NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 2 Augustus 1888. No. 1558. ADVEKTENTIEN: STADSNIEUWS. ii I N N E N IA N I). WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BAXJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt. Slbts Faubourg Montmartre. Haarlem, 1 Augustus. Bij koninklijk besluit is de be schikking van B. en W. van Haar lem vernietigd, waarbij aan Brüg- gemann en Martens werd gewei gerd de oprichting van eene kalk- blusecherij in het perceel aan de Raaks no. 28, en alsnog onder zekere voorwaarden de gevraagde ver gunning verleend. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis alhier, werd in de maand Juli jl. bezocht door 703 personen tegen en 604 zonder betaling. Voor het 31 Juli te 's Hage ge houden examen ter verkrijging van de akte duitsch (1. o.) is geslaagd o. a. de heer M. M. Boldingh, alhier. Heden mogen de heer Prinse Hars en zijne echtgenoote, huismeester en huismeesteres in het St. Elisa beths of Groote Gasthuis alhier, de voldoening smaken, hunne betrek king gedurende twaalf en een half jaar vervuld hebbende, van heeren regenten van dat gesticht een blijk van erkentelijkheid te ODtvangeu, voor de steeds door hen betoonde ijver en toewijding in deze be trekking. Ook van andere zijden ontvingen zij talrijke bewijzen van belangstelling. Hier ter stede is overleden de heer M. Boon, van 1872 tot 1880 ontvanger der rijksbelastingen te Uitgeest c. a. De heer Boon was tevens een zeer goed muziekkenner. Bij afwezigheid van den organist van 't orgel in de Groote Kerk, ver vulde hij meermalen diens plaats, terwijl hij voor het feest van 's Ko- nings verjaardag op 19 Februari 1887, nog tal van versjes, welke toen door de schoolkinderen zijn gezongen, op zeer verdienstelijke wijze op muziek heeft gebracht. De overledene bereikte den ouder dom van bijna 77 jaar. ="7tlet kader der schutterij alhier hield Dinsdagnamiddag op de baan onder O ver veen zijnen gewonen jaarlijkschen schiet wedstrijd. Het weder was den deelnemers vrij gunstig: een licht bewolkte lucht en bijna geen wind. Er werd met veel opge wektheid gekampt. Voor deze gelegenheid waren verschillende zeer fraaie prijzen beschikbaar gestelddoor den waarnemend burgemeester, mr. G. Hes- huijsen, een album voor photografieën met het portret van H. M, de Koningin; door den kapitein wd. commandant, een tafeltje op bronzen voet; door hh. officieren, een barometer met thermometer en een kist voor sigaren; door den kapitein adjudant P. Piepenbrink, een paar cuivre poli vazen; door den kapitein der infanterie J. C. A. Pabst, een cuivre poli coupe; door den le luitenant H. M. J. van Lennep, een zil veren potlood; door den oud-fourier P. L. J. Verzijlberg, een cognac-stelletje. Deze prijzen werden gewonnen door den sergeant-majoor M. Kokkelkoren, den ser geant W. F. van Deinze, den sergeant majoor W. F. Roosdorp, den fourier H. A. Balabréga, den fourier A. F. J. C. Gosler, den serg. G. Raimond en den serg. G. D. P. Hos, terwijl bovendien van deze zeven prijswinners een kampioens- prijs werd behaald door den sergeant W. F. van Deinse. Door de afdeeling Haarlem van den Nederl. Schutterijkader-bond waren twee prijzen beschikbaar gesteld. De eerste werd gewonnen door den lc luitenant H. M. J. van Lennep; de tweede door den 2e luitenant B. de Jong. Na afloop begaf men zich naar „de Doelen", waar de uitreiking der prijzen plaats had. Een woord van waardeering werd daar tot de manschappen van het kader gericht door den kapitein waarn. commandant den heer mr. W. Jager Ger- lings, die met lof gewaagde van hun ijver. De serg.van Deinse sprak als tolk van zijn mede leden hun dank uit voor het vele dat door de officieren in het belang van het kader werd gedaan. De kapitein-adjudant P. Piepen brink drong aan op eenheid en volharding in het kader waardoor de aangename geest, die het thans bezielde, zon blijven bestaan. De uitreiking der prijzen geschiedde met een toepasselijk woord door den sergeant Van Deinse. Een geestdriftvol „Leven de officieren van de Haarlemsche schutterij werd tot driemaal door het kader aan- Hedenmiddag te éen uur onge veer werd op de Groote Markt bij de Damstraat een knaapje van zee k acht jaar door een open kar aan gereden. Hoewel zijn klomp werd verbrij zeld en bet kind bevig gilde, schijnt de verwonding niet van ernetigen aard te zijn. De voerman schijnt geen schuld te hebben aan het ongeval, het is daar op marktdagen altijd een drukke en gevaarlijke plek en het voor schrift stapvoets rijden zou er alsdan niet misplaatst zijn. Hedenmiddag kocht iemand viseb aan een der stalletjes op de markt, maar bemerkte toen hij betalen wilde, tot zijn schrik, dat zijn porte monnee, die ongeveer f13 inhield, was verdwenen. Daar hij zich een oogenblik te voren nog had overtuigd dat hij de portemonnaie bij zich had, moet hier aan zakkenrollerij gedacht worden. Men zij dus voorzichtig. Vlak naast den bestolene stond een winkelier, die juist f300 van het postkantoor had afgehaald en blijde was, dat de zakkenroller niet zulk een fijnen neus bezat om te weten waar hij het best kon slagen. In den afgeloopen nacht verkeerde een schip, liggende in de Leideche Vaart, in zinkenden toestand. De schipper en de tijdelijke bewoners (kermisgasten) werden door het bin nendringende water wakker en moesten um het vaartuig te redden de daarin aanwezige goederen in de grootste haast op den wal brengen. Men schrijft ons uit Haarlem- merliede De werkzaamheden aan de bij de afdeeling Vijthuijzen in de Ring vaart te maken damsluis zijn thans voortgezet. De doorbraak der waterkeeriDg heeft weinig of geen 6chade aan de werken veroorzaakt, doch alleen de werkzaamheden eenige weken ten achteren doen komen. Dinsdag 31 Juli is te Aalsmeer ten overstaan van notaris Ledeboer verkocht: Gewassen in de zuidelijke en noordelijke Legmeer v. f23765.50 als 156 H.A. haver f 20724.60 en 40 H.A. rogge f3040.90. LETTEREN EN KUNST, Inhoud van de «Nieuwe Gids« van Augus tus: In memoriam, mr. C. Vosmaer. De nacht cactus II, door Jac. v. Looy. Kindervreugd. In de bewaarschool, door Willem van Oevere. De opleiding van tooneelspelers, door F. v. d. Goes. Boekheoordeelingen. Hugenholtz' zedelijk Religie, Piersons Israels. Jan Luikens menselijk Bedrijf. Schimmels, de vooravond der revolutie. W. M. Hunts Talks on art etc. Kunst. I. Nederlandsche Etsclub, door Verberchem. II. J. Meyer de Haan, door J. W. Stemming. III. Impressies door J. Staphorst. De verhouding van den in- en uitvoer in ver hand met de theorie van den vrijen handel, door dr. D. G. Jelgersma. Zes Sonnetten, door Helena Swarth. Nederlandsche politiek. Indrukken van den Dag, door P. L. Tak. Litéraire kroniek. Varia. (Dr. Swart Ahra- hamsz. in de Gids). Inhoud «Hollandsehe Lelie» No. 5: Gedicht aan H. M. de Koningin op 2 Aug. 1888. Hoofdartikel. Novelle «Nora». Uit de Natuur. Handwerken. Verzen van Van Leent.Recepten. Berichten.Vervolg Ro man. Correspondentie. Weekkalender. LEGER EN VLOOT. Gedurende de afwezigheid van den kolonel commandant van het 4de reg. in£, is de luite nant kolonel Bloem belast met het hevel over de bataljons, te Leiden in garnizoen, terwijl de kolonel Vogel, te Haarlem, als regimentscom mandant optreedt. (Z. D.). ViSSCHERIJ. Nieuwediep, 31 Juli. Achtenzeventig korders brachten heden 15 tot 100 groote, 40 tot 500 kl. tongen, 1 tarbot, 1 tot 2 manden schar, 1 tot 4 mandjes kl. schol ter afslag, ter wijl de heugers 140 roggen aanvoerden; gr. tong gold 80 a 40 cent, kl. id. 8 a 15 cent per stuk, de tarbot f8.50, schar f2.50 a fB per mand, kl. schol f 1 a f 1.25 per mandje en rog 50 a 60 cent per stuk. In weerwil van de vele werkzaamheden die te Bruinisse reeds werden uitgevoerd om het op de plaatoestera gevallen mosselzaad ter plaatse dood te maken, schijnt alles vruchteloos, zonder genoemde oesters op te visachcn en schoon te maken. Men is dan ook druk in de weer, hij afwisseling zelfs met stoom-sleepbooten, om de oesters van de besmette perceelen in de putten over te brengen en af te schuren. Het ergste is maar, dat zij naar dezelfde gronden, die in zoo weinig tijdsverloop niet schoon te maken zijn, teruggebracht moeten worden om ze de gewenschte ontwikkeling te doen erlangen zoodat men ge vaar loopt, dat eenmaal verplaatste oesters an dermaal hesmet worden, gelijk nu reeds het ge val is met de vroeger verplaatste franBche oes ters, die, naar men zegt, ten tweede male met mosselzaad bezet zijn. De schade, door een en ander veroorzaakt, is natuurlijk groot. De aan vankelijk verkregen groei wordt benadeeld en de beste ontwikkelings-periode gaat voorhij. ARMENZORG. Naar de «Midd. Ct." verneemt, is door douairière Radermacher Schorer uit de nalatenschap van wijlen haren zoon, jhr. Radermacher Schorer van Nieuwerkerk, een kapitaal van f 30,000 geschonken tot het oprichten te Middelburg van een Scho rerfonds, uitsluitend bestemd tot liefda dige doeleinden. B ij kon. besluit is goed gekeurd dat oe burgemeester van Heemskerk, jhr. mr. H. Gevers Jr., is benoemd tot secretaris dier ge meente. Omtrent het voorgeno men bezoek van H. M. onze Ko ningin aan Maastricht en het Geul dal wordt uit Den Haag aan de Post geschreven, dat het reisplan nog geenszins vastgesteld is en ook niet geheel op zichzelve staat. In de eerste plaats is het afhankelijk van 's Konings gezondheid, die, geluk kig, in de laatste weken merkbaar is vooruitgegaan, zoodat Z. M. her haaldelijk in de buitenlucht heeft vertoefd. Maar het plan houdt ook verband men een niet onwaarschijn lijke reis van den Koning, die ver moedelijk den volgenden winter niet in het land zal doorbrengen. Naar men meldt, zou een koninklijk bevel naar Indié zijn ge zonden, strekkende tot opheffing van het besluit, waarhij aan de hee ren Sol en De Sturler het verblijf in een gedeelte van Indië is ontzegd. De vertrekken van H. M. de koningin van Servië in het «Hotel des Indes», die op het Voorhout te 'e-Hage uitzicht hebben, munten door fraaie en elegante meubeleering uit. De wanden zijn met groen moiré zijde bekleed, met wit en goud af gezet, terwijl een antiek perzisch kleed den grond bedekt. Op een ingelegde tafel staan de bloemen, velen zelfs nog uit Parijs meege bracht. Terzijde staat een schrijf lessenaar vol brieven, terwijl ver scheidene boeken en geïllustreerde tijdschriften door de kamer verspreid liggen. De «Volksbond» vereen i- ging tegen drankmisbruik, zal de 15de algemeene vergadering houden te Utrecht, op den 29sten Augustus a. s., des voormiddags 11 uur. Op deze algemeene vergadering moeten vijf leden van het hoofd bestuur benoemd worden ter voor ziening in de vacaturen, onstaande door de periodieke aftreding van de heeren dr. L. Ali Cohen, A. van der Voort Az. en mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, en door het ne- derleggen van het lidmaatschap door de heeren dr. L. J. Egeling en L. P. Walburgh Smidt. Door den heer A. Bezie r, ingenieur bij den waterstaat, zijn rnUILLHTONT. Naar het Engelsehvan Anna Katharina Green. 991 XXXV. Fijn Spel. «18 Juli. Weinig dacht ik, toen ik het bovenstaande schreef, dat oom reeds weer terug was. Hij was onver wachts met den laatsten trein aangekomen en trad mijn kamer binnen op het oogenblik, dat ik bezig was mijn dagboek weg te sluiten. Met een waas van droefheid op zijn gelaat drukte hij mij aan zijn borst en vroeg mij daarna waar Mary was. Met neergeslagen blik en stotterende on danks mijn pogen om kalm te schijnen, zeide ik hem dat zij zich in haar kamer bevond. Onmiddellijk toonde hij zich zeer ongerust en mij haastig verlatende, spoedde hij zich naar Mary, die hij, zooals ik later vernam, in gedachten verzonken voor haar toilettafel vond, met den heer Clave- ring's familie-ring aan haar vinger. Wat er toen is voor gevallen weet ik niet, maar ik vrees, dat de ontmoeting zeer noodlottig is geweest, want dezen morgen was oom zoowel als Mary bizonder ernstig en teruggetrokken. «Des namiddags. Met ons huiselijk geluk is het gedaan. Oom weigert niet slechts ook maar voor een oogenblik Mary's voorslag omtrent eene vereeniging met Clavering in beden king te nemen, maar verlangt zelfs dat zij, onmiddellijk en zonder voorbehoud, iedere betrekking met hem zal afbreken. Dit hoogst droevig besluit kwam op zeer ontmoedigende wijze ter mijner kennis. Niet kunnende berusten bij den stand van zaken, daar mijn hart er tegen op kwam, dat twee menschen, die overigens geheel voor elkander geschikt waren, ter wille van een bloot vooroordeel, voor altijd moesten ge scheiden worden, zocht ik oom na het ontbijt op, en trachtte Mary's zaak te verdedigen. Maar ik had nauwelijks een paar woorden gesproken, of hij legde mij het zwijgen op, door te zeggen«Gij moest wel de laatste zijn, Eleonore, om te trachten dit huwelijk tot stand te doen komen.» «Waarom?» vroeg ik, bevende van aandoening. «Omdat gij zoodoende geheel in uw eigen belang te werk gaat.» Ik verzocht hem mij dit nader uit te leggen. «Ik bedoel,» zeide hij, «dat ingeval Mary mij trotseert en een Engelschman huwt, ik haar zal onterven en uw naam in de plaats stellen van den hare, zoowel wat betreft mijne genegenheid als mijn testa ment.» Het was bij deze woorden of alles mij duister werd voor de oogen. «U zult mij toch, hoop ik, die ellende niet aanuoen,» riep ik uit. «Ik zal u tot mijn erfgenaam maken, wanneer Mary bij haar voornemen blijft volharden,» gaf hij ten antwoord en zonder iets meer te zeggen, verliet hij het vertrek. Wat kon ik anders doen dan op mijn knieën vallen en bidden. Van al de ongelukkigen, die dit dak herbergt, ben ik wel de allerellendigste. Zou ik in haar plaats tre den Maar neen, dit lot zal mij gespaard worden Mary zal tot inkeer komen en Clavering lat»n varen. «Nu!» riep Gryce hier uit. «Wat denkt ge daarvan? Wordt het nu niet klaar en duidelijk, welke reden Mary heeft gehad voor het plegen van den moord? Maar ga verder; laat ons nu het vervolg hooren. De volgende datum is die van 19 Juli, hernam ik, met diepen weemoed, en het vervolg luidt aldus: «Ik heb mij niet bedrogen. Na lang tegen ooms onbuig- zameii wil geworsteld te hebben, heeft Mary er in toegestemd om Clavering zijn woord terug te geven. Ik was er bii tegenwoordig, toen zij haar besluit kenbaar maakte, en ik zal nooit vergeten, hoe innig oom haar aan zijn hart drukte en haar zijn eenige lieveling noemde. Hij heeft blijkbaar erg over deze zaak getobt en ik ben recht dankbaar, dat alles zich zoo ten goede heeft gewend. En toch is er iets in Mary's handelingen, dat mij de toekomst met bezorgdheid doet te gemoet gaan. Wat kan haar bewegen, zich zoo voortdurend gestreng van mij te scheiden? Ik weet't niet; maar ik kan zeggen, dat mijn hart ineenkromp, toen zij mij vlak in de oogen zag en mij vroeg, of ik nu tevreden was. Ik bedwong echter de in mij opkomende verontwaardiging en reikte haar in oprechtheid de hand. Zij nam die echter niet aan. «26 Juli. De dagen schijnen mij jaren I De herinnering aan de jongste gebeurtenissen vervolgt mij als een spook, dat ik vruchteloos tracht te verjagen. Overal is 't, of Clave- ring's bedrukt gelaat mij volgt. Hoe is 't mogelijk, dat Mary zoo goedsmoeds kan blijven? Wanneer zij hem niet bemint Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. "ïelefeonnuminer 122. Directeuren-Uitgevers .J C. PEERKHUOH

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1