NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 11 Augustus 1888. No. 1566. ADVERTENTIES: STADSNIEU IV S. B I N N E N L A N I). FHUIIiIIHTON. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantiers. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pubiieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sitcr., Parijt, 31btt Faubourg Montmartre. Haarlem, 10 Augustus. De Kamer vau Koophandel en Fabrieken alhier heeft besloten adhaesie te betuigen aan twee haar tot dat einde gezonden adressen van de Kamers te Amsterdam en te Zutphen, aan de Hooge Regeering gericht, het ééne inhoudende be zwaren tegen de registratierechten, welke tot hiertoe bij openbare ver- koopingen van koopmansgoederen, effecten enz. verschuldigd zijn, en het andere behelzende bedenkingen tegen het verplichte zegelen voor kwitantie van de bordellen, welke vanwege de postadministratie wor den afgegeven voor de door haar te incasseeren vorderingen. De Kermis. in. Het was te voorzien dat de schouwburg Donderdagavond goed bezet zou zijnde// Kon. Vereeniging het Nederl. Tooneel// voerde Gier-Wally" op, terwijl mevr. Erenkel den titelrol en de heer Louis Bouwmeester de rol van Jozef Hagenbach vervulde. De historie is eenvoudig. In het voor spel zien wij Wally, half verongelukt in de sneeuw, nadat zij door haar vader is verjaagd van diens hoeve, binnendragen en verplegen in eene boerenwoning. Haar woeste vader evenwel komt haar weer opzoeken en daar hij haar tammen gier op het dak ziet zitten, begrijpt hij dat Wally daar is en eischt haar op. Als hem de toegang geweigerd wordt, laat hij door zijn knechts de deur inloopen en zal er een gevecht uitbarsten wanneer Jozef Hagenbach binnenkomt en zich bij de drie broeders schaart. Reeds wordt de vinger aan den trekker van de buks gebracht, als Wally zelf verschijnt om den strijd te beletten. Als hij haar echter mishandelen wil, komen de drie broeders en Beren- Jozef weer tusschenbeide en spreekt de laatste met zooveel hoon en zooveel man nelijke kracht dat, de knechts van den rijken boer het geweer nederzetten en deze zelf gedwongen is heen te gaan. In het volgend tafereel vinden wij Wally op een hoogen bergtop waarheen zij door haar vader verjaagd is, omdat zij een jager, Vincent Gellner, niet huwen wil. Want... zij hangt met haar gansche hart aan Beren-Jozef, die haar evenwel veracht. Te midden van een onweer komt deze tot haar, met een meisje, Afra, in zijn armen en neemt, hoewel met tegenzin, de gast vrijheid in Wally's hut aan. Als de be- wustelooze Afra weder uit hare bezwijming is ontwaakt, gaat hij met haar verder. Een der drie broeders Klötzdie haar ten huwelijk komt vragen, wijst ze af. Dan veranderen de omstandigheden. Wally's vader sterft en zij erft diens uitgebreide bezittingen. Als zoodanig zien wij haar op het kerkplein verschijnen, waar zij een hevig tooneel heeft met Afra die zij van lichtzinnigheid beschuldigt. Het is woeste, wilde jaloezie die haar dien hoon ingeeft, want zij meent dat Jozef Alra liefheeft. In een volgend tafereel laat Beren-Jozef Wally ten dans vrasen. Zij, verrukt, tooit zich zoo fraai mogelijk op, en hij komt, vergezeld door al d« dorpsbewoners. Daar ontrooft hij haar, nadat zij zich met alle kracht heeft verdedigd, een kus en dan.... zegt hij aan het ontstelde meisje, hoe hij een weddenschap heeft aangegaan dat hij haar overwinnen zou. Meer ver langt hij nu niet. «Dezen kus zal ik Afra gaan brengen, als zoenoffer voor de belee- diging die jij haar hebt aangedaan!" Ziedend van toorn, bevend van schaamte, staart de vernederde Wally de joelende, jouwende dorpelingen na. Daar komt Vin cent Gellner als een booze geest haar ter zijde en biedt haar aan hem te dooden. En zij «wie hem dood aan mijn voeten legt, dien trouw ik" Maar reeds den daarop volgenden nacht krijgt zij berouw over die belofte. Zij gaat het gebergte in om Vincent op te zoeken en hem te zeggen, zijn plan niet te vol voeren. Hij is Diet te huis. Daar klinkt een schot, nog een en een oogenblik later verschijnt Gellner met den gewonden Jozef in zijn armen en werpt hem in den Wally komt te laat om dit te beletten. Maar als zij Jozef om hulp hoort roepen en ziet dat hij aan een rotspunt is blijven laat zij zich afzakken aan een touw en redt hem. Jozef wordt in haar eigen woning gebracht en door haar ver pleegd. Als Afra luid snikkend binnenkomt, staat Wally, wier hart gebroken en wier trots gebogen is, haar plaats vrijwillig aan Afra af. Zij schenkt Jozef hare bezittingen, opdat hij met Afra zal kunnen trouwen en gaat weder naar haar vroeger verbanningsoord, den eenzamen Alpentop, terug. Daar komt Jozef als hij hersteld is, haar opzoeken om haar dank te zeggen. Hij deelt haar mede, dat Afra zijn zuster is, maar dat dit geheim is gebleven, omdat zijne moeder haar vóór haar trouwen het leven heeft Dan vraagt hij haar ten huwelijk. Maar Wally weigert, zij deelt hem mede hoe zij Gellner opzette tot den moord en eerst als hij in weerwil daarvan blijft aan dringen, valt zij in zijn armen. Men ziet al dadelijk, dat de titelrol ook de hoofdrol is. Zij is, met hare uitingen van hevigen hartstocht, als voor mevr. Frenkel gemaakt. Wij herinneren slechts aan hare houding in het voorspel, aan het tragisch tooneel op de dansplaats en vooral aan het onderhoud met Afra bij het ziekbed van Jozef. De rol van Gier-Wally is voor deze begaafde actrice een barer grootste triomfen. Naast haar steekt als altijd de heer Bouwmeester uit. Hoewel 's heeren B. leeftijd hem minder geschikt maakt voor het emplooi van «premier amoureux", zoo vergoedt zijn levendig, los en sober spel dit gemis. Van de overige spelers heeft geen een rol van eenigen omvang. De twee gebroe ders Klötz (Clous en de Jong) waren zoo goed als men van hen gewoon is, de heer Meynadier, de derde, is ons altijd te veel acteur, hij is niet natuurlijk genoeg. Mevr. Pauwels-van Biene was uitstekend als Afra, den heer van Schoonhoven, die den Vin eent Gellner vervulde, komt mede een woord van hulde toe. Wat de décors en de mise-en-scèoe be treft, deze waren voortreffelijk. De naboot sing van het onweder was verrassend fraai en de verschillende effecten, door het elec- trisch licht verkregen, verhoogden den indruk, dien de hartstochtelijke tooneelen in dit fraai rots-decoratief maakten. Wij twijfelen niet of de stroom van schouwburg-bezoekers zal dit gezelschap nopen, nog een derden dag te blijven. Bij de dienstdoende schutterij hier ter stede is op hun verzoek eervol ontslag verleeud aan dr. H. L. van Linden v. d. Heuvell, als officier van gezondheid 2e kl. k la suite, en aan H. Burger als kapitein, en is benoemd tot kapitein H. M. J. van Lennep, thans le luitenant. Naar wij met zekerheid vernemen is het contract thans geteekend, waarbij aan de heeren Gebrs. Brink- mann e. a., door de tegenwoordige pachters de gronden van de voor malige fabriek de Phoenixwor den afgestaan tot exploitatie als feestterrein, op de wijze zooals die reeds vroeger door ons uitvoerig werd vermeld. Voor het examen ter verkrijging van de hootdacte op 8 en 9 Au- stus te Amsterdam gehouden zijn slaagd o. a. de dames J. C. Bie- mond, A. C. de Graaff en G. C. Scharff, alhier. De Woensdag jl. door de post- duivenvereeniging ede Snelvlieger» alhier gehouden wedvlucht van 01- denzaal is door het mistige weder niet naar wensch geslaagd. De dui ven werden 's morgens te 8 uur met Z. W. wind losgelaten. De eerste duif, van den heer P. Faber, be reikte haar hok ten 6.45 uur n/m, en verwierf den len prijs, de tweede duif, van den heer H. Jung, kwam den volgenden morgen te 5.45 aan en won den 2en prijs, de 3e prijs werd behaald door den heer J. Jung, wiens duif te 7.58, zijnde twee mi nuten voor het sluiten van den prijs kamp, welke was gesteld op 24 uur, aankwam. Hedenmorgen is uit het Spaarne bij de overzetpont aan den Kou denhorn het lijk opgehaald van een 17 h 18jarig jongeling, zekere B., die sedert Zondag jl. werd vermist. Men vermoedt dat hij zich in een oogenblik aan moedeloosheid door verdrinking van het leven heeft be roofd. Uiterlijke teekenen van ge weld zijn bij de gerechtelijke schou wing van het lijk niet gebleken. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss Dagblad1 gepensioneerd militair vraagt bezig heden, hoog loon geen vereischte. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. Benoemd tot deurwaarder der dir. belastingen te Haarlemmermeer, c.a., standplaats Hoofddorp, de heer E. Verschuur, thans in die betrekking werkzaam te Gorinchem. Voor het hoofdonderwijzers-exa men op 8 en 9 dezer te 's-Hage gehouden is geslaagd o. a. de heer L. van der Geest, te Sassenheim. LEGER El VLOOT. In strijd met een loopend gerucht, zoo wordt uit Hellevoetsluis geschreven, kunnen wij met zekerheid mededeelen, dat het electrisch licht Dinsdagavond goed heeft voldaan. De bedoeling was, op een afstand van 3000 M. de schepen ter reede op te sporen, en dat doel heeft men vol komen bereikt. In den laten avond, toen de lichtbundels het sterkst werden, leverde het ge heel van den wal een prachtig gezicht. VISSCHERIJ. Nïeuwediep, 9 Augustus. Tachtig korders brachten heden 80 tot 80 groote 10 tot 130 kleine tongen, en enkele roggen, 1 tot 8 mandjes kl. schol en 1 tot 7 manden schar ten afslag, groote tong gold 40 a 50 cent, kl. id. 10 a 15 cent, rog 40 a 55 cent per stuk, kl. schol f 1.10 a f 1.80 per mandje en schar f 3 a f 4 per mand. Lemmer, 8 Augustus. De visscherij naar bot op de Zuiderzee was in de laatste dagen vrij voldoende en de kwaliteit der vangst buiten gewoon goed, door dikte en vette vau visch en grootte van stuk. In genoemde dagen werden alhier aangevoerd p. m. 2500 kilo, die door de opkoopers werden genomen voor 16 a 18 cent per kilo. Het is, naar men ons me- dedeelt, vrij waarschijnlijk dat in de volgende week kroonprins Alex ander van Servië, vergezeld van eene commissie, bestaande uit een generaal en een bisschop, te 's-Gra- venhage bij HDs. moeder een be zoek zal komen afleggen. (A7. R. C.) BI ij kens een telegram uit Batavia is Woensdag bij arrest van bet hooggerechtshof van Neder- landech-Indië de heer F. Alting Ducloux vrijgesproken. Omtrent bet onts lag, door de officieren der dd. schutterij te Amersfoort aan Z. M. den Koning eenparig aangevraagd, naar aanlei ding eener toespraak, door den bur gemeester gehouden, zegt de Arnh. Ct. tNader vernemen wij, dat de vol gende woorden in deze toespraak biervan voornamelijk de reden zijn; de burgemeester zeide, dat daar, waar bet grootste gedeelte der offi cieren ongeschikt was voor hun taak, er een kundig kader bestond om ben voor te lichten. Deze woor den te richten tot een Sötal officie ren der schutterij, waaronder ook gepensioneerde officieren van het leger, die thans bij de schutterij functiën vervullen, mag, zoo ze al niet met kwetsende bedoeling zijn uitgesproken, verre van handig ge noemd worden.» Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der Exploitatie- Maatschappij ontvangen alle ambte naren en beambten van het vaste personeel naar gelang van hun aan tal dienstjaren een gratificatie. Na een zeer voorspoedige reis zijn de leden der amerikaansche Hol- Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 1071 XXXVII. HET EINDE. Het eenige wat mij hinderde was, dat ik onbekend was met den naam van den man, voor wien zij genegenheid gevoelde. Het toeval was mij echter weldra gunstig. On geveer een maand geleden zat ik, als naar gewoonte, de voor den heer Leavenworth aangekomen brieven door te lezen, toen mij er een in handen kwam van den volgenden inhoud Hotel Hoffman, 1 Maart 1876. Mr. Horatio Leavenworth. Waarde Heer, Gij hebt een nicht, die gij liefhebt en vertrouwt, en die zoo schoon van gelaat, zoo lieftallig van uiterlijk, zoo aan genaam in den omgang is, dat zij volkomen de liefde en het vertrouwen waardig schijnt, dat gij, of wie dan ook, haar kunt schenken. Maar zie, waarde heer, iedere roos heeft hare doornen en de uwe maakt geen uitzondering op dien regel. Met al haar schoonheid en lieftalligheid, met al haar zachte manieren, is zij niet alleen in staat om de rechten van hem, die haar vertrouwde, met voeten te treden, maar ook om het leven te verbitteren en het hart te bre ken van hem, wien zij achting, liefde en gehoorzaamheid verschuldigd is. WaDneer gij dit niet mocht gelooven, vraag haar in het schoon, maar verraderlijk gelaat, in welke betrekking zij staat tot haren en uwen dw. dienaar HENRY RITCHIE CLAVEMNG. Wanneer voor mijn voeten een bom ware losgebarsten, kon ik niet meer onthutst zijn geweest, dan bij 't lezen van dien brief. Niet alleen was de naam vaE den schrijver mij onbekend, maar uit den inhoud bleek duidelijk, dat het iemand moest zijn, die op haar recht had, iets wat, zooals ik hierboven gezegd heb, juist door mij werd begeerd. In de eerste oogenblikken hleef ik ten prooi aan een gevoel van bittere smart en ellende; maar vervolgens herkreeg ik allengs mijn kalmte, overwegende, dat ik, met dien brief in mijn bezit, in zekeren zin haar toekomstig lot in han den had. Een ander had wellicht een afzonderlijk onder houd met haar gezocht en door haar te dreigen het schrij ven in handen van haar oom te stellen, zich de gelegen heid verschaft haar een genoegen te doen en een dank baren blik te ontvangen, indien niet meer; mijne plannen gingen echter veel verder. Ik wist, dat zij tot het uiter ste moest worden gebracht, voordat ik de hoop zou mo gen voeden haar voor mij te winnen; dat zij zich op het punt moest zien om neer te storten in den afgrond, voor dat zij zich zou vastgrijpen aan wat 't dichtst in hare nabijheid was. Ik besloot daarom den brief in handen te laten komen van haar oom. Maar hij was door mij geopend, en hoe zou 't mij mogelijk zijn om hem in dien toestand over te geven, zonder argwaan te wekken? Ik zag daartoe slechts éen middel, namelijk, de sluiting te verbreken waar hij bijstond, daarbij den schijn aannemend of de brief mij voor de eerste maal in handen kwam. Ik wachtte dus het oogenblik af, dat hij binnen kwam, trad hem met den brief in de handen te gemoet en opende voor zijne oogen het couvert. Daarna vouwde ik ook den brief open, sloeg er een vluchtigen blik in en schoof hem vervolgens naar de plaats waar hij zat. Dat schrijven schijnt van privaten aard te zijn, zeide ik, hoewel 't aan het adres niet te zien is. Hij nam den brief haastig in handen en begon te lezen. Reeds bij de eerste woorden zag ik hem verbleeken, terwijl hij tegelijk naar mij opkeek om te zien of ik ver genoeg had gelezen om met den inhoud bekend te zijntoen dit onder zoek bevredigend scheen uit te vallen, zette hij zich achter over in zijn stoel en had in een oogenblik den verderen inhoud met de oogen verslonden. Ik bleef nog een oogenblik wachteD en ging toen naar mijn eigen schrijftafel. Nadat een paar minuten waren voorbijgegaan, zonder dat ik hem zich had hooren bewegen, terwijl hij kennelijk bezig was met den brief te herlezen, stond hij eenklaps haastig op en verliet de kamer. Terwijl hij achter mij voorbijging, sloeg Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOJI

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1