vele ouders hunne kinderen genieten van de kermispret, die in het Lange Voorhout moeht plaats hebben. Over- het algemeen nam de jeugd druk deel aan de feest vreugde. Tal van kinderen waren getooid met oranje, en eene vereeniging van jeug dige //oranjeklanten" doorkruiste met ba nier de stad. Aan den ingang van het haagsche Bosch bij de Boschbrug prijkten twee wa penschilden met vlaggen-tropeeën in de nederlandsche en waldecksche kleuren. De lanen naar het sociteitsgebouw en de vijvers waren des avonds door sterren en andere figuren verlicht, terwijl op het water een schitterend verlichte tempel te midden der fraaie vijveromgeving een schilderachtig effect maakte. Des avonds was half 's Gravenhage te vinden in het haagsche Bosch, voor 200- ver men niet in het Kurhaus was ter bij woning van het vuurwerk. Alle lanen van het Bosch tot aan de societeitstent waren met sterren verlicht. Het nieuwe sociëteitsgebouw, waar de kapel der grenadiers en jagers eene muziekuit voering gaf, was aan alle benedenlijnen met lampions verlicht, wat een schoon effect maakte, hoewel niet zoo schitterend als in vroegere jaren, toen het vorige ge bouw tot aan den nok verlicht was. Aan het einde der Jacobalaan gaf de schutterij- muziek eene uitvoering. In den eersten vijver stond eeu verlichte driehoek, terwijl de boorden guirlandesgewijs geïllumineerd waren. Op den achtergrond van den twee den vijver verrees een triomfboog met gaanderijen, over de geheele breedte van het water. Dit stuk maakte een minder fraaien indruk dan de verlichting van 1 verleden jaar, toen de chineesche tempel aldaar schitterde. De boorden van dezen j vijver waren eveneens guirlandesgewijs ge- illumineerd. Nu en dan werd er op de bootjes bengaalsch vuur ontstoken. Op het tentoonstellingsterrein in den Koekamp, dat gedeeltelijk parterre-, deels guirlandesgewijs verlicht was, werd even eens eene muziekuitvoering gegeven, maar het publii k was niet zeer talrijk. Van tijd tot tijd werd op het terrein bengaalsch vuur afgestoken, terwijl het orkest de volks liederen speelde. Aan de ministeries waren de gewone illuminaties ontstoken, zoo ook aan het hotel //Den Ouden Doelen". Prinses Ghika, zuster van H. M. de Koningin van Servië, is Woensdagavond met haren echtgenoot te 's Hage aange komen. Zij hebben eveneens in het Hotel des Indes intrek genomen. Blijkens een bij het de partement van Koloniën ontvangen telegram van den goeverneur-gene- raal van Nederlandsch Indië (dd. 2 dezer), zijn ook de laatste twee bel hamels der onlusten in Bantam onschadelijk gemaakt. De muziek- uitvoering, welke Donderdagnamiddag door de kapel va i het le regiment huzaren voor het paleis het Loo gegeven werd, had zeer vele belangstellen den daarheen gelokt. Gedurende de uitvoering he*ft de koninklijke familie geruimen tijd voor het paleis gezeten. Zaterdag zijn de leden van de hollandsche vereeniging, die ons land komen bezoeken, uit New-York vertrokken. Deze afstammelingen van de hollandsche settlers, meer algemeen bekend onder den naam van Knickebockers, denken zes we ken in het oude moederland door te bren gen. Het gezelschap, dat onder leiding van de heeren Van Siclen, advocaat, en Van Slijke, koopman, de reis doet, vormt geen heerenpartijtje, want na lange beraadsla gingen hebben de dames besloten hare mannen te vergezellen. Naar men meedeelt, zullen in Amster dam de parijsche leden der //Holland So ciety" zich bij hunne broeders voegen. Alle incidenten van de reis zullen in een speciaal blad, dat aan boord van //de Amsterdam" wordt gedrukt, worden op- geteekend. De directeur van deze buiten gewone courant zal zijn de heer Hooper C. Von Vorst, rechter te New-York, die een weinig het hollandsch machtig is en beweert dat, wanneer hij het woord //Tap perij" op een uithangbord zal zien staan, hij aanstonds zal binnentreden en vragen of //hier verkoopt men sterke dranken." De reizigers zullen voorzien zijn van photographie-toestellen van een geheel nieuw amerikaansch model en zullen hunne instrumenten richten op alle personen en zaken, welke hen het meest zullen inte resseeren. Men voegt hier nog bij dat ze eene audiëntie van den Koning hopen te erlangen en van dezen weHseh hebben ken nis gegeven aan den heer G. Von Weck- herlin, gezant van Nederland te Washing ton, die dezer dagen te 's Gravenhage is De heer L. J. Goddefroy, die indertijd mot den heer Veth de reis naar de zuid-westkust van Afrika heeft gemaakt, en van daar een verzameling ethnografische voor werpen medebracht, heeft het voor nemen, gedurende de aanstaande tentoonstelling te Parijs daar een hollandsch-afrikaansch museum te openen. Daar zullen tevens vele typen van menschenrassen uit de binnenlanden te zien zijn. De heer Goddefroy gaat binnenkort naar Zuid-Afrika, om inboorlingen te halen en eene nieuwe verzameling te maken, daar de vorige in andere handen is overgegaan. Voor deze onderneming hebben eenige belgische heeren een som ter beschikking ge steld van den heer Goddefroy, die van plan is het museum te vestigen in de onmiddellijke nabijheid van de tentoonstellingsterreinen. De heer Miras, thans hoofdonder wijzer te Brussel, maakt de reis naar Zuid-Afrika mede. Onder de voorstellen, die door de verschillende departe menten van het nederlandsch werk liedenverbond «Patrimonium» zijn ingediend, om in de achtsie jaarver gadering"-, op den 28u a. s., te wor den behandeld, komt er ook een voor van de afdeeling Almelo,welke den wenseh uitspreekt, «dat aanniet- genaturaliseerde buitenlanders de be - voegdheid worde onthouden, om in de werkplaatsen enz. als meeater knecht of werkbaas te fungeeren.» Een andere afdeeling, Dokkum, verlangt, dat «Patrimonium» er bij de Hooge Regeering op aandringe, dat alle onnoodige arbeid op Zon dag worde afgeschaft. Verder ziin de volgende voorstel len gedaan door Kralingen«Patri monium» neme stappen tot het ver krijgen van opheffing ?an vaccine- dwang; 's-GravenhageIs het niet wenschelijk, ja noodig, dat «Patri monium» bij de Regeering er op aandringe, dat het vloeken in het leger geweerd worde? Bolsward: «Patrimonium» dringe bij de Re geericg aan op een schoolwet, die het mogelijk maakt, dat ook een werkman vrijheid geniete op het gebied van onderwijs; Utrecht: «Patrimonium» wende zich opnieuw tot de Regee ring ten einde afschaffing van plaatsvervanging te verkrijgen; Dor drecht: Is het wenschelijk dat «Pa trimonium» zich tot de Hooge Re geering wende, met het verzoek ons kiesstelsel zóó te wijzigen, dat de kiesbevoegdheid aan alle familie hoofden wordt verleend? De vergadering der Ver eeniging tot bevordering der belan gen van den boekhandel, werd Don derdag te Amsterdam gehouden. Aan den heer Tjeenk Willink te Haarlem werd de prijs uit het Thiemefonds toegekend voor het fraaist uitgevoerde boekwerk in de laatste drie jaren. Tot nieuwe be stuurders werden gekozen de heeren van Kampen, de Bussy en Sickesz, tot algemeen penningmeester de heer Holkema, tot secretaris de heer van Heteren. De commissie voor de op richting van een weduwenfonds werd diligent verklaard. Verschil lende voorstellen komen nog in be handeling. Naar ons uit Roekan je gemeld wordt, heeft, volgens waar nemingen met den regenmeter, de afgeloopen maand Juli gegeven 145.9 inM. of 14,590 HL. per HA., tegen 28.2 mM. in Juli 1887. Uit Arnhem wordt ge- schrevenOp eenen tocht te voet of langs de rivier de Linge is het treurig om te zien, hoe die rivier uren ver door de vele regens is overgeloopen en de omliggende wei landen overstroomd zijn, zoodat de beesten op vele plaatsen door het water hebben te waden, zonder be hoorlijk voedsel te kunnen krijgen. De hoofdoorzaak van dezen voort durend hoogen waterstand is ge legen in het graven vau het kanaal bij Gorkum voor de Keulsche vaart, waardoor het linge water tegenwoor dig wordt tegengehouden en niet, als gewoonlijk, meer door Steenen broek kan uitloozen. Te wen8chen is het voor deze streken, dac deze buitengewone toe stand spoedig een einde moge nemen. Sedert eenige jaren woon de te Vlodrop (Limburg^) een be jaard man uit Pruisen, die zijn va derland verlaten had, omdat hij al daar wegens het dragen van een haas in gesloten jachttijd een ge vangenisstraf van drie maanden moest ondergaan. Te vergeefs had hij gehoopt bij de troonsbestijging van keizer Frederik en van keizer Wilhelm II van zijn straf ontsla gen te worden, en toen hij het dezer dagen, wegens dringende aan gelegenheden, waagde een bezoek aan zijn familie over de grenzen te breDgec, werd hij dadelijk door de politie gevat en naar Aken getrans porteerd, om zijn straf te ondergaan. Sedert eenige dagen is men te Leeuwarden druk bezig met het leggen der straatbuizen voor de waterleiding. In het Droevendal stuitte men op eenige kisten met doodsbeenderen en doodshoofden. In vroegere tijden was in den om trek een kerkhof, bestemd voor overledenen gevangenen en ter dood gebrachte misdadigers, van waar het den naam kreeg van «misda- digers-kerkhof». De watertoren voor de waterlei ding is reeds tot eene aanzienlijke hoogte opgetrokken. Spoedig wordt het ijzeren water-reservoir voor den toren verwacht, waarna de sinds eenigen tijd gestaakte bouw met kracht zal worden voortgezet. De directeur der Wees inrichting te Neerbosch waarschuwt een ieder dat de colporteur, die met eene inteekenlijst voor weezen- almanakken, scheurkalenders, enz. rond gaat, en daarbij de portretten van Luther en Calvijn, misschien wel als premie, aanbiedt tegen be taling van f 1.20, terwijl hij daarvan de helft zich zoo mogelijk laat vooruit betalen, niet van de wee zen-drukkerij uitgaat. Donder dagnacht is uit het water in de Nieuwehaven te Rotterdam opge haald het lijk van een schippers knecht, die even te voren, vermoe delijk 'bij het aan boord gaan, door mis te stappen of te struikelen daarin wa* gevallen. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven zonder gevolg. Het lijk is, nadat de dood was geconstateerd, naar de loods voor drenkelingen overgebracht. De export slagerij te Assen krijgt het hoe langer hoe drukker. Op één dag(jl. Woensdag) keelde men 660 varkens. Het spek gaat voor een groot deel naar Lon den. Het grootste getal werklieden aan de fabriek is uit Assen en om streken. Duitschers zijn er 11 en Nederlanders 25. In de vorige week zijn er nog 10 nieuwe werklieden aangenomen. Door den commis saris van politie te Venloo is Woens dag op verzoek der pruisische re geering opgespoord en aangehouden J. W. Burscheid, zich ook noemende Riep. uit Neuss, als verdacht van valschheid in geschriften. Hij is ter beschikking van den officiei* van justitie te Roermond gesteld. Te Amoij in China zal door dr. Otte een hospitaal, onder den naam van Neerbosch-hospitaal, worden opge richt. Door den secretaris van het comité, den heer J. van der Weij- den te Amsterdam, is weder een bedrag van f 2200, voor dit doel in ons land ingezameld, aan het be stuur opgezonden. Te Oud-Beier land is een maaier, die het ongeluk had met den voet in eene zeis te trappen, zoo ernstig verwond dat hij aan de gevolgen is overleden. De schaapherder Klinkenberg, die bij Beilen uit den in vollen vaart zijn- den sneltrein sprong, om zich eene voetreis van Assen naar zijne woon plaats Holthe te besparen, en dien tengevolge met een levensgevaar lijke wond aan het achterhoofd werd opgenomen, heeft, naar de Asser CL bericht, meer dolle streken begaan, om zich afwisseling te verschaffen in zijn eentonig herdersleven. Hij is dezelfde persoon, die op den al- lerkoudsten dag van dit voorjaar fin den sneeuwstorm op 20 Maart jl.) moedernaakt voor 20 ets. eene wandeling door 't gehucht Holthe heeft gedaan. Later is hij ter ge legenheid van de kermis in Mei van eene bovenzaal gevallen, waardoor hij een sleutelbeen heeft gebroken Klinkenberg is naar het Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Door twee regenten van het weeshuis op de Bloemgracht te Amsterdam is aan de politie kennis gegeven, dat de weesvader van gemelde inrich ting sedert Dinsdag avond spoorloos is verdwenen, zoomede een negen tienjarig weegmeisj*, sedert 1878 aldaar verpleegd. Donderdagna middag is te Breda de officier van gezondheid dr. Van W., bij het zwem men in de zwem- en badinrichting, verdronken. Een sergeant die hem wilde redden, zou mede verdronken zijn, indien een korporaal hem niet nog met moeite had gered.Te Delft is door de politie aangehouden de matroos 2de kl. L. v. d. E., die zonder verlof Zr. Ms. wachtschip te Helievoetsluis had verlaten. De aangehoudene is ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld, Donderdag herdacht A. Dijks man, chef-machinist van den Zuid- piaspolder te Nieuwerkerk a/d IJsel, den dag waarop hij voor vijftig ja ren aldaar in dienst trad. Gedurende al dien tijd heeft de brave man zich door trouwe plichtsbetrachting onderscheiden. In Drente worden op verschillende plaatsen steppen- hoenders gezien. Ook herten ziet men er telkens; de wilde varkens schijnen daarentegen verdwenen. Bii den kaatswedstrijd te Fra- neker heeft esn ernstig ongeluk plaats gehad. Een der belgische kaatsers werd zoodanig door een bal in het oog getroffen, dat hij on middellijk nederviel. Het boven-oog- lid was geheel gescheurd en het oog zwol terstond hevig op. Nadat de ergste bloeding bad opgehouden, werd de gekwetste door den heer Mulders, aldaar, verbonden, en ver volgens per rijtuig naar het stati- onsk ffiehuis vervoerd. Heden och tend is hij ter verdere behandeling naar Leeuwarden gebracht. De oog arts dr. Middelburg aldaar, was Don derdagmiddag naar hier gekomen. Deze heeft gezegd dat het oog reddeloos verloren is. De oog- wand was geheel doorgescheurd en alle vochten waren uitgestort. Bij een hevig onweder, dat Woensdag den geheelen namiddag en avond boven Baexem en omstre ken woedde, is de bliksem in de pachthoeve van den heer v. L. on der die gemeente geslagen. In kor ten tijd was eene groote schuur met voorraad granen vernield. Alles was verzekerd. De sedert eenige da gen te Kralingen vermi te 17-jarige jongeling is Donderdag in de ouder lijke woning teruggekeerd. WETGEVENDE MACHT. Bij het afdeelingsonderzoek van het ont werp van een gewijzigd Reglement van Orde der Eerste Kamer verklaarde men zich algemeen ingenomen met de wijze waarop de Commissie, met het samenstel len van zoodanig ontwerp belast, hare taak heeft opgevat, daar zij in de eerste plaats die veranderingen beeft voorgesteld, welke uit de herziene Grondwet voort vloeien en vervolgens eenige wijzigingen heeft aangebracht, waarvan de ondervin ding bet nut heeft aangewezen. Wel gaven enkele bepalingen van bet ontwerp stof tot gedachten wisseling en kritiek, maar men verlangde niettemin zich te plaatsen op het standpunt, door de Commissie in genomen, en zich niet verder in bizonder- heuen te verdiepen. Nagenoeg algemeen werd de wenscbelijkheid uitgesproken om het ontwerp, z oals bet door de Comm. is voorgesteld, aau le nemen, daar men van meening was, dat bet bij wijze van proef kon werken en de ondervinding zou aan- toonen, in boeverre de aangebrachte wij zigingen aan de verwachtiug beantwoor den, omdat, wanneer de wet tot regeling van bet recht van onderzoek (euquete) zal zijn gewijzigd, toch bet Reglement van Orde zal moeten worden aangevuld en alsdan eene ongezochte gelegenheid zal be staan om, zoo noodig, bet Reglement van Orde in zijn geheel aan eene herziening te onderwerpen. De Commissie van Rapporteurs heeft gemeend in den geest der Kamers te han delen, door haar voor te stellen zich met het ontwerp //en bloc'' te vereenigen. B UT E L A S I). Frankrijk. Bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken is nog geen beves tiging ingekomen van het bericht der ar restatie van een fransch zeeofficier te Kiel. Walette, een der leden van het co mité der rue de Sèze, heeft veel bestrij ding ondervonden van de candidatuur van Boulanger, toen hij in Charente inférieur eeu tocht maakte om die aan te bevelen. Eenige andere leden begeven zich naar Somme en Charente, om er bijeenkomsten in 't leven te roepen. De president der republiek zal weder eene dienstreis doen door Seine inférieure in September a. s. Te Havre zal hij zich inschepen naar Cherbourg. Hij zal reizeu I in gezelschap van den minister van Binn. Zaken, van Oorlog en van Marine. Omtrent de werkstaking der aard- werkers valt niets bizonders le vermelden. De gespannen toestand neemt af en men voorziet een algemeene hervatting van den I arbeid. Te St. Etienne is dit al geschied. heer Leavenworth tegen een van diens nichten, in 't geheim met die nicht gehuwd en dus haar wettige echtgenoot was; en eindelijk, dat diezelfde heer zich onder een aangenomen naam den avond van den moord heeft aangemeld aan 't huis van den heer Leavenworth en daar gevraagd heeft om te worden toegelaten tot miss Eleonore. Nu begrijpt ge, dat Eleonore Leavenworth, met dit alles tegen haar, verloren is, wanneer niet kan worden bewezen: ten eerste, dat de voorwerpen, welke tegen baar getuigen, t. w. de zakdoek, de brief en de sleutel Da den moord in han den van een ander zijn geweest, vóórdat zij in baar 'bezit kwamen ten tweede, dat een ander meer reden had dan zij om den dood te wenscben van haar oom. En zie, waarde Smith, dat is mij gelukt te bewijzen, dat beide deze veronderstellingen maar al te juist zijn. Door 't wroeten in de oude geheimen en 't speuren langs allerlei duistere wegen, ben ik ten slotte tot de overtuiging geko men, dat niet Eleonore Leavenworth, boe veel er ook tegen haar moge getuigeD, de ware schuldige is, maar wel een andere dame, niet minder schoon en beminnelijk dan zij. In 'tkort: ik acht het bewezen, dat haar nicht, de lieftallige en fijnbeschaafde Mary, de moordenares is van den heer Leaven worth en bij gevolg ook van Hanna Chester. Deze laatste woorden werden door Gryce met zoo veel klem en op zoo zegevierenden toon uitgebracht, dat ik als door den donder getroffen bleef neerzitten en toen verbaasd opkeek, als hadde ik volstrekt niet geweten wat hij van plan was geweest te zeggen. De kreet van verwondering, die mij onwillekeurig ontsnapte, scheen een geheimzinnigen weerklank te vindenten minste het kwam mij voor als hoorde ik ergens in de nabijheid het geluid van een ge- smoorden zucht. Het geheele vertrek scheen gevuld van vrees en verschrikking. Maar toen ik in die geduchte spanning van geest onwillekeurig om mij heen keek, zag ik niets dan de donkere oogen der zwarte roosters, die mij onbewegelijk aanstaarden. Gij zijt onthutst, ging de verhaler voort, en dit kan mij geenszins verwonderen. Ieder ander houdt zich bezig met Eleonore Leavenworth zoo nauwkeurig mogelijk te bespieden; ik alleen wist de hand te leggen op de ware schuldige. Gij .cbudt het hoofd? Gij gelooft mij niet en denkt dat ik mij bedrieg? Hm, hm't mocht watEbenezer Gryce zou zich bedriegen na een maand van ingespannen arbeid! Gij zijt al even dom als miss Leavenworth zelf, die zoo geringen dunk had van mijn doorzicht, dat zij juist mij een ruime belooning beloofde, wanneer ik den moordenaar van haar oom zou weten te ontdekken. Maar dat ie tot daar aan toegij hebt nu gronden van twijfel en gij wenscht dat ik die zal opheffen. Welnu, niets is gemakkelijker dan dat. Gij moet dan in de' eerste plaats weten, dat :k op den morgen van het verhoor een paar ontdekkingen deed, die aan mijne superieuren nog niet bekend zijn, t. w., dat aan den zakdoek, die gelijk ik gezegd heb, met vlekken van smeer bemorst, gevonden werd in de bibliotheek, een dui- deiijk waarneemoare geur was van parfumerie; en dat ik, in de toilettafels der beide jonge dames achtereenvolgens I naar die parfumerie zoekende, haar vond in de kamer van Mary en niet in die van Eleonore. Deze ontdekking leidde mij er toe om de, door beide dames I den vorigen avond gedragen costumes, een gelijk onderzoek te doen ondergaan. In den zak vau Eleonore's kleed vond I ik een zakdoek, dien zij op dat tijdstip hoogstwaarschijnlijk I in gebruik had maar bij Mary was er geen te vinden ter-1 wijl ik er ook nergens in de kamer een vond zwerven, dien I zij den vorigen avond voor 't ter ruste gaan, achteloos kon I hebben neergeworpen. Ik kwam van zelf tot de gevolgtrek king, dat Mary, en niet Eleonore den bewusten zakdoek in I haar oom's kamer had meêgenomen, en ik werd hierin ver- sterkt door de mededeeling welke ik in vertrouwen ontving van een der dienstboden, dat Mary zich namelijk in Eleo nore's kamer bevond, toen daar een mand met schoon wasch- goed werd binnengebracht, en dat toen die zakdoek boven op lag. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2