politie en het gelukte den recher cheurs Peters en Rost weldra, den man op te sporen. Reeds bij het eerste verhoor bekende deze, Jan Moot geheeten, dat hij de jas met andere zaken uit de villa van den heer Eschauzier onder Heemstede had gestolen. Als zijn medeplich tige noemde hij zekeren Hendrik Verlee, die hem echter te Schiedam had verlaten. Deze laatste is nu ook Dinsdag door dezelfde rechercheurs te Am sterdam aangehouden, en naar hier overgebracht. Beiden zijn beruchte recidivisten; het grootste deel van het gestolene hebben zij te Antwerpen verkocht. Ook Verlee heeft bereids een vol ledige bekentenis afgelegd. Als een bewijs dat de grond in Haarlemmermeer nog wel goede waarde heeft, kan dienen dat dezer dagen te Nieuw-Vennep wer i ver huurd voor den iijd van 5 jaar, 2 HA. grond gelegen te N. V. voor de som van f299,per jaar, bui ten de kosten. De werkzaamheden in de Ring vaart van Haarlemmermeer worden thans met kracht voortgezet. De doorgebroken waterkeering aan de te maken sluis U thans geheel hersteld. Men schrijft ons uit Zand voort: Er beeft zich alhier eene com missie gevormd, teneinde ter gele genheid van den aanstaanden ver jaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina der Nederlanden een volks feest op het strand te organiseeren. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever W. Creraer te '9-Hage is ver schenen: *,de Raadgever hij zieke Honden", ver taald onder toezicht van den gep. lnit.-kol. van den mil. veterinairen dienst A. J. de Bruyn. In een handig hoekje van ruim vijf vel druks vindt men eene duidelijke beschrijving van de verschillende ziekten der honden en de kentee- kenen daarvan, benevens de middelen ter voor koming of genezing. Daar het werkje populair geschreven is, zal menig liefhebber van honden het zich willen aanschaffen. De prijs is 10,75 en kan dus geen be letsel zijn. Bij denzelfden uitgever verscheen de tweede, vermeerderde druk van «Het Hypnotisme als Geneesmiddel", door dr. A. de .Tong. Binnenkort zal dr. A. J. Vitringa, te De venter, verzenden een nieuw werk van Jan Hol land, getiteld: wEen paar buiteumodelmenschen", bevattende twee novellen, waarin twee karakters worden onlleed, welke niet met de maatschappij en hare instellingen overweg kunnen, omdat ze heiden, hoewel van edelen aanleg, het ongeluk hebben "buitenmodel" te zijn. Het boek bevat 264 bladzijden postoctaaf. Inbond "Hollandsche Lelie« no. 8: Hoofdartikel. Zuster Thérèse. Kunstnaald werk. Berichten. Roman. Recepten. Correspondentie. Weekkalender. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft nadere voor schriften gegeven omtrent het militair vervoer per spoortrein, op grond dal zich hij het ver strekken van hereden detachementen tot het verleen en van militairen hijstand in den loop dezes jaars bezwaren hebben voorgedaan, zoo ten aanzien van de voor de in- en uitlading der paarden noodige bruggen als van de soort van wagens voor het transport bestemd. Bij Kon. besluit zijn bepalingen vastgesteld omtrent de eerbewijzen aan vaandels van schut terijen. Op de vaandels van de schutterijen der ge meenten Amsterdam, 's-Gravenhage, Deventer. Dordrecht, Groningen, 's-Hertogenboseh, Leeu warden, Rotterdam en Utrecht, is het bepaalde in de artikelen 326 en 328 van het reglement op den garnizoensdienst toepasselijk. Voor vaan dels, door particulieren aan schutterijen geschon ken, bijaldien zij met koninklijke toestemming worden gevoerd, zijn bepaalde eerbewijzingen vastgesteld. Zij worden gevoerd door de dienst doende schutterijen der gemeenten Breda, Har- lingen, Hoorn, Maastricht, Schiedam, Steenwijk, Tiel, Ylaardingen, Winschoten, Zaandam en Zeist, alsmede door het le bataljon rustende schutterij in Znid-Holland. 111 E N II. Het Staatsblad 110. 123 bevat de wet van den 7den Augus tus 1888, houdende goedkeuring der op 16 November 1887 te 's-Graven hage gesloten internationale over eenkomst tot bet tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 24 Augustus niet plaats hebben. De geneesheer des K o- nings, dr. Vinkhuijzen te 's-Hage, heeft zich Dinsdag wederom naar het Loo begeven, om een bezoek te brengen aan Z. M. De commissie voor het volksfeest, op 31 Augustus a. s. te Apeldoorn, mag zich in grooten steuD verheugen. Behalve de vele van de ingezetenen ontvangen bij dragen, ontving zij thans van H. M. de Koningin eene gift van f100 Het voornemen bestaat een grootech kinderfeest op dien dag te geven, des middags concert en des avonds vuurwerk en bal champêtre. Een particulier telegram, te 's Hage verspreid, gewaagt vau staatkundige woelingen in Kedirie, van arrestatiën, patrouilleeren van Soerabaysche troepen en ontstelte nis onder de bevokmg. Hoewei tot dusver hiervan nog geen officieele bevestiging is ont vangen, vermoedt men dat bet par ticuliere bericht slaat op de gebeur tenissen, waarvau het regeeriugote- iegram van jl. Zaterdag spreekt, ook in Kedirie. Het Handelsblad ver neemt, dat door den minister van Waterstaat een maatregel is geno men, welke ongetwijfeld bet post verkeer hier te lande ten goede zal komen. Tegen 1 October zullen nl. van wege de postadministratie ver krijgbaar gesteld worden «gesloten briefkaarten, een soort block notes, met daarop gedrukten vijfcents postzegel eu voorzien van gegomde, geperforeerde randen. De grootte dezer kaarten verschilt, wanneer zij gesloten zijn, niet veel van die eener briefkaart, maar de inhoud er van is aan de oogen van nieuws gierigen onttrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheuring der geperforeerde, met de gom aan elkander gehechte randen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutfeu heeft in een adres aan deu minister van Waterstaat hare instemming betuigd met strekking en in houd van een adres der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem dd. 19 Juli j.l., waarbij op verschillende gronden de wenschelijkheid eu noodzakelijkheid wordt betoogd, dat niet langer aan par ticulieren concessie worde verleend voor don aanleg van electrische telephouen. De Kamer ziet hierin een nadeel voor publiek en staat. Is toch op vele plaatsen het publiek, dat genoodzaakt is van telephouen ge bruik te maken, gedwongen zich aau te dure en vaak onbillijke tarieven te onder werpen, ook den staat, die eerlang er toe zal moeten overgaan om deze telephouen te naasten, zal de voortdurende aanleg door particulieren tot groote uitgaven dwingen, terwijl de particuliere telephoon reeds nu concurrente der rijkstelegraaf zoude worden. Iets soortgelijks is ten op zichte van brievenvervoer terecht aan par ticulieren verboden. De Kamer acht dan ook bij de toene mende exploitatie van telephouen het particulier belang bevoordeeld boven dat van den staat eu het algemeen, eu vindt daariu aanleiding om bij den minister aan te dringen op exploitatie der telephonie van rijkswege. Het aLeidsch Dagblad" meldt: „Toestand Sragen en Solo rustig. Na arrestatie van ettelijke verdachten niets gebeurd." Aldus de „Staatscourant" van Maan dagavond. Daartegen ontvingen we Maandagavond van onzen correspondent te Batavia het volgend telegraphisch bericht. „Te Kedirie zijn staatkundige woelingen ontstaan, waarbij arrestatiën hebben piaats gehad. Er heerscht vooral onder de euro- peesche bevolking eene paniek. Troepen van Soerabaja zijn er reeds aangekomen en patrouilleeren." In verband met hetgeen omtrent de on lusten in Bantam bekend geworden is, wijzen bovenstaande berichten onwillekeu rig op eene algemeene beweging op Java, welke gegronde bezorgdheid wettigt, niet tegenstaande de officieele Regeerings-tele- grammen. Van de leden der Am. «Holland Soeiety» zijn er Maandag namiddag vier te Leeuwarden aan gekomen, om die stad en zijne merkwaardigheden te bezichtigen. Zij werden aan het station afge haald door den burgemeester, bij wien zij voorts deelnamen aan een diner, tot bijwoning waarvan hij nog eenige heeren had uitgenoodigd. Kardinaal Lavigerieheeft Zondag in de kerk van St. Marti- nus, te Wijk, de plechtigheid der sluieraannemiug aan zeven zusters uit het afrikaansche missiehuis al daar voltrokken. Bij die gelegenheid werd door den grijzen kerkvorst eene toespraak gehouden, waarin de toestanden in Afrika met betrek king tot den slavenhandel geschetst en aan de jeugdige postulanten de taak beschreven werd, die haar in Afrika wachtte (men leze ons hoofd artikel). Van bevoegde zijde wordt aan de „Fabrieksbode" gesebreven: Met de hollandsche afdeeling der wereld tentoonstelling te Parijs in 1889 wil het maar niet vlotten. De commissie in Ne derland heeft alhier een comité gevormd, en hiervan tot president benoemd geen Hollander, maar een Duitscher, die tot Franschmau is genaturaliseerd, deu heer Bischofsheim. Dit is geschied in de hoop, dat deze een groot bedrag in geld zou geven ten behoeve der afdeeling. Maar ziet, de heer Bischofsheim heeft niet meer gegeven dan 2000 francs. Er zal dus ver moedelijk van de geheele zaak niet veel terecht komen. Daarbij komt, dat de franseke regeering zeer ontstemd is tegen ons, omdat Neder- laud niet alleen niet officieel mededoet, maar zelfs aan de particuliere commissie geene staatshulp heeft verleend, wat in de meeste andere landen wel het geval is. Er bestaat dus geenerlei uitzicht, dat wij eene behoorlijke plaats krijgen op het Champs de Mars. Ik meld u dit, omdat het niet kwaad is, dat de nederlandsehe industri- eelen dit weten, alvorens zij zich bloot stellen aan het armzalige figuur, dat onze afdeeling maken zal. Beter in het geheel geen inzending, dan een „halfbakken winkel". Zeker bejammeren wij het met onzen correspondent zegt de „Fabrieksbode" dat de belangen van de nederlandsehe nij verheid weder op dergelijke wijze worden in den hoek geschoven. Iutusschen heeft het bestuur van de fransche „Vereeui- ging tot onderzoek der werking van het participatiestelsel in de nijverheid", in haar tentoonstellingsgebouw, aan de Gist fabriek eene plaats aangeboden, die, met het oog op de omstandigheden, door de directie dankbaar is aanvaard. Zondag had te Zeist de alge meene vergadering plaats der als rechts persoon erkende vereeniging van deurwaar ders bij de verschi'lende rechtscolleges in Nederland. Er wareu 46 leden tegenwoor dig. De vergadering werd geopend door den heer G. C. Stoeller, deurwaarder te Rotterdam, die eenige beschouwingen gaf over het deurwaardersambt in het alge meen en het nut der vereeniging in het bizonder, waartoe niet weinig bijdroeg het „Maandblad", dat onder redactie van den heer C. A. Kouion, te Middelburg, van wege de vereeniging wordt uitgegeven en buiten de leden een groot aantal abonné's telt. De secretaris, de heer C. B. van Baa- ren, te Schoonhoven, bracht daarna het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de ver eeniging thans 140 leden telt, en de toe stand der kas een niet onbelangrijk batig saldo aanwees. Als plaats waar de vol gende algemeene vergadering zal gehou den worden, is 's-Hertogenboscli gekozen. Onder de vele ingekomen stukken was ook een besluit van Z. M. den Koning, dd. 15 Aug., houdende goedgekeuring der wijzigingen in de statuten der vereeniging. Verschiller.de besluiten werden genomen en o. a. ook besproken het outwerp-adres van notarissen en candidaat-notarissen, over beperking der zaakwaarnemerij. Ver scheidene leden toonden aan, dat de meeste notarissen zich afgeven met zaakwaarne merij, door kassier en bankier te zijn, waarvan de trourige gevolgen in de laatste weken zoo te 's-Gravenhage als te Roermond weder het bewijs hebben geleverd. In den schouwburg des heeren Van Lier in de Amstelstraat te Amsterdam, klom Maandagavond een bezoeker van de gaanderij over de balustrade. Hij tuimelde in het parterre en werd met een gebroken been naar bet gasthuis gebracht. De algemeene vergade ring der Vereeniging tegen de kwak zalverij zal worden gehouden op Donderdag 23 Augustus a. s., des voormiddags 11 uur, te Amsterdam. Daarin zal worden behandeld het «voorstel van het bestuur tot op heffing der Vereeniging met het einde van het loopende vereenigings jaar». Bij aanneming van dit voorstel volgt daarna: Regeling van de wijze waarop de Vereeniging op 31 De cember a. s. zal liquideeren. Bij verwerping van het voorste! volgt: Benoeming van een nieuw bestuur in de plaats van het tegen woordige, dat zijne taak nederlegt, en bespreking van de middelen die tot bereiking van het doel der Ver eeniging kunnen bijdragen. Maandag werddoorden nieuwbenoemden burgemeester der gemeente Helder, den heer C. A. Beukenkamp, in handen van den commissaris des Konigs de ambts eed afgelegd. Te dezer gelegenheid wapperde van de woningen der in gezetenen de vaderlandsche drie kleur, en des avonds wachtte den burgemeester bij zijne terugkomst eene hartelijke ontvangst. Het museum «Prins Hen drik) te 's Hage werd onlangs twee achtereenvolgende dagen bezocht door den heer Lansdowne Coteli, eerste directeur van het Conserve toire of Music te Londen, die zich zeer vleiend over de inrichting uit liet, en vernemende, dat deze instel ling in Holland geen belangstellen den steun kon vinden, den beer Lefèbre deed uitnoodigen met dit kabinet zich naar Londen te komen verplaatsen, alwaar het Conserva toire hem eene vaste en zeer goede conditie zou aaubiedeu. Om redenen van gezondheid kon echter de heer Lefèbre ook deze aanbieding niet aannemen. Het is voor onze wetenschap en industrie wel treurig dat eene in stelling als die van den heer Le fèbre zóó weinig steun eu belang stelling in den lande vindt, dat men kans loopt haar te verliezen en het buitenland waarschijnlijk de voor- deelen zal genieten van des heeren Lefèbre's arbeid. Wij hebben der gelijke gevallen helaas I meermalen moeten beleven. Nauwelijks 14 dagen te Blerik met den grondarbeid voor de werkplaats ten behoeve der staats spoorwegen bezig, werd door een groot deel der arbeiders het werk gestaakt wegens het geriDge dag loon. Bij een arbeid van 's morgens 5 tot 'a avonds 8 uren, met een schafttijd van één uur, werd van f 1 tot f 1.30 dagloon betaald. Eenige dagen geleden permitteerden drie tamboers van het garnizoen Middelburg zich de vrij heid om zonder verlof zich te ver wijderen. Zij hadden plan niet we der terug te keeren en gingen daar toe vao Bergen-op-Zoom af te voet naar de belgische grens. Te Ejechen kreeg een hunner berouw en keerde naar Bergen-op-Zoom terug, begif tigd met de wapens zijner kame raden, die naar Antwerpen gingen om werk te zoeken. Gebrek aan het noodige noodzaakte hen 2 dagen later terug te keeren en zij meldden zich eveneens bij de bevoegde macht te Bergen-op Zoom aan. Voor dit uitstapje zullen zij zich vo i den krijgsraad moeten verant woorden en daartoe naar 's Hage worden overgebracht. Te Ter-Neuzen hebben Maandagnamiddag de arbeiders bij bet lossen van eenige stoombooten aan den spoorweg, ten getale van ongeveer 100, het werk gestaakt, wegens verschil over het bedongen loon. De ritmeester baron As- beek, te Amersfoort, is Maandag avond aan de gevolgen van het hem overkomen ongeluk overleden*. Een der verpleegden aan de rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen, scheen eene veete tegen den ziekenvader J. Busscher te hebben. Toen deze Zaterdag avond, bij af wezigheid van den betrokken amb tenaar, ook de functie van zaalop- zieuer waarnam, werd bij door een der verpleegden welke hem om een borstrok had gevraagd en, om aan dat verzoek te voldoen, met hem naar het magazijn was gegaan aldaar met een mes aanvallen. Den op hem gerichten stoot ontwijkende ontving Busscher slechts eene ge ringe verwonding. Een onder zijn bereik liggend stuk ijzer grijpende, gaf Busscher den verpleegde daar mede een zoodanigen slag tegen het hoofd, dat hij spoedig door Busscher en de inmiddels toegeschoten politie kon worden overmeesterd en in ar rest gebracht. TeLukaswolde (Gronin gen) viel het negenjarig zoontje van een landbouwer in een ijzeren spit, waaraan een schaap was vast gebonden. Het kind kreeg eene zoo danige wonde aau den hals, dat het binnen weinige oogenblikkcn was gestorven. Twee linnenventers, broers, genaamd E. eu Ph. Abra ham, geboren te Winschoten en thans wonende te Luik, bevonden zich Maandag teVenloo. De slechte verstandhouding, vermoedelijk voort spruitende uit afgunst, schijnt oor zaak te zijn geweest, dat Ph. zijn broeder E. op den weg naar het station overhoeds aanviel en hem een ernstigen messteek aan den hals toebracht. E. is ter behandeling naar het gasthuis overgebracht, terwijl ziju broeder in arrest is ge nomen. Te Delft heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan, hetwelk wordt toegeschreven aan het gebruik van bedorven vleesch. Dinsdag ochtend in de vroegte rekenen te leeren, aan ieder die wil. Dit is strijdig met den geest van onze instellingen, waarvoor men u dikwijls ge waarschuwd heeft. Dat is misdrijf nummer twee. Misdrijf nummer drie is, dat gij voor de oude vermolmde Unie zijt opgestaan en aan het volk vertelt, dat de afscheiding met het Noorden een ongelukkig plan is, dat dit het Zuiden ten gronde zal richten, als het er in blijft volharden, en dat er overal oorlog uit zal ontstaan. Ik geloof dat het uw eigen woorden zijn. Kunt gij het loochenen Zeker heb ik iels dergelijks gezegd, en het is mijne innige overtuiging, hernam Penn op vasten toon. Mijne heeren, let hierop! zeide mr. Ropes. Wij zullen nu overgaan tot het vierde misdrijf, en beknopt zijn, want de teer koelt af. Toen ongeveer een week geleden bovengenoemde Dan Pepperill nog op dwaalwegen verkeerde, tilden eenige edele zonen van het Zuiden de spreker glimlachte bij dezen woorden Dan op, en hingen hem tusschen twee takken, juist hier hij den zoom van het woud, en zij gingen naar huis om het avondmaal te gebruiken met het voornemen om terug te komen en het zuiverings proces later in den avond voort te zetten. Maar wat doet nu de schoolmeester? hij kwam daar langs en bevrijdde hem en beproeft hem om te koopen voor zijne verfoeielijke noor delijke beginselen. Heeft hij dat niet gedaan! Dan? Ik, ik weet het niet.... stotterde Dan. Ja, je weet het wel! Heeft hij je niet omgekocht Daar deze wo.rden vergezeld werden door een ernstigen wenk van den schoen van Silas, herinnerde Pepperill zich, dat Penn hem had omgekocht. En als ik je niet bijtijds onder handen had genomen, dan zou je hetzelfde slechte leven geleid hebben, zou je niet Ik denk van wel, zeide de ongelukkige Dan. Welnu Dan. zeid Silas, terwijl hij zijn handpalm boven den teerketel hield, om te voelen of zij de gewenschte temperatuur had, vertel ons vlug alles, wat deze op roermaker je gisteravond heeft verteld. O, o, zuchtte Pepperill, mijn geheugen is zoo kort. Brengt dat touw eens hier, jongens en slaat er maar op los! zeide Silas, terwijl hij zijn geduld verloor. Daar Dan op deze wijze niet aangespoord wenschte te worden, wilde hij zoo gauw mogelijk antwoorden. Mijne vrienden, zeide Penn, ik zal hem de moeite sparee, tegeD mij te getuigen. Ik herinner mij elk woord, dat ik hem gisterenavond gezegd heb. Ik zeide dat het eene schande was, dat zulke gewelddadigheden in een beschaafd land geduld werden. Ik zeide hem dat het ten deele zijne eigen schuld was, dat er zulke dingen gebeuren. Ik zeide het is te wijten aan de onwetendheid en de ontaarding van die arme blanken, dat er zulk een bar- baarsch stelsel vergund is, dat men u naar willekeur kan pijnigen en onderdrukken. Ik zeide.... Maar Penn werd in de rede gevallen door een hevig ge schreeuw, daar de meeste personen opstonden tegen de uit drukking: «arme blanken». Laat hem voortgaan! zeide Silas. Wat bedoelt gij met dat barbaarsche stelsel? Ik bedoelde, hernam Penn, onbevreesd omdat hij met edele verontwaardiging was vervuld, ik bedoelde het stelsel, dat het leeren lezen van iemand tot een misdaad maakt, en dat dengene doet straffen, die de armen en de diepgevallenen helpt. Een stelsel, dat het iemand gevaarlijk maakt zijne eerlijke gedachten uit te spreken, zelfs in zijn huiskamer of voor hem, wien men de genade voor oogen houdt, die de anderen hem weigeren. Hij keek naar Dan, die kreunde. Een stelsel.... Wel, ik denk dat het nu wel genoeg is, zeide Silas Ropes. Gij hebt meer dan genoeg gezegd om u zelf te veroordeelen, en een strop, in plaats van een kleed van teer en veeren te verdienen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2