NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 28 Juli 1888. No. 1554. ADVERTENTIE!!: Ill IV IV K N L A NI). WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Qénerai, fMió.te Etrangire O. L. BAUBB Co., JOH. T. JONES, Sucr.. Barijl, 31hl Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 27 Juli. De gemeenteraad zal zijne eerst volgende vergadering houden op Woensdag den 8en Augustus 1888 des namiddags te 1 uur. Aan het gemeentebestuur zijn de vol gende vergunningen aangevraagd lo. tot oprichting van eene bewaar plaats van benzine in het perceel aan de ged. Oudegracht, no. 13a, door de wed. J. H. W. Schenk, geb. Middeldorff; 2o. tot oprichting van eene bak kerij in de Warmoesstraat, perceel no. 14, door F. E. Werder Co.; 3o. tot oprichting van eene dro gerij van sigaren in het perceel in de Gierstraat, get. no. 1976, door J. C. Hessen 4o. tot verandering van eene klee- renwasscherij door stoom gedreven, in het perceel aan het Z.-B.-Spaarne get. no. 22, door P. J. Vasen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Baarlem's Dagblad: 1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. Bij het tooneelgezelschap van den «Salon des Variétés" te Amsterdam heeft zich tegen 1 Sept. a. s. aangesloten de heer C. P. T. Bigot, die nu nog hij Gebrs. van Lier geëngageerd is. Tevens zal de heer Bigot deel uitmaken van de directie, zoodat de titel van het gezelschap met 1 Sept. a. s. luiden zal «Vereenigde Variétés- Tooneelisten«, onder leiding van Kreukniet, Blaa- ser en Bigot. De negende jaarlijksche examens der neder- landsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn Don derdag te 's-Hage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven is niemand meer geslaagd. In het geheel hadden zich aangemeld 38 voor piano (lager onderwijs), 3 voor piano (middel baar onderwijs), 2 voor orgel (lager onderwijs) en 2 voor solozang (onderwijskunst); totaal 45 oandidatcn, waarvan geslaagd 20 voor piano (la ger onderwijs), een voor orgel (lager onderwijs) en een voor solozang (onderwijskunst); terwijl een cand. door ongesteldheid niet kon deelnemen. De commissie van examinatoren bestond uit de heeren: W. F. G. Nicolaï, Voorzitter der N. T.-V. te 's-Hage. G. A. Heinze, 2de Voorzitter der N. T.-V. te AmsterdamMuiderberg. C. L. "W. Wirtz, te 's-Hsge. Carl Krill, te Utrecht. C. van der Linden, te Dordrecht. M. W. Petri te Utrecht. Paul C. Koerman, te Amsterdam. Henri Völlmar, te 's-Hage en A. J. Ackermann, lste secretaris der N. T.-V. te 's-Hage. Bij den grooten wedstrijd aan het conser vatorium te Parijs heeft een jong meisje, leer linge aan deze inrichting, met lof dealeersten prijs voor orgel behaald. Dit is de eerste maal, dat eene vrouw deze hooge onderscheiding wordt waardig geoordeeld en deze vrouw is blind. Sarah Bernardt leert Engelsc-h en is van plan te Londen op te treden als Romeo. Laatstleden Zondag is te Jena de algemeene vergadering gehouden van de Platduitsche Ver- eenigingen. Bij die gelegenheid heeft aldaar de plechtige onthulling plaats gehad van het ge- denkteeken ter eere van Fritz Reuter en is in de vergadering besloten, Reuterstichtingen in het leven te roepen, waaromtrent voor de volgende algemeene vergadering de noodige voorstellen zullen worden gereed gemaakt. De opvoering van «Die Mei9tersinger« te Bayreuth (zonder coupures) duurde zes uren Op de algemeene vergadering van het «Allg. Wagner-Verein« te Bayreuth is besloten Berlijn tot hoofdzetel der vereeniging te kiezen. LEGER EN VLOOT. De vereeniging de «Zuid-hollandsche leer" hoeve voor zuivelbereiding", heeft in de kom van Oudshoorn eene hoeve met 40 hectaren bost weiland gekocht. Daar zal de eerste zuidholland- sche school voor practische en theoretische zui velbereiding gesticht worden. Ultimo Juli zal de aanbesteding plaats hebben van directeurswoning en fabrieksgebouwen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 26 Juli. Vijf en zestig kor- ders brachten heden 10 tot 76 groote-, 10 tot 30 kl. tongen, 1 tot 2 manden schar en 1 tot 4 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl de beugers 100 roggen en 150 schelv. aanvoerdengr. tong gold 35 a 45 cent, kl. id. 10 a 15 cent, rog 50 h 44 cent per stuk, sehar f 4 per mand, kl. schol f 1.50 E 4 per mandje en schelv. f 20 het honderd. De minister van Justitie heeft bij circulaire aan de procureurs-ge neraal bij de gerechtshoven op de onre gelmatigheid gewezen, die hem gebleken is bij de inspectie van de rijkswerkinrich ting te Hoorn, waar personen als verpleeg den worden opgenomen, die op grond van art. 453 W. v. Strafr., door verschillende kantonrechters zijn veroordeeld tot eene plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor korteren tijd dan drie maanden en der halve in lijnrechten strijd met het eerste lid van art. 32 van genoemd Wetboek. De minister noodigt nu bedoelde ambte naren uit, ten einde in 't vervolg zooda nige onregelmatigheden te voorkomen, den ambtenaren van het O. M. bij de kanton gerechten in hun ressort, op te dragen in hooger beroep te komen van alle vonnis sen, waarbij de termijnsbepaling van laatst genoemd art. is uit het oog verloren en zendt hen daartoe een voldoend aantal exemplaren van zijne desbetreffende circu laire. In de russische kapel aan den ouden Scheveningschen weg te 's-Hage heeft heden een buitengewone en luisterrijke dienst plaats gehad, ter gelegenheid van het feit dat 900 jaren geleden de Czaar Wladimir het grieksch-ortho- doxe geloof omhelsde, hetwelk in Rusland het heerschende geloof ie. Koningin Nathalie van Servië heett de plechtigheid, die ten elf ure aanving, bijgewoond. In de laatstverschenen aflevering van de verzameling con sulaire berichten, door het ministerie van Waterstaat uitgegeven, is o. a. opgenomen een verslag over 1887 van onzen consul te Djeddah, mr. J. A. de Vicq. Daarin komen enkele cijfers voor betreffende het aantal pelgrims naar Mekka, die voor ons niet van belang ontbloot zijn. Daaruit toch blijkt, dat in 1887 ongewoon weinig pelgrims uit onze oost ind. bezittingen naar Mekka getogen zijn. Yan de 42,185 pel grims, waren er 4968 Javanen en Maleiers en daarvan weder slechts 2426 ned.-indische onderdanende overige waren van Singapore, Pe- nang, Malakka, Siam, enz. Ter vergelijking zij herinnerd aan de cijfers, door dr. Wijnmalen, in zijn statistisch overzicht van Oost- Indië (opgenomen in de «Bijdragen» van het Statistisch Instituut) opge nomen. Volgens deze kwamen er in 1880 niet minder dan 9544 pelgrims uit N.-I. te Djeddah, in 1881 was het cijfer 4603; in het volgend jaar 4302, 5219 in 1883, 4540 in 1884 en 5712 in 1885. Over 1886 zijn daarin nog geen opgaven opgenomen. Het blijkt uit tal van mededeelingen, ook in de engelsche pers, dat Engeland op 't punt staat het protectoraat over Noord-Borneo, (britsch gedeelte) Serawak en Broe- nei te aanvaarden. De vorm waar onder dit zal geschieden, maakt nog een punt van overweging uit. Men zegt dat de nederlandsche regeering in de zaak gemoeid is en dat de reis van graaf Van Bylandt, onzen gezant te Londen, voor eenigentijd herwaarts gedaan, met het plan in verband stond. In hoever er van nederlandsche zijde is geprotesteerd, op grond van 't bekende tractaat van 1824, is niet gebleken; maar in elk geval, de engelsche regee- "ing ontkent dat Borneo onder de bepalingen van bedoeld tractaat (over de uitsluiting van gemeen schappelijke souvereiniteit over eilan den in onzen Archipel) vallen zou. Na het tot stand komen van het protectoraat zal de grensregeling vermoedelijk aan de orde komen en beslist moeten worden of de Siboeko- dan ofwel (gelijk de heer Versteeg, president van 't aardrijkskundig ge nootschap beweert) de Belckan- of Nagas-rivier de juiste oostergrens van Britsch Noord Borneo is. De maatregelen, voor eenige jaren door de pruisische re geering genomen tegen den invoer van aardappelen, tot wer.ng van den Colorado-kever, worden thans bij vernieuwing met strengheid ge handhaafd. Bij elke zending aard appelen uit Nederland naar Duitsch- land moet een certificaat gevoegd zijn, dat afgegeven is door den bur gemeester der gemeente, waar de aardappelen geteeld zijn, met ver melding, dat zij van Nederlandschen oorsprong en niet uit Amerika af komstig zijn. Men schrijft ons uit Naarden: De Gooische Stoomtram begint langzamerhand eene treurige vermaardheid te verkrijgen. Bijna geen week gaat er voorbij zonder ongelukken. Het getal der door haar gemaakte slachtoffers is ook Donderdagavond weder met één vermeerderd. Op de Laarderhoogte is door een tram, die steenen ver voerde naar de werken voor de nieuweramstelsche waterleiding een der werklieden, zekere Warlé, door het derailleeren van een wagen daar afgevallen en overreden. De onge lukkige, die eene vrouw met vijf kinderen onverzorgd achterlaat, was onmiddellijk dood. De Rotterdamsche Di er- gaarde heeft ten geschenke ontvan gen van den heer C. Droogleever Fortuijn, commandant van hetstuom- schip Sumatra, een mannelijken wit- baard-palmrolmartervan welke zeldzame soort de inrichting nog een vrouwelijk exemplaar bezit; van de heer A. A. Polvliet, D. G. Ver- vooren, A. van Leeuwen en C S. J. Vlaanderen Oldenzeel, te Rotter dam, verschillende jonge vogels; van den heer W. Vrijburg twee groene spechten; van den heer M. Hoos aldaar een groenpootruiter. Aangekocht werden o. a. een geel- knobbel pauwies, 2 amerikaansche eekhoorns, 1 amazone-papagaai, en een aantal sier- en kamervogels. Voor het Ethnographisch Museum der inrichting werd ten geschenke ontvangen: van den heer J. Ver meulen, employé der Nieuwe afri- kaansche Handels-vennootschap, tij delijk aldaar, een aantal voorwerpen van land- en volkenkunde, afkom stig van de Z.W. kust van Afrika van den heer A. S. Hoorenman, aldaar, een servies van kruidnage len vervaardigd; van den heer J. S. 't Hoen, aldaar, een fraaie indische naaikist; van den heer J. de Groot Pzn., aldaar, eene ver zameling wapens, gereedschappen, huishoudelijke artikelen, fetischen, enz., waaronder zeer zeldzame voor werpen, in gebruik bij de bewoners van Z. W. Afrika. De bibliotheek werd met een geschenk verrijkt door den heer A. W. F. Voorstad, aldaar, bestaande in «De Natuurlijke His torie der Zoogdieren», door Schinz, met 168 folio platen. {N.It.Cl)™ Door het personeel van het Hollandsch loodswezen is op den Noordzee-boulevard van de ge meente Vlissingen een Btuk grond, groot 190 Ms, voor f 1900 aange kocht, om daarop voor rekening van de Hollandsche Loodssocieteit een gebouw op te richten naast dat van het belgisch loodswezen. Ten gevolge van onaangenaamhe den met den societeithouder en eige naar van het tegenwoordige socië teitsgebouw, waarmede de rij der woonhuizen op den Noordzee-boule vard voor een paar jaren werd ge opend, is tot den aanbouw voor eigen rekening besloten. Daarvoor werd eene geldleening van f 25,000 geopend. Bij gelegenheid van het Internationaal Gymnastiekfeest te Maastricht zullen de Staats- en Rhijnspoorwegen aan de deelnemers aan dat feest, op vertoon van legi timatie, retourkaarten afgeven tegen enkele reisvracht, geldig van één dag voor het feest tot één dag na het feest. Het denkbeeld tot op richting van een dronkaardsherstel lingsoord vindt veel bijval. De voor. loopige commissie ontvangt uit alle oorden des lands treffende blijken van instemming. Er bestaat alzoo PSIUILÏJÏÏTO JST. Naar Tiet Engelschvan Anna Katharina Green. 951 XXXIV. GBYCE NEEMT OPNIEUW DE TEUGELS IN HANDEN. Ik heb het goed bekeken, zeide zij, maar ik blijf er bij, dat er nooit papier van dit soort in mijn huis is geweest. Wat denkt ge er nu van? fluisterde Gryce mij in 't oor, terwijl hij de bekentenis uit mijn hand nam. Vindt ge 't nu nog waarschijnlijk, dat Hanna dit fraaie stuk ge schreven heeft? Ik schudde ontkennend het hoofd, eindelijk overtuigd dat hij gelijk had. Te gelijk echter fluisterde ik hem toe: Maar als Hanna het niet heeft geschreven, wie heeft 't dan wel gedaan? En hoe kwam het op de plaats, waar ik het gevonden heb? Dat is 't juist wat wij nu moeten uitvorschen, zeide hij. En van voren aan beginnende, deed hij vraag op vraag betreffende tiet overleden meisje en haar verblijf aldaar; maar de antwoordden, die hij ontving, strekten allen slechts om te duidelijker te doen uitkomen, dat zij de bekentenis niet medegebracht, en nog veel minder die ontvangen kon hebben van een geheimen boodschapper. Tenzij wij moesten twijfelen aan de waarheid van juffrouw Belden's woorden, was en bleef het een onoplosbaar raadsel, en ik begon reeds te wanhopen of wij in dezen wel iets verder zouden komen, toen Gryce, met een veelbeteekenenden blik naar mij, zich tot juffrouw Belden wendde met de vraag: Ge hebt gisteren, naar ik hoor, een brief ontvangen van miss Mary Leavenworth? Ja meneer. Kunt ge dan ook zeggen, of er nog iets anders in het couvert was dan het aan u gericht schrijven? Was er niet een brief voor Hanna bij ingesloten? Neen, mijnheer, antwoordde zij met veel nadruk, er was niets voor haar ingeslotenmaar zij heeft giste ren zelf een brief ontvangen, die met dezelfde post is aan gekomen als de mijne. Heeft Hanna een brief ontvangen! riepen wij in één adem uit. Ja; het adres was niet aan haar gericht, maar aan mij, hernam zij, mij een blik vol wanhoop toewerpende. Door een geheim teeken in een der hoeken van het couvert wist ik echter.... Hemelsche goedheid! riep ik uit, waar is die brief? Waarom hebt ge niet vroeger daarvan gesproken? Welke reden kunt ge hebben om ons in 't duister te laten rondtasten, terwijl een enkele blik in dien brief ons in eens op de hoogte kon brengen? Ik heb op 't oogenblik er eerst aan gedacht en wist niet, dat het van zooveel gewicht was. Ik.... Juffrouw Belden, riep ik uit, mij niet langer kun nende bedwingen, waar is die brief, hebt ge hem in uw bezit? Neen, antwoordde zij, ik heb hem gisteren aan Hanna gegeven en sedert heb ik hem niet meer gezien. Dat moet hij boven liggen. Laten wij nog maar eens gaan zien, zeide ik, mij haastig naar de deur begevende. Gij zult niets vinden, zeide Gryce, mij bij den arm terughoudende, ik heb gekeken. Er is niets dan een hoop verbrand papier in een der hoeken. Dat is waar ook, wat kan dat geweest zijn? vroeg hij aan juffrouw Belden. Ik weet niet, mijnheer. Zij had niets, dat zij zou kunnen verbrand hebben, als den brief. Dan zullen wij toch een zien, zeide ik half tot mij- zelven, en naar boven gaande, haalde ik de waschkom met hetgeen er in was. Wanneer het de brief was dien u gis teren in de handen hadt, dan was hij in een geel couvert. Ja, mijnheer. De asch van geel padier ziet er anders uit als van wit papier. Ik geloof dat ik zal kunnen uitmaken of het de asch is van een gele enveloppe, als ik haar zie. Ah, de brief is verbrand hier is een stuk van het couvert. Dit zeggende, haalde ik uit het hoopje verbrand en verschroeid papier een stukje, dat minder verbrand was dan de rest. Dan baat 't ook niet, of wij al zoeken te weten te komen, wat de brief behelsde, zeide Gryce, wij zullen dat Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers - 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers Jf. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1