Predikbeurten der Ned. Hem. Kerken Ziethen, SteinGneisenav,Moltie, Prinz Adalbert, Blitz. Tegen 9 ure kregen zij liet Zweedsch eskader in ziekt, bestaande uit het koninklijk yacht, een gepantserd fregat, eeue kanoneerboot eu verscheidene tor- pedobooteu. Onmiddellijk werd door de duiteche schepen een saluut van 21 schoten gelost en de zwcedsche vlag naast de duiteche geheschen, terwijl de bemanningen in parade een driemaal herhaald hoera aan hieven. De verdere vaart geleek een triomftocht. De oevers der eilandjes stonden vol menschen, die aanhou dend ju'chten, waarbij de vrouwen en meisjes ijverig met de zakdoeken wuifden. Overal lagen particuliere vaartuigen, volop met vlaggen ver sierd. Bij de vesting Frederiksborg lag een zweedsch eskader, bestaan de uit vijf zware monitors en zes kleinere vaartuigen, alle mede in vlaggetooi. De duitsche schepen Kaiser en Friedrich der Grosse gin gen aldaar ïr't de 1-nie, omdat zij voor het vaarwater een te groo- ten diepgang hadden, en bleven aan Lynsesund voor anker liggen. Begroet met een saluut van 33 salvo's, naderden de schepen de feestelijk versierde stad Stockholm. (Hoe keizer Wilhelm er werd ontvangen, is reeds per telegraaf in ons vorig nommer vermeld.) Frankrijk. De arbeidstakende aardwerkers op het Champ de Mars, waar de werkzaamheden aan den gang waren voor de tentoonstel lingsgebouwen, hebben zich bij groepen van 25 h 50 person-n naar de verschillende arrondissementen van Parijs begeven, om hunne broe ders in de andere werkplaatsen mede te sleepen in hunne beweging. Op sommige plaatsen is hun dit gelukt zonder geweld te plegen, op andere, waar de arbeiders rustig aan het werk wilden blijven, heb ben zij geweld gebruikt en de ge reedschappen medegenomen. Ook zijn zij getrokken naar de omlig gende gemeenten, zooals naar Saint- Denis, waar zij door dwangmidde len de arbeiders, bezig aan de op richting eener gasfabriek en aan kanaalwerken, van den arbeid wil den afhouden, doch daar werd het hun, gelijk ook elders, door de po litie belet. Epinay en Saint Ouen hebben almede een bezoek van die gasten gehad. In de Rue Cauchy te Parijs was een hoop werkstakers, omstreeks 100 man sterk, reeds bezig het ge reedschap weg te nemen van een aantal arbeiders, die bezig waren aan een openbaar werk. De politie deed hen echter afdeinzen, zoodat de vreedzame werklieden aan den gang konden blijven. De werksta kers verklaarden nu dat zij thans voor de overmacht zwichtten, maar zij zullen versterkt terugkomen en «de valsche broeders» wel «mores» leeren. Op de Quai de Grenelle hebben zij spaden en ander gereedschap uit de werkplaats van den heer Cuenon, ondernemer van openbare werken, in de Se ne geworpen. In het geheel zijn er thans te Parijs eenige duizenden arbeiders, die deels vrijwillig, deels gedwon gen, het werk gestaakt hebben. Bij een gevecht met de politie in eene der straten zijn drie der bel hamels gevangen genomen, onder welke ecu vreemdeling. De meesteu der vrijwillige werkstakers zijn, naar de Temps zegt, buitenlanders, hoofdzakelijk Belgen, Duitschers en Italianen. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. BERLIJN, 26 Juli. De overgroote belangstelling, die door geheel Europa, zelfs in de kleinste landen, in alle kringen is aan den dag gelegd voor het on betwistbaar hoogst gewichtige feit van de samenkomst vau den keizer van Duitschland en den Czaar van Rusland, noopt mij ertoe, uwen le zers eens in korte trekken de voor naamste gedachten mede te deelen, welke men hier in de voornaamste kringen over deze gebeurtenis heeft. In Petersburg kon onzen vorst geen hartelijker ontvangst ten deel vallen, dan die, welke hem daar met zijn broeder prins Heinrich is bereid. Maar bovenal was het daar «le ton qui fait la musique» en deze toon was zoo innig en hartelijk, als men slechts met moeite na de voor afgegane politieke spanning had kun nen verwachten, biet oude gevoel van verwantschap deed zich op nieuw met kracht gelden en door den sluier van het jongst verleden drong de traditie van vriendschap pelijke betrekkingen van voor hon derd jaar naar voren. Het was niet alleen bloote vriendschap, die vooral bij de feestelijkheden op den voor grond trad neen, wat aan het keizerlijk bezoek een bizouderen luister bij zette, was de oprechtheid die het cachet drukte op de vernieuwde banden, die de beide groote naburen vereenigen. De vrede van Europa heeft een zwaren proef doorstaan, maar heeft die zonder schokken doorleefd en het staatkundig even wicht kan thans voor geruimen tijd als onwrikbaar worden beschouwd. Nu nog een woord over de reis van den keizer naar de Skandina- vische rijken in Denemarken I Zooals u reeds bekend zal zijn is hij te Stockholm met grooten luister ont vangen en toont men zich daar aller wegen ten hoogste ingenomen en vereerd door het hooge bezoek. Ook hier zijn banden, reeds lang be staande, hechter te maken en nau wer aan te halen. De kroonprins van Zweden is met de tante van den duitschen keizer gehuwd en sinds een aantal jaren kan men bij iedere groote plechtigheid in Berlijn ook het zweedsche koningspaar ver- tegenwoordigu vinden. Diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Zweden bestaan slechts pro forma daar er wel nooit een oorlog tus schen beide landen zal uitbreken, maar ook een nauwer verkeer, wat den handel betreft, buitengesloten schijnt. Een derde bezoek bren6t keizer Wilhelm in Kopenhagen en men koestert de verwachting, dat hij bij het deensche volk dezelfde genegen heid zal aantreffen als bij Russen en Zweden en de Denen tot over tuiging zullen komen, dat er te hunnen opzichte geeue vijandelijke gezindheid van Duitschland's zijde meer bestaat, wat trouwens reeds het geval is sedert Denemarken heeft opgehouden door het bezit van duitschen grond daartoe aan leiding te geven. Herhaaldelijk heeft het officieele deensche element, in zonderheid de deensche koninklijke familie te kennen gegeveD, dat zij niet instemt met de irri- denlisten, die niet leven kunnen zouder dnor hun geschreeuw hun be-taan ie kennen te geven. Deze ontevredenen treft men echter slechts ^nder ecu gedeelte der bevolking aan. De deensche pers is eene ge heel andere meening toegedaan, die de vriendschap tusschen beide lan den ten goede komt, ook wanneer er al in den tegenwoordigen staat van zaken enkele punten overblijven waaromtrent verschil van meening bestaat, doch waarin zeer zeker p vredelievende wijze overeenstem mmg is te ve. krijgen. Zoo is dan de reis van keizer Wilhelm naar Petersburg,Stockholm en Kopenhagen een bevestiging van vredelievende gezindheid, die niet licht zal plaats maken voor gevoe lens van anderen aard, die de rust van Europa in gevaar zouden kun nen brengen. En nu wij zooveel over de poli tiek hebben gesproken, wensen ik den lezer tot afwisseling nog een kleine berlijnsche kroniek van de laatste dagen te geven. In het «Hohenzollernmuseum» heb ik met belangstelling eenige merk waardige voorwerpen bezichtigd die door koningin Louise nagelaten en volgens dm wensch van keizerFrede- riit üier tentoongesteld zijn. Eengroo te glazen kast is geheel met deze voorwerpen gevuld en zij werden vroeger door de koningin dagelijks gebruikt. In de eerste plaats vindt men hier ongeveer vijftien zilver- vergulde bekers en bokalen - ge schenken van keizer Nicolaas van Rusland, alle van russische op schriften voorzien en door hun prachtige, kunstige bewerking zeer aantrekkelijk, verder vindt men er een gouden doos, die als bonbonnière gediend heeft en die haar vereerd werd door haar dochter, prinses Frederik der Nederlanden. Vier wonderschoone miniatuur-beeldjes stellen ons de koningin voor in hare gelukkige dagen, daarnaast de ko ning, haar gemaal, in zijn jeugd en op mannelijken leeftijd en hun bei der dochter, de latere keizerin van Rusland. Merkwaardig is de verza meling vingerringen. Hierbij bevindt zich een kleine ring met brillanten, een eenvoudige hoornen ring en een gouden ring met twee in elkander gelegde handen en het inschrift «Janvier 1809». Op een klein stuk papier heeft koning Frederik Wil helm III de volgende woorden ge schreven, welke op deze ringen be trekking hebben en welk document .u de vitrine is gelegd. «De vijf Anneaux, die zij gewoonlijk droeg en waarmede zij gestorven is. Onze trouwring: aan de pink van de rech terhand. De slangenring: aan den wijsvinger der linkerhand, deze ring is naar een oud model vervaardigd). De ring met facetten, aan den vier den vinger van de linkerhand (hij was een bruidsgeschenk van mij). De smalle, gladde, aan den pink der linkerhand (Charlotte ontving hem van mij tot aandenken). Op den ongelukkigsten dag mijns levens «Hohenzieritz 19 Juli 1810». Weemoedig stemde mij de aan blik dier kostbaarheden, die, tijdens zoovele gelukkige en smartvolle dagen van ons vorstenhuis werden gedragen. Door den «duitschen slagershond» is het besluit genomenbij den Bondsraad het verzoek in te dienen de keuring van het vleesch op tri chinen voor het geheele rijk gelijk- lijkluidend te maken en de veror dening, die den vrijen invoer voor versch vleesch tot eene hoeveelheid van vier pend toestond, op te heffen, vooral met het oog op den invoer uit Rusland, daar in dat land geen keuring van varkensvleesch bestaat en dus trichineavleesch allicht over de grenzen komt, hetgeen bewezen is door de ernstige ziekte, waardoor vele gezinnen zijn aangetast, die van dat vleesch hadden gege en. Ejkele personen zijn dientengevolge gestorveu. Ten slotte verzoekt de Bond op heffing van de garnizoensslachte rijen, met het oog op de schade, die de leden door deze inrichtingen in hun bedrijf ondervinden. Mij dunktvoor inwilliging niet vatbaar. Bij het einde van dit schrijven komt mij juist een treurig geval ter oore, dat ik nog even wil mede- deelen Gisterenavond viel op een buiten partij, gegeven door baron en ba rones von S., de jonge beeldschoone gravin K., in aristocratische kringen zeer bemind, terwijl zij aan den dans deelnam, eensklaps dood ne der. Vreeselijk was de ontstelte- n s. De oorzaak van dit plotse ling sterfgeval was, dat de jonge dame, terwijl zij zeer verhit wa-, een glas ijskoud water schielijk op dronk, hetgeen eenige oogenblikken later haren dood tengevolge had. Een oude vrijer keek naar de eerstgeborene van een zijner ken nissen en moest het kind natuurlijk bewonderen. «Wel, meneer Winterweer», zeide de jonge moeder trotech, «vindt gij hem met allerliefst?» «Jahmdat is te zeggen hmhoe oud moet zoo'n kind wezen, mevrouw, vóór het er uitziet als een mensch?» Iemand, die een nieuw signaal voor spoortreinen uitgevonden heeft en altijd heftig te velde trekt tegen de stoomfluitnoemt dezede laatste kreet van een stervend var ken, dat een kwaad geweten heeft. A. moet getuige zijn bij een hu welijk eu heeft zich wat opgehou den, zoodat hij te laat van huis gaat. Tot overmaat van ramp wil nu het paard voor zijne huurkoets niet loopen. «Sapperloot!» roept hij uit, «gauw wat, koetsierAnders kom ik hoog stens vroeg genoeg voor de echt scheiding Mama. Wat zeide de jonge bur gemeester tot je, Clara, toen hij gisteren uw handschoenen trachtte dicht te knoopeu Clara. Hij ze de, dat de maker van een handschoen, die zoo moei lijk dicht te knoopen was, moest worden opgehangen. Mama. Dan behoeft ge aan hem uw tijd niet meer te besteden. Rechter. Wat is er moedertje Getuige. De beklaagde is mijn echtgenoot, mijnheer, ik heb hem laten voorkomen omdat hij mij de heele week geen cent huishoudgeld heeft gegeven. Rechter. En bezat je toen geld, beklaagde Beklaagde. Ja, vijf gulden. Rechter, (na een wetboek door gebladerd te hebben.) Gij zijt ver oordeeld tot vijf gulden boete. De volgende zaak! rnhrnimimiva. ifiDAA. 28 Juli. i/e prysou der Aardappelen waren ai» voiyt. Fm.nno Dokkumer Jammen 0,a 0,dito Fraaeker Jammen f 0,0.Zeeuwsche Spui sche Jammen f 0,0,Katwijker Zand f 1.50 3,20. id. Muisen '0a 0,Andijker Muis jes t' 1 80 a 2,Westl. Klei manden f 1,20 a 1,40, dito losse f 0,78 A 1,do. Klei Muisjes fl,60 a 2,dito Zand f2.20 a 2.40, RijnsFur- gers f0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta - et. per Kg. kani<cvoerd 20 verseho ladingen. Suiker: Biet en GeratfineeH kalm. Petroleum. Loco t'9,E.. Sept./Doc. f9. E., consumtie f 10,25, Nobel dito loco f7,90 E., Sept./Dec. f 8.consumtie f 8,75. ih.'fii op I-s^eiing onveranderd, Nov. f202. Nwvcenng,\su ite Gcmansuie \ocr a-< Graan maat-tal. Kogge op iatcring iets trager, Oct. f 105, 106, 107, 106, 105. 106. Noteering van Menae Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie williger, vliegend per 100 Kg. f 253/4 lo. Sept./Dec. f25, lo. Mei f25J/,« Lijnolie in eendoenvliegend per 100 Kg. f203/o 20Ya» lo. Aug. f203/g, lo. Sept./Dec. f 20s/8, lo. Jan/Mei f 207/< Raapkoeken f 70 84 per 1040 stuk3 Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Hoorn, 26 Juli. KaaB: Ter waag gewogen 816 stapels, wegende 90,271 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 32,Hooi id. f 0,Commissie id. 29,middelbare f Leiden, 27 Juli. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 24 Stieren f57 a 217, 84 vette Ossen en Koeien f124 a 240 of f0,58 a 0,70 per Kg., 46 Vare id. f 82 a 188, 0 Graskalveren f a 89 vette id. f 22 a 72 of f 0,50 a 0,70 per Kg., 12 nuchtere id. f 5,a 14,1220 ette Schapen f 18 a 33, of 1 0,45 a 0,50 per Kg., 624 weide do. 10,50 a 23,880 Lammeren f 6,a 14,88 magere Varkens f16 a 24, 234 Biggen f3,50 a 10,0 Paarden f a 50 Kalf- en Melkkoeien f 98 a 226. Leiden, 27 Juli. Aangevoerd 44 partijen. Goudsche Kaas f 20,a 28,50, Derby a Leidsche, de 150 kilo f45 a Edammer Kaas 2e kwal. fa 0, SoHiXDAK, 28 Juli. Moutwijn i 7.50, Jen«\«r 18,Ak-sl. Proef f 14,25 Spoeling-Beur» 0,60, dito Commissie f 0,80. Zwolle, 27 Juli. Boter, Prima Gras f23, a 24,afwijkende f21,a 22,2e soort 17,— a 18,50. TE HAARLEM. Op Zondag 29 Juli 1888. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, Moeton. 42e Zondag. 's Avonds 6 ure, Smeding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. (Voor Brutel de la Rivière.) JBakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienst-onderw. Waal sche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure. Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Sjhotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, L. van CleefF, pred. te Aalsmeer» Remonstrant e Kerk. Voorm. 10 ure, P. M. KelJer van Hoorn, pred te Dordrecht. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, ür. Hoedemaker, pred. te Nijland» Gemeente van Gedoopte Christenen Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal Felix Favorew, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, F. J. Kossink, van Arnhem. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, D. K. Boou, emer. pred. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloetuendaal Voorm. 10 ure, H. J. R. G. Theesing, pred. te Rotterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm 97a ure, M. Buehli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9'/x ure, J. D. van Arkel, pred. te B oemefrdaal. Santpoort. Voorm. 10 ure. B. Tideman, pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure. H. J. Bergsma. Telsen. Voorm. 97. ure, E. C. Segers, pred. te Leiden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieckc. 's Nam. 27- ure, O. Schriecke. boer. Hij stond op het punt om te zeggen: «omdat ik je zoo graag wil terugzien,» maar hij bedwong zich en zweeg. Zij wachtte op zijn antwoord, maar toen dat achterwege bleef, wierp zij hem een trotschen blik toe en zeide: «Ik heb getoond, dat ik u vertrouw, toon nu ook in mij ver trouwen Baas Pierre die aan zulke bitse antwoorden niet gewoon was, werd zichtbaar boos. Maar het jonge meisje sloeg geen acht meer op hem en liet haar blik ver over het veld dwalen. Iu weerwil van zijn toorn, kon Pierre niet nala ten haar wederom aan te zien. Hij stoorde zich niet aan de sneeuw die bij voortdurig bleef vallen, lette niet op het paard, hij zag niets dan het jonge, blozende gezichtje. «Hier zal ik afstappen», zeide het meisje. Pierre keek rond en zag dat zij zich, hoe langzaam zij ook gereden hadden, vlak bij Fontaine bevonden. Hij dacht er niet over haar terug te houden. Hij nam zijn mantel terug en gaf haar den hare, hielp haar bij het afstijgen, stak haar heur mand toe en zag haar na tot zij in het voetpad aan de linkerzijde verdwenen wasen dat alles zonder een woord te spreken alsof zijn denkvermogen en zijn tong hem te gelijk ontnomen waren. Dien dag kon baas Pierre eteD, drinken noch slapen. Hij zou zelf niet hebben kunnen zeggen wat hem schortte, War hij was koortsig en ging in weerwil daarvan den volgenden dag weer naar Fontaine. Weken laog ging hij j er dagelijks heen, maar nergens, noch aan den kruisweg, noch op den weg naar Fontaine, noch achter de ruiten van een der kleine steenen huisjes, outdekte hij een fraai gez:cht met mooie oogenhet scheen dat dit met de sneeuw ver dwenen was. Toen werd Pierre op eene droefgeestig en grillig. De oude Madeleine vroeg aan Basile den knecht: «Watscheelt den baas toch?» waarop deze antwoordde, met een knipoogje, als iemand die wel meer weet dan hij wil zeggen! «Zoois hij! dat is zoo zijn natuur!» Pierre van zijn kant, te koppig om zichzelf te begrijpen, meende dat alleen de koorts hem zonder ophouden het beeld van het jonge meisje voor de oogen tooverde. Hij had wel eens gehoord, dat sommige lieden visioenen zagen, als zij koorts hadden en meende dat hij nu in dat geval verkeerde. Men ziet dat Pierre, in weerwil van zijn 28 jaar, nog niet heel veel ondervinding bezat en daar te Manne- ville romans onbekend zijn, was baas Pierre de juiste we tenschap van de eerste verschijnselen der liefde onbekend en zou hij zeker die wetenschap bestudeerd hebben, als hij er toe in de gelegenheid was geweest. De oude Madeleine bezat als vrouw, wat meer scherpzinnigheid. Op een middag was zij met haar meester alleen in de keuken. Hij zat bij het vuur en rookte zijn pijp. Baas Pierre zag er vermoeid, droe vig en mager uit eu de oude Madeleine, na hem strak aan gekekeu te hebben zeide: «Baas, gij moet trouwen!» Pierre bloosde als een schooljongen. De woorden van Mqdeleine dedeu een paar schoone oogen voor zijn geest verrijzen, hij meende ze zelfs naast zich te zien. Weldra was dat visioen weder verdwenen, maar het werd Pierre toch te benauwd in de kamer en hij stond op om frissche lucht in te ademen. Het was stil en zeer koud weer. Da kippen hadden zich reeds in het hok teruggetrokken, de grond kraakte onder de voeten van den jongen boer. De lucht was fijn en een enkele straal van den ondergaande zon verlichtte flauw den oever. De woorden van Madeleine hadden hem echter tot zich zelf gebracht. Hij wist nu wat hem schortte, wat hij wilde en hij nam zich voor ziju wensch met kracht en macht door te zetten. Zenuwachtig, gelukkig bijna liep hij in den hof heen en weer, maar op eens bleef hij siaau en staarde ontsteld naar den put. Want daar stond zij, kalm en rustig naar hem kijkende. Wo-'dt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6