NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Woensdag 15 Augustus 1888. No. 1569. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ABVERTENT1EN: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. J. B. AVIS. Roof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bts faubourg Montmartre. S T A l) S N E IV S. Haarlem, 14 Augustus. Voor het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte fransch (1. o.) is geslaagd o. a. mej J. J. S. Faber, alhier. In de afgeloopen week slaagde in het notarieel staatsexamen te 's-Hage voor het eerste gedeelte o. a. de heer A. Beets, alhier. Men verzoekt ons te melden, dat bij het verongelukken van den 18 jarigen B. in het Spaarne, niet aan moedeloosheid kan worden gedacht. Het schijnt, dat de overledene een zeer oppassend en opgeruimd per soon is geweest. In deze gemeente is een geval voorgekomen van besmettelijke vlek ziekte bij een varken. De noodige maatregelen om voortplanting dezer ziekte te voorkomen zijn terstond getroffen. De vermiste diamanten ter waarde van f3000 waarvan het heette, dat zij op de kermis alhier verloren wa ren, zijn door den eigenaar in zijne woning teruggevonden. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 35 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juli van het vorig jaar was dit getal 42 dus 7 meer. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: geene. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. De uitslag van den zangwedstrijd te Pur- merend was: «Euterpe* van Schagen, directeur de lieer Jb. De Nijs, le prijs (verg. zilv. med.); •Wormerveer's Mannenkoor" directeur de heer A. M. De Jong, 2e prijs (zilv. med.) en «Zaan- lands Mannenkoor^ te Koog aan de Zaan, direc teur de heer J. J. M. Sicking, 3e prijs (bronzen medaille.) Het internationaal letterkundig congres zal dit jaar te Venetië gehouden worden van 15 tot 22 September. De openingszitting heeft plaats in de prachtige Senaatskamer van het Doge-paleis. Een der voornaamste punten van behandeling is de nieuwe amerikaansche wet op het letter kundig eigendomsrecht. Mej. Bettaque is voor Oct., Nov. en Dec. voor voorstellingen in Amerika geëngageerd, zegt de «Portel.», en wel voor 36,000 Mk. In "Eigen Haard» geeft de heer G. Mur ray Bakker in een hoogst onderhoudend opstel eene geschiedenis van «de stichters van nieuw- Nederlaad en hunne afstammelingen', ook in verband met de benoeming van een dier afstam melingen, den heer Robert Barnwell Roosevelt (wiens portret daarbij is opgenomen), den gezant der Vereenigde Staten te 's Hage. Het artikel wordt o. a. versierd door eene fraaie reproductie van een facsimile eener afbeel ding van »Nienw-Am.8terdam«, voorkomende in Montanusj »Dc nieuwe en onbekende wereld" (1677). LEGER EN VLOOT. Men schrijft ons uit Naarden: Maandag is in het kamp bij Laren aangekomen het 3de bataljon van het 7de regiment infanterie onder bevel van den luitenant-kolonel J. W. S. Kamps. Ten 6 uur 's morgens uit het garnizoen Amsterdam vertrokken, arriveerde het bataljon ten ruim 111/2 uur in de legerplaats. Het ver dient opmerking, dat van de pl. m. 250 meest jonge soldaten van de lichting 1888 geen enkele achter bleef of in den ziekenwagen behoefde te worden opgenomen. Ter verbetering van een vroeger bericht meldt men, dat niet alle officieren der dd. schut terij te Amersfoort hun ontslag hebben aange vraagd. De commandant, de heer A. M. Tromp van Holst, en de le lnit.-kwartiermeester blijven hun ambt waarnemen. Bij het regiment gxenadiers en jagers heb ben voldaan aan het toelatingsexamen voor den cursus: de sergeanten Van Hinsbeek, Keuzenkamp, Bijleveld. Van der Hegge, Zijnen en De Rooij. Maandag zijn bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage ruim 700 miliciens van de lichting van 1885 voor herhalings-oefeningen onder de wapenen gekomen. De le luitenant J. D. Camerling Helmolt, van het 2e regiment huzaren te 's-Bosch, is werk- m gesteld aan de K. M. Ac demie, en in ver band daarmede overgeplaatst bij den staf van het wapen der cavalerie. msCHERIJ. Nieuwediep, 18 Augustus. Heden bracht de kotter «Christine", sell. Smit, 190 gr. 60 kl. tongen en een partijtje schar, schol en ponen ter afslag, waarvoor 1100 werd be- somd. Door het stormachtige weer konden de kustvisschers niet ter vangst uitzeilen. T e s s e 1, 12 Augustus. Door de rogvig- schers zijn in de afgeloopen week binnengaats gevangen 19 manden rog, die naar Antwerpen en Brussel ter markt werden gezonden. De rog gold hier van 45 tot 50 ct. per stuk. De paling gold van 20 tot 50 ct- per K.G. De noord- zeevissehers besomden van f 35 tot f 65 per schuit. De aanvoer van scharren, enz. voor de rooke- rijen was groot. Scharren golden f2.50 a 3.50, kleine schol fl a 3, poonen en pietermannen fl a 1,50 per mand. Het warmst wordt een met leisteen bedekten muur, waarvoor de geringste soort of beter ge zegd uitschot al voldoende is. De aan het volle zonnelicht blootgestelde blauwe leisteen kan een warmtegraad bereikten van 140 a 150 gr. F. De niet door hat loof beschaduwde gedeelten van den muur worden door de zonnestralen verhit en verwarmen de daarlangs opstijgende luchtlagen De nu in den muur opgehoopte warmte gaat zelfs gedurende den nacht niet geheel verloren. LAND- EN TUINBOUW. Tot bevordering van het rijp worden van tegen muren groeiende druiven is de kleur van den muur van groot belang. Een mengsel van bruin steen en' kalkmeel geeft een vrij donkere kleur. Ill IV N li NL A N II. Bij Kod. Besl. van 1 dezer ia de heer W. Goebel erkend en toegelaten als con sul van Duitschland te Vlissingen. Bij Kon. Besl. van 8 dezer is aan den heer P. C. Hoynck van Papendrecht, te Singapore, toestemming verleend tot het aannemen der betrekking van consul van Rusland te Singapore. Bij Kon. Besluit van 12 dezer is, met ingang van 1 September 1888, G. Rijper- man benoemd tot lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.Ct). Veeartsen, die veria n- gen benoemd te worden tot adsi- tent aan de RLjksveeartsenijschool te Utrecht, op eene bezoldiging van f1000, voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 October a. e., ge lieven vóór 19 Aug. a. s., met op gaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan het departement van binnen- landsche zaken te doen blijken. Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen. De algemeene vergadering der vereeniging ving Maandagmiddag te 1 uur in het lokaal «ac Ver eeniging", te 's Hage, aan. De waarnemende voorzitter, de heer Verploegh Chassé, burgemeester van Vreeswijk, opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden, wier geringe opkomst hij betreurde, er bijvoegende, dat die opkomst niet evenredig was aan de ruime belangstelling, de vereeniging in 't afgeloopen jaar ten deel gevallen. Tachtig nieuwe leden toch waren toegetredenen aan mede werking, ook van andere vereenigingen, ontbrak het niet. Nadat tot bestuurslid was gekozen de heer Ferf, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, en herkozen de heer Groskamp, burgemeester van Sloten, werd de rekening over 1887, slui tende met een batig saldo van rnim 85 gulden, en de begrooting voor 1889 vastgesteld. Alsnu was aan de orde het uitbrengen en be spreken van het Algemeen Verslag van de in het loopende jaar gehouden examens voor aspi rant-gemeente-secretarissen of ambtenaren ter secretarie. Daaruit bleek, dat van de 29 candi- daten 21 het examen met goed gevolg aflegden. Zoowel in het aantal als in het gehalte dier ge slaagden was verbetering waar te nemen. Tevens bleek, dat bij een deelname van 35 candidaten aan 't examen één commies voldoende was. Op de vraag of zij, die aldus een diploma hebben verkregen, de beste plaatsen ter ver schillende secretarieën hekomen, antwoordde de voorzitter, dat zeer zeker diegenen, die een di ploma hebben, bij verschillende gemeentebestu ren boven anderen de voorkeur genieten; overi gens zou het bestuur overwegen in hoeverre het nuttig was, telken jare opgave te doen van do gediplomeerden, die geplaatst waren. Het verslag werd daarna goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur be sloten heeft zich tot de regeering te wenden, ten einde maatregelen in 't leven te zien geroe pen tot betere wering van landlooperij en bedelarij. Alsnu werd door den heer H. G. Hartman Jr., secretaris van de Goes, de wenschelijkheid be toogd van herziening der bezoldigingen van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers der ge meenten in Nederland; zoodanig dat daarin meer eenvormigheid kome. Spr. toonde met cijfers u't staten aan, dat de burgemeesters in verschillende gemeenten van ons land bezoldigd, in Zuid-Hol land vrij goed bezoldigd worden. Doch vooral in Limburg was 't ergerlijk, in niet minder dan 57 gemeenten dier provincie hebben de burgemees ters van f100 tot f200 salaris. Door vergelij king der cijfers toonde spr. voorts aan, hoe on gelijkvormig en ongemotiveerd de bedragen voor burgemeesters-, secretarissen- en ontvangers-sa larissen worden uilgetrokken. De schuld hiervan is in de wijze van benoeming gelegen. En ver andering is alleen mogelijk, wanneer de vaststel ling der tractementen berust bij Z. M. den Ko ning of den min. van Binnenl. Zaken. Spreker stelde voor het bestuur uit te noodigen aan deze zaak zijn aandacht te wijden en middelen te be ramen. om tot verbetering te geraken. Het denkbeeld van den heer Hartman vond steun bij den heer Montagne, uit Leiden, die zijn gevoelen nader uiteenzette. Het bevolkingscijfer kan niet als maatstaf dienen. Welke maats! af echter dienen moet, is moeilijk te zeggen. Doch de benoeming door Z. M. den Koning komt ook dezen spreker wcnschelijk voor; de burgemeester dit voegde hij er bij moest geen lid van den Raad of secretaris zijn. De Voorzitter meende, dat de beste weg zou zijn, de vaststelling van minimum-bedragen der tractementen bij de wet. Het voorstel van den beer Hartman zal door het bestuur in overweging genomen worden. Op een uitnoodiging van de Vereeniging voor burgemeesters en secretarissen in Friesland om zich evenals die vereeniging tot den minister van Financiën te wenden, ten einde te verkrijgen, dat de financiëele moeilijkheden worden voorko men, verbonden aan de driemaandelijkscbe uit- keering van de 4 5 der personeele belasting, heeft het bestuur geen bepaald voorstel gedaan. Uit de discussie bleek, dat men 't echter ge heel met het gevoelen der bovengenoemde ver eeniging eens is en men voor de gemeenten bij gebrek aan kasgeld een beroep op den rijksont- anger wensche-lijk achtte. Deze aangelegenheid zal bij het hoofdbestuur een punt van overweging uitmaken. De werkzaamheden liepen hiermede af. Het Amsterdamsche comité ter vieriDg van den Prinsessedag mag zich, naar het «Hbl." meldt, in 't algemeen, in veler medewerking verheugen. Zoo hebben de dames werkende leden der rederijkers kamers //Hooger zij ons doel" en «Jacob Léon Wertheim" zich beschikbaar gesteld om de zeveu vrouwe-figuren voor te stellen, welke, in den historischen optocht op 1 September a. zullen voorkomen. Het tweede, niet gekostumeerde gedeelte van den optocht zal bestaan uit verschil lende corporatiën. De vereenigingen, waar van de leden aan de feestviering deelne men, worden uitgenoodigd zich met hare banieren in den stoet te doen vertegen woordigen. Andere vereenigingen kunnen zich eveneens met hare banieren of op andere wijze, in overleg met de commissie voor den optocht, aansluiten. De heer F. J. Haverkamp heeft het volgend vers gedicht, dat door de kinde ren, die deelnemen aan het volksfeest van 30 Aug., zal worden gezongen: FEESTLIED op Prinsessedag 1888. Wijze: Maandje van Augustus, haast ten eind Kleur de jonge wangen met der vleugde gloed. Strooi uw gouden vonken op de Driekleursvlag, Schenk uw schoonsten glimlach aan deez' jubeldag! Amsterdamsche jongens, geef uw hart 'reis lucht Meisjes, mengt uw stemmen in het blij gerucht. Laat de tonen zweven op den zomerwind, Laat den feestzang rijzen voor het Koningskind! Vreugd en dank doorgloeien 't lieve Nederland, Stad en dorp verhalen 't aan het stille strand. Mocht een tooDtje dringen van ons feestgedruisch Tot ons lief Prinseje, tot in '8 Konings huis. Heil u, grijze Koning, lieve Koningin Heil u met den zegen in uw blij gezin! Zie 't Prinsesje groeien in verstand en deugd, Lust en trots der ouders, Nederland tot vreugd. Maandje van Augustus, schenk uw schoonsten lach, Strooi uw gouden vonken op „Prinsesjesdag!" Vijfmaal duizend monden jub'len 't blij hoezee, Vijfmaal duizend harten zingen dankend mee! De Amerikanen in Holland. Naar men verneemt, zullen de ameri kaansche dames en heeren van nederland sche afkomst, die Woensdag de residentie en Scheveningen komen bezoeken, door eenige heeren worden ontvangen, doch zon der eenige officieele plechtigheid. Aanvan- P" .KrCJ I Xa L E T O 1ST. Naar het Engelsch, ran Anna Katharina Green. 1101 XXXVIII. EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS. Eindelijk echter werd deze doodelijke angst overwonnen door het besef der noodzakelijkheid, dat ill op de eene of andere wijze toch iets met de bewijzen mijper schuld moest doen. Ik haalde de twee brieven uit mijn zak want ik had mij nog niet ontkleed en de gevaarlijkste der twee (die van den heer Leavenworth) uitkiezende, kauwde ik hem tot pap en wierp die prop in een hoek; de andere echter was besmet met bloed en zelfs niet de hoop op veiligheid kon mij bewegen, mijn lippen er aan te zetten. Ik was dus wel genoodzaakt mij met den brief in de hand geklemd en het beeld van Hanna nog steeds voor oogen neder te leggen, totdat de morgen eindelijk aanbrak. Maar met den morgen daagde de hoop. Of de zonneschijn op den muur mij deed denken aan Mary en aan alles wat ik voor baar zou doen, of dat, nu ik eenmaal de werke lijkheid voor mij had, mijne natuurlijke onverschilligheid terugkeerde, weet ik niet te zeggen. Slechts dit weet ik, dat ik kalm en vastberaden opstond en geheel meester vau mij zeiven, waardoor ik nu ook in staat was, omtrent den brief en den sleutel een besluit te nemen. Te trachten ze te verbergen ware dwaasheid geweest; veeleer zou ik hen ergens leggen waar ieder ze kon zien, in de hoop dat ze juist daardoor onopgemerkt zouden blijven. Na den brief in strookjes gescheurd te hebben, rolde ik die op en plaatste ze in een vaas, welke toevallig in de mangelkamer aan wezig was. Vervolgens nam ik den sleutel in de hand en begaf mij naar beneden, met 't doel om hem in 't voorbij gaan in 't slot van de deur der bibliotheek te steken. Maar daar miss Eleonore bijna onmiddellijk achter mij de trap afkwam, zag ik hiertoe geen kans. Wel gelukte het mij echter om, zonder dat zij 't bemerkte, hem op de gang der tweede verdieping aan een uitstekend gedeelte van het gas- ornament vast te haken. Hierdoor vrij wat opgelucht, begaf ik mij verder naar beneden en trad moediger en kalmer dan ooit de ontbijtkamer binnen. De eerste, die ik er zag, was Mary, met bleek gelaat en roodgekreten oogen; en toen bij toeval haar blik den mijnen ontmoette, verheugde ik mij bij de gedachte, dat zij nu de groote moeilijkheid te boven was, en dat eenmaal de tijd zou komen, waarop ik haar zou kunnen mededeelen, dat ik de man was, die dat voor haar bewerkt had. Over de ontsteltenis, die nu weldra volgde en mijn gedrag op dat oogenblik en later, behoef ik hier niet uit te wijden. Ik gedroeg mij juist alsof ik van den moord volstrekt niets wist. Eu werkelijk trachtte ik te vergeten, dat ik zeit de schuldige was, terwijl ik mij wel wachtte den sleutel aan te laken, of naar de mangelkamer te gaan, of iets te doen, dat ik niet wenschte, dat ieder zou zien. Immers, zooals de zaken stonden, was er geen schijn tegen mij; en ook was ik, een dagelijks ijverig werkende secretaris, wiens hartstocht voor eender nichten van zijn patroon niet eens door haar zelve was opgemerkt, de laatste persoon, op wien men vermoeden zou krijgente meer, daar ik door den dood van mijn patroon een winstgevende betrekking verloor. Ik vervulde dan ook stipt al de plichten, welke in dit opzicht aan die betrekking verbonden waren, o. a. door naar de poliiie en mr. Veelty te gaan. Mijne houding bij het verhoor berustte op den volgenden grondslag. Het bewuste half uur en hetgeen daarin geschied was daargelaten, besloot ik op alle vragen zooveel moge lijk naar waarheid te antwoordenimmers ik had't altijd als de groote fout beschouwd bij personen in mijn toestand, dat zij te veel onwaarheid spraken en zich daardoor verwarden in een net, waaruit zij moeilijk meer konden komen. Maar helaas 1 terwijl ik dus de plannen bouwde voor mijn eigen veiligheid, vergat ik echter dat ik door zoo te handelen, Mary Leavenworth, als de meest belanghebbende bij den moord, in een zeer hachelijken toestand bracht. Niet voor dat een der jury-ledeo uit het feit, dat des morgens nog wijn was gevon den in het glas van den heer Leavenworth, de conclusie trok, dat hij moest gedood zijn''kort nadat ik hem verlaten had, begon ik te beseffen, welk een wijde deur ik had opengezet voor vermoedens tegen haar, door te verklaren dat ik vijf minuten, nadat ik naar boven was gegaan, geritsel had ge- ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C- PEEREBflOlfl en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1