NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. No. 1574. Dinsdag 21 Augustus 1888. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A D S N i E U S. B 11\ li Ai I. A X I). Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BnreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. frelefoonBiunniBier 127. rail 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru.mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Birecteuren-Ufltgevers J. C. PEEBEBOON en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parij:, 31bit Faubourg Montmartre. Haarlem, 20 Augustus. Bij kou. besluit zijn het regle ment en de tarieven van de levens verzekeringmaatschappij Haarlem, gevestigd alhier, goedgekeurd. Zaterdagmiddag is het Koloniaal Museum bezocht door Z. Exc. den nieuw benoemden Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indie, mr. C. Pijnacker Hordijk, die zijne bizon- zondere ingenomenheid met de ver zamelingen heeft te kennen gegeven en zijn invloed en medewerking voor den bloei der instelling heeft toegezegd. Een tiental dames en heeren, van de «Holland Society» te New-York, hebben Zondag het stedelijk mu seum van schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier met veel be langstelling bezichtigd, rondgeleid door den opzichter Paul C. van Vliesingen, die hen uitnemend van een en ander op de hoogte kon brengen, aangezien hij 15 jaar ach tereeu in Amerika is geweest. LETTEREN EN KUNST. Het volledig tableau de troupe van den Park schouwburg te Amsterdam (seizoen 188889), directeur J. G. de Groot, luidt als volgt: J. G. de Groot, hooldregisseur; M. Kok, secre taris; Maurice Hageman, eerste orkestmeester; Martin Sieveking, tweede orkestmeester en solo- repetiteur; J. de Smidtz, le regisseur; E. vau der Ven, 2e regisseur en tooneelmeesterI. M. Snoek, koorrepetiteur; J. N. Berkhout, costu mier; M. T. v. d. Beugel, coiffeur. Artisten: Dame3: mej. Louise van Besten, le dramatische zangeres van de groote opera Be la Monnaie, te Brussel; mevr. Martha van Ophe- mert-Schwencke, le dramatische zangeres; mevr. A. Orelio-Van Zant, le coloratuur-zangeres; Marguerite Alhers-Jahn, le dugazon en travesti mej. Alma Pandïer, 2de dramatische zangeres, pensionnaire van het conservatorium te Parijs; mej. Marie Verhruggen, 2e dramatische zangeres, pensionnaire van het conservatorium te Gent; mej. J. Koning, 2de coloratuur-zangeres; mevr. Strelitekie, 2de dugazon en travesti. HeerenDésiré Pauwels, le dramatische tenor; Eugène v. d. Kerckhoven, Je lyrische tenor; F. Doomst, 2e lyrische tenor; J. M. Orelio, le ba- ryton; J. H. Alhers, le haryton; Joh. Schmier, le bas, S. Poons, 2e haryton; Félix Derickx, (trial) 2e tenor. Koor24 dames en 24 heeren. Volledig orkest van 46 executanten. Uit dit tableau de troupe blijkt, dat het man- nenpersoneel zijne beproefde krachten alle be houden heeft; het vrouwenpersoneel heeft eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Mevr. Culp Kiehl komt er niet meer op voor, doch daaren tegen zijn aangewonnen: mej. Louisa van Besten, eerste dramatische zangeres van het TJiédtre de la Monnaie te Brussel, en de dames Pandier en Verhruggen, als tweede dramatische zangeressen, van de conservatoria te Parijs en te Gent. Zooals hekend is, zullen aan 't groot inter nationaal concours te Tilburg voor Harmonie- en Fanfare-gezelschappen 31 verschillende muziek- vereenigingen mededingen in de volgende afdee- lingen: 1, 2, 3 en 4e afdeeling voor uitvoering, le en 2e afdeeling "Lecture a Vue« en éene af deeling «Concours de Soli«. Iedere afdeeling is in twee secties gesplitst. In sectie A kampen de Harmonie- en in sectie B de Fanfare-vereenigin- gen. In iedere sectie zijn huiten de prijzen in medailles een prijs iu geld en één bestaande in een kunstvoorwerp, terwijl in de le afdeeling Lecture h Vue« een kunstvoorwerp is gesteld, geschenk der meest beroemde instrumentenfabriek "L'as90ciation générale des ouvriers réunis,L. Fran- 9ois, Maitre en Co. te Parijs, ter waarde van 150. In de 2e afd. «Lecture a Vue« in iedere sectie een kunstvoorwerp, geschenk der Tilburg- sche dames, ieder ter waarde van fl. 100. In de afdeeling «Concours de Soli« in sectie A een kunstvoorwerp, geschenk vau de sociëteit Phil harmonic, en in de sectie B een kunstvoorwerp, geschenk der werkende leden, beiden van circa 75 gld. waarde. Bovendien neeft de stad Tilburg een prijs van 150 gld. gesteld. Het feest begint des Maandagavonds 27 Augus tus met een feestconcert, der Jury aangeboden door de nieuwe Koninklijke Harmonie, dat tegen 8 uur in den tuin der 30cieteit plaats heeft. 28 Augustus tegen 101 2 uur heeft er een optocht plaats; na afloop omstreeks 1 uur begint de wed strijd voor Fanfare-societeiten. 's Avonds te 7 uur heeft de '/Concours de Soli« plaats en 29 Augus tus 's morgens te 10 uur de «Lecture h Vue» voo<~ Fanfare-gezelschappen. Ten 1 uur beginnea de Harmonie-gezelschap pen den wedstrijd, te 7 uur voor de afd. «Lec ture a Vue" en te 8 uur de «Concours de Soli«. lederen avond zal de tuin der sociëteit prachtig verlicht worden. Het valt niet te betwijfelen, of het zal een der schitterendste feesten zijn op dit gebied, ooit in ons land gegeven en zal gewis voor duizenden muziekliefhebbers een bezoek waard zijn. Van Guy de Maapassants nieuwste werk «Sur l'eau* (geen roman) met illustraties van Riou, zijn reeds 15000 exemplaren verkocht. De herlijnsche censuur heef; de officieuse bladen aangeschreven, een werk van Jean Bon- nefon «Drame impérial" niet te hespreken en zelfs niet te noemen. »Dc waardigheid van het Rijk vordert dat schotschrift te iguoreeien*. Natuur lijk wordt daarin de ziekte van keizer Friedrich behandeld. In de «Müuchener Neueste Nachrichten« wijdt R. Mather bijna een geheel feuilleton aan de hollandsche schilders op de tentoonstelling. Hij zegt o. a. dat «fiir Deutschland die Hollan- dische Kunst bekanntlich der Jungbrunnen ge worden i9t«, roemt de werken van Israels, Mat- thijs Maris, Bisschop en zegt van de landschil- derijen, dat deze misschien wel het hoogtepunt der geheele tentoonstelling vormen. Aan Mauve, Jacob Maris, Artz, De Haas, Oldewelt, Mesdag, Rooseboom, v. d. Bakhuizen wordt warme lof toegezwaaid. Mother prijst de wijze beperking van onze landgenooten, die, een genre kiezende, zich daartoe bepalen; van dsar die fijne, bemin nelijke producties, die niet voldoen aan de seu- satielust des massa, maar een genot zijn voor hen, die echte kunst genieten willen. In de techniek achterstaande bij de Franschen, over treffen zij dezen ver in gemoed. In Israels, de Marissen en Mauve heeft de school van Fon- tainebleau haar verwante opvolgers gevonden; zij zijn de klassieken der nienwe richting. LEGER EN VLQQT. Naar men verneemt, worden er vanwege het departement van Marine onderhandelingen ge voerd over den aankoop van grond in den Groo- ten IJpolder, voor den houw van een schiet- katoen-magazijn aldaar. Z. M. de Koning is, waarschijn lijk door gevatte koude, ongesteld en moet reeds sedert een paar dagen het bed niet verlaten hebben. Dr. Vinkhuyzen is Zondag op het Loo aangekomen. Als curiositeit verdient vermelding, dat het bezoek van Hertog Adolf van Nassau op het Loo volgens de Neueste Nachrichten ten doel had dtf verloving van zijn oudsten zoon, den 32 jarigen Wil helm, aanstaand Groothertog van Luxemburg, met PrinsesWilhelmina. Op die wijze zou het gemakkelijkst de luxemburgeche «Erbschaftsfrage gelost» worden, zoo beweert dit blad, dat, evenals zoovele buiten- landsche bladen, in den waan schijnt te verkeeren dat er Dog een luxem burgeche erfopvolgingskwestie be staat. Naar het V ad er land ver neemt, is bij den raad van state in onderzoek een wetsontwerp tot re geling van kinder- en vrouwenar beid, welk ontwerp in hoofdzaak is gebouwd op de conclusiën, waar mede de meerderheid van de com missie voor de arbeids-enquête baar rapport heeft besloten. Uiteen regeeringstele- gram blijkt, dat, op aanwijzing uit Solo, aldaar, zoomede in de resi- dentiën Kediri, Pasoeroean eu Ma dioen ettelijke geestdrijvers met hunne aanhangers zijn opgepakt, als verdacht van onrust te stoken. Het bestuur is overal waakzaam. Rust verstoring is onwaarschijnlijk. Bij beschikking van den mi nister van Waterstaat enz. is bepaald, dat met ingang van 1 Sept. a. s. de afdeeling //spoorwegen" bij zijn departement wordt opgeheven en dat de daaraan verbonden werkzaamheden zullen worden oterge- bracht naar de afdeelingen Waterstaat, Handel en Nijverheid en Comptabiliteit. In verband daarmede zullen de hoofd commies jhr. van Citters, de sectie-inge nieur jhr. Repelaer van Driel, de hoofd opzichter Van Roosendaal en de commies Putters naar die afdeelingen overgaan. Voorts is bepaald dat de heer Michaels, chef aan de opgeheven afdeeling, met de voltooiing van het spoorwegnet blijft be last en als technisch adviseur voor spoor wegzaken zal optreden. Aan hem wordt een kleine staf van ambtenaren nl. de heeren van den Berck- hof, van Tricht, Haring, Bom en Duij- maer van Twist toegevoegd, terwijl de overigen, zijnde de heeren Witsen Elias, Simon, Weenink, Stortenbeker, Danner, Lindhout, Riel, Riko, Dewald en Le Comte, respect, met 1 Jan., 1 April en 1 Juli 1889, van hunne betrekking bij de spoorwegen zullen worden ontheven. De Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland zal eene vergadering houden op Donderdag 30 Augustus, des middags te 12 uren, in de Diergaarde te Rotterdam. De punten van behandeling zijn: lo Rekening van den secretaris wegens zijn geldelijk beheer over 1887. 2o. Benoeming van twee leden van het bestuur, in plaats van de periodiek aftredende leden, de heeren mr. S. A. Vening Meinesz en A. P. Zaalberg. 3o. Bespreking eener circulaire van de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen, aan deze Vereeniging gericht, en bespreking van het praeadvies, door het be stuur naar aanleiding daarvan op gemaakt. Voorts zullen door verschillende leden eenige stellingen worden ver dedigd. Na afloop der vergadering zal gelegenheid gegeven worden door den burgemeester van Rotterdam, tot het bezoeken van eenige open bare werken aldaar. Ten slotte wordt een gemeen schappelijke maaltijd gehouden, mede in de Diergaarde. Eene onderwijzeres, die na lang solliciteeren eindelijk geplaatst i», schrijft ons het volgende: Na'vongeveer veertigmaal gesolliciteerd te hebben, ben ik thans eindelijk in een klein plaatsje benoemd aan de openbare school. Op welk salaris zal ik maar niet zeggen, men mocht eens een collecte voor mij willen gaan houden en dat wil ik liever niet. In den tijd dat ik gesolliciteerd heb, legde ik niet minder dan tweehon derd vijftig bezoeken bij raadsleden in ver schillende gemeenten af. Waarvoor die bezoeken eigenlijk dienen heb ik nooit recht kunnen begrijpen. Bijna overal toch moet men proefles ge ven, in tegenwoordigheid van het hoofd der school en van den schoolopziener, soms ook zijn burgemeester en wethouders, er bij, nooit echter in tegenwoordigheid van de leden van den Raad. Daarop maken de beide eerstgenoemde heeren een drietal, soms ook een tweetal op en plaatsen de gene die zij het besten achten, als num mer een. Men zou zeggen, dat de benoeming voor den Raad thans zeer eenvoudig wordt. Hij beschouwt de zaak als een bloote formali teit en sanctioneert de keuze van-de beide deskundigen door nummer een te be noemen. Gij vergist u. Eerst hebben de candidaten al de raadsleden, met B. en W. incluis, een bezoek moeten brengen. Gij meent, dat zij dan vragen, welke me thode van leesonderwijs men gebruikt, of mon in staat is de laagste klassen een voudig en met tact te onderrichten, of men een goede hand schrijft en zoo meer. Wel neen, zij praten wat over koetjes en kalfjes, over de groote concurrentie die er heerscht, over de lage salaria en andere dingen, die wij beiden wel weten, 't Be zoek duurt vijf,^hoogstens tien minuten. Als gij opstaat en met een verlegen ge zicht uw belangen aanbeveelt, antwoordt het raadslid met een buiging en een zeer welwillenden glimlach, die u, bij de eerste sollicitatie althans, denken doet dat gij wonder veel kans hebt. Later begrijpt gij, dat deze glimlach ook door uwe con currenten genoten wordt, en eenvoudig een galanterie tegenover een dame is. Nu vraag ik wat nut hebben deze be zoeken? In deze vijf minuten, waarin boven dien het gesprek over onbeduidende dingen loopt, kan een lid van den raad, ook al heeft hij verstand van schoolzaken (iets, wat hij weieens niet heeft) onmogelijk de meerdere of mindere geschiktheid van een sollicitant beoordeelen. Of kan het een lid van den Raad wat schelen of ik een griekschen of romeinschen neus heb, of mijn haar kort of lang draag? En zou het niet waar zijn, dat een sollicitant die voor zijn taak zeer geschikt is, bij deze zonderlinge bezoeken op de loden van den Raad door verlegenheid of linksheid een slechten indruk maken kan? Toen ik voor de eerste maal sollici teerde, verklaarde ik aan den hoofdonder wijzer, dat ik niet voornemens was al de leden van den Raad te gaan afloopen. Ja, ja, men is al hooghartig als men geen ondervinding heeft! //Juffrouw," zeide de goeden oude man, //U moet het natuurlijk zelf weten, maar ik geef u de verzekering dat uw kans dan bitter slecht zal staan. Iedereen doet het en dus is u er wel toe gedwongen 1" wMaar vinden de Raadsleden zelf het dan niet verbazend lastig, een vijfen twintig-tal bezoekers te moeten ontvan gen?" vroeg ik wel wat snibbig. niijLsiTo üsr. Een verhaal uit amerikaanschen burgeroorlog. 2) Ie HOOFDSTUK. DB SCHOOLMEESTER IN NOOD. Spoedig evenwel kwam er een hevige slag op een van de deurpaneelen, waardoor dit bijna bezweek, en vervulde bet bolle gebouw met herhaalde echo's. Maak je klaar, verwensebte afschaffer I riep een ruwe stem, we zijn bijna gereed 1 Penn trok zijn hand van den grendel terug. Hij beefde en verbleekte weder. Hoe kon bij met zijn gevoelige ziel, deze onbarmhartige, ruwe lieden ontmoeten! Ik zal nog wat wachten, dacht bij. Misschien brengt Carl hulp! Er waren flinke tegenstanders der slavernij in het plaatsje, mannen die niet, zooals de schoolmeester, kwaad met goed wilden vergelden. Juist den vorigen avond was een hunner bij hem gekomen, om hem te vertellen, dat zij wilden trachten, Tennessee voor de Unie te behouden en henzelf en hunne huisgezinnen voor de gruwelen van den burger oorlog, die hun boven het hoofd hing, te bewaren. Zij had den wapenen gekocht en vergaderden in het geheim, in afwachting van het juiste oogenblik. Wilde de schoolmees ter zich bij hen voegen? Het was zonderling maar de mannen geloofden, dat hij de bekwaamheid bezat om in den strijd de aanvoerder te zijn hij, Penn Hapgood, de kwaker. Penn glimlachte, toen hij het aanbod van den boer afsloeg en tevens het wapen weigerde, dat dezelfde man hem zooeven door Carl had laten aanbieden. Aan deze mannen dacht Penn thans en hij hoopte dat Carl hen zou brengen om te helpen. Maar spoedig bloosde hij over wat hij zijne «laffe onstandvastigheid» noemde, want zijn hart zeide hem, dat hij anderen niet mocht laten doen wat zijn geweten hem voorschreef, zelf na te laten. Ik zal naar buiten gaan, zeide hij hardop, alsof hij door den klank zijner stem het kloppen van zijn hart tot zwijgen wilde brengen. Vooraf wilde hij den toestand eens door het sleutelgat verkennen. Hij keek er door en zag, hoe een kerel een vuur opstookte onder een ketel, terwijl een ander een touw af rolde en twee anderen om beurten uit een flesch dronken. Hij deinsde terug bij dien aanblik, toen een der mannen weder een hevigen slag op de deur gaf, terwijl hij met een ruwe, schorre stem zeide: Je kunt je kleeren nu wel uittrekken, de teer is aan stonds heet genoeg I Ik zal nog wat langer op Carl wachten, zeide Penn tot zichzelf, terwijl hij diep ademhaalde. Ongelukkig was Carl juist thans niet in de gelegenheid, hulp te verschaffen. Hoewel het hem gelukt was, ongezien bij het venster te komen, werd zijn heengaan ontdekt. Hij- had nog slechts een korten afstand geloopen toen een grove stem hem toeriepStop 1 Hij nam van dat bevel echter geen notitie en verdubbelde zijn snelheid. Hij hoorde dat achter hem iemand eveneens hard begon te loopen het was een formeele jacht en toen Carl even omkeek, zag hij Silas Ropes, een van de aanvoerders der secessionisten, die hem uit alle macht vervolgde. Ongeveer een kwart mijl verder waren er eenige bosscha ges en daarheen zette Carl koers, in de hoop dat hij daarin, geholpen door de vallende duisternis, zou ontsnappen. Hij was zestien jaar oud, sterk en een uitmuntend looper. Hij deed geen onnutte pogingen om te zien of Silas op hem won, maar vestigde zijn aandacht alleen op zijn doel, om de boschjes te bereiken. Reeds was hij vlak in de nabijheid daarvan en wenschte zichzelf reeds geluk, dat hij aldus een van Penn's meest verbitterde vijanden zoover vergeefs had doen loopen, toen hij bij het omslaan van een hoek een paar mannen letterlijk in de armen liep. Houdt den Duitscherbrulde Silas en zij voldeden aan het bevel. Wat heeft hij gedaan? zeide een hunner, terwijl hij zich lui uitstrekte op een matras, dien zij samen ge dragen hadden, maar om Carl te grijpen, hadden laten vallen. Ik weet het niet, zeide Carl, verbaasd rondziende. Ik dacht, dat hij eens om het hardst met mij loopen wouI Om het hardst loopen, gek? zeide Silas buiten adem, terwijl hij den knaap vastgreep en heen en weer schudde. Hoorde je niet, dat ik riep: stop!

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1