GEMENGD NIEUWS. Prediklisurtoi: der M. Bern. Eerken gekomen sprak hij: O vizier, ik heb een zeer schoone, jonge maagd gevonden, die waardig is uw vrouw te wordeD I Toen Kardari deze woorden hoorde mompelde hij: Zij is stellig de prinses B akari, de dochter van den vizie Kamkaren innig ver heugd, overlaadde hij den herder met kostbare geschenken. Daarop kleedde hij zich spoedig aan en ging met den veehoeder onmiddellijk mede. Spoedig was 't tweetal aan de plaats zijner bestemming en trad de vizier Kardari naar binnen. O prinses, mijn ziel, glans mij ner oogen! Wie heeft u verlost, mijn ziel, schoone parel? Heeft, alles zich niet toegedragen op zulk eene ramp zalige en noodlottige wijze. Maar gij hebt niet naar mij willen luis teren en gij waart onvatbaar voor raad. Zeide ik niet tot u, toen gij nog vorstin waartKom, laat ons vluchten of den vorst vergiftigen, opia: wij ir. d't rijk heerschen? En nu, mijn ziell mijn oogappel! Keer met mij terug naar mijne wo ning! Dit zeggende trad da vizier op de prinses toe om haar bij de hand te vatten, doch Biakari deiDsde ach teruit. Op dit oogenblik kwam vorst Ibrahim, die zich niet langer had kunnen inhouden, te voorschijn, trok zijn krom zwaard en in één slag was het hoofd van Kardari van den romp gescheiden. Werpt zijn l.chaam voor de honden I sprak vorst Ibrahim vertoornd. Daarop keerden de vorst en vorstin naar hun paleis terug', terwijl de herder zijn bezigheid moest vaarwel zeggen om de plaats van deD trou- weloozen minister Kardari te ver vangen in het rijk van vorst Ibrahim. TJAMPAKA. Haablem Aug. '88. KINNEN li AN SI. Van Z. M. den Koning ontving da jarige prinses het eerste gedeelte van een prachtig en zeer groot tafelservies, geheel van mas sief zilver vervaardigd in de Utrecht- sche zilverfabriek van den heer C. J. Begeer. Het is ontworpen in den stijl Louis XV, en, naar men ver neemt, waren HH. MM. bij de af levering, deze week, over de uit voering der order ten zeerste voldaaD. Wat er nog aan het servies ont breekt is in bewerking, en zal, met goedvinden van Z. M., later worden afgeleverd, omdat tusecken den tijd der bestelling en den verjaardag geen genoegzame tijd was om het geheel gereed te maken. H. M. de Koningin heeft naar wij vernemen, H. K. H. Prin ses Wilhelmioa op haar verjaardag nog met een eigenaardig verjaars geschenk verrast. Onze vorstin gaf hare dochter eene schilderij in olie verf, voorstellende de indertijd door den Koning aan zijn kind cadeau gemaakte ponejs, grazende in de weide op «Het Loon. Het schilderen van deze dieren naar de natuur, was opgedragen aau den kunstschilder O. Eereiman, die zich meesterlijk van deze opdracht moet hebben gekweten. {N. R. C.) Vrijdag werd ophetpa- leis «Het Loo» aan H.H. M.M. den Koning en de Koningin eeu uit het oogpunt van kunst even zeldzaam aio rijk geschenk aangeboden door den heer S. Fraenkel, photograaf te 's-Hage. Het bestaat uit een levens groot portret van H. K. H. Prinses Wilhelmina, gephotographeerd op eene plaat van wit albast en gevat in eene rood fluweelen lijst. Op de plaat is bovendien een krans van oranjebloemen geëtst. Voor de Prinses werd Vrijdagavond ter eere vau haren verjaardag op het lustslot Het Loo een kinderpartijtje gegeven. Wegens den gezondheidstoestand des Konings zullen te Apeldoorn geen openbare feesten plaats hebben. Z. M. werd Vrijdag wederom be zocht door den geneesheer dr. Vink- huijzen. Ter gelegenheid van den historischen optocht werd heden te Amsterdam geen beurs gehouden en geen prijscourant uitgegeven. Tijdens een zeer hevig onweder sloeg Vrijdagochtend om streeks 5 uur de bliksem in den schoorsteen van de woning van den bloemkweeker P. Vinkaan den Piehéweg te Noordwijkbinnen. De bliksem baande zich een weg door den schoorsteen, dien hij op den zolder grootendeels uit elkaar deed spatten, vervolgens door de woon kamer en het portaal en ontlaadde zich naar buiten. Hij wroette boven dien onder een drempel, zoodat deze werd weggeslingerd, terwijl de kuecht op den drempel stond. Deze persoon had de tegenwoordigheid van geest, zich brandende, terstond in een waterkuip te begeven en kwam er zoodoende met lichte won den af. Er waren tegelijk eene hevige re genbui en eeu vreeselijke hagelslag. Donderdagavond is te Utrecht zekere v. O., wonende op de Lange Nieuwstraat, nadat bij gedurende den dag tweemaal door de politie wegens dronkenschap was in hechtenis genomen, in het hulp- bureau aan de Tolsteeg-barrière, werwaarts men hem vervoerd had, tengevolge van het overmatig ge bruik van sterken drank bezweken. Donderdag n a m iddag ie de bliksem geslagen in den water molen, staande aan den weg van Zevenbergen naar Leur. In een oogen blik tij ds stond de molen in lichte laaie vlam. Hij brandde tot deD grond al. Een Woensdag te Bladel uitgebarste, maar spoedig gebluschte brand ten huize van eene weduwe aldaar, heeft ten gevolge gehad dat zij met hare dochter in verzekerde bewaring is genomen, als verdacht van aan dien brand niet onschuldig te zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Een gepensioneerd duitsch officier, die onderwijs in ta len geeft, is gearresteerd, wegens het zenden per post van een doos, bevattende een Lebel-patroon. Er werd daarna een huiszoeking bij hem gedaan. De fransche regeering zal 500 nieuwe machines aanschaffen voor het maken van geweren van klein kaliber. Op 1 Nov. zal het aantal dier machines zijn 8200, die per dag 1600 geweren kunnen leveren. Bulgarije. Prinses Clementine van Coburg wil een huwelijk tot stand brengen tusschen haar zoon, Ferdi nand van Bulgarije, met de 19-jarige prinses Louisa van Parma, dochter van den hertog van Parma, die de voornaamste erfgenaam was van den graaf van Cham bord. Een van de hoofden der roo- vers van Bellova, die Landler en Binder pakten, is te Sofia gearres teerd. Binder herkende hem en hij bekende wie hij was. Men voud ruim 2000 gulden in zijn zak. Mozambique. De rust te Lorenzo Marques is zonder bloedvergieten hersteld. Geen der inwoners was bij den opstand betrokken. Men ver wacht eenige portugeesche oorlogs schepen; het engelsche oorlogsschip, waarom gevraagd was, werd afge- Door het huwelijk van prinses Letitia en den hertog van Aosta worden eenige familiën op vreemde wijze aan elkander ver maagschapt. Prinses Latitia is de eenige dochter der vorstelijke huizen van Savooie en Bonaparte. Beide familiën werden vroeger reeds ver bonden door het huwelijk vao prins Jéróme en prinses Clotiide (30 Ja nuari 1859) en thans ontstaat tus schen beide een nieuwe band. Het huia van Savooie ie verwant aan dat van Ëraganza vau Portugal, omdat koningin Maria Pia een zuster ie van koning Humbert. Het huis van Braganza is op zijne beurt ver want met dat van Orléans, omdat prinses Amelia, erlpriuses van Por tugal de eenige dochter is van den graaf van Parijs. De Bonapartes en de Orliansen worden dus neven door dit huwelijk en de huizen van Savooie, Bonaparte, Orléans en Bra ganza zullen door familiebanden zijn vereenigd. Prinses Letitia wordt door het huwelijk met haar oom stiefmoeder van hare neren en tante van den prins van Napeis, haar neef in eersten graad. Van aange- irouwde nicht wordt zij schoonzus ter des koning», der koningin en der soevereinen van Portugal en tante van den hertog en vau de hertogin van Braganza. Het zon derlingste is dat zij de schoonzuster van hare moeder wordt, door den broeder van deze te huwen. De hertog van Aosta wordt de schoonzoon van zijn zuster en zijn schoonbroeder, schoonbroeder van zijn oomzeggers en oomzegger van zijn broeder en zuster! In Milaan is een ern stige werkstaking uitgebroken in de zijdespinnerij van Gozzi. Ruim vijf honderd arbeiders hebben besloten voor het bestaande loon niet meer te werken. Er zijn reeds enkele wanordelijkheden voorgekomen en de karabiuiers deden verscheiden arrestaties. De volgsmenigte ontwa pende de wachten der gevangenis en bevrijdde de gevangenen. Een afdeeling infanterie werd daarop uit Milaan gezonden en eerst aan deze gelukte het de orde te herstellen. Vele personen, waaronder enkele vrouwen, werden zwaar verwond naar het hospitaal gebracht. Onge veer vijftig arrestaties hadden plaats_ VAHIA. Iemand die met een weduwe her trouwde, vond een goed middel uit om haar de gewoonte af te leeren, altijd de goede eigenschappen van haar eersten man tot in de wolken te verheffen. Toen zij eens daarmede begon, antwoordde hij«Arme man, hoe gaarne had ik gewild, dat hij was blijven leven!» Baron A.\ Welnu, Pompenheim, kunt ge mij den heer Van Pakken- burg als rentmeester aanbevelen, weet gij, dat hij een eerlijk man is Pompenheim: O, zeer zeker, mijn heer de baron, eerlijk en braaf is bij. Reeds viermaal werd hij door de rechtbank vrijgesproken. A. Zeg eens, amice, wa; was dat hedenmorg n een helsch leven m uwe woning. Het scheen af alles kort en klein werd geslagen. B. Och, 't had niets te beduiden, mijne vrouw vroeg mij slechts, hoe laat ik gisteren avond uit de socië teit was gekomen. Daar was eens een leeuw, die afwisseling trachtte te brengen in zijn dage- lijksch maal, door achtereenvolgens al de dieren des velds voor zijn tafel te bestemmen. Op zekeren dag kwam de beurt aan den haas, doch de leeuw zag het kleine diertje met bezorgdheid aan en sprak: «Dat is voor mij een slechte dag. Je bent niet waard opgegeten te worden Ik heb eigenlijk niets aan je!» De uaas antwoordde: «Och, sire, eet mij toch op, als het u belieft. Daar was zoo eTen een vreeselijk dier, dat mij ook reeds verslinden wilde en dat zag er nog machtiger uit dan gij.» «Wie was dat?» vroeg de vergramde leeuw. De haas bracht hem naar een put en liet hem naar beneden zien. Daar zag hij werke lijk een beest dat hem aanstaarde en hem zijn tanden zien liet. Dat was te veel voor hemhij sprong in het water, om zijn vijand te be strijden en - verdronk. Een muis viel in een kuil en kon er niet meer uit. Een olifant hoorde zijn jammerlijke klaagtoontjes, keek in den kuil, liet zijn staart er in zakken en gaf op deze wijze de muis gelegenheid om weder op den beganen grond te komen. Het kleine schep sel dankte den kolossus en beloofde hem bij gelegenheid ook van dienst te zullen zijn. De olifant verklaarde hem alleen uit medelijden ge holpen te hebben en dacht verder niet over het geval na. Jaren later, toen de dikhuid oud en zwak geworden was, viel hij in een ravijn, waar hij niet weder uit kon komen. De muis zag dit en riep al haar vrienden bijeen, die spoedig zulk een gat in den dijk groeven, dat de oli fant zonder veel moeite op de been kon geraken. De moraal van deze en andere labelen verschilt niet van die van KAKKTBiliGHTER. aEflSTKKDAM, 1 Scpt l-'vt pr^ïea «Ier Aardappelen waren als voljrt Cm-Hthe Dokkumer Jammen 0,a 0,dito Kraneksr Jammen f 3,50 a 3.90, Zeeuwsclio Spui «che Jammen f 0,- 0,Katwijker Zand f 3,75 a 4.35, Andijker blauwe f 0,a 0,id. Muis- •'es f 0,a 0,WeBtl. Klei manden f 0,a 0,dito losse f 0,0.do. Klei Muisjes 0,a 0,dito Zand 0.a 0.Hambur gers f 0,a 0,'-oid. Kralen f3.8 30, Hillegoromer Zand f 1,50 a 4,Haarlemmer id. f0 90 a 1,35, Geld. oiauwe f 1,50 a 1,90, dito Muisen f0,a 0,allen per Hl. Aangeroerd 0 v&rsehe ladingen. Sniker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum. Loco f9,75 E.. Oct./Dec. f9,50 E., consumtie f 11,Nobel loco f 10,E., Sept. flO,E., in Sept. de te verwrehten Petrolea lading f9,30, Oct. f9,30, Nov./Jaa. f9,30, con sumtie f 11, Tarwe op Ie? o ring hooger, Nov. f333, Maart f 249. Meteering van de Commissie voor dsn Graan 4&ud«l. Rog«<a op leverins: lager, Oct. f 135, 184, 133, 133, Maart f143. 141, 140. NcUering van Menne Thoie. Koolzaad op 500 Kg. Olio stil. Lijnzfad onveranderd. Raapolie prijshoudend, vliegend per 100 Kg f283/», 28, lo. Sopt./Dec. f277/s> 273/4» lo. Oct./ Dec. f28, lo. Mei f 28x/2. Ujnoiie onveranderd; vliegend per 100 Kg. f201/., lo. Sept. f201/», lo. Oct./Dec. 20V2»' lo. Jan. Mei f211/,. 211/., 21>/<. Raapkoeken f 77 90 per 1010 stek3 Lijnkoeken f8,a 12,per 104 sinks. Hoorn, 30 Aug. Kaas: Ter waag gewogen 818 stapels, wegende 95,443 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f33,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f Leiden, 81 Aug. Aangevoerd 42 partijen. Goudsche Kaas f20,a 28,Derby a Leid8che, de 150 kilo f45 a 48, Edammer Kaas 2e kwal. f a 0, Leiden, 81 Aug. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt84 Stieren f 50 a 255, 110 vette Ossen en Koeien f 120 a 258 of f 0,54 a 0,68 per Kg., 75 Vare id. f f a 187, 14 Graskalveren f18 a 40, 64 vette id. f 34 a 70 of f 0,50 a 0,70 per Kg., 16 nuchtere id. f 7,a 18,1080 vette Schapen f 17 a 32, of 1 0,50 a 0,55 per Kg., 850 weide do. 10, a 28,440 Lammeren f 7,a 14,62 magere Varkens f 14 a 26, 274 Biggen f4,25 a 10,4 Paarden f 22 a 31, 114 Kalf- en Melkkoeien f 90 a 214. SoeciKDAK, 31 Aug Moutwija f 9,50, Jesevsf '15A Kist. Proaf f 16.25 Spoeling-Bisurs 0,40, dito Commiesie f 0.60. Zwolle, 31 Aug. Boter, Prima Gras f23,50 a 24,50, afwijkende f 22,a 23,2e soort f 18,— a 20,—. TE HAARLEM. Op Zondag 2 Sept. 1888. Gruo(8 Kerk. Vrosgpr. 7 ure, Snethlage. Voorin. 10 ure, J. Knottenbelt, pred. te Gro ningen. Bevestiging. Nam. 2 ure, Brutel de la llivière. 47e Zondag, 's Avonds 6 ure, J, W. Knottenbelt. Intrede. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Geen dienst wegens vacaturen. Woensdagavond 7 ure Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienstonderw. Waal&che Kerk. Voorm. 10 ure, Pas de service pour cause de vacature. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Lauoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. B roedergemeentê. Voorm. 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten. Ds. Snethlage hoopt deze week al zijne catechi saties te hervatten. Ds. Brutel de la Rivière hoopt deze week we der al zijne catechisaties te houden. De catechisatiën van ds. Escher zullen Maan dag 10 Sept. en volgende dagen op de gewone uren worden hervat. Ds. Mees is Woensdag a. s. van 912 en van 13 uur aan zijn huis te spreken ook tot in- schryviug vau nieuwe leerlingen. De catechisatiën van ds. Craandijk zullen Maandag 3 Sept. weder beginnen. Da. Tideman zal nieuwe leerlingen inschrijven Maandag 3 Sept. van 1—2 ure Oranjekade No. 1 en daar te 3 ure zijne lessen hervatten. Noor der kerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, F. J. Kossink van Arnhem. Woensdagavond 7 '/s ure, L. Spoel pred. te Kampen. Doopsbediening. Nederd. Herv. Kerk. Bennehroek. Voorm. 10 ure, L. H. F. Creutzberg van Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Büoemcndaal Voorm. 10 ure, J. van Arkel. Nam. 21/s ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, F. E. Daubanton. JBilïegom. Voorin 91 ure, M. Buclili Fest. Houtrijk era JPolancn. Voorm. 9'/a ure, F. E. Daubanton, pred. te Heemstede. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bcrgsina. Velsen. Voorm. 9!/s ure, J. M. Snethlage, pred. te Haarlem. Doopsbediening. Zand voort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 2VS ure, O. Schriecke. oogenblik bleef hij staan en zag de zaai rond, om de uit werking zijner woorden na te gaan. Er heerschte een dood- sche -ti'.te, ieder was vol verlangen naar wat er nu volgen zou. Een glimlach van voldoening kwam op het fraaie ge laat van den Franschman en met dezelfde heldere, klank volle stem verzocht hij dengenen, die zich aan eene proef neming wilden onderwerpen, op het tooneel te verschijnen. Niemand verroerde zich. De doordringende blik van den magnetiseur dwaalde door de zaal, om te zien of iemand ook geneigdheid aan den dag legde om zich tot de proef te leenen. Maar niemand scheen lust te gevoelen de eerste te zijn. De Franschman herhaalde zijn vraag. Plotseling stond een zestienjarig jongmenech, die op de voorste rij zat en die reeds bij de eerste oproeping op zijn stoel had heen en weer geschoven, op en beklom met een hoogroode kleur het trapje dat naar het tooneel leidde. De beleefde professeur ontving hem met een buiging en een glimlach en verzocht hem, plaats te nemen op een stoel, die gereed stond. Al de toeschouwers rekten de halzen naar het tooneel, men had in de zaal een speld kunnen hooren vallen. In de spanning van het oogenblik vergaten de dames hare eau- de-cologne, terwijl zelfs de dokter met buitengewone in spanning zijn oogen op het sujet vestigde, die met een hoo- gen blos van verlegenheid eenigszins gedwongen op zijn stoel zat. Thans deed de magnetiseur een paar stappen voorwaarts, totdat hij vlak voor den jongeling stond. «Zie mij aan!» zeide hij op gebiedenden toon. Het jonge mensch gehoorzaamde en richtte zijne oogen op die van den vreemdeling, die fonkelend en zwaar op hem rustten. De aanwezigen hielden den adem in. Nog geen minuut had de magnetiseur den knaap aldus gefixeerd, of hij begon met de oogen te knippen. Thans bewoog de vreemdeling zachtkens de handen over het voorhoofd van den jongeling, terwijl hij voortdurend zijne donkere oogen op die van zijn sujet hield gericht. Deze deed nog eeae poging om zich tegen den invloed van den magnetiseur te verzetten en sperde de oogen zoo wijd open als hij kon. Maar de poging was vergeefs. Onder den invloed van den scherpen, gebie denden blik en van de cirkelvormige bewegingen, die de handen van den magnetiseur boven zijn oogleden maakten, sloot hij de oogen geheel en zat onbewegelijk op zijn stoel. De Franschman ging nog even met de bewegingen voort en trad daarop een schrede achteruit. Toen zeide hij op be velenden toon: «Sta op!» Onmiddellijk rees de jongeling van zijn stoel op en bleef staan als een paal met gesloten oogen. «Strek uw armen naar bovenbeval de magnetiseur. Met eene werktuigelijke beweging stak de knaap de ar men recht omhoog, zooals bekend is eene zeer vermoeiende houding. «Gij blijft zoo staan totdat ik zeg: genoeg», hernam nu de Franschman.» Daarop wendde hij zich weder tot de toeschouwers en verzocht nogmaals, dat iemand op het tooneel zoude komen om een proef te ondergaan. Thans was, het een vol wassen man, die zich naar het tooneel begaf, een hoofd onderwijzer van het stadje, die een glimlach op het gelaat- had, welke aantoonde dat hij er zeker van was niet voor den magnetiseur te zullen bezwijken. Inderdaad duurde het dan ook iets langer voor het zicht baar was, dat deze invloed op hem kreeg. Toen hij echter ook met de oogleden begon te knippeD, was hij weldra met behulp van de beschreven bewegingen geheel in rustigen magnetischen slaap. De magnetiseur beval hem op te slaan. Hij gehoorzaamde met dezelfde stijve bewegingen als de knaap. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6