, Loco t'8,50 E., Sept./Dec. f8,80 E., consumtie f10,Nobel dito loco f 7,50 E., Sept./Dec. f7.80 E., Caspische dito loco f6,80 E. Cons. Nobel en Bnito f 8,25. Tarwe ap levering onveranderd, Nov. f 200. Nöteering van de Commissie voor den Gra&n- Koi'ge op levering lager, Oct. f104, 105, 106, 105. -otetring van Meaae Thole. Kooliasd op $00 Kg. Olie stil. Lijnzuad onveranderd. Raapolie vast, vliegend per 100 Kg. f251/<S lo. Sept./Dec. f246/f, lo. Mei f25. Lijnolie prijshoudend; vliegend per 100 Kg. f203/4, in de stad f201/:, lo. Aug. f201/2, lo. Sept./Dec. f203/* lo. Jan/Mei f 20'/s. Raapkoeken f 70 a 84 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Hoorn, 19 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 387 stapels, wegende 115,743 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 33,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 29,50, middelbare f Leiden, 20 Juli. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt68 Stieren f42 a 240, 130 vette Ossen en Koeien f122 a 246 of f0,56 a 0,68 per Kg., 73 Vare id. f 85 a 192, 0 Graskalveren fa 97 vette id. f 21 a 75 of f 0,50 a 0,75 per Kg., 22 nuchtere id. f 4,50 a 13,1060rette Schapen f 19 a 36, of f 0,45 a 0,50 per Kg., 486 weide do. 10, I,472 Lammeren f 6,a 13,46 magere Varkens f 15 a 22, 184 Biggen 1'4,a 9,25, 0 Paarden f a 112 Kalf- en Melkkoeien f 100 a 230. Leiden, 20 Juli. Aangevoerd 39 partijen. Gouds che Kaas f 20,a 2S,Derhy a Leidsche, de 150 küo fa Edammer Kaas 2e kwal. fa 0,- 21 Juli. Moutwijn f 7,50, Jenever 13.Amat. Proef f 14.25 Spodling-Bsnrs 0,60, dito Commissie t 0,60. Zwolle, 20 Juli. Boter, Prima Gras f 25, a 26,afwijkende f23,a 24,50. 2e soort f 19,a 21,—. 2L:Z X Klaassen zit in een restauratie voor een bord vol pannekoeken. Het is vreemd, zegt bij, men be weert altijd, dat men al etende eet lust krijgt. Twee pannekoeken, geen trek drie, vier vijf, zes panne koeken, geen trek. Ik ben bepaald ziek. Zoudt ge denken, jongmensch», sprak de bezorgde vader, «dat ge mijn dochter zoudt kunnen onder houden en haar alles geven zooals zij dat bij haar ouders gewend was?» Zeker, mijnheer, daaraan twij fel ik geen oogenblik. Zij maakte onlangs bezwaar om met mij naar een concert te gaan, omdat zij, zoo als ze zeide, letterlijk niets had om aan te trekken. Er zijn menschen, die altijd zeg gen dat zij vervolgd worden door het ongeluk. Een van die ontevre den wezens ging eens over straat en zag iets op de steenen blinken. Hij raapte het op en zag dat het een kwartje was. «Natuurlijk», zeide hij op bitte ren toon, «men moet maar onge lukkig wezen. Als een ander het gevonden had, zou het een gulden geweest zijn!» Mkummmu, AlaSTïBDAM, 21 JnlL De prtJsen der Aardappelen waren als volgt; Frieiühe Dokkumer Jammet. 0,a 0,dito Frsnekar Jammen f 0,a 0.Zeeuwsche Spui- ache Jammen f 0,4 0,Katwijker Zand f 2,40 4id. Muisen '0a 0,Andijker Muis jes i 2,40 2 80, Westl. Klei manden f2,8 2,20. dito losse f 1,90 2 10, do. Klei MuisjeB f 1,90 a 2,20, dito Zand f2.60 a 3.—, Rijnshur- gers f 0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta - A et. per Kg. Aangevoerd 16 verache ladingen. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Pradikbiurten der fM Herv. Kerken TE HAARLEM. Op Zondag 22 Juli 1888. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorin. 10 ure, B. ter Haar Romeny, em.-pred. van Haarlem. (Voor Smeding). Nam. .2 ure, Moeton. 41e Zondag. 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, H. J. R. G. Theesing, em.-pr. van Rotterdam. (Voor Escher). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, W. H. Dekking, pred. te Haarlemmermeer. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, H. Bremer, godsdienst-onderw. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Lutkersche Kerk, Voorm. 10 ure, Mees. Avondmaal. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, H. E. Elhorst, pred. te Irnsum» Remonstrant e Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Broedergem eente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdagavond 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «Felix Favore«, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, A. van Schel ven rustend pred. Ie Oude Wetering. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopahediening. Evang. Lutkersche Kerk. Voorm. 10 ure. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemen daal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 27° ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, P. J. Moetou, pred. te Haarlem. Slillegom. Voorm. 9'-/2 ure, M. Buchli Fe9t. Houtrijk en IPolancra. Voorm. 9'/2 ure, H. Smeding, pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 ure. J. A. Schultz, Pred. te Krommenie. ipaarndam. Voorm. 10 ure. H. J. Bergsma. Felsen. Voorm. 97, ure, J. van Loenen Martinet, it. Pred. te Sandpoo s Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. 1 Nam. 27» ure, O. Schriecke. moeder, die om haar overleden man te dwareboomen, altijd de Delpierres zooveel mogelijk had begunstigd, had hem opgedragen Fifine te vragen of zij bij haar in dienst wou komen te Fontaine. Het bleeke gezichtje van Fifine werd eensklaps met een blos overdekt en hare oog-en schitterden. «Hoeveel zal ik verdienen?» vroeg zij levendig. «Tien francs per maand,» antwoordde Pierre, terwijl de gedachte bij hem opkwam dat dit voor zulk een klsin, ma ger schepseltje veel te veel was. Hij had haar in langen tijd niet gezien; als hij haar eens ontmoette lette hij niet op haar. Fifine peinsde een tijd lang; hoe gaarne zij ook deze in haar oog zeer winstgevende betrekking wilde aannemen, deed het haar pijn atscheid te moeten nemen van hare fa milie en van de omgeving, die haar zoo bekend en zoo dierbaar was. Maar Pierre werd ongeduldig en zeide, toen zij steeds niet antwoordde: «Welnu, Fifine?» «Ik zal gaan,» antwoordde het meisje, terwijl zij twee groote tranen, die haar ontsnapten, wegveegde. «Ik zal gaan voordat moeder terugkomt!» Het meisje begreep misschien, dat zij den moed niet zou hebben te vertrekken, als zij haar moeder eerst er over sprak. Zij stond dadelijk op en pakte haar armoedig boeltje bij elkaar. Pierre begreep de heldhaftigheid van het kleine schepseltje. Hij legde zijn hand op haar schouder en zeide zachtjes: «Gij zijt een goede dochter, Fifine. Het zal je moeder niet aan werk ontbreken en je broertjes mogen zooveel appelen bij mij komen halen, als ze zelf willen». Fifine keek hem dankbaar aan en voordat hij het be letten kon, drukte zij bare witte lippen op zijn band die nog op haar schouder lag. «O Fifine», zeide Pierre droevig «met die hand heb ik je kruik stukgeworpen». Maar het meisje schudde de haren, die haar in bet gezicht hingen weg en glimlachte tegen hem door hare tranen heen. Fifine was weldra gereed. Zij sloot de deur van de hut op de klink. Met een zucht en een pijnlijk gevoel in haar jong hartje ging zij den weg op naar Fontaine, terwijl Pierre zich weder naar de boerderij begaf. Zij had eene wandeling van twee mijlen in de heete zon te maken, maar die moeite werd haar bespaard, want nauwelijks had zij Manneville verlaten of een karretje bespannen met een paard, reed haar achterop. Zij herkende het dadelijk voor het wagentje van Pierre en bloosde van genoegen, toen de knecht, die er op zat, stilhield en haar zeide, dat zijn meester hem had gelast, haar naar Fontaine te brengen. Het kleine meisje was wel eenigermate verlegen over deze eer, maar tevens was zij er trotsch op, want de men schen, die zij ontmoette, glimlachten en zeiden tot elkander dat de Lemuds ea de Delpierres nu toch weer goede vrien den waren geworden. Ongelukkig zeide de knecht, die ruw en onbeschaafd was, spottend tot een kennis: «Ja, ja, baas Pierre zal met Fifine gaan trouwen,» en deze kwaadaar dige opmerking veranderde Fifine's kleinen triomf in tranen en in een gevoel van vernedering. Ook haar aankomst te Fontaine was niet zeer aange naam. Toen vrouw Lemud hare armoedige kleeding zag, zeide zij dat zij haar voor nieuwe kleederen 2 francs per maand op haar loon zou inhouden, welk blijk van wan trouwen weer oneenigheid uitlokte tusschen Pierre en zijn stiefmoeder. Wat de weduwe Delpierre aangaat, toen zij, met hare kinderen in hare woning terugkeerende, Fifine niet meer vond en vernam wat er gebeurd was, voer zij, inplaats van bare dochter terug te roepen, heftig tegen Pierre uit en stelde het als een diefstal voor, dat deze het meisje met zijn karretje naar Fontaine had laten brengen. Zij wei gerde zoo brutaal mogelijk het werk, dat hij haar aanbood en zoo was de oude haat weder opgewekt. André, de oudste van haar zoons, nam zich voor, Pierre allerlei parten te spelen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6