NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Dinsdag 14 Augustus 1888. No. 1568. ADVERTENTIE!?: De li er mis. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ABOHÏÏEMEKISPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ITelefoonnuuaiuer 1236. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Mrecteuren-Vltgevers J. C. FËERBBOOM en J. B. AVÏS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Sf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Partjt, 3Ibis Faubourg Montmartre. S T A DSN! E 11 S. Haarlem, 13 Augustus. Voor het examen ter verkrijging van de acte van hoofdonderwijzer, op 10 en 11 Aug. te Amsterdam ge houden, is geslaagd o. a. mej. D. Ziegeler, alhier. Laatsten kermia-Zondag zijn al leen uit Amsterdam ruim 9000 per sonen per spoor aangekomen. Door de Haarlemsche Tram-Maat schappij zijn den laatsten kermis- Zondag 3567 personen vervoerd ge worden. IV. De reeks opvoeringen van //De Huzaren in het Dorp" waren voor ons door het buitengewoon succes, dat zij hadden, de waardige voorloopsters van de veel be sproken en vaak onrechtvaardig beoordeel de Faust-opvoeringen door de vereenigde artisten van de Hollaudsche Opera, welke Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond wer den gegeven. Onrechtvaardig is de Hol- landsche Opera bij vroegere gelegenheden aangevallen, daar men deze Faust eene slecht getroffen parodie noemde op de oor spronkelijke van Goethe. Uit den aard der zaak is een opera-libretto altijd eenigszins gebrekkig. Ondanks de vele be- en ver- oordeelingeu mogen wij echter den opvoe- renden geluk wenschen met het succes dat zij verwierven. Krachtiger protest tegen de bewering, dat eene hollaüdsclie opera geen recht van bestaan zou hebben, is er zeker wel niet geleverd dan de avond aan avond dicht bezette zaal. Over de wijze waarop de verschillende artisten zich van hun taak kweten kunneu wij na hetgeeD wij reeds van hen hebben gezegd, het stilzwijgen bewaren, wij zouden ia herhaling vervallen. De heer Van Os, die de Faust-rol vervulde, en die wij ge durende de kermis nog niet hadden ge hoord, bleek een geoefend zanger, ook zijn spel boeide zeer. De koren waren blijkbaar flink ingestudeerd, de verschillende tafereelen kwamen allen goed tot hun recht. De licht-effecten hadden, dunkt ons, iets spaarzamer kunnen zijn, vooral met het oog op de slot-apotheose. Als welverdiende hulde ontving Zondag avond mevr. Albers-Jahn een krans. Het orkest was thans op voldoende sterkte gebracht en kweet zich onder de uitmuntende leiding van den heer B. Culp- Kiehl uitstekend van zijn taak. Door de politie alhier is aange houden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld een tam boer van de genie, in garnizoen te Utrecht, gedetacheerd in het kamp bij Zeist, die sedert drie weken was gedeserteerd. Een vreeselijk ongeluk overkwam Zaterdag avond jl. G. Eijk, arbei der aan den Sloterweg te Haarlem mermeer. Bezig zijnde bij den land bouwer Ch. Biesheuvel aau het dor- schen met de machine, geraakte hij met een arm in het raderwerk, waardoor dat lichaamsdeel verbrij zeld werd. Dadelijk werd genees kundige hulp gehaald, die spoedig ter plaatse was. Toch achtte men het noodig ook dokter Maas uit Haarlem te ontbieden, die bij zijne komst terstond beval den arm te am- puteeren. Terwijl de bewoners afwezig waren is Zaterdagnacht te Heem stede ingebroken in de villa van den heer E., commissionair in effec ten. Het geheele huis is doorzocht, een aantal meubelen opengebroken. Met juistheid kan het ontvreemde nog niet worden opgegeven, daar de heer E. op reis is. Eenig geld en zilverwerk wordt vermist. De heer H. C. Schuijt van Cas- trieum heeft ontslag gevraagd als burgemeester van Liese. LETTEREN EN KUNST. De feesten ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het «Purmerender Mannenkoor» zijn Vrijdag aangevangen met een concert van het -/Purmerender Mannenkoor», onder leiding van den heer Jac. J. Ruigrok, in de concertzaal van de «Doelen». De toevloed van belangstellenden was zóó groot, dat ook de nevenzalen in beslag moesten genomen worden. Als solisten traden op mej. Bertha Post (so praan), uit Purmerend en J. J. Rogmans uit Amsterpam; de heer H. K. Haverman (bariton), uit Amsterdam, vervulde een solo in «Velleda». Vóór den aanvang van het concert overhandigde de gymnastiek vereeniging Volharding* aan het «Purmerender Mannenkoor» een lauwerkrans. De heer Chr. Timmner is tot concertmees- van het nieuw op te richten orkest van het Concertgebouw te Amsterdam benoemd. Niettegenstaande de groote, kosten dit jaar vaD de Bayreuther «Festspiele* (door de nieuwe electrische verlichting en de geheel nieuwe mon teering der «Meistersinger») zullen deze een aan zienlijk saldo opleveren voor het reservefonds, dat bovendien door buitengewone bydragen zeer is versterkt. LEBER EN VLOOT. Naar wordt medegedeeld, heeft de Vereeni ging -De Militaire Willemsorde», weder blijken van waardeering en steun mogen ondervinden, zoo van den luitenant-generaal A. Haga, als van het nederlandsch-indische leger in het algemeen. Genoemde leger-commandant is als bescherm heer der Vereeniging toegetreden, en heeft door zijne welwillende tusschenkomst aan het bestuur van het ondersteuningsfonds eene vrij belangrijke bydrage van het indische leger doen toekomen. VISSCHERIJ. N i e u w e d i e p, 11 Augustus. Honderd twin tig korders brachten heden 12 tot 100 groote-, 80 tot 400 kleine tongen, 8 tarbotten, 1 tot 8 manden schar en 1 tot 12 mandjes ld. schol ter afslag, terwijl 7 beugers 225 roggen en 150 schelv. aanvoerden; groote tong gold 30 a 40 cent, kleine id. 8 a 15 ct., tarbot f6 a 7.50, rog 60 k 63 cent per stuk, schar f 1.20 a f 2.50 per mand, kleine schol (doode) f 1 a 50 cent per mandje en schelv. f2.20 het honderd. VEETEELT. Een ervaren paardenfokker heeft voor de fokkerij de volgende 10 geboden vast gesteld 1. Gebruik niet den naastbijzijn den of goedkoopsten, maar steeds den besten dekhengst 2. Houd altijd voor oogen, dat een krach tige lichaamsbouw van het (veulen al leen afhankelijk is van dien der merrie; 3. Paar nooit anders dan de beste met den beste en laat u van dit nimmer afbrengen; 4. Het arabisch spreekwoordstilstaan en vet worden zijn de grootste vijan den van het paard, geldt ook voor de fokkerij; 5. Een eugelsch spreekwoord zegt: de natuur brengt het veulen voort, de fokker het paard; 6. Let er op, dat in het eerste jaar de grond gelegd moet worden voor het toekomstige paard; 7. Vergeet niet, dat de waarde van 't paard door den mond gaat en dat de bij de voeding bespaarde centen ligt verloren daalders kunnen worden 8. Behandel het jonge dier nooit als eeu gevangene, maar verschaf het frissche lucht eu veel beweging, want onrein heid, ongezonde lucht en stilstand on dermijnen krachten; 9. Behoed het dier voor overmatige in spanning; arbeid geeft kracht en ge zondheid; te veel verwoest beide; 10. Zorg, dat gij steeds meester van uw paard zijt, maar wordt nooit zijn kwel geest. LAND EN TUINBOUW. Iu het //Zeitschrift des landwirtschaft- lichen Centralvereins der Provinz Sachsen" wordt door prof. Fasquelle onder den naam van //Bordelaiser Brei" een nieuw middel tegen de aardappelziekte aanbe volen. Dit middel bestaat uit een oplos sing van 1 KG. kopervitriool in 100 liter welwater en uit een soort van kalkmelk, die men bereidt door op 15 KG. onge- bluschte kalk, 30 liter water te gieten. Beide vloeistoffen worden door elkander geroerd. Met dit mengsel worden, zoodra het aanaarden is afgeloopen, de bladeren der aardappelplanten besproeid. Aardap pelplanten, op deze wijze behandeld, le verden bij den oogst niets anders dan ge zonde knollen op, terwijl van die der overige planten 2.37 pet. door de ziekte waren aangetast. Uit een op 3 Januari in den nardnppelkelder ingesteld onderzoek bleek oo}£ dat de knollen, afkomstig van plan ten, met //Bordelaiser Brei" behandeld, gezond waren, terwijl er van de overige reeds 5 pet. waren aangetast. BI N N E N L A N Als vervolg op de vele berichten uit de buitenlandsche bad plaatsen omtrent de veering van Harer Majesteits geboortedag, kan nog worden vermeld dat ook te Bentheim, in het hotel Bellevue, de 2de Augustus feestelijk werd gevierd. De regeering heeft i n- gediend een ontwerp tot bekrach tiging der nieuwe postovereenkomst met de Maatschappij Zeeland voor den tijd van 10 jaar, ingaande 1 October aanstaande, met waarborg o. a. van f 260,000 voor transito- rechten op buitenlandsche brieven malen. (N R. Ct.) Uit Heerenveen wordt aan het haagsche Dagblad geseind, dat de toestand van den heer Bos. gra, lid der Tweede Kamer, zorge lijk is, en er weinig hoop op her stel bestaat. Na een levendige tele- grafische gedachtenwisseling Vrij dag met het buitenland gevoerd, hebben koningin Nathalie van Servië en prinses Ghika, haar zuster, Za terdagochtend voorgoed 's-Graven- hage verlaten en zich naar Versailles begeven. Als eene eigenaardige bizon- derheid meldt men, dat H. M. de koningin van Servië tijdens haa? verblijf in het «Hotel des I tides, de russische en servische talen kon spreken met den aan genoemd ho tel verbonden courrier, den heer Raoul Brandès, die dikwijls door Hare Majesteit geraadpleegd werd over de voornaamste bezienswaar digheden der residentie en omgeving en nopens de groote magazijnen aldaar. Voor haar vertrek droeg de ko ningin hare hofdame op, den heer Brandès hare bizondere tevreden heid te betuigen over de aan H. M. bewezen diensten, welke tevreden heidsbetuiging vergezeld ging van de aanbieding van een souvernir. Men schrijft aan de Stan daard,Hal de heer Leonard Eckstein Opdycke,advocaat te New-York,reeds sedert ruim anderhalf jaar pogin gen in het werk stelt om op de hoogte te komen of, en zoo ja, welke verwantschap er bestaat tus- schen de Opdycke's in Amerika, wier getal eenige honderden be draagt, en de familie Oppedyk in Nederland. Hoofdzakelijk hierom is hij met zijne moeder wederom in Neder land gekomen en waren zij 30 Ju li 11. te Ijlst de gasten van het lid der Tweede Kamer, den heer W. M. Oppedyk. Uit het onderzoek moet geble ken zijn, dat de voorvader van de Amerikaausche Opdycke s in 1635 als officier der Indische Compagnie te Nieuw-Amsterdam is aangeko men, en dat in 1634 Melis Jans Oppedyk te IJlst het burgerrecht heeft verkregen. De eerste kwam uit Wezel, vanwaar de laatste naar IJlst is gegaan, is nog in onder zoek. In een te Amsterdam ver- echijnend volksblad kwam eene advertentie voor, waarin rijke lieden een kind van vier h zes iaren vroe ger om dat geheel te adopteerea en op te voeden als hun eigen. Een zoogenaamd «los werkman», in een der zaansche gemeenten woonachtig, («los» werkman betee- kent: iemand die geen vaste bezig heid heeti, maar van allerlei kar weitjes leeft) die rijker in kinderen dan in geld was, besloot, met goed vinden van zijn vrouw, een hunner spruiten, een zwak vierjarig meisje, aan te bieden. Dientengevolge ver zond de man een brief naar het bureau van bedoeld blad, van de aangegeven letters voorzien. HST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 1091 XXXVIII. EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS. Gelukkig echter behoefde ik die dwaasheid niet te be gaan: men had het schot niet gehoord, of althans daarop geen acht geslagen. Er kwam niemand en ik kon dus on gestoord mijn gang gaan. Een vluchtig onderzoek van de wond, door den kogel in zijn hoofd veroorzaakt, was vol doende om mij te overtuigen, dat met geen mogelijkheid aan zelfmoord kou gedacht worden, noch aan overrompe ling door een dief. Ieder, die van dergelijke zaken kennis heeft, zou onmiddellijk kunnen zien, dat hier een moord was gepleegd met voorbedachten rade. Het eenige wat ik nog kon beproeven was, de misdaad even geheimzinnig te maken, als zij overlegd was, door elk spoor tot de beweeg reden daartoe te doen verdwijnen. Ik nam dus de revolver weer op en begaf mij naar de andere kamer, met het doel om haar schoon te makenmaar niets vindende wat daartoe zou kunnen dienen, keerde ik terug om den zakdoek te halen, dien ik mij herinnerde te hebben zien liggen naast den leuningstoel van mijn slachtoffer. Het was de zakdoek van miss Eleonore, maar ik bemerkte dit niet, dan nadat ik den loop van de revolver had schoon gemaakt. Juist toeu ik hiermede gereed was, viel mijn oog op haar naamletters en dit bracht mij zoo in de war, dat ik niet meer dacht aan het schoonmaken van den cylinder, maar alleen hoe ik het best kon voorkomen, dat men ontdekte tot welk doei die zakdoek gebruikt was. Daar ik het niet geraden vond hem mee te nemen buiten het vertrek, overlegde ik of er geen middel bestond om hem te vernietigen, maar daar ik er geen kon bedenken, vergenoegde ik mij voorloopig met hem diep tusschen de kussens van een der stoelen te stoppen, in de hoop den volgenden dag in de gelegenheid te komen om hem te verbranden. Na dus den doek zoo Zorgvuldig mogelijk verborgen te hebben, laadde ik de revolver opnieuw en maakte mij vervolgens gereed om het vertrek te verlaten. Nu echter beving mij die naamloozen angst, die altijd volgt op een bloedige daad en maakte mij in de eerste oogen- blikken onzeker van mijn handelingen. Bij 't verlaten der kamer sloot ik de deur, dat ik nooit zou gedaan hebben, wanneer ik in 't volle bezit van mijn zinnen was geweest. Toen ik weer bijna boven was, begreep ik wat ik gedaan had; maar nu was het te laat, want met een brandende kaars in de hand en met een gelaat waarop de grootste verba zing te lezen was, stond Hanna, het kamermeisje, boven aan de trap op mij neer te zien. Lieve hemel, mijnheer, waar is u geweest? vroeg zij op gedempten toon en met eeu wantrouwenden blik op den sleutel, dien ik in de hand had. U ziet er uit alsof u een geest hadt gezien. Het was mij alsof ik onverwacht bij de keel werd gegre pen. Haastig stak ik den sleutel in mijn zak en ging naast haar staan. Ik zal u zeggen wat ik gezien heb, wanneer gij mij naar beneden wilt volgen, fluisterde ik, de dames zullen in hun rust gestoord worden, als wij hier blijven pra ten.Tegelijk zette ik mijn gelaat in zoo opgeruimd mo gelijken plooi en trok haar naar mij toe. Waarom ik dit deed kon ik mij zeiven nauwelijks verklaren, maar toen ik de uitdrukking waarnam, welke zich bij de aanraking van mijn hand op haar gelaat vertoonde en bemerkte, dat zij dadelijk bereid was mij te volgen, vatte ik moed, te meer, daar ik mij herinnerde, reeds vroeger bij haar een sterke neiging voor mij te hebben waargenomen. Ik besloot om dadelijk van de omstandigheid partij te trekken. Ik bracht haar beneden, achter in de groote receptiezaal en vertelde haar daar op de zachtst mogelijke wijze wat er was gebeurd met deu heer Leavenworth. Zij was op 't hooren hiervan natuurlijk zeer verschrikt, maar daar het vreemde vau haren toestand waarschijnlijk niet minder invloed op haar ma akte dan mijn mededeeling, bleef zij zich in zoover meester, dat zij haar angst niet in luide kreten lucht gaf. Hierdoor zeer gerustgesteld, zeide ik haar dat ik niet wist wie de daad bedreven had, maar dat men mij voor den schuldige zou houden, wanneer het hekend werd, dat ik daar was gezien op de trap met den sleutel der bibliokeek iu de hand. Maar ik zal 't aan niemand zeggen, fluisterde zij, bevende van angst en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1