BUITENLAND, GEMENGD NIEUWS. •lie kans, dat het herstellingsoord tot stand zal komen. De machinist C. J. Schut- ten en de wisselwashter H. deBruijn, te Zntfen, zijn door den directeur- generaal der maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen per dienst-order eervol vermeld, omdat zij door hunne uplettendheid op den 3en Juli 11. e-ne aanrijding van twee treinen voorkwamen. Op 10 Juli 11. redde de wegwachteres J. van Zetten, te Echteld, met levens gevaar een kind, dat zich bij het naderen van een trein onder de af- sluitboomen door op den spoorweg had begeven, van een anders wis sen dood. Ook de daad dezer wach- teres is bij dagorder ter kennis van het geheele personeel der Maat schappij gebracht. De politie te Amsterdam heeft aldaar aangehou den den matroos S., als verdacht bij zijne ontvluchting uit het hos pitaal, waar hij wegens ziekte was opgenomen, te hebben medegeno men een portemonnaie met geldswaar de. Sedert e-nige dagen werd door de politie naar hem gezocht. Donderdag ochtend ontstak in eene woning in het Hofje van Nijverheid te 's Hage een lOjarig meisje tij dens de afwezigheid van hare ou ders, een vlammetje onder het kom foor. Zij wierp de lucifer brandende op den grond, maar ongelukkig op een stuk papier dat dadelijk vlam vatte. De vlam deelde zich mede aan het hempje van het arme kind, dat zware brandwonden aan het bovenlijf en het aangezicht bekwam. Het meisje is naar het ziekenhuis gebracht. Donderdag ochtend ging een paard, gespannen voor een wagen, doordien het schrikte, op den Ouden Dijk te Kralingen op hol. De voerman, die het dier niet kou inhouden, viel door het slinge ren van den wagen van den bok, met het gevolg dat de wagen over hem heen ging, en hij zware kneu zingen aan ziju been en handen bekwam. Het paard werd aan de Jaffabrug gegrepen en tot staau ge bracht. Door het comité van uitvoering te 's-Hage, voor de vie ring van den verjaardag van H. K. H. de Kroonprinses, op 31 Augus tus e. k., is aan B. en W. de vrije beschikking gevraagd over het ter rein van de renbaan te Schevenin- gen, ten behoeve van datgene, wat het comité zich voorstelt voor dat doel te verrichten. B. en W. stellen den raad voor om dat terrein voor de weinige dagen, dat zulks zal noodig zijn, aan het comité koste loos in gebruik te geven. Nabij den watertoren van de Schevening- sche duinwaterleiding waren Woens dagnamiddag een vijftal personen met een klein bootje aan het roeien, toen geheel onverwacht een dam in het aanvoerkanaal bezweek en het met geweld binnenstroomende water het schuitje deed omslaan. Spoedig was hulp aanwezig, zoodat geen ongelukken te betreuren waren. Door een firma te Breda werden in den laatsten tijd dagelijks onge veer 4000 liter frambozen verzonden. Aan de woning van den land bouwer D. De R. te Langerak (Z. H.) is een bordje bevestigd, waarop de stichting van de woning vermeld staat. Daarachter verbergen zich vleermuizen. Elk jaar neemt hij het er op een gezetten tijd eens af. om ze er achter van daan te verwijde ren en tteeds komen er weer an deren achter. Vóór enkele dagen deed hij zulks weer, en er zaten er, 't is haaBt ongelooflijk en niettemin waar bijna 100 stuks achter. Donderdagavond omstreeks 9 uur ontlastte zich boven Nijmegen eene korte doch hevige donderbui, gepaard met stortregens. Bij een der geweldige slagen was een be ambte, die zeer kort bij een tele- phoon-toestel zat te werken, bijna het slachtoffer van de telephoon geworden, daar een bliksemstraal rakelings langs hem heen over de geleiding ging, en den telephoon totaal onbruikbaar maakte. Het vertrek, waarin die persoon was gezeten, werd door den bliksemstraal helder verlicht, terwijl door hem een hevige schok gevoeld werd, zoodat hij, zooals licht te begrijpen is, door hevigen schrik van zijn 6toel opsprong, en zich ijlings van het gevaarlijke instrument verwijderde. In de parken werden door de zware regens paden en wegen terdege door de watermassa's gehavend, en zijn er groote gaten en geulen ge spoeld, waardoor in de lagere ge deelten van het heuvelachtige ter rein zandophoopingen plaats gehad hebben. De directeur-gérant van het «Hótel du Passage» te Amster dam schrijft aan de Amsterdamsche bladen naar aanleiding van den diefstal waarvan wij melding maak- tek, dat uit het onderzoek volstrekt uiet is gebleken, dat de portefeuille aan den koopmansreiziger in ge noemd hotel is ontstolen daar hij dit nog tweemaal heeft ver- .aten, en hij zelf verklaard heeft, uiet zeker te weten, of bij aaukomBt op zijne kamer, des nachts ten 128/4 uur, de portefeuille nog in zijn be zit was. Eenige personen, die Donderdagochtend bez'.g waven zand uit de Binnengracht te Zutfen te baggeren, ontdekten twee schild padden, waarvan het hun mocht gelukken er één te vangen. - Donderdag midddag is, weder door het spelen met lucifers, brand ontstaan ten huize van den heer A. C., Koninginnegracht no. 56, te 's-Hage. De gordijnen en bedden stonden in een oogenblik in vlam en het gelukte, na zeer veel inspan ning van eenige particulieren, ge holpeu door de buren en het dienst personeel, den brand te blusschen. De stoombrandspuit en een slan genwagen waren spoedig ter plaatse, maar behoefden niet in gebruik ge nomen te worden. Naar men nader verneemt is het kindje te 's Hage, dat Donderdagochtend bij het spelen met lucifers brandwonden bekwam, in het ziekenhuis overleden. Woensdagmorgen struikelde te Bre da het paard van den generaal-ma joor J. C. C. den Beer Poortugael, tijdens deze naar eene oefening reed. De generaal werd over het paard heen op den grond geworpen en bekwam daardoor eene hoofdwond en eene lichte kneuzing aan den arm. Bij het graven voor het te bouwen stoomgemaal van den pol der Spangen, te Ouwerschie, is, ter diepte van 3 meter, opgegraven eene zoetemelksche kaas in den ge wonen vorm, welke geheel versteend was. - Woensdag namiddag ie te Dordrecht het jongste zoontje van den heer L. uit een zolderraam ge vallen, en op eene binnenplaats neergekomen, met het gevolg dat het kind bijna onmiddellijk een lijk was. Tegen den heer J. E. de Booy, fabrikant en lid van den ge meenteraad te Breda, is door den ambtenaar van den burgerlijken stand proces-verbaal opgemaakt we gens het niet aangeven van zijn jongste kind binnen den daarvoor door de wet vastgestelden termijn. De eerste trein van Roermond naar Antwerpen is Maandag aan een groot gevaar ontsnapt. Een groot stuk hout werd even voor de aankomst van den trein, door den baanwachter W. Peetere, nabij het station Haelen op de lijn gevonden en bijtijds verwijderd. De politie heeft een onderzoek iDgesteld. W oenadag ontlastte zich teV oorst eene hevige onweersbui. De knecht van den landbouwer W. Kroon werd op eenigen afstand in eene weide doo- delijk getroffen. Een andere arbeider, mede aldaar werkzaam, raakte eeni gen tijd zijn bewustzijn kwijt. WETGEVENDE MACHT. Het slot der discussiën over de Bankwet in de zitting der Tweede Kamer van Don derdag, gaf tot uitkomst dat de balans om het zoo eens uit te drukken naar de zijde vau de Regeering overhelde, die, dank de uitnemende verdediging van den minister van R i n a u eiën, deswege eenparig gehuldigd, hare voordracht, be halve op het punt van den duur van het nieuwe octrooi, nagenoeg onveranderd wist te handhaven. Dit ook ten aanzien van de nieuwe in de vennootschap der Ned. Bank te brengen aandeeleu, welk punt een levendigen poli- tieken strijd deed ontbranden. De heer De Savorniu Lobman begon met den heer v. d. L o e f f onder handen te nemen over zijn warme rede van Woensdag en trachtte ziju partij te zuiveren van het verwijt alsof zij onder dwang aannam wat hare partijgenoot, de minister Godin, voorzette. Ten slotte werd het amend. Hatfmanns (het verhoogde kapitaal van 4 millioen te doen storten door den Staat, die hiervoor 4000 aandeelen krijgt) in stemming ge bracht en verworpen met 49 tegen 40 stemmen. Het wetsontwerp word daarna aangeno men met 59 tegen 80 stemmen. Na afdoening van eenige kleine wets ontwerpen, die zonder hoofdelijke stemming werdeu aangenomen, kwam aan de orde het wetsontwerp „tot goedkeuring der over eenkomst tot het tegengaan van den verkoop van sterke dranken onder de visschers op de Noordzee buiten de territoriale wateren." De heer P a t ij n kon bij nadere ken- nisnemiug van dit ontwerp, zijne stem daaraan niet geven. Hij keurde de houding af, door de Regeering en de nederland- sche gedelegeerden aangenomen tegenover de buiteulaudsche gedelegeerden bij de samenkomst tot bespreking van de over eenkomst, en het verbaast hem, dat de particuliere belangen, hier van de branders te Schiedam, zoo geheel werden voorbij gezien. Zonder noodzaak wordt aan die belangen schade berokkend, want Neder land heeft de conventie niet noodig. Uit de proeessen-verbaal blijkt dat alleen En geland belang bij de conventie heeft. An dere landen konden gerust toetreden, want zij hadden er geen nadeel bij, maar Ne derland zal er wel schade door lijden, ter wijl het doel, dat men met de couventie beoogt, er niet door bereikt zal worden. Het drankverbruik onder de visschers op de Noordzee is ook zoo groot uiet als men denktwant ais men nagaat dat in de residentie per jaar p. m. 4 millioen liters gedistilleerd wordt verbruikt, wat beteekeuen dan 3000 liters ouder de vis schers op de Noordzee? Moet men voor dien geringen verkoop zich tot een con tract verbinden? Naar sprekers oordeel niet. De heer Borgesius meende, dat de heer Patijn met zich zelf in tegenspraak komt. Hij wilde de couventie niet omdat hij vreest dat de industrie er door lijden zal, en ten slotte wijst hij er op, dat de verkoop onbeteekeneud is. De houding der Regeering, die de heer Patijn veroor deelde, was naar sprekers meening correct; steeds heeft zij zich sterk voor deze con ventie getoond, en dat die noodig is, be wijzen de vele ongelukken, die op zee voorvallen tengevolge van het misbruik van sterken drank. De minister van Buitenland- scheZaken achtte de misbruiken hoogst ernstig; daarbij worden zij het meest door Nederlanders gepleegd. Waar het algemeen belang dit eischt moet men desnoods het particulier belang benadeelen. De regeling met „droit de visite" is zeer moeilijk, doch na goedkeuring der conventie zal men daartoe trachten te komen. Heden voortzetting. De Commissie van Inspectie over de Koninklijke Militaire Academie besluit haar rapport met, als haar algemeenen indruk van de gehouden inspectie, mede te deelen lo. dat de studiën aan de Koninklijke Militaire Academie met groote belangstel ling en ijver door het bestuur dezer in richting en de daaraan verbonden leeraars worden geleid, doch dat het toenemen der leerstof, in omvang en belangrijkheid, thans slechts zelden toelaat het houdeu van repetitiën en ondervragingen door den leeraar, zooals in vroegere tijden veel meer het geval wasterwijl ook het aantal uren, der cadetten voor eigen oefening gelaten, blijkens de programma's van stu diën en de tableaux der lessen, uiet meer in de gewenschte verhouding staat tot het aantal lesuren 2o. dat ook voor de practische vorming der cadetten aan de Konink lijke Militaire Academie niet over ge- noegzamen tijd en over voldoende midde len kan worden beschikt, om die voor alle wapens tot eene gewenschte volkomenheid te brengen. De Commissie erkent ten volle, dat daarin bij het tegenwoordige stelsel van opleiding voor den officiersrang geene af doende verbetering is te brengen, en kan dus de gemaakte opmerking aller minst het bestuur der Koninklijke Mili taire Academie treden, doch zij spreekt als haar gevoelen uit, dat ook uit dien hoofde eene zoodanige verandering van stelsel wenschelijk schijnt, waardoor de voor de latere vakstudie noodige voorbe reidende studiën en die, welke meer al- gemeene ontwikkeling beoogen, niet meer aan de Koninklijke Militaire Academie zelve zullen behoeven te gorden gegeven. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam deed Woensdag uitspraak in de zaak van David Van Venetie, door de rechtbank tot 5 jaren celstraf veroor deeld wegens poging tot moord. Het hof achtte geeno termen aanwezig om gevolg te geven aan het verzoek des verdedigers, tot liet instellen van een deskundig onderzoek naar beklaagdes geest vermogens en bevestigde het vonnis der rechtbank. De veroordeelde J. A. Kok, te Arnhem ge detineerd, welke door de rechtbank den 20 Juli 11. is veroordeeld ter zake van zware mishande ling op den heer Hnilekooper gepleegd, is van zijn Yonnis in hooger beroep gekomen. Ierland. De enquête betreffende den dood van den Ierschen nationalist Mande- ville is nog niet afgeloopen. De hoofdop zichter van de gevaugenis van Tull&more verklaarde, dat MaDdeville tijdens zijn ge vangenschap te Tullamore 8 dagen op wa ter en brood zat en erkende dat Mande- ville, toen hij weigerde het kostuum der gevangenen aan te trekken, met geweld van zijn kleeren, ja van zijn hemd werd beroofd en daarop met een laken om de heupen werd achtergelaten met het gevan geniskostuum naast zich. De //Daily News'' verneemt uit Helsingfors, dat de russische regeeriDg joodsche gezinnen van daar verdrijft, en dat dezen vermoedelijk naar Palestina trekken, om zich neer te zetten op lande rijen, door vermogende Israëlieten daar voor hen aangekocht. Frankrijk. Te Rijssel zal een bou- langistisch blad //Le Peuple" worden op gericht. Boulangers halswond is bijna geheel ge nezen. De ex-generaal eet goed en zijn krach ten keeren terug. Hij ontvangt een aantal bezoeken. Spanje. Op verschillende punten in Spanje zijn door de autoriteit personen in hechtenis genomen, die verdacht worden in verbinding te staan met revolutionaire cornité's. Reeds legde de politie de hand op twee officieren. Zweden. Keizer Wilhelm is Donder dagmiddag te 123/< uur te Stockholm aan gekomen, met geestdrift door eene onaf zienbare menigte begroet. De stad prijkt in vlaggentooi. De koning en de kroonprins waren Don derdagochtend te 67< uur, op het jacht z/Drott", den keizer reeds tegemoet ge varen. Zij gingen op het keizerlijk jacht //Hohenzollern" over, waar eene allerhar telijkste begroeting plaats had, en keerden vervolgens naar Stockholm terug, om met de overige leden van het koninklijk huis den keizer bij het aan land stappen te begroeten en naar het paleis te begeleiden. De ontvangst van het publiek was buiten gewoon warm en vol geestdrift. Rusland. Naar aanleiding van de dépêche uit Weenen aan het Journ. des Débats", volgens welke de samenkomst op Peterhof, verre van de Porte gerust te stellen, haar in tegendeel nopen zal mili taire voorzorgsmaatregelen te nemen, zegt de //Journ. de St. Pétersb.", dat onder de regeeringen, welke den vrede willen hand haven, zeker die des Sultans behoort, en iedereen weet clat de samenkomst der kei zers ten doel had, bezorgdheid weg te ne men, en niet om ze te wekken. Zuid-Afrika. Tengevolge van den inval, onlangs in het territoir van Khama door den commandant Grobelaar gedaan, heeft de goeverneur der Kaapkolonie bevel gezonden aan den administrateur Schip- pard, om zich ter plaatse te begeven ten einde een onderzoek in te stellen. De pre sident der Transvaal, Paul Krugeris hiervan in kennis gesteld en door den goeverneur uitgenoodigd een afgevaardigde van de Transvaal te zenden, ten einde aan het onderzoek deel te nemen. Het engel- sche goevernemeiit heeft den goeverneur de instructie gezonden, aan de transvaal- sche regeering te doen weten, dat het land van Malabele, Maahuna en Makaleka, zoo wel als het noordelijk gedeélte van het territoir van Khama, uitsluiteud ligt bin nen den kring van Engelands invloed. Australië. De wet tot wering der Chineezen in Nieuw Zuid-Wales is door Lord Carrington, den goeverneur, namens de koningin van Engeland, bekrachtigd. Naturalisatie van Chineezen is voor het vervolg uitgesloten en alle Chineezen, die de kolonie verlaten, ziju (behalve de reeds genaturaliseerde») aan de bepalingen van de wet onderworpen. Geea schip mag meer dan één Chinees op elke 800 ton draag kracht invoeren. De hoofdelijke omslag voor eiken Chinees bedraagt 100 pd. st. In mijnondernemingen mag geen Chinees zonder goedkeuring van de regeering werkzaam worden gesteld. Gelukkig Victoria! De be grooting dezer kolonie sluit met een saldo van 837.000 pd. st. W oensdag avond o m- streets 8 uur heeft er boven Brus sel een kort, maar hevig; onweder gewoed. De bliksem sloeg in het wereldberoemde stadhuis, en reeds kort na deu slag zag men eene rook wolk uit het dak opstijgen. Maar slechts weinige oogenblikken daar na was de brandweer der hoofd wacht reeds boven in het gebouw, en in minder dan een kwartier tijds was eik gevaar voor het prachtige gebouw geweken. De veroorzaakte schade is gering, maar groot is de teleurstelling, dat het gebouw, dat behalve op zijn toren, op het dak met bliksemaflei ders als bedekt is, toch tegen ver nieling door het hemelvuur niet be veiligd blijkt. De president der recht bank te Brussei heeft Woensdag, ten aanzien van den eisch der Bou- moeten vragen aan juffrouw Beiden. Ik kan 'tu waarlijk niet zeggen, antwoordde zij. De brief was wel is waar aan mij geadresseerd, maar toen ik begon Hanna te leeren schrijven, heeft zij mij ge zegd dat zij een zoodanigen brief wachtende was, en daar om heb ik hem niet geopend, maar dadelijk aan haar ge geven. Maar gij hebt er toch bijgestaan, toen zij hem gele zen heeft? Neen, mijnheer daartoe had ik het op dat oogenblik te druk. Mijnheer Raymond was juist gekomen, en ik had dus geen tijd om veel aan Hanna en haar brief te denkentrou wens de brief, dien ik had ontvangen, baarde mij al ge noeg zorg. Gij er zult haar evenwel later op den dag toch wel over gesproken hebben? Ja, mijnheer, dat heb ik ook, namelijk toen ik na het eten haar thee boven bracht; maar er was niets uit haar te krijgen. Wanneer zij wilde, kon zij bizonder goed zwijgen. Zij wilde mij zelfs niet zeggen of hij van haar meesteres kwam, of niet. Gij dacht dus, dat de brief wel van miss Leaven worth zou zijn? Ja, mijnheer, dat was natuurlijk, ik had immers het geheime teeken gezien in den hoek. Hoewel, dat zou er ook op geplaatst kunnen zijn door den heer Clavering, voegde zij er nadenkend bij. Gij zegt, dat Hanna gisteren opgeruimd was; bleef ze dat sok na het ontvaDgen van den brief? Voor zoover ik kon merken, ja, mijnheer. Ik ben trouwens niet lang bij Laar geweest; door de noodzakelijk heid gedrongen om de trommel.... maar waarschijnlijk heeft u dat reeds vernomen van mijnheer Raymond? Gryce knikte toestemmend tot antwoord. Het was den geheelen avond zulk een overspanning voor mij, dat ik in 't geheel niet aan Hanna gedacht heb, maar Wacht een oogenblik, zei Gryce, eu mij wenkende naar een hoek van het vertrek, fluisterde hijNu moeten wij een oogenblik rekening huuden met hetgeen door N. is gezien. Terwijl gij naar buiten gaat, om juffrouw Bel den te volgen, en voor dat zij weer bij Hanna 'erugkomt, beloert N. het meisje in haar kamer en ziet haar in een der hoeken over iets heen buigen, wat naar alle waarschijn lijkheid mag gehouden worden voor de waschkom, die door ons gevonden is. En hierna ziet hij haar haastig iets in nemen uit een papiertje. Nog verder iets? NeeD, zeide ik. Welnu dan, sprak hij, zich opnieuw tot juffrouw Belden wendende, maar.... Maar toen ik mij naar bed zou begeven, kwam mij het meisje in de gedachte daarom opende ik, toei ik lange haar kamer ging, even de deur. Zonder iets te zeggen Ja mijnheer. Hebt ge opgemerkt in welke houding zij in bed lag Niet precies; ik denk op haar rug. In dezelfde houding waarin zij van morgen gevonden is? Ja, mijnheer. En is dat alles wat u ons kunt zeggen, zoowel omtrent den brief als omtrent haar plotseling overlijden Ja, mijnheer. Kent gij het schrift van den heer Clavering, wanneer ge het ziet? vroeg Gryce, zich in zijn volle leDgte op richtende. Ja, meneer, dat ken ik. En dat van miss Leavenworth? Ook dat. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2