NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 26 Juli 1888. No. 1552. ADVERTENTIE!!: WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. J. B. AVIS. Hoo fdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubiicite Etrangère G. L. DATJBE CoJOH. F. JONES, Stier., Parijt, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 25 Juli. Men verzoekt ons onze lezers at- teDt te maken op de beide schilde rijen vau de bekende kunstschilders E. Alex. Hilverdink en diens vader Johs. Hilverdink, beiden te Amster dam, waarvan het eene «de Broe- derpoo t te Kampen» door eerstge noemde geschilderd, van Doüderdag af, en het andere «het Thuner-meer» door Jobs. Hilverdink geschilderd, over eeuige dagen in de étalage bij de wed. C. D. Fetter en ZoneD, Kruisstraat 34 alhier, ten ver koop zullen worden geëxposeerd. Dinsdag werd aan de tuinbouw school «Amsterdam» in de gemeente Watergraafsmeer bet mondeÜDg eind-examen aan de leerlingen die den cursus volbracht hadden, afge nomen. Aan allen werd een bewijs uitgereikt dat zij het onderwijs met vrucht hebben gevolgd. Onder hen bevond zich onze stadgenoot de heer C. J. de Vogel. Wij ontvingen heden vauwege de Algem. Vereen, voor Bloemb. Cul tuur de lijst van diegenen, welke de verbintenis, betreffende het af snijden en verzenden van bloemen hebben geteekend. Deze lijst wordt gevolgd door de namen van: 105 personen, die geweigerd heb ben de verbintenis 'e teekenen; 43, die zich aan den verkoop van afgesneden bloemen hebben schuldig gemaakt; 7, die hunne aangegane verbinte nis hebben ingetrokken; en 30 van wie de aangegane ver bintenis is vernietigd. Heden heeft in het verkooplokaal «De Gouden Leeuw» alhier, de open- ba-e verknoping plaats gehad van eene boerenwoning met stalling voor 31 stuks hoornvee, tuin enz., ge naamd «Spaarnzicht», alsmede van eenige perceelen weiland, alles ge legen onder Schoten. In massa, ter grootte van 25 H.A. 73 aren en 70 centiaren, heeft een en ander f47785 gegoldeD, en zijn verschillende per sonen koopers geworden. ArroiMlIsseuients-Kechthank te haarlem Zitting van Dfntdag 24 Juli 1888. Heden deed Je rechtbank uitspraak in de zaken vermeld in Haarlem's Dagblad van 16 en 17 dezer. J. I. H. en L. H., Haarlem, mishand., no. 1 f8 b. of 4 d. hecht. no. 2 f 10 b. of 5 d. hecht.; L. M., letterzetter en W. V., schoenmaker, Haar lem, diefstal, ieder 2 d. gev.; S. B. N., koopman, Haarlem, mish., 2 m. gev.; B. v. B., arbeider, Haarlemmermeer, mish., 3 d. gev.; C. S., tim merman, Zaandam, beleediging, f 10 b. of 3 d. hecht.; A. B. en M. G., Zaandam, diefstal, no. 1 18 m. no. 2 2 jaar gev.; J. E., arbeider, Bever wijk, mish, en beleediging 1 m. gev.; J. v. V., sjouwerman, I Jmuiden, mish., f 5 b. of 2 d. hecht.; M. de N., mandenmaker, I Jmuiden, mish,, f 5 boete of 2 d. hecht.; A. v. d. M., arbeider, Haar lemmermeer, mish., f 5 boete of 2d. hecht.; H. P., arbeider, Heemstede, diefstal, 3 m. gev.; B. P. de J., bedelary, 12 d. hecht, en 9 m. rjj kswerkin richting. Wedstrijden. Men schrijft ons uit Houtrijk en Po- lanen Aan de Dinsdag alhier gehouden hard draverij namen 12 paarden deel. De prijs, bestaande in een compleet til bury-tuig, werd na eenige moeilijke kamp- ritten behaald door //David," eigenaar J. Roodenburg te Haarlemmermeer, berijder A. Roodenburg aldaar; de premie werd gewonnen door //Prins", eigena.ar J. v. d. Star te Haarlemmermeer, berijder G. Vel lek a ui p. Voor de bokkenharddraverij waren 9 deelnemers ingeschrevenhierbij werd de prijs, zijnde een compleet bokkentuig, be haald door den jongeheer J. Hanze te Am sterdam, terwijl X. Kley te Haarlemmer meer de premie verwierf. Na afloop dezer harddraverij werden verschillende volksspelen gehouden, die alle als zeer goed geslaagd kunnen be schouwd worden. De pret duurde tot het morgenuur, terwijl de goede orde volstrekt niet werd verstoord. LETTEREN EN KUNST. z/De Huisvrouw" meldt: Tot de geschenken, die aan mej. A. Opzoomer, thans mevr. Von Antal, ter gelegenheid van haar huwelijk door een aantal Nederlandsche vrouwen werden aan geboden, behoort ook eene kist, bevattende tafel- en dessertzilver, alsmede eeue op dracht, te schilderen op eenen grooten tegel van delftseh aardewerk, die gevat zal worden in eene breede eikenhouten lijst. Waarschijnlijk zal daarbij nog worden gevoegd eene portefeuille met etseu van levende nederlandsche meesters. De gevierde schrijfster heeft haren dank voor dit huldeblijk betuigd in een schrij ven van den volgenden inhoud „Diep getroffen zeg ik allen, die er toe bijdroegen mij een zoo schoon blijk van deelneming bij mijn vertrek uit het vader land te geven, mijn innigen dank. Maakt de ondervonden liefde mij het afscheid aan den eenen kant nog zwaarder, te schooner wordt daardoor de herinnering, die ik in het nieuwe land zal meenemen. „Gelooft, dat met warme dankbaarheid voor uwe in mijne oogen zoo onverdiende en mij beschamende, maar tevens toch zoo verheugende gave aan u zal denken. Uwe (w. g.) Adèle von Antal (Opzoomer) Utrecht, 5 Juli 1888. Bij de Dinsdag voortgezette 9de jaarlijkscbe examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-ver- eeniging te 's-Hage, zijn van de 5 candidaten geslaagd: voor piano (lager onderwijs) mej. Alida van Houten, te Groningen en mej. Alida Bis schop, te Rotterdam. De heer H. Poolman, tooneelspeler te Rot terdam, beeft zich. verbonden bij het tooneelge- zelsibap onder directie van den heer Ch. de la Mar, te Amsterdam. In den aanstaanden winter zal te Dokkum een wedstrijd van rederijkerskamers worden ge houden, waarbij prijzen van f 250 en f 100 zijn uitgeloofd. Inhoud «Hollandsebe Lelie" No. 4: Hoofdartikel. Barger's Lenore. Uit "St. James' Gazette«. Schilderen. Recepten. Aanbeveling. Vervolg Roman. Weekka lender. De «Parsifal* werd Zondag te Bayreuth voor een ontzaglijk groot publiek opgevoerd. Maandagavond volgde de "Meistersinger». Uit alle richtingen komen extra treinen met deelne mers aan de Wagner-nitvoeringen aan: een uit Weenea bracht tegelijk 300 gasten aan. Volgens de dagbladen zijn de solisten, koren en orkest dit jaar in één woord volmaakt en is aan deco ratief en costumes meer zorg dan ooit te voren besteed. Het publiek was dan ook vol geestdrift. Vele vorstelijke personen waren tegenwoordig, o. a. Alexander van Battenberg. LEQER EN VLGOT. Eenige jaren geleden zijn door het departe ment van Oorlog voor het leger veldflesschen van hardglas aangeschaft, die evenwel destijds niet aan de goede verwachting voldeden, en wel hoofdzakelijk omdat het van tijd tot tijd voor kwam, dat ledige flesschen bij temperatuursver andering plotseling vaneen sprongen. Volgens eene aanschrijving van den minister van Oorlog, zullen thans deze veldflesschen aan de korpsen infanterie in geb-uik worden gegeven, ten einde bij militaire marschen, schietoefenin gen enz. te worden gebezigd, in plaats van de bestaande blikken flesschen, die zeer moeilijk zijn schoon te houden. Blijkens bij bet departement van Marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse Van Galen, onder bevel van den ka pitein ter zee E. L. baron van Heeckeren van Waliën, don 23sten dezer van Simonsstad (Kaap de Goede IIoop) vertrokken ter voortzetting van de reis naar Nederland. Aan boord was alles wel. VISSCHERIJ. T e s s e 1, 23 Juli. In de afgeloopen week brachten de Noordzeevisschers van hier elders Ier markt 8000 tongen, 50 tarbotten, eene partij rog, 120 manden scharren, 100 manden kleine schol en 50 manden ponnen. De prijzen waren als volgtgroote tongen 25 a 40 cents, kleine en middelsoort 10 a 15 cents, tarbot fl a 8, rog 40 h 60 cents, alles per stuk; scharren f 3 a f4, kl. schol fl.50 a f2, poonen fl a fl.50 per mand. Lemmer, 23 Juli. Gedurende de laatste da gen, was de aanvoer van zeeviscb aan de afslag alhier ruimer dan voor eenige weken. Niet alleen, dat bot werd aangebracht, maar ook eenige par tijen handscbol (kleine) tarbot en tongen, wer den afgeslagen. Bot en bandschol bracht, door minder goede kwaliteit weinig op; tarbot en ton gen bedongen echter goede prijzen. LAND- EN TUINBOUW. Uit Hillegom wordt gemeld: Niettegenstaande het aanhoudende ongunstige weder zijn bolge wassen op tijd geoogst en geeft de kwaliteit geen reden tot klagen. In de prijzen der tulpen is eene aanmerkelijke stijging gekomen, die der hyacinten en crocussen zijn meer stationnair. Men verwacht, dat de voorraad dit jaar flink van de hand zal gaan, hetgeen met het oog op de laatste slechte jaren den kweekers zal kunnen ten goede komen. De aardappelen staan <joed te veld; de vele regen beneemt den landman echter de hoop, dat hij hiervan een ruimen oogst zal hebben, en hij vreest, dat indien er niet spoedig droger en warmer weer komt, de aardappelziekte den voor- 'aad nog belangrijk zal doen verminderen. III N N li N I. V N D. Naar men verneemt zul len prins en prinses Albiecht van Pruisen tegen het midden der vol gende week een bezoek brengen aan bet koninklijk gezin op het Loo. Aan het «Hotel d' Orange» te ScheveniDgen wordt deze week verwacht prinses Lobkowitz met groot gevolg, komende van Weenen. De gewone audientievan den minister van Koloniën zal op Vrijdag 27 Juli a. s. niet plaats hebben. Bij kon. besluit is aan den heer P. B. J. Ferf, op zijn verzoek, eervol ont lag verleend als burgemeester der gemeenten West- zaan en Koog a/d Zaan. De Kamer van koophan del en fabrieken te Deventer heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, verzoekende art. 5 van de in beraadslaging zijnce Bankwet zoodanig te wijzigen, dat niet in elke provincie minstens ééu agentschap zal zijn,maar in alle gemeenten boven twintigduizend zielen, omdat in den regel in die gemeenten handel en nijverheid van genoegzaam belang zijn om zulk eene vestiging te wet tigen. In bet Paviljoen van het Vondelspark te Amsterdam kwamen Dinsdagavond de leden van den «Verein deutscher Eisenbahuverwal- tungen», waarvan velen met hunne dames, in eeue «gezellige réunie» bijeen, waar zij gerecepieerd werden door de aldaar woonachtige be- stuurderen der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Het eerstvolgende eia- men voor surnumerair der posterijen, waarvoor 15 plaatsen ter vervulling worden opengesteld, zal plaats heb ben in de maand April of Mei 1889. Een tweede examen zal in dit jaar niet gehouden worden. De algemeene vergade ring van den «Deutscher Eisenbahn- Verein», welke 25 dezer en volgen de dagen te Amsterdam gehouden wordt, zal door een lOOtal afgevaar digden van verschillende spoorwe gen uit Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, België en Nederland wor den bijgewoond. Naar wij vernemen, is de zer dagen besloten tot geheele op heffing van het hoofdbureau der staatsspoorwegen, waarvan de werk zaamheden onder andere afdeelin- gen van het departement van Wa terstaat moeten worden verdeeld. Omtrent de bureau's op de lijnec, die nog in aanleg zijn, zal de be slissing eerst later volgen. De be doeling schijnt te zijn het geheele personeel reeds zeer spoedig buiten dienst te stellen. Voor de betrokke nen is bet te hopen, dat zij in ieder geval tijdig worden ver ittigd van het lot dat hun wacht, en dat zij niet zonder behoorlijke verzorging worden weggezonden. Wel verklaar de de minister van Waterstaat reeds vroeger, dat hij zich niet gebonden achtte door gunstige toezeggingen van zijne voorgangers, maar het is schier niet denkbaar, dat men oude re ambtenaren, die 20 tot 30 dienst jaren tellen, zal wegzenden zonder eenige verzorging, en aan de jonge ren geen behoorlijken tijd van voor bereiding zal schenken, om te trach ten eene andere betrekking te ver krijgen. (V. R. C.) Uit Amsterdam wordt gemeld: Sedert eeuigen tijd kan men in onze stad vele jongelieden opmerken, allen voorzien van eene uniformpet, met zwart-rooden band en de kleine kokarde. Het zijn toe komstige lotelingen, die aan de op roeping van de «Vereeniging tot ont wikkeling der militieplichtigen» gehoor gaven, en thans vrijwillig zich oefenen in den wapenhaudel. Fiatriïji.EiTO isr. Naar hel Engelschvan Anna Katharina Green. 931 XXXIV. 9BYCE NEEMT OPNIEUW DE TEUGELS IN HANDEN. Kunt ge dat niet? Welnu, antwoord mij dan op deze vraag: Kan men van Hanna, een meisje dat op't punt staat een zelfmoord te begaan, werkelijk veronderstellen dat zij eenige moeite zal hebben gedaan om te zorgen, dat wie haar bekentenis zou lezen, niet te weten zou komen van waar en uit welke lessenaar of lade, het papier waarop zij schreef afkomstig was? Neen. En toch heeft men hier blijkbaar moeite gedaan om dat doel te bereiken. Maar.... Er is nog iets. Lees de bekentenis zooals zij daar ligt en zeg mij dan wat gij er uit opmaakt. Wel, zeide ik na eenig bedenken, dat het meisje, door angst en berouw gefolterd, besloteu heeft zich het leven te benemen, en dat Henry Clavering.... Henry Clavering? Deze vraag werd met zooveel nadruk gedaan, dat ik on willekeurig opkeek. Ja, zeide ik. O, ik wist niet, dat de naam van Clavering er in ge noemd werd: neem me niet kwalijk. Zijn naam wordt niet genoemd, maar de beschrij ving van den persoon komt zoo juist met ziju voorkomen overeen.... Komt het u niet een weinig zonderling voor, viel Gryce mij in de rede, dat een meisje als Hanna een beschrijving zou hebben gegeven van iemand, dien zij slecht6 bij name kende? Ik zag verwonderd op en kon niet anders dan toegeven, dat dit zeer onaannemelijk was. Gij slaat geloof aan het verhaal van juffrouw Belden, niet waar? Ja. Dan moet ge ook gelooven, dat Hanna, de boodschap ster, bekend was met Clavering en wist hoe hij heette. Natuurlijk. Waarom noemde zij den naam dan niet terwijl zij dien kende? Wanneer het hare bedoeling is geweest, om, zooals zij schrijft, Eleonore van alle verdenking te zuiveren, zoo zon zij daartoe, in hare omstandigheden vooral, toch wel den kortst mogelijken weg gekozen hebben. Deze beschrijving van iemand, dien men door het eenvoudig noemen van ziju naam veel beter en juister had kunnen aanduiden, is niet het werk van een jong en onontwikkeld meisje, maar van iemand, die daarvoor heeft willen doorgaan en zijn rol niet goed heeft gespeeld. Maar dit is niet alles. Volgens uw mededeeling, houdt juffrouw Belden vol, dat Hanna bij haar komst beweerde, door Mary Leavenworth gezonden te zijn. In dit stuk echter verklaart zij, dat 't de gentleman met den zwarten knevel was, die haar zond. Dat is waar; maar kan het ook niet geweest zijn, dat zij beiden haar het bevel tot vertrekken gegeven hebben? Ja, dat zou mogelijk kunnen zijn, hernam hij, maar het blijft toch altijd een zeer verdachte omstan digheid, wanneer er tegenstrijdigheid gevonden wordt tus- schen het gesproken en het geschreven getuigenis van een persoon. Maar wat hebben wij hier langer onzen tijd te verbeuzelen, wanneer een paar woorden van die juffrouw Belden, over wie gij zoo druk spreekt, waarschijnlijk de geheele zaak op eens duidelijk kunnen maken. Een paar woorden van juffrouw Belden, herbaalde ik. Ik heb vandaag duizende woorden met haar gewis seld en ik ben nog geen zier verder gekomen. Gij hebt zooveel woorden met haar gewisseld, zeide bij. Maar ik nog niet. Wees zoo goed, haar even hier te laten komen. Ik stond op om aan zijn verzoek te voldoen; maar voor ik ging, bedacht ik mij en zeide: Nog een vraag: Wanneer Hanna eens dat stuk papier gevonden had, gelijk het nu is, en het zonder erg gebruikt heeft voor haar doel. Hm, zeide hij, dat is 't juist wat wij nu wen- schen te onderzoeken. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122» Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1