NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 3 September 1888. No. 1585. Dit Nummer uit twee bladen. STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Aizonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureon: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: ▼an 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOKI en[J.; B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieitc Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Oe Viering van den Prinsessedag. In den nacht van Donderdag op Vrij dag werd men opgeschrikt door een hevig ODweder. Uit een roodgele lucht schoten vervaarlijke bliksemflitsen, terwijl de donder vlagen met knetterend en daverend geweld het gedruisch van den regen accompagneerden, welke laatste als een dicht zwaar water gordijn neerviel, zoodat men geen twintig meter ver van zich at kon zien. Langzaam dreef het onweder af, maar de wind was gaan lirgen en het bleef regenen uit een grijzen hemel, zoo egaal, dat men bedenkelijk het hoofd schudde bij de gedachte dat den volgenden dag de verjaar dag van onze Prinses zou worden gevierd. De verjaardag van onze Prinses! Wie, die Nederlander is en zijn vorstenhuis liefheeft, gevoelt niet dat dit een belang rijke dag mag heeten, dat de dag, waarop het kind des Konings hare geboorte her denkt, ook een feestdag is voor het ge- heele land, voor het geheele volkHet is dit jeugdig kind, de eenig overgebleven spruit van den grijzen Oranje-vorst, dat de hoop uitmaakt van do Nederlandse he Natie. Te Amsterdam waren de feesten Don derdagmiddag reeds begonnen. De stad had een zeer feestelijk aanzien, vooral in de hoofdstraten en in de om hare Oran jegezindheid zoo welbekende Jordaan, ging men door een woud van vlaggeu. Des namiddags te een ure verzamelden zich 5000 kinderen in den Speeltuin No. 1, bij het Weteringsplantsoen, om te half twee zich in optocht naar het ruime ter rein achter het Rijks-Museum te begeven. Het was een verrasseud gezicht, dit leger van kinderen te zien voorbijtrekken, deze breede schare van jeugdige menschen, die, met vroolijke, opgewekte gezichten feest gingen vieren, ter eere van hun tijdge noot, hun De jeugdige Prinses. Op het uitgestrekte terrein aaugekomen, zongen de duizenden kleinen het feestlied, gedicht door den heer P. J. Haverkamp. Toen dit geëindigd was, verspreidden zich de zangers in alle richtingen. Daar vonden zij poffertjeskramen, draaimolen, gooche laar, poppenkast, voetbal-baan, koorddan ser, gelegenheid tot dansen, terwijl hun bons werden uitgedeeld voor een bordje poffertjes, brood en bier of melk. Bij het einde van het feest ontvingen de jeugdige feestelingen elk een portret van haar, wier verjaardag zij op zoo aangename en echt kinderlijke wijs hadden gevierd. Langzamerhand ging de feeststemming als eene groote siddering over gansch Amsterdam. Vrijdagmorgen werd het uit voerig programma der feestelijkheden voort gezet, en het was niet aan de feestcom missie te wijten, dat de Volksspelen, gehouden op hetzelfde terrein als waarop de kinderen hadden feest gevierd, niet dat succes hadden, dat men ervan had mogen verwachten. De gestadig plassende regen had het terrein drassig gemaakt, zoodat het van den kant der Houbraken- strast bijna niet te bereiken was en zeker ook invloed had uitgeoefend op het aantal bezoekers. Niettemin werden de verschil lende nummers door de deelnemers met animo ten einde gebracht. Des avonds was er gondeltocht. Hoewel in Amsterdam geen nieuwigheid, is toch altijd een gondelvaart bij avond in de stad der kanalen een treffend schouwspel. Meer dan ooit valt den toeschouwers dan in het oog, met hoeveel smaak en bevalligheid onze voorouders de stad hebben gebouwd en hoe zij Amsterdam voor altijd stem pelden tot een eigenaardig schoone stad, toen zij aan de grachten hun gebogen vorm gaven. De zangvereeniging /,Caeci- lia", onder directie van den heer N. H. An- driessen, bracht gedurende den tocht een achttal liedereu ten gehoore, terwijl het koor, gevormd door de vereenigingen //Ami- citia", //Oefening zij ons Doel" en de //Nationale Zangschool", onder directie van den heer W. R. van de Vliet, vijf zang nummers uitvoerde. De 27 vaartuigen, waaruit de tocht be stond, werden op den Amstel door 24 ver lichte boeiers van de zeilvereeniging "het Y" ontvangen en daarna een schitterend vuurwerk afgestoken, dat door het kalme, nu droge weder, uitstekend slaagde. De laatste kanonnade scheen te zeggen //Bomga naar huis eu slaap nu uit, om morgeu weder feest to vieren 1 Boml" Men had wijselijk het beste tot het laatst bewaard. Te een uur des Zaterdags zou de optocht beginnen, voorstellende de Nassaus in de Nederlanden. Men kent de groepen, uit welke deze optocht, die met recht den naam van //groote optocht" dra gen mag, bestaat, wij mogen derhalve vol staan met de raededeeling dat hij, te meer daar een liefelijk zonnetje deze hulde aan het Huis van Oranje bescheen, uitnemend is geslaagd. Onder een ontzaglijken toe loop van nieuwsgierigen zette zich de stoet ongeveer te half twee in beweging. Dui zenden toeschouwers bevonden zich voor de vensters der huizen in de wijken, die de stoet doortrok. Met zorg was de op tocht samengesteld, de costumes en de karossen waren strikt historisch eu men moet den adviseurs, die zich met deze waarlijk niet gemakkelijke taak hadden belast, den heereo P. H. Witkamp, D. van der Keilen Jr. en Ph. van der Keilen, een oprechte hulde brengen. De feesten te Amsterdam zullen dezen avond besloten worden door muziekuitvoe ringen in de Westerstraat en op het Am- stel veld, en een Vauxhall en Bal in het Paleis voor Volksvlijt. Eere komt toe aan de ontwerpers van dit feest ter eere onzer Prinses, een feest voor allen ingericht, door allen gevierd. Als hoofdstad van ons land, paste het Amsterdam, voor te gaan waar het gold eene hulde te brengen aau eene loot van den Oranjestar*Die taak is door Am sterdam begrepen en waardig ten uitvoer gebracht! Het kon wel niet anders of in den Haag, de Residentie des Konings, zoude men niet achterblijven in hulde-betoon aan de kleine jarige. In alle hoeken was de stad versierd, niet alleen met vlaggen, maar ook door vele particuliere guirlan des, bouquetten en tropeeën, in welk laatste gedeelte den Haag het ongetwijfeld van Amsterdam won. Zeven en twintig vereenigingen, te zamen met 1000 personen, hielden daar Vrijdag een optocht. De groep, welke het meest de aandacht trok, was die der Nassaus met hunne officieren, allen in fraaie wa penrustingen of hi8torisch-getrouwe klee derdracht, terwijl ook andere bekende personen, zooals Coen, de stichter van Batavia, Culemborch, Paulus Bax en Adri- aan van Swieten, mede den tocht opluis terden. Het deed ongetwijfeld den Hagenaars leed, dat de geliefde prinses thans niet in hun middan kon zijn, om zich er van te overtuigen hoe diegenen harer aanstaande onderdanen, die haar het beste kennen, verheugd waren over de herdenking van haar geboortefeest. Het zoude ons te ver voeren, zoo wij al de feesten, die er in het land werden gehouden, uitvoerig gingen beschrijven. Men weet hoe dit jaar de deelneming aan de herdenking van den 81en Augustus veel algemeener is dan in vroegere jaren, een feit, dat men kan verklaren hieruit, dat men vroeger niet veel met deze her denking op had, zoolang degene, voor wie zij plaats zou hebben, nog niet in staat was te beseffen wat het beteekent, zoo een volk feest viert voor zijne vorsten. Eene aardige uiting van vaderlandsliefde wordt uit VlissiDgen gemeld: Daar werd een telegram verzonden aan de prinses, dat onderteekend was door een honderdtal kinderen en het volgende inhield: z/Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, Het Loo. h De ondergeteekenden, kinderen van nederlandsche loodsen te Vlissingen, ne men, ook uit naam van al hunne zusjes en broertjes, eerbiedig de vrijheid, om, terwijl hunne vaders in zee gebeden voor uw welzijn opzenden, Uwe Koninklijke Hoogheid uit den grond hunner harten geluk te wenschen met het heden door Uwe Koninklijke Hoogheid gevierd wor dende feest. Moge het Uwe Koninklijke Hoogheid gegeven worden, dezen feestdag nog tal van jaren te herdenken, in het bijzijn van Uwe Koninklijke Ouders en tot heil van het dierbare Vaderland". Wat deed men inmiddels in Haarlem? Het doet ons leed, dat wij thans geene uitgebreide feestviering hebben te beschrij ven, geen optocht, geen volksspelen hebben te vermelden. Evenwel doet het ons aan den anderen kant genoegen, dat wij de vraag: wEn Haarlem?"niet behoeven te beantwoorden door de schouders op te halen en te wijzen op een wit vel papier. Het gewone, militaire eerbetoon, de parade, kon door den aanhoudend piassen den regen niet doorgaan, en eerst des mid dags te 3 uur kon men verwachten, dat de voorgenomen muziekuitvoering in den Hout een beter lot zou wedervaren. Het weer was frisch maar droog, zoodat de verlichting van de fontein als altijd een aardig effect maakte, terwijl zich een groote volksmenigte als gewoonlijk verdrong om den muziektempel. Het bestuur der //Vereeniging" bood den kinderen der leden een feest aan in de groote zaal van het gebouw. Ruim 400 waren er in de groote muziekzaal bijeen, die voor deze gelegenheid zeer fraai en smaak vol met tropeeën, vlaggen, bloemen en groen was versierd. Op het tooneel prijkte een portret van Prinses Wilhelmina ach ter eene gasverlichting in den vorm van een lauwerkrans en omringd door een prachtige versiering van tallooze witte bloemen. Ter linker en tor rechter zijde waren de busten van den Koning en van de Koningin geplaatst, terwijl hetgansche tooneel op sierlijke en kwistige wijze in een kleed van groen en bloemen was ge dost, beschenen door daarvoor opzettelijk aangebrachte armlichteu. Voor het tooneel was een soort van brug aangebracht, met leuningen die door kurk- schors gemaskeerd waren, waarop de kin deren op zeer geschikte wijze voorbij de afbeeldingen der Leden van het Vorsten huis konden defileeren. De president vandesoc. //Vereeniging", de heer C. J. M. de Wilde, hield een toespraak, waarbij hij het doel dezer feest viering in herinnering bracht eD de aan dachtig luisterende jeugd tot liefde voor de Prinses en voor het geheele vorstelijk Huis aanspoorde. Met een bal werd de tijd recht genoe- gelijk doorgebracht, terwijl voor de klei neren, die zich nog niet onder de vaan van Terpsichore konden scharen, een pop penkast hare welbekende en altijd geliefde voorstellingen gaf. Te elf uur ongeveer eindigde de feestvieriug en ontving ieder kind een portret der Prinses tot herin nering. Het bestuur der soc. Vereen, verdient een woord van lof voor de flinke wijze, waarop het de moeielijke taak, eenige hon derden kindaren aangenaam bezig te hou den, heeft vervuld. Hiermede meenen wij eenig overzicht te hebben gegeven van de viering van den Prinsessedag in het land en onze stad. Hun, die indachtig maken dat de feesten niet algemeen, vooral niet zoo algemeen waren als die bij het jubile des Konings, willen wij er op wijzen dat men uit den aard der zaak voor een jaarlijks terug keerenden feestdag niet zooveel offers bren gen en zich moeite getroosten kan als voor een op zichzelf staand jubiié. Wij voor ons zijn de meening toege daan, dat de feesten van 31 Augustus bewezen hebben dat velen, talloos velen in Nederland hun Huis van Oranje met warme liefde aanhangen. Haarlem, 1 September. Het stedelijk museum op het Raadhuis alhier werd in de maand Augustus bezocht door 1027 tegen en 245 personen zonder betaling. De tentoonstelling van plaatwer ken, die aanstaanden Zondag 2 Sep tember, op het museum vau kunst nijverheid op het Paviljoen alhier zal gehouden worden, zal zeer ze ker de belangstelling van onze meu belmakers en van allen wien het meubelvak ter harte gaat, opwek ken. Zij bestaat uit eene verzame ling meubelen, moderne duitsche renaissance, kasten, tafels, buffetten schrijftafels, boekenkasten, bedden enz., geteekeDd door Anton Hilber, en bevat zeer vele nieuwe model len, zoowel van eenvoudige als van rijker vormen. Zondag is de toe gang vrij. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. hoogste laagste pr, Aardapp. 4529 HL. 4301 HL. f 4.25 f 1.20. Appelen 136 119 -11.- 4. Peren 886 786 -12.— - 2.75. p. K.G. p. K.G. Boter 860 kil. 860 kil. f 1.50 f 1.10. p. stuk. p stuk. Biggen 187 stuks 152 stuks f16.f5. Hedenochtend 7 uur, vertrok een detachement van 20 man en 2 offi cieren van hier per spoor naar 'sHage om van daar de reis voort te zetten naar Kruisland, gemeente Steenber- Fsauiï.LJaTO xsr. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 13) VlIIe HOOFDSTUK. DE ZWERVELING. Over zes maanden zult gij de Yankees aan onze voeten zien kruipen, terwijl zij ons genade afsmeken. Wij zullen Washington veroveren, en wij moeten geheel het noorden hebben, om dan de geheele wereld te beschermen! Ik zou het gaarne willen weten, zeide mrs. Sprowl vol bewondering. De slavenhandel zal weer heropend worden, de Yan kees zullen ons met hunne schepen ladingen prachtige negers toezenden, alle menschen in het zuiden zullen er drie of vier kunnen bezitten, want zij zullen zeer goedkoop zijn, en wij allen zullen rijk worden, ziet ge, zeide Lysander. En dat zal werkelijk gebeuren! Dat is het programma, moeder! Ge zult het binnen les weken met uw eigen oogen zien. Waarom zou het zuiden zich dan niet afscheiden? hernam de moeder, terwijl zij zich haastte den theeketel op het vuur te zetten en een maïskoek voor haar zoou ge reed te maken. Ik ben er zeker van, dat wij allen onze dienstboden moeten hebben om zelf niet te werkenen ik wist, dat men Penn Hapgoods woorden ook uit een ander oogpuut kan beschouwen (want die man is zeer tegen de afscheiding) ofschoon ik hem niet zooals gij zou kunnen antwoorden, dierbare Lysiel - Wel, bemoei u daar niet mee, maar maak haastig miin eten klaar, zeide de dierba-e Lysie, terwijl hij hout op den haard wierp. Ik heb na vanmorgen niets gehad Je hebt haar natuurlijk niet gezien merkte mrs. Sprowl geheimzinnig op. Haar? wie? Salina, fluisterde zij, alsof het haar noodlottig ware geweest, als een muis, tusschen de muren, haar had kun nen hooren. Ik heb haar wel gezien, ik denk van nog geen uur geleden. Het was vooraf bepaald. Ik schreef baar, dat ik komen zou, en gaf den brief met eene vrouw mee, en dezen avond heb ik langen tijd met haar gesproken. Ik heb nu een weinig geld noodig, en zij zal bet mij verschaffen, en als zij het mij niet kan geven, dan kom ik bij u aankloppen. O goede hemelpraat mij niet van geld 1 riep de weduwe aDgstig uit. Vooral nu ik mijn mooi veeren bed en mijn kostganger heb verloren. Wat is er met uw kostganger gebeurd? Kom ermee voor den dag, en draai er niet om heen! Aldus aangespoord, vertelde mrs. Sprowl, die inderdaad op deze gelegenheid had gewacht, alles wat zij vanPenne ongeluk wist. Lysander luisterde met aandacht naar het verhaal, en uitte bij bet einde een ontzettenden vloek. En ik kan u vertelleD, waar hij heengegaan is, zeide hij. - Hij is in het huis, waar ik noch liefde noch geld kan krijgen Zij weigerde mij dezen avond den toegang en weigerde mij geldmaar hij is binnengehaald en kan hun geld verkwisten I Maar hoe weet gij dat, mijn zoon Hoe ik weet dat hij daar is Omdat, toen ik met haar in den boomgaard was, wij eene gedaante zagen, die de keuken binnentrad, en die, naar zij zeide, Toby ging be zoeken. Eenigen tijd daarna, trad een man binnen, dit moet Stackridge geweest zijn, die zooals gij gezegd hebt, den schoolmeester zochthij was vtrgezeld van Carl, en is naar ik gezien heb niet teruggekomen. Ik wachtte tot het licht van de keuken zich naar de slaapkamer bewoogdèhr is nu uw kostganger, moeder, ik verwed er mijn leven onder I Maar bij zal er niet lang blijven, dat kan ik u vertellen! lachte Lysander kwaadaardig. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1