//Misschien wel," was het antwoord. Ik vraag nogmaals: waartoe dient hetf Laat diegenen die belaDg in de zaak stel len, de proeflessen, bijwonen, dan kunnen zij over de geschiktheid oordeeleu. Ik voor mij meen iemand het recht te mogen ont-i zeggen, in vijf minuten tijds mijn bekwaam heid op mijn voorhoofd te kunnen lezen. Leze bezoeken zijn én voor de raads leden én voor de sollicitanten (vooral voor de vrouweUjke) een groote last en te meer is het te verwonderen dat zij er nog al tijd is, omdat de leden van den raad er zeer gemakkelijk een einde aan konden maken, door bij de advertentie te laten publiceeren, dat bezoeken van sollicitanten niet gewenscht waren. Dit zon beiden partijen veel ongerief besparen. Wedstrijden. De Zaanlandsche zeilvereenigiug zal het vervolg van haren wedstrijd houden op Zondag 26 Aug. a. s., des namiddags te één ure precies, in de Voorzaan en het Noordzeekanaal. Bij een scbermconcours te Antwer pen kreeg de 18-jarige Henri Devries eon prijs. Er waren 39 schermmeesters, 68 provoosten en liefhebbers. Te Purmer is een der laatste veteranen van 1813, J. De Vries, die echter, behalve bij Water loo, ook op de Citadel van Antwer pen streed, in 95 jarigen ouderdom overleden. Zaterdagochtend te 6 uren reeds was er een matinée- musicale aan de Turfmarkt, Spui en Zieken te 's Hage. Het turfdra gersgezelschap hield zijn gebruike lijke vaart naar de Rotterdamsche kermis op de feestelijk versierde schuit. Onder de tonen van een vroolijken marsch, door een flink getal muzikanten uitgevoerd, voer men eenige malen in het Spui heen en weder en zette daarna koers naar Rot'erdam, om des avonds na ge noten te hebben van de vermaarde «aalbessenbos», tegen middernacht in de stad terug te komen. Een dame te Kralingen, die des avonds vóór het naar bed gaan vergeten had aan hare dienst bode te zeggen hoe laat zij des mor gens moest gewekt worden, herin nerde zich omstreeks middernacht haar verzuim, en bevreesd zich te verslapen, stapte zij het bed uit en begaf zich naar de dienstbodenka mer. Het meisje, wakker wordende bij het flikkeren van een nacht lichtje eene gedaante, in het wit gekleed, voor haar bed ziende staan, verschrikte daarvan zóó hevig, dat zij hare spraak verloor. Er werd terstond geneeskundige hulp inge roepen. De toestand van de dienst bode moet echter niet gunstig zijn. Een zekere heer, A. P. ge naamd, wonende te R. eene stad in Zuid-Holland heeft een paar maanden bij den hotelhouder D. te Sittard gslogeerd. Hij liet zich flink bedienen en deed de tafel steeds alle eer aan. Toen hem echter dezer dagen gevraagd werd om de reke ning te vereffenen, verklaarde hij geen geld te hebben, doch hij zou dadelijk naar zijne familie te R, schrijven, welke hem onmiddellijk het geld zou zenden. Als naar ge woonte ging de gast 's namiddags uit, en van deze wandeling moet hij nog altijd terugkomen. Woensdagmiddag was baron Asbeck te Amersfoort bezig eenige nieuw aangevoerde paarden te dresseeren. Hij besteeg daartoe een uiterst wild paard, hetwelk de anderen niet konden berijden. Eens klaps sprong het dier met alle vier de pooten tegelijk in de hoogte, waardoor het omviel en boven op zijnen berijder terechtkwam. Dezen werd het geheele lichaam openge reten, en zijn toestand is zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Uit Zwolle wordt van 17 Augustus gemeld De reizigers en het dienstdoend personeel van den locaaltrein uit Almeloo, die heden avond te 6.55 het station alhier binnenstoomde, zijn gelukkig aan een groot gevaar ontkomen. De trein stopte niet op zijne gewone standplaats, maar bleef tot veler schrik en angst doorrijden en kwam met een hevigen schok terecht tegen de bij het midden- perron aanwezige 6top- of veilig- heidsbuffertoestellen, die daardoor aan den voet afbraken. De trein sprong daardoor terug, stond stil en bekwam betrekkelijk weinig schade. De in den trein aanwezige reizigers en conducteurs kwamen er gelukkig met den schrik af. Bij een onmiddellijk ingesteld on derzoek, beweerde de machinist op tijd te hebben geremd, maar den trein niet bijtijds tot stilstand te hebben kunnen krijgen. Te Tjalleberd is gear- resteerd zekere J. K., die onder scheidene winkeliers te Heerenveen heeft opgelicht. Door briefjes, van valsche handteekeningen voorzien, wist hij zich in het bezit der door hem gewenschte artikelen te stellen. Vooral tabak, sigaren, koek en banket waren van zijne gading. Bij huiszoeking is eene vrij groote hoe veelheid tabak en sigaren ia zijne woning gevonden. Hij heeft reeds bekend. Naar aanleiding van een bericht over een van 1434 gedag- teekende klok in den toren te Pijn akker, schrijft men aan de AT. R. C. In het midden der gemeente Idaar- deradeel ligt een dorpje, dat een van de kleinste in Friesland, zoo niet in geheel Nederland is. Het telt slechts 6 boerenplaatsen en één burgerhuis, met een 60- h 70-tal inwoners. Zijn naam is Eagum. Te midden van die kleine huizengroep ligt een kerkhof, waarop een zeer oude, van groote friesche baksteen opgetrokken toren, met een gewoon buisdak versierd, vrij eenzaam prijkt. Vrij eenzaam, ja, want de kerk, die hem te voren gezelschap hield, is sedert 1839 afgebroken en niet her bouwd. Welnu, in bedoelden toren hangen twee klokken, met gothische opschriften, waarvan de éen zeer duidelijk het jaartal 1328 draagt, en alzoo meer dan een eeuw ouder is dan die te Pijnakker, zoodat van haar ongetwijfeld gezegd mag wor den, dat zij een der oudste bekende klokken is. Uit het Noorden wordt gemeld: De smokkelarij van granen wordt tegenwoordig door onze oostelijke naburen op ruim zoo groote schaal gedreven, als vroeger die van spi ritus door onze smokkelaars. Het moet een feit zijndat honderde zakken koren uit Drente en Gro ningen de grenzen overgaan, zonder dat er een pfennig belasting voor betaald wordt, pl. m. 3 gl. per HL. wil dan ook wat zeggen. Er zijn daar kooplieden, die er bepaaldelijk pal aan de grens schuren en berg plaatsen voor bouwen. Wanneer de goederen slechts de grenzen gepas seerd zijD, is alle gevaar voorbij, dns een vrij gemakkelijke manier van smokkelen. Het terrein dat men uitkiest voor zijne operatiën is ook wel zoo weinig bebouwd ofbeplaDt met geboomte, dat de uitkijk spoe dig genoeg kan waarschuwen als er onraad zegge de kommiezen bespeurd wordt. Hij werd heel vriendelijk ontvangen, mijnheer B., koopman in manufacturen, een stoel was spoe dig gezet en een aangenaam gesprek ontwikkelde zich met de boerin, want de boer was afwezig t„t het inhalen van hooi. «Zal de koopman een kop koffie gebruiken?» «Met genoegen!» De luitjes dronken koffie en lang zamerhand kwam het gesprek op de klandizie en ontwikkelde zich het discours zóódanig, dat de koopman de vrijheid nam haar te vragen, of ze ook iets te bestellen had. «Jaen ook neen.» Maar ze moest eerst eens naar 't kabinet. De koopman verheugt zich reeds dat de blanke schijven, welke hij nog te vorderen heeft, zoo meteen voor hem op de tafel zullen blin ken en, als van zelve, rijst de ge dachte bij hem: «Zoo gaat i goed.» Maar wat spijtDe vrouw kan de deur van het huissieraad niet open krijgen öf de sleutel past niet, öf het slot is detect. Goede raad is duur. De koopman, prat op deze gele genheid tot het invorderen van zijn debiet, presenteert zijn bos sleutels. Mogelijk is er een bij die past. En "t gelukt. De kabinetsdeur gaat open en nu deelt de vrouw hem zeer phlegmatiek mede: «zie je, ik wou je een koekje bij de kof fie presenteeren.» - Omtrent den stand der gewassen in den Haar lemmermeerpolder kan liet volgende gemeld wor den: tarwe middelmatig, rogge iets beneden het middelmatige, garst zeer goed, haver idem, erw ten en boonen uitmuntend, kanariezaad best, karwijzaad vrij goed, doch door het natte weer minder goed gewonnen, vlas zeer goed, doch nat gewonnen, beetwortels slechte opgang, die door vocht vrij wel hersteld is; aardappelen, op veel plaatsen vertoont zich de ziekte; hooi tamelijk veel, doch van middelmatige hoedanigheid; klaver zeer dun door de vorst; ooft over het algemeen zeer weinig. Teleurstelling bij den koopman. Malaise overal. Te Benzenrade (L.) had Vrijdag de leiendekker Lindelauf, een braaf en oppassend werkman, het ongeluk van een dak te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij terstond was. Hij laat eene weduwe met kinderen achter. Op het oogenblik herbergt het dorp Zwijn- drecht een wonder op menschelijk gebied. Naar aan de Dord. CL al thans door ooggetuigen wordt me degedeeld, is aldaar een kind ge logeerd, hetwelk, slechts 6 jaar oud, niet minder dan 54 kilo weegt. Bij de paniek in het Cagliostrothe- ater van den heer Alber op het ker misterrein te Rotterdam is een meis je onder den voet geraakt, waardoor het vrij ernstige kwetsuren aan hoofd en borst bekwam. Da politie slaagde met veel moeite er in, de orde te herstellen. Zondag mid dag is te Didam een kind in eenen mestkuil geraakt en heeft daarin den dood gevonden. VISSCHERIJ. N i e u w e d i e p, 18 Aug. Vier-en-vijftig ko ders brachten heden 10 tot 105 groote-, 25 tot 150 kleine tongen, 6 tarbotten, 1 tot 3 manden schar en 1 tot 8 mandjes kl. schol ter afs" gr. tong gold 40 a 50 cent, kleine id. 10 a 15 ct., tarbot f8 a f 10 per stuk, scbar f3,50 a f4,50 per mand en kleine schol fl,50 b f 2 per mandje. Door 6 beugers werden 210 roggen aangevoerd, die tegen 69 b 84 cent per stuk werden afgeslagen. LAND- EN TUINBOUW. In den IJpolder worden pogingen aangewend tot stichting eener vereeniging, die zich ten doel zal stellen het verhouwen van suikerbieten meer productief te maken. BUTEN L A N I). Ierland. Te Wexford, bij New-Roses, zou een pachter van den heer Byrne worden verdreven. De man zekere Somers, deed een aanbod, dat door de overheid billijk werd geacht, maar door Bvrne werd af geslagen. Nu moest Somers, die weigerde te gaan, met geweld worden verdreven na een beleg van 3 uren kwamen 40 konstabels het huis bestormen, maar te vergeefs. Vervolgens had een charge met den bajonet plaats en werd het gevecht op het dak voortgezet. Ten slotte werd het huis in brand gestoken en moest So mers zich in arrest begeven. Duitschland. De correspondent van de //Indépendance Beige'' meldt uit Ber lijn aan zijn blad dat Zaterdag de beurs onder een minder gunstigen indruk opende en wel tengevolge van de woorden door den keizer te Frankfort a O. gesproken. Het garnizoen van Berlijn zal, waar schijnlijk door den keizer in persoon, den een of anderen nacht worden gealarmeerd ten einde het eens op de proef te stellen. Volgens de //Indépendance" heeft, met betrekking tot de redevoering van den keizer, te Frankfort a/O. een merk waardig incident plaats gehad. De eerste exemplaren namelijk van den officieelen z/Reichaauzeiger," den tekst bevattende van de door keizer Wilhelm gesproken woor den, waren reeds gedrukt, toen plotseling op hoog bevel gelast werd het afdrukken te staken. De nieuwe editie van het blad versebeeu daarop zonder dien tekst. Frankrijk. Eenige socialisten in het Noorder departement hebben zekeren Al fred Delcluze candidaat gesteld voor de Kamer. Deze candidaat heeft geen andere aanspraak dan deze, dat hij zich in de gevangenis bevindt. Hij werd wegens laster tegen een bizonder persoon veroordeeld tot 1000 frank schadeloosstelling en vier maan den lijfsdwang. Zijne vrienden hebben de regeering verzocht, dat hij voorloopig in vrijheid zou worden gesteld, teneinde i de verkiezingscampagne te kunnen deel nemen. Dit verzoek is echter afgewezen en wel op dezen grond, dat de lijfsdwang door de civiele partij was gevraagd. Gold het eene correctioneele straf, het zou wat anders zijn. De radicalen nemen den minister van Justitie deze beslissing hoogst kwalijk, en zelfs de //Justice," overigens het ministe rie vriendschappelijk gezind, keurt het af, dat Delcluze niet tijdelijk in vrijheid ge steld is. Over de herkomst der enorme som men, die het boulaugistisch comité aan de reclame voor den generaal ten koste legt, is veel gesproken. Welke zinspelingen er deswege ook gemaakt werden, de bou- laugisti8che pers is steeds in gebreke ge bleven eenige inlichting te geven. Thans heeft een blad, de //Parti ouvrier", in verband daarmede, tegen Boulanger als oud-minister van Oorlog beschuldigingen gericht, zéé ernstig en zéé op den man af, dat het //Journal des Débats" van oordeel is, dat de ex-generaal niet langer zwijgen mag, maar verplicht is eene aan klacht bij de justitie in te dienen, wil hij nietj die beschuldigingen op zich laten kleven. Italië. In haar antwoord op de nota van Crispi over het Zula-incident stelt de russische regeering de kwestie der ca pitulaties afhankelijk van die der soeve reiniteit en de kwestie zelve van het ant woord en het besluit der Porte. Zoo de Porte de geldigheid erkent van de aanspraak van Italië, erkent Rusland haar ookmaar indien, zooals trouwens bekend is, de Porte protesteert, zal Rusland hare aanspraak steunen. Het is merkwaardig dat in dit ant woord Rusland en de Porte samengaan om het vertoog van Crispi te verbeteren in zake de toepassing van art. 10 van de Suez-conrentie. Gelijk de Porte, merkt Rusland op dat de westkust van de Roode Zee, welke een deel uitmaakt van het egyptisch grondge- bied onder leenroerigheid van de Porte, niet valt onder het artikel van de Suez- conventie, dat slechts een directe en geen indirecte soevereiniteit beoogt. Het agentschap //Stefani" maakt eene nota van Crispi van 13 dezer openbaar, dienende tot antwoord op die van Goblet van 3 dezer. Crispi herhaalt zijn betoog, dat Masso- wah, door Egypte en de Porte verlaten zijnde, een onbeheerd gebied geworden was; en dat, aangezien het bezetten er van plaats greep véér de Berlijnsche con ferentie, het onnoodig was daarvan kennis te geven aan de mogendheden. Ten op zichte van de capitulatiëu stelt de nota vast, dat, indien een aan capitulatiën on derworpen land overgaat in het bezit van eene beschaafde mogendheid, de capitula tiën ophouden te bestaan, hetzij krachtens overeenkomst, hetzij door eigen toedoen t Rusland. De //Petersburger Herold'i heeft grond om aan te nemen, dat het door de //Njrddeutsche Allgemeine Zeitung" bestreden artikel van //Le Nord" over de noord-sleeswijksehe aangelegenheid een van die opstellen is, welke //Le Nord" meer malen op eigen verantwoordelijkheid en gevaar schrijft. De oostenrijksche gezant, graaf Wolken- stein, en (1e andere leden van het gezantschap zijn bij gelegenheid van den geboortedag van keizer Erans Jozef, op het slot Romp- sche, bij Krasnojeselo, bij don russischen keizer genoodigd. Egypte. Volgens een telegram aan de //Times" uit Soeakim worden de be richten omtrent den //blanken pacha" be vestigd. De inlanders noemen hem Abu Dign, hetgeen beteekentbaardenvader, en men acht het waarschijnlijk, dat hiermee Stanley bedoeld wordt. Ook wordt het bevestigd, dat Lupton-pacha gestorven is aan teringhij werd naar mahomedaan- schen ritus begraven. Lupton laat een abyssinische vrouw en een dochter achter. De moeilijkheden van den Mahdi nemen toe. Behalve dat er vele opstandelingen tegen hem zijn, baart koning Jan van Abyssiuië hem zorg. Laatstgenoemde rukt tegen hem op en zweert dat Khartoem vallen zal. Zanzibar. De italiaansche gezant te Zanzibar zou nog altijd weigeren, de vriendschappelijke relaties met den sultan weder aan te knoopen. Door den sultan is op plechtige wijze aan een duitsche maatschappij de administratie overgedragen over een deel der kust. RECHTSZAKEN. Vrijdag stond voor de rechtbank te Arnhem terecht Antoon Mulder, oud 53 jaar, vogelvan ger to Nijmegen, beschuldigd zijne twee zoons van 18 cn 22 jaar, zijn kleinzoontje van 2 jaar, en zijnen huurman Lntgerhorat, in den nacht vau 7 op 8 Juli jl., opzettelijk mot een scheer mes zoo belangrijk te hebben verwond, dat de drie eersthedoelden geruimen tijd in het zieken huis moesten verpleegd worden. Allen zijn thans hersteld, ofschoon de litteekens hij hen nog dui delijk zichtbaar zijn. Het O. M. eischte veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De heide zoons harstten in tra nen uit, toen zij hunnen vader in de bank der beschuldigden zagen zitten, terwijl de vader diep bewogen was en berouw over het gebeurde betoonde. Den 80en April 11. was de arbeider F. Johs. Kalsbeek te Terwispel in de veenderij van Bauer bezig aan het turfladen, toen er ongeveer 150 zoogenaamde hollejagers kwamen, die zeiden, dat hij met werken moest ophouden. Hij wilde eerst zijn werk afmaken, maar men verlangde dat hij met hen meeging; hij sprong daarop in zijn bootje om weg te varen, doch werd door M. T. H. en D. J. v. d. D. bij de armen er uit getrokken, waarna K. J. K. hem een schop in zijnen rug gaf, tengevolge waarvan hij op den grond viel, en toen hebben ze hem hij de beenen 150 pas ver langs den weg gesleept; daarop is hij meegegaan. De rechtbank te Heerenveen heeft de drie ge noemde personen, arbeiders te Beets, veroor- Zeidet gij stop? vroeg Carl met een goedigen glim lach. Het klonk juist of gij zeidet: loopen daarom liep ik nog harder. Wat deed je aan dat venster? Welk venster? Van de school, zeide Silas. Wel, antwoordde de knaap, ik had mijn boeken in school laten liggen en wilde het raam inklimmen, toen ik schrikte van iemand die binnen was! Was het niet de meester zelf? Het zou mij niet verwonderen als hij het was, ant woordde Carl onnoozel. Jou leugenaar! Wat heb je tot hem gezegd? Carl keek rond met eene uitdrukking van vriendelijke verbazing, alsof hij verwachtte dat een ander zou ant woorden. Waarom spreek je niet? en Silas gaf hem een woesten ruk aan zijn arm. Wat zeidet gij? vroeg de knaap langzaam. Ik zeide: jou leugenaar.... Zoo heet ik niet, zeide Car], ik dacht dat gij tot iemand anders spraakt; ik dacht dat gij iets zeidet tot dezen man.... en hij wees op dengene, die op den matras lag. Daniël Pepperili, zeide Silas, terwijl hij toornig naar den man keek, waarom lig je daar zoo lui? We wachten op de veeren en je zult er zelt een jasje van aan krijgen, als je niet wat meer «kracht van geest» toont. Je doet precies, alsoi je geen hart hebt voor den duren plicht, dien wij tegen dien verwenschten abolitionist moeten ver vullen Wel, het is waar dat de schoolmeester ons altijd goed behandeld heeft, zeide Daniel langzaam opstaande, en hoewel ik zijn beginselen verafschuw.... Je verafschuwt zijn beginselen niet, je bent zelf een halve afschaffer. En ik zal je krijgen als je nu niet heen gaat.... zeide Silas. Ik zal gaan, ik ga al, hernam Pepperili, met een soort van gebrom. Hoewel, zooals ik zeide, hij was al tijd goed voor mij.... Scheer je weg! Silas gaf hem een schop, zoodat Daniel omverviel, maar tegelijk raakte de voet van Ropes in de matras verward en viel hij over hem heen. De derde,die Carl vasthield, begon te lachen. Carl lachte eveneens alsof het de grootste grap ter wereld was, en plotseling gaf hij zijn bewaker een fermen stomp, rukte zich los en gaf hem toen een schop, zoodat ook deze voorover viel. Toen dit gebeurd was, keerde hij zich om ais om te vluchteD, maar veran derde onmiddellijk van gedachten en wierp zich, iDplaats van weg te loopen, boven op de drie rondspartelende Carl had namelijk twee mannen van de bende naar de plek zien toesnellen en begreep dat hij niet meer ontsnappen kon. Daarom was hij besloten geen poging te wagen, in de hoop dat hij zijn onderwijzer en vriend nog van dienst zou kunnen zijn. Weldra waren de vier personen nu opgestaan, terwijl ieder hunner uitvoer tegen de anderen. Ten slotte werden zij het er echter over eens, dat Carl de schuldige was en keerden zich tot hem. Wel, kan ik het helpen? zeide deze, onschuldig kijkende. Ik dacht, dat het alles voor sport was De woedende Silas Ropes was op het punt hem op een onzachte manier van zijn dwaling te overtuigen, toen, ge lukkig voor Carl, een luid geschreeuw uit de richting der school zijn aandacht trok. Kijk eens wat er te doen, jongens, zeide hij. 't Is de meester zelf, zeide Pepperili, de veeren van zijn kleederen slaande. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2