NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 7 Augustus 1888. No. 1562. ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru_mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën gorden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenlands Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DAVBE Sf Co., JOH. F. JONESStier., Pariji, 31hit Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 4 Augustus. Bij kon. besluit van 30 Juli is o. a. aan den beer F. L. Stracké alhier, verlof verleend tot het aan nemen en dragen der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van den H. Sylvester, hem door den Paus geschonken. m den Raad der Haarlem, op Woensdag den Sen Aug. 1888, des namiddags te een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Goedkeuring besluit beschikking post onvoor ziene uitgaven en ontvangst-bericht wijz'ging al- gemeene politie-verordening; Adres Duinwater- maatschappij; Voorstel B. en W. schoolmeuhelen H. B. school met vijfjarigen cursus; Id. id. ver betering ingang Gierstraat; Id id. Burgeravond school; Id. id. verhooging land Leidsche vaart; Id. id. bebouwing open grond ZijlwegId. id. bebouwing open grond Bannesteeg; Id. id. over wegen spoorweg, met advies commissie van fa bricage; Id. id. bijdrage kosten van bewaking overweg Leidsche straat; Id. id. in gebruikgeving 4 schilderijen uit het legaat van Jhr. J. C. W. Fabricius; Id. id. verordening schoolgeld-heffing gymnasium en vier middelbare scholen; Id. id. ondersteuning wed. A. JooreSchulpzand, met advies comm. v. pensioenen; Herstemming over voorstel B. en W. omrastering Nassauplein, met nader adres van de omwonenden; Verzoek eervol ontslag onderwijzeres kostelooze school lett. E; Voorstellen comm. van fabricage en financiën, bijdragen van particulieren in nieuwe straten; Voorstel B. en W. verhooging jaarwedden onder wijzers lagere scholen; Voordracht idem benoe ming onderwijzer tweede tussehenschool en kos telooze school lett. E; Benoeming stads-genees- kundige en stads-vroedvrouw; Voorstel B. en W. regeling herhalings-onderwijsId. id. verhu ring grond Gedempte Beek, met advies comm. v. fin.; Id. id. grond Meesterjoostenlaan, met id.; Id. id. grond Harmenjansweg met id.; Id. id. kiosk Hout, met id.; Verslag opzichter gasver lichting over Juni; Voorstel B. en W., vaststel ling lijst voor benoembare zetters. Voorloopig zij met een enkel woord de aandacht gevestigd op de voor stellingen in de sociëteit „de Kroon", welke aldaar van Dinsdag af, gedu rende de kermisweek worden gege ven. Wij verwijzen naar de desbe treffende advertentie. De uitstekend gekozen artisten doen ook nu weder iets goeds verwachten. Dezer dagen is op een stuk land aan den SchotersiDgel een paard van zijne manen en staart beroofd, ter wijl een koe belangrijk was verwond. De eigenaar der dieren vermoedt, dat hier aan wraakneming moet wor den gedacht. De politie doet onder zoek. Zondagavond is van eene bi jouterie-kraam op de kermis aan het Wilsonsplein alhier, het zeil stuk gesneden en zijn verschillende voor werpen ter waarde van 20 gulden,ont vreemd benevens een gouden medail lon en een buckskin broek. Men schrijft ons uit Zandvoort dd. 4 Augustus Hedenmiddag ten 2 ure had alhier eene oefening met de reddingboot der noord- en zuidhollandsche red- diDgmaatschappij plaats. De wind waaide krachtig uit het westen, de golfslag was sterk, kort loopend. De boot voldeed uitstekend en onder vond zeer veel gemak van de olie storting. Door den sterken stroom kon zij niet landen op de plaats van afvaart. Tevens had er eene oefening met het vuurpijltoestel plaats. De vuurpijlen bleken goed te voldoen, twee werden er afge schoten. Niettegenstaande regen en wind was bij de oefeningen eene groote menigte badgasten aanwezig. LETTEREN EN KUNST. Gids voor den Onderwijzer. Achtste afi. J. Geluk, De ontwikkeling der verbeel ding. H. Van Strien, Dirck Volckertszoon Cooruhert. I. Dr. H. Bos, Het maken van dierkundige verzamelingen door den onderwijzer. VI. LEBER EN VLOOT. Uit Rozen daal wordt gemeld: Het gemeentebestuur alhier heeft van het mi nisterievan oorlog telegrafisch bericht ontvangen, dat de groote manoevres dit jaar in de maand September zullen worden gehouden. Naar men verneemt, zal het aantal manschappen, die 8, 4, 5 en 6 September alhier worden ingekwartierd, ongeveer 2300 bedragen. ONDERWIJS. Het eindexamen der H. B. scholen in Noord- Holland is met gunstig gevolg afgelegd door F. H. Ahhing, F. W. J. Boekhout, J. C. F. Croll, J. W. van Eek, J. G. Mulder, T. G. I. Resink, W. F. O. Schaalje, A. A. van der Steur en L. van der Wilk, jun.; allen van de H. B. S. met 5-j. cursus te Haarlem; P. J. F. L. Baumann, A. A. C. Belinfante, jun., C. Blankevoort, J. F. de Booys, I. de Bruyn, J. C. F. Bunge, G. I. Colder, E. H. J. Cnnaeus, A. Cijfer, J. Eysten, jun., H. J. Flipse, P. J. Fritzlin, M. Goldschmidt, K. Hartkamp, M. Heyer, A. C. Houtman, W. P. Jorissen, N. J. Olivier, J. C. van der Plaats, N. Quint, G. I. II. van Rijnberk, W. Schiff, H. Suyver, G. A. de Weerd en L. A. T. Wentholt; allen van de H. B. S. met 5-j. cursus te Amsterdam; W. E. van Eek, I. D. Filippo, Jhr. M. Rappard en L. ïinneveld; allen van de H. B. S. te Leiden C. Dekker, C Schoenmaker en A. Stuurman; allen van de H. B. S. te Alkmaar; P. de Grient Dreuf, A. Kooiman, H. J. D. van Maanen, J. Rooker, mej. A. Swaag, W. A. Ter- wogt en S. Winkel; allen van de H. B. S te Hoorn; L. Hoefiage en D. Knuttel van de II. B. S. te Zaandam; en door E. R. Boumeester, ex traneus van 's-Hagc. Acht candidaten van de 59 werden afgewezen. Al deze namen zijn alfabetisch gerangschikt. No. 1 van het geheele aantal verkreeg J. W. van Eek, alhier. VISSCHERIJ. Nieuw ediep, 4 Augustus. Honderd-en- vier kordiers brachten heden 20 tot 86 groote en 25 tot 210 kl. tongen, 5 tarbotten, 1 tot 3 manden schar en 1 tot 4 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl door de beugers 280 roggen wer den aangevoerd; gr. tong gold 85 k 40 cent, kleine id, 10 a 15 cent, tarbot f5 ti f9, rog 62 a 56 cent per stuk, schar f2 a 3 per mand en kl. schol, f 2 a 75 cent per mand. De kotter «Christine," sch. Smit, besomde voor 100 ton gen en een partijtje schar en kl. schol f 52. LAND- EN TUINBOUW. Vanwege de afdceling Enkhuizen cn omstreken der Nederlansche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal op 19, 20 en 21 September in «het Park" aldaar eene tentoonstelling van plantenbloementuinhonwvoortbrengselen, vruchten, enz. worden gehouden. VEETEELT. Te Haarlemmermeer begint de varkensziekte op onrustbarende wijze toe te nemen. Door het afmaken en vernietigen der aangetaste dieren, het toepassen der door deskundigen noodig ge oordeelde maatregelen, traoht men de ziekte te stuiten. D I N N E D. De verjaardag van H. M. de Koningin is ook door de te Bad- Nassau ve: toevende Nederlanders met groote opgewektheid gevierd, te meer dewijl er zich aldaar dit jaar meer Nederlanders bevinden dan bet vorige jaar. De commissie voor de ziekenverpleging van het «Roode Kruis» heeft aangenomenmej. A. Maas, vanDeventer, en mej. A.Krcese van Amsterdam. De pleegzusters ontvangen, gelijk reeds is gemeld, gedurende twee jaren opleiding voor rekening van het hoofd comité van bet «Roode Kruis, in bet ziekenhuis te Rotterdam. De nederlandschemail, met berichten uit Batavia tot 6 Juli, wordt 8 dezer te Amsterdam ver wacht. Uit den Helder wordt ge meld Werd bier Vrijdag per bul letin het bericht verspreid, dat de beer M. C. Koning, gepensioneerd luiteDant-kolonei van bet korps ma riniers, door den Koning tot burge meester dezer gemeente was be noemd, een telegram van tamelijk officieele zijde, nog dienzelfden avond ontvangen en gericht aan een der notabelen alhier, meldde, dat in 's-Hage daarvan hoegenaamd niets bekend was. Door m r. H. L. A. O b r e e n, beschermheer van de te Leiden be staande VereeGiging van kantoor bedienden: „Kennis is Macht," is eene aanzienlijke bijdrage geschon ken tot gedeeltelijke bestrijding der kosten, welke veroorzaakt zullen worden door het feestelijk herden ken van bet 12'A-jarig bestaan der Vereeniging op den 4den September. In groote spanning ver beidt men te Gennep den uitslag van de onderhandelingen, gevoerd tusschen de noord-brabant-duitsche spoorwegmaatschappij en de maat schappij tot exploitatie van staats spoorwegen over het in exploitatie geven der lijn BokstelWesel aan de staatsspoorwegen. Wordt dit plan verwezenlijkt, dan lijdt Gennep daar door een onherstelbaar verlies, aan gezien de gerbeente bijna uitsluitend van het spoorweg-personeel bestaat, en dat personeel (vrouwen en kin deren er onder begrepen, circa 250 personen tellende) dan naar elders zal verhuizen, ien gevolge waarvan een groot aantal woningen onbe woond zullen blijven. De Rij wielen tentoonstelling te Nijmegen. De rijwielen-tentoonstelling te Nijmegen is Vrijdag te 2'/2 feestelijk geopend. Het waarne mend hoofd der gemeente, de heer dr. H. W. Daames, hield eene toespraak, waarin hij o. a. wees op het nut, dat het rijwiel langzamerhand voor de nijverheid en het leger heeft gekregen. Onder de tonen van het volkslied werd daarna de tentoonstelling door de genoodigden bezichtigd. Bijna alle inzendingen zijn, gereed. Het geheel maakt een zeer goeden indruk en doet zien, welk eene verbazende hoogte de wielersport moet be reikt hebben, om aan een zoo uitgebreiden tak van nijverheid het leven te hebben kunnen geven. Bij den ingan» van het hoofdgebouw valt het oog allereerst op de fraaie inzending van de firma Samuels Co. te Amsterdam. Al het hier ten toongestelde is van inlandsch fabrikaat en staat, wat netheid van uitvoering, vlugheid en stevig heid aangaat, volstrekt niet achter bij engelsch fabrikaat, terwijl de prijzen nog billijker moeten zijn, hetgeen zelfs door een engelsch vakblad erkend is. Iets nieuws onder de inzendingen van de firma Samuels en Co., is een rijwiel, voor de Deli-Maatschappij, ten dienste harer controleurs op de tabaksplantages. Ongeveer ingericht als een tandem, heeft het op eene zitbank tevens eene plaats voor twee personen, waarhoven een zonnescherm is aangebracht. De controleurs ne men op het bankje plaats, en het voertuigje kan alsdan door 2 koelies over rails worden voort- getrapt. Verder is hier een tandem te zien, waarop door ombuiging van het handel meer ruimte voor den achterop zittenden rijder is verkregen. Na de firma Samuels moet de heer Otté te Groningen in deze afdet>ling worden genoemd. Hij exposeert van het kleinste tot het grootste rijwiel. Verder treft men in het hoofdgebouw nog inzendingen aan van de heeren Heimei en Co. te Arnhem en Jansen te 's Hertogenhosch. De etalage van den heer J. de Gooijer Jr. te Utrecht, bestaat uit eene eollectie klcedingsluk- ken voor wielrijders, o. a. volledige hondskos- tuuras en regenpakken. |i In afzonderlijke gebouwtjes ziet men belang rijke inzendingen van de heeren Bingham en Co. to Rotterdam; Gerritzen en Trip, te Nijmegen; Herckenrath en Van Raden, te Amsterdam; W. J. Stokvis, te Arnhem, en Vrolijk Timperley, te Amsterdam. Een aantrekkingspunt der uit stalling van de firma Stokvis vormt wel de drie wieler van den heer Em. Kiderlen Jr., waaarop deze te Berlijn en elders gezegevierd heeft. Ver scheidene bekende wielrijders bezichtigden met belangstelling dit toestel. De heeren Herckenrath en van Raden geven tevens eenige rijwielen te zien, geschikt voor pakjes-, brood- on ander ver voer. De jury voor de tentoonstelling heeft den eenigen hoofdprijs, de gouden medaille, toegekend aan de Rugdemachines, ingezonden door de firma Otté, te Groningen. In enkele streken van Gelderland en Noord-Brabant wonen nog menschen in den grond, doch de geiten of runderen verblijven niet in dezelfde woning als de menschen. Te Woubrugge is evenwel aan den dag gekomen dat in een woning, van eteen en met een jannen dak, welke woning, volgens de bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek, verhuurd was om als een goed huis bewoond te worden, dat in dezelfde kamer, waar de man, de vader van den man slapen, zich twee geiten, bevonden, welke daarmede inwoon den. Den eigenaar A. Boumaa, werd door den burgemeester verzocht om hieraan een einde te maken. Dade lijk werd aan de klacht gehoor ge- PïüUILIiBTON. Naar het Engelsch, Katharina Green. 1031 XXXVII. het e i n n e. Nog nooit heb ik op iemands gelaat een zoo zegevierende uitdrukking waargenomen, als die, waardoor nu het gezicht van den geheimen politie-beambte verhelderd werd. Hmhm I zeide hij, dat had ik niet verwacht; ik zal niet zeggen, dat ik 't niet gehoopt had. Ik ben waarlijk blij, te vernemen, dat miss Leavenworth onschul dig is, maar voor alle zekerheid moet ik ingelicht worden omtrent zekere bizonderheden. Sta op, mijnheer Harwell, en verklaar u nader. Wanneer gij werkelijk de moorde naar zijt van den heer Leavenworth, hoe komt het dan, dat de schijn van allen het minst tegen u is? Maar in de koortsig flikkerende oogen, die de aan zijn voeten kruipende gestalte naar hem opsloeg, was slechts ver- wijteliDg en angBt te lezen, maar niet de minste kane op een nadere verklaring. Leun op mij, zeide ik, den ellendige, die vergeefsche pogingen deed tot spreken, op de been helpende. Hij wendde zijn ontdaan gelaat tot mij en zeide met een blik vol akelige wanhoopRed haar.... Mary.... men wil een rapport wegzenden.... verhinder het.... red haar! aJa,» klonk eensklaps een andere stem, «zoo onder u allen een man is, die God vreest en de deugd der vrouwen weet te eeren, laat hem zorgen, dat dit rapport zijn be stemming niet bereikt». En Henry Clavering, waardiger dan ooit, maar hoogst opgewonden, trad het vertrek bin nen door een deur aan onze rechterzijde. Maar zoodra had de op zijn knieen knikkende moordenaar den binnenkomende niet in 't oog gekregen, of hij vloog op hem los met een vaart, die zelfs Clavering's herculische gestalte te sterk zou zijn geweest, zoo niet Gryce op het zelfde oogenblik tusschen beiden ware gekomen». «Hé wat!» riep hij uit, en terwijl hij den secretaris ondanks zijn rheumatiek met de eene hand terughield, haalde hij met de andere een document uit den zak, dat hij Clavering voorhield, Het is nog niet verzonden, zeide hij, gij kunt gerust zijn. En gij, vervolgde hij, zich tot Harwell wendende, houd u bedaard, of.... Voor hij geëindigd had, was de radelooze reeds met een ruk aan zijn greep ontkomen. Laat mij mijn wraak koe len op hem, die, ten spijt van alles wat ik gedaan heb voor Mary Leavenworth, haar openlijk zijn vrouw durft noemen! Laat mij.... Hier bleef hij plotseling steken, terwijl zijn sidderend lichaam scheen versteend tot een beeld van gra niet, en de arm, dien hij naar zijn vijand had uitgestrekt, Luisterzeide hij, stokstijf in dezelfde houding bleef, over Clavering's schouder heen ziende, daar is zij! hoor haar! Ik voel dat zij nadert. Zij is op de trap. Zij is bij de deur. Zij.... zijn verdere woorden verloren zich in een lang gerekten wanhoopskreet; de deur ging open en Mary Leavenworth stond voor ons. Het was een oogenblik om iemand de haren te berge te doen rijzen. Haar bleek, door schrik en vrees verwilderd gelaat, zich alleen en uitsluitend te zien wenden tot Henry Clavering, zonder ook maar de minste aandacht te wijden aan den hoofdpersoon in dit ontzettend tooneel neen, dat was voor Trueman Harwell te veel. Ha - riep hij uit, zie haar aau 1 Ze is koud, koud als steen 1 Niet één blik, niet een enkelen blik voor mij hoe wel ik zjo pas haar hals heb gered van het koord, om 't te bevestigen om mijn eigen nekEn zich ontrukkende aan den greep van Clavering, die hem in een vlaag van jaloerschheid wilde terughouden wierp hij zich aan Mary's voeten, en vatte met trillende handen den zoom van haar kleed. Gij zult naar mij zien, naar mij luisteren, riep hij uit, ik wil ziel en lichaam niet verliezen voorniets. O Mary, ze zeiden dat gij in gevaar waart; ik heb die ge dachte niet kunnen verdragen en ik heb de waarheid ge zegd de waarheid, die mij ten verderve zal slepen. En zie, al wat ik u thans vraag, is, of ge mij gelooven wilt, wauneer ik zeg, dat ik niets anders heb gewild, als u het fortuin verzekeren, dat ge in gevaar waart te verliezendat ik niet gedacht had ooit tot zoo iets te zullen komen; dat 't alleen was omdat ik u zoo innig, innig lief had en hoopte dat gij mij ook zoudt liefhebben, omdat ik.... Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Af zonderlij ke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Birecteuren-Ufitgevers J. C. PEEREBOOIfl

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1