NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang;. Vrijdag 24 Augustus 1888. No. 1577. BOULANGER. STADSNIEUW S. BINNENLAN I). HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTENTIEE: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. 7. JONESSucr., Parijt, 3Ibis Faubourg Montmartre. Sterker dan te voren, zooals dat in der gelijke gevallen gaat, is de persoon van Boulanger thans op den voorgrond ge treden. Drie departementen van Frankrijk heb ben het bewijs gegeven, dat het grootste gedeelte der bevolking aldaar den ex-gene raal beschouwt als //den" man, dien de Kamer, de Regeering, de Republiek noodig hebben. Of zij hierin juist hebben gezien, staat nog te betwijfelen. De meer kalme naden- kers over den staat van zaken en vooral het buitenland zijn zeker wel een tegenover gesteld gevoelen toegedaan en voorzeker zal iedereen, hoe doordrongen hij ook moge zijn van de overtuiging, dat Frankrijk niet meer dien rang onder de mogend heden inneemt waarop het vroeger kon bogen, moeten erkennen dat Boulanger en zijne wijze van optreden niet de middelen zijn om het verlorene te herwinnen of om ontzag en eerbied af te dwingen. Het Noorder-departement bracht de meeste stemmen op hem uit. Reeds een maal trad hij voor dat departement als afgevaardigde op en zijne verkiezing ge schiedde alstoen met een grooter aantal stemmen dan nu, doordien een minder aan tal kiezers aan de stemming deelnam en de opportunistische partij in den laatsten tijd zeer versterkt is. In 't geheel werden er niettemin 318.000 stemmen op hem aitgebracht en dit alleen is reeds een be denkelijk verschijnsel, zelfs wanneer de verdeeling diër stemmen niet zoodanig ware geweest dat hij in elk der drie departe menten de absolute meerderheid verkreeg. Na driemaal de nederlaag te hebben ge leden is deze drievoudige overwinning van veel beteekenis eD bewijst zij, dat het Bou- Uangisme in de provincie niet zoo spoedig kan worden uitgeroeid als in Parijs. Veel eer is te verwachten, dat de hoofdstad jde provincie na zal volgen en zich door het succes van Boulanger zal laten vervoe- jren zich bij zijn bewonderaars aan te slui- ten. Wij herhalen het, gewichtig is de uit- j van de verkiezingen van Zondag in 'alle opzichten. Zij hebben getoond dat de Republiek in de drie departementen slechts weinig nieuwe vrienden heeft verkregen, daarentegen vele vijanden, want dat zijn de voorstanders van Boulanger. Diegenen, welke voor hem gestemd heb ben, zijn echter niet allen aanhangers; jgrootendeels zijn het monarchisten;een klein gedeelte bestaat uit bonapartisten, en slechts jeen onbeduidend getal behoort rechtstreeks tot zijn aanhang. In het Noorder-departe ment, waar Boulanger de meeste stemmen heeft verkregen, is hij vroeger reeds een- d gekozen, in de beide andere departe menten hebben vroeger geregeld monar chistische kandidaten gezegevierd. Het aantal republikeinsche afgevaardigden wordt alzoo door aeze verkiezingen niet ver anderd. Nieuw is echter de omstandigheid dat Boulanger geheel in dienst der monar chistische partijen is en nu voortaan hun ledepop zal zijn. Of het er hem echter alleen om te doen is, de aan deze positie verbonden betrek kingen te onderhouden of dat hij zich in stilte voorbehoudt, ingeval zijn avontuur ge lukt, zijnen lastgevers den prijs daarvoor af te^dwingen, ligt nog in 5t duister. In ieder geval is het voor beide partijen van be lang te weten wat nu openbaar geworden is: wde klaarblijkelijk beginselvaste Bou langer neemt de goede diensten der open lijke vijanden der republiek tegen de re publiek aan en de monarchisten scharen zich achter den man, die beweert repu blikein en niets dan republikein te zijn." Generaal Boulanger beoogt met een der nieuw verkregen mandaten en wel met dat van het Noorder-departement, dat hem reeds vroeger behoorde, in de Kamer van Afgevaardigden zijn intocht te doen en daar de rede uit te spreken over ontbin ding der Kamer en herziening der Grond wet. Na deze redevoering zal weder de uittocht der boulangisten uit de Kamer volgen, waarop dan opnieuw eene verkie zing zal worden uitgeschreven. Dit is het voorloopig vastgestelde programma. Of dat programma nog eene verandering on dergaat,* hangt van de omstandigheden af, in hoofdzaak zal het wel zoo blijven. Hoe onzinnig deze vertooning is behoeft wel niet gezegd te worden. Het heeft wel iets van eene voorstelling in een café-chantant, waar een liedjeszanger op luidruchtig ver zoek der toehoorders een of ander in den smaak gevallen deuntje herhaalt. Men kan een dergelijke vertooning zonder overdrij ving walgelijk noemen. Maar het ligt nu eenmaal in het ka rakter van het fransche volk om zich op deze wijze te vermaken en de autoriteiten kunnen dit üiet anders te keer gaan, dan door maatregelen van voorzichtigheid, die uitspattingen verhinderen. Wij zijn overtuigd dat Boulanger niet gevaarlijk is. Indien hij dat was zouden de monarchisten hem niet in hun dienst nemen. Voor de republiek echter kan hij een maatstaf zijn waarnaar de ongeschiktheid der republikeinsche regeering kan worden afgemeten. De republikeinsche regeering zal aan de toe- of afname van het aantal op Boulanger uitgebrachte stemmen kun nen zien, of het haar gelukt is de heer- schende ontevredenheid te beperken, of dat deze is toegenomen. Tot nog toe is het aan geen der fransche ministerieën, die elkander op snelle wijze hebben afge wisseld, gelukt de ontevredenheid met de regeering te verminderen. De regeeringen zeiven hebben daaraan niet het minst schulddie is hoofdzakelijk te wijten aan de Kamer van Afgevaardigden, die den ministeriëu eene juiste en volhardende politiek onmogelijk hebben gemaakt. De Kamer draagt alzoo de verantwoordelijk heid, dat het den verschillenden ministe- riën aan den moed heeft ontbroken, hun gezag te doen gelden. Dit is dus de oor zaak geweest dat ieder ministerie het aan tal ontevredenen vermeerdert en het feit nader brengt, dat het volk de Repu bliek moede wordt. Vaak genoeg heeft men dit niet willen erkennen en zich door voorspiegelingen laten vleien, nu is dit onmogelijk en daarvoor is de Republiek Boulanger dank schuldigdie door de verkiezingen, welke tengevolge van zijn optreden moesten plaats hebben, een tame lijk vertrouwbare maatstaf is geworden voor hare handelingen. Dat enkele parijsche bladen in de ver kiezingen van Zondag aanleiding hebben gevonden hun publiek wat schandaal histories op te disschen, is van geen be lang. Parijs leeft van emoties, en met hoe meer leven die gepaard gaan hoe liever. Bovendien komt hierbij de behoefte aan reclame, welke geen rekening houdt met de openbare orde. Waar buitensporigheden hebben plaats gevonden is de politie op gepaste wijze opgetreden. Boulanger ont vangt voortdurend personen bij zich, die hem de verzekering van hun achting en vriendschap komeu brengen. Deze nieuwe aanhangers, waarvan de bladen met zoo veel ophef gewagen, dankt hij aan zijn tegenwoordig succes; maar wanneer het hem tegenslaat, verdwijnen zij weder even snel als zij gekomen zijn. Weproeven moogt gij, generaal, Of marktgeschreeuw of klubkabaal, ejw kruin omgloren met gestraal, tr'aat u vrij kiezen twintigmaal, komt ge in 's lands vergaderzaal, !z;iets wekt ge er, dan geducht schandaal, OeeH smidsvuur hardt ooit blik tot staal, den kemphaan plukt men ook soms kaal, dumoer is nog geen zegepraal. Haarlem, 23 Augustus. Wij ontvangen de 4e volglijst der Nederlandsche Bell-Telephoon Maatschappij alhier. Het blijkt daar uit, dat hier ter stede weder een tiental perceelen zijn aangesloten en het gebruik van den telephoon, alhier vooral nu de correspondentie met Amsterdam mogelijk is, aan zienlijk toeneemt. Bedroeg toch het aantal keeren dat aansluiting werd gevraagd gedurende het geheele vorige jaar 39.709, van 1 Januari tot Augustus 1888 klom dit reeds tot 43,154. De Maatschappij is thans in de gelegenheid gesteld aan geabon- neerden dagelijks telefonisch het weerbericht mede te deelen, hetgeen zeker velen geabonneerden welkom zal zijn. Behalve voor de gemeenschap van 120 perceelen te Haarlem en 1400 te Amsterdam, doet de telephoon nog dienst als klok, telegraaftoestel, brandsein, alarmsignaal en thans ook als barometer en is dus een hoogst nuttig instrument. In de maand October a. s. zal eene verloting worden gehouden door de vereeniging van de H. Elisabeth alhier. Verloot zullen wor den aan deze vereeniging geschon ken voorwerpen, waarvan de op brengst zal strekken tot ondersteu ning van armen en zieken. Het ge tal loten mag bedragen 3000, h 50 cents per lot. Woensdagavond heeft een knecht bij de stoombootdienst, bij het ver werken van ijzeren staven, een staaf op een der beenen gekregen, waar door dit is gebroken. Hij is per rijtuig naar zijne woning vervoerd geworden. Te Zandvoort is van gemeente wege op het strand ter hoogte van Café Zuid-Zandvoort sedert eenigen tijd eene badkoets geplaatst, waar onvermogende jonge lieden, die zich door een bad verfrisschen willen, zich kunnen ontkleeden om onder toezicht te baden. Tevens is er in die hadkoets een reddingtoestel, ten einde bij voorkomende gelegenheden zoo spoedig mogelijk hulp te ver- leenen. Er wordt dagelijks een druk gebruik gemaakt van deze had koets. LETTEREN EN KUNST. Het hollandsche opera-gezelschap opent zijn campagne in den Parkschouwburg te Amsterdam op 2 Sept. e. k. met «Faust», waarmede de holl. opera voor twee jaren voor het eerst optrad. De rolverdeeling heeft een kleine verandering onder gaan. Als Faust treedt Pauwels, als Mephisto Albers, als Valentin Orelio op, terwijl Marga- retha door mevr. Orelio, Siebel door mevr. Al bers en Martha door mevr. Verwoert zullen wor den vertolkt. De nederlandsche Journalistenkring hield Zondag jl. te Baarn de jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer H. De Veer. Na een verslag van de ver richtingen van den Kring gedurende het afge- loopen jaar en goedkeuring van de rekening en verantwoording van den penningmeester, werd een door het bestuur voorgestelde wijziging in de statuten besproken en aangenomen. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Gerard Keller en W. M. Der Kinderen, werden met algemeene stemmen herkozen. Nog werd besloten als blijk van waardeering een bijdrage uit de kas van den Kring te ver strekken voor het monument op het graf van Simon Gorter, in leven hoofdredacteur van hot »N. v. d. Dag.* Ondriceck is door den keizer van Oosten rijk tot zijn kamervirtuoos benoemd. ARMENZORG. Een geacht ingezetene van Amsterdam be zocht voor eenigen tijd het badhuiB voor min vermogenden te Zandvoort, en toonde zijne be langstelling in de inrichting, door aan de direc trice de som van flOO ter hand te stellen. Dit geld zoude moeten besteed worden om patiënten voor wie geene verpleeggelden meer disponibel waren, maar die volgens hetoordeel van den genees heer-directeur nog eenigen tijd de badkuur moes ten ondergaan, in de gelegenheid te stellen kos teloos zoolang als noodig mocht blijken, in de inrichting verpleegd te worden. Bij kon. besluit is aan den eervol uit zijne betrekking ont slagen wapencontroleur le klasse bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Deltt, C. Tenhaeff, pen sioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 769 's jaars. Naar de N.R. C. verneemt is van wege het departement van Koloniën, naar aanleiding van het vrij onrustbarend gerucht, dat Dins dag verspreid werd omtrent den toestand in ICediri, naar Indië ge- telegrapheerd. Het volgende antwoord is daarop geseind «Residenten seinen dat de toe stand overal rustig is. Nergens iets gebeurd dan de opvatting van ver dachte personen, die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Europeanen is ongegrond en denke lijk een gevolg van het gebeurde te Tjilegon. Volgens rapporten geen gevaar voor rustverstoring.» Op voorstel van de direc tie der Ned. Rijnsp. Maatschappij is door den minister van Waterstaat de volgende aanvulling in het dienst reglement dier Maatschappij goed gekeurd «Locomotief-personeel gedurende de uitoefening van zijn dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad FHUÏX.X.BTO 3ST. Een verhaal uit den anierihaanschen burgeroorlog 5) He HOOFDSTUK. PENN EN DE SCHELMEN. Ik weet wel, zeide Penn, dat ik uit uwe han den geen genade kan ontvangen, dus dacht ik, dat ik wel openhartig met u kon zijn. En ge zijt openhartig genoeg geweest, zeide Silas. Jongens, kleedt hem uitl Wacht een oogenblik, zeide Penn, terwijl hij hen van zich afweerde met een gebaar, dat hun deed denken dat hij een of ander gevaarlijk wapen bij zich had. Wat ik gezegd heb, was om Daniel uit de verlegenheid te helpen. Vergun mij nu nog eenige woorden tot mijn eigen verdediging te spreken. Ik heb geene misdaad tegen uwe wetten begaan, en als ik het gedaan heb, waarom straft de wet mij dan niet? Wij hebben de wetten in onze hand in den tegen- woordigen tijd, zei de man, die Gad genoemd werd. Gij zijt een tegenstander der slavernij en dat is genoeg, zeide een ander. Indien ik niet geloof, dat de slavernij goed is, dan is het mijn schuld niet, ik kan toch niets veranderen aan het geen ik geloof; maar één ding wil ik verklaren. Ik heb mij nooit bemoeid met uwe instellingen, om op een of andere wijze gevaarlijk voor u te worden, of kwetsend voor uwe slaven. Ik heb hen niet ontevreden gemaakt, maar wan neer ik in de gelegenheid was, heb ik hen aangeraden, ge duldig en trouw voor hunne meesters te zijn. Ik kwam tot u als een vreedzaam man, als een eenvoudige schoolmees ter, en ik heb getracht iedereen goed te doen, en niemand lastig te vallen. Met dit doel opende ik een avondschool voor arme blanken. Hoeveel mannen hier hebben een goede opvoeding genoten? Hoevelen kunnen lezen en schrijven? Er zijn er niet veel, dat weet ik zeker. Wat doet dat er toe, zoolang er maar menschen van geest zijn, viel Silas Ropes hem in de rede. Ik voor mij kan lezen, en wat de overigen betreft, wat voor goeds zou het hun doen, als zij eene opvoeding hadden genoten? Zij zouden slechts zulke lage, kruipende, diefachtige blanke, slaven worden, zooals die vuile werktuigkundigen daar in het noorden. Er zijn geen blanke slaven in het noorden, zeide Penn. De opvoeding alleen vormt vrije mannen. Als gijlieden, die mij nu met geweld behandelt, eene opvoe ding hadt genoten in een school van het noorden, dan zoudt gij u niet zoo gedragen, gij zoudt er u voor schamen om een vreedzaam man wegens zijne gevoelens aan te vallen; gij zoudt weten, dat de man, die u komt onderwijzen, uw beste vriend is. Als gij niet zoo onwetend waart, dan zoudt gij weten, dat de slavernij de grootste vijand van uw voor spoed is. De flinkheid en vastberadenheid van den jongeling, be nevens de gedachte dat hij een revolver bij zich droeg, hielden zijne vijanden op een afstand en verschaften hem gehoor. Hij beproefde nu voort te gaan, toen Gad achter hem sloop, en hem met den bezemsteel een flinken slag op zijn hootd gaf. Weg met hem! Kleedt hem uit! Geef hem eerst een pak ransel! Hangt hem! En de schavuiten wierpen zich woedend op den armen man. Waar is die duitsche knaap?riep Silas. Ik meende dat hij Dan met het teeren zou helpen. Maar Carl was nergens te zien, daar hij van de verwar ring gebruik gemaakt had om in het bosch te ontsnappen. Ille HOOFDSTUK. DE GEHEIME KELDER. Zoodra de duitsche jongen zich van iedere vervolging vrij waande, verliet hij het bosch en liep met de grootst mogelijke haast naar het huis van mr Stackridge. Tot zijne groote teleurstelling vernam hij, dat deze vurige Unionist niet thuis was. Is hij in het dorp vroeg de ademlooze Carl. Ik denk van ja, zeide de vrouw van den landbou wer, en zij voegde er fluisterend bij, want zij vermoedde ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J C- PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1