VOLKSBOND. elk lid eerstdaags een insigne zal ontvangen, bestaande in den vorm Tan eene klein formaat zilveren me daille, waarop geraveerd zal staan: lid Alg. Ned. pol. bond, dat op de borst aan een lintje van rood, wit en blauw kan gedragen worden. Voorts werd besloten, eene medaille aan politieambtenaren voor rekening van den Bond uit te reiken voor 12 Va -20 30- en 40-jarigen dienst. De vergadering was druk bezocht. Op de internationale hy giënische tentoonstelling te Ostende werd de firma Sanders Co. te Leiden voor hare «medicinale zee pen» met de gouden medaille be kroond. Vereeniging en bed of tot echtscheiding. 2o. naar de wenachelijkheid Y»n het opnemen in de wetgeving van voortdurende dronkenschap als een reden tot onder cu- rateele-stelling. Dit voorstel werd, tot nader onderzoek, teruggenomen. Van de afdeelingen: a. 's Grarenhage. B. Behoort het leveren van sterken drank door of vanwege werkgevers op krediet, en het dwingen van arbeiders om ter geheele of gedeeltelijke voldoening van hun loon voor verrichten arbeid sterken drank aan te nemen (zoogen. gedwongen winkelnering) niet bij de wet te worden verboden? Dit punt gaf slechts aanleiding tot eenige korte opmerkingen. Het eerste gedeelti (het leveren van sterken drank door, of van wege werkgevers op credit) wordt Woensdag hield te Utrecht de „Volks bond" zijn 15de Algemeene Vergadering, welke geopend werd »et oen hoogst be langwekkende redevoering van den voor zitter mr. Goeman Borgesius, waarin hij o. a. een woord van welkom sprak tot enkels genoodigden, onder wie de heer E. J. W. Koch, voorzitter der Afschaffings- Vereeniging. In het jaarverslag, dat daarop door den Algemeenen Secretaris mr. Snijder van Wis- senkerke werd uitgebracht, werden mede gedeeld de ervaringen vau de afgevaar digden van den Bond op het internatio naal congres tegen het misbruik vau al coholische dranken, ten vorigen jare te Züricli gehouden, en op het internationaal congres voor hygiene en demographic te Weeuen. Verder deelde dat verslag mede, dat een adres van adhaesie is verzonden aan het bekende adres van den heer Bru- tel de la Riviore, te Haarlem, omtrent het drankgebruik door spoorweg-beambten. Een onderzoek naar den sluikhandel in spiritualiën aan de pruisische grens was ingesteld en toonde aan, dat de smokke larij daar zeer veel is verminderd sedert de verhooging vau den accijns in Duitsch- land. Met lof werd ook melding gemaakt van de volksbierhuizen, die in verschil lende steden zijn of worden opgericht door den heer F. van der Wolk te Rotterdam, waarvan de goede invloed met cijfers werd aangetoond. Tut leden van het Hoofdbestuur wer den herbenoemd de heeren dr. L. Ali Co- hen, A. van der Voort Aan. en mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenlcerke, terwijl in twee vacatures werden benoemd de heeren G. Emants en dr. C. W. Jansen. Aan de orde waren alsnu de volgende voorstellen en punten ter besprekir Van het Hoofdbestuur: 1. Het onderwerp, behandeld in het „Sociaal Weekblad,* Nos. 12 en 14 van dell jaargang 1888 (aanmonstering en uit betaling van werklieden, voornamelijk sjouwerlieden bij 6chepen, en het bevrach- teu van schepen in drankaangelegeuheden.) Over dit punt werd een uitvoerige, be langrijke discussie gevoerd in verband met punt 8. 2. De Volksbond, zoo mogelijk geza menlijk met de Nederlandscbe Vereeni ging tot afschaffing vaH sterken drank, wende zich tot den minister van Marine met verzoek, dat den zeelieden in 's lands dienst imperatief hun, die den leeftijd van 16 jaren nog niet, facultatief huD, die dezen leeftijd reeds bereikt lebben in plaats van den dagelijkschen oorlam een andere, niet alcohol houdende versnapering worde uitgereikt. Dit voorstel werd bij acclamatie aange nomen. 3. De Vergadering spreke de wensche- lijkbeid uit, dat de Afdeelingen plaatselijk maatregelen nemen, om in hun kring op lotingsdagen voor de Nationale Militie het misbruik van sterken drank door lotelin- gen tegen te gaan. Aangenomen. 4. De Vergadering drage op aan het Hoofdbestuur een onderzoek in te stellen lo. naar betgeen door den BoDd kan w-orden gedaan om gewoonte van dron kenschap in de wetgeving te doen opue men als een reden tot scheiding van tafel teruggenomen met bet oog op punt 7, dat hetzelfde beoogt. Wat bet tweede gedeelte betreft, de bedoeling daarvan is enkel eenige feiten te verzamelen, die tot voor lichting kunnen strekken. b. Haarlem. 6. Artikel 26 van bet Algemeen Regle ment zal deze wijziging ondergaan, dat voortaan gelezen wordt „Leden van den Boud kunnen de alge meene vergaderingen bijwonen, doch mo gen niet aan de besprekiugen deelnemen en hebben ook geen stemrecht.* Verworpen met 15 tegen 4 stemmen. c. Utrecht. 7. De Vergadering drage aan bet Hoofd bestuur op, bij de regeering aan te dringen p een wettelijk voorschrift, waarbij be haald wordt, dat schulden wegens hetge- iruik van sterken drank iu lokaliteiten, waarvoor vergunning tot verkoop van ster ken drank is verleend, in rechten niet in vorderbaar zijn. Aangenomen. 8. De Algemeene Vergadering drage aan bet Hoofdbestuur op, bij de regeering aan te dringen op een wettelijk verbod en strafbaarstelling van het uitbetalen van werkloonen in slijterijen, lokalen waarvoor vergunning tot verkoop van sterken drank bet klein is verleend, wijn- en bierbui zen en de daarbij boboorendo lokaliteiten en tuinen. (Ook door de afd. 's-Graveubage was dit denkbeeld opgegeven ter bespreking, doch niet in een voorstel belichaamd). Dit voorstel werd aangenomen, met weg lating echter, op het voorstel der afdeeling Amsterdam, van „wijn- en bierhuizen*. Nog werd voorlezing gedaan van een door dr. Haakma Tresling, te Winscho ten, opgesteld stuk, betreffende bet drank gebruik in al de gemeenten van Nederland gedurende een reeks van jaren, opgehelderd door kaarten en grapbiscbe voorstellingen, ook in verband met de coLsumtie van wijn, bier en vleescb. Met eene dankbotuiging van den voor zitter wordt de vergadering gesloten. Na afloop vereenigden de leden van bet Hoofdbestuur en eenige afgevaardigden zich aan een diner, waartoe ook de verte genwoordigers van de pers, die de verga dering bijwoonden, geuoodigd waren en waar nog menig hartelijk woord aan de Vereeniging word gewijd. De voorzitter herdacht daarbij ook de diensten, die de nederlandscbe pers, zonder onderscheid van richting, bewezen had bij het tot stand komen van de drankwet, en den steun, dien zij nog voortdurend don volksbond schenkt in zijn strijd tegen het drankmis bruik. Zaterdag-nacht, even over twaalven, werd op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam een naar huis keerend jongmensch on verwacht door een drietal vrouwen aangegrepen terwijl op geringen af- siand een man blijkbaar gereed stond om een handje te helpen, zoo de vrouwelijke spitsboeven het met de plundering niet klaar konden «pelen. Een der wijven greep den jongen man bij de keel en ontnam hem zijn doekspeld. Een poging echter, om zijn portemonnaie mach tig te worden, mislukte. De para- pluie waarmede de aangevallene zich verdedigde, werd gegrepen en stukgebreken, terwijl zijn kleeren deerlijk werden gehavend. Op het hulpgeroep snelde eindelijk een po- litie-agent toe, doch ter plaatse ge komen, waren de roovers ver dwenen. Aan de k i n d e r s p e 1 e n t e Amsterdam werd Donderdag door vijfduizend leerlingen van de lste en 2da klasse en eenige bizondere scholen deelgenomen. Voor de volks spelen hadden zich meer dan duizend mannen aangemeld, waarvan bij lotiög eea 300-tal ter deelneming zijn toegelaten. Uit Nieuwediep wordt bet volgende geschreven Het stormachtige weer, dat Woensdag nacht op de Noordzee woedde, heett, zoo als wij reeds met een enkel woord meld den, treurige gevolgen na zich gesleept. Van de visscberavloot, die bij gunstige ge legenheid dagelijks van Nieuwediep ter vangst uitzeilt, waren Dinsdagavond on geveer 60 schuiten iu zee gebleven om bun bedrijf voort te zetten. Toen de harde wind, die ook reeds den vorigen dag heersebte, tot storm overging, repte ieder zich om zoo spoedig mogelijk in de ba- ven te komen. Zóó spoedig konden de visschers evenwel niet vluchten, dat zij ongedeerd binnenkwameu. Enkele vaartui gen sloegen vol water, andere verloren want, zwaard of tuigage, en van vele scheurden de zeilen. Voor een tweetal was de afloop echter veel treuriger. De Urker botters U. K. 107, schipper J. Brans, en U. K. 148, schipper A. Hennik, bevonden zich, uit zee komeude, juist in het Kaap- en Molengat, toen zij door eene hevige bui werden overvallen en door de hoog gaande zeeën omsloegen. Er bestond voor de in de omgeving zijnde visschers geen mo gelijkheid om pogingen tot redding van de ongelukkige opvarenden aan te wendeu. Dezen zes in getal werden dan ook allen eene prooi der golven. De schuiten werden later masleloos en vol water aan strand geworpen. Er valt nog niet met zekerheid te bepalen, of er meer menscben- levens zijn te betreuren. De deelneming in bet lot der arme visschers en der na gelaten weduwen en weezen is algemeen. (N. R. C.) Nader wordt gemeldt: De schipper van een der beide verongelukte Urker visschersvaar- tnigen, een weduwnaar, had zij nen zoon vau 14 jaar bij zich en eenen knecht van 18 jaar. Op de andere schuit waa een ongehuwde ichipper, een knecht, die zeven kin deren nalaat, en een jongen van 15 jaar, zoon eener weduwe, die voor zes jaar haren man en een zoon op hunne eigen schuit verloor. Het lijk van een der verongelukte Urker visschers, schipper J. Brands, is Donderdag bij de zandplaat On rust gevonden en te Nieuwediep aan gebracht. De inventaris van de omgeslagen en later gestrande vaartuigeD is groo tendeels geborgen. De schuiten zelf zijn echter uit elkander geslagen. B ij P i e t -G ij z e n b r u g z ij n een herberg en een boerderij door brand vernield. Nader is gebleken dat de oorzaak van den brand zeer vermoedelijk aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Overdag had nl. zekere W., te Noordwij kerhout woonachtig, in de herberg heel wat vau de «vergunning» gebruik ge maakt, totdat de kastelein hem wei gerde verder te tappen. Zelfs was W. reeds tweemaal de herberg uit gezet, hetgeen hem niet scheen te bevallen, want hij verzekerde dat men in den loop vau den dag wel nader van hem zou hooren. Hij bleek woord te hebben gehouden, want des avonds stond de zich nabij de hooiberg bevindende hooischelf op brand. Genoemde W. was tijdens het onheil ook op het terrein van den brand aanwezig, maar werd door den jachtopziener-koddebeier v. L., van Sassenheim, onmiddellijk inge rekend en Woensdagmorgen geboeid naar den Haag gebracht. De kinderen der bewaar school te Scheveningen zullen naar aanleiding van den prinsessedag Za terdag op kosten der gemeente wor den onthaald. De politie aan het post- huis nabij het Kurhaus te Scheve ningen heeft Woensdag avond op heeterdaad een paar kwajongens op diefstal betrapt van vruchten en eieren uit eene kist van een der kra mers, die aan het strand standplaats hebben. Den vorigen dag was bij dezelfde politie aangifte gedaan, dat uit dezelfde kist een 50 eieren en fruit waren vermist, hetgeen door braak daaruit moest zijn gehaald. Een groot deel van den inhoud der kist was ook bedorven door den re gen, daar de dieven de kist hadden open laten staan. Van de 45 s 1 i e drechtsche arbeiders, die naar Emmerik waren vertrokken om daar grondwerk te verrichten, zijn er 19 teruggekeerd, Zij waren, volgens hun zeggen, door den duitschen aannemer be drogen geworden. De 26 overige werkliedtn hebben in Duitschland goed werk gevonden. Donderdagavond onge- veer half negen brak er te Utrecht een hevige brand uit in de sigaren fabriek van gebr. De Charro aan de Jacobijnenstraat. Door het krach tig optreden der brandweer was omstreeks half tien het vuur be dwongen, en bepaalde zich de schade, behalve eenige waterschade aan de belendende perceelen tot de fabriek uit welke niets werd gered dan vijf kisten sigaren en een handwagen Naar men zegt, was alles tegen brandschade verzekerd. Woensdagavond ver- maakte het zoontje van den heer v. D. te Vreeswijk zich met varen in de haven naast de schipbrug, en had het ongeluk te water te raken. Ofschoon een in de nabijheid werkende knecht hem bijna onmid dellij k op het drogs bracht en er dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, waren alle pogiDgen om het ieven op te wekken te vergeefs. Dinsdagnamiddag vloog een koppel van wel 70 patrijzen uit de Betuwe over den Rijn, naar de Rijnkade te Arnhem, ter hoogte van het kantoor der Keulsche en Dusseldorpsche Stoombootmaat schappij, en trachtte zich aldaar in de huizen te verschuilen. De beest jes schenen zinneloos door vervol ging aan de overzijde. Verscheiden stuks werden levend gevangen. Als een hew ij s van de minder aangename verhoudingen te Almeloo kunnen wij het navolgende mededeelenDonderdagmorgen ging de zoon van den heer Van Laer zich vermaken met een roeibootje. Ten einde voor eene regenbui te schuilen, begaf hij zich met zijn bootje onder de brug, op de plaats waar de Lee in het Nieuwe kanaal komt, zich staande in dat bootje vasthoudende aan die brug, ten einde het met den stroom wegdrijven te voorkomen. Nadat hij daar een oogenblik getoefd had, kwam er een persoon bij hem, die een praatje eeus op vier plaatsen te gelijk in'met hem begon te maken. Kort daarop stiet die persoon met eenen stok, dien hij bij zich had en on der het uiten der woorden«Als de rieken niet hangen willen, dan motten ze maar verzuupen!» de boot onder den zoon van genoem den heer weg, zoodat deze boven het water hing. Na eenigen tijd om hulp geroepen te hebben, liet hij zich in het water vallen en, daar hij goed zwemmen kon, trachtte hij het bootje weder te bereiken, het geen hem ook gelukte, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afgekomen is. Graaf van RechterenLim- purg, onder Almeloo, heeft zijnen pachters voor dit jaar 10 percent pacht kwijtgescholden. Bij gelegenheid der na jaarskermis, Dinsdag te Borger ge houden, hadden er zulke hevige vechtpartijen plaats, als in jaren het niet het geval was. Eenige veen- werkers wilden, zonder de daarvoor gevraagde centen te betalen, her haalde malen gelegenheid maken van het draaien in eenen draaimo len, hetwelk hun natuurlijk ont zegd werd. Er ontstond daarover eene vechtpartij, waarbij een persoon uit Eksloo hevig met een mes werd gesneden. Een der hoofddaders werd door de politie in bewaring geno men. Tegen donker kwamen er op nieuw opstootjes voor, die tot twee malen toe zóó hoog liepen, dat ze kere M. uit Buinen hevig aan eenen der polsen werd gesneden, en zeke re G. G. uit Gasselte zoo hevig aan het hoofd en op den rug door mes een verwond werd, dat hij per as Daar zijne woonplaats moest wor den vervoerd. Hoewel de politie steeds op de plaats tegenwoordig was en telkens de oproermakers uit- eenjoeg, bleek het dat zij niet sterk genoeg was. Zeer geweuscht zoude het dus zijn, dat de politie door die uit omliggende gemeenten op zulke dagen versterkt werd. Bij vechtpartijen, waarin de beruchte bekkensnijders zich vertoonen, blijkt immers altijd de adsistentie van het publiek zeer gering. De hoofdda ders zijn der politie bekend. Het zijn allen personen, buiten het dorp Borger woonachtig. Donderdag ochtend isde woniDg van den winkelier J. Schrie- vers te Nijmegen, iu korten tijd ge heel uitgebrand, terwijl het meu bilair en de voorhanden winkeigoe- deren mede eene prooi der vlammen werden. Oorzaak onbekend. Alles as tegen brandschade verzekerd. De notaris W. J. N. Laudró te Vlijmen zegt in een ingezonden schrijven aan het „Nieuwsb. v. Ned.«, dat waarbor gen tegen de ongeoorloofde praktijken van zaakwaarnemers noodig zijn, niet in het belang van notarissen, maar in dat Tan het publiek. Het is b. v. een feit, dat goederen van minderjarigen verkocht zijn bij onderband- scbe akten, welke door die minderjarigen met een kruisje waren geteekend, hoewel die minderjarigen die bewijsjes waarschijn lijk niet eens hebben gesteld. Zoodanige akten worden overgeschreven en het goed is weg. 't Is een feit, dat bij onderhandsche akte, waarop een valscbe kandteekeniug stond, vast goed is verkocht en overgegaan, 't Is een feit, dat men kans ziet om vast goed, toebeboorende aan krankzinnigen, te verkoopeu zonder wette lijke formaliteiten. Ik zou nog meer kun nen vertellen, maar mag niet. De schrijver in uw blad schijnt te meenen, dat men met die onderhandsche akten de rechten van registratie en overschrijving kan ont gaan. Volstrekt niet, de onderhandsche akte is met dezelfde rechten belast als de notarieele met uitzondering van hunr-con- tracten. Maar bij de notarieele kan niet werden, gevolgd door het behoedzame openen deur. De honden sprongen naar buiten en renden op den indringer los, maar inplaats van hem in stukken te scheuren, begon nen zij hem vroolijk en zegevierend te liefkoozen. Weg Brag 1 koest Greplaat afl En hij schopte hen, totdat zij jankten, en dat omdat zij hem zoo vroolijk verwelkomd hadden. Mijnheer,hoe durft gij mijne honden zoo mishandelen gilde de dame, woedend bij de gedachte, dat die ellendige schoolmeester het van hen had gewo.nnen. Ik zal hen en u voor die grap eens flink schoppen, - mompelde hij. Ik zal u leeren, mij buiten te sluiten en zulk een rumoer te maken, als ik u kom bezoeken en mijn leven in.... Zij viel hem in de rede, met een kreet van verbazing Lysander, zijt gij het? Houdt op met dat leven zeide Lysander, terwijl hij het huis binnendrong. - Spreek mijn naam nog eens uit, en ik zal u wurgen 1 Waar is de schoolmeester? Zou hij ons niet hooren? God beware mijl zeide mrs. Sfrowl met trillende stem. Wist je niet, dat ik je voor den meester aanzag Neen, dat wist ik niet. Dat lijkt meer op een wel komstgroet, ofschoon.... Lysander begon verteederd te wor den daar, daar, maar laat uw zoon niet stikkenEén kus is hetzelfde als vijftig kuseeD I Ds meester is dus uit Niemand in huis? Neen, ik ben zoo dankbaar, het schijnt wel, door de Voorzienigheid zoo beschikt. O lieveling! zoon mijner liefde! Ik ben zoo blij, je weer te zien Kom, houd nu op met uw «zoon mijner liefde», het maakt mij ziekSteek het licht aan, en geef mij wat te eten, kunt ge dat? Ja mijn zoon, met liefdeDit is de gelukkigste dag, dien ik ooit beleefd heb. Wat is er dan vandaag gebeurd? zeide Lysander, terwijl hij met lichtzinnigheid de gelukzalige bekentenis van zijne moeder opnam. Ik meen deze nacht, dat ik je weer terug hebHoe kon ik je toch voor dien vreeselijken schoolmeester aanzien. Hare bevende vingers streken een lueiter aan. Trek de gordijnen toe, zeide LysaDder, terwijl hij haastig zijn eigen bevel uitvoerde, toen het blauwe lichtje tot een vlam aangroeide, die de kamer verlichtte, de tijd is nog niet gekomen, dat ik mij hier vrij kan laten zien. Waar zijt ge vandaan gekomen? Wat komt ge hier doen? O mijn lieveling, lieve Lyse, zij keek hem met aandoening aan, gij hebt toch geen groot gevaar ge- loopen Dat hangt er van af. Zoo spoedig Tennessee zich af scheidt, zal ik veilig genoeg zijn. Ik zal een bericht naar het leger der Geconfedereerden moeten overbrengen, en dat zal mij voor alles, wat er wegens oude schulden kon ge beuren, vrijwaren. Ik moet hier op het dorp een makker vinden, en laat mij de wet dan eens aanraken als zij kan! Hij wierp zijn pet in een hoek en ging langsuit op een stoel bij den haard zitten, terwijl zijne moeder uit al hare macht blies, om de vlam weer op te doen flikkeren. Zij hield met blazen op, toen zij die goede tijding hoorde, ter wijl zij zich naar hem wendde, met haar laag, mager voor hoofd, spitsen neus en half gesloten oogen. Ik wist het wel, zeide zij, dat mijn jongen eens als een heer terugkomen zou. Als een heer? mij dunkt, dat ik dat reeds hen! zeide hij bluffend lachend. Ik zeg u moeder, dat wij het grootste verbond zullen sluiten, dat er ooit geweest is I Vertel mij toch eens, hoe het er mee staat! zeide de godsdienstige moeder. Wordt nemiqi.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2