NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 28 Augustus 1888. No. 1580. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT1EN: S T l> S I E I' S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen. Duroaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsru-mte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Ürecteuren-Cfftgevers J. C. PËEREB009I en J. B. A1I8. Hoo fdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicite Etrangère G. L. DJUBE Co., JOE. F. JONES, Stier., Parijt, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 27 Augustus. Vrijdag a. s. zal ter gelegenheid vaa den verjaardag van Prinses Wii- helmina, op het terrein vóór de nieuwe kazerne eene parade worden ge houden door het garnizoen, welke zal worden gecommandeerd door majoor Loeff en geïnspecteerd door den luit. kolonel Vogel. Na eene langdurige ongesteldheid ontsliep Zondag hier ter stede de heer C. J. Smits in den ouderdom van 63 jaren. Gedurende een tijdvak van bijna veertien jaren behartigde hij de belangen der gemeente als lid van den Raad. Ais handelsman en industrieel vervulde de overle- de ook gedurende langen tijd de betrekking van lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier. In andere betrekkingen, o. a. als commissaris van de stadsbank van leening, was de overledene nut tig werkzaam. Zijn verscheiden zal door menig een diep worden gevoeld. Den 14en September a. s. zal het honderd vijftig jaren geleden zijn, dat het beroemde orgel in de Groote Kerk alhier voor godsdienstig ge bruik werd ingewijd. Die dag zal naar men verntemt niet onopge merkt voorbij gaan door den tegen- woordigen organist, den heer W. Ezerman, zal n!. alsdan een bui tengewoon concert worden gegeven. Zondagmiddag hebben twee kin deren alhier de balddadigheid gehad, de gordijnen, hangende voor een opgeschoven raam van het perceel in de Oranjeboomslaan bewoond door de Wed. Miezenbeek, terwijl deze afwezig was, met een lucifer in brand te steken, met het gevolg dat de gordijnen en eeuig meubi lair in een oogenblik in lichte laaie stonden. Door de spoedige hulp van de buren is een grooter onheil voorkomen. Een 16-jarige knaap, zekere S., heeft zich alhier schuldig gemaakt aan oplichterij. Drie kistjes sigaren ter waarde van zeven gulden wist hij zich ten nadeele van een win kelier in de Barrevoetesteeg toe te eigenen. Zondag is door de politie alhier aangehouden een 16-jarige knaap, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van ten geit uit een afge sloten weiland gelegen tusschen Schoter- en Spaarndammerweg. Hij had het dier reeds voor drie gulden verkocht. LETTEREN EN KUNST. Wij vernemen, dat de heer W. H. Lucas te 's-Hage eene wals heeft gecomponeerd en opgedragen aan H. M. koningin Nathalia van Servië, getiteld: «Reine Nathalie*. Grand Valse de Concert. Binnenkort zal deze op het tentoon stellingsterrein in den Koekamp, door het haag- sche Syraphonie-Orkest en onder leiding van den componist, ten gehoore worden gebracht. (Avondp.) LEGER EN VLOOT. Zaterdagmorgen werden heide kat. inf. te Lei den in garnizoen liggende, geheel onverwacht mobiel verklaard. Na alles op voet van oorlog gebracht te hebben, werd op het schuttersveld eene oefening in het bivouakkeeren gehouden en daarna aan het station het in- en uitladen van troepen b°oefend. Gedurende het jongste verblijf van Zr. Ms. stoomschip Jolian Willem Friso, ter reede Tea sel, zijn een twintigtal lanceeringen gedaan uit de torpedo-kanonnen. De uitslag dier proeven en oefeningen was zeer bevredigend. Slechts één van de twintig torpedo's bekwam eene belangrijke af wijking. De andere negentien zouden gewis alle op 450 meter afstand, waarop de schijf veran kerd lag, een schip getroflen hebben. Gelijk be kend is, gaan de torpedo's by die proeflancee- ringen niet verloren, indien zij zonder lading worden geschoten. Nadat de snelheid is uitgeput komen zij weder aan de oppervlakte van het water en kan men ze gemakkvijk opvisschen. itN N 15 N l N li. Omtrent het ziekteproces des Konings verneemt het «Dagblad van Z.-H. en 's-Grav." het volgende: Z. M. is gedurende de afgeloopen week lijdende geweest aan diarrhee. Deze is wel zeer spoedig genezen, maar heeft den Ko ning toch eenigszins verzwakt. Daarna heeft Z. M. op Vrijdag 17 dezer koude gevat en is aangetast door eene longontsteking in zeer lichten graad (gepaard met koorts en versnelden polsslag). Verleden Zondag waren de verschijnselen reeds veel gunstiger. De Koning is tot en met Woensdag te bed gebleven. Donderdag ochtend vroeg is Z. M. opgestaan, heeft HDs. gewone bezigheden weder verricht en alle kabinetsstukken afgedaan, en weder met Hare Majesteit en het Prinsesje ge dineerd. De Koning hoest nog en slaapt daar door onrustig, maar dit is een gevolg van de longontsteking. Over het geheel is de toestand des Ko nings vrij gunstig en zijn de doctoren Vinkhuyzen en Vlaanderen tevreden. Met het oog op Zr. Ms. groote gevoe ligheid voor weers- en temperatuursver anderingen moet de Koning zich zeer in acht nemen, en ziju de doctoren steeds bevreesd voor eenige complicatiën, daar die, wegens de chronische aandoening waar aan Z. M. lijdende is, altijd kans hebben spoedig een gevaarlijk karakter aan te nemen. De toestand van Z. M. was, naar gemeld wordt, Zondag vrij wel. '«Konings toestand, hoe wel niet geheel normaal, is weder beter dan in de vorige dagen. Z. M. houdt zijne kamers en gaat nog somwijlen een gedeelte van den dag te bed. Bij kon. besluit van 23 Aug. is bepaald, dat in de gemeente Tegelen, met ingang van 1 Novem ber 1888, eene Kamer van koop handel en fabrieken gevestigd wordt, bestaande uit vijf leden. Uit Deventer wordt van 25 Aug. aan de «N. K. C." gemeld: Om half elf vertrok hedenochtend de feesttrein van het station Apeldoorn naar het station Het Loo, waar 's Konings ver tegenwoordiger en andere gasten werden ontvangen en hun de eerewijn werd aan geboden. Bij den afrit, die te 11 uren 4 min. plaats had, was tegenwoordig het bestuur der Vereeniging tot veraangena ming van het verblijf te Apeldoorn, met het muziekkorps de «Harmonie," dat ook van avond op het marktplein een con cert zal geven. Te 1 u. 55 m. kwam de trein te Almeloo aan. Langs den weg werd aan verschillende stations gevlagd, zoo ook door vele ingezetenen der langs de lijn gelegen gemeenten. Te Almeloo werd aan de gasten een collation aangebo den. Te Rijssen was het den geheelen dag feest, en er wordt hedenavond geïllumi neerd. De feesttrein vertrok te drie uren weder van Almeloo naar Deventer. Da£r waren het stationsgebouw, de Bui ten-sociëteit, enz. enz. smaakvol gedeco reerd, en van vele openbare en particu liere gebouwen wapperden de vlaggen. Het feestcomité wachtte aan het stationsgebouw de genoodigden op, met de kapel van het lste reg. huzaren. Do deeluemers aan de volksspelen tra den op den Brink om half vier aan. Daarna gingen zij in optocht naar de Handels kade, waar, onderwijl die spelen daar plaats hadden, zich de muziek deed hooren. Te vijf uren heeft het diner plaats (tus schen de 60 en 70 couverts) in de zaal van de Buiten-societeit. Hedenavond wordt het grootste gedeelte van de Worp geïllumineerd en wordt er in de geïllumineerde muziektent door de kapel van het ie reg. huzaren een concert gegeven. Te acht uren begint het concert door de kapel van het 8e reg. inf. uit Arnhem, in de Buiten-societeit, en te tien nren wordt een prachtig vuurwerk afge stoken, terwijl het feest met een bal wordt besloten. Behalve de vertegenwoordiger van Z. M. den Koning, bevonden zich onder de ge- noodigden Ged. Staten van Overijsel, de burgemeesters der verschillende langs de lijn gelegen gemeenten, het gemeentebe stuur van Deventer, eenigo andere auto riteiten, de president van de Kamer van koophandel en fabrieken te Deventer, die der feestcommissie, de hoofdambtenaren der Kon. Ned. Lokaalspoorweg-maatschappij en die der Hollandsche IJzeren Spoor weg-maatschappij. Men meldt uit Par ij s dat de goeverneur-generaal van Ned.- Indie, mr. C. Pijnacker Hordijk met zijn gezin, bestaande uit drie personen, aldaar zijn intrek heeft genomen in het Grand Hótel. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnk. Ct. deelt mede, dat de minister van Koloniën kort geleden eene aller- uitvoerigste cireulaire aan de amb tenaren van zijn departement uit vaardigde, om tegen het doen van mededeelingen aan de pers te waar schuwen, eene circulaire uitgelokt, naar genoemde schrijver hoort, door eene klacht van den Goeverneur- Generaal, dat hij plannen, soms zelfs beschikkingen van den minis ter, las in de correspondenties uit Nederland aan de indische dagbla den, geruimen tijd vóórdat hij daar aan de officieele mededeeling van de regeering zelve ontving. Aan het Hbl. meldt men nader dat 't zoo goed als zeker is, dat de heer Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek aangewezen is als 's Konings Commissaris in Utrecht. Zijn benoeming wordt nog tegengehouden door de moeilijk heid om een geschikten opvolger voor de administratie van het Kroon domein te vinden. Naar men v erueemt wor den op dit oogenblik door personen, van wie men niet anders dan ern stige plannen kan verwachten, po gingen aangewend tot stichting eener emigratie-maatschappij naar Transvaal. De nederlandBche, in vereeniging met de duiteche politie, is er ingeslaagd den koetsier te achter halen, die de vier personen gereden heeft, weike den rijks-ambtenaar Crijns te Vaals,terwijl deze het rijtuig wilde visiteerengruwzaam mis handelden. Men hoopt nu ook spoe dig de daders op het spoor te komen. De «Academie van lucht vaart» te Parijs heeft een eere-di- ploma toegekend aan elk der beide wakkere hollandsche zeelieden, die op 14 Juni 11. met gevaar voor ei gen leven de luchtreizigers Frédéric Lhoste, Julhes en Wolff gered heb ben, toen deze door storm genood zaakt waren met hunnen ballon in de Zuiderzee neer te dalen. Het di ploma zal in eene plechtige zitting der Academie aan den nederland- schen consul te Pau worden ter hand gesteld. Naar de V er z. b ode v e r- iieemt, zal in Sept. e. k. eene voor- loopige vergadering gehouden wor den van de Vereeniging van advi seurs bij Ned. levensverzekering maatschappijen, die men voornemens is op te richten. Uit Steeg wordt aan het Hbld gemeld, dat de dichter Hof dijk ernstig ziek is. In de B akker ij, orgaan voor brood,- koek,- en banketbak kers is een ontwerp-adres opgeno men, dat gericht zal worden aan de Tweede Kamer, haar verzoekende afwijzend te beschikken op het adres van meelfabrikanten tot in voering van rechten op maalpro- ducten. «Wij verzoeken allen collega's», zegt het blad hierbij, «die zich met onze zienswijze kunnen vereenigen, ons hunnen steun te schenken, door onderteekening van dit rekest toe te zeggen. «Wij behoeven er niet op te wij zen, dat het voor ons eene levens kwestie wordt, daar invoerrechten op meel ons, aan handen en voeten gebonden, aan de meelfabrikanten overleveren». FUUI3QLSJTO IKT. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 8) IVe HOOFDSTUK. EEN ONDERZOEK NAAR DEN VERMISTE. Dien nacht schenen zij echter het huis verlaten te heb ben. Het was stikdonker en zeer stil. Toen Stackridge ech ter aan de deur klopte, werd zijne illusie dadelijk den bo dem ingeslagen door een woest gegrom, dat door het ge heele huis weerklonk. Hallo I mrs Sprowll riep de landbouwer, terwijl hij weer hevig aan de deur klopte. Laat mij binnen. Terwijl het grommen in een wild geblaf overging, zoodat Stackridge zijn revolver te voorschijn haalde, had Carl hen weer ingehaald. Toen werd er een veneter voorzichtig ge opend, en er verscheen een nachtmuts. Zij gij het weer, riep een scherpe vrouwenstem, ik raad u aan, maar weer te vertrekken. Als gij denkt, dat ik de honden niet op u af kan sturen, omdat gij zoo lang in mijn huis gewoond hebt, dan vergist u zich. Zij zouden u evengoed verscheuren als een patrijs. Ga weg, ga weg, zeg ik u, gij zijt mij tot schade geweest, en ik wil mijn leven niet langer in de waagschaal stellen, door u langer te huisvesten. Mrs Sprowl, antwoordde de pachter met luiderstem. Goede hemel? is het de schoolmeester niet? riep de verbaasde dame, ik dacht dat hij weer terugkwam, om met geweld mijn huis binnen te dringen, nadat ik het hem reeds tweemaal verboden heb. Waarom hebt gij het hem verboden? Zijt gij het, mr Stackridge? Dan zal ik zoo vrij zijn en het u vertellen. Men heeft mij onderricht dat het een gevaarlijk mensch is. Men heeft mij aangeraden de deur voor hem te sluiten, en ik wilde niet dat men mii mijn huis boven het hoofd zou afbreken. Wie waarschuwde u? Silas Ropes, nog hedennacht. Hij kwam naar mij toe en zeidewij hebben uw kostganger, die tegen de slavernij is, een jas aangetrokken, die gij hem moet laten betalen, want ziet u, voegde zij er bij, het hoofd schuddend, zij hebben het bed genomen, waarop hij in mijn huis sliep, en ik denk niet, dat ik een veertje van dat bed terug zal zien, het waien bovendien mooie ganzeveeren; die kan ik mij niet meer verschaffen, ik arme weduwe Waar is de meester? Wel, nadat Ropes en zijne makkers weggegaan waren is hij gekomen; nog nooit hebt gij zoo iets vreeselijks ge zien I Mrs Sprowl, zeide hij, laat u niet afschrikken, ik ben het maar, wilt gij mij binnenlaten? want ziet u, ik had de deur bijtijds gesloten, want zulk een gevaarlijk meusch mocht nooit meer mijn huis betreden. En was hij naakt? Ik denk van wel, maar hij had zijne veeren, en scheen nog iets om zijne schouders te hebben. En in zulk een nacht als deze riep Stackridge uit. Gij zijt een hardvochtig mensch mrs Sprowl! Ik ver wonder mij er niet over, dat die man de slavernij ver afschuwt, mompelde hij bij zichzelf, alB zij de mannen tot woestelingen en van de vrouwen monsters maakt. Welke kant is hij uitgegaan? Dat is meer, dan ik u kan zeggen, antwoordde zij op scherpen toon. Het kan mij niet schelen waar hij heen gaat, als hij maar niet hier komt. Dat wil ik niet hebben, scheld mij maar uit zooveel je wiltToen sloot zij het venster. Hangt dat wijf open dat na alles wat Hapgood voor haar gedaan heeftzeide de verontwaa digde Stack ridge, want het was algemeen bekend dat zij aan den vriendelijken en edelmoedigen Penn menig voordeel te danken had. Maar het is niet noodig hier langer te staan. Laat ons naar mijn huis gaan mannen, misschien is hij daar. Ve HOOFDSTUK. CARL EN ZIJNE VRIENDEN. Carl Minnevich was de zoon van een duitscher, die eenige jaren geleden, in gezelschap van een broeder, naar Amerika was overgestoken en zich in Tennessee had gevestigd. De

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1