BUITENLAND althans niet zullen bevestigen!" De heeren mrs. A. M. Van Stip- riaan Luïscius en W. Van Rossem Bzn., aan wii door notaris Audries de regeling zijner zaken is opge dragen, noodigen thans de schuld- eischers uit hunne vorderingen in te leveren, ten einde de afwikkeling op de meest regelmatige wijze te doen geschieden. Naar aanleiding van een schrijven, door den burgemeester van Amersfoort aan den majoor-com mandant der dd. schutterij aldaar gezonden en waarin hij zegt dat zijn woorden in strijd met de bedoeling een beleedigend karakter droegen en hij die woorden daarom gaarne te rugtrok, zijn officieren teruggekomen op hunne aanvrage om eervol ont- slag. Doorden gemeenteraad van Nijmegen is aan den heer W. J. ICayser, te St. Anna, concessie verleend tot den aanleg en de ex ploitatie van een algemeen telefoon net binnen die gemeente. Op het adres van inwoners van St. Anna, om subsidie voor den op 1 Augustus jl. geopenden tram-om- nibusdienst, werd afwijzend beschikt. Uit Maastricht wordt gemeld: De drie westelijke torens der monumentale St. Servatiuskerk alhier, die in fantaisie-stijl zijn opgetrokken, zullen afgebroken en in hun oorspronkelijkeu vorm, over eenstemmende met den gemeen- schappelijken romaanscheu onder bouw, weder opgebouwd worden. Het ootwerp is van den heer dr. P. J. H. Cuypers. Door den beer Casimir Ubaglis, te Maastricht, is weder eene belangrijke en hoogst zeldzame vondst op paleonto logisch gebied gedaan. Hij heeft nl. in het maastrichtsche krijt een uit muntend bewaard gebleven /cranium" van „Chelonia" gevonden en er zijn museums mede verrijkt. Men kent de groote reptiel- overblijfsels van de //Chelouia Hoffmanni" of reuzeuschilpad uit de maastrichtsche krijtvormiug, die door dr. Wiuklor be schreven en afgebeeld is, en van welke zich verschillende gedeelten in Teijler's Museum en in andere verzamelingen be vinden. De door den heer Ubaghs gevou- deu schedel vertoont echter den «gehee- len" kop van het dier. Deze kop, uie naar voren eenen spitstoeloopeuden driehoek vormt, heeft eene lengte van 30 cM. en eene breedte van boven naar de grootste convexiteit gemeten, van 34 cM. De grootste afstand der twee bovenkaaksbeen- deren, van onder gemeten, bedraagt 21 cM., terwijl de ovaalvormige oogholten eene lengte van 9 Va op 7 cM. hebben. Het neusgat is 4 cM. lang en 47a cM. breed. De beide bovenkaaksbeendcren (maxilla's) springen 27a cM. met een scherpen rand van 17a cM. aan den bek vooruit, waar zij door een naad ver- eenigd zijn. De heer Ubaghs stelt zich voor, bin nenkort eene volledige beschrijving en af- beeldiug van dezen eenigen, in het lim- burgsche krijt gevonden kop te geven. Zondagnacht is in de r. k. kerk te Diemerbrug ingebroken. De dieven bezigden daartoe eene van den schilder v. E. ontvreemde lad der. Zij verschaften zich door het wegnemen van eene ruit toegang tot de kerk, namen van het altaar een kleed weg, onderzochten de offerbussen en namen mede wat van hunne gading was en medege nomen kon worden. In de kerk werd een breekijzer gevondenblijk baar was er kaarslicht gebezigd. De ontvreemde voorwerpen zijn Maandag door den rijksveldwachter Vosjan te Amsterdam in beslagge nomen. De arbeiders aan de weverij en ververij van den heer H. Hedeman Jr. te Almeloo werden Maandag op buitengewoon gulle wijze door hunnen patroon onthaald ter gelegenheid van zijn zilveren huwüjksfeest. Het was eene ver houding tusschen werkgever en ar beid 'r zoo goed al» men die zich slechts denken kan. Volksspelen werden uitgevoerd, waarbij ver scheidene personen flinke prijzen behaalden; hoommuziek luisterde het fee6t op, dat tot ruim midder nacht in de prettigste stemming voortduurde. Volgens een be richt uit 's-Hage is het kind dat Zaterdag jl. op den Rijswijkschen weg door de Delftsche stoomtram is overreden, niet, gelijk gemeld werd, dood. Dinsdagochtend tus schen 7 en 8 uur u het bovenste gedeelte der zegellak- en inktfa- bnek van de firma P. van Son Co. te Deventer uitgebrand. Alles was verzekerd. -Een arbeider te Rozendaal, die jl. Vrijdag in het veld door een zonnesteek werd ge troffen, is Maandag aan de gevol gen daarvan overleden. Tenge volge van het breken van een touw aan de stoomheistelling, gebruikt wordende bij de herstelling van de Nanninga-sluis te Oosterwolde, had een der werklieden het ongeluk ge troffen te worden door het heiblok,zoo dat rechterarm en linkerbeen gebro ken en zijn hoofd gevaarlijk gewond is. De heer dr. Eeikema, toevallig ter plaatse aanwezig, verleende oogen- biikkelijk geneeskundige hulp. iien werkman, Dinsdagochtend bezig aan het herstellen van den schoor steen op het dak van de H. B. School voor meisjes in de Groote Kerkstraat te Leeuwarden, had het ongeluk daarbij uit te glijden en van de vrij aanzienlijke hoogte op de binnenplaats terecbt te komen, tengevolge waarvan zijn hoofd let terlijk verbrijzeld werd, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Te Beek is het huis van den landbou wer IC. door den bliksem getroffen en in korten tijd met bijna den ge- heeleu inboedel eene prooi der vlammen geworden. Het vee is ge rzd. Alles was verzekerd. Binnen den tijd van 14 dagen zijn in de rivier de Maas en in de binnenwale ren te Rotterdam niet minder dan 10 lijken van drenkelingen opgevischt. Het treurig ongeval, n. 1. het verdrinken K. Vente op Zaterdag 11. te Hlllegersberg, was een ge volg hiervan, dat deze met zijnen arbeider de Rotte wilde oversteken en wat harder roeide dan gewoon lijk, om eene schuit die aankwam te ontwijken. De boot schepte wa ter en zonk dicht bij die schuit, zonder dat de schipper daarvan eenige moeite deed om hulp te ver- leenen. Door den burgemeester is met het oog op art. 450 vau het nieuwe Wetboek van Strafrecht, hetwelk zulks strafbaar stelt, ambs- halve tegen dezen schipper gever baliseerd. Maandag namiddag werd om half vijf uren een man aan het politiebureau op de Noor dermarkt te Amsterdam gebracht, die in de buurt van de Linden- gracht een bierglas had opgegeten! Door een zestal burgers en een agent moest hij naar het bureau en van daar direct naar het gast huis vervoerd worden. De rader- baar, waarin hij lag, moest met touwen worden vastgemaakt, om hem te beletten van pijn er uit te springen. Naar men wil, moet hij reeds 's avonds aan de bekomen in wendige wonden ge.-torven zijn. Hoe groot te Venloo de behoefte aan goed drinkwater is, u.erkt men thans bij den aanleg der drinkwa terleiding aldaar. Men is daarmede tot twee straten gevorderd, en na genoeg 100 bewoners van huizen hebben reeds de leidingen naar hunne huizen laten aanbrengen en zich als verbruikers laten inschrij ven. Zooals het zich laat aanzien, zal het getal verbruikers uit de nieuwe leiding zeer groot, en daar door de opbrengst voor de Maat schappij bevredigend worden. Bij gelegenheid van de Haarlem- sche kermis, zijn Zondagavond niet minder dan ruim 60 extra-treinen van het Centraal-station van Am sterdam vertrokken en aangekomen. Door de politie te Leeuwarden zijn Vrijdag 11. op de veemarkt 2 jeug dige veekoopers aangehouden, die in het bezit waren van 10 lamme ren, welke zij in de beide vorige nachten uit verschillende landen onder Wirdum hadden ontvreemd, na daarvoor andere lammeren, van veel minder waarde, in de plaats te hebben gesteld. Zij waren zoo listig te werk gegaan, dat de scha pen van veel minder waarde, welke zij in de landen brachtende zelfde mrrkteekens hadden als die welke zij uit die landen meena men. De aangehouden personen zijn broeders, wonen te Wirdum en de oudste hunner is reeds meermalen veroordeeld. Men meldt noa- om trent den wieler-wedstrijd te Sche- veningen deze bijzonderheidBe wonderenswaardig waren de toe ren (een ander woord is hier niet te plaatsen) door den heer Loman uit Berlijnwelke den prijs in het kunstrijden verwierfop zijn hoogen tweewieler uitgevoerd. Nu eeus geheel los op zijn wiel zitten de, het alleen door wendingen van het lichaam besturend, dan als eene amazone aan ééne zijde gezeten, vervolgens met het achterwiel van den grond, ja zelfs op het zadel staande, wist de behendige wielrij der zijn stalen ros voort te bewe gen. Ten slotte werd de rugstang van het wiel genomen en reed hij, staande op de pedalen, op één wiel de baan rond. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 14 Augustus. Twee beugers brachten hedeu 70 roggen aan, die tegen 70 a 75 cent por stuk werden afgeslagen. De gebeele vloot is in zee. T e s 8 e 1, 13 Augustus. De Noordzeevis- 8chers vau bier brachten in de afgeloopen week elders ter markt: 12,000 tongen, 20 tarbotten en 400 roggen, benevens 200 manden scharren, 150 manden kleine schol en 100 manden poonen. De prijzen waren alg ro'gt: groote tongen 32 a 45 ct., kleine en middelsoort dito 5 a 20 ct., tarbot f3 a f7, roggen 43 h 55 ct. alles per stuk, scharren f 2 f 3, lel. schol f 1 a f 3, poo nen f 1 h f 1.50, alles per mand. AANBESTEDINGEN, Nieuwediep, 14 Augustus. De directie der marine te Willemsoord heeft heden openbaar aanbesteed: het maken van twee hellingen voor torpedobootan groot model op's rijks werf aldaar. Ingekomen 18 biljetten. Minste inschrijver was P. Verbrugge, te Waddingsveen, ad f15,850. Hoogste waren Gebrs. Jansen, te Helder, ad f 25,475. Leeuwarden, 14 Augustus. Door het de partement van oorlog is ten behoeve van de gar- nizoenshakkery de levering gegund van 82 HL. roode tarwe aan H. H van Waveren te Hille- gom, voor f6.80 de HL. van 77 KG., en van 246 HL. witte tarwe aan J. Wijbrandi alhier, f7.10 de HL. van 77 KG. Fratlkrijk. Omtrent het gebeurde te Saint-Jean d'Angély bestaan verschillende lezingen. De boulangistisehe bladen schilderen de zaak met de helste kleuren. Volgens hen hebben de opportunisten den aanslag op Boulanger begunstigd. De bedrijver van de daad, de teeken- meester Perrin, die op zeer vriendschap- pelijken voet staat met den maire der plaats, zou op de» generaal geschoten heb ben om zijn vriend van een onwelkomen concurrent bij de aanstaande verkiezingen te bevrijden, en hij zou zijn doel zeker bereikt hebben, wanneer niet een gepen- sionneerd onder-officier hem aangegrepen en op den grond geworpen had, waardoor de kogels uit de richting weken. Deze onder-officier zou echter voor zijn tus- scheukomst duur hebben moeten boeten; terwijl hij toch met den heer Perrin over den grond rolde, zou men hem met een stok den schedel stuk geslagen hebben. Volgens de republikeinsche regeeriugs- bladen heeft de heer Perrin, die zich bij de anti-boulangisten aangesloten had, slechts één revolverschot gelost, waartoe hij over ging om zich zeiven te verdedigen tegen den aanval van iemand, die hem met een stok een slag tegen het achterhoofd toe bracht. Hij had geenszins plan Boulanger te doodenhiervan was de procureur- generaal zoozeer overtuigd, dat hij den heer Perrin onmiddellijk op vrije voeten stelde. Volgens den //Intransigeant// zal hij slechts vervolgd worden wegens het dra gen van verboden wapenen. Naar de /Figaromededeelt, spanden de boulangisten, toen gebleken was, dat de generaal niet gewond was, de paarden van diens rijtuig en trokken zij dit iu triomf verder voort. In zijn hotel aange komen, ontving Boulanger verschillende delegaties en tal van jonge meisjes, die, in het blauw, wit en rood gekleed, hem bloemen kwamen aanbieden. Na ook nog Rochefort bezocht te heb ben, is de generaal Maandag tegen den avond te Parijs teruggekeerd. Slechts een paar honderd lieden, die niets beters te doen hadden, waren in de nabijheid van het station tegenwoordig. Er viel verder niets voor, wat de vermelding waard is. De candidatuur van Koechlin heeft in het noorder-departement een slechten indruk gemaakt. In eene vergadering van 2000 kie zers te Rochefort is de candidatuur aan Boulanger met algemeene stemmen aan genomen. Eenige afgevaardigden der werk stakers te Parijs zijn toegelaten bij Flo- quet, den voorzitter van den ministerraad en hebben hem hunne grieven blootgelegd. Floquet beloofde alles te zullen doen wat in zijn vermogen was om hunne bezwaren uit den weg te ruimen. Op de vraag, waarom de Arbeidsbeurs gesloten was geworden, antwoordde hij dat dit was geschied ten einde te voorkomen dat het gebouw aan zijne bestemming, den arbeid te steunen en te begunstigen, zou worden onttrokken, daar men het tot een verzamelplaats van oproermakers had gemaakt. De werkstakers hebben na afloop der audiëntie in een vergadering besloten de werkstaking met alle kracht voorttezetten en te trachten haar algemeen te maken. Waarschijnlijk zullen te Parijs ook de soli rij n werkers den arbeid staken. Tal van «polderjongens" zoeken weer werk. Te Calais is men beducht voor een al gemeene werkstaking der arbeiders aan de nieuwe haven. Reeds hebben Dinsdag eenige heethoofden onder hen de gereed schappen hunner medearbeiders iu het water geworpen en een barak vernield. Een commissaris van politie kreeg een ernstigen steenworp in 't gelaat, 's Mid dags hadden er samenscholingen plaats, die echter door de troepen werden uiteen gejaagd. De militairen bewaken thans de verschillende werkplaatsen. Ook te Saint-Omer, waar het onrustig werd, zijn troepen aangekomen. Anarchis ten houden allerwegen opruiende toespraken. Ook te Devilly en te Cateau dreigen werkstakingen. De politie is op haar hoede en troepen ter handhaving der orde zijn onder weg. Wil men de «Eigaro" gelooven, dan zullen de aardwerkers te Parijs opnieuw een vijandelijke houding aannemen, omdat de patroons geweigerd hebben de tusschen- komst van de commissie uit den gemeen teraad goed te keuren. Behalve een botsing van geringe betee- kenis in de rue Bellefond, vielen er geen wanordelijkheden voor. Duitschland. Bij 00n bezoek dat keizer Wilhelm aan de ammunitie-fabriek te Spandau bracht, had hij een langdurig onderhoud met den commandant van deze oude vesting; hij heeft den toren be zocht waarin zich naar men zegt de beroemde krijgsschat bevindt evenals de ammunitie-magazijnen, die door hem werden geïnspecteerd. Hij vond dat de afdeeling waar de patronen vervaardigd werden te klein was en beval de noodige maatregelen tot uitbreiding te nemen. Er zullen dan 3000 in plaats van 1000 man aan het werk gesteld kunnen worden. De keizer zal het van stapel loopen bijwonen van een gepantserd stoomschip te Stettin. Het vaartuig zal den naam dragen van «Wilhelm II." De keizer heeft den koning van Portugal benoemd tot chef vau het 20e regiment infanterie. Engeland. De //Daily Chronicle" gaf de volgende opsomming van de fictieve oorlogsschade, door de vijandelijke bodems bij het oorlogsspel op de schotsche kust aangericht Te Aberdeen, 400.000 pd. st. schatting geheven en alle koopvaardij vernield; Edinburgh en Leitli: 1.000.000 pd. st.; de koopvaardij vernield; de Forth-brug doen springen; Shields: 500.000 pd. st.; de koopvaardij vernield Newcastle: 1.000.000 pd. st.; Sunderland: 100.000 pd. st.; de koop vaardij vernield; Hartlepool: 500.000 pd. st.; de koop vaardij vernield Scarborough: 500.000 pd. st.; Grimsby: 500.000 pd. st.de koop vaardij vernield. Dit alles werd door vier schepen in drie dagen tijds uitgericht, terwijl boven dien nog op zee door hen koopvaardij- bodems vernield werden tot eene waarde van 800.000 pd. st. Uit deze proefnemingen blijkt (zoo be toogde de correspondent der «Daily News" bij het vijandelijke eskader), dat Eugeland's vloot, hoe talrijk ook, niet sterk genoeg is om eenen oorlog te voeren, zelfs niet eenen oorlog van zuiver defensieveu aard. Zij zou, om maar iets te noemen, de schepen van Fra.,krijk iu de havens van Brest, Cherbourg en Toulon nieta,geblok keerd kunnen houden, zonder eenige krui sers te moeten laten ontsnappen, die schro melijke verwoestingen zouden komen aan richten op de eugelsche kust en Groot Brittannië zou, voor eenen tijd althans, overgeleverd zijn aan de genade dezer uhlanen van de zee. Nég meer schepen dus gebouwd, en in het bizonder onze vloot versterkt met de vlugst mogelijke kruisers! Ziedaar de les, welke dit oorlogsspel geleerd heeft. Iu het engelsche lagerhuis las Nolan een briof voor, van iemand die Dil lon in de gevangenis had gezien. Hij schrijft, dat Dillon er zeer slecht uitzag en zelfs geloofde, dat hij het geen zes maanden zou uithouden. Parnell's proces tegen de «Times" zal 16 Oct. in behandeling komen. De eisch is 50.000 pd. st. schadeloosstelling. Men zegt dat O'Connor en Redmond insgelijks de «Times" wegens laster zullen vervolgen. De Thibetanon van Jelepla hebben eene versterking gekregen van 3000 man. Een engelsche legermacht van 1800 man zal tegen hen te velde trekken. Oostenrijk. Uit Krakau wordt ge meld, dat bij de aldaar plaats gehad heb bende manoeuvres de oostenrijksehe kapitein Wendt plotseling door een schot, dat door een der soldalen van zijn compagnie ge lost werd, gedood is. Men weet nog niet, of men aan een ongeluk dan wel aan eene wraakneming te denken heeft. Prins Joseph van Saksen-Coburg, kleinzoon van den keizer van Brazilië, is te Weenen a in f en longontsteking gestorven. Italië. De minister van Oorlog heeft van het agentschap Stefani eene dépêche van deu opperbevelhebber iii Afrika, gedag- teekeud Mas3owah den 14en, medegedeeld, bekelzerde dat een fransck zendeling van Akruz was aangekomen, die de tijding bracht van het overlijden van 4 italiaan- of doenl Dat was de bliksemschicht, die mij trof tot in 't hart en mijn hoop en leven deed verdorren. Na alles wat ik had gedaan om haar aan mij te verplichten, ja haar de mijne te maken, te moeten hooren, hoe een ander zijn rech ten op haar deed gelden, maakte mij dol en waanzinnig. Ik moest 't, of uitschreeuwen in mijn woede en haat, of met éen slag dien man daar beneden de felheid vanmijüen haat ten volle doen gevoelen. Schreeuwen durfde ik niet en dus moest de noodloitige slag neerkomen. Na van den heer Raymond zijn naam te hebben verno men, waaruit bleek dat mijn vermoeden juist was, spande ik in mijn helsehen haat al mijn krachten van geest en verstand in, en wees in die wilde overspanning Clavering aan als den gezochteu moordenaar. Iu het volgend oogenblik had ik duizenden willen geven, zoo ik mijne woorden had kunnen herroepen, want nu had ik de aandacht gevestigd op mij zelven, door een man te beschuldigen, tegen wien ik niet het minste bewijs bad in te brengen. Doch herroepen was nu onmogelijk. Ik over legde dus een geheelen nacht wat mij nu stond te doen en besloot den heer Raymond voor mijn zonderling gedrag een bovennatuurlijke reden op te gev.n, waardoor ik weer dezelfde voor h m werd als vroeger, zonder zijn vermoeden tegen den gebaten man geheel weg te nemen, en dus ook h;erdoor mijn eigen veiligheid meer verzekerende. Verder wilde ik toen niet gaan. en ik zou dat ook niet gedaan hebben, bad ik niet gemerkt, dat de heer Raymond om de een of andere reden reeds tot achterdocht jegens Clavering ge neigd was. Toen ik hiervan echter eenmaal zeker was, begon de wraakzucht met vernieuwde woede in mij te ontvlammen en ik vroeg mijzelven af, of de schuld der misdaad niet ge heel op dien man kon gewenteld worden. Ik geloof niet, dat ik dit werkelijk zou beproefd hebben, wanneer ik toen niet een gesprek had afgeluisterd tusschen twee der dienstboden, waardoor ik vernam, dat Clavering des avonds van den moord in de woning was geweest en men hem het huis niet had zien verlaten. Dit bracht mijn plan tot rijpheid. Wat zou ik toch met zulk een feit tot uitgangspunt, misschien niet kunnen uitwerken f De eenige, die mij nog in den weg stond, was Hannazoolang zij in 't leven bleef, kon ix nimmer zeker zijn van den volgenden dag. Ik besloot haar uit den weg te ruimen en te gelijker tijd mijn haat te koelen aan Clavering. Maar hoe kon dit tweeledig doel bereikt worden Ik peinsde op middelen en kwam reeds spoedig tot het besluit, dat mijne plannen niet anders konden ver wezenlijkt worden, dan door baar er toe te brengen, zich zelve van het leven te berooven. Nauwelijks was dit bij mij opgekomen, of ik haastte mij het in praktijk te brengen. Na de deur mijner kamer zorg vuldig gesloten te hebben, schreef ik haar een brief in kapitale drukletters daar zij mij vroeger gezegd had geen ge schreven schrift te kunnen lezen en rekenende op hare onwetendheid, hare dwaze genegenheid voor mij eD de haar aangeboren bijgeloovigbeid, schreef ik haar, dat ik eiken nacht van haar droomde en ik bevreesd was, dat zij dit niet deed van mij dat ik om die reden baar iets zond, dat wan neer zij het stipt volgens mijne aanwijzing gebruikte (nl. dat zij eerst den brief zelf zou verbranden, vervolgens het bij gaand poeder innemen en dan met het ingesloten pakketje iu de hand naar bed gaan) zij de heerlijkste droombeelden zou hebben. Het poeder was een doodelijk vergif en het pakketje bevatte, gelijk men reeds weet, een verzonnen be kentenis, waarin Henry Clavering valschelijk werd beschul digd. Na dat alles in een enveloppe te hebben gesloten, waarop ik volgens afspraak nevens het adres een kruisje plaatste, verzond ik dien brief aan juffrouw Belden. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2