NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 20 Augustus 1888. No. 1573. Dit Immer Maat uit twee Maften. BINNEN LAN D. VOORBERICHT. HAARLEMS DAGBLAD ADVERTENTIE 11: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. I. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 3Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 Augustus. Zondag den 19en Augustus zullen op het Museum van Kunstnijver heid alhier de platen, betrekking hebbende op de bouwkunst der duitsche renaissance, nog tentoon gesteld zijn. Toegang vrij. Voor het examen ter verkrijging van de akte fransch (1. o.), Vrijdag te Utrecht gehouden, zijn geslaagd o. a. de heer C. Zijderveld en mej. J. M. Abbing, alhier. Gelijk bekend is, werd in 1887 een stuk land aan den Schoterweg door de gemeente aangekocht met het doel om daarmede de tegen woordige begraafplaats, die in 1832 werd in gebruik gesteld, te ver- grooten na aanplemping van een deel van het Spaansch Vaartje dat daarlangs loopt. De daarvoor noo dige werkzaamheden hebben tedert onder toezicht van den heer J. G. Michielse, opzichter der gemeente, belast met de plantsoenen, plaats gehad en zullen weldra zijn voltooid. Dit nieuwe gedeelte ie zeer doel matig aangelegd, met een rijweg, voetpaden en grasperken. De kosten van een en ander hebben met inbe grip van de uitgaven voor aankoop van bedoeld land, ruim een halve ton bedragen. De grondwerken zijn uitgevoerd door den aannemer A. Visser, te Haarlem, en de aanleg door den aannemer W. H. Swets, te Hardinxveld. Wij vestigen gaarne de aandacht op de achterstaande advertentie van den heer P. Van Looy, alhier. De heer Van Looy, leeraar M. O. in teekenen, geeft les o. a. in schil deren. lithographie en calligraphic, terwijl hij nevens den cursus waar van hierachter melding wordt ge maakt, ook jongelieden opleidt voor de akte teekenen lager onderwijs. Reeds menig leerling heeft met succes de lessen van den heer Van Looy gevolgd. Men zal zich herin neren, dat door hem indertijd een zeer verdienstelijk letterboek is uit gegeven. Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk - Inrichting gedurende de maand Juli, als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. e stoffen. Maximum 1.032 3.4 pet. 12.5 pet. Minimum 1.029 3.15 11.4 Gemiddeld 1.0307 3.29 12.05 Terwijl de schipper J. B. en diens vrouw afwezig waren, viel Vrijdag namiddag hun 6 jarig zoontje van het vaartuig in het Noordzeekanaal, bij zijkanaal E. Op het gegil van het dochtertje schoot de knecht, J. Geersen, die in het vooronder zat, toe, begaf zich aanstonds te water en smaakte de voldoening het reeds zinkende kind van ten wissen dood te redden. Geruimen tijd duurde het echter eer de levensgeesten weder waren opgewekt, doch door toepas sing der bekende voorschriften keer den zij na verloop van ongeveer drie kwartier weder. Donderdagavond te 7 uren brak een zware brand uit in de boerderij van P. Luit, staande aan den Veld weg te Haarlemmermeer, tusschen Sloten en de Lijnden. De brand ont stond in het hooihuis, vermoedelijk door broeiing. Woning, hooihuis en twee bergen met ongeveer 100,000 pd. hooi werden eene prooi der vlammen. Bijna niets is gered. Alles is verzekeid. LEGER EN VLOOT. De militaire manoeuvres, waarbij proeven met wielrijders zullen worden gehouden, zullen plaats hebben van 3 tot 7 September in het Land van Altena tusschen Heusden en Woudrichem, en van 3 tot 12 September in westelijk Noord-Brabant tusschen Wouw en Rozendaal. Door den Alg. Ned. Wielrijders-Bond is voor gesteld, dat door het rijk voor logies zal worden gezorgd, hetzij door inkwartiering, hetzij door het verschaffen van veldtenten met toebehooren, en waar zulks niet kam geschieden aan de deel nemers f 1.25 per nacht en per hoofd uit te keeren. Aan hen, die zulks verlangen, zullen van wege den Bond reiskosten en levensonderhoud worden vergoed. Onder de vele bewijzen van instemming en belangstelling, die het bestuur van verschillende zijden mocht ontvangen, is ook een schrijven van den luitenant der inf., jhr. H. W. Storm van 's Gravesande, te Arc hem, die ook aan de ma noeuvres zal deelnemen. In dit schrijven worden zeer vele raadgevingen en wenken voor de wiel rijders, die aan de oefeningen deelnemen, ten beste gegeven, wat betreft o. a. hunne kleeding en bewapening en de diensten, die aan hen kun nen worden opgedragen. Door de beide generaais-commandanten, die de oefeningen zullen leiden, zijn voorloopig aan de deelnemers de volgende eischen gesteldDe wiel rijder is geheel en al soldaat. Hij moet de grootst mogelijke geheimhouding in acht nemen ten aan- zien van mondeling ontvangen berichten en raag de hem toevertrouwde brieven aan niemand an ders dan aan den geadresseerde ter hand stellen. Hij moet de constructie van zijn wiel goed ken nen en zich vertrouwd hebben gemaakt met het lezen der kaart. Door het bestuur is voor elke twee of drie wielrijders een op passer aangevraagd. Verschil lende beste rijders hebben zich bereids aangemeld Door het bestuur is daaruit reeds eene keuze van zestien personen gedaan, zijnde het benoo- digde getal. (N. B. C.) Uit Hellevoetsluis wordt gemeld: Bij de lichtmanoeuvres dezer week is gebleken dat eene torpedoboot, groot model, voorzien van eene lanceerinrichting, op 200 M. afstand het ramschip Buffel naderde, niettegenstaande het electrische licht van het schip in werking was. LAND EN TUINBOUW. Voor het eerst is men dit jaar te Aalsmeer in het Oosteinde begonnen met het verzenden Tan groenten. Volgens reededeeling beliepen de ontvamgsten van 25 April tot 11 Aug. f 953.23. De voornaamste teelt, die der augurken, is geheel mislukt. De tentoonstelling van aardbeien en bloemen te Aalsmeer in Juli jl., is dit jaar goed geslaagd. De penningmeester deed in de laatste verga dering, 16 Aug. gehouden, mededeelicg dat er een batig saldo wa9 van f 150. De ontvangsten en entries bedroegen f834; op de lijst was inge- teekend voor f457. In eene vergadering, door de bewoners van het gedeelte van Nieu- wer-Amstel, waar 6 Augustus jl. de be kende ernstige brand plaats had, gehou den, is besloten lo. Den Provincialen Staten van Noord- Holland te verzoeken de begrootiug voor de gemeente Nieuwer-Amstel voor 1889 niet goed te keuren, voordat de treurige toestand, waarin haar brandweer verkeert, opgeheven is. 2o. Een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarin de bewoners van deze wijken, en zoo noodig van geheel Nieuwer- Amstel, aandringen op spoedige annexatie bij Amsterdam, omdat de gemeente N.- Amstel niet in staat is de belangen der bewoners te behartigen. 8o. Het bestuur van het wijk-comité op te dragen te onderzoeken in hoeverre de ter plaatste aaawezig zijnde autoriteiten zich aan plichtverzuim hadden schuldig gemaakt, opdat daarna eene klacht bij de justitie kan worden ingediend. Wedstrijden. Een tweedaagsch «Lawn-Tennis Tournament» zal plaats hebben te Wijk aan Zee, op Vrijdag en Zaterdag 14 en 15 Sept., en zoo uoodig op Zondag 16 Sept. a. s. Het bevat de volgende nummerseerste dag, no. 1, heeren en dames double, prijs: 2 verg. zilv. raed., uitgeloofd door de Mij. tot expl. van het Noordzeebad Wijk aan Zee, inleggeld fl de persoon. No. 2, heeren double, prij3: 2 verg. zilv. med., uitgeloofd en inleggeld als voren. Tweede dag. No. 3, championaats-wedstrijd voor heeren, prijs: een zilveren beker, uitgeloofd en inleggeld als voren. Om het eigendom van den winner te worden, moet deze den beker tweemaal na elkander of drie verschillende malen gewonnen hebben. Jaar lijks zal deze wedstrijd te Wijk aan Zee gehou den worden, totdat de beker voor goed gewon nen is. De naam van den winner wordt in den beker gegraveerd. De winner ontvangt telken male een zilveren herinnerings-penning. No. 4, dames single, eereprys, aangeboden door den heer Fred. H. Ayres, te Londen; inleggeld f 1 per persoon. Mocht de tijd te kort zijn, dan zullen de final matches van no. 2 en no. 4 op Zondag 16 Sept. gespeeld worden. Het regelings-comité bestaat uit de heeren F. W. baron van Tuyll van Serooskerken, Vel- seu, voorz.; A. baron van Brienen van de Groote Liudt, 's-Hage; graaf van Bylandt, R. baron van de Capellen, Amsterdam; J. J. baron F&gel, Ellecom bij Dieren; jhr. H. Hooft Jr., Amster dam; F. ridder Huyssen van Kattendijke, Rozen- daal bij Velp; Robert Laming, Kralingen; jhr. Ch. F. van de Poll, Haarlem; C. Schone, Wijk aan Zee; Henri Turing, Rotterdam. Aan den nationalen en internationa len wielerwedstrijden, die heden te Amster dam vanwege de Amsterdamsche wieler- wedstrijd-veroeniging worden gehouden, is (aan den tandem-wedstrijd) deelgenomen door mr. en mrs. Smith uit Londen; het is voor de eerste maal, dat in Nederland een dame bij deze wedstrijden mededong. De leden der «Holland Society» zijn Vrijdag feestelijk te Alkmaar ontvangen en met rijtui gen van de stoomboot afgehaald. In de raadszaal werden zij door het gemeentebestuur verwelkomd en werd hun de eerewijn aangeboden, waarna verschillende merkwaardig heden werden bezichtigd en een luncheon werd gebruikt op de buiten plaats „Nijenburg" van den heer Van Foreest. Donderdag avond over- leed te Arnhem, in den ouderdom van ruim 78 jaren, de heer W. S. van den Bergh van Heienoord, oud luitenant kolonel commandant der d.d. schutterij aldaar en eere-voor- zitter van den Nederlandschen schut terijkader-bond. Ofschoon erWoensdag- avond nog samenscholingen onder het arbeidersvolk van Tzummarum plaats hadden, werden er geen on geregeldheden gepleegd. Donder dagochtend is de veldarbeid hervat. Ook sommigen die vroeger geen werk hadden, hebben dit thans bekomen. Men gelooft, dat er geen verdere rustverstoring te vreezen is. De rijks- en gemeente politie blijven intusschen waakzaam. Bij het afgraven van een deel van het bolwerk aan de zee zijde van Harlingen, ten behoeve der demping van een stilstaand water bij het weeshuis, is eene onderaardsche gang aan het licht gekomeD, welke daar niet werd ver moed. Deze gang, welke aan de een zijde dichtgemetselde schietgaten vertoont, moet nog in den Spaan- schen tijd het kasteel der stad (ter plaatse waar thans het weeshuis staat) hebben verbonden met de vestingwerken aan de haven. Nader meldt men omtrent den brand te Tilburg: Vrijdagnacht is alhier in korten tijd de wollenstoffenfabriek van de firma Gebrs. Sala afgebrand. Te ruim twaalf uren werd de brand bespeurd, ofschoon de fabriek van binnen reeds eenigen tijd moet ge brand hebben, daar in een kwartier tijds het geheele gebouw in lichte laaie stond. Aan blus3chen viel niet te denken, zoodat alles uitbrandde en alleen de kale muren zijn over gebleven. De fabriek was eerst een half jaar in werking, nadat zij na den grooten brand van 13 cp 14 Augustus van het vorige jaar geheel vernieuwd en vergroot, en volgens de nieuwste eiechen was ingericht. Zij was met electriech licht verlicht. Men vermoedt dat de brand is ont staan op de spinnerij, die op de eerste verdieping gelegen was, doch men weet niet waardoor. Het ge bouw was verzekerd op beurspolis; alleen bet magazijn bij deTilburg- sche Brandwaarborg- maatschappij. LETTEREN EN KUNST. Inhoud Sempervirens no. 88: De Cactus-groep. Een popnlair-botanische schets, met een afbeelding. Iris germanica. Duitsche Lisch, met een af beelding. Ingezon den door E. H. Krelage en Zoon en Nog een maal Jury's en scheidsrechters door P. L. Bau- det. Illusiën. Nog iets over het bevriezen der planten. Middel tegen keel- en borst- aandoening. Necrologie. Tentoonstellingen. Weeknieuws. Verschillende mededeeiingen. Ontv. Prijscouranten. Advert. FSSDILLBTON. In de volgende bladzijden ontvangen onze lezers een tafereel uit den Burgeroorlog tusschen de noordelijke en zuidelijke staten van Amerika. Dit tafereel speelt in het jaar 1861, in den staat Ten nessee. Tot nader begrip zij het ons vergund, in korte woor den de aanleiding tot dien oorlog in herinnering te brengen. In de noordelijke staten vormden de tegenstanders der slavernij (abolitionisten) een zeer aanzienlijke partij en de snelle vermeerdering van de bevolkiog maakte de voorstan ders der slavernij (meestal bewoners der zuidelijke provin ciën) bevreesd, dat zij de meerderheid in het Congres op den duur wel eens zouden kunnen verliezen. Toen nu Ca- lifornië, dat door de goudkoorts in ongeloofelijk korten tijd dicht bevolkt was geworden, zich ook bij de Unie wilde aansluiten, deden de slavenhouders het voorstel, dat elke nieuwe staat zelf over het behoud of de afschaffing der slavernij zou beslissen. Zij dreigden de Unie te verlaten zoo dit niet werd toegestaan. Daar de Regeering voor een groot deel op hunne hand was, kwam dit tot stand. Thans volgden allerlei willekeurige maatregelen, door de slaven houders ingegeven, zoodat het noorden eindelijk in verzet kwam en er in slaagde, door verdeeldheid onder hunne tegenstanders, Lincoln, een abolitionist, tot president te kiezen. Dit was het sein tot de afscheiding. De provincie Zuid- Carolina rukte zich het eerst van de Unie los en in April 1861 was de oorlog formeel begonnen. Behalve de groote gevechten, welke door de verschillende legers werden geleverd, stonden ook natuurlijk de voor standers der slavernij, als zij in het noorden en de tegen standers als zij in het zuiden woonden, aan heftige vervol gingen bloot. Deze krijg is een der gruwelijkste waarop men in de laatste vijftig jaar kan wijzen, juist omdat zelfs in kleine steden en dorpen broeders tegen broeders, vaders tegen zoons vochten. Ruwe kerels, die hierin eene gelegen heid zagen om zich te verrijken en vooruit te komen, vormden ongeregelde benden, met eigengekozen opperhoofden, die door een inderhaast bijeengekomen bestuur werden gesanctioneerd. De treurigste aller oorlogen, de burgerkrijg vertoonde zich in zijn volle naaktheid. Het volgende verhaal nu geeft een tafereel van de wijze waarop die oorlog werd gevoerd. De geregelde groote veld slagen waren op verre na niet zoo betreurenswaardig als in de zuidelijke staten de handelingen der plaatselijke, zoo genaamde «Comité's van waakzaamheid», die met mate- looze ruwheid en roekeloosheid op allerlei wijze de voor standers van de afschaffing der slavernij vervolgden en mis handelden of doodden. Van dezen monsterachtigen uitwas van een monsterachtige tweespalt volgt hierachter het, naar wij meenen, boeiend en belangwekkend relaas. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. Ie HOOFDSTUK. DE SCHOOLMEESTER IN NOOD. Carl kroop steelsgewijs op de bank en zag door het ven ster den meester zitten, schrijvende aan zijn lessenaar. Deze was in een nauwsluitende, lange kwaker-jas gekleed en zijn jeugdig, vreedzaam gelaat werd beschenen door de laatste stralen der avondzon. De jonge man schreef aan zijn zuster: Het wordt mij in Tennessee te warm. Mijn school ie zoo goed als verloopen en mijn verder verblijf bier zou niet alleen nutteloos, maar ook gevaarlijk zijn. Er zijn veel flinke, brave mannen in den omtrek, maar zij zijn niet op gewassen tegen de roekelooze heftigheid van de voorstan ders der scheiding. Ongeregelde troepjes volk, die door zelf opgerichte comités van waakzaamheid worden beschermd en betaald, verkrachten de wetten. Terwijl ik dit schrijf staat een halfdronken kerel mij voor de deur uit te jouwen. Ik vooral ben hun een doorn in het oog wegéns mijn af komst uit Noord-Amerika en mijn afkeer van de slavernij. Reeds hebben zij mij gewaarschuwd, Tennessee te verlaten en gedreigd dat zij zich op mij zouden wreken, maar tot ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau; Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1